
@ Copyright 2022
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych treści.
@ Copyright 2022
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Możesz się wypisać w każdym momencie.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Spis treści
×
By Daniel
Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, ŚUM – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poniższy poradnik kierujemy dla każdego wystraszonego pierwszaka, który naczytał się i nasłuchał wielu mitów związanych ze studiowaniem kierunku lekarskiego. Połowa ludzi nie zdaje pierwszego roku? Na medycynie nie ma czasu na rozrywkę? Tworząc ten artykuł chcielibyśmy Was uspokoić, a także pokazać, że studiowanie lekarskiego to tak na prawdę piękna i niezapomniana przygoda.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki na Wydziale Nauk Medycznych w Zabrzu rozpoczyna się 1 października, chyba że dzień ten wypada w weekend, a w takim przypadku pierwsze zajęcia startują w najbliższy poniedziałek od tej daty. Immatrykulacja, czyli oficjalnie przyjęcie studentów w poczet uczelni odbywa się na uroczystej inauguracji roku akademickiego, jednak obecność na tym wzniosłym wydarzeniu nie jest obowiązkowa, a zwykle zapraszana jest reprezentacja wybranych studentów, celem złożenia przysięgi w imieniu całej społeczności (oczywiście osoby chętne, również są mile widziane).
Dodatkowo na początku października należy przejść szkolenie BHP, które w praktyce sprowadza się do zapoznania z materiałem udostępnionym przez prowadzącego, a następnie trzeba zaliczyć krótki test z pytaniami jednokrotnego wyboru (całość odbywa się zdalnie, a jego ukończenie jest obowiązkowe dla każdego studenta).
Osoby chętne mogą wziąć udział w szkoleniu bibliotecznym. Sprowadza się ono do spotkania online, na którym miłe i pomocne Panie bibliotekarki wytłumaczą wszystkie kwestie związane z wypożyczaniem, prolongatą i zwrotem książek.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska to odpowiednik szkolnej klasy, a w jej skład wchodzi maksymalnie 25 osób. Dodatkowo ulega ona podziałowi na dwie mniejsze sekcje (A i B), a czasem na cztery, co jest spowodowane faktem, że część zajęć po prostu musi odbywać się w mniej licznych grupach. Skład ustalany jest na podstawie alfabetycznie uporządkowanej listy nazwisk nowo przyjętych studentów, wynik maturalny czy kolejność złożenia papierów nie ma znaczenia.
3. Kim jest starosta grupy?
Zadaniem starosty jest reprezentowanie oraz załatwianie wszelkich spraw swojej grupy. Osobę do pełnienia tej funkcji zwykle wybiera się spośród chętnych, poprzez głosowanie na utworzonej grupce w aplikacji “Messenger”. Jeśli tylko jeden student jest zainteresowany, to automatycznie zostaje starostą. Osoba wybrana powinna umieć się dogadać i nie mieć problemów ze swobodną komunikacją międzyludzką, ponieważ do jego obowiązków należeć będzie kontakt z asystentami i prowadzącymi, celem ustalenia wszystkich bieżących spraw związanych ze swoją grupą. Dodatkowo starosta rozdziela tematy prezentacji, które studenci muszą przygotowywać na niektóre zajęcia.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku jest łącznikiem pomiędzy władzami uczelni, wykładowcami a studentami. Wybrana osoba powinna mieć jakieś doświadczenie ze studiowaniem, ponieważ jest to wymagająca funkcja. Jego wybór wygląda tak samo, jak w przypadku poprzednika. Dodatkowo do funkcji starosty roku będzie należał kontakt z dziekanem, przekazywanie mu próśb i uwag studentów, ustalanie terminów egzaminów wraz z wykładowcami oraz próba rozwiązywania wszystkich konfliktów powstałych wśród studentów na danym roku.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu znajduje się w budynku na placu Traugutta 2 (na 4 piętrze). Każdy student załatwi tam wszystkie sprawy bieżące, związane z przebiegiem studiów. Można złożyć tam papiery rekrutacyjne, wniosek stypendialny, potwierdzenia praktyk, czy podpisać umowę z uczelnią, przenieść się z grupy do grupy lub odebrać legitymację.
W pierwszej kolejności powinniśmy kontaktować się ze starostą który następnie sam udaje się do dziekanatu, ponieważ pracujące tam Panie, nie patrzą przychylnie, gdy każdy student załatwia nieskomplikowane sprawy na własną rękę, tworząc wtedy kolejkę przed wejściem (dotyczy to zbiorowych wniosków, problemów z planem zajęć, czy wszelkich pytań).
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Internetowym odpowiednikiem dziekanatu na ŚUMie, jest tak zwana “wirtualna uczelnia”. Każdy student może przejrzeć tam swoje oceny z egzaminów i zaliczeń, przeczytać sylabus danego przedmiotu oraz poznać asystentów, a także złożyć elektroniczny wniosek stypendialny lub przeczytać maila na poczcie studenckiej. “U10” (inaczej wirtualna uczelnia) stanowi zatem zdalne “centrum dowodzenia” naszymi studiami. Platforma dostępna jest pod podanym linkiem.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Jeśli chcielibyśmy studiować razem ze znajomymi, to ŚUM oferuje nam taką możliwość. Co należy zrobić? Najlepiej jeszcze we wrześniu napisać pismo do dziekanatu z prośbą o przydział do tej samej grupy. Ważne jest, aby każda zainteresowana osoba złożyła papierowy wniosek w dziekanacie. Często wnioski rozpatrywane są pozytywnie, więc warto próbować.
Autorstwa Gabriel Wilk – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99681375
8. Biblioteka
Studenci WNMZ mogą skorzystać na terenie Zabrza z dwóch bibliotek. Pierwsza z nich, znajduje się na ul. Jordana 19, a druga na placu Traugutta 2. Znakomita większość osób tylko wypożycza i zwraca książki w podanych placówkach, jednak dla chętnych dostępne są czytelnie z pozycjami, których nie udało się nam dostać. Co prawda nie ma tam pokojów cichej nauki, jednak są to względnie spokojnie miejsca, gdzie bez problemu każdy student będzie mógł usiąść i skupić się na lekturze.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Większość zajęć na pierwszym roku odbywa się na Kampusie przy ul. Jordana w Zabrzu Rokitnicy, jednak niektóre z nich prowadzone są w Centrum Symulacji Medycznej na placu Dworcowym 3 i w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 na ul. 3 Maja 13/15.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Absolutnie wszyscy studenci mają takie same zajęcia, zaliczenia, terminy egzaminów, jak i zawarte w nich pytania. Nie ma więc mowy o żadnej faworyzacji jednych lub drugich, a sami asystenci również nie wiedza, z jakimi studentami prowadzą ćwiczenia.
Studenci studiujący niestacjonarnie, poza faktem, że za studia muszą płacić z własnej kieszeni, nie muszą uczęszczać na zajęcia wychowania fizycznego oraz zgodnie z ustawą dotyczącą szkolnictwa wyższego, stworzone są dla nich osobne grupy dziekańskie, aby osoby stacjonarne nie mieszały się z niestacjonarnymi.
11. Legitymacje
Legitymacje odebrać można zwykle do końca października w dziekanacie na placu Traugutta 2, a jej koszt wyrobienia to około 22 zł. Dzięki temu dokumentowi możemy korzystać z przysługujących nam ustawowych ulg studenckich, a więc między innymi bilety na komunikację miejską, czy wejścia do ośrodków kultury są po prostu tańsze.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Każdy nowo przyjęty student, może starać się o stypendium naukowe za wybitne osiągnięcia w czasach szkoły średniej (tytuł laureata olimpiady międzynarodowej, laureat lub finalista olimpiady stopnia centralnego lub medalista co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski). Szczegóły składania wniosków, terminy, wymagane dokumenty i wiele więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej stronie uczelni, do której Was odsyłamy.
Dodatkowo można starać się o stypendium socjalne, dla osób niepełnosprawnych, ministra lub zapomogę, jednak wszystkie dokładne informacje dostępne są na wyżej podlinkowanej stronie.
13. Akademik.
Śląski Uniwersytet Medyczny oferuje studentom 3 akademiki. DS nr 1 na ul. Jordana 19 (o troszkę gorszym standarcie), DS nr 3 ul. Marii Curie – Skłodowskiej 42 oraz DS nr 5 na ul. Marii Curie – Skłodowskiej 44.
Najlepszym wyborem na pierwszym roku będzie zdecydowanie DS nr 1, dzięki czemu większość zajęć będziemy mieli tak naprawdę pod nosem.
Jeśli temat akademików Cię zaciekawił i chcesz dowiedzieć się więcej, to koniecznie zapraszamy Cię do odwiedzenia strony akademików, do której link znajduje się tutaj.
14. Plan zajęć
Plan zajęć zwykle udostępniany jest w połowie września, jednak radzimy nie brać go za pewnik, ponieważ bardzo często ulega on licznym zmianom i korektom, dlatego stronę, na której go dostaniemy, powinniśmy regularnie śledzić.
Harmonogram zajęć na WNMZ znajdziemy tutaj.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Wszystko jest kwestią dobrej organizacji czasu oraz ustalenia sobie priorytetów jeśli chodzi o naukę. Najgorsze oczywiście są pierwsze miesiące, aby przestawić się na tryb studiowania, ponieważ wcześniej pewnie większość z Was była nastawiona, aby z każdego przedmiotu mieć same piątki, natomiast na studiach człowiek uczy się sam dla siebie. Ważny jest również wypoczynek, ponieważ czasem lepiej jest sobie odpuścić, niż katorżniczo zarywać nocki z marnymi rezultatami. Niektóre okresy bywają dość trudne, warto jednak ustalić sobie pewne priorytety, usunąć kilka zbędnych aplikacji i zorganizować czas tak, żeby nie zaniedbać siebie. I da się to zrobić! Ale np. przed sesją grafik bywa napięty. Należy również rozwijać sobie hobby, pasje, zainteresowania, a także wychodzić ze znajomymi czy po prostu imprezować, aby mieć co wspominać.
16. Wyprawka na 1 rok
Na pierwszym roku nie potrzeba kupować stetoskopu ani tony książek. Jest jednak kilka rzeczy uznanych przez nas za absolutny “must have”, mowa tutaj o fartuchu laboratoryjnym (najlepiej dwa, ponieważ na WNMZ nie ma wymogu posiadania fartucha prosektoryjnego, to jeden z nich może posłużyć nam właśnie w prosektorium, a drugi na zajęcia, gdzie nie ma możliwości się zabrudzić), (pęsecie anatomicznej – można używać nawet długopisu, byle mieć jedną rzecz przeznaczoną stricte do preparatów), gładkim zeszycie oraz zestawie kredek (najlepiej w barwach czerwono-fioletowo-różowo-niebieskich, bo takie właśnie są preparaty) , a także potrzebne będzie nam obuwie zmienne (nie muszą być to crocsy, wystarczą buty z białą podeszwą).
Autorstwa MichalPL – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79497260
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
Jeśli chcemy przepisać coś z kierunku lekarskiego z innej uczelni, to z reguły nie powinno być z tym problemu. Musimy zgłosić się z potwierdzeniem zdania przedmiotu i sylabusem do prowadzącego, który powie nam, czy możemy starać się o przepisanie. Następnie, gdy dostaniemy zgodę, naszym zadaniem jest napisanie wniosku do dziekana, z prośbą o zaliczenie danego przedmiotu. Nie zawsze się to udaje, jednak warto próbować, aby oszczędzić sobie kilka dodatkowych godzin na uczelni.
18. Platforma elearningowa
Poza systemem “U10”, studenci mają możliwość skorzystania jeszcze z kilku ważnych platform.
Pierwszą z nich jest poczta w aplikacji “Microsoft Outlook”, do którego dostęp dostaniemy prawdopodobnie na początku października. Należy odwiedzać go często, ponieważ asystenci i władze uczelni, często wysyłają nam tam ważne wiadomości, związane bezpośrednio ze studiami czy innymi wydarzeniami lub szkoleniami.
Studencką pocztę znajdziemy w podanym linku, ale również można mieć do niej dostęp przez “U10”.
Kolejna platforma to “elearning” dostępny tutaj, gdzie asystenci i prowadzący wrzucają czasem nagrane wykłady lub dodatkowe materiały dydaktyczne. Czasem zdarza się, że przez ten portal pisane są testy i sprawdziany z różnych przedmiotów.
Portalem, który miał zastąpić “elearning” jest “eduportal”. Platforma jest jednak stosunkowo młoda i dopiero raczkuje, więc maksimum jej możliwości pozostaje niewykorzystane. Dostęp do “eduportalu” znajduje się w tym linku.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka?
Wejściówka to krótka forma sprawdzenia wiedzy, przeprowadzana na początku, a ma ona na zadanie zweryfikować nasze przygotowanie do zajęć.
Niektórzy asystenci przeprowadzają wyjściówki, których zadaniem jest sprawdzenie, czy studenci uważają na ćwiczeniach i co z nich wynieśli.
Kolokwia są zawsze zapowiedziane oraz obejmują większą partię materiału w porównaniu z poprzednikami. Mogą być one teoretyczne lub praktyczne i tak jak w przypadku niezdanie wejściówki, nie niesie to zazwyczaj poważnych konsekwencji, to kolokwium trzeba znać maksymalnie w drugim terminie poprawkowym, w przeciwnym razie czeka nas “rozbójnik”, czyli zaliczenie semestralne, dopuszczające do egzaminu. (należy zdać również wszystkie wejściówki)
Egzamin to końcowa forma weryfikacji wiedzy, zamykająca przedmiot. Weryfikowana wiedza obejmuje materiał poznany na wykładach, ćwiczeniach i innych formach zajęć, a także obowiązującą literaturę.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Na większości zajęć nie ma potrzeby zmiany obuwia, jednak należy to robić na ćwiczeniach prowadzonych w szpitalu. Nie muszą być to od razu sławne “crocsy”, mogą być to buty z białą podeszwą np. trampki.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE ŚLĄSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W KATOWICACH
Rektor:
prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański
Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej:
prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec
Prorektor ds. Studiów i Studentów:
prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko
Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji Uczelni:
dr hab. n. med. Oskar Kowalski, prof. SUM
Prorektor ds. Klinicznych:
dr hab. n. med. Damian Czyżewski, prof. nadzw. SUM
Prorektor ds. Rozwoju i Transferu Technologii:
prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała
WŁADZE WYDZIAŁU NAUK MEDYCZNYCH W ZABRZU
Dziekan:
prof. dr hab. n. med. Alicja Grzanka
Prodziekan ds. Studenckich:
dr. hab. n. med. Andrzej Tomasik
Prodziekan:
dr hab. n. med. Joanna Żywiec
Prodziekan:
dr hab. n. med. Małgorzata Skucha-Nowak
Przedmioty
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Do przedmiotów wiodących należą przede wszystkim anatomia i histologia. Szczególnie należy skupić się na nauce drugiej z wymienionych, ponieważ co roku zaliczenie przysparza sporo problemów. Dodatkowo egzamin pisze się z biofizyki i biologii molekularnej, dlatego również nie powinno się ich bagatelizować.
Opis przedmiotów
Anatomia
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Anatomii Opisowej i Topograficznej
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Agnieszka Pastuszka
Strona internetowa katedry: http://anatomia-zabrze.sum.edu.pl/index.php/menu/1/artykul/1/art
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jordana 19
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Kampusie na ul. Jordana 19.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po 2 godziny i 15 minut. Część grup swoje ćwiczenia ma w poniedziałek i czwartek, a reszta we wtorek i piątek. Anatomia prowadzona jest przez dwa semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzeby będzie biały fartuch laboratoryjny (w Zabrzu nie ma wymogu noszenia fartucha anatomicznego) oraz opcjonalnie dobrze jest wyposażyć się we wskaźnik lub pęsetę. Katedra zapewnia również rękawiczki lateksowe, jednak osoby uczulone powinny wyposażyć się we własne wykonane z innego tworzywa.
Studenci z długimi włosami powinne je spiąć, aby zminimalizować ryzyko zamoczenia ich w formalnie.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zawsze przed rozpoczęciem nowego działu tematycznego asystenci prowadzą prelekcję w formie seminarium, znaczną przewagę mają jednak ćwiczenia. Przekazywaną wiedzę warto zanotować lub zapamiętać, ponieważ potem asystenci mogą weryfikować jej znajomość.
Ćwiczenia polegają na praktycznej nauce anatomii, to jaką przyjmą formę, zależy stricte od asystenta. Czasem może być krótki wstęp teoretyczny w formie dyskusji, po którym przechodzi się do omawiania preparatów, a niektórzy mogą przeprowadzić wejściówkę z bieżącego tematu lub mini zaliczenie składające się z części teoretycznej i praktycznej. Oczywiście jeśli macie jakieś niejasności lub chcielibyście się czegoś dowiedzieć, to prowadzący powinien Wam pomóc.
Anatomii uczymy się w języku polskim oraz łacińskim lub angielskim.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Pierwsze zajęcia to seminarium, na którym poruszane będą zagadnienia związane z podstawowymi pojęciami anatomicznymi jak płaszczyzny, osie czy kierunki ciała oraz kości obręczy kończyny górnej.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Z anatomii przeprowadzane są kolokwia składające się z części praktycznej i teoretycznej.
Część teoretyczna pisana jest bezpośrednio przed szpilkami. Do zaliczenia czeka Was test składający się z 20 pytań zamkniętych, na każde z nich jest minuta. Następnie po chwili przerwy, studenci ustawiają się pod salą ćwiczeniową, celem podejścia do szpilek.
Szpilki, czyli zaliczenie praktyczne, polega na rozpoznawaniu nazw struktur anatomicznych oznaczonych wskaźnikiem na preparatach. Na tą część, poza fartuchem, wymagana jest karta testowa, którą możecie wydrukować w domu lub nabyć w punkcie ksero. Po krótkiej chwili oczekiwania, studenci małymi grupami wpuszczani są do sal prosektoryjnych, w dwóch z nich znajdują się preparaty, jedna stanowi swoisty bufor, a w czwartej oczekuje się na wyniki.
Na stołach rozstawione są preparaty z zaznaczonymi strukturami, na napisanie nazwy każdego szczegółu mamy minutę (uwaga na odwrócone preparaty!). Co ważne nazwę zapisujemy w języku polskim i angielskim lub łacińskim, należy być konsekwentnym i jeżeli na jakimś zaliczeniu pierwszą nazwę napisaliśmy po angielsku, to musimy trzymać się tego mianownictwa do końca, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na następnych szpilkach używać łaciny (lepiej nie żonglować językami, bo na egzaminie praktycznym też nie możemy mieszać łaciny i angielskiego) Podczas szpilek możemy przyglądać się preparatom, ale nie wolno ich dotykać. Takie zaliczenie zwykle składa się z 20 zaznaczonych struktur.
Część asystentów podaje wyniki zaraz po szpilkach, a niektórzy wysyłają je mailowo (część prowadzących wybacza również drobne błędy, jak literówki w nazwach, czy błędy w deklinacji jeśli student wybrał łacinę itp.)
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Podstawę do praktycznej nauki anatomii stanowią atlasy. Większość studentów wybiera atlas rysunkowy “Atlas anatomii człowieka 1-3 Sobotta”, który zawiera sporo przejrzystych rycin, ale część osób chwali sobie również “Atlas anatomii człowieka Nettera” czy “Atlas anatomii człowieka 1-3 Prometeusz”. Dodatkowo warto wyposażyć się w atlas fotograficzny, który zawiera zdjęcia dokładnie opisanych preparatów, co znacząco ułatwia naukę na szpilki. Króluje tutaj “Fotograficzny atlas Yokochi” oraz “Atlas anatomii klinicznej McMinn”.
Jeśli chodzi o książkę do teorii, to tutaj sporo zależy od asystenta, z którym będziecie mieć zajęcia. Część z nich będzie wymagać wiedzy prosto z “Anatomii Człowieka Bochenka”, innych zadowolą popularne “Skawiny”. Niektórzy studenci korzystają również z “Anatomii Człowieka Pituchowej” lub “Zarysu anatomii człowieka Krechowiecki Czerwiński”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są co tydzień, dwa lub trzy, a przekazywana na nich wiedza jest weryfikowana podczas egzaminu.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin pisany jest w sesji letniej i składa się z części praktycznej, a jeśli ją zdamy, to możemy podejść do zaliczenia teoretycznego.
Część praktyczna, czyli tak zwana “ścieżka”, składa się z 50 zaznaczonych szczegółów anatomicznych do rozpoznania (obowiązuje wpisywanie dwóch mianownictw, tj. polskie i łacińskie lub angielskie). Aby zaliczyć te część, należy uzyskać 60% poprawnych odpowiedzi.
Część teoretyczna składa się ze 100 pytań z odpowiedziami jednokrotnego wyboru. Próg zaliczenia wynosi również 60% , ale w zależności od wyników może się on lekko obniżyć.
Histologia, cytofizjologia i embriologia
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Histologii i Patologii Komórki
Kierownik katedry: Prof. dr hab. n.med. Romuald Wojnicz
Strona internetowa katedry: http://histologia.zabrze.sum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jordana 19
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są na Kampusie na ul. Jordana 19.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i prowadzone są przez dwa semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia będziemy potrzebować gładki zeszyt i zestaw kredek do rysowania, najlepiej w odcieniach czerwieni, różu, niebieskiego i fioletu.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia rozpoczynają się od wejściówki z bieżącego tematu (rozpiska obowiązujących tematów dostępna jest na wyżej podanej stronie). Mogą przyjmować różne formy, tj. czasem składają się z 3 pytań otwartych, a innym razem prowadzący będzie czytał 10 pytań, na które studenci muszą napisać krótką, hasłową odpowiedź. Po części sprawdzającej wiedzę, studenci zaczynają pracę przy mikroskopach przeglądając preparaty. W międzyczasie asystent omawia wszystkie szczegóły histologiczne, które możemy dostrzec na “szkiełku” i zaznacza, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przerysowując preparaty do zeszytu. Pod koniec zajęć, prowadzący oddają ocenione wejściówki krótko objaśniając wszystkie pytania.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Pierwsze zajęcia są organizacyjne, gdzie studenci uczą się obsługi mikroskopów oraz podstawowych technik barwień histologicznych.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Sam wygląd wejściówek opisaliśmy wcześniej, chcemy jednak zaznaczyć, że aby zostać dopuszczonym do egzaminu, należy zaliczyć je wszystkie. Każdą z nich można poprawiać maksymalnie 2 razy (poprawy odbywają się pod koniec semestru). Na histologii funkcjonuje “rozbójnik”, czyli semestralna forma zaliczenia, obejmująca cały przerobiony do tej pory materiał, aby go nie pisać, należy zdać wszystkie wejściówki w pierwszym terminie (można nie zaliczyć maksymalnie dwóch wejściówek).
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Obowiązującymi podręcznikami są “Histologia Junqueira” oraz “Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii Zabel”. Wiedza weryfikowana jest na podstawie tych dwóch pozycji, jednak najlepiej skupić się na nauce z „Junqueiry”.
Ciekawą opcją jest “Podręcznik i atlas Wheater”, zawierający wiele zdjęć , co może okazać się przydatne podczas zajęć z mikroskopem, aby ułatwić opisywanie preparatów.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z histologii udostępniane są na platformie elearningowej, więc obowiazkowo należ je przejrzeć. Dodatkowo przekazywana wiedza jest również podstawą do układania pytań na egzaminie z histologii (stosunkowo sporo pytań). tak i z wykładów jest dosyć sporo pytań.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Aby zostać dopuszczonym do egzaminu z histologii, należy zdać zaliczenie praktyczne, czyli “szkiełka”. Polega ono na rozpoznaniu obrazu tkanki pod mikroskopem oraz nazwanie wskazanego przez asystenta szczegółu w tym preparacie. Zwykle takich “szkiełek” jest kilka.
Po zaliczeniu tej części, możemy przystąpić do egzaminu teoretyczne, który jest testem składającym się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru.
Biologia molekularna
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biologii Medycznej i Molekularnej
Kierownik katedry: Dr hab. n. med. Joanna Strzelczyk, prof. SUM
Strona internetowa katedry: http://www.biologia.zabrze.sum.edu.pl/index.php/menu/1/artykul/1/art
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jordana 19
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Kampusie na ul. Jordana 19.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Biologia molekularna trwa jeden semestr, a ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia należy posiadać fartuch laboratoryjny, gładki zeszyt oraz kredki.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia zaczynają się zwykle krótką prelekcją związaną z bieżącym tematem, po czym studenci piszą wejściówkę (składającą się z pytań otwartych). Następnie przechodzi się do części ćwiczeniowej, gdzie można poznać podstawowe techniki wykorzystywane w laboratorium biologii molekularnej np. elektroforeza, a poza tym studenci pracują z mikroskopami, czy kartami pracy. Ważne – zarówno na biologii molekularnej, jak i na genetyce nie wyciągamy telefonów na zajęciach, bo asystenci są bardzo nieprzychylni.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze zajęcia należy przyjść przygotowanym, ponieważ przeprowadzana jest wejściówka. Szczegółowe informacje czego należy się nauczyć, możecie znaleźć na wyżej podlinkowanej stronie katedry.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Pod koniec zajęć, asystenci oddają studentom ocenione, wcześniej opisane przez nas wejściówki. W przypadku niezaliczenia, należy je poprawić maksymalnie w ciągu 2 tygodni (zwykle studenci indywidualnie umawiają się z prowadzącym na poprawę).
Dodatkowo dwa ostatnie zajęcia ćwiczeniowe to seminaria, na które każdy ma obowiązek przygotować prezentację z zadanego tematu i wygłosić ją.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do nauki biologii molekularnej jest “Genetyka medyczna Drewa”. Większość wymaganych przez katedrę tematów znajduje się właśnie w tej książce, dlatego warto się w nią wyposażyć. Należy zapoznać się również ze studenckim opracowaniem tematów, które znacząco ułatwi naukę.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są w formie zdalnej, a obecność na nich i zapoznanie się z materiałem, to obowiązkowe części zaliczenia przedmiotu.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin to test składający się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru.
Genentyka
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biologii Medycznej i Molekularnej
Kierownik katedry: Dr hab. n. med. Joanna Strzelczyk, prof. SUM
Strona internetowa katedry: http://www.biologia.zabrze.sum.edu.pl/index.php/menu/1/artykul/1/art
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jordana 19
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Kampusie na ul. Jordana 19.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Genetyka prowadzona jest w drugim semestrze, a ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu (seria pięciu spotkań).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie fartuch laboratoryjny, a ponadto na stronie katedry jest informacja co należy przynieść na konkretne ćwiczenia (zdarzyło się, że studenci musieli wyposażyć się w nożyczki i taśmę do klejenia).
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są na tej samej katedrze co biologia molekularna.
Zadaniem studentów będzie przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat zespołów i chorób genetycznych. Dodatkowo duży nacisk kładziony jest uzupełnianie kart pracy, które pod koniec zajęć weryfikuje ich treść i na tej podstawie zalicza zajęcia. W trakcie ćwiczeń studenci mają okazję wykonać również kilka prostych ćwiczeń genetycznych jak układanie kariogramu albo próba znalezienia ciałka Barra z próbki krwi chętnych osób.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA? :
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Po serii pięciu spotkań studenci piszą test składający się z pytań jednokrotnego wyboru, jego zdanie, warunkuje zaliczenie przedmiotu.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do nauki biologii molekularnej jest “Genetyka medyczna Drewa”. Większość wymaganych przez katedrę tematów znajduje się właśnie w tej książce, dlatego warto się w nią wyposażyć. Należy zapoznać się również ze studenckim opracowaniem tematów, które znacząco ułatwi naukę.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z przedmiotu prowadzonych jest kilka wykładów w drugim semestrze, które odbywają się w formie zdalnej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Aby zaliczyć przedmiot, należy przygotować wcześniej opisaną prezentację i zdać test po serii spotkań.
Biochemia z elementami chemii
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Chemii
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Aleksandra Damasiewicz-Bodzek
Strona internetowa katedry: http://katedra-chemii.sum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jordana 19
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są na Kampusie na ul. Jordana 19.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają przez 3 semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzeby będzie fartuch laboratoryjny, zeszyt, kalkulator oraz wydrukowany zbiór ćwiczeń z chemii.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na początku zajęć asystent wygłasza krótką prelekcję związaną z aktualnie omawianym tematem, a następnie odbywają się ćwiczenia. Studenci udają się do laboratorium, gdzie w małych zespołach (zwykle 2-3 osobowych) wykonują proste doświadczenia chemiczne. Zwieńczeniem pracy jest sporządzenie sprawozdania.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze zajęcia należy przygotować się ze sposobów przeliczania stężeń oraz z reakcji w roztworach wodnych, jednak dokładna rozpiska dostępna jest na stronie, od której link zostawiliśmy wyżej. Są zadania przy tablicy, ale kolokwium dopiero na kolejnych zajęciach
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na niektórych zajęciach do napisania czeka wejściówka z tematu obowiązującego na ćwiczenia.
W ciągu semestru zwykle pisze się kilka kolokwiów z teorii oraz obliczeń, jednak są one wcześniej zapowiadane.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Pozycje, w które każdy student musi się wyposażyć to “Ćwiczenia z chemii” Luks-Betlej Janoszka (należy przynosić go na każde ćwiczenia, ponieważ na jego podstawie przeprowadza się doświadczenia),; “Wykłady z chemii” Luks-Betlej, Janoszka; “Ćwiczenia praktyczne z biochemii” Birkner (dwie wyżej wymienione książki, zawierają kilka tematów przydatnych na pierwszym roku, jednak reszta potrzebna będzie na drugim roku) oraz “Biochemia Ferriera”, która stanowi główne źródło wiedzy teoretycznej.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z biochemii przeprowadzane są zdalnie.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Przedmiot ten w Zabrzu składa się z części chemicznej (II semestr) i biochemicznej (III i IV semestr), jednak dopiero po drugim roku pisze się egzamin zbiorczy, który jest testem z pytaniami jednokrotnego wyboru.
Na koniec semestru II należy również zdać zaliczenie semestralne, które ma formę testową z pytania jednokrotnego wyboru.
Anatomia Radiologiczna
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Radiologii Lekarskiej i Radiodiagnostyki
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Ewa Kluczewska, prof. SUM
Strona internetowa katedry: http://radiologia.sum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: SPSK nr 1, ul. 3 Maja 13-15
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są w pracowni informatycznej w Centrum Symulacji Medycznej na placu Dworcowym 3.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i składają się z serii kilku spotkań w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na zajęciach studenci pracują głównie na komputerach i polegają za interpretacji oraz zaznaczaniu struktur widocznych na RTG, TK oraz MR. Ćwiczenia podzielone są na bloki tematyczne, obejmujące dane układy anatomiczne, a po ich przerobieniu odbywają się zajęcia teoretyczne, na których może pojawić się jakaś krótka forma sprawdzenia wiedzy, w zależności od asystenta.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na zajęciach wymagana jest podstawowa znajomość struktur anatomicznych.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Część asystentów może przeprowadzać krótkie formy sprawdzenia wiedzy.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Tak naprawdę nie potrzeba żadnej książki do nauki tego przedmiotu, wystarczy atlas anatomii, jednak jeśli ktoś chciałby poszerzyć wiedzę, to może wyposażyć się w “Atlas anatomii radiologicznej Lothar-Wicke”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z przedmiotu przeprowadzanych jest kilka wykładów w drugim semestrze.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Forma zaliczenia zależy od asystenta, który prowadzi zajęcia, dla niektórych będzie to nazwanie zaznaczonych struktur na radiogramie, a inni przeprowadzą krótki test.
Język obcy (angielski, niemiecki lub francuski)
Nazwa katedry: Studium Języków Obcych
Kierownik katedry: dr n. hum Julia Makowska-Songin
Strona internetowa katedry: http://studiumjezykow.sum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jordana 19
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia ze wszystkich lektoratów prowadzone są na Kampusie na ul. Jordana 19 w Studium Języków Obcych.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z języka angielskiego odbywają się co tydzień i prowadzone są przez 4 semestry (przedmiot opiszemy na podstawie angielskiego).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia żadnych dodatkowych wymagań, jeśli chodzi o wymagane przedmioty, natomiast na zajęcia z języka angielskiego potrzebna będzie nam książka „English for Medicine Ciecierskiej”.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia polegają przede wszystkim na doskonaleniu swoich umiejętności językowych, a główny nacisk kładziony jest na poznawanie słownictwa typowo medycznego. Każdy student nauczy się jak prawidłowo komunikować się z pacjentem, jak opowiadać oraz wytłumaczyć pacjentowi procedurę zabiegu itp.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
W zależności od asystenta, po kilku przerobionych działach może odbywać się kolokwium zaliczeniowe, na którym studenci zmierzą się ze słowotwórstwem, uzupełnianiem luk, tłumaczeniem zdań itp. Forma przypomina bardzo sprawdziany licealne.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na zajęcia z języka angielskiego będzie potrzebne “English for Medicine” Ciecierskiej, książką dostępna jest również w formacie PDF.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z lektoratów wykłady nie są prowadzone.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin pisany jest po 4 semestrze i składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Część praktyczna polega na przygotowaniu prezentacji i opowiadaniu 10 minut na wybrany przez siebie temat, a następnie należy odpowiedzieć na pytania zadane przez prowadzącego.
Część teoretyczna przypomina maturę rozszerzoną (jest testowa) z języka angielskiego i wcześniej opisane kolokwia.
Biofizyka
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biofizyki
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Sławomir Grzegorczyn
Strona internetowa katedry: http://biofiz.sum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jordana 19
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są na Kampusie na ul. Jordana 19.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Biofizyka się z serii ćwiczeń, po których ukończeniu zaczynają się seminaria. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, a sam przedmiot trwa przez drugi semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie fartuch laboratoryjny i grupowo zakupiony papier kancelaryjny (na ćwiczenia warto mieć kalkulator).
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA:?
Przez 6 pierwszych tygodni prowadzone są ćwiczenia. Każde z nich zaczyna się od pisemnego zaliczenia, które składa się z 5 pytań opisowych (na odpowiedź mamy 45 minut, wszystko zapisujemy na papierze kancelaryjnym). Warto tutaj napisać wszystko, żeby maksymalnie wyczerpać temat, mile widziane są wykresy i schematy. Następnie studenci wykonują proste ćwiczenia biofizyczne, a zwieńczeniem ich pracy jest stworzony protokół, zgodnie ze schematem zawartym na stronie internetowej katedry.
Zadaniem domowym jest przygotowanie sprawozdania z przeprowadzonego ćwiczenia (należy sztywno trzymać się schematu zamieszczonego na stronie), dodatkowo wszystkie wykresy i schematy należy narysować na papierze milimetrowym i dołączyć do tego dokumentu. Następnie efekt swojej pracy oddaje się asystentowi i po jakimś czasie wystawia on za nie oceny.
Po 6 ćwiczeniach rozpoczynają się seminaria, gdzie na początku studenci piszą takie samo zaliczenie jak opisaliśmy wcześniej. Zadaniem każdej osoby jest przygotowanie prezentacji na podany przez asystenta temat i jego zaprezentowanie na forum grupy.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze zajęcia należy przygotować się zgodnie z rozpiską zamieszczoną na stronie katedry.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Metody weryfikacji wiedzy opisaliśmy w jednym z wcześniejszych punktów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Obowiązującą literaturą jest “Biofizyka” Jaroszyka, która jest podstawą do zaliczeń pisemnych, a także “Podstawy Biofizyki” Pilawski, natomiast na ćwiczenia potrzebne będą “Materiały do ćwiczeń z Biofizyki i Fizyki” Kędzia. Warto również zainteresować się studenckimi skryptami.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z biofizyki odbywają się zdalnie i prowadzone są w drugim semestrze.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin piszemy w sesji letniej, a jest on testem składającym się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru. Jego poziom trudności określa się jako dość ciężki, dlatego należy się solidnie przygotować.
Informatyka
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biofizyki
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Sławomir Grzegorczyn
Strona internetowa katedry: http://biofiz.sum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jordana 19
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są na Kampusie na ul. Jordana 19.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot trwa przez drugi semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na zajęciach informatycznych studenci pracują na komputerach, wykorzystując głównie pakiet Microsoft Office. Oczywiście asystenci tłumaczą wszystkie działania krok po kroku. Na koniec zajęć należy wykonać wylosowany wcześniej zestaw operacji, które dotyczą obsługi zwykle Microsoft Word lub Microsoft Excel. Wszystkie wymagane i weryfikowane zabiegi, asystenci pokazują na zajęciach, dlatego należy na nich uważać.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Poza wcześniej wymienionymi formami weryfikacji wiedzy, dodatkowo na studentów czeka do napisania jeden test.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Tak naprawdę nie potrzeba żadnej książki do nauki tego przedmiotu, jednak warto wyposażyć się w “Informatykę Medyczną z 2003 roku” Rudowskiego, co może być pomocne na wszystkich zaliczeniach.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z tego przedmiotu wykłady nie odbywają się.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Formę zaliczenia opisaliśmy w jednym z powyższych punktów.
Historia medycyny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są na Kampusie na ul. Jordana 19.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają przez pierwszy semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach prowadzący rozdziela tematy związane z historią medycyny pomiędzy wszystkich studentów, po czym każdy z nich zobowiązany jest do przygotowania prezentacji w dowolnej formie oraz przedstawienia jej na forum grupy. Zwykle podczas jednych ćwiczeń prezentowanych jest od 3 do 5 prezentacji ocenianych przez asystenta.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana, ponieważ są to ćwiczenia wprowadzające.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
W ciągu zajęć asystenci nie weryfikują wiedzy, podstawą jest prezentacja, o której pisaliśmy wcześniej.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Tak naprawdę nie potrzeba żadnej książki do nauki tego przedmiotu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z przedmiotu przeprowadzanych jest kilka wykładów w pierwszym semestrze.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Warunkiem zaliczenia jest przygotowanie prezentacji na wcześniej podany temat.
Etyka lekarska
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej
Kierownik ćwiczeń: Dr n.med. mgr chem. Joanna Nowicka
Strona internetowa katedry: http://medycynasadowa.sum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Medyków 18, Katowice (budynek C2, na 3 piętrze)
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są w budynku na placu Traugutta 2.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i składają się z serii trzech spotkań w pierwszym semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Studenci słuchają przygotowanych przez prowadzących prelekcji, dotyczących Kodeksu Etyki Lekarskiej. Sposób prowadzenia zależy od asystenta, może to być też po prostu ciekawa dyskusja.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Asystenci nie przygotowują żadnych form sprawdzających wiedzę.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do nauki przedmiotu nie potrzebujemy żadnej książki, ewentualnie przydatny może okazać się wcześniej wspomniany “Kodeks Etyki Lekarskiej”, wystarczy wersja PDF, nie kupujemy książki.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z etyki nie przewidziano wykładów.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Aby zaliczyć przedmiot, należy przygotować prezentację i wygłosić ją na forum, jednak zależy to również od asystenta i może się różnić.
Podstawy badań naukowych
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biofizyki
Kierownik ćwiczeń: dr hab. n. med. Zbigniew Nawrat, prof. ŚUM
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jordana 19.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są na Kampusie na ul. Jordana 19.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i składają się z serii kilku spotkań w pierwszym semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z serii wykładów prowadzonych przez prof. Nawrata, poświęconych badaniom naukowym.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Jedyną metodą weryfikacji wiedzy jest zaliczenie końcowo semestralne, o którym więcej słów powiemy zaraz.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Pozycje książkowe nie są wymagane, aby zdać ten przedmiot.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z przedmiotu przeprowadzanych jest kilka wykładów.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Aby zaliczyć przedmiot, należy wykonać wybraną przez prowadzącego prace, tj. prezentację, przemowę noblowską, proste badania naukowe lub ankietę. Dodatkowo każdy student musi zdać test, który dostępny będzie na platformie e-learningowej, na podstawie udostępnionych materiałów dodatkowych.
Kwalifikowana pierwsza pomoc i elementy pielęgniarstwa
Nazwa katedry: Katedra Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Hanna Misiołek
Strona internetowa katedry: http://anestezjologia.sum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: SPSK nr 1, ul. 3 Maja 13/15
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są w Szpitalu Klinicznym nr 1 na ul 3 Maja 13/15.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i prowadzone są przez drugi semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie fartuch medyczny, maseczkę do przeprowadzania sztucznego oddychania oraz obuwie zmienne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na zajęciach poznamy podstawy medycyny ratunkowej oraz pierwszej pomocy. Ćwiczenia prowadzą ratownicy medyczni, którzy rozpoczynają od krótkiej prelekcji teoretycznej, a następnie studenci mają okazję świeżo przyswojoną wiedzę sprawdzić w praktyce, korzystając z fantomów oraz bogatego zasobu sprzętu medycznego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana, warto jednak uważnie słuchać prowadzących.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
W tracie cyklu zajęć asystenci zwykle nie przeprowadzają wejściówek ani kolokwiów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Warto zapoznać się z najnowszymi wytycznymi Polskiej Rady Resuscytacji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z przedmiotu wykłady nie odbywają się.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Na koniec wszystkich zajęć prowadzący przeprowadzają test składający się z 50 pytań z wariantami jednokrotnego wyboru.
Wychowanie fizyczne
Nazwa katedry: Studium Wychowania Fizycznego
Strona internetowa katedry: http://katedrafizjoterapii.sum.edu.pl/?r=artykul/view&id=48
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Miejsce odbywania zajęć jest zależne od rodzaju aktywności, który sobie wybraliśmy.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu, ale generalnie można w ciągu jednego tygodnia przyjść na nie tyle razy, ile się chce, warunek jest jeden, nie może to być dwa razy w ten sam dzień.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie adekwatny do rodzaju aktywność strój oraz obuwie sportowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na wychowaniu fizycznym zapisujemy się na sekcję sportową. W Zabrzu wybrać można karate, pływalnie, siłownię, zajęcia fitness, ping-pong, a także gry zespołowe.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Aby zaliczyć przedmiot, należy uzyskać odpowiednią ilość obecności. Ogólnie w semestrze jest 14 zajęć, jednak wystarczy być na 7, aby zdać wychowanie fizyczne.
Zajęcia dodatkowe
Wybór fakultetów na pierwszym roku nie jest duży. Starosta grupy robi formularz na który zapisują się studenci. 50% musi isć na fakultet 1, a druga połowa na fakultet 2 – działa to na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. Aby zdać pierwszy rok, w każdym semestrze należy przejść przez dwa fakultety. Natomiast radujący może być fakt, że polegają one głównie na aktywnym słuchaniu, dyskusji i zazwyczaj jedynym warunkiem zaliczenia jest obecność na wszystkich zajęciach. Dlatego w trakcie roku akademickiego, nie powinniśmy zbytnio zajmować sobie nimi głowę, bo zdanie jest formalnością.
Praktyki wakacyjne
Najłatwiej i najszybciej załatwia się praktyki w szpitalu, który ma podpisaną umowę ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Jeśli natomiast chcielibyśmy odbyć je w placówce bez takiego porozumienia, to czeka nas więcej formalności oraz sporo biegania między szpitalem, a dziekanatem.
Na praktyki, potrzebne będzie ubezpieczenie NNW OC, jeśli takiego nie posiadacie, to uczelnia zapewni Wam możliwość zakupu.
Po przerobieniu odpowiedniej ilości godzin na oddziale, zgłaszamy się do pielęgniarki naczelnej, oddziałowej bądź do ordynatora, celem uzyskania podpisu na “potwierdzeniu odbycia praktyk”, a dodatkowo każdy student posiada książeczkę z umiejętnościami, które powinien nabyć przez 6 lat studiów, więc wykonując jakąś czynność prosimy osobę nadzorującą, aby poświadczyła nam podpisem i pieczątką (ważne jest żeby pieczątka posiadała napis określający funkcję typu „ordynator”, „pielęgniarka oddziałowa”, bo inaczej w dziekanacie zostaniemy zawróceni do szpitala), że zapoznaliśmy się z tym, jak wykonać daną procedurę.
Komplet dokumentów zanosimy następnie do dziekanatu i praktyki możemy uznać za zaliczone.
Komunikacja na zajęcia
Najlepszym autobusem. którym można dostać się na zajęcia, będzie linia nr 81. Przystanek początkowy znajduje się koło dworca kolejowego (świetna opcja dla osób dojeżdżających), jedzie również przez ulicę Gdańską (najbliższy przystanek względem DS nr 3 i nr 5), a wreszcie melduje się na Kampusie WNMZ. Dodatkowo podróżować można autobusem nr 83 i 111, jednak jadą one stosunkowo długo, ponieważ po drodze zatrzymują się na wielu przystankach, dlatego lepiej wybrać je dopiero w ostateczności.
Po Zabrzu można przemieszczać się tramwajami, jednak biorąc pod uwagę aktualne remonty trakcji, nie podajemy tutaj numerów połączeń, ponieważ cały czas sytuacja się zmienia.
Mieszkanie
Szukając mieszkania lub pokoju na pierwszym roku kierunku lekarskiego w Zabrzu, radzimy aby unikać Centrum. Większość zajęć odbywa się na Rokitnicy, więc lepiej będzie znaleźć lokum w tamtym miejscu. Najlepszą jednak dzielnicą jest Helenka, w tej okolicy zawsze ogłaszanych jest sporo ofert wynajmu, a na uczelnię dojdziemy stąd w kilka minut spacerem.
Ciekawostki
Wiele osób wybierając swoją destynację na najbliższe 6 lat, zastanawia się i przeraża, że uniwersytet zlokalizowany jest w małym mieście. Fakt, mimo, że Zabrze może nie jest miejscem marzeń, to chcielibyśmy zaznaczyć, że Wydział Nauk Medycznych w całości rekompensuje wszelkie braki.
Zakończenie
Na koniec chcielibyśmy wszystkich uspokoić. Mimo, że studia to rozpoczęcie zupełnie nowego, nieraz ciężkiego etapu w swoim życiu, to kompletnie nie ma się czego obawiać. Do nauki należy podejść z chłodną głową i spokojnie, nie jest tak, że jeśli nie nauczymy się całego rozdziału z “Bochenka” na pierwsze zajęcia, to prowadzący będzie wściekły i wyrzuci z sali zajęć. Asystenci z przedmiotów na pierwszym roku są naprawdę wyrozumiali i nie chcą robić studentowi pod górkę. Jeśli dalej coś pozostaje dla Was niejasne lub pojawiły się nowe pytania, to czujcie się zaproszeni do odwiedzenia naszej grupy na Facebooku, gdzie cały zespół postara się pomóc jak tylko może. Zajrzyjcie również na profil @sleeping_doctor, bez udziału której powyższy poradnik by nie powstał.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: