Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik skierowany jest dla maturzystów i osób aplikujących na studia lekarskie na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym. Wszyscy, którzy rozważają jaką uczelnię wybrać lub świeżo przyjęci studenci znajdą tutaj sporo porad i merytorycznych informacji, aby już na starcie rozwiać wszelkie niejasności związane z kierunkiem lekarskim we Wrocławiu. Sami jesteśmy studentami i dobrze wiemy, że oprócz olbrzymiej radości, która towarzyszy Wam w związku z dostaniem się na wymarzone studia, to na pewno pojawiło się też u Was trochę niepewności i mnóstwo pytań w związku z rozpoczęciem nowej i pięknej przygody, jaką niewątpliwe są studia medyczne. Chcemy być Waszymi “starszymi kolegami”, którzy poprowadzą za rękę i wskażą to, co najistotniejsze.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki we Wrocławiu rozpoczyna się zwyczajowo z pierwszym roboczym dniem października i od tej daty na zajęcia studenci uczęszczają już zgodnie z planem, nie ma tutaj miejsca na jakiś odpoczynek lub okres wstępny.
Inauguracja, czyli oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego ma miejsce zwykle w pierwszym tygodniu października i jej elementem jest immatrykulacja, czyli przyjęcie świeżo upieczonych studentów w poczet uczelni. Ma ona jednak tylko charakter symboliczny i biorą w niej udział tylko pojedynczy i wybrani przedstawiciele każdego rocznika studentów. Wszyscy chętni mają możliwość obejrzenia transmisji z tego wydarzenia, jednak obecność nie jest w żadnym stopniu wymagana ani weryfikowana przez władze uczelni.
Kwestią obowiązkową pozostaje jednak szkolenie, bo jak wiadomo, z rozpoczęciem studiów należy odbyć kilka kursów organizowanych przez uczelnię, które pozwolą nam studiować bezpiecznie i mogą ułatwić początki nowego i odmiennego od poprzednich, etapu edukacji.
Szkolenie BHP prowadzone jest asynchronicznie za pomocą platformy “testportal”. Według zamysłu trwa ono około 4 godziny, jednak w praktyce należy zapoznać się z materiałami udostępnionymi przez prowadzącego, a następnie zdać przygotowany przez niego test. Zaliczenie testu oznacza ukończenie szkolenia BHP. O terminie w jakim należy podejść do tego kursu dowiemy się na początku studiów, ale zwykle są to jakieś dwa tygodnie października.
Szkolenie biblioteczne na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym funkcjonuje jako fakultet, jednak tą koncepcją zajmiemy się później, dlatego prosimy Was o uważne śledzenie poradnika.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska “SE” to analogiczna jednostka w porównaniu do szkolnej klasy i zazwyczaj liczy około 25 osób (uczestniczy się w niej w seminariach i lektoratach). Dzieli się ona na pół, tworząc grupy “CN”, przeznaczone do ćwiczeń nieklinicznych (liczą 12/13 osób). Dodatkowo, we Wrocławiu obowiązuje przydział do grup “CL” do ćwiczeń laboratoryjnych, stanowi on odrębny podział, a więc można znaleźć się w niej z osobami spoza grupy “SE” lub “CN” (zwykle 10 osób).
Grupy zwykle tworzone są losowo, nie ma podziału ze względu na kolejność alfabetyczną, poziom znajomości języka obcego czy wyniki maturalne.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta stoi na czele grupy dziekańskiej, a jego funkcja jest analogiczna do roli przewodniczącego klasy. Na początku roku akademickiego zgłaszają się chętne osoby do pełnienia tej funkcji, po czym odbywa się głosowanie na swojego kandydata, zwykle na grupie utworzonej w aplikacji Messenger. Do jego głównych zadań należy reprezentacja grupy “SE”, kontakt z wykładowcami i prowadzącymi oraz przesyłanie otrzymanych od nich materiałów i wyników z zaliczeń. Czasem starosta stara się łagodzić konflikty i wyjaśniać niejasności, które wyniknęły między studentami lub między studentem a prowadzącym, natomiast jeśli sprawa jest bardziej poważna, to starosta grupy powinien kontaktować się ze starostą roku, aby zachować przepływ informacji.
4. Kim jest starosta roku?
Jak sama nazwa wskazuje, starosta ten reprezentuje całą społeczność akademicką danego roku. Tę funkcję, wybiera się tak samo jak poprzednio. Starosta roku jest odpowiedzialny przede wszystkim za kontakt z asystentami i prowadzącymi i ustala z nimi między innymi terminy egzaminów, a także dowiaduje się o wszystkich zamianach w harmonogramie zajęć. Jego zadanie polega również na byciu pośrednikiem pomiędzy organami uczelni, a studentami, starając się też załagodzić bardziej poważne spory i konflikty.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego znajduje się na ul. Mikulicza-Radeckiego 5, 50-345 Wrocław. Reprezentantów władz uczelni spotkamy na pierwszym piętrze tego budynku, a po wejściu na nie, znajdziemy kilka oznaczonych okienek, gdzie po drugiej stronie będzie czekała na nas osoba przydzielona do obsługi spraw dla odpowiedniego roku. Załatwimy tam tak naprawdę wszystkie sprawy związane z przebiegiem i tokiem studiów, a jeśli będziemy chcieli złożyć jakiś wniosek lub inne dokumenty, to znajduje się tam specjalna urna, do której studenci mogą wrzucić niektóre papiery bez oczekiwania w kolejce do okienek.
W dziekanacie między innymi podpiszemy umowę przed rozpoczęciem studiów, czy odbierzemy skierowania na wymagane badania lekarskie. Tak naprawdę można załatwić tam wszystko, jednak należy pamiętać o hierarchii i w pierwszej kolejności problem zgłaszamy do starosty roku, a jeśli on nie jest w stanie nam pomóc, to dopiero kierujemy się do dziekanatu.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Wrocławska uczelnia dysponuje “wirtualną uczelnią”, najprościej tłumacząc jest to odpowiednik szkolnego dziennika elektronicznego. Po zalogowaniu na platformę, zyskuje się dostęp do toków studiów, ocen końcowych ze wszystkich przedmiotów, średniej za semestr, rok i cały okres edukacji, możemy sprawdzić też termin ważności naszych badań okresowych, przeczytać informację odnośnie wniosków stypendialnych, ale tu również znajduje się zakładka “Fakultety”, przez którą później będziemy zapisywać się na interesujące nas zajęcia dodatkowe.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Wrocławski Uniwersytet Medyczny umożliwia studiowanie w grupie razem ze znajomym. Jak to zrobić? We wrześniu, gdy tylko dostaniecie dostęp do skrzynki studenckiej, należy wysłać z niej maila do dziekanatu, z prośbą i podaniem o specjalny przydział do grupy. Co ważne, takiego maila musi wysłać każda osoba, która jest tym zainteresowana, nie wystarczy, że jeden student wyśle maila zbiorowego. Zazwyczaj władze uczelni nie robią problemów i po napisaniu pisma, możemy być pewni, że zostaniemy odpowiednio przydzieleni.
8. Biblioteka
Biblioteka Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego mieści się przy ulicy Marcinkowskiego 2-6. Na parterze znajdziemy tam kilka sal wykładowych, szatnię oraz kawiarnię, a powyżej zlokalizowane są już faktyczne pomieszczenia biblioteczne. Oprócz standardowego wypożyczenia oraz zwrotu książek, studentom udostępniane są pokoje nauki indywidualnej oraz grupowej, z biurkami oraz dostępem do prądu (aby z nich skorzystać, należy zarezerwować odpowiedni pokój na stronie internetowej biblioteki). Należy zaznaczyć, że żeby skorzystać z tych pomieszczeń oraz zasobów bibliotecznych należy zarejestrować się na stronie do spisu czytelników. Poza tym do dyspozycji oddana jest sala cichej nauki z bogatym zasobem książek, wchodząc do biblioteki (na pierwszym piętrze) dostaje się numerek, który upoważnia do wejścia do tego pomieszczenia.
Wszystkie informacje na temat biblioteki można znaleźć na jej oficjalnej stronie internetowej.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Zajęcia na pierwszym roku kierunku lekarskiego odbywają się w kilku miejscach we Wrocławiu, wszystkich zainteresowanych odsyłamy do zamieszczonej przez nas mapki oraz do opisu przedmiotów, gdzie dowiecie się o dokładnej ich lokalizacji.
Zajęcia prowadzone są na ul. Chałubińskiego 6a, ul. Chałubińskiego 3a, ul. Chałubińskiego 1, ul. Chałubińskiego 7a, ul. Mikulicza-Radeckiego 9, ul. Mikulicza-Radeckiego 7, ul. Borowskiej 213, ul. Wojciecha z Brudzewa 10 oraz na ul. Wojciecha z Brudzewa 12a i na ul. Bujwida 44.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Wokół studentów studiujących niestacjonarnie narodziło się wiele stereotypów, jednak chcemy zaznaczyć, że to tylko mity mijające się z prawdą, które są krzywdzące dla jednej i drugiej strony. Studia lekarskie rządzą się swoimi prawami, studenci, którzy płacą za edukację z własnej kieszeni nie mogą liczyć na ulgi i benefity przysługujące im z tego tytułu. Studiowanie stacjonarne od niestacjonarnego różni się tylko tym, że niestacjonarni płacą za każdy rok nauki (37000 zł/rok w 2022/2023) oraz sytuacją wynikającą z rządowego rozporządzenia, mówiącego o tym, że studenci stacjonarni i niestacjonarni nie mogą znajdować się w jednej grupie, dlatego jedni i drudzy tworzą osobne grupy dziekańskie. Studenci chodzą jednak dokładnie na te same zajęcia, mają takie same wymagania, formy zaliczeń i egzaminy.
11. Legitymacje
Koszt wyrobienia legitymacji wynosi 22 zł, a opłatę wnosi się na indywidualnie wygenerowane konto bankowe, którego numer znajdziemy w umowie podpisywanej z uczelnią. Jeśli opłatę złożymy odpowiednio wcześnie, to legitymacja będzie czekać na nas na spotkaniu organizacyjnym, które zwykle odbywa się końcówką września (należy mieć wydrukowany dowód wpłaty). Jeśli wpłaty dokonamy później, to zwykle dokument będziemy mogli odebrać osobiście na początku października w dziekanacie. Na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym studenci mają dostęp do m-legitymacji, polecamy ją wyrobić, ponieważ taka wersja odpowiada fizycznemu dokumentowi co bywa przydatne, gdy akurat zostawimy gdzieś legitymację, a będziemy musieli się nią posłużyć.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Będąc laureatem olimpiady międzynarodowej, laureatem bądź finalistą olimpiady stopnia centralnego lub medalistą w dyscyplinie sportowej o tytuł Mistrza Polski, można starać się o uzyskanie stypendium naukowego dla studentów pierwszego roku. Więcej na ten temat oraz sam przewodnik jak złożyć odpowiednią dokumentację, znaleźć można na podanej przez nas stronie internetowej uczelni.
Dodatkowo studiując na pierwszym roku można starać się o stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych lub o zapomogę, jednak po bardziej szczegółowe informacje ponownie odsyłamy Was do odpowiedniej zakładki na stronie uczelni.
Autorstwa Dawid Galus – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35443830
13. Akademik.
Wrocławski Uniwersytet Medyczny oferuje dwa akademiki, DS “Bliźniak” na ul. Wojciecha z Brudzewa 12 oraz DS “Jubilatka” na ul. Wojciecha z Brudzewa 10. Oba te budynki oddzielone są około 10 minut piechotą od głównego kampusu wydziału. Znajdziemy w nich pokoje zarówno jedno- jak i wieloosobowe, a ich standard możemy określić jako dobry.
Jeśli temat akademików Was zaciekawił i chcielibyście poczuć prawdziwe studenckie życie, to odsyłamy Was do specjalnie przygotowanych podstron na portalu uczelni.
Oferta akademików
Wymagane formularze i dokumenty
Opłaty za pokój w akademiku
14. Plan zajęć
Mimo, że na “wirtualnej uczelni” figuruje zakładka “plan zajęć”, to na próżno jest nam go tam szukać. Harmonogramy, gdy tylko powstaną, wrzucane są na oficjalną stronę uczelni i będziecie mogli znaleźć je tutaj.
Pojawiają się zwykle w ostatniej chwili przed początkiem zajęć (może to być nawet 2 lub 3 dni przed rozpoczęciem roku) i często ulega zmianom, dlatego warto co jakiś czas odwiedzać podany przez nas link.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Nie da się ukryć, że studia lekarskie są ciężkie i wymagające, jednak chcemy zaznaczyć, że nie samą nauką człowiek żyje. Zdecydowanie nie można powiedzieć, że brakuje czasu na wszystkie inne sprawy niezwiązane z uczelnią, jednak dużo zależy od naszego podejścia. Najważniejsza jest systematyczność i znalezienie najbardziej odpowiadającego i efektywnego sposobu na naukę. Należy zdać sobie też sprawę, że nie na wszystkie przedmioty zawsze możemy przyjść w pełni przygotowani, dlatego warto ustalić sobie hierarchię nauki i skupiać się przede wszystkim na kilku przedmiotach. Zdając sobie sprawę z tego, co jest bardziej a co mniej istotne, możemy dobrze gospodarować czasem i w wolnej chwili rozwijać swoje zainteresowania, pasje, hobby, czy po prostu wychodzić ze znajomymi. Co więcej, jesteśmy w stanie nawet pracować i studiować jednocześnie, nie zapominając w tym czasie o wcześniej wspomnianej hierarchii. Zwykle przedkładanie nauki nad odpoczynek nie przynosi pożądanych efektów, więc lepiej jest czasem się wyspać, a uczyć się krócej, na co wskazuje wiele badań naukowych.
Oczywiście zdarzają się też okresy, gdzie faktycznie sporo czasu należy spędzić przed książkami, na uniwersytecie we Wrocławiu taki okres przypada głównie na maj-czerwiec, ponieważ trzeba wtedy zdawać wiele zaliczeń końcowych oraz przygotowywać się do sesji egzaminacyjnej.
16. Wyprawka na 1 rok
Do absolutnych “must have” na pierwszym roku kierunku lekarskiego we Wrocławiu należy biały fartuch medyczny (czasem lepiej wyposażyć się we dwa, aby można było je zmieniać w trakcie tygodnia), paczka rękawiczek jednorazowych, gładki zeszyt 32 kartkowy i zestaw kredek. Dodatkowo przydać może się papier milimetrowy (można go wydrukować, bez konieczności kupowania całego arkusza), linijka, ołówek i gumka. Obuwie zmienne będzie nam potrzebne na zajęciach w Centrum Symulacji Medycznej, jednak nie muszą być to crocsy, ważne, żeby buty były po prostu czyste.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: