
@ Copyright 2022
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych treści.
@ Copyright 2022
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Możesz się wypisać w każdym momencie.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Dostęp dla zalogowanych użytkowników
Jeśli chcesz kontynuować czytanie przewodnika, zaloguj się
na swój profil, a jeśli jeszcze nie posiadasz konta, to utwórz je teraz!
Rejestracja jest całkowicie darmowa, a po utworzeniu konta uzyskasz dostęp do dodatkowych treści!
Spis treści
×
By Daniel
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik skierowany jest dla maturzystów i osób aplikujących na studia lekarskie na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym. Wszyscy, którzy rozważają jaką uczelnię wybrać lub świeżo przyjęci studenci znajdą tutaj sporo porad i merytorycznych informacji, aby już na starcie rozwiać wszelkie niejasności związane z kierunkiem lekarskim we Wrocławiu. Sami jesteśmy studentami i dobrze wiemy, że oprócz olbrzymiej radości, która towarzyszy Wam w związku z dostaniem się na wymarzone studia, to na pewno pojawiło się też u Was trochę niepewności i mnóstwo pytań w związku z rozpoczęciem nowej i pięknej przygody, jaką niewątpliwe są studia medyczne. Chcemy być Waszymi “starszymi kolegami”, którzy poprowadzą za rękę i wskażą to, co najistotniejsze.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki we Wrocławiu rozpoczyna się zwyczajowo z pierwszym roboczym dniem października i od tej daty na zajęcia studenci uczęszczają już zgodnie z planem, nie ma tutaj miejsca na jakiś odpoczynek lub okres wstępny.
Inauguracja, czyli oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego ma miejsce zwykle w pierwszym tygodniu października i jej elementem jest immatrykulacja, czyli przyjęcie świeżo upieczonych studentów w poczet uczelni. Ma ona jednak tylko charakter symboliczny i biorą w niej udział tylko pojedynczy i wybrani przedstawiciele każdego rocznika studentów. Wszyscy chętni mają możliwość obejrzenia transmisji z tego wydarzenia, jednak obecność nie jest w żadnym stopniu wymagana ani weryfikowana przez władze uczelni.
Kwestią obowiązkową pozostaje jednak szkolenie, bo jak wiadomo, z rozpoczęciem studiów należy odbyć kilka kursów organizowanych przez uczelnię, które pozwolą nam studiować bezpiecznie i mogą ułatwić początki nowego i odmiennego od poprzednich, etapu edukacji.
Szkolenie BHP prowadzone jest asynchronicznie za pomocą platformy “testportal”. Według zamysłu trwa ono około 4 godziny, jednak w praktyce należy zapoznać się z materiałami udostępnionymi przez prowadzącego, a następnie zdać przygotowany przez niego test. Zaliczenie testu oznacza ukończenie szkolenia BHP. O terminie w jakim należy podejść do tego kursu dowiemy się na początku studiów, ale zwykle są to jakieś dwa tygodnie października.
Szkolenie biblioteczne na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym funkcjonuje jako fakultet, jednak tą koncepcją zajmiemy się później, dlatego prosimy Was o uważne śledzenie poradnika.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska “SE” to analogiczna jednostka w porównaniu do szkolnej klasy i zazwyczaj liczy około 25 osób (uczestniczy się w niej w seminariach i lektoratach). Dzieli się ona na pół, tworząc grupy “CN”, przeznaczone do ćwiczeń nieklinicznych (liczą 12/13 osób). Dodatkowo, we Wrocławiu obowiązuje przydział do grup “CL” do ćwiczeń laboratoryjnych, stanowi on odrębny podział, a więc można znaleźć się w niej z osobami spoza grupy “SE” lub “CN” (zwykle 10 osób).
Grupy zwykle tworzone są losowo, nie ma podziału ze względu na kolejność alfabetyczną, poziom znajomości języka obcego czy wyniki maturalne.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta stoi na czele grupy dziekańskiej, a jego funkcja jest analogiczna do roli przewodniczącego klasy. Na początku roku akademickiego zgłaszają się chętne osoby do pełnienia tej funkcji, po czym odbywa się głosowanie na swojego kandydata, zwykle na grupie utworzonej w aplikacji Messenger. Do jego głównych zadań należy reprezentacja grupy “SE”, kontakt z wykładowcami i prowadzącymi oraz przesyłanie otrzymanych od nich materiałów i wyników z zaliczeń. Czasem starosta stara się łagodzić konflikty i wyjaśniać niejasności, które wyniknęły między studentami lub między studentem a prowadzącym, natomiast jeśli sprawa jest bardziej poważna, to starosta grupy powinien kontaktować się ze starostą roku, aby zachować przepływ informacji.
4. Kim jest starosta roku?
Jak sama nazwa wskazuje, starosta ten reprezentuje całą społeczność akademicką danego roku. Tę funkcję, wybiera się tak samo jak poprzednio. Starosta roku jest odpowiedzialny przede wszystkim za kontakt z asystentami i prowadzącymi i ustala z nimi między innymi terminy egzaminów, a także dowiaduje się o wszystkich zamianach w harmonogramie zajęć. Jego zadanie polega również na byciu pośrednikiem pomiędzy organami uczelni, a studentami, starając się też załagodzić bardziej poważne spory i konflikty.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego znajduje się na ul. Mikulicza-Radeckiego 5, 50-345 Wrocław. Reprezentantów władz uczelni spotkamy na pierwszym piętrze tego budynku, a po wejściu na nie, znajdziemy kilka oznaczonych okienek, gdzie po drugiej stronie będzie czekała na nas osoba przydzielona do obsługi spraw dla odpowiedniego roku. Załatwimy tam tak naprawdę wszystkie sprawy związane z przebiegiem i tokiem studiów, a jeśli będziemy chcieli złożyć jakiś wniosek lub inne dokumenty, to znajduje się tam specjalna urna, do której studenci mogą wrzucić niektóre papiery bez oczekiwania w kolejce do okienek.
W dziekanacie między innymi podpiszemy umowę przed rozpoczęciem studiów, czy odbierzemy skierowania na wymagane badania lekarskie. Tak naprawdę można załatwić tam wszystko, jednak należy pamiętać o hierarchii i w pierwszej kolejności problem zgłaszamy do starosty roku, a jeśli on nie jest w stanie nam pomóc, to dopiero kierujemy się do dziekanatu.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Wrocławska uczelnia dysponuje “wirtualną uczelnią”, najprościej tłumacząc jest to odpowiednik szkolnego dziennika elektronicznego. Po zalogowaniu na platformę, zyskuje się dostęp do toków studiów, ocen końcowych ze wszystkich przedmiotów, średniej za semestr, rok i cały okres edukacji, możemy sprawdzić też termin ważności naszych badań okresowych, przeczytać informację odnośnie wniosków stypendialnych, ale tu również znajduje się zakładka “Fakultety”, przez którą później będziemy zapisywać się na interesujące nas zajęcia dodatkowe.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Wrocławski Uniwersytet Medyczny umożliwia studiowanie w grupie razem ze znajomym. Jak to zrobić? We wrześniu, gdy tylko dostaniecie dostęp do skrzynki studenckiej, należy wysłać z niej maila do dziekanatu, z prośbą i podaniem o specjalny przydział do grupy. Co ważne, takiego maila musi wysłać każda osoba, która jest tym zainteresowana, nie wystarczy, że jeden student wyśle maila zbiorowego. Zazwyczaj władze uczelni nie robią problemów i po napisaniu pisma, możemy być pewni, że zostaniemy odpowiednio przydzieleni.
8. Biblioteka
Biblioteka Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego mieści się przy ulicy Marcinkowskiego 2-6. Na parterze znajdziemy tam kilka sal wykładowych, szatnię oraz kawiarnię, a powyżej zlokalizowane są już faktyczne pomieszczenia biblioteczne. Oprócz standardowego wypożyczenia oraz zwrotu książek, studentom udostępniane są pokoje nauki indywidualnej oraz grupowej, z biurkami oraz dostępem do prądu (aby z nich skorzystać, należy zarezerwować odpowiedni pokój na stronie internetowej biblioteki). Należy zaznaczyć, że żeby skorzystać z tych pomieszczeń oraz zasobów bibliotecznych należy zarejestrować się na stronie do spisu czytelników. Poza tym do dyspozycji oddana jest sala cichej nauki z bogatym zasobem książek, wchodząc do biblioteki (na pierwszym piętrze) dostaje się numerek, który upoważnia do wejścia do tego pomieszczenia.
Wszystkie informacje na temat biblioteki można znaleźć na jej oficjalnej stronie internetowej.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Zajęcia na pierwszym roku kierunku lekarskiego odbywają się w kilku miejscach we Wrocławiu, wszystkich zainteresowanych odsyłamy do zamieszczonej przez nas mapki oraz do opisu przedmiotów, gdzie dowiecie się o dokładnej ich lokalizacji.
Zajęcia prowadzone są na ul. Chałubińskiego 6a, ul. Chałubińskiego 3a, ul. Chałubińskiego 1, ul. Chałubińskiego 7a, ul. Mikulicza-Radeckiego 9, ul. Mikulicza-Radeckiego 7, ul. Borowskiej 213, ul. Wojciecha z Brudzewa 10 oraz na ul. Wojciecha z Brudzewa 12a i na ul. Bujwida 44.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Wokół studentów studiujących niestacjonarnie narodziło się wiele stereotypów, jednak chcemy zaznaczyć, że to tylko mity mijające się z prawdą, które są krzywdzące dla jednej i drugiej strony. Studia lekarskie rządzą się swoimi prawami, studenci, którzy płacą za edukację z własnej kieszeni nie mogą liczyć na ulgi i benefity przysługujące im z tego tytułu. Studiowanie stacjonarne od niestacjonarnego różni się tylko tym, że niestacjonarni płacą za każdy rok nauki (37000 zł/rok w 2022/2023) oraz sytuacją wynikającą z rządowego rozporządzenia, mówiącego o tym, że studenci stacjonarni i niestacjonarni nie mogą znajdować się w jednej grupie, dlatego jedni i drudzy tworzą osobne grupy dziekańskie. Studenci chodzą jednak dokładnie na te same zajęcia, mają takie same wymagania, formy zaliczeń i egzaminy.
11. Legitymacje
Koszt wyrobienia legitymacji wynosi 22 zł, a opłatę wnosi się na indywidualnie wygenerowane konto bankowe, którego numer znajdziemy w umowie podpisywanej z uczelnią. Jeśli opłatę złożymy odpowiednio wcześnie, to legitymacja będzie czekać na nas na spotkaniu organizacyjnym, które zwykle odbywa się końcówką września (należy mieć wydrukowany dowód wpłaty). Jeśli wpłaty dokonamy później, to zwykle dokument będziemy mogli odebrać osobiście na początku października w dziekanacie. Na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym studenci mają dostęp do m-legitymacji, polecamy ją wyrobić, ponieważ taka wersja odpowiada fizycznemu dokumentowi co bywa przydatne, gdy akurat zostawimy gdzieś legitymację, a będziemy musieli się nią posłużyć.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Będąc laureatem olimpiady międzynarodowej, laureatem bądź finalistą olimpiady stopnia centralnego lub medalistą w dyscyplinie sportowej o tytuł Mistrza Polski, można starać się o uzyskanie stypendium naukowego dla studentów pierwszego roku. Więcej na ten temat oraz sam przewodnik jak złożyć odpowiednią dokumentację, znaleźć można na podanej przez nas stronie internetowej uczelni.
Dodatkowo studiując na pierwszym roku można starać się o stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych lub o zapomogę, jednak po bardziej szczegółowe informacje ponownie odsyłamy Was do odpowiedniej zakładki na stronie uczelni.
Autorstwa Dawid Galus – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35443830
13. Akademik.
Wrocławski Uniwersytet Medyczny oferuje dwa akademiki, DS “Bliźniak” na ul. Wojciecha z Brudzewa 12 oraz DS “Jubilatka” na ul. Wojciecha z Brudzewa 10. Oba te budynki oddzielone są około 10 minut piechotą od głównego kampusu wydziału. Znajdziemy w nich pokoje zarówno jedno- jak i wieloosobowe, a ich standard możemy określić jako dobry.
Jeśli temat akademików Was zaciekawił i chcielibyście poczuć prawdziwe studenckie życie, to odsyłamy Was do specjalnie przygotowanych podstron na portalu uczelni.
Oferta akademików
Wymagane formularze i dokumenty
Opłaty za pokój w akademiku
14. Plan zajęć
Mimo, że na “wirtualnej uczelni” figuruje zakładka “plan zajęć”, to na próżno jest nam go tam szukać. Harmonogramy, gdy tylko powstaną, wrzucane są na oficjalną stronę uczelni i będziecie mogli znaleźć je tutaj.
Pojawiają się zwykle w ostatniej chwili przed początkiem zajęć (może to być nawet 2 lub 3 dni przed rozpoczęciem roku) i często ulega zmianom, dlatego warto co jakiś czas odwiedzać podany przez nas link.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Nie da się ukryć, że studia lekarskie są ciężkie i wymagające, jednak chcemy zaznaczyć, że nie samą nauką człowiek żyje. Zdecydowanie nie można powiedzieć, że brakuje czasu na wszystkie inne sprawy niezwiązane z uczelnią, jednak dużo zależy od naszego podejścia. Najważniejsza jest systematyczność i znalezienie najbardziej odpowiadającego i efektywnego sposobu na naukę. Należy zdać sobie też sprawę, że nie na wszystkie przedmioty zawsze możemy przyjść w pełni przygotowani, dlatego warto ustalić sobie hierarchię nauki i skupiać się przede wszystkim na kilku przedmiotach. Zdając sobie sprawę z tego, co jest bardziej a co mniej istotne, możemy dobrze gospodarować czasem i w wolnej chwili rozwijać swoje zainteresowania, pasje, hobby, czy po prostu wychodzić ze znajomymi. Co więcej, jesteśmy w stanie nawet pracować i studiować jednocześnie, nie zapominając w tym czasie o wcześniej wspomnianej hierarchii. Zwykle przedkładanie nauki nad odpoczynek nie przynosi pożądanych efektów, więc lepiej jest czasem się wyspać, a uczyć się krócej, na co wskazuje wiele badań naukowych.
Oczywiście zdarzają się też okresy, gdzie faktycznie sporo czasu należy spędzić przed książkami, na uniwersytecie we Wrocławiu taki okres przypada głównie na maj-czerwiec, ponieważ trzeba wtedy zdawać wiele zaliczeń końcowych oraz przygotowywać się do sesji egzaminacyjnej.
16. Wyprawka na 1 rok
Do absolutnych “must have” na pierwszym roku kierunku lekarskiego we Wrocławiu należy biały fartuch medyczny (czasem lepiej wyposażyć się we dwa, aby można było je zmieniać w trakcie tygodnia), paczka rękawiczek jednorazowych, gładki zeszyt 32 kartkowy i zestaw kredek. Dodatkowo przydać może się papier milimetrowy (można go wydrukować, bez konieczności kupowania całego arkusza), linijka, ołówek i gumka. Obuwie zmienne będzie nam potrzebne na zajęciach w Centrum Symulacji Medycznej, jednak nie muszą być to crocsy, ważne, żeby buty były po prostu czyste.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
Przepisanie zaliczonego już wcześniej przedmiotu jest kwestią mocno indywidualną i zależy stricte od katedry, która prowadzi interesujące nas zajęcia. Na początku roku akademickiego najlepiej udać się do sekretariatu zakładu i zapytać, jakie dokumenty są od nas wymagane, zwykle będzie to sylabus przedmiotu oraz potwierdzenie z dziekanatu, że owy przedmiot zaliczyliśmy. Po złożeniu pism, kierownik ćwiczeń rozpatruje wniosek, a jeśli decyzja będzie pozytywna, to wystawia dokument zwalniający z przedmiotu (należy okazać je swojemu asystentowi, aby ten wiedział, że nie musi już sprawdzać obecności na zajęciach).
Autorstwa Julo – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6817299
18. Platforma elearningowa
Poza “wirtualną uczelnią”, studenci korzystają z “testportalu”,poprzez który pisane są wszystkie zaliczenia i kolokwia online. Oprócz tego, wszystkie wykłady we Wrocławiu odbywają się zdalnie, poprzez aplikację “Microsoft Teams”, czasem prowadzone są na żywo, a innym razem asystenci wrzucają nagraną prelekcję do obejrzenia w wolnym czasie. Link do wszystkich dostępnych platform i portali znajduje się tutaj.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka?
Kolokwium to sprawdzian wiedzy z określonego zakresu materiału i zwykle jest ujęty w sylabusie bądź regulaminie danej jednostki edukacyjnej. Stanowi zwykle o ocenach cząstkowych lub jest formą zaliczenia końcowego przedmiotu. Kolokwium musi być zapowiedziane z odpowiednim wyprzedzeniem i zwykle możemy poprawić je 2 lub 3 razy.
Wejściówka jest formą sprawdzenia wiedzy z mniejszej partii materiału niż w przypadku kolokwium i nie musi być zapowiedziana. Zazwyczaj asystenci weryfikują w ten sposób nasze przygotowanie do danych zajęć, bo bardzo często wejściówkę pisze się przed omawianym tematem na danych ćwiczeniach. Mówiąc prościej sprawdza ona samodzielne przygotowanie studenta do zajęć.
Wyjściówka, pisana po zajęciach, to odpowiednik kartkówki, która sprawdza wiedzę studenta, jaką ten zdobył na bieżących ćwiczeniach, a więc mówiąc inaczej weryfikuje to, czy uważaliśmy i słuchaliśmy asystenta oraz tego co chciał nam przekazać.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Obuwie zmienne, jak pisaliśmy wcześniej, potrzebne będzie nam na zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej. Nie ma konieczności zakupu crocsów, ważne jest to, by obuwie było czyste. Z praktycznego punktu widzenia przychodząc na anatomię, warto liczyć się z tym, że buty mogą zostać ochlapane formaliną, a co za tym idzie najlepiej chodzić do prosektorium w obuwiu, którego nie będzie nam szkoda w razie uszkodzenia.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO IM. PIASTÓW ŚLĄSKICH WE WROCŁAWIU
Rektor:
prof. dr hab. Piotr Ponikowski
Prorektor ds. Nauki:
prof. dr hab. Piotr Dzięgiel
Prorektor ds. Studentów i Dydaktyki:
prof. dr hab. Agnieszka Piwowar
Prorektor ds. Strategii Rozwoju Uczelni:
prof. dr hab. Marzena Dominiak
Prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem:
dr hab. Tomasz Zatoński, prof. uczelni
Prorektor ds. Klinicznych:
prof. dr hab. Dariusz Janczak
WŁADZE WYDZIAŁU LEKARSKIEGO
Dziekan:
prof. dr hab. Andrzej Hendrich
Prodziekan ds. Kształcenia na Kierunku Lekarskim:
dr Anna Goździk
Prodziekan ds. Kształcenia Klinicznego Wydziału Lekarskiego:
dr hab. Marzena Zielińska, prof. uczelni
Prodziekan ds. Rozwoju i Innowacji:
dr hab. Robert Zymliński
Prodziekan ds. Przewodów Doktorskich:
dr hab. Mirosław Banasik, prof. uczelni
Prodziekan ds. Kształcenia w Języku Angielskim:
prof. dr hab. Beata Sobieszczańska
Przedmioty
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Najważniejszym przedmiotem na pierwszym roku jest zdecydowanie anatomia, to tak zwany “przedmiot rygorowy”, a to oznacza, że nie można wziąć z niej warunku, więc w przypadku niezdania egzaminu, należy powtarzać pierwszy rok.
Drugim przedmiotem, który trwa przez dwa semestry jest histologia, jednak na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym jej zaliczenie nie powinno stanowić większego problemu.
Jeśli chodzi natomiast o przedmiot, który programowo ma najwięcej godzin, to jest to biochemia.
Opis przedmiotów
Anatomia
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej
Kierownik katedry: dr Zygmunt Domagała
Strona internetowa katedry: http://anpraw.umw.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Chałubińskiego 6a na pierwszym piętrze
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z anatomii prowadzone są w budynku na ul. Chałubińskiego 6a.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z anatomii prowadzone są przez pierwszy oraz drugi semestr. Ćwiczenia z anatomii odbywają się dwa razy w tygodniu (dla części grup w poniedziałek i czwartek, a dla reszty we wtorek i piątek).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebujemy medyczny fartuch oraz rękawiczki jednorazowe. Z rzeczy przydatnych, do prosektorium możemy wnieść atlas anatomiczny, co ułatwi nam praktyczną naukę anatomii (atlas może być również w wersji elektronicznej) oraz zeszyt oraz przybory do pisania. Warto zaznaczyć, że przed zajęciami jesteśmy zobligowani do pozostawienia wszystkich rzeczy jak plecaki, odzież wierzchnia itp. w szatni. Rygorystycznie przestrzegany jest również zakaz fotografowania, należy zachować również spokój, aby chociaż częściowo okazać szacunek donatorom, którzy umożliwi studentom naukę na ludzkim ciele.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się w prosektorium w 12 osobowych grupach “CN”. Na stronie katedry dostępny jest harmonogram, skąd dowiemy się co obowiązuje na następne zajęcia, warto jednak być czujnym, ponieważ niektórzy asystenci prowadzą je według swojego planu, dlatego na każdych ćwiczeniach należy ich pytać, z czego powinniśmy się przygotować. W zależności od prowadzącego, zajęcia prosektoryjne mogą wyglądać różnie, zwykle jednak na każde ćwiczenia obowiązuje określona partia materiału teoretycznego i praktycznego do nauki i omówienia. Zazwyczaj na początek prowadzona jest część teoretyczna, gdzie wraz z asystentem rozmawia się np. na temat unaczynienia, przebiegu nerwów, budowy jakiegoś narządu itp. Po tym wstępie, studenci mają możliwość nauki praktycznej anatomii, co definitywnie jest najbardziej cenną dla nich lekcją, czas poświęcony na tą część również zależy od prowadzącego. Na niektórych zajęciach, może odbyć się wejściówka, wyjściówka lub kartkówka, część prowadzących robi je na każdym spotkaniu, a inni bardzo okazjonalnie. Oczywiście ćwiczenia praktyczne są najciekawsze dla studentów, jednak aby coś z nich wynieść, warto przygotować się wcześniej, ponieważ ogarnięcie całego materiału na zajęciach jest awykonalne i to tak naprawdę strata czasu, dlatego radzimy, aby chociaż przychodzić z nauczonymi nazwami szczegółów anatomicznych.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Jest to kwestia indywidualna i zależy stricte od asystenta, ponieważ wszystkie formy zaliczeń poza kolokwiami są właśnie inicjatywą tej osoby. Raczej możemy być pewni, że na pierwszych ćwiczeniach nie pojawi się wyjściówka, co jednak nie może uśpić naszej czujności, bo w tym samym tygodniu odbywają się drugie zajęcia, gdzie taka forma sprawdzenia wiedzy może się zdarzyć.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na ćwiczeniach wiedza weryfikowana może być poprzez wejściówkę, kartkówkę lub wyjściówkę, jednak jak wspominaliśmy wcześniej, to oddolna inicjatywa prowadzących. Te formy weryfikacji wiedzy mogą być teoretycznym sprawdzeniem przyswojonych informacji jako odpowiedź pisemna lub ustna, albo asystent może przygotować szpilki zaliczeniowe.
Na każdy semestr przypadają 2 kolokwia (w ciągu roku akademickiego 4), pierwsze z nich obejmuje osteologie, drugie głowę, szyje i kończynę górną, trzecie klatkę piersiową, jamę brzuszną, miednicę mniejszą i kończynę dolną, a czwarte neuroanatomię i ośrodkowy układ nerwowy. Pierwsza poprawa kolokwium odbywa się zwykle tydzień po zaliczeniu, natomiast trzeci termin przeprowadzany jest na koniec semestru i obejmuje materiał z całego semestru. Czwarty termin w semestrze zimowym odbywa się u kierownika zakładu, natomiast nie zdanie trzeciego terminu semestru letniego skutkuje niedopuszczeniem do pierwszego terminu egzaminu w sesji letniej.
Każde kolokwium składa się z dwóch części, zaczyna się od praktycznej, a kończy teoretyczną. Część praktyczna, czyli tak zwane szpilki, składa się z 7 preparatów anatomicznych z zaznaczonymi szczegółami, które trzeba rozpoznać i wpisać ich nazwę w mianownictwie angielskim bądź łacińskim. Na zapisanie każdej odpowiedzi ma się 30 sekund (kolokwia układają asystenci, więc mogą się różnić dla poszczególnych grup, przed tą formą zaliczeń zawsze udostępniana jest lista szczegółów, których trzeba się nauczyć (zwykle to 400-800 struktur), mogą one być zaznaczone na kościach, preparatach mokrych, rycinach, czy tablicach anatomicznych, a zaliczenie jest od 5 poprawnie rozpoznanych struktur. Po zdaniu tej części, można dopiero przystąpić do teorii.
Część teoretyczna to odpowiedź ustna na 3 wylosowane pytania. Przed kolokwium udostępniana jest lista 75 zagadnień, podzielonych na 3 grupy po 25 pytań (zagadnienia to np. wątroba, tętnica ramienna, aparat ochronny oka itd.). Odpowiedź polega na tym, żeby powiedzieć wszystko na dany temat. Zaliczenie uzyskuje się, odpowiadając na 60% z każdego zagadnienia, z racji że to odpowiedź ustna, to kwestia progu jest dość umowna, ale generalnie na każde pytanie należy wypowiedzieć się w miarę dobrze.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Podręcznikami podstawowymi są “Anatomia prawidłowa człowieka T. 1-4 Szpindy” oraz popularny “Memorix”. Jeśli chodzi o atlasy, to absolutnym “must have” jest “Atlas anatomii człowieka Sobotta 1-3”, to obszerna pozycja z bardzo dobrymi i szczegółowymi rycinami (jeśli szpilki zaznaczane są na rycinach, to pochodzą właśnie z tego atlasu). Na szpilkach egzaminacyjnych często pojawiają się ryciny z “Atlasu anatomii człowieka Prometeusz”.
Jeśli chodzi o naukę anatomii teoretycznej, to sporo studentów korzysta z “Kompendium z anatomii prawidłowej człowieka Gworysa”, warto jednak korzystać ze studenckich notatek “Clavicula aurea”, które z pewnością ułatwią naukę anatomii (to skrypt napisany na podstawie “Gworysa”)
Ciekawymi pozycjami są atlasy fotograficzne jak “Yokochi” lub “McMinn”, zawierają one dokładnie opisane zdjęcia preparatów z zaznaczonymi szczegółami anatomicznymi.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przez cały rok przeprowadzanych jest 30 wykładów w formie zdalnej, prowadzi je kierownik zakładu, a w związku z tym przekazywana tu wiedza, może zostać sprawdzona na egzaminie.|
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU:
Egzamin składa się z części praktycznej i teoretycznej.
Część praktyczna odbywa się pierwszego dnia sesji letniej i obowiązują na nią wszystkie poznane wcześniej struktury anatomiczne. Szpilki umieszczane są na preparatach mokrych, tablicach, rycinach jak i na ekranie telewizora. Aktualnie łączna liczba szpilek wynosi 30, z czego 16 umieszczanych jest na preparatach, a 14 na rycinach. Preparaty umieszczone są w prosektorium przy stołach (jeden preparat z dwoma szczegółami na każdym z nich) i na zapisanie nazw mamy łącznie jedną minutę na stanowisko, oczywiście dalej obowiązuje mianownictwo angielskie lub łacińskie. Część praktyczną można uznać za zaliczoną, gdy poprawnie rozpoznamy co najmniej 20 zaznaczonych szczegółów, co upoważnia nas do podejścia do egzaminu teoretycznego.
Pierwszy termin części teoretycznej ma formę testową i składa się ze 120 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Natomiast zgodnie z sylabusem, drugi oraz trzeci termin przeprowadzane są w formie ustnej (należy udzielić poprawnych odpowiedzi na 4 wylosowane pytania z bazy około 340 pytań), aby zaliczyć ten egzamin, należy odpowiedzieć łącznie na 60% wszystkich pytań, więc różni się to od kolokwium praktycznego. Ważne jest aby starać się mówić płynnie, bez przerw, ponieważ pozytywnie wpływa to na wrażenie osoby pytającej, należy być po prostu pewnym siebie i nie bać się mówić tego, czego się nauczyliśmy.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Najlepszym sposobem na naukę nazw szpilek jest robienie fiszek anatomicznych. W internecie znajdziemy wiele opracowań, korzystając z “Sobotty” mamy też dostęp do aplikacji zawierającej właśnie wyżej wymienione pomoce naukowe.
Warto również uczyć się wszystkich szpilek z danego tematu na bieżąco, a nie tylko tych obowiązujących do kolokwium, ponieważ na egzaminie asystenci mogą zaznaczyć każdy szczegół anatomiczny. Dlatego poznając je wcześniej, przed zbliżającym się końcowym zaliczeniem zostanie nam je tylko powtórzyć, a nie dopiero poznawać od nowa na co stracimy sporo cennego czasu.
Jako że kolokwium teoretyczne są ustne, warto uczyć się na nie powtarzając przyswojoną wiedzę na głos, a także ciekawą pomocą może być rysowanie schematów, ponieważ wtedy trafiając na jakieś pytanie, w naszej głowie może “otworzyć się” mapa myśli, co zdecydowanie ułatwi nam odpowiedź.
Histologia
Nazwa katedry:
Zakład Histologii i embriologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Kierownik katedry: Prof. dr hab. Piotr Dzięgiel
Strona internetowa katedry:
https://www.umw.edu.pl/pl/jednostki/zaklad-histologii-i-embriologii
Lokalizacja sekretariatu: ul. Chałubińskiego 6a
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA:
Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym na ul. Chałubińskiego 6a na II piętrze.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Histologia prowadzona jest przez pierwszy oraz drugi semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie nam gładki zeszyt (studentom wystarcza zwykle 32-kartkowy), zestaw kredek, ołówek i gumka.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na ćwiczeniach prowadzący omawia na początku preparaty, z którymi należy zapoznać się na danych zajęciach. Każdy student siada przy stanowisku z mikroskopem, pod którym ogląda tak zwane “szkiełka”, a następnie jego zadaniem jest przerysowanie widocznych struktur do zeszytu i opisanie ich. Rysunki sprawdzane są pod koniec zajęć, co stanowi podstawę do zaliczenia ćwiczeń. Warto przytoczyć słowa jednego z asystentów, a mianowicie “studia medyczne to nie ASP, rysunki mają być przede wszystkim merytoryczne i schematyczne”. W pierwszym semestrze omawia się zagadnienia z zakresu histologii ogólnej, a w drugim semestrze następuje zmiana asystentów, a tematem przewodnim zajęć jest histologia szczegółowa, jednak zajęcia wyglądają dokładnie tak samo jak opisaliśmy wcześniej.
Na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym można wykorzystać tak zwane “niezaliczenia”, polegają one na tym, że możemy bez konsekwencji nie zdać wejściówki lub kartkówki (w pierwszym semestrze 3 niezaliczenia, a w drugim 2).
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Pierwsze zajęcia są mocno organizacyjne, a więc wiedza nie powinna być w żaden sposób weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
U większości asystentów na każdych zajęciach przeprowadzana jest wejściówka lub wyjściówka (wiedza weryfikowana jest ustnie lub pisemnie).
Na zakończenie semestru zimowego studenci piszą kolokwium z histologii ogólnej, które decyduje o ocenie semestralnej. Każdy asystent układa je indywidualnie dla swojej grupy, ale forma określona jest sylabusem, mianowicie prowadzący przygotowuje 10 pytań otwartych, a zaliczenie uzyskujemy od 18 punktów na 30 maksymalnych. Kolokwium oczywiście można poprawić.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książkę podstawową stanowi “Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii Zabla”, asystenci zadają pytania właśnie na podstawie tej pozycji. Warto również zapoznać się ze skryptem studenckim tzw. “Manifest Histologiczny” (napisany na podstawie “Zabla”), które powinien ułatwić nam znacząco naukę przedmiotu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady obejmują ten sam materiał dydaktyczny który będzie nam dany poznać na ćwiczeniach. Łącznie jest ich 20, a prowadzone są w formie zdalnej.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU:
Egzamin składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej.
Część praktyczną nazywa się zaliczenie ćwiczeń. Naszym zadaniem będzie rozpoznanie tam 10 preparatów ogólnych (np. wątroba, dwunastnica), 5 preparatów celowanych (np. komórka kubkowa w dwunastnicy, hepatocyt) oraz 2 elektronogramy. Aby je zaliczyć, należy uzbierać łącznie 11 punktów, w tym rozpoznać 7 preparatów ogólnych, 3 z części celowanej i 1 elektronogram. Po zaliczeniu tej części, możemy przystąpić do egzaminu teoretycznego. Chcielibyśmy zaznaczyć, że Katedra udostępnia co roku spis wszystkich preparatów, obowiązujących na części praktycznej.
Egzamin teoretyczny odbywa się w sesji letniej, obejmuje zagadnienia przedstawiane na wykładach, a także poza histologią możemy trafić na pytania z zakresu cytofizjologii. Test składa się ze 120 pytań jednokrotnego wyboru, z tym że pytania mają warianty od a do f. Według sylabusa, aby zdać egzamin należy uzyskać 60%, jednak często próg jest zmieniany w zależności od wyników wszystkich studentów.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Warto dobrze rozplanować sobie wykorzystanie “niezaliczeń”. Przykładowo w pierwszym semestrze trudne tematy są na początku, jednak cięższe zaliczenia z innych obszernych przedimotów pisane będą dopiero pod koniec tego okresu. Radzimy w takim razie, aby świadomie używać “niezaliczeń”, przykładowo, kiedy temat jest obszerny, a my po prostu nie mamy czasu na naukę.
Cytofizjologia
Nazwa katedry:
Zakład Histologii i embriologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Kierownik katedry: Prof. dr hab. Piotr Dzięgiel
Strona internetowa katedry:
https://www.umw.edu.pl/pl/jednostki/zaklad-histologii-i-embriologii
Lokalizacja sekretariatu: ul. Chałubińskiego 6a
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym na ul. Chałubińskiego 6a na anatomicznej sali wykładowej.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są w formie seminariów raz w tygodniu i odbywają się w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań względem rzeczy, w które musimy wyposażyć się na zajęcia.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Co tydzień inny asystent prezentuje prelekcję dotyczącą szczegółowej budowy i fizjologii komórek. Na zajęcia należy przychodzić przygotowanym, ponieważ prowadzący często rzucają pytania w tłum, a czasem do napisania czeka na nas wejściówka lub wyjściówka. Zdarza się, że wiedza weryfikowana jest u kilku wybranych studentów, a nie u ogółu, co może stwarzać atmosferę czekania na swoją kolej, jak na przysłowiowego kata. Posiadanie zaliczenia wszystkich seminariów i obecność na wszystkich zajęciach zwalnia z pisania kolokwium końcowego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest w żaden sposób weryfikowana, jednak nie możemy zapewnić, że asystent nie zdecyduje się jednak na sprawdzenie przygotowania studentów.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest poprzez formy zaliczeń, o których wspomnieliśmy chwilę wcześniej. Do tej pory około 1/3 studentów była zobligowana do napisania kolokwium końcowego, dlatego warto przychodzić na zajęcia dobrze przygotowanym, ponieważ po wewnątrzuczelnianej reformie toku studiów, pisemne formy weryfikacji wiedzy przeprowadzane były praktycznie na każdych ćwiczeniach.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Zalecaną książką są “Seminaria z cytofizjologii dla studentów medycyny, weterynarii i biologii Zabla” w najnowszym wydaniu. Istnieje również kilka skryptów studenckich, jednak zdarzały się pytania, na które nie znajdziemy w nich odpowiedzi. Niemniej na zajęciach polecamy mieć otwarte przed sobą notatki lub właśnie książkę “Zabla”, oczekując na pytanie asystenta.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z tego przedmiotu wykłady nie są przeprowadzane.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE Z PRZEDMIOTU:
100% obecności na zajęciach oraz wszystkie zaliczone seminaria pozwalają studentowi przystąpić do egzaminu, a co specyficzne to pytania z zakresu cytofizjologii wchodzą do puli pytań egzaminu z histologii, pisze się je po prostu razem (Cytofizjologia z histologią traktowane są formalnie jako jeden przedmiot kończący się wspólną oceną i formą zaliczenia).
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Wspominaliśmy o tym wcześniej, ale warto jest być aktywnym. Asystenci nie zabraniają mieć otwartych książek przed sobą, a co za tym idzie, kiedy prowadzący zada pytanie w tłum, możemy szybko doczytać “Zabla” i zgłosić się, aby odpowiedzieć na zagadnienie, ponieważ asystent może wtedy na podstawie aktywności zwolnić studenta z pisania wyjściówki.
Embriologia
Nazwa katedry:
Zakład Histologii i embriologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Kierownik katedry: Prof. dr hab. Piotr Dzięgiel
Strona internetowa katedry:
https://www.umw.edu.pl/pl/jednostki/zaklad-histologii-i-embriologii
Lokalizacja sekretariatu: ul. Chałubińskiego 6a
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym na ul. Chałubińskiego 6a.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w pierwszym semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia mają podobny przebieg jak na cytofizjologii (to również seminaria, z tą różnicą, że zajęcia z embriologii prowadzą wyłącznie studenci, a na cytofizjologii asystenci). Zadaniem studentów jest przygotowanie prezentacji (dobierają się w grupy około 8 osobowe) i każda osoba zobligowana jest do dwukrotnego prezentowania swojej pracy. Ich zrobienie i zaliczenie jest warunkiem zdania przedmiotu. Czasem prowadzący zadają pytania w tłum, nie są one jednak zobowiązujące i nie poniesiemy konsekwencji za błędną odpowiedź.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Podstawą do zaliczenia przedmiotu jest przygotowanie dwóch prezentacji, o czym więcej powiemy poniżej.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książki polecane przez katedrę do przygotowania prezentacji to “Embriologia Bartel” oraz “Embriologia Langman”, jednak bez zakupu tych pozycji jesteśmy sobie w stanie poradzić z zaliczeniem.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z embriologii nie są przewidziane w harmonogramie.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Prezentacja powinna być spójna i jednolita, a każdy student powinien mieć wkład w jej tworzenie. Asystent ocenia część graficzną, a także przygotowanie teoretyczne i merytoryczne, więc czytanie z kartki lub ze slajdów nie jest wskazane. Można dostać za nią od 1 do 5 punktów (łącznie 10 w semestrze), a żeby zaliczyć przedmiot, należało uzyskać ich łącznie 5. Jeśli ktoś nie zdobył wystarczającej liczby punktów lub był nieobecny na zajęciach, musi wtedy napisać kolokwium zaliczeniowe z całego semestru, zdarza się to jednak dość rzadko.
Biofizyka
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biofizyki i Neurobiologii
Kierownik katedry: Prof. dr hab. Jerzy Mozrzymas
Strona internetowa katedry: http://biofiz.umw.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Chałubińskiego 3A
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z biofizyki przeprowadzane są w budynku dydaktycznym na ul. Chałubińskiego 3A w specjalnych salach laboratoryjnych.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia z biofizyki odbywają się co tydzień i prowadzone są w pierwszym semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie wydrukowany protokół do wykonywanego ćwiczenia, ołówek, gumka oraz linijka, a czasem przyda się papier milimetrowy.
Dodatkowo należy przynieść instrukcję do doświadczenia, można ją wydrukować lub posiadać wersję elektroniczną zapisaną w telefonie, jednak przeważnie czekały one na studentów w salach ćwiczeniowych.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Studenci na pierwszych ćwiczeniach łączeni są w pary lub trójki, a następnie przydzielane im są tematy doświadczeń, które będą wykonywać na zajęciach. Przed rozpoczęciem wykonywanych ćwiczeń, studenci piszą wejściówkę (do każdego doświadczenia dołączona jest lista zagadnień teoretycznych, które trzeba opanować i to właśnie z nich sprawdzana jest wiedza). Następnie zgodnie z instrukcją przeprowadza się proste eksperymenty biofizyczne. Warunkiem zaliczenia ćwiczeń, poza zdaną wejściówką jest prawidłowe uzupełnienie protokołu, co czasem może wymagać wykonania prostych obliczeń matematycznych (licealna umiejętności matematyczne powinny być w zupełności wystarczające).
Wiedza na ćwiczeniach nie pokrywa się z wykładami, a co za tym idzie z materiałem obowiązującym na egzaminie.
Studenci na zajęciach laboratoryjnych dowiedzą się wielu informacji między innymi na temat optyki, potencjałach błonowych, prądzie, falach magnetycznych, spektroskopii oraz działania aparatu ultrasonograficznego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest w żaden sposób weryfikowana, ponieważ są to ćwiczenia organizacyjne, gdzie studenci dzieleni są grupy i tłumaczone są zasady BHP.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Poza wejściówkami i protokołami, które opisaliśmy dokładnie wcześniej, na ćwiczeniach nie odbywają się inne formy zaliczeń.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książką polecaną przez katedrę jest “Biofizyka Jaroszyka”, jednak jest to pozycja, która nie do końca może być przystępna dla studentów. Część asystentów poleca “Wybrane zagadnienia z biofizyki Miękisza”. Prowadzący napisali również swój skrypt do tego przedmiotu, o czym warto wspomnieć, a znajdziecie go pod nazwą “Ćwiczenia laboratoryjne z biofizyki”.
Warto korzystać ze studenckich notatek, które w pewien sposób opracowują wszystkie ćwiczenia, a także pomagają prawidłowo wypełnić protokuł. Dodatkowo studenci przygotowali skrypt z materiałami wykładowymi, tak zwany “Skrypt z Królem Julianem”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są zdalnie i przekazywana tam wiedza jest bazą do układania pytań na egzaminie.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU:
Aby zostać dopuszczonym do egzaminu należy zaliczyć wszystkie wejściówki z ćwiczeń i posiadać na nich 100% obecność.
Sam egzamin składa się z 55 pytań testowych jednokrotnego wyboru z wariantami od a do e. Próg zaliczenia to 55% poprawnych odpowiedzi. Chcemy zaznaczyć, że naprawdę warto przerobić dokładnie materiał wykładowy, ponieważ w zupełności powinno to wystarczyć do zdania przedmiotu.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Sprawdzonym sposobem na zdanie egzaminu z biofizyki jest kilkukrotne odsłuchanie wykładów nagranych przez Pana Profesora, dodatkowo posiłkując się “Skryptem z Królem Julianem”. Należy również dobrze zapoznać się z obowiązującymi wzorami, ponieważ pytania często zahaczają o wynikające z nich zależności.
Biologia molekularna
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biologii i Parazytologii Lekarskiej
Kierownik katedry: Prof. dr hab. Andrzej Hendrich
Strona intenetowa katedry:
https://www.umw.edu.pl/pl/jednostki/katedra-i-zaklad-biologii-i-parazytologii-lekarskiej
Lokalizacja sekretariatu: ul. J. Mikulicza-Radeckiego 9, 50-345 Wrocław (II piętro)
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym na ul. J. Mikulicza-Radeckiego 9, 50-345 Wrocław.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, dzielą się na ćwiczenia i seminaria, a prowadzone są w semestrze zimowym.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie nam ołówek, gumka oraz wydrukowany zeszyt ćwiczeń do parazytologii ze strony katedry.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Seminaria i ćwiczenia prowadzone są ciągle( połowa roku zaczyna zajęcia od części ćwiczeniowej, a po przerobieniu ich wszystkich, zaczynają się seminaria, a druga połowa odwrotnie).
Ćwiczenia obejmują parazytologię, na początku zajęć prowadzący omawia daną grupę pasożytów, a następnie studenci w specjalnie przygotowanych zeszytach, mają za zadanie narysować widziane pod mikroskopem “parazyty”. Zwykle w grupie 6-7 osobowej siedzi się przy jednym stole z odpowiednią liczbą stanowisk mikroskopowych z jednym preparatem, a po zapoznaniu się z nim i przerysowaniu do zeszytu, studenci wymieniają się stanowiskami, do momentu aż każda osoba obejrzy wszystkie pasożyty.
Zaliczenie uzyskuje się na podstawie okazania uzupełnionego zeszytu asystentowi i otrzymania od niego wpisu potwierdzającego prawidłowe wykonanie zadania. Ćwiczenia trwają łącznie 15 godzin, jednak faktyczna długość pojedynczych zajęć zależy od tego w jakim tempie rysujemy pasożyty.
Część seminaryjna obejmuje zagadnienia z genetyki medycznej. Zadaniem każdego studenta jest przygotowanie i przedstawienie prezentacji z zadanego przez prowadzącego tematu, co jest warunkiem zaliczenia seminariów (łącznie trwają 25 godzin).
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Poza wcześniej wymienionymi formami weryfikacji wiedzy, do napisania na studentów czeka 5 kolokwiów (2 z parazytologii i 3 z genetyki) w formie testowej z pytaniami jednokrotnego wyboru przeprowadzanymi online. Dodatkowo zdarza się, że niektórzy prowadzący przeprowadzają wejściówki.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do nauki na kolokwia są udostępnione przez asystentów materiały dydaktyczne prezentowane na zajęciach. Natomiast jeśli mowa o wykładach, to studenci stworzyli skrypt opracowujący przekazywaną tam wiedzę.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady obejmują tylko materiał z genetyki i prowadzone są przez cały semestr w formie zdalnej.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin ma formę testu ze 100 pytaniami jednokrotnego wyboru z wariantami od a do e (80 pytań z genetyki i 20 z parazytologii).
Z tej formy zaliczenia można uzyskać zwolnienie, zwykle należy uzyskać średnią ze wszystkich kolokwiów co najmniej 4,75, warto śledzić informacje na stronie katedry, ponieważ warunki często ulegają zmianie.
Pierwsza pomoc medyczna i elementy pielęgniarstwa
Nazwa katedry: Katedra i I Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Kierownik katedry: dr hab. Waldemar Goździk, prof. nadzw.
Strona intenetowa katedry: http://kai.umw.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Borowska 213
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są na salach wykładowych w budynku dydaktycznym na ul. Bujwida 44 oraz w Centrum Symulacji Medycznej ul. T. Chałubińskiego 7a.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia podzielone na ćwiczenia i seminaria, odbywające się raz w tygodniu na zmianę w trakcie pierwszego semestru.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na ćwiczenia potrzebny jest fartuch medyczny i obuwie zmienne. Czasem przydać mogą się rękawiczki jednorazowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia skupiają się na praktyce, to tak naprawdę jedyny taki przedmiot na pierwszym roku, który kładzie na to nacisk. Można się tam nauczyć jak wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową u dorosłych i dzieci, jak udrożnić drogi oddechowe specjalnymi przyrządami itp. Technikę prowadzenia wszystkich prowadzonych zabiegów doskonali się na nowoczesnych fantomach, które na bieżąco monitorują nasze działania i oceniają je.
Seminaria miały formę krótkich prelekcji przygotowanych przez prowadzących. Prezentowana tam wiedza zwykle była wstępem i omówieniem teoretycznym przerabianych później procedur medycznych na ćwiczeniach.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
W ciągu semestru nie są przeprowadzane wejściówki ani odpytki ustne, natomiast przedmiot kończy się kolokwium pisemnym.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książki na pierwszej pomocy medycznej nie są wymagane, ale chętni mogą zapoznać się z “Wytycznymi Polskiej Rady Resuscytacji”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z przedmiotu wykłady nie są prowadzone.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Zaliczenie przedmiotu polega na zdaniu kolokwium na koniec semestru, które jest testem składającym się z pytań zamkniętych.
Biochemia z elementami chemii (I)
Nazwa katedry:
Katedra Biochemii i Immunochemii (wchodzą w skład – Zakład Biochemii Lekarskiej oraz Zakład Chemii i Immunochemii)
Kierownik katedry: prof. dr hab. Małgorzata Krzystek-Korpacka
Strona internetowa katedry:
https://www.umw.edu.pl/pl/jednostki/katedra-biochemii-i-immunochemii
Lokalizacja sekretariatu: Zakład Biochemii Lekarskiej: ul. Chałubińskiego 10,
Zakład Chemii i Immunochemii: ul. M. Skłodowskiej-Curie 48/50, 50-369 Wrocław
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z biochemii odbywają się na ul. Chałubińskiego 10, ul. M. Skłodowskiej-Curie 48/50, niektóre grupy mają je w Centrum Symulacji Medycznej na ul. T. Chałubińskiego 7a (głównie audytoria), a także w budynku Katedry Dermatologii – ul. Chałubińskiego 1.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają przez dwa semestry i prowadzone są raz w tygodniu. W pierwszym semestrze nauka skupia się wokół chemii medycznej, natomiast od drugiego zaczyna się biochemia i dodatkowo dochodzą seminaria.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebujemy fartuch medyczny, rękawiczki jednorazowe oraz wydrukowany protokół do wykonywanych ćwiczeń, dostępny na stronie internetowej katedry. Przydatne mogą być: kalkulator, linijka, papier milimetrowy lub dostęp do Microsoft Excel.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia laboratoryjne przebiegają zgodnie z harmonogramem zajęć. Na początku, asystent krótko umawia doświadczenia, które studenci będą wykonywać tego dnia i tu w przeciwieństwie do biofizyki, wszyscy robią to samo. Należy wyposażyć się w instrukcję (wydrukować lub posiadać wersję cyfrową), aby wiedzieć co należy zrobić krok po kroku, a także w trakcie przeprowadzania doświadczenia i po jego wykonaniu należy wypełnić protokół podsumowujący nasze postępy na zajęciach (prowadzący zaliczają ćwiczenia właśnie poprzez weryfikację protokołu).
Jak wspomnieliśmy wcześniej, w drugim semestrze dodatkowo do ćwiczeń dochodzą seminaria, prowadzone w grupach seminaryjnych (ćwiczenia odbywają się w grupach laboratoryjnych). Obowiązkiem studentów jest przygotowanie prezentacji oraz przedstawienie jej na forum, na początku semestru zapisują się oni do jednego z przygotowanych przez prowadzących tematów. Na jednym seminarium zwykle prezentuje je 3 lub 4 studentów, a asystent ocenia je w skali od 0 do 10, co potem ma znaczenie przy wystawianiu oceny końcowej (prezentowane zagadnienia są uzupełnieniem wiedzy wykładowej i obowiązują na egzaminie).
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez kolokwia pisemne, określone odgórnie w regulaminie i harmonogramie zajęć. W pierwszym semestrze studenci zobowiązani są do zaliczenia 3 kolokwiów z materiału zarówno zajęć wykładowych, laboratoriów jak i z wiedzy podręcznikowej. Zwykle pisze się je na zajęciach laboratoryjnych i w przypadku niepowodzenia można jeszcze dwukrotnie podejść do zaliczenia.
W drugim semestrze znów czekają na nas 3 kolokwia z materiału z seminariów oraz z wykładów. Pierwsze skupia się na enzymach, kolejne na lipidach, a ostatnie na węglowodanach. Obowiązuje znajomość szlaków metabolicznych, nazw enzymów, związków chemicznych, inhibitorów, leków i przebiegu niektórych chorób. W przypadku niezaliczenia w pierwszym terminie, do dyspozycji pozostają aż 3 terminy poprawkowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książkami polecanymi przez katedrę są “Biochemia Harpera” oraz “Biochemia Ferriera”. Warto przysiąść do materiału wykładowego i seminaryjnego, ponieważ przekazywana tam wiedza była podstawą do kolokwiów i sporo pytań było układanych na podstawie właśnie nich.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są raz w tygodniu przez dwa semestry w formie zdalnej.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Ocena końcowa z tego przedmiotu jest średnią arytmetyczną ocen z kolokwiów cząstkowych po pierwszym semestrze (W 2 oraz 3 wynika ona bezpośrednio z sumy punktów otrzymanych z kolokwiów oraz z przydzielonej liczby punktów z prezentacji. Wszystkie możliwe do uzyskania punkty to 100%, przelicza się je według skali z sylabusa na ocenę numeryczną).
Za każde kolokwium można uzyskać 30 pkt, dlatego w jednym semestrze liczba to 100 pkt (3 kolokwia i prezentacja na 10 punktów). Często punktacja za kolokwia ulega zmianie, dlatego należy śledzić komunikaty na stronie katedry.
Egzamin z biochemii pisany jest dopiero po 3 semestrze.
Do egzaminu można już od początku zacząć zbierać punkty dodatkowe, co uratowało niejednego studenta. Łącznie można dostać ich 15 (5 pkt za semestr), warunkiem jest zaliczenie wszystkich kolokwiów w pierwszym terminie. Jak to działa? Przykładowo jeśli w drugim semestrze otrzymamy same piątki z kolokwiów i wystarczająco punktów z prezentacji, to naszą oceną za semestr będzie 5, co skutkuje doliczeniem takiej właśnie liczby punktów do egzaminu. Punkty dolicza się wyłącznie, jeśli ocena semestralna to conajmniej 4. Jeżeli zaliczy się wszystko w pierwszym terminie, ale tylko z jednego semestru otrzyma się ocenę równą lub wyższą od 4, to analogicznie do egzaminu zostaną nam przyznane 4 pkt.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Warto całą grupą zebrać wszystkie prezentacje przygotowywane na seminaria i udostępnić je sobie nawzajem, co może stanowić świetne podłoże do nauki pod egzamin końcoworoczny.
Historia medycyny
Nazwa katedry: Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych
Kierownik katedry: dr hab. Jarosław Barański
Strona intenetowa katedry: https://www.umw.edu.pl/pl/jednostki/studium-nauk-humanistycznych-i-spolecznych
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jana Mikulicza-Radeckiego 7
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym na ul. Jana Mikulicza-Radeckiego 7.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu przez pierwszy semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia mają formę seminariów, podczas których asystenci omawiają różne zagadnienia np. z zakresu historii epidemii, stygmatyzacja chorób, rozwój nauk medycznych itd.
Na dodatkową ocenę można przygotować w grupie kilkuosobowej prezentacje na zadany przez prowadzącego temat, są one dość surowo oceniane, dlatego należy się przyłożyć do przygotowania i prezentacji. Oczywiście jeśli komuś nie zależy na wyższej ocenie, to nie musi tego robić, jednak w tym przypadku maksymalną oceną jaką możemy otrzymać na koniec semestru jest 4.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Weryfikacja wiedzy następuje dopiero przez kolokwium na koniec pierwszego semestru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Aby zaliczyć historię medycyny nie musimy wyposażać się w żadne książki, wystarczy sumienne przerobienie materiału wykładowego i uważne słuchanie na prelekcjach.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady przeprowadzane są zdalnie przez pierwszy semestr raz na tydzień.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Aby zdać przedmiot, należy zaliczyć kolokwium na koniec semestru, przygotowane w formie testu z pytaniami jednokrotnego wyboru.
Podstawy technologii informatycznej i biostatystycznej
Nazwa Katedry: Pracownia Biostatystyki i Informatyki Medycznej (jest wewnętrzna jednostką Katedry i Zakładu Patofizjologii)
Kierownik katedry: Dr hab.Krystyna Laszki-Szcząchor
Strona intenetowa katedry: http://bim.umw.edu.pl/index.htm
Lokalizacja sekretariatu: ul. Karola Marcinkowskiego 1 (Katedra Patofizjologii)
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w pracowniach komputerowych na ul. Jana Mikulicza-Radeckiego 7 (bud.B-2) oraz na ulicy Wojciecha z Brudzewa 10 (DS Jubilatka).
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są przez cały rok. W obu semestrach ćwiczenia odbywają się co dwa tygodnie.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia w pierwszym semestrze skupiają się na części informatycznej, natomiast drugi semestr obejmował biostatystykę. Każdy semestr kończy się zaliczeniem na ocenę.
Na ćwiczeniach studenci będą uczyć się obsługi pakietu programów Microsoft Office czy pracy z bazą danych (w pierwszym semestrze) oraz obliczeń statystycznych w programie Statistica poprzedzonych wstępem teoretycznym (w drugim semestrze).
Na zajęciach pracuje się oczywiście na komputerach.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
W ciągu pierwszego semestru asystent zlecał kilka prostych prac domowych do wykonania na komputerze, które później należało mu odesłać.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Mimo iż katedra zaleca określone pozycję książkowe, to wiedza przekazywana na ćwiczeniach wystarcza do zdania przedmiotu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są w pierwszym semestrze, jednak omawiany tam materiał nie pokrywa się z ćwiczeniami.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Kolokwium po pierwszym semestrze składa się z kilku zadań praktycznych, między innymi trzeba przygotować prezentację multimedialną, posortować bazy danych z przygotowaniem tabel i wykresów, czy sformatować tekst.
Natomiast kolokwium po drugim semestrze zawierało pytania stricte statystyczne, sprawdzające znajomość programu Statistica oraz należało analizować informacje, które otrzymywaliśmy na drodze obliczeń (trzeba zaznajomić się z takimi pojęciami jak p value czy hipoteza zerowa).
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Przedmiot można potraktować po macoszemu i lepiej poświęcić czas na naukę anatomii lub na inne wymagające zajęcia. Wystarczy przysiąść kilka dni przed zaliczeniem, aby poradzić sobie z BIM’em.
Język angielski
Katedra: Studium Języków Obcych
Kierownik katedry: Mgr Dagmara Drozd
Strona intenetowa katedry: http://sjo.umw.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: Ul. Mikulicza-Radeckiego 7
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z lektoratu prowadzone są w budynku dydaktycznym na ul. Mikulicza-Radeckiego 7, a także na ul. Bartla 5.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się co tydzień i trwają przez 4 semestry (30 godzin w semestrze).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie podręcznik, jednak możliwe jest posiadanie go w wersji elektronicznej. Mowa o “English for medical students and doctors 1 Donesch-Jeżo” na pierwszym roku, a na drugim książka o tym samym tytule, jednak część nr 2.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na lektoracie z języka angielskiego główny nacisk kładziony jest na słownictwo medyczne, a zajęcia przypominają te licealne i będziemy mieli tu do czynienia z dialogami, czytaniem ze zrozumieniem, czy słowotwórstwem. Kilka ćwiczeń poświęconych jest podstawowym zagadnieniom gramatycznym.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Czasem asystent może zadać zadanie domowe w oparciu o podręcznik.
Raz na semestr, każdy student zobligowany jest do przygotowania prezentacji, jej temat zależy stricte od prowadzącego i może być to powtórka z ostatniego działu z podręcznika lub przygotowanie fragmentu filmu z angielskimi dialogami, a następnie np. poprzez quiz sprawdzający, weryfikujemy nasi koledzy zapamiętali z zaprezentowanej przez nas pracy.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na zajęcia potrzebna będzie nam książka o której wspominaliśmy wcześniej, a mianowicie “English for medical students and doctors 1 Donesch-Jeżo”, w oparciu właśnie o tę pozycję pracuje się na lektoracie.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z języka angielskiego wykłady nie są przeprowadzane.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Po każdym semestrze należy zdać kolokwium w formie pisemnej, gdzie znajdziemy pytania otwarte i zamknięte w oparciu o materiał przerabiany na zajęciach.
Egzamin z języka angielskiego pisany jest po 4 semestrze, można uzyskać zwolnienie, jeśli średnia ocen ze wszystkich kolokwiów wynosi powyżej 4.0.
Etyka lekarska
Nazwa katedry: Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych
Kierownik katedry: dr hab. Jarosław Barański
Strona intenetowa katedry:
https://www.umw.edu.pl/pl/jednostki/studium-nauk-humanistycznych-i-spolecznych
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jana Mikulicza-Radeckiego 7
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym na ul. Jana Mikulicza-Radeckiego 7.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są w formie seminariów w ciągu drugiego semestru (jedno seminarium w tygodniu, 30 godzin łącznie).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia polegają na wysłuchaniu prezentacji przygotowanej przez prowadzącego na różne tematy etyczne np. zadania bioetyki, etyczne aspekty umierania, śmierci czy bioinżynierii itd.
Asystenci często zadają pytania w tłum i cenią otwartą dyskusję, dlatego ważne jest, aby nie bać się wypowiadać i angażować się w rozmowę, oczywiście z poszanowaniem zdania innych osób.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Forma sprawdzania wiedzy zależy od asystenta, jednak zwykle są to dwa kolokwia cząstkowe, jedno związane z kodeksem etyki lekarskiej, a drugie z międzynarodowych deklaracji etycznych. Dodatkowo należy na ocenę napisać esej na wybrany temat lub omówić przypadek bioetyczny.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Mimo zalecanych podręczników nie ma potrzeby wyposażać się w nie, ponieważ sumiennie słuchając prelekcji prowadzących jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkimi kolokwiami cząstkowymi. Dodatkowo omawiając Kodeks Etyki Lekarskiej, każdy student otrzymuje jego kieszonkowy egzemplarz i z niego na jedno z dwóch kolokwiów należy się przygotować.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z etyki lekarskiej wykłady nie odbywają się.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Brak zaliczenia końcowego, ocenę końcową otrzymuje się na podstawie średniej arytmetycznej ocen z zaliczeń cząstkowych.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Warto odpowiadać na pytania prowadzącego rzucane w tłum, ponieważ sytuacja, gdy wszyscy studenci milczą i każdy poświęca czas na zajęciach na naukę na inne przedmioty, może rozzłościć asystenta, co może wiązać się z przeprowadzeniem przez niego jakichś niezapowiedzianych form sprawdzających wiedzę.
Wychowanie fizyczne
Nazwa katedry: Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
Kierownik katedry: dr Aureliusz Kosendiak
Strona intenetowa katedry:
https://www.umw.edu.pl/pl/jednostki/studium-wychowania-fizycznego-i-sportu
Lokalizacja sekretariatu: ul. Wojciecha z Brudzewa 12a
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku na ul. Wojciecha z Brudzewa 12a.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z wychowania fizycznego odbywają się co tydzień i trwają 1,5 godziny, czyli łącznie 60 godzin w całym roku, ponieważ prowadzony jest przez dwa semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest stosowny strój sportowy i obuwie zmienne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Przedmiot stosunkowo słabo rozwinięty, ponieważ studenci nie mają możliwości wyboru sekcji sportowych, czy rodzaju wykonywanych aktywności. Zajęcia przypominają te z czasów szkoły średniej i odbywają się w budynku z dwoma salami gimnastycznymi i dwoma siłowniami.
To jak będą wyglądać ćwiczenia, zależy tylko od prowadzącego, ponieważ niektórzy narzucają odgórnie aktywność jaką studenci mają wykonywać, a inni dają wolną rękę co do wyboru rodzaju uprawianego sportu.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Aby zaliczyć wychowanie fizyczne, należy być obecnym na wszystkich zajęciach i to jest jedyny warunek zdania przedmiotu. Gdy ktoś nie może pojawić się na ćwiczeniach, może je odrobić w innym terminie, jednak termin ustalić należy z prowadzącym.
Zajęcia fakultatywne
Na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym w każdym semestrze należy dobrać indywidualnie przedmioty dodatkowe, tak aby na koniec roku akademickiego dały nam 3 punkty ECTS (łącznie 60 godzin, domyślnie 30 godzin na semestr).
Zapisy startują zwykle w październiku oraz w lutym, a około miesiąca przed datą rejestracji pojawia się oferta fakultetów, które musimy dopasować pod plan zajęć. Co roku liczba miejsc jest ograniczona, a co za tym idzie, ciężko zapisać się na swoje wymarzone zajęcia dodatkowe, miejsce zajmuje ten, kto szybciej dołączy do kursu na specjalnie przygotowanej platformie. Serwery jak zwykle nie są przygotowane na duże obciążenie, a w związku z tym często padają i jesteśmy zmuszeni czekać, aż uda się nam połączyć ponownie.
Na pierwszym roku polecamy wybrać fakultety, które nie są zbytnio wymagające, ponieważ studenci mają i tak sporo pracy dodatkowej i własnej. Warto zwracać uwagę ile takie zajęcia dodatkowe będą trwać, zwykle te dłuższe są bardzo zobowiązujące, bo przykładowo zmuszeni jesteśmy do pojawiania się na nich co tydzień.
Forma zaliczenia zależy stricte od fakultetu, zwykle jest to kolokwium lub test, a także czasem wystarczy obecność na zajęciach. Polecamy “szkolenie biblioteczne” jako jeden z nich, ponieważ jest prowadzony asynchronicznie poprzez internet (zapisy na ten fakultet odbywają się przez stronę internetową biblioteki).
Praktyki studenckie
Aby zaliczyć praktyki, należy pobrać dokumenty ze strony dziekanatu, a mianowicie program praktyk, który dostarczamy do pielęgniarki oddziałowej bądź ordynatora oddziału w szpitalu, który po odbyciu zajęć podpisuje i podbija pieczątką to pismo, poświadczając jednocześnie, że faktycznie na praktyki uczęszczaliśmy i posiedliśmy wymagane umiejętności. Razem z potwierdzeniem, do dziekanatu zanosimy dwie ankiety (jedna to ocena naszej pracy przez koordynatora, a druga odnosi się do opisu wrażeń i możliwości, jakie odczuliśmy odbywając praktyki w danej jednostce). Dostarczenie całej wymaganej dokumentacji, oznacza zaliczenie praktyk.
Na PUMie możesz wybrać jeden z trzech zajęć fakultatywnych. “Empatia w medycynie”, “Genetyka uzależnień” i “Łacina w terminologii medycznej”. Żeby przykładowo zaliczyć “Empatię”, należało być na wszystkich wykładach i na koniec przygotować prezentację multimedialną. W każdym semestrze należało odbyć jeden fakultet, żeby zaliczyć rok.
Komunikacja na zajęcia
Przystanki zlokalizowane najbliżej budynków uczelnianych to “Kliniki-Politechnika Wrocławska” znajdujący się blisko Kampusu, a drugi to “Bujwida”, z którego tak naprawdę jest jeszcze bliżej na większość zajęć. Głównym węzłem komunikacyjnym Wrocławia jest “Plac Grunwaldzki” i z tego miejsca na uczelnię dojdziemy w około 10 minut szybkim spacerem. Szukając komunikacji najlepiej jako punkt docelowy ustawiać właśnie te przystanki, o których Wam wspomnieliśmy, będzie to zdecydowanie najbardziej wygodne.
Autobusy we Wrocławiu często się spóźniają, więc warto mieć to na uwadze wybierając środek transportu, z drugiej jednak strony tramwaje znane są z tego, że bardzo lubią się wykolejać. Należy więc znaleźć tak naprawdę indywidualnie odpowiadający środek transportu.
Mieszkanie
Jeśli rozważasz wynajem mieszkania lub pokoju we Wrocławiu, to najlepiej na pierwszym roku szukać go jak najbliżej Placu Grunwaldzkiego lub Rynku. Warto myśleć również w kategoriach przyszłościowych, ponieważ na wyższych latach większość zajęć klinicznych prowadzona jest w szpitalu na ul. Borowskiej, co znajduje się stosunkowo daleko od Kampusu.
Zakończenie
https://namedycyne.plMamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy wyczerpująco na nurtujące wszystkich pytania i wybór swojej przyszłej Alma Mater nie sprawi Wam już problemu. Jeśli czujecie, że temat nie został do końca wyczerpany lub wciąż coś pozostaje dla Was niejasne, to zapraszamy Was na naszą grupę facebookową, gdzie postaramy się Wam pomóc, a także wpadnijcie do Zosi @biophisticated, bez pomocy której powyższy artykuł by nie powstał.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: