
@ Copyright 2022
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych treści.
@ Copyright 2022
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Możesz się wypisać w każdym momencie.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Dostęp dla zalogowanych użytkowników
Jeśli chcesz kontynuować czytanie przewodnika, zaloguj się
na swój profil, a jeśli jeszcze nie posiadasz konta, to utwórz je teraz!
Rejestracja jest całkowicie darmowa, a po utworzeniu konta uzyskasz dostęp do dodatkowych treści!
Spis treści
×
By Daniel
Warszawski Uniwersytet Medyczny – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik ten powstał przede wszystkim dla osób, które w planach mają rekrutację na kierunek lekarski na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Jego celem jest przybliżenie pierwszorocznym studentom pojęcie „studiowania” od praktycznej strony. Będzie on również ułatwieniem i pomocą w przebrnięciu przez wiele nowych rzeczy, które napotkacie podczas rozpoczynania Waszej uczelnianej drogi.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki na WUMie rozpoczyna się ustawowo 1 października, natomiast zajęcia rozpoczynają się w pierwszy najbliższy poniedziałek po 1 października. Natomiast sama inauguracja, czyli oficjalne i uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego, odbywa się w terminie ustalonym przez władze uczelni, z reguły w pierwszym tygodniu października, a na to wydarzenie zapraszane są wybrane osoby, przedstawiciele danego rocznika. Zawsze przed dniem 1 października odbywa się tzw. dzień adaptacyjny, na który przychodzą pierwszoroczni studenci. Podczas jego trwania ma miejsce pierwsze spotkanie z władzami uczelni, spotkanie z przedstawicielami samorządu, omówienie spraw organizacyjnych, ale również odbywa się prezentacja różnych organizacji studenckich, czy też kół naukowych. Wydarzenie to polega przede wszystkim na spędzaniu czasu na auli i słuchaniu tychże różnych prezentacji. Po tym wstępie teoretycznym odbywa się zebranie w grupach dziekańskich i jest to pierwszy moment poznania studentów ze swojej grupy. Wówczas także do każdej z grup przychodzą wyznaczeni studenci z wyższych lat i opowiadają oni, o tym jak tak naprawdę wygląda studiowanie oraz udzielają praktycznych porad dotyczących uczelni. Rozdawane są wtedy także legitymacje studenckie. Informacja o przynależeniu do danej grupy dziekańskiej pojawia się dzień przed dniem adaptacyjnym i jest ona przesyłana na maila każdemu studentowi. Na ten dzień warto przeznaczyć trochę czasu, ponieważ trwa on zazwyczaj od 5 do 6 godzin. Oficjalnie dzień adaptacyjny jest uznawany za obowiązkowy, natomiast obecność tak naprawdę nie jest weryfikowana, a nieodebrane legitymacje można odebrać później w dziekanacie. Jednakże warto wziąć w nim udział, ponieważ jest to takie pierwsze spotkanie studentów z uczelnią i zapoznanie się z jej funkcjonowaniem.
Natomiast immatrykulacja odbywa się z reguły kilka dni po rozpoczęciu zajęć, zazwyczaj w ich pierwszym tygodniu. Obecność jest obowiązkowa, jednak nie weryfikowanaf. Podczas niej wszyscy studenci pierwszego roku składają przysięgę, dzięki czemu zostają oni oficjalnie przyjęci w poczet uczelni. Odbywa się ona w dzień prowadzenia zajęć i objęta jest ona godzinami rektorskimi przeznaczonymi na czas odbywania się immatrykulacji, dlatego podczas jej trwania studenci zwolnieni są z zajęć.
Z rozpoczęciem roku akademickiego wiążą się liczne szkolenia i kursy, które należy odbyć lub do których student ma dostęp. W pierwszym semestrze nauki mamy obowiązek odbycia szkolenia BHP oraz szkolenia bibliotecznego.
Obydwa te szkolenia odbywają się w formie zdalnej.
Szkolenie biblioteczne odbywa się za pomocą specjalnej strony internetowej, na której znajduje się teoria, na podstawie której należy rozwiązać później test.
Szkolenie BHP przeprowadzane jest na uczelnianej platformie elearningowej, na której zamieszczone są również wykłady oraz prezentacje, z których treścią trzeba się zapoznać i na ich podstawie odpowiedzieć na pytania testowe znajdujące się na koniec szkolenia. Po jego rozwiązaniu otrzymuje się certyfikat ze szkolenia BHP, który trzeba wysłać na odpowiedni e-mail, aby to szkolenie zostało nam zaliczone.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska jest uczelnianym odpowiednikiem licealnej klasy. Liczy ona zazwyczaj od 20 do 25 osób, natomiast na wielu przedmiotach grupy te są dzielone na mniejsze. Podczas seminariów zwyczajowo uczestniczymy w nich całą grupa, natomiast na ćwiczeniach połową grupy. Największym wyjątkiem jest anatomia, ponieważ grupę anatomiczną tworzy około 18-20 osób wybieranych według kolejności z listy grupy dziekańskiej.
Do grup dziekańskich studenci przydzielani są według kolejności alfabetycznej z małymi wyjątkami, ponieważ zdarza się, że osoby, które wybrały jakiś nietypowy język umieszczane są razem w grupie.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy pełni na WUMie bardzo ważną oraz istotną funkcję. Jego zadaniem jest przede wszystkim pomoc osobom z jego grupy w rozwiązywaniu jakichkolwiek trudności ze sprawami organizacyjnymi, bądź zaliczeniami, a także przekazywaniu im odgórnych, dotyczących ich informacji. Jeśli więc student ma z czymś problem, w pierwszej kolejności powinien zwrócić się z nim do starosty swojej grupy, a on następnie decyduje, czy do jego rozwiązania potrzebuje konsultacji ze starostą roku, ponieważ jest on łącznikiem między nim, a grupą. Jego rolą jest także reprezentowanie swojej grupy dziekańskiej na radzie pedagogicznej, czyli spotkaniu starostów grup i starosty roku wraz z przedstawicielami katedr oraz opiekunem roku. Na radzie tej rozgrywają się bardzo ważne dla studentów kwestie i ustalenia, dotyczące przede wszystkim wspólnego wyznaczania terminów kolokwiów, egzaminów, czy też innych zaliczeń. Rozwiązywane są również wówczas różnorakie problemy dotyczące dydaktyki, które pojawiły się w trakcie roku akademickiego. Do pełnienia tego stanowiska mile widziane są osoby otwarte, komunikatywne i pewne siebie. Wybierany jest on demokratycznym głosowaniem członków grupy odbywającym się zazwyczaj poprzez konwersację na Messengerze.
4. Kim jest starosta roku?
Jest on reprezentantem całego roku przed władzami uczelni. To również osoba, która kontaktuje się z asystentami, czy wykładowcami celem ustalania harmonogramu sesji egzaminacyjnej. Wybierany jest on demokratycznie przez starostów grup, poprzez głosowanie na grupie, na Messengerze. Przeprowadza on również czasem różne ankiety wśród społeczności studenckiej, aby poznać jej zdanie na dany temat.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat kierunku lekarskiego znajduje się na ul. Księcia Trojdena 2 w budynku rektoratu, na 6. piętrze. Zanim jednak udamy się do dziekanatu warto w pierwszej kolejności napisać maila do opiekuna roku, który podpowie nam, co powinniśmy zrobić w danej sytuacji. Dziekanat jest miejscem, w którym załatwiamy różne formalności związane z przebiegiem studiów.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Wirtualna Uczelnia jest odpowiednikiem licealnego elektronicznego dziennika. Dostajemy do niej dostęp dopiero po uzyskaniu legitymacji, ponieważ loginem do WU jest nasz numer indeksu, który na niej się znajduje, natomiast hasło stanowi nasz numer pesel. Jest to platforma, za pośrednictwem której możemy śledzić przebieg naszych studiów, a także oceny cząstkowe, jak i końcoworoczne. Czasem udostępniane są tam również ankiety o prowadzących do uzupełnienia przez studentów oraz możemy tam również sprawdzić zaliczenia praktyk.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Oczywiście jest to wykonalne, ponieważ z reguły dziekanat raczej jest temu przychylny i wyraża na to zgodę. Aby znaleźć się w jednej grupie z naszym znajomym trzeba jeszcze przed rozpoczęciem roku wysłać maila do dziekanatu, właśnie z taką prośbą. W większości przypadków są one rozpatrywane pozytywnie.
Autorstwa Panek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35233654
8. Biblioteka
Biblioteka znajduje się w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym na ul. Żwirki i Wigury 63. W jej budynku mieści się również tak zwana “skrypciarnia”, czyli miejsce, w którym można kupić skrypty potrzebne na różne zajęcia. Na 2. piętrze znajduje się tam również czytelnia wraz ze stanowiskami komputerowymi, do której wstęp mamy w godzinach jej otwarcia, nie trzeba wcześniej dokonywać rezerwacji, ani się zapisywać. Do naszej dyspozycji są tam również pokoje do nauki indywidualnej, bądź też grupowej, a ponadto także dostępne są do wypożyczenia modele anatomiczne. Oprócz standardowej wypożyczalni pozycji bibliotecznych, jest również wypożyczalnia samoobsługowa. Korzystamy z niej sami wchodząc i wybierając interesującą nas książkę z regału, a następnie po jej skasowaniu możemy wypożyczyć ją do domu. Jest tam wybór bardzo nowoczesnych pozycji, natomiast minusem wypożyczalni samoobsługowej jest fakt, iż daną książkę możemy wypożyczyć maksymalnie na okres 15 dni. Standardowa wypożyczalnia jest więc pod tym względem bardziej przystępna, ponieważ książkę wypożyczyć można na okres bardzo długi liczący około 90-180 dni.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Zajęcia na kierunku lekarskim odbywają się na ul. Księcia Trojdena 2a, 2c, na ul. Chałubińskiego 5, ul. Żwirki i Wigury 63a, ul. Banacha 1a, ul. Litewskiej 14/16, w Szpitalu Bródnowskim, Pediatrycznym, a także Uczelnianym Centrum Stomatologii na ul. Binieckiego 6. Jak widać, zajęcia prowadzone są w wielu różnych miejscach, więc student pierwszego roku, będzie musiał podróżować po Warszawie, niemniej większość z nich odbywa się w jednym miejscu, o czym dowiecie się później.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Studia studentów w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym wyglądają dokładnie tak samo, oprócz tego, iż studenci niestacjonarni zobligowani są do uiszczania opłaty za każdy semestr studiów, a także nie mogą znaleźć się oni w jednej grupie ze studentami stacjonarnymi. Piszą dokładnie te same egzaminy, a w ich toku nauczania nie ma żadnej różnicy.
11. Legitymacje
Legitymacje rozdawane są podczas trwania dnia adaptacyjnego, bądź dla osób na nim nieobecnych odbierane są później w dziekanacie przez starostę grupy.
Opłatę za legitymację uiszczamy po jej odebraniu na specjalny numer konta udostępniony na Wirtualnej Uczelni i wynosi ona 22 zł.
Posiadanie tego dokumentu wiąże się z licznymi benefitami i ulgami, np. na tańsze przejazdy komunikacją miejską, pociągami, czy bilety do różnych ośrodków kultury, a także zniżki w niektórych warszawskich restauracjach.
Na WUMie legitymacja studencka jest czasem potrzebna do otwierania szatni w niektórych miejscach odbywania się zajęć. Ponadto dzięki jej posiadaniu zostajemy upoważnieni do otrzymania różnych zniżek, na przykład w kawiarni obok Collegium Anatomicum.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Stypendium naukowe możemy otrzymać będąc już na 1. roku studiów. Jest ono przewidziane dla finalistów i laureatów olimpiad naukowych, czy osiągnięć sportowych, stopnia centralnego. Wnioski te przyjmowane są zazwyczaj od drugiego tygodnia października do końca miesiąca i pobiera się je przez Wirtualną Uczelnię, a następnie wypełnione zanosi do dziekanatu.
Poza stypendiami naukowymi, można pobierać również inne zapomogi, więcej o wszystkich typach dowiecie się w podanym linku.
13. Akademik.
Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym są cztery akademiki. Pierwszeństwo w ich przyznawaniu mają studenci oraz doktoranci uczelni, a w drugiej kolejności prawo do ich otrzymania mają kandydaci dopiero zakwalifikowani na studia. Wniosek aplikowania o miejsce w akademiku pobiera się za pośrednictwem Wirtualnej Uczelni, bądź jeśli nie ma się jeszcze do niej dostępu można również otrzymać go w dziekanacie. Należy go wypełnić oraz podpisać, a następnie dostarczyć do dziekanatu.
Link do oficjalnej strony akademików znajduje się tutaj Nr 1, Nr 2, Nr 2 BIS “Sarna”i “Rogaś” .
14. Plan zajęć
Plan zajęć udostępniany jest na stronie uczelni, a w zasadzie na stronie wydziału lekarskiego. Wrzucamy tutaj link.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Faktem jest, iż na pierwszym roku kierunku lekarskiego jest dużo materiału do opanowania, a co za tym idzie należy jak najszybciej znaleźć swój sposób na efektywną naukę. Nie oznacza to jednak, że nie mamy czasu na nic innego. Na WUMie mamy długą przerwę świąteczną oraz ferie, które trwają aż trzy tygodnie i można poświęcić je w całości na odpoczynek. Warto jednak pamiętać, że podstawą jest dobre rozplanowanie materiału i jego sumienna nauka według ustalonego przez nas planu.
16. Wyprawka na 1 rok
Niezbędnym atrybutem pierwszorocznego studenta kierunku lekarskiego na WUMie jest z pewnością fartuch prosektoryjny oraz białe (koniecznie) nakrycie głowy takie jak czepek, czy chusta anatomiczna. Warto mieć także pęsetę anatomiczną oraz może przydać się również identyfikator z imieniem i nazwiskiem. Potrzebny będzie także gładki zeszyt wraz z kredkami w odcieniach różu oraz fioletu, używane podczas zajęć histologii. Należy także wyposażyć się w fartuch laboratoryjny, a także zmienne obuwie. Na zajęcia z anatomii, podczas przerabiania zagadnień osteologicznych warto wyposażyć się w wyprostowany spinacz, tudzież drucik.
Panek, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
Najbardziej problematycznym przedmiotem do przepisania z innej uczelni jest anatomia i jest to raczej niewykonalne. Natomiast na pewno przedmioty mniej wiodące. Aby przepisać dany przedmiot należy mieć udokumentowane jego zaliczenie. Może być to wydruk z USOSa, karta ocen z danego przedmiotu odbywanego na innej uczelni, a także podpis dziekanatu byłej uczelni. Oprócz tego sylabus przepisywanego przedmiotu musi zgadzać się z sylabusem tego przedmiotu obowiązującym na WUMie. Maila z sylabusem, potwierdzeniem zaliczenia danego przedmiotu oraz dobrym uargumentowaniem należy wysłać do kierownika danej katedry.
18. Platforma elearningowa
Jest to platforma uczelniana, na której nie wszystkie przedmioty mają tam swoje kursy, natomiast jest ona bardzo ważna, ponieważ na anatomii odbywają się tam kartkówki.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka?
Wejściówka jest odpowiednikiem szkolnej kartkówki, natomiast kolokwium obejmuje już większą partię materiału, często jest podsumowaniem danego działu, przeprowadzane najczęściej w formie testowej.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Bywa ono potrzebne na niektóre przedmioty, natomiast jego brak nie jest weryfikowany. Więcej o wymaganym obuwiu dowiecie się czytając kolejne podpunkty poradnika.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE POMORSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO
Rektor:
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong
Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia:
prof. dr hab. n. med. Marek Kuch
Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii:
dr hab. n. med. Piotr Pruszczyk
Prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji:
dr n. med. Wojciech Lisik
Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych:
prof. dr hab. n. med. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska
Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju:
prof. dr hab. n. med. Paweł Włodarski
WŁADZE WYDZIAŁU LEKARSKIEGO
Dziekan:
dr hab. n. med. Rafał Krenke
Prodziekan ds. Studenckich I-II roku:
dr hab. n. med. Łukasz Koperski
Prodziekan ds. Studenckich III-IV:
prof. dr hab. n. med. Aleksandra Banaszkiewicz
Prodziekan ds. Studenckich V-VI roku:
prof. dr hab. n. med. Tadeusz Grochowiecki
Prodziekan ds. Programów i Jakości Kształcenia:
prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch
Prodziekan ds. English Division:
dr hab. n. med. Jacek Sieńko
Przedmioty
* wykłady z tych przedmiotów są w 1 semestrze, a ćwiczenia niektóre grupy mają w 1, a niektóre w 2.
1+2 – przedmiot trwa dwa semestry
½ – przedmiot odbywa się w 1 lub 2 semestrze
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Zdecydowanie numerem jeden, jeśli chodzi o wymaganą ilość nauki jest anatomia, a zaraz za nią histologia. Przedmiotami, których nie można również bagatelizować są biofizyka i biologia molekularna. Należy podejść do nich sumienne, nie odkładać nauki na późniejszą chwilę, bo powstałe zaległości mogą być ciężkie do nadrobienia.
Opis przedmiotów
Anatomia
Nazwa katedry: Zakład Anatomii Prawidłowej i Klinicznej
Kierownik katedry: prof. dr hab. Bogdan Ciszek
Strona internetowa katedry:
https://anatomia.wum.edu.pl/index.php/pl/
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Anatomicum, ul. Chałubińskiego 5
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w Collegium Anatomicum przy ul. Chałubińskiego 5.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się dwa razy w tygodniu (każde zajęcia trwają
2 godziny) i prowadzone są przez pierwszy oraz drugi semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia z anatomii potrzebny będzie fartuch prosektoryjny (wiązany z tyłu), biały czepek anatomiczny (czepek w innym kolorze, może zwracać uwagę asystentów i student może zostać poinformowany, że na następne zajęcia powinien nabyć biały czepek, jednak zależy to od prowadzącego), pęseta anatomiczna oraz drucik. Co ważne, należy zwracać uwagę na to, co nosi się pod fartuchem. W semestrze letnim, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, krótkie spodenki u studentów są zakazane, w przypadku studentek, sukienka pod fartuchem powinna nie stanowić problemu. Ubiór w prosektorium musi być stosowny, a za nieprzestrzeganie tych reguł zdarzało się, że studenci nie byli wpuszczani na zajęcia lub zaliczenia. Dodatkowo zakazane jest noszenie biżuterii, czy to na pierścionków na palcach, czy zegarków, bransoletek czy gumek do włosów na nadgarstku. Regulamin zajęć zabrania również posiadania wymalowanych lub dorobionych paznokci. Niektóre osoby notowały na ipadach, jednak podejście do korzystania ze sprzętu elektronicznego na zajęciach zależy stricte od asystenta. Również nie powinno się używać telefonu komórkowego w prosektorium, ponieważ zakazuje tego regulamin katedry.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Przebieg zajęć zależny jest w głównej mierze od asystenta je prowadzącego.
Podstawowym schematem przeprowadzania ćwiczeń z anatomii, jest zajęcie miejsc przez studentów przebranych uprzednio w fartuchy anatomiczne i rozpoczęcie zajęć od wstępu teoretycznego. W następnej kolejności studenci przystępują do oględzin preparatów celem zidentyfikowania oraz zlokalizowania obowiązujących na dane zajęcia struktur anatomicznych.
Zdarzają się również prowadzący, którzy osobiście prowadzą całe zajęcia.
Na WUMie obowiązuje nas mianownictwo w języku polskim, angielskim oraz łacińskim, natomiast w praktyce korzystamy jedynie z łaciny i języka angielskiego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Generalnie wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana, ponieważ na WUMie nie pisze się wejściówek na ćwiczeniach, niemniej asystenci oczekują przygotowania praktycznego i teoretycznego z danego tematu, ponieważ po krótkim wstępnie informacyjnym (zapoznanie się z zasadami zaliczeń oraz regulaminem ćwiczeń),przechodzi się już do omawiania zagadnień anatomicznych. Harmonogram obowiązujących tematów znajduje się na platformie elearningowej lub w przewodniku dydaktycznym. Podczas omawiania “Osteologii”, warto zapoznać się ze wskazówkami, które udostępniane są na stronie zakładu anatomii.
Zajęcia z anatomii zaczynają się zazwyczaj od drugiego tygodnia roku akademickiego, więc nauki nie trzeba zaczynać w wakacje, ponieważ jeśli ruszymy z przygotowaniami właśnie na początku października, to powinno wystarczyć nam czasu na dobre obycie się w temacie.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Podstawowym sposobem weryfikacji wiedzy na zajęciach z anatomii są kartkówki. Odbywają się one na platformie elearningowej w określonych godzinach i przygotowane są na każde zajęcia. Zaliczane zostają one wówczas, gdy napiszemy je na 100%, ponieważ możemy podchodzić do nich nieskończenie wiele razy, do momentu uzyskania maksymalnej liczby punktów. Składają się one z sześciu pytań jednokrotnego wyboru. Należy jednak pamiętać, iż przeoczenie chociażby jednej wejściówki i nierozwiązanie jej w określonych godzinach skutkuje niedopuszczeniem do kolokwium obejmującego temat, którego ta wejściówka dotyczyła.Kolejną formą sprawdzania naszej wiedzy są kolokwia praktyczne i teoretyczne. Odbywają się one po każdym dziale (cyklu tematycznym) na jednych z zajęć.
Kolokwium teoretyczne składa się z 36 pytań jednokrotnego wyboru,
a przeznaczone na jego rozwiązanie jest 36 minut. Po jego napisaniu przystępujemy do kolokwium praktycznego. Polega ono na rozpoznaniu 18 struktur anatomicznych zaznaczonych przez asystentów na preparatach za pomocą szpilek. Na jedno stanowisko, na którym zaznaczone są dwie struktury przeznaczoną mamy minutę. Do nauki na kolokwium praktyczne studenci korzystają z tzw. “Bazówek”. Jest to lista struktur obowiązujących nas do każdego działu, która znajduje się zarówno na platformie elearningowej, jak i w przewodniku dydaktycznym. Na kolokwium pierwsze 6 szpilek stanowią właśnie te szpilki bazowe, za które można uzyskać tylko 2 punkty lub 0 punktów. Wpisując więc nazwy pierwszych sześciu szpilek, możemy zrobić tylko jeden błąd, ponieważ jeśli zrobimy drugi, wówczas nasze kolokwium nie będzie dalej sprawdzane, co ważne, w przypadku „bazówek” obowiązuje tylko i wyłącznie mianownictwo łacińskie, inne nie jest uznawane. Po przejściu sześciu bazówek, nazwy kolejnych trzech szpilek wpisujemy w języku łacińskim, a ostatnie 9 szpilek po angielsku. Te 12 szpilek to tak zwane “szpilki szczegółowe”, z których spisu już nie ma, więc można spodziewać się każdego szczegółu anatomicznego, jaki można zaznaczyć na preparacie naukowym. Z nich można dostać odpowiednio 0, 1 lub 2 punkty, w zależności od poprawności zapisu.
Do napisania w ciągu roku mamy łącznie 6 kolokwiów zarówno teoretycznych jak i praktycznych. Nie ma możliwości ich poprawy, ponieważ zbiera się z nich jedynie punkty. Ze wszystkich kolokwiów możemy zebrać łącznie 216 punktów, a żeby zaliczyć semestr i zostać dopuszczonym do egzaminu musimy zebrać tych punktów 140. Jeśli natomiast nie uda nam się zdobyć tego wymaganego progu punktowego musimy wówczas napisać tzw. “rozbójnik”, czyli kolokwium poprawkowe obejmujące materiał z całego roku, z którego należy uzyskać 65%. Wygląda on zazwyczaj tak samo jak kolokwia i również zawiera 36 pytań. Jeśli jednak nie uda nam się zaliczyć “rozbójnika”, wówczas nie zostajemy dopuszczeni do I terminu egzaminu. Do naszej dyspozycji pozostaje jeszcze jednak tzw. “okrutnik”, czyli III, ostateczny termin.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
“Świętą księgą” anatomii na WUMie jest podręcznik “Anatomii Bochenka”, ponieważ na jego podstawie układane są pytania do kolokwiów oraz egzaminu, dlatego wielu studentów wybiera do nauki właśnie tę pięciotomową pozycję.
Studenci WUMu często również wybierają zestaw książek “Anatomii prawidłowej człowieka Skawiny”, ponieważ wystarczają one w zupełności do zdania zaliczeń, jednakże jest to bardzo skondensowana wiedza, dlatego niektórzy studenci korzystają także z “Anatomii człowieka” J. S-Pituchowej oraz z “Anatomii człowieka Repetytorium” Bochenka. Dużo studentów posiada także “Anatomię Memorixa”.
Jednakże do nauki OUNu polecamy “Anatomię Bochenka” oraz “Anatomię czynnościową OUN” H. Dobaczewskiej. Natomiast ucząc się osteologii warto korzystać także z “Ilustrowanej anatomii człowieka Feneisa”.
Aby dobrze opanować dział Głowy i szyi można skorzystać z “Anatomii klinicznej głowy i szyi” Aleksandrowicza i Ciszka. Do nauki anatomii niezbędne są również atlasy ilustrowane, bądź dodatkowo, dla osób chętnych, także fotograficzne.
Najczęściej wybieranym przez studentów atlasem ilustrowanym jest “Atlas anatomii” Sobotty, bądź też “Atlas anatomii człowieka” Nettera.
Polecanym przez studentów wyborem jest zakup atlasu w języku łacińskim.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są w Centrum Dydaktycznym WUM przy ulicy Księcia Trojdena 2a. Każdy wykład trwa około 1,5 godziny i odbywa się raz w tygodniu. Nie są one obowiązkowe.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin praktyczny wygląda podobnie, jak praktyczne kolokwium, natomiast różni się ilością szpilek. Szpilek bazowych jest na nim do rozpoznania 20 i możemy wówczas zrobić w nich dwa błędy, a przy trzecim błędzie dalsza część egzaminu nie zostaje już sprawdzana. Następnie do zapisania jest 10 szpilek szczegółowych w języku łacińskim i odpowiednio 30 kolejnych szpilek po angielsku. Chociaż szpilki „bazowe” obowiązują tylko w języku łacińskim, to na egzaminie czasem zdarza się, że wbita szpilka w strukturę bazową pojawia się na dalszym etapie egzaminu. Szczególnie taka sytuacja ma miejsce w przypadku radiogramów.
Natomiast egzamin teoretyczny składa się ze 120 pytań jednokrotnego wyboru i jest on pisany w uczelnianych salach komputerowych za pośrednictwem komputerów. Aby go zaliczyć musimy zdobyć 76 punktów, a nasz wynik wyświetla się na ekranie od razu po napisaniu egzaminu.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Anatomia jest przedmiotem wiodącym na pierwszym roku kierunku lekarskiego na WUMie, więc należy poświęcić jej szczególną uwagę.
Warto korzystać z aplikacji, które powstały aby ułatwić naukę anatomii. Mowa tutaj o “Human Anatomy Atlas 2023”, czasem można kupić ją w bardzo niskiej cenie, a także “Anatomia 3D” oraz “Complete Anatomy 2022”, do której dostęp jest darmowy i zapewniony przez bibliotekę.
Link do wskazówek anatomicznych, o których pisaliśmy.
Histologia z embriologią
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Histologii i Embriologii
Kierownik katedry: prof. dr hab. Jacek Malejczyk
Strona internetowa katedry:
https://histologia.wum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Anatomicum, ul. Chałubińskiego 5
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Collegium Anatomicum, przy ul. Chałubińskiego 5.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te odbywają się raz w tygodniu przez cały pierwszy rok i trwają 2,5 h.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia niezbędny będzie fartuch laboratoryjny, kredki w odcieniach różu oraz fioletu, a także gładki zeszyt.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części ćwiczeniowej oraz wykładowej.
Rozpoczynają się one od seminarium, podczas którego prowadzący omawia temat danych zajęć za pomocą prezentacji przez niego przygotowanej. Trwa ono zazwyczaj od 45 min. do półtorej godziny. Po zakończeniu seminarium każda z grup udaje się pod wyznaczoną dla niej salę, w których odbywają się ćwiczenia. Podczas nich obecność jest już sprawdzana według listy. Na początku asystent prowadzi wstęp teoretyczny, a następnie przerysowujemy preparaty oglądane przez nas pod mikroskopem do zeszytu oraz je podpisujemy. Po każdych ćwiczeniach należy uzyskać od asystenta prowadzącego zajęcia podpis pod naszymi rysunkami, dzięki któremu dane ćwiczenia zostają nam zaliczone. Zdarza się czasem, że niektórzy prowadzący na zaliczenie ćwiczeń stosują odpowiedź ustną, bądź nakazują poprawienie danego rysunku.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze zajęcia obowiązuje nas znajomość tematu wyznaczonego
w rozkładzie zajęć na stronie zakładu histologii. Materiał wymagany na te zajęcia znajduje się w odpowiednim rozdziale “Histologii Sawickiego”. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rozdzielczości mikroskopów.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Podstawową formą weryfikowania wiedzy na zajęciach z histologii jest wejściówka. Pisana jest ona na każdych zajęciach i zawiera pytania abcd – jednokrotnego wyboru. W ciągu roku należy zdobyć 60% ze wszystkich wejściówek. Jeśli nam się to nie uda, wówczas poprawia się tylko te wejściówki, z których nie zdobyło się tego wymaganego progu punktowego.
Oprócz wejściówek do napisania w ciągu roku są także trzy kolokwia, podsumowujące działy histologii ogólnej, embriologii oraz histologii szczegółowej (Kolokwia te odbywają się wyjątkowo w soboty). Kolokwium teoretyczne składa się z 50 pytań jednokrotnego wyboru. Aby je zdać należy udzielić prawidłowej odpowiedzi na 60% pytań. Jest także możliwość jego poprawy, ponieważ do wykorzystania mamy jeszcze II i III termin. Dodatkowo podczas sprawdzania wiedzy z działu histologii ogólnej oraz z działu histologii szczegółowej jest również zaliczenie praktyczne. Odbywają się one na ostatnich ćwiczeniach przed kolokwium i polegają na prawidłowym rozpoznawaniu otrzymanych preparatów pod mikroskopem.
Aby uzyskać zaliczenie należy rozpoznać trzy preparaty z otrzymanych pięciu. Lista obowiązujących na dane zaliczenie preparatów udostępniona jest na stronie zakładu histologii.
Nasza całoroczna, sumienna nauka może zostać również odpowiednio doceniona i wynagrodzona w postaci uzyskania zgody na ustną zerówkę. Mogą o nią ubiegać się osoby, które otrzymają z kolokwium średnią 4,5. Warto więc się o nią starać, ponieważ z reguły każdy otrzymuje na niej zaliczenie egzaminu.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Najważniejszą pozycją do nauki histologii jest “Histologia Sawickiego”, natomiast podręcznik, z którego obowiązuje nas materiał na kolokwium z embriologii to “Embriologia Langmana”.
Studenci rekomendują także naukę z bardzo wśród nich popularnego skryptu,
a mianowicie, z “Histologii bez spójników”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z histologii odbywają się stacjonarnie w Centrum Dydaktycznym WUM, na ul. Księcia Trojdena 2a. Nie odbywają się one co tydzień jak w przypadku anatomii, lecz w wyznaczonych terminach.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU:
Egzamin końcoworoczny odbywa się w semestrze letnim i składa się on
z części teoretycznej jak i praktycznej.
Egzamin teoretyczny jest przeprowadzany w formie testu jednokrotnego wyboru i składa się on ze 100 pytań, a aby go zaliczyć należy udzielić prawidłowej odpowiedzi na 60 z nich. Natomiast na egzaminie praktycznym otrzymujemy 10 preparatów umieszczonych pod mikroskopami i musimy zidentyfikować prawidłowo 6 preparatów.
Warto się postarać, ponieważ za każdy dodatkowo rozpoznany preparat otrzymujemy jeden dodatkowy punkt do egzaminu teoretycznego (do wyniku z kolokwium punkty dodatkowe nie są doliczane), ale może on zostać dopisany dopiero po osiągnięciu progu pozwalającego na zdanie egzaminu. Punkty te mogą więc podnieść nam ocenę, natomiast nie pomagają w zdaniu egzaminu. Natomiast jeśli uda nam się rozpoznać wszystkie preparaty umieszczone pod mikroskopem otrzymujemy wówczas 5 dodatkowych punktów.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Warto poświęcić czas na naukę histologii, aby uniknąć późniejszego stresu, czy problemów z zaliczeniami. Studenci polecają również korzystanie z quizletów do histologii przygotowanych przez starsze roczniki.
Rozkład zajęć z histologii dostępny jest tutaj.
Link do strony z preparatami histologicznymi, dostępnymi po zalogowaniu poprzez dane z wirtualnego dziekanatu.
Pierwsza pomoc i elementy pielęgniarstwa
Nazwa katedry: I i II Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej
Kierownik katedry:
I – dr hab. n. med. Janusz Trzebicki
II – dr n. med. Paweł Andruszkiewicz
dr hab. n. med. Izabela Pągowska-Klimek
Strona internetowa katedry:
https://anestezjologia1.wum.edu.pl/
https://uckwum.pl/spcsk/ii-klinika-anastezjologii-i-intensywnej-terapii/
https://uckwum.pl/dsk/klinika-anestezjologii-i-intensywnej-terapii-dla-dzieci/
Lokalizacja sekretariatu:
I- SK Dzieciątka Jezus ul. Lindleya 4
II – CSK ul. Banacha 1a
SP Dziecięcy Szpital Kliniczny WUM ul. Żwirki i Wigury 63A
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się w Centrum Symulacji Medycznych na ul. Banacha 1a (na parterze w bloku C), a seminaria w Szpitalu Pediatrycznym, na ul. Żwirku i Wigury 63a.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się 6 razy w ciągu semestru. Trzy razy są to seminaria, a pozostałe trzy stanowią ćwiczenia trwające zazwyczaj od 4 do 5 godzin. Mogą odbywać się one zarówno w pierwszym jak i w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie fartuch, a także obuwie zmienne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Podczas seminarium prowadzący omawia i przybliża nam dany temat, bądź też opowiada o różnych dotyczących zajęć przypadkach medycznych.
Na ćwiczeniach uczymy się prawidłowo wykonywać BLS na manekinach, a także podstawowych czynności pielęgniarskich, takich jak na przykład zakładanie wenflonu.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest za pomocą zaliczeń końcowych, zarówno teoretycznego jak i praktycznego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Wiedzę przyswajamy podczas zajęć stacjonarnych z prezentacji przedstawianych przez prowadzących. Katedra zaleca natomiast korzystanie z “Wytycznych Resuscytacji 2021”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady znajdują się na platformie elearningowej i należy je obejrzeć.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie teoretyczne odbywa się na ostatnim seminarium i jest nim test jednokrotnego wyboru. Obejmuje on podstawowe zagadnienia związane
z podstawowymi zabiegami resuscytacyjnymi (BLS).
Następnie przystępujemy do zaliczenia praktycznego polegającego na samodzielnym przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na manekinie.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Zajęcia te są zazwyczaj uważane przez studentów za bardzo przyjemne,
a ponadto zaliczenia także są przystępne i nie stanowią problemów.
Statystyka i informatyka medyczna
Nazwa katedry: Zakład Informatyki Medycznej i Telemedycyny
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Andrzej Cacko
Strona internetowa katedry: https://zimit.wum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Litewska 16
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się w Zakładzie Informatyki Medycznej i Telemedycyny na ul. Litewskiej 14/16 na III piętrze.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te trwają jeden semestr, natomiast w zależności od planu danej grupy mogą odbywać się one w pierwszym lub drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia polegają na pracy z komputerami, na których wykonujemy różne ćwiczenia zlecone nam przez prowadzącego. Skupiają się one przede wszystkim na rozwijaniu naszych umiejętności w obsłudze programów takich jak Excel, czy innych programów radiologicznych. Do wykonania mamy również później ćwiczenia na platformie elearningowej.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza egzekwowana jest za pośrednictwem zaliczenia końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Warto skupić się jedynie na materiałach udostępnianych na platformie elearningowej, a rekomendacje uczelni potraktować jako literaturę dodatkową dla osób chętnych, a mianowicie pozycję “Przystępny kurs statystyki z zastosowaniem STATISTICA PL Stanisz”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady umieszczane są na platformie elearningowej i należy je obejrzeć, aby uzyskać zaliczenie przedmiotu.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Aby uzyskać zaliczenie z przedmiotu należy obejrzeć wykłady udostępnione na platformie, a następnie napisać stacjonarnie test na komputerze, który jest przeprowadzany na ostatnich ćwiczeniach. Składa się on z 50 pytań, które mogą być otwarte, a także mogą być to pytania wielokrotnego wyboru.
Biofizyka
Nazwa katedry: Zakład Biofizyki, Fizjologii i Patofizjologii
Kierownik katedry: prof. dr hab. Dariusz Szukiewicz
Strona internetowa katedry: https://biofizyka.wum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Anatomiocum, ul. Chałubińskiego 5
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia i seminaria odbywają się w Collegium Anatomicum w Zakładzie Biofizyki i Fizjologii Człowieka na ul. Chałubińskiego 5 (wchodząc do budynku od strony ul. Nowogrodzkiej).
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te trwają 10 tygodni i odbywają się co tydzień przez pierwszy semestr. Zazwyczaj liczą one 2h 15 min i odbywają się na przemian, tzn. jeśli w jednym tygodniu mamy seminarium, wówczas w następnym zamiast niego mają miejsce ćwiczenia.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia warto jest posiadać zeszyt, w którym będziemy mogli coś zanotować. Rekomendowane przez katedrę jest również zaopatrzenie się w papier milimetrowy, natomiast zazwyczaj podczas całego semestru nie ma okazji do jego używania.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Seminaria polegają na wysłuchaniu przygotowanej dla nas przez prowadzącego prezentacji. Podczas nich sprawdzana jest także nasza obecność.
Natomiast ćwiczenia rozpoczynają się wstępem teoretycznym, a następnie przechodzimy do części praktycznej. Są one dość ciekawe, ponieważ możemy wykonać na sobie różnego rodzaju badania, takie jak na przykład badanie dopplerowskie, czy też badanie słuchu. Na ćwiczeniach odbywają się także wejściówki, które przeprowadzane są zazwyczaj na koniec części teoretycznej, bądź na koniec ćwiczeń. Zawierają one pytania dotyczące tematu objaśnianego na tychże ćwiczeniach, dlatego warto jest uważnie słuchać wstępu teoretycznego, z którego pytania mogą pojawić się na tych wejściówkach. Ich trudność jest różna i w dużej mierze zależy od prowadzącego, ponieważ każde ćwiczenia z biofizyki prowadzone są przez innego asystenta. Za ich niezaliczenie nie ponosimy żadnych konsekwencji, natomiast jeśli zdobędzie się maksymalną liczbę punktów, tj. 5 pkt. otrzymujemy dodatkowe 3 punkty do kolokwium. Ta zasada działa również w przypadku uzyskania 4 pkt. z wejściówki, wówczas podarowane zostają nam 2 dodatkowe punkty do kolokwium, a w przypadku uzyskania 3 pkt. z wejściówki otrzymamy 1 dodatkowy punkt. Łącznie z wszystkich wejściówek można zdobyć więc 15 punktów, które mogą pomóc nam zdać kolokwium.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Oprócz przeprowadzanych na każdych zajęciach wejściówek, na zakończenie wszystkich zajęć przeprowadzane jest kolokwium, które musimy zdać, aby zaliczyć przedmiot.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Rekomendowany przez większość studentów jest “Skrypt do ćwiczeń
z biofizyki”, dostępny do kupienia w skrypciarni, ale również do pobrania online.
Natomiast do zaliczenia najbardziej pomocną pozycją jest “500 pytań z biofizyki”, w którym dużą uwagę powinno skupić się na zadaniach obliczeniowych i należy nauczyć się je rozwiązywać, ponieważ na kolokwiach pytania potrafią być takie jak w książce, ale ze zmienionymi danymi. Katedra poleca natomiast “Biofizykę Jaroszyka” jako literaturę podstawową.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady zamieszczane są na platformie elearningowej i należy je przejrzeć, aby uzyskać zaliczenie z biofizyki. Do rozwiązania są na niej również dwa testy zawierające jedynie podstawową wiedzę z wykładów.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Kolokwium zaliczeniowe jest w formie testu jednokrotnego wyboru i składa się
z 60 pytań, natomiast do zaliczenia wystarczy uzyskać 36 punktów. Mamy oczywiście również możliwość jego poprawy, ponieważ do dyspozycji jest także II i III termin.
Etyka z elementami filozofii
Nazwa katedry: Zakład Etyki Lekarskiej i Medycyny
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Tomasz Pasierski
Strona internetowa katedry: https://zelimp.wum.edu.pl/node/69
Lokalizacja sekretariatu: ul. Litewska 14/16
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Seminaria z etyki lekarskiej prowadzone są w Centrum Dydaktycznym WUM na ul. Księcia Trojdena 2a lub w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM na ul. Żwirki i Wigury 63.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te odbywają się raz w tygodniu, przez 6 tygodni i trwają po półtorej godziny. Wykłady odbywają się zawsze w pierwszym semestrze, natomiast ćwiczenia niektóre grupy mają w pierwszym, a inne w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia rozpoczynają się wstępem teoretycznym przeprowadzanym przez asystenta prowadzącego zajęcia, a następnie swoje prezentacje przedstawiają studenci. Tematy, które możemy prezentować wybieramy z listy udostępnionej nam przez prowadzącego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest za pomocą przedstawiania przez każdego studenta prezentacji na wybrany temat z listy.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Studenci nie uwzględniają dodatkowych rekomendacji, nie odbywają się inne formy zaliczenia poza prezentacjami, więc literatura również nie będzie nam przydatna.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się stacjonarnie, w pierwszym semestrze i nie są one obowiązkowe. Prowadzone są w Centrum Dydaktycznym WUM na ul. Księcia Trojdena 2a.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Zaliczeniem przedmiotu jest przedstawiana przez nas prezentacja na zajęciach.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Na zajęciach z tego przedmiotu przyjęło się, że należy unikać stawiania bardzo politycznych tez ukierunkowanych i sympatyzujących z określonymi partiami. Warto więc pamiętać o tym, że należy zadbać o neutralność naszych poglądów przedstawianych w prezentacjach. Trzeba skupić się głównie na ukazaniu plusów i minusów danego zagadnienia oraz raczej unikać przedstawiania swojego stanowiska, czy wchodzenia w dyskusję.
Psychologia medyczna
Nazwa katedry: Studium Psychologii Zdrowia
Kierownik katedry: dr hab. Dorota Włodarczyk
Strona internetowa katedry: https://zpikm.wum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Litewska 14/16
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w Studium Psychologii Zdrowia na ul. Litewskiej 14/16 na I piętrze.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, przez 7 tygodni pierwszego semestru
i trwają 2h 20 min.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Potrzebny będzie jedynie zestaw do notowania.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te składają się z części seminaryjnej oraz ćwiczeniowej.
Polegają one na wstępie teoretycznym oraz prezentacji, ale również na grupowej dyskusji poruszającej istotne zagadnienia, z którymi możemy mieć do czynienia podczas swojej drogi zawodowej.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez ćwiczenia wykonywane w grupach podczas zajęć.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do kolokwium zaliczeniowego warto uczyć się z prezentacji udostępnionych przez prowadzącego staroście grupy.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z psychologii medycznej nie odbywają się wykłady.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Na koniec wszystkich zajęć odbywa się kolokwium stanowiące zaliczenie przedmiotu. Przeprowadzane jest w formie pytań otwartych. Składa się ono
z pięciu pytań i siedmiu przypadków. Aby zaliczyć więc przedmiot, należy uzyskać 60% z kolokwium.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Przedmiot uznawany przez studentów za dosyć przyjemny, natomiast warto być jednak dobrze przygotowanym do kolokwium końcowego.
Historia medycyny
Nazwa katedry: Studium Historii Medycyny
Kierownik katedry: dr n. med. Ewa Skrzypek
Strona internetowa katedry: https://historiamedycyny.wum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Litewska 16, pokój 103
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Seminaria prowadzone są w Studium Historii Medycyny, na ul. Litewskiej 14a lub 16.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia w zależności od planu zajęć danej grupy mogą odbywać się w pierwszym lub drugim semestrze. Odbywają się one co tydzień przez siedem tygodni i trwają zazwyczaj 1h 45 min.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Potrzebne może okazać się coś do notowania.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia rozpoczynają się od omówienia danego zagadnienia przez prowadzącą, a na koniec przystępujemy do pracy grupowej. Może być nią wspólne tworzenie jakiegoś kolażu, czy też plakatu.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Jedyną formą sprawdzania wiedzy jest tworzenie grupowego projektu kreatywnego na zaliczenie.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Katedra zaleca “Zarys historii nauczania medycyny w Polsce do roku 1939 Śródki”, a także Historię Medycyny Brzezińskiego”, jednak nie ma potrzeby zakupu tych książek.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się stacjonarnie w pierwszym semestrze i nie są one obowiązkowe. Prowadzone są w Centrum Dydaktycznym WUM na ul. Księcia Trojdena 2a.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Przedmiot zaliczany jest poprzez stworzenie grupowego projektu kreatywnego. Tworzony jest on w grupach 3-4 osobowych i może mieć przeróżną formę, a im bardziej będzie ona pomysłowa, tym lepiej dla nas. Czasami bywają to przygotowane przez studentów edukacyjne gry zespołowe, piosenki, czy też standardowa forma, czyli prezentacje multimedialne.
Podstawy biologii molekularnej
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biologii Ogólnej i Parazytologii
Kierownik katedry: prof. n. med. Daniel Młocicki
Strona internetowa katedry: biologia.wum.edu.pl
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Anatomicum, ul. Chałubińskiego 5
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Collegium Anatomicum na Katedrze i Zakładzie Biologii Ogólnej i Parazytologii na ul. Chałubińskiego 5.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Odbywają się one tylko w drugim semestrze, raz w tygodniu i trwają zazwyczaj 2h 15min.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia te potrzebujemy fartuch laboratoryjny oraz własne rękawiczki jednorazowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia rozpoczynają się od seminarium trwającym maksymalnie półtorej godziny. Następnie studenci udają się do sal laboratoryjnych, w których najczęściej dobierając się w trójki, wykonują różne zaplanowane na dane zajęcia ćwiczenia, takie jak na przykład ekstrakcja DNA, czy elektroforeza. Później uzupełniamy także ćwiczenia znajdujące się w skrypcie i uzupełnione pokazujemy asystentowi prowadzącemu zajęcia i uzyskujemy podpis, jeśli zostały uzupełnione prawidłowo.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Jedyną formą sprawdzania naszej wiedzy jest uzupełnianie ćwiczeń w skrypcie i uzyskanie podpisu prowadzącego zajęcia.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na zajęcia niezbędny jest skrypt zakładowy, dostępny w sprzedaży, w bibliotecznej skrypciarni (skypt ten, polecany jest również do zaliczenia końcowo semestralnego). Katedra poleca “Genetykę molekularną Węgleńskiego”, czy “Biologię molekularną w medycynie J. Bal”.
W trakcie zajęć, prowadzący często rozdają kartki z pytaniami testowymi, podobnymi do tych, które zawarte są w opisanym powyżej skrypcie, warto przygotować się również i z nich typowo pod zaliczenie, a także przydatne mogą okazać się notatki przygotowane przez studentów z wyższych lat.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z tego przedmiotu wykłady nie są prowadzone.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zdanie kolokwium składającego się z 20 pytań jednokrotnego wyboru, pisany na komputerach (60% na zaliczenie). Tak samo jak w przypadku anatomii czy histologii obowiązują zapisy na jeden z podanych kilku terminów.
Propedeutyka medycyny uzależnień
Nazwa katedry:
Katedra i Klinika Psychiatryczna
II Klinika Psychiatryczna
Klinika Psychiatrii Wieku Rozwojowego
Kierownik katedry:
prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar
prof. dr hab. n. med. Andrzej Kokoszka
prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk
Strona internetowa katedry:
http://www.psych.waw.pl
http://psychiatria2.wum.edu.pl
http://psychiatria-litewska.wum.edu.pl
Lokalizacja sekretariatu: ul. Nowowiejska 27
ul. Kondratowicza 8
ul. Żwirki i Wigury 63a
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Szpitalu Nowowiejskim (ul. Nowowiejska 27), Szpitalu Bródnowskim (ul. Ludwika Kondratowicza) oraz w Szpitalu Pediatrycznym (ul. Żwirki i Wigury 63a).
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te odbywają się w drugim semestrze, raz w tygodniu, przez sześć tygodni i trwają one po 2 godziny 15 minut.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Kilka pierwszych zajęć odbywa się w formie seminarium, polegających na wstępie teoretycznym. Poza tym podczas trwania tych zajęć odbywają się również tak zwane “spotkania z rzeczywistością”, na które zapraszane są osoby borykające się z różnymi problemami uzależnieniowymi. Opowiadają oni nam o sobie, problemach z jakimi mierzą się każdego dnia, a następnie możemy zadać im również swoje pytania. Są to bardzo ciekawe zajęcia, ponieważ jest to nasz de facto pierwszy taki kontakt z pacjentem.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest w żaden sposób weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Poza krótkim testem zaliczeniowym na koniec wszystkich zajęć, nie występują inne formy zaliczeń.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do przygotowania na test zaliczeniowy wymagana jest wiedza jedynie z udostępnianych nam materiałów z zajęć. Katedra natomiast poleca “Psychiatrię Gałeckiego”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z tego przedmiotu wykłady nie są prowadzone.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE Z PRZEDMIOTU:
Zaliczenie występuje w formie krótkiego testu zaliczeniowego składającego się z 30 pytań (prawda/fałsz). Należy uzyskać z niego 60%, aby otrzymać zaliczenie.
Język łaciński w medycynie
Nazwa katedry: Studium Języków Obcych
Kierownik katedry: dr Maciej Ganczar
Strona internetowa katedry: http://sjo.wum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: Centrum Dydaktyczne WUM, ul. Trojdena 2a
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia mogą odbywać się w Centrum Dydaktycznym WUM (ul. Trojdena 2a), Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM (ul. Żwirki i Wigury 63) lub w Uczelnianym Centrum Stomatologii (ul. Binieckiego 6).
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te odbywają się zależnie od planu zajęć danej grupy, w pierwszym lub
w drugim semestrze, raz w tygodniu przez 10 tygodni. Trwają one zazwyczaj po półtorej godziny.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na zajęciach korzystamy z podręcznika rozwiązując znajdujące się w nim ćwiczenia. Jednakże poziom trudności tych zajęć w dużej mierze zależy od asystenta je prowadzącego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest w żaden sposób weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Zależy to od asystenta, natomiast może zdarzyć się tak, iż oprócz kolokwium końcowego będziemy mieć do napisania jeszcze dwa kolokwia z zadaniami otwartymi, najczęściej polegające na uzupełnianiu brakującego słowa. Dodatkowo punktowana może być również aktywność.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Oprócz posiadania podręcznika, z którego korzystamy na zajęciach, katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na zajęcia potrzebna i wymagana jest książka, pt. “Język łaciński dla lekarzy” Beaty Olędzkiej. Z niej również należy przygotowywać się do wszelkich kolokwiów.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Brak wykładów z tego lektoratu.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?:
Zaliczenie stanowi kolokwium końcowe zawierające zadania otwarte, sprawdzające głównie wiedzę ze słownictwa grecko-łacińskiego. Dodatkowe punkty otrzymuje się również za obecność oraz aktywność na zajęciach.
Język angielski lub inny język obcy
Nazwa katedry: Studium Języków Obcych
Kierownik katedry: dr Maciej Ganczar
Strona internetowa katedry: http://sjo.wum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: Centrum Dydaktyczne WUM, ul. Trojdena 2a
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z lektoratu mogą odbywać się w Centrum Dydaktycznym WUM na ul. Księcia Trojdena 2a lub w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM na ul. Żwirki i Wigury 63.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te trwają cały pierwszy rok i są kontynuowane również na drugim roku.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Przebieg zajęć może różnić się w zależności od asystenta je prowadzącego. Polegają one głównie na rozwiązywaniu zadań z podręcznika, a czasem także
z otrzymanych przez nas kserówek. Czasem przedstawiane są nam także prezentacje, a zdarza się również, że niektórzy prowadzący uczą poprzez oglądanie seriali w języku angielskim.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest w żaden sposób weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
W zależności od prowadzącego zajęcia, wiedza wymagana do zaliczenia kolokwiów może się różnić.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia te potrzebny jest podręcznik oraz coś do pisania.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na zajęcia oraz do nauki wymagana i niezbędna jest nowa wersja podręcznika wydawnictwa PZWL, pod tytułem “English for medicine”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z języka angielskiego nie odbywają się wykłady.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Zaliczenie przedmiotu również może różnić się w zależności od prowadzącego. Bardzo często stanowi je wykonana przez nas raz w semestrze prezentacja na temat narzucony nam przez prowadzącego zajęcia, ale może być to także ustne streszczenie raportu medycznego, bądź artykułu.
Ponadto po zakończeniu każdego semestru jesteśmy zobligowani do zaliczenia kolokwium pisemnego. Znajdują się na nim zarówno pytania zamknięte jednokrotnego wyboru, ale także zadania otwarte.
Natomiast egzamin z całej dwuletniej nauki języka angielskiego odbywa się na koniec drugiego roku.
PORADY:
Osoby, które nie miały styczności z językiem angielskim w liceum, bądź nie czują się w nim pewnie mimo wszystko raczej powinny sobie z nim poradzić, ponieważ nauka opiera się głównie na przyswajaniu słownictwa, a do dyspozycji mamy zawsze także poprawę kolokwium, jeśli nie uda nam się go zaliczyć.
Wychowanie fizyczne
Nazwa katedry: Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
Kierownik katedry: mgr Jerzy Chrzanowski
Strona internetowa katedry: https://swfis.wum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Żwirki i Wigury 63
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia mogą odbywać się w różnych miejscach w zależności od wybranej formy aktywności, natomiast głównie jest to Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne WUM na ul. Trojdena 2c.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z wychowania fizycznego trwają dwa semestry, a ilość ćwiczeń w tygodniu zależy od wybranej formy aktywności.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na dane zajęcia z WF-u zapisujemy się zazwyczaj w pierwszym tygodniu zajęć, o dokładnej godzinie w wyznaczonym dniu ogłaszanym przez starostów grup.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest w żaden sposób weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na tym przedmiocie weryfikowane mogą być jedynie nasze umiejętności fizyczne, jednakże tylko podczas zaliczenia końcowego.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?
Na zajęcia potrzebny jest strój sportowy oraz obuwie zmienne.
Z JAKICH KSIĄŻEK KORZYSTAĆ?
Katedra nie uwzględnia dodatkowych rekomendacji dotyczących literatury.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Nie odbywają się wykłady z zajęć wychowania fizycznego.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Zaliczenie zajęć zależy od asystenta, który je prowadzi. Dla większości z nich główne kryterium stanowi obecność, natomiast u niektórych czasem trzeba pokazać swoje umiejętności fizyczne wykonując dane ćwiczenie, bądź prowadząc zajęcia.
PORADY:
Przed rozpoczęciem zapisów warto wybrać sobie trzy interesujące nas oraz co ważne, pasujące nam do planu zajęć aktywności, na które chcemy się zapisać, ponieważ podczas trwania zapisów miejsca bardzo szybko się rozchodzą i może okazać się, iż dla nas ich już zabraknie.
Zajęcia fakultatywne
Strona internetowa: http://lekarski.wum.edu.pl/fakultety/
Na pierwszy rok musimy wybrać interesujące nas dwa fakultety. Możemy je zrealizować w pierwszym semestrze, drugim, lub też rozłożyć je w obu. Zapisy na nie odbywają się za pośrednictwem Wirtualnej Uczelni, a ich termin jest ogłaszany wcześniej przez starostów oraz na stronie uczelni. Studenci polecają wybór takich fakultetów, których możliwość odbycia jest na platformie elearningowej. Warto również zapytać się znajomych ze starszych lat, które fakultety są przez nich polecane oraz jak przebiegają.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Nazwa katedry: Zakład Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch
mgr inż. Elżbieta Domaszewicz
Strona internetowa katedry:https://ochronapracy.wum.edu.pl/node/78
Lokalizacja sekretariatu: ul. Oczki 3
To po prostu szkolenie BHP, o którym pisaliśmy na początku naszego poradnika i właśnie tam Cię odsyłamy, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.
Przysposobienie biblioteczne
Nazwa katedry: Biblioteka Główna
Kierownik katedry: mgr Irmina Utrata
Strona internetowa katedry: https://biblioteka.wum.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Żwirki i Wigury 63
To kurs, który również opisaliśmy na wstępie, to po prostu szkolenie, które ułatwi korzystanie z zasobów bibliotecznych.
Praktyki z zakresu "Opieki nad chorym"
Praktyki wakacyjne zostają nam zaliczone na podstawie podpisanej karty praktyk, którą drukujemy ze strony uczelni, a następnie wrzucamy do specjalnej skrzynki. Mamy na to czas do końca września.
Podpis musimy także uzyskać w dzienniku praktyk, w którym to zbieramy takie podpisy przez całe 6 lat.
Komunikacja na zajęcia
Collegium Anatomicum (ul. Tytusa Chałubińskiego 5) – miejsce, w którym odbywa się spora część zajęć na I roku oraz zaraz obok Zakład Radiologii Klinicznej WUM, gdzie prowadzone są zajęcia z biofizyki, znajdują się obok Dworca Centralnego i dotarcie do nich zajmuje około 6 min. pieszo.
Do głównego kampusu WUMu spod Dworca Centralnego dojeżdżają bezpośrednio 3 autobusy (nr 128, 175, 504), które kursują bardzo często. W godzinach szczytu zdarzają się opóźnienia, ale generalnie dość bezproblemowy i wygodny dojazd.
Alternatywą jest tramwaj o numerze 25, natomiast mi zwykle wygodniej jest przebyć tę trasę autobusem.
Na ul. Litewską choć dojedziemy komunikacją miejską (tramwaj nr 78 czy autobus nr 507, 520, 525), to zajęcia tam zwykle odbywają się w środku dnia i najczęściej z Collegium Anatomicum studenci chodzą tam pieszo. Trasa ta zajmuje trochę ponad 20 min.
Bilet autobusowy/tramwajowy/ na metro (to te same bilety) można kupić albo na przystanku (ale nie na każdym stoją automaty) lub w pojeździe – w każdym jest automat (z wyjątkiem metra, gdzie bilet kupuje się przed wejściem za bramki), natomiast zdarza się, że on się zatnie czy nie działa, więc w razie niespodziewanego wypadku, warto mieć aplikację moBILET, gdzie zawsze można go kupić właśnie w takiej sytuacji. Ulgowy bilet uprawniający do przejazdu 20 min kosztuje 1,7 zł, a 75-minutowy 2,20 zł. Jeśli ktoś stale jeździ komunikacją warto jednak kupić bilet miesięczny (55 zł) lub 3-miesięczny (140 zł), który kupuje się na legitymację studencką.
Ogólnie Warszawa jest dobrze skomunikowana, sporo zajęć na I roku odbywa się w centrum, więc nie ma problemu z dojazdem komunikacją. Gorzej tam też z parkingiem, bo dostępne są miejskie parkingi, które są drogie i czasem w godzinach szczytu może być problem z miejscem. Natomiast na kampusie Banacha znajduje się parking dla studentów, ale trzeba wykupić abonament – niestety bez gwarancji miejsca, więc w późniejszych godzinach już ciężko zaparkować.
Mieszkanie
Jeśli decydujemy się na wynajem mieszkania lub pokoju, będąc studentem WUMu, jedną z lepszych lokalizacji będą okolice centrum miasta, ponieważ na pierwszym roku wiele godzin zajęć odbywa się w Collegium Anatomicum, które znajduje się 5 minut pieszo od dworca centralnego. Ponadto z centrum Warszawy jest także bardzo dobre połączenie na główny kampus naszej uczelni, w którym odbywają się wykłady, czy zajęcia językowe oraz na ulicę Litewską przy której to odbywają się przedmioty takie jak historia medycyny, czy psychologia medyczna. Jednakże warto pamiętać o tym, iż znalezienie mieszkania w Śródmieściu może okazać się bardzo problematyczne, dlatego dobrym wyborem będzie także Ochota, będąca okolicą głównego kampusu WUMu oraz również będąca bardzo dobrze połączona komunikacyjnie z centrum miasta. Bardzo dużo naszych studentów wybiera także okolice Woli, ponieważ stamtąd jest również jeszcze stosunkowo blisko zarówno do Collegium Anatomicum, jak i wszelkich połączeń komunikacyjnych, którymi bez problemu można będzie przemieścić się na zajęcia. Raz w semestrze odbywają się również zajęcia na Bródnie, natomiast wówczas można zorganizować sobie na nie transport w mniejszych bądź mniejszych grupach i wspólnie na nie dojechać.
Ciekawostki
Na pierwszy rok kierunku lekarskiego, na WUMie nie przydadzą nam się scrubsy medyczne i nie zostaną one przez nas wykorzystane na żadnych przedmiotach, ponieważ nie mamy jeszcze zajęć klinicznych.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że powyższy poradnik wyczerpująco przedstawił Wam studia na kierunku lekarskim na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jeśli wciąż coś pozostaje niejasne lub narodziły się jakieś nowe pytania, zapraszamy Was na grupę na Facebooku, gdzie postaramy się na nie odpowiedzieć. Zapraszamy również na profil Julki @julka_na_lekarskim, bez której pomocy powyższy poradnik by nie powstał.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: