Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik ten jest skierowany do wszystkich osób, które chciałyby studiować kierunek lekarski na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Do tego grona zaliczają się przede wszystkim maturzyści, ale również licealiści, którzy de facto już dużo wcześniej zaczynają interesować się wyborem właściwego kierunku studiów. Docelowo skierowany będzie on również do osób, które mają w planach przenoszenie się, rozważają różne uczelnie i chcą dokonać właściwego wyboru. W poradniku tym będzie można znaleźć wszystkie najistotniejsze informacje na temat przedmiotów i ich przebiegu na kierunku lekarskim w Radomiu, ale także niezbędne linki do uczelnianych stron, a także adresy katedr. Zawarte zostały w nim przede wszystkim rady od starszych kolegów i koleżanek ułatwiające przeżycie na I roku.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki? Rok akademicki rozpoczyna się zazwyczaj 1 października, bądź gdy 1 października przypada na weekend, to data rozpoczęcia przesuwa się na pierwszy najbliższy poniedziałek – w 2022 roku dzień rozpoczęcia przypada na 3 października. Inauguracja, czyli oficjalne przyjęcie studentów w poczet uczelni odbywa się 13 października i jest to dzień wolny od zajęć. Dla studentów I roku obecność na inauguracji roku akademickiego jest obowiązkowa, natomiast nie jest ona sprawdzana. Z rozpoczęciem roku akademickiego wiążą się liczne szkolenia i kursy, które należy odbyć lub do których student ma dostęp. W pierwszym semestrze nauki mamy obowiązek odbycia szkolenia BHP oraz szkolenia bibliotecznego. Na szkolenie biblioteczne, na którym zapoznajemy się z funkcjonowaniem biblioteki, udajemy się razem z naszą grupą dziekańską, do której zostaniemy przydzieleni. Jesteśmy wówczas oprowadzani po bibliotece, zapoznajemy się z systemem komputerowym, procesem wyrabiania karty bibliotecznej, a także możemy dowiedzieć się, gdzie znajdują się książki przeznaczone dla naszego kierunku i jak przebiega proces ich wypożyczania. Mamy również wtedy okazję zaznajomienia się z dostępem do baz naukowych. Drugim szkoleniem, które należy odbyć zostając przyjętym na kierunek lekarski w Radomiu jest szkolenie BHP. Jego zadaniem jest przedstawienie i objaśnienie nam m.in. przepisów bezpieczeństwa, higieny pracy oraz zagrożeń, które możemy spotkać na zajęciach jak i na naszej uczelnianej drodze. Trwa ono zazwyczaj znacznie krócej niż szkolenie biblioteczne. Warto pamiętać również, że obydwa szkolenia zwykle nie są możliwe do przepisania z innej uczelni.
2. Czym jest grupa dziekańska? Grupa dziekańska jest odpowiednikiem licealnej klasy. Liczy ona odpowiednio od 20 do 30 osób, w zależności od liczebności studentów na danym roku. W obrębie grupy dziekańskiej jesteśmy dzieleni na mniejsze, zazwyczaj maksymalnie 8-osobowe grupy anatomiczne, w których to później odbywamy zajęcia z anatomii. Do obydwu rodzajów grup zostajemy przydzieleni według kolejności alfabetycznej.
3. Kim jest starosta grupy? Starosta grupy jest łącznikiem pomiędzy swoją sekcją a starostą roku, prowadzącymi i asystentami. Jego zadaniem jest stały kontakt z prowadzącymi zajęć, koordynowanie spraw dotyczących zaliczeń, bądź czasem odpowiada on również za zorganizowanie sali na egzamin. Nieustannie dba on także o dobro swojej grupy, odpowiadając w jej imieniu przed władzami uczelni. Stanowisko to jest wybierane w wyniku demokratycznego głosowanie na początku roku akademickiego. Zwyczajowo odbywa się ono na nowo powstałej grupie na Messengerze, gdy znany będzie wam już jej skład. Starosta wybierany jest osobno dla grupy dziekańskiej jak i dla grupy anatomicznej.
4. Kim jest starosta roku? Starosta roku, jest reprezentantem całej społeczności studenckiej danego roku oraz jej potrzeb. Do jego obowiązków i zadań należy kontaktowanie się z władzami uczelni, ustalanie terminów egzaminów z wykładowcami, ale również bezpośredni kontakt z dziekanem wydziału. Osoba ta jest wybierana w ten sam sposób jak w przypadku starosty grupy.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię? Dziekanat Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu znajduje się w budynku Collegium Anatomicum, ale stanowi on głównie miejsce urzędowania dziekana. Funkcje rzeczywistego dziekanatu, w którym załatwić swoje sprawy mogą studenci przejmuje Biuro Obsługi Studenta znajdujące się w budynku na pierwszym piętrze na Wydziale Ekonomicznym na ul. Chrobrego 31, tzw. BOS, w przypadku kierunku lekarskiego jest to BOS nr 2. Zajmuje się ono wszelkimi sprawami organizacyjnymi oraz formalnościami związanymi z przebiegiem studiów. Jest to miejsce zajmujące się organizacją planu zajęć na rok akademicki, wyrabianiem legitymacji studenckich, przyjmowaniem dokumentów po praktykach, a ponadto studenci mogą udawać się właśnie tam, celem dokonywania zmian grup.
6. Czym jest wirtualny dziekanat? Jest to najprościej mówiąc odpowiednik szkolnego elektronicznego dziennika, w którym studenci mogą znaleźć swoje oceny. W Radomiu rolę tą sprawuje Wirtualna Uczelnia. Wraz z dostaniem się na studia, każdy student ma automatycznie zakładane tam konto. Po otrzymaniu hasła oraz loginu, to właśnie tam można sprawdzać swoje oceny, sprawy dotyczące akademików, wszelkich płatności oraz przyznawania bądź odrzucenia wniosków o stypendia. Znajdziecie tam również numer grupy, do której zostaniecie przydzieleni.
7. Czy można być ze znajomym w grupie? Przydział do grupy dziekańskiej odbywa się według kolejności alfabetycznej. Jeśli natomiast chcielibyśmy przenieść się do grupy, w której jest nasz znajomy musimy wówczas znaleźć osobę na nasze zastępstwo, która chciałaby się z nami zamienić, według zasady 1:1. Istnieje również możliwość „dopisania” się do interesującej nas grupy. Należy wówczas udać się do BOS-u nr 2 i tam zgłosić takową chęć. Należy jednak pamiętać, iż największa szansa na zgodę dziekana, na dopisanie się do danej grupy, jest na początku roku akademickiego.
8. Biblioteka Biblioteka znajduje się w połowie drogi od akademika do wydziałów, na ul. Chrobrego 33. Jest to niewielki, dwupiętrowy budynek. Oprócz możliwości wypożyczania zbiorów literackich i pomocy naukowych, na parterze znajdują się tam również pokoje cichej nauki oraz czytelnia. Po otrzymaniu loginu oraz hasła mamy możliwość skorzystania ze stanowisk komputerowych oraz dostęp do baz danych wykupionych przez naszą uczelnię. W bibliotece znajdują się wszystkie pozycje, które są potrzebne do nauki na kierunku lekarskim. Niewątpliwym minusem są stosunkowo wąskie godziny otwarcia (pn-pt 9:00-19:00), wydłużają się w okresie sesji, ale biblioteka nie jest otwarta w nocy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat biblioteki, odsyłamy Cię do jej oficjalnej strony.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku? Wszystkie zajęcia na UTH w Radomiu na kierunku lekarskim odbywają się w odległości 5 min. spacerem od głównego centrum zajęć, czyli Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, na ul. Bolesława Chrobrego 27 . Wyjątek stanowią zajęcia z biostatystyki oraz informatyki, które odbywają się na Wydziale Matematyki na ul. Malczewskiego 22. Część zajęć odbywa się w Collegium Anatomicum (budynek obok WNMiNoZ) oraz na Wydziale Ekonomicznym, przy ul. Chrobrego 31.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych? Studia stacjonarne w Radomiu różnią się od studiów niestacjonarnych odrębnym planem zajęć. Nie oznacza to jednak, że różnią się one ilością zajęć, bądź ich przebiegiem, natomiast jedynie rozłożeniem zajęć godzinowo. Ponadto studenci niestacjonarni muszą uiszczać opłatę za każdy semestr studiów. Jednakże należy pamiętać, iż w żaden sposób nie wpływa to na poziom nauczania, czy też jakość kształcenia. Zarówno studenci stacjonarni, jak i niestacjonarni są egzekwowani ze swojej wiedzy i osiągnięć na takich samych zasadach.
11. Legitymacje Legitymacje studenckie wyrabiamy oraz otrzymujemy osobiście w Biurze Obsługi Studenckiej nr 2 na ul. Chrobrego 31. Szybkość wydania legitymacji uzależniona jest zazwyczaj od terminu w jakim zostajemy przyjęci na studia. Jeśli dostaniemy się na studia w turze do 1 października, wówczas otrzymamy swoją legitymację, gdy przyjedziemy na studia, w momencie składania swoich dokumentów w BOSie. Jeśli natomiast dostaniemy się na studia w terminie po 1 października, będziemy zmuszeni chwilę odczekać, ponieważ legitymacje nie są już wtedy wydawane pojedynczo, lecz musi zebrać się grupa oczekujących na nie osób i rozdawane będą osobiście przez starostę roku na wspólnym wykładzie, czy innych zajęciach. Opłata za legitymację, którą uiszczamy za pomocą Wirtualnej Uczelni, wynosi około kilkunastu złotych. Posiadanie tego dokumentu wiąże się z licznymi benefitami i ulgami, np. na tańsze przejazdy komunikacją miejską, pociągami, czy wejściami do ośrodków kultury. Legitymacja studencka jest również podstawą do korzystania z zasobów biblioteki uczelnianej.
12. Stypendium naukowe na 1. roku Jeśli jesteś laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, będąc studentem kierunku lekarskiego w Radomiu przysługuje ci 100 pkt. w uczelnianym rankingu punktów do stypendiów, co jest dużą ilością punktów. Każdy student, który zgłasza chęć ubiegania się o stypendium jest klasyfikowany do poszczególnej kategorii, np.: artystycznej, sportowej, czy za uzyskanie wysokiej średniej, i na jej podstawie są mu przydzielane punkty. Np.: jeśli student uzyskał średnią 4.30 otrzymuje wówczas 30 pkt. w rankingu. Wszyscy studenci kierunku lekarskiego, bez podziału na poszczególne lata, są ustawiani na jednej liście rankingowej, a następnie 10% studentów z całego roku otrzymuje stypendium. Warto więc się starać o stypendium na I roku posiadając osiągnięcia naukowe, ponieważ szanse na jego przyznanie są spore! Więcej informacji na temat stypendium znajdziesz w oficjalnym uczelnianym piśmie do którego Cię odsyłamy.
13. Akademik. Wydział Nauk Medycznych UTH w Radomiu dysponuje trzema głównymi akademikami na ulicy Akademickiej 1,3 i 5. W tym momencie jeden z nich jest przeznaczony wyłącznie dla studentów z Ukrainy, natomiast dla studentów polskich przysługują pozostałe dwa. Pierwszy z nich, dziesięciopiętrowy, tzw. „Bliźniak” posiadający dwa duże skrzydła oraz drugi, mniejszy, tzw. „Walet”” znajdują się bardzo blisko uczelni. Standard „bliźniaka” jest bardzo dobry, pokoje są nowe, bądź świeżo wyremontowane (nie wcześniej, niż 3-4 lata temu). Mieszkając w nim można poczuć się wprost jak w mieszkaniu, więc jest on bardzo chętnie wybierany jak i polecany przez wielu studentów. Ubiegając się o miejsce w akademiku, mamy możliwość wyboru, czy chcemy mieszkać w pokoju z kimś, czy też sami. Jest także możliwość wynajęcia pokoju dwuosobowego przez jedną osobę. Za pokój dwuosobowy w „bliźniaku” zapłacimy 900 zł, natomiast jeśli chcemy dzielić go z kimś będzie to wówczas połowa tej kwoty. Cena pokoju w mniejszym akademiku jest troszkę niższa, bo wynosi ona około 500 zł za pokój dwuosobowy, natomiast są to pokoje o widocznie niższym standardzie, można poczuć w nich typowo „akademikowy” klimat. Informacje na temat składania samych wniosków i więcej szczegółów o akademikach, znajdziesz na stronie internetowej.
Author: Kazimierz Pułaski University of Technology and Humanities in Radom
14. Plan zajęć Plan zajęć pojawia się zawsze na stronie wydziału kierunku lekarskiego. Jest on tam umieszczany z różnym wyprzedzeniem. Zdarza się, że pojawia się on tydzień przed rozpoczęciem roku akademickiego, a niekiedy nawet w wieczór przed rozpoczęciem roku. Nie należy się jednak zanadto do niego przywiązywać, ponieważ później ulega on licznym zmianom.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek? Zdaniem zdecydowanej większości studentów podstawę stanowi dobra organizacja własnego czasu i „nauczenie się jak się uczyć”. Warto wiedzieć również, któremu przedmiotowi należy poświęcić większą uwagę już od pierwszego dnia zajęć, żeby później nie mieć zaległości, a jakiego można pouczyć się w spokojniejszym tempie, a więcej czasu poświęcić mu dopiero już bliżej terminu egzaminu. W Radomiu na pewno największą uwagę należy zwrócić na przedmioty wiodące oraz biostatystykę, która potrafi być problematyczna dla osób, które nie miały rozszerzonej matematyki w liceum. Studenci medycyny w Radomiu, przy dobrym gospodarowaniu swoim czasem, bez problemu znajdują go nie tylko na naukę, ale również na rozwijanie swoich pasji, jak i na swe prywatne zajęcia, czy spotkania ze znajomymi oraz imprezy, które również są częścią studenckiego życia.
16. Wyprawka na 1 rok Najważniejszym atrybutem pierwszorocznego studenta medycyny w Radomiu jest biały fartuch. Istotną wskazówką jest fakt, iż nie może być to fartuch bawełniany, lecz fartuch laboratoryjny z tworzywa sztucznego, ponieważ zdarzały się incydenty braku możliwości uczestnictwa w zajęciach z powodu bawełnianego fartucha właśnie. Kolejnym niezbędnym elementem jest obuwie na zmianę. Na I roku nie ma konieczności posiadania legendarnych „crocsów”, bądź butów z białą podeszwą, natomiast musi być to obuwie zmienione, na co uwaga szczególnie zwracana jest przez prowadzących w zimie. W tej kwestii również zdarzyły się przypadki wyproszenia z laboratorium osób niespełniających tego wymogu. Należy pamiętać również o stroju na WF, co do którego nie ma ściśle określonych zaleceń.
Rzeczy typu fartuch anatomiczny, pęseta, czy czepek nie są wymagane na pierwsze zajęcia i warto poczekać na zalecenia od swojego prowadzącego, ponieważ czasem używają oni rzeczy jednorazowych i nasze własne nie są potrzebne.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni? Przepisanie przedmiotu zaliczonego podczas studiów na innej uczelni jest możliwe tak naprawdę w zależności od przedmiotu. Pierwszą osobą, do której zwracamy się w tej sprawie jest osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie egzaminu z danego przedmiotu. Przynosimy mu swoje oceny z danego przedmiotu wraz z planem przedmiotu z poprzedniej uczelni i gdy on wyrazi zgodę na możliwość dalszego próbowania przepisania przedmiotu, wówczas możemy udać się do dziekana. Dopiero gdy otrzymamy jego zgodę, pojawi się dla nas szansa, że przedmiot zostanie nam przepisany. Największy problem stanowi anatomia, ponieważ na UTH ma ona aż 13 pkt ECTS, a najsprawniej udaje się przepisać ocenę z przedmiotów mniej wiodących typu informatyka.
18. Platforma elearningowa Wszystkie zdalne zajęcia zarówno od 1 jak i do 6 roku, odbywają się za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. To właśnie tam mają miejsce wykłady, niektóre seminaria, tudzież zajęcia, które przeprowadzane są w sposób zdalny. Profil jest zakładany nam przez uczelnię, a następnie prowadzący dodają nas do zespołów z danego przedmiotu. Baza wiedzy z anatomii dostępna jest na stronie wydziału, w zakładce “Collegium Anatomicum”, a prezentacje z wykładów wysyłane są na maila starosty roku lub wstawiane w plikach na Microsoft Teams.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka? Wejściówka to najprościej mówiąc rodzaj kartkówki na studiach, jednak w Radomiu najczęściej bywa ona przeprowadzana, przekornie do swojej nazwy, pod koniec zajęć. Nieprawdą jest zasada, że jeśli ktoś nie zaliczy wejściówki to nie ma wstępu na zajęcia, ponieważ jest to kartkówka sprawdzająca wiedzę z zajęć poprzednich. Obejmuje ona maksymalnie trzy tematy wstecz, a przeprowadzana najczęściej jest w formie testu. W zależności od prowadzącego może ona również przybrać formę odpowiedzi ustnej lub pytań otwartych. Większą formą sprawdzania wiedzy jest kolokwium, czyli odpowiednik szkolnego sprawdzianu na studiach. Zazwyczaj obejmuje ono materiał z całego działu. Przykładowo: wejściówka obejmuje zakres z kości ręki, a kolokwium – z całej osteologii. Egzamin natomiast jest testem kończącym i obejmującym wiedzę i materiał z całego przedmiotu.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne? Na I roku kierunku lekarskiego w Radomiu z pewnością będzie wymagane obuwie zmienne. Czytając dalsze rozdziały poradnika, dowiesz się na jakich zajęciach jest ono potrzebne.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU TECHNOLOGICZNE-HUMANISTYNCZEGO IM. KAZIMIERZA PUŁASKIEGO W RADOMIU
Rektor:
prof. dr hab. Sławomir Bukowski
Prorektor ds. Dydaktycznych i Studenckich:
dr hab. inż. Elżbieta Sałata, prof. uczelni
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą:
dr hab. inż. Waldemar Nowakowski, prof. uczelni
WŁADZE WYDZIAŁU NAUK MEDYCZNYCH I NAUK O ZDROWIU
Dziekan:
dr hab. n. med. Leszek Markuszewski, prof. uczelni
Prodziekan:
dr hab. inż. Emilia Klimaszewska, prof. uczelni
Prodziekan:
dr n. o zdr. Justyna Natora
Przedmioty
PRZEDMIOT
SEMESTR
FORMA ZAKOŃCZENIA
Anatomia
1+2
egzamin
Histologia
2
egzamin
Biochemia z elementami chemii
2+3+4
egzamin
Biologia medyczna
1+2
egzamin
Cytofizjologia
2
egzamin
Informatyka i biostatystyka
1
egzamin
Język angielski
1+2+3+4+5
zaliczenie
Socjologia medycyny
1
egzamin
Historia medycyny
1
zaliczenie
Zdrowie publiczne
1
egzamin
Aspekty kulturowe śmierci i procesu umierania
2
zaliczenie
Ochrona własności przemysłowej i prawo autorskie
2
zaliczenie
Wpływ promieniowana UV na organizm
2
zaliczenie
Materiały biopolimerowe w zastosowaniach medycznych
2
zaliczenie
Pierwsza pomoc z elementami pielęgniarstwa
2
zaliczenie
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Przedmioty wiodące na I roku stanowi anatomia oraz histologia. Anatomia trwa dwa semestry (pierwszy i drugi), a histologia tylko drugi semestr. To właśnie im należy poświęcić największą uwagę rozpoczynając swoją medyczną drogę w Radomiu.
MODUŁY Nauczanie modułowe polega na tym, że wiodące przedmioty są uczone w sposób ze sobą powiązany. Jeśli więc na anatomii w danym momencie przerabiany jest dział dotyczący na przykład szkieletu, wówczas na histologii zajmujemy się również tkanką kostną. Zasada ta dotyczy po kolei każdego z układów.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z anatomii odbywają się w Collegium Anatomicum na ul. Bolesława Chrobrego 27 na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia praktyczne w prosektorium odbywają się raz w tygodniu i trwają 4 godziny, podczas których robione są dwie przerwy. Zajęcia te prowadzone są przez pierwszy i drugi semestr I roku.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia praktyczne w prosektorium potrzebny jest fartuch anatomiczny wiązany z tyłu, czepek, buty na zmianę (nie ma obowiązku posiadania crocsów, jedynie czystej podeszwy) oraz maseczka. Warto mieć również jakąś twardą podkładkę do notowania, ponieważ w prosektorium nie ma miejsca żeby usiąść i sobie coś sobie zapisywać. Czasami zdarza się nawet pisać zaliczenie na stojąco.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Po założeniu fartucha anatomicznego, studenci udają się do prosektorium i w zależności od asystenta, może zostać przeprowadzona pisemna wejściówka bądź odpowiedź ustna. Następną częścią zajęć jest praca praktyczna z preparatami podczas której jest czas na oglądanie oraz odnajdywanie i nazywanie obowiązujących na dane zajęcia anatomicznych struktur na preparacie. Jest także część multimedialna zajęć, podczas której siedząc na krzesełkach studenci oglądają na telewizorze slajdy prezentacji przygotowane przez nich lub przez prowadzącego zajęcia. Omawiane są wówczas teoretycznie zagadnienia na podstawie podręcznika, a także wyjaśniane wątpliwości studentów oraz interesujące ich zagadnienia. Co ważne, na każde zajęcia należy przychodzić przygotowanym, ponieważ zawsze trzeba spodziewać się wejściówki sprawdzającej wiedzę z trzech ostatnich tematów.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwsze zajęcia nie ma wymogu przychodzenia przygotowanym, nie odbywa się wejściówka ani kolokwium. Jeśli natomiast ktoś stresuje się pierwszymi zajęciami i chciałby poczuć się pewniej, polecamy przygotować się we własnym zakresie otwierając przed zajęciami atlas, zaczynając najlepiej od osteologii, kręgosłupa, ponieważ od tego zaczyna się materiał anatomii, co później pomaga w zrozumieniu zajęć.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Pierwszą metodą weryfikacji wiedzy z anatomii są wejściówki, obejmujące wyłącznie teoretyczne zagadnienia. Ich rodzaj jest zależny wyłącznie od prowadzącego, mogą przybrać one formę testu, bądź odpowiedzi ustnej. Kolejnym sposobem sprawdzania wiedzy anatomicznej jest kolokwium. Kolokwium teoretyczne jak i praktyczne odbywa się po każdym dziale i jest pisane w tym samym dniu i o tej samej godzinie przez cały rok. Składa się ono z testu jednokrotnego wyboru i ze „szpilek”, podczas których jest kilka-kilkanaście struktur do rozpoznania. Po pierwszym semestrze przeprowadzane jest zaliczenie semestralne teoretyczne oraz praktyczne. Są to szpilki i test teoretyczny jednokrotnego wyboru, pisane również w tym samym czasie przez cały rok. Na naszej uczelni jest odgórny wymóg uczenia się mianownictwa polskiego, łacińskiego jak i angielskiego, pisząc wiesz popularne “szpilki” musimy być zaznajomieni z każdym z tych języków.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?: Literatura zalecana i proponowana przez katedrę to przede wszystkim trzytomowa “Anatomia Grey’a”, ale zależy to również od prowadzącego, niektórzy proponują także “Skawinę”, dlatego lepiej wstrzymać się z zakupem podręcznika przed zajęciami, ponieważ warto poczekać co zaleci nam nasz prowadzący. Do nauki anatomii niezbędne będą również atlasy. W Radomiu najczęstszym wyborem były atlasy fotograficzne „Atlas anatomii klinicznej McMinn” oraz „Fotograficzny atlas anatomiczny Yokochi”. Dodatkowo studenci korzystają zazwyczaj z atlasu rysunkowego „Atlas anatomii człowieka Sobotta”.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady przeprowadzane były zdalnie, poprzez platformę Microsoft Teams.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Aby uzyskać dopuszczenie do egzaminu należy spełnić wymagania danego prowadzącego, z którym będziemy mieć zajęcia. W jednym przypadku będziemy musieli mieć zaliczone tylko wszystkie kolokwia bez zaliczonych wejściówek, w innym zaliczone wszystkie wejściówki żeby móc podejść najpierw do kolokwium, natomiast w jeszcze innym przypadku może wystarczyć nam jedna zaliczona wejściówka oraz wszystkie kolokwia, aby zostać dopuszczonym do egzaminu. Nauka anatomii kończy się egzaminem w semestrze letnim (II). Egzamin teoretyczny polega na teście jednokrotnego wyboru. Egzamin praktyczny przeprowadzany jest na plastynatach, czyli zakonserwowanych zwłokach, bądź na preparatach oddzielonych i składa się zazwyczaj z 30-40 szpilek. Na egzaminie obowiązuje nomenklatura taka sama jak w przypadku kolokwiów praktycznych, musimy znać mianownictwo polskie, łacińskie i angielskie.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Anatomia jest przedmiotem, który wymaga regularnej nauki, na bieżąco. Na każde zajęcia należy przychodzić przygotowanym i spodziewać się sprawdzania wiedzy.
Histologia
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z histologii składają się z części wykładowej, seminaryjnej oraz ćwiczeniowej i trwają jeden semestr (drugi). Każda z tych części odbywa się osobno raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na ćwiczenia w laboratorium potrzebny jest fartuch laboratoryjny oraz takie przybory jak zeszyt o białych kartkach, bez linii i zestaw kolorowych kredek, które posłużą nam do rysowania tkanek na zajęciach.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Wiedza weryfikowana na części ćwiczeniowej poprzez wejściówki. Ćwiczenia oraz seminaria odbywają się stacjonarnie. Po założeniu fartucha laboratoryjnego, studenci wchodzą na ćwiczenia i otrzymują jeden klaster preparatów na parę, w którym znajdują się preparaty na specjalnych szkiełkach. Każda para na swoim stanowisku pracy posiada mikroskopy oraz monitory. Szkiełka wkładamy pod mikroskop i oglądamy, możemy wówczas skorzystać także z monitora, jeśli chcemy dostrzec coś konkretnego, czy też zrobić zdjęcie celem zapamiętania danego preparatu. Oprócz oglądania preparatów we własnym zakresie, prowadzący pokazuje je również na swoim monitorze i zwraca uwagę na interesujące nas szczegóły. Na koniec przerysowujemy do zeszytu preparaty kredkami, żeby utrwalić to udało nam się zobaczyć i zaobserwować.
Na każde zajęcia obowiązuje nas dana lista preparatów, które musimy obejrzeć i którą musimy przyswoić, ponieważ później możemy być z nich sprawdzani na wejściówce. Seminaria natomiast polegają na słuchaniu prezentacji wygłaszanych prowadzących bądź czasem przygotowywanych przez studentów. Wykłady, ćwiczenia i seminaria odbywają się w innych dniach.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Na części ćwiczeniowej wiedza weryfikowana jest poprzez wejściówki, które polegają na trzech krótkich pytaniach teoretycznych, czasami może być to również dodatkowo jeden preparat do rozpoznania. Z wejściówek tych należy uzbierać 60%, aby zostać dopuszczonym do egzaminu.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Warto uczyć się z podręcznika, który poleci na pierwszych zajęciach prowadzący. Najczęściej jest to „Histologia” Sawickiego, ale warto poczekać również na wskazówki od prowadzącego.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady z histologii przeprowadzane są w formie zdalnej. Podczas nich obecność nie jest obowiązkowa.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Egzamin odbywa się w semestrze letnim i jest to test teoretyczny jednokrotnego wyboru. Nie ma egzaminu praktycznego.
Biochemia z elementami chemii
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia te odbywają się raz w tygodniu trwają trzy semestry: II, III i IV.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się z części wykładowej, seminaryjnej i ćwiczeniowej. Podczas części laboratoryjnej, czyli ćwiczeniowej, wykonywane są doświadczenia, studenci pracują z pipetami czy różnymi roztworami.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Po zajęciach, do zrobienia w domu jest tzw. sprawozdanie, czyli podsumowanie zadań wykonanych na zajęciach zlecanych przez prowadzącego. Sprawozdania te są niezbędne do zaliczenia przedmiotu i można je poprawiać do momentu aż zostaną zrobione prawidłowo. Na zajęciach laboratoryjnych mogą zdarzyć się również odpowiedzi ustne, bardziej lub mniej zobowiązujące, natomiast dla własnego dobra lepiej iść przygotowanym. Bardziej oficjalna forma wejściówek występuje na części ćwiczeniowej, jest to odpowiedź ustna, do której wybierane zostają przez prowadzącego, 3-4 osoby z listy. Wejściówka obejmuje materiał do trzech tematów wstecz z poprzednich zajęć. Każda taka odpowiedź ustna jest zapisywana przez prowadzącego, ponieważ istnieje obowiązek zaliczenia wszystkich takich wejściówek, aby zostać dopuszczonym do kolokwium. Jest również możliwość poprawienia takiej wejściówki, poprzez osobiste umówienie się z prowadzącym na poprawę.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Na zajęcia obowiązują materiały dodatkowe, udostępniane przez asystentów i prezentacje od prowadzącej zajęcia przedstawiane podczas zajęć.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się w formie zdalnej poprzez platformę Microsoft Teams.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU: Nie ma egzaminu na I roku, biochemia kończy się na roku II na czwartym semestrze studiów. Kolokwium semestralne jest testem jednokrotnego wyboru, pisanym po każdym semestrze. Podsumowuje ono cały semestr zarówno z części laboratoryjnej, ćwiczeniowej jak i wykładów.
PORADY: Notatki podczas prezentacji Pani Profesor prowadzącej zajęcia warto robić starannie i uważnie, ponieważ prezentacje nie są później udostępniane, a wejściówki, czy kolokwia obejmują materiał bezpośrednio z tychże prezentacji. Niestety nie można notować na żadnym sprzęcie elektronicznym podczas zajęć.
Biologia medyczna
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają dwa semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się z części ćwiczeniowej oraz wykładowej. Na ćwiczeniach studenci analizują materiały udostępnione wcześniej przez Pana Profesora i wspólnie omawiane. Pan Profesor chętnie tłumaczy zagadnienia studentom oraz wchodzi z nimi w polemikę na temat danego tematu zajęć. Warto się udzielać, ponieważ każde zgłoszenie się jest zapisywane oraz punktowane przez Pana Profesora. Punkty zbiera się przez cały rok, które później rzutują na ocenę końcową. Aktywność jest więc bardzo ważna, ponieważ czasem bez niej nie było możliwe zaliczenie przedmiotu. Niewykorzystane punkty przechodzą na drugi semestr i wliczają się do egzaminu i oceny z egzaminu. Zajęcia te mają charakter luźnej rozmowy, bez konsekwencji.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Harmonogram wszelkich zaliczeń oraz wymagań jest udostępniony na stronie Profesora www.matgen.pl “Kolokwium polega na pytaniach testowych, pytaniach krótkiej odpowiedzi oraz pytaniach otwartych zawierających zadania obliczeniowe. W ciągu roku do napisania są 4 kolokwia – po 2 na semestr. Przeprowadzane są one przy pomocy platformy MS Forms, zdalnie i trwają po 30 min. W celu zaliczenia przedmiotu w każdym semestrze należy uzyskać po 41 punktów za semestr na 80 możliwych. Punkty te można uzyskać za: – dwa kolokwia (2 x po 30 punktów), – rozwiązanie zadań w trakcie ćwiczeń (punktacja według protokołów), – samodzielne opracowanie wybranych zadań z protokołów, – dodatkowa aktywność na wykładzie/ćwiczeniach (1 punkt), – samodzielnie przygotowaną prezentację na wybrany temat, maksymalnie 15 slajdów (5 punktów). Sposobem sprawdzania wiedzy jest również przesyłanie rozwiązanych ćwiczeń, stanowiących pracę domową, za którą również otrzymuje się punkty.” źródło: www.matgen.pl
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Do zajęć z biologii medycznej podręczniki nie są potrzebne, studenci bazują tylko na materiałach udostępnianych przez pana profesora.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się stacjonarnie, co dwa tygodnie, a obecność jest obowiązkowa i sprawdzana przez profesora wraz listą.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń i seminariów. Pytania egzaminacyjne mają formę testu jednokrotnego wyboru, pytań z luką lub krótkiej odpowiedzi, a także pytań otwartych w tym zadań obliczeniowych. Należy uzyskać 35 punktów na 50 możliwych. Egzamin jest przeprowadzany przy pomocy platformy MS Forms w siedzibie uczelni lub zdalnie.
Cytofizjologia
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają jeden semestr (drugi).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Część ćwiczeniowa odbywa się stacjonarnie, polegające na wykładzie, lecz bardziej angażujące studentów niż standardowe wykłady. Jest to taki drugi wykład, ale w mniejszej grupie studentów liczącej około 20-30 osób. Zajęcia polegają na wysłuchaniu prezentacji przedstawionej przez prowadzącego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Mimo, że wiedza nie jest sprawdzana za pomocą wejściówek, na ćwiczeniach trzeba się udzielać, natomiast nie jest to na zasadzie zaliczenia.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ? Polecany przez katedrę cytofizjologii jest podręcznik “Seminaria z Cytofizjologii Kawiaka”, natomiast warto poczekać na wskazówki prowadzącego, ponieważ studenci korzystają głównie z materiałów udostępnianych przez niego.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się zdalnie, nie są obowiązkowe.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN?: Przedmiot kończy się egzaminem w drugim semestrze (letnim). Jest to test jednokrotnego wyboru.
Informatyka i biostatystyka
GDZIEODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27, a także na Wydziale Matematyki, przy ulicy Malczewskiego 22 w Radomiu w bardzo wysokim budynku tzw. „Olimp”. Większość studentów dojeżdżała na te zajęcia autobusem, bądź samochodem.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w pierwszym semestrze i trwają tylko jeden semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia przydatny będzie kalkulator.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Składają się z części seminaryjnej, ćwiczeniowej i wykładowej. Ćwiczenia polegały na rozwiązywaniu typowych zadań matematycznych, na przykład zadania dotyczące rachunku podobieństwa etc. Seminaria polegają na wysłuchiwaniu przygotowanych przez kolegów z grupy, zazwyczaj w parach, prezentacji na określony temat. Na zajęciach można również zapoznać się z podstawowymi funkcjami programu Statistica.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Przeprowadzane są regularne kolokwia, niezbędne do zaliczenia ćwiczeń. Można poprawiać do skutku.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podstawą do nauki przedmiotów są prezentacje wykładowe oraz seminaryjne.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady polegające na wysłuchaniu prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Panią Profesor, odbywające się zazwyczaj zdalnie.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Przedmiot ten kończy się egzaminem w formie pytań otwartych, dyktowanych przez Panią Profesor. Przez większość studentów jego poziom określany jest jako dość trudny. Jednakże finalnie do zaliczenia wystarczyło nauczenie się definicji, które podawane były podczas zajęć, czy wykładów w ciągu roku.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Należy wziąć pod uwagę, że przedmiot ten może być dosyć problematyczny dla osób, które nie miały do czynienia z rozszerzoną matematyką w liceum i osoby te często korzystały z korepetycji
Język angielski
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Prawnych na ul. Chrobrego 31, tkzw. “Ekonomik”
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z języka angielskiego odbywają się raz w tygodniu i trwają od I do V semestru.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia wyglądają podobnie do języka angielskiego w liceum, a poziom trudności zależy od prowadzącego, bazują jednak one na materiale zawartym w podręczniku. Zasadniczo prowadzony jest on na poziomie B2 a dodatkowo obejmuje specjalistyczne słownictwo przydatne w pracy lekarza. Nie ma podziału osób na grupy radzące sobie lepiej lub gorzej. Zajęcia polegają rozwijaniu umiejętności czytania i pracy z tekstem, słuchania, czy też rozwiązywaniu zadań z drobnej gramatyki.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest za pomocą kolokwiów, które są przeprowadzane na koniec każdego semestru. Test ten polega zazwyczaj na uzupełnianiu zdań, części zamkniętej, jak również sprawdzeniu umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Studenci korzystają z jednego podręcznika, o tytule wskazanym przez prowadzącego zajęcia.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU: Aby zaliczyć przedmiot należy zdać wszystkie kolokwia testowe. Średnia arytmetyczna ocen z tych form sprawdzenia wiedzy stanowi ocenę semestralną.
PORADY: Zdarzają się osoby, które gorzej radzą sobie z języków, a mimo to angielski nie stanowi dla nich problemu, ponieważ na zajęciach zazwyczaj nie ma dużo gramatyki. Gramatycznie omawiane są podstawowe zagadnienia, dla większości stanowiące jedynie przypomnienie z liceum. Nawet jeśli nie udało się komuś z tych osób zdać kolokwium za pierwszym razem, za drugim zdawali już wszyscy.
Socjologia medycyny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu i trwają jeden semestr (pierwszy).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Studenci na każdych zajęciach prezentują prezentacje przygotowane w grupach na temat wskazany przez prowadzącego. Zajęcia te polegają na rozmowie z panem profesorem prowadzącym jak i na wspólnej dyskusji na temat danych zajęć. Studenci zachęcani są do wyrażania swojego zdania, czasem odgrywania scenek, bądź tworzenia prac manualnych typu plakat w mniejszych grupach. Aktywność podczas zajęć nie wpływała na ocenę.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest w żaden sposób weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Nie ma kolokwiów, ani wejściówek. Zadaniem studentów jest przygotowanie prezentacji multimedialnej.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Na tym przedmiocie nie korzysta się z podręczników, podstawę do zdania egzaminu stanowią prezentacje multimedialne prezentowane i udostępniane przez asystentów.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Kończy się egzaminem, bądź zaliczeniem na podstawie prezentacji w trakcie semestru, które prezentowane są na każdych zajęciach przez studentów dobranych w grupy.
Historia medycyny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu i trwają jeden semestr (pierwszy).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia polegają na przedstawieniu prezentacji przez studentów. 1,5h, brak tutaj części dyskusyjnej.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Na każde zajęcia studenci przygotowują prezentacje stanowiące podstawę do zaliczenia przedmiotu.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU: Przedmiot zaliczany jest na podstawie przygotowanej przez studentów prezentacji na podany przez prowadzącego temat.
Zdrowie publiczne
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia przeprowadzane są częściowo zdalnie, a dodatkowo odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają jeden semestr (pierwszy).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia polegają uczestnictwie w wykładach, odbywających się w formie zdalnej, przy włączonych kamerach.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Zaliczenia odbywają się na podstawie cykliczne wykonywanych zadań, które były realizowane w trakcie semestru np. po wykładzie prośba do studentów o przesłanie filmu zachęcającego do szczepień.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podstawą do nauki są prezentacje i materiały dodatkowe udostępnianie przez asystentów.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się raz w tygodniu.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Egzamin przeprowadzany jest w formie testu jednokrotnego wyboru.
Aspekty kulturowe śmierci i procesu umierania
GDZIE PRZEPROWADZANE SĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są przez drugi semestr i odbywają się co tydzień.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Cały przedmiot prowadzony jest w formie wykładów, podczas których temat danych zajęć rozwijany jest przez prowadzącego. Czasem również studenci zostają zapraszani do dyskusji. Zajęcia odbywają się w formie zdalnej, przy włączonych kamerach. Prowadzone są one przez księdza.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Studenci oceniani są na podstawie czynnego udziału i zaangażowania w dyskusję podczas zajęć.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podstawą do zdania zaliczenia końcowego jest uważne słuchanie prezentowanych przez prelegenta prezentacji multimedialnych.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się raz w tygodniu.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU: Przedmiot zakończony zaliczeniem składającym się z pięciu otwartych pytań z zagadnień poznanych podczas trwania zajęć.
Ochrona własności przemysłowej i prawo autorskie
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27 lub w Głównej Auli pod tym samym adresem.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia to cykl 5 spotkań prowadzonych w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się z cyklu 4-5 wykładów zakończonego krótkim zaliczeniem z treści artykułów, podczas którego do dyspozycji jest kodeks. Zajęcia skupiają się na omawianiu artykułów, tudzież publikacji pod kątem praw autorskich. Mają one na celu pomoc przy pisaniu przez studentów przyszłych publikacji, cytowań itp.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest na zakończenie przedmiotu poprzez krótkie zaliczenie w formie otwartej, do pomocy mając kodeks.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podstawą do zaliczenia przedmiotu jest zapoznanie się z materiałami dodatkowymi udostępnionymi przez prowadzących.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Z przedmiotu odbywa się 5 wykładów.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU: Cykl zajęć zwieńczony jest krótkim zaliczeniem z pytaniami otwartymi, dotyczącymi treści artykułów. Zaliczenie to zazwyczaj nie przysparza problemów, ponieważ do dyspozycji podczas niego jest kodeks.
Zajęcia dodatkowe
Na UTH studenci zobowiązani są do odbycia dwóch fakultetów, a mianowicie:
– fakultet nr 1 – Wpływ promieniowania UV na organizm – fakultet nr 2 – Materiały biopolimerowe w zastosowaniach medycznych
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Oba fakultety prowadzone są w drugim semestrze I roku, zajęcia odbywają się co tydzień.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Na każde zajęcia wyznaczeni wcześniej studenci zobowiązani byli do przygotowania prezentacji na podane przez asystentów tematy.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest poprzez przygotowanie prezentacji.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU: Przedmioty zaliczane są na podstawie prezentacji przygotowanych przez studentów na tematy wybrane z listy prowadzącego.
Pierwsza pomoc z elementami pielęgniarstwa
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia te trwają jeden semestr i odbywają się w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Elementem niezbędnym na zajęcia są buty na zmianę, ponieważ bez nich nie otrzymamy zgody wejścia do sali zajęć.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia polegają na nauce praktycznej od iniekcji, poprzez bandażowanie, po RKO, a także inne umiejętności praktyczne przydatne w pracy lekarza. Studentów obowiązują jednak różne zasady zaliczenia w zależności od prowadzącego. Zajęcia rozpoczynają się w salce pielęgniarskiej 20 – 30 minutowym wprowadzeniem, a następnie przeprowadzane są ćwiczenia praktyczne na manekinach lub kolegach i koleżankach z grupy.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest na koniec semestru, poprzez test teoretyczny.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podstawą do zaliczenia przedmiotu jest nauka z prezentacji i materiałów dodatkowych udostępnianych przez asystentów.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU: Na zaliczenie przedmiotu przeprowadzany jest test jednokrotnego wyboru, dotyczący zagadnień teoretycznych poznanych na zajęciach.
Wychowanie fizyczne
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w Hali Sportowej przy ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia potrzebny będzie wygodny strój do ćwiczeń oraz buty sportowe. Nie ma zaleceń, co do rodzaju odzieży, czy obuwia.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Osoby, które wybiorą zamiast standardowych zajęć WF-u, jogę, raz w tygodniu, poza uczelnią uczęszczają na godzinę jogi zazwyczaj w godzinach wieczornych. Studenci, którzy nie zdecydowali się na zajęcia z jogi zostają na uczelni i w standardowych godzinach przeznaczonych na zajęcia z WF-u, mogą wybrać, jak spędzą ten czas. Do wyboru jest między innymi siłownia, a także duża hala do sportów zespołowych. Do każdego pomieszczenia przydzielony jest osobny asystent prowadzący zajęcia.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Na zakończenie przedmiotu, w zależności od prowadzącego przeprowadzane jest zaliczenie, jednak podstawą jest obecność na zajęciach.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Obecność na zajęciach stanowi 90% oceny z WF-u, natomiast niektórzy prowadzący przeprowadzają test sprawnościowy polegający na przebiegnięciu krótkiego odcinka, wykonaniu brzuszków, czy innych drobnych sprawności. Jednakże wynik nie miał żadnego znaczenia, jeśli ktoś miał wystarczającą ilość obecności i bez problemu można było wówczas uzyskać ocenę bardzo dobrą.
PORADY: Na pierwszych zajęciach można zadeklarować, że chce się w ramach Wychowania Fizycznego uczęszczać na jogę. Z tej opcji zazwyczaj korzysta bardzo dużo dziewczyn.
Komunikacja na zajęcia
Komunikacja miejska w Radomiu jest nieskomplikowana, a samych linii autobusowych nie ma wiele. Co więcej, główny dworzec autobusowy znajduje się blisko uczelni. Linie, którymi dostaniemy się bezpośrednio pod uczelnię, to połączenie nr 3,7,11,13,21,23 i 24, wszystkie zatrzymują się na przystanku “Chrobrego” (pod uczelnią). Linie te jeżdżą przez cały Radom, a cena biletu ulgowego jednorazowego to 1,50 zł, lub 2 zł, jeśli zdecydujemy się na zakup u kierowcy.
Mieszkanie
Jeśli decydujemy się na wynajem mieszkania lub pokoju, jedną z lepszych lokacji będzie osiedle Piętnastolecia, które jest dobrze skomunikowane, a odległość do uczelni wynosi około 1 km. Inną opcją może być osiedle Gołębiów II, które znajduje się jeszcze bliżej uczelni, praktycznie naprzeciwko wydziału, znajdują się tam stosunkowo nowe zabudowania w których mieszka sporo studentów. Na każdym z tych osiedli znajduje się mnóstwo małych sklepików i centra handlowe. Odradzamy szukania mieszkania na Śródmieściu. Osiedle, gdzie znajdują się akademiki (osiedle Akademickie), zlokalizowane jest powyżej uczelni, będzie równie dobrym wyborem. Kończąc zestawienie, chcielibyśmy dodać, że również dobrym rejonem do wynajmu mieszkania, może być Osiedle Michałów.
Ciekawostki
Uczelnia w Radomiu posiada własną aplikację wirtualnej uczelni “MStudia”, gdzie studenci między innymi dostają powiadomienia o nowych ocenach. Na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu jest bardzo zacieśniona współpraca pomiędzy wszystkimi rocznikami kierunku lekarskiego. Starsi studenci bardzo chętnie udzielają wskazówek i pomagają w gorszych chwilach, a także dzielą się materiałami dodatkowymi.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że poradnik który przygotowaliśmy rozwiał Wasze wszelkie pytania związane ze studiowaniem kierunku lekarskiego w Radomiu. Jeśli chcielibyście o coś zapytać lub zasięgnąć opinii z tematu, którego tutaj nie poruszyliśmy, to gorąco zapraszamy Was do dołączenia na facebookową grupę oraz do odwiedzenia profilu Natalii @freshman.medstudent, bez jej profesjonalnej pomocy ten poradnik by nie powstał.
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów. Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Poznaj opinie i porady innych studentów!
Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami!
Stań się członkiem rosnącej rodziny młodych medyków!
By Daniel
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik ten jest skierowany do wszystkich osób, które chciałyby studiować kierunek lekarski na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Do tego grona zaliczają się przede wszystkim maturzyści, ale również licealiści, którzy de facto już dużo wcześniej zaczynają interesować się wyborem właściwego kierunku studiów. Docelowo skierowany będzie on również do osób, które mają
w planach przenoszenie się, rozważają różne uczelnie i chcą dokonać właściwego wyboru. W poradniku tym będzie można znaleźć wszystkie najistotniejsze informacje na temat przedmiotów i ich przebiegu na kierunku lekarskim w Radomiu, ale także niezbędne linki do uczelnianych stron, a także adresy katedr. Zawarte zostały w nim przede wszystkim rady od starszych kolegów i koleżanek ułatwiające przeżycie na I roku.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki rozpoczyna się zazwyczaj 1 października, bądź gdy 1 października przypada na weekend, to data rozpoczęcia przesuwa się na pierwszy najbliższy poniedziałek – w 2022 roku dzień rozpoczęcia przypada na 3 października.
Inauguracja, czyli oficjalne przyjęcie studentów w poczet uczelni odbywa się 13 października i jest to dzień wolny od zajęć. Dla studentów I roku obecność na inauguracji roku akademickiego jest obowiązkowa, natomiast nie jest ona sprawdzana.
Z rozpoczęciem roku akademickiego wiążą się liczne szkolenia i kursy, które należy odbyć lub do których student ma dostęp. W pierwszym semestrze nauki mamy obowiązek odbycia szkolenia BHP oraz szkolenia bibliotecznego.
Na szkolenie biblioteczne, na którym zapoznajemy się z funkcjonowaniem biblioteki, udajemy się razem z naszą grupą dziekańską, do której zostaniemy przydzieleni. Jesteśmy wówczas oprowadzani po bibliotece, zapoznajemy się z systemem komputerowym, procesem wyrabiania karty bibliotecznej, a także możemy dowiedzieć się, gdzie znajdują się książki przeznaczone dla naszego kierunku i jak przebiega proces ich wypożyczania. Mamy również wtedy okazję zaznajomienia się z dostępem do baz naukowych.
Drugim szkoleniem, które należy odbyć zostając przyjętym na kierunek lekarski w Radomiu jest szkolenie BHP. Jego zadaniem jest przedstawienie i objaśnienie nam m.in. przepisów bezpieczeństwa, higieny pracy oraz zagrożeń, które możemy spotkać na zajęciach jak i na naszej uczelnianej drodze. Trwa ono zazwyczaj znacznie krócej niż szkolenie biblioteczne. Warto pamiętać również, że obydwa szkolenia zwykle nie są możliwe do przepisania z innej uczelni.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska jest odpowiednikiem licealnej klasy. Liczy ona odpowiednio
od 20 do 30 osób, w zależności od liczebności studentów na danym roku.
W obrębie grupy dziekańskiej jesteśmy dzieleni na mniejsze, zazwyczaj maksymalnie 8-osobowe grupy anatomiczne, w których to później odbywamy zajęcia z anatomii.
Do obydwu rodzajów grup zostajemy przydzieleni według kolejności alfabetycznej.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy jest łącznikiem pomiędzy swoją sekcją a starostą roku, prowadzącymi i asystentami. Jego zadaniem jest stały kontakt z prowadzącymi zajęć, koordynowanie spraw dotyczących zaliczeń, bądź czasem odpowiada on również za zorganizowanie sali na egzamin. Nieustannie dba on także o dobro swojej grupy, odpowiadając w jej imieniu przed władzami uczelni. Stanowisko to jest wybierane w wyniku demokratycznego głosowanie na początku roku akademickiego. Zwyczajowo odbywa się ono na nowo powstałej grupie
na Messengerze, gdy znany będzie wam już jej skład. Starosta wybierany jest osobno dla grupy dziekańskiej jak i dla grupy anatomicznej.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku, jest reprezentantem całej społeczności studenckiej danego roku oraz jej potrzeb. Do jego obowiązków i zadań należy kontaktowanie się z władzami uczelni, ustalanie terminów egzaminów z wykładowcami, ale również bezpośredni kontakt z dziekanem wydziału. Osoba ta jest wybierana w ten sam sposób jak w przypadku starosty grupy.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu znajduje się w budynku Collegium Anatomicum, ale stanowi on głównie miejsce urzędowania dziekana. Funkcje rzeczywistego dziekanatu, w którym załatwić swoje sprawy mogą studenci przejmuje Biuro Obsługi Studenta znajdujące się w budynku na pierwszym piętrze na Wydziale Ekonomicznym na ul. Chrobrego 31, tzw. BOS, w przypadku kierunku lekarskiego jest to BOS nr 2. Zajmuje się ono wszelkimi sprawami organizacyjnymi oraz formalnościami związanymi z przebiegiem studiów. Jest to miejsce zajmujące się organizacją planu zajęć na rok akademicki, wyrabianiem legitymacji studenckich, przyjmowaniem dokumentów po praktykach, a ponadto studenci mogą udawać się właśnie tam, celem dokonywania zmian grup.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Jest to najprościej mówiąc odpowiednik szkolnego elektronicznego dziennika,
w którym studenci mogą znaleźć swoje oceny. W Radomiu rolę tą sprawuje Wirtualna Uczelnia.
Wraz z dostaniem się na studia, każdy student ma automatycznie zakładane tam konto. Po otrzymaniu hasła oraz loginu, to właśnie tam można sprawdzać swoje oceny, sprawy dotyczące akademików, wszelkich płatności oraz przyznawania bądź odrzucenia wniosków o stypendia. Znajdziecie tam również numer grupy, do której zostaniecie przydzieleni.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Przydział do grupy dziekańskiej odbywa się według kolejności alfabetycznej. Jeśli natomiast chcielibyśmy przenieść się do grupy, w której jest nasz znajomy musimy wówczas znaleźć osobę na nasze zastępstwo, która chciałaby się z nami zamienić, według zasady 1:1.
Istnieje również możliwość „dopisania” się do interesującej nas grupy. Należy wówczas udać się do BOS-u nr 2 i tam zgłosić takową chęć. Należy jednak pamiętać, iż największa szansa na zgodę dziekana, na dopisanie się do danej grupy, jest na początku roku akademickiego.
8. Biblioteka
Biblioteka znajduje się w połowie drogi od akademika do wydziałów, na ul. Chrobrego 33. Jest to niewielki, dwupiętrowy budynek. Oprócz możliwości wypożyczania zbiorów literackich i pomocy naukowych, na parterze znajdują się tam również pokoje cichej nauki oraz czytelnia. Po otrzymaniu loginu oraz hasła mamy możliwość skorzystania ze stanowisk komputerowych oraz dostęp do baz danych wykupionych przez naszą uczelnię. W bibliotece znajdują się wszystkie pozycje, które są potrzebne do nauki na kierunku lekarskim. Niewątpliwym minusem są stosunkowo wąskie godziny otwarcia (pn-pt 9:00-19:00), wydłużają się w okresie sesji, ale biblioteka nie jest otwarta w nocy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat biblioteki, odsyłamy Cię do jej oficjalnej strony.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Wszystkie zajęcia na UTH w Radomiu na kierunku lekarskim odbywają się w odległości 5 min. spacerem od głównego centrum zajęć, czyli Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, na ul. Bolesława Chrobrego 27 . Wyjątek stanowią zajęcia z biostatystyki oraz informatyki, które odbywają się na Wydziale Matematyki na ul. Malczewskiego 22. Część zajęć odbywa się w Collegium Anatomicum (budynek obok WNMiNoZ) oraz na Wydziale Ekonomicznym, przy ul. Chrobrego 31.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Studia stacjonarne w Radomiu różnią się od studiów niestacjonarnych odrębnym planem zajęć. Nie oznacza to jednak, że różnią się one ilością zajęć, bądź ich przebiegiem, natomiast jedynie rozłożeniem zajęć godzinowo. Ponadto studenci niestacjonarni muszą uiszczać opłatę za każdy semestr studiów. Jednakże należy pamiętać, iż w żaden sposób nie wpływa to na poziom nauczania, czy też jakość kształcenia. Zarówno studenci stacjonarni, jak i niestacjonarni są egzekwowani ze swojej wiedzy i osiągnięć na takich samych zasadach.
11. Legitymacje
Legitymacje studenckie wyrabiamy oraz otrzymujemy osobiście w Biurze Obsługi Studenckiej nr 2 na ul. Chrobrego 31. Szybkość wydania legitymacji uzależniona jest zazwyczaj od terminu w jakim zostajemy przyjęci na studia. Jeśli dostaniemy się na studia w turze do 1 października, wówczas otrzymamy swoją legitymację, gdy przyjedziemy na studia, w momencie składania swoich dokumentów w BOSie. Jeśli natomiast dostaniemy się na studia w terminie po 1 października, będziemy zmuszeni chwilę odczekać, ponieważ legitymacje nie są już wtedy wydawane pojedynczo, lecz musi zebrać się grupa oczekujących na nie osób i rozdawane będą osobiście przez starostę roku na wspólnym wykładzie, czy innych zajęciach.
Opłata za legitymację, którą uiszczamy za pomocą Wirtualnej Uczelni, wynosi około kilkunastu złotych.
Posiadanie tego dokumentu wiąże się z licznymi benefitami i ulgami, np. na tańsze przejazdy komunikacją miejską, pociągami, czy wejściami do ośrodków kultury. Legitymacja studencka jest również podstawą do korzystania z zasobów biblioteki uczelnianej.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Jeśli jesteś laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, będąc studentem kierunku lekarskiego w Radomiu przysługuje ci 100 pkt. w uczelnianym rankingu punktów do stypendiów, co jest dużą ilością punktów. Każdy student, który zgłasza chęć ubiegania się o stypendium jest klasyfikowany do poszczególnej kategorii, np.: artystycznej, sportowej, czy za uzyskanie wysokiej średniej, i na jej podstawie są mu przydzielane punkty. Np.: jeśli student uzyskał średnią 4.30 otrzymuje wówczas 30 pkt. w rankingu. Wszyscy studenci kierunku lekarskiego, bez podziału na poszczególne lata, są ustawiani na jednej liście rankingowej, a następnie 10% studentów z całego roku otrzymuje stypendium.
Warto więc się starać o stypendium na I roku posiadając osiągnięcia naukowe, ponieważ szanse na jego przyznanie są spore! Więcej informacji na temat stypendium znajdziesz w oficjalnym uczelnianym piśmie do którego Cię odsyłamy.
13. Akademik.
Wydział Nauk Medycznych UTH w Radomiu dysponuje trzema głównymi akademikami na ulicy Akademickiej 1,3 i 5. W tym momencie jeden z nich jest przeznaczony wyłącznie dla studentów z Ukrainy, natomiast dla studentów polskich przysługują pozostałe dwa. Pierwszy z nich, dziesięciopiętrowy, tzw. „Bliźniak” posiadający dwa duże skrzydła oraz drugi, mniejszy, tzw. „Walet”” znajdują się bardzo blisko uczelni. Standard „bliźniaka” jest bardzo dobry, pokoje są nowe, bądź świeżo wyremontowane (nie wcześniej, niż 3-4 lata temu). Mieszkając w nim można poczuć się wprost jak w mieszkaniu, więc jest on bardzo chętnie wybierany jak i polecany przez wielu studentów. Ubiegając się o miejsce w akademiku, mamy możliwość wyboru, czy chcemy mieszkać w pokoju z kimś, czy też sami. Jest także możliwość wynajęcia pokoju dwuosobowego przez jedną osobę. Za pokój dwuosobowy w „bliźniaku” zapłacimy 900 zł, natomiast jeśli chcemy dzielić go z kimś będzie to wówczas połowa tej kwoty. Cena pokoju w mniejszym akademiku jest troszkę niższa, bo wynosi ona około 500 zł za pokój dwuosobowy, natomiast są to pokoje o widocznie niższym standardzie, można poczuć w nich typowo „akademikowy” klimat.
Informacje na temat składania samych wniosków i więcej szczegółów o akademikach, znajdziesz na stronie internetowej.
14. Plan zajęć
Plan zajęć pojawia się zawsze na stronie wydziału kierunku lekarskiego. Jest on tam umieszczany z różnym wyprzedzeniem. Zdarza się, że pojawia się on tydzień przed rozpoczęciem roku akademickiego, a niekiedy nawet w wieczór przed rozpoczęciem roku. Nie należy się jednak zanadto do niego przywiązywać, ponieważ później ulega on licznym zmianom.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Zdaniem zdecydowanej większości studentów podstawę stanowi dobra organizacja własnego czasu i „nauczenie się jak się uczyć”. Warto wiedzieć również, któremu przedmiotowi należy poświęcić większą uwagę już od pierwszego dnia zajęć, żeby później nie mieć zaległości, a jakiego można pouczyć się w spokojniejszym tempie, a więcej czasu poświęcić mu dopiero już bliżej terminu egzaminu. W Radomiu na pewno największą uwagę należy zwrócić na przedmioty wiodące oraz biostatystykę, która potrafi być problematyczna dla osób, które nie miały rozszerzonej matematyki w liceum. Studenci medycyny w Radomiu, przy dobrym gospodarowaniu swoim czasem, bez problemu znajdują go nie tylko na naukę, ale również na rozwijanie swoich pasji, jak i na swe prywatne zajęcia, czy spotkania ze znajomymi oraz imprezy, które również są częścią studenckiego życia.
16. Wyprawka na 1 rok
Najważniejszym atrybutem pierwszorocznego studenta medycyny w Radomiu jest biały fartuch. Istotną wskazówką jest fakt, iż nie może być to fartuch bawełniany, lecz fartuch laboratoryjny z tworzywa sztucznego, ponieważ zdarzały się incydenty braku możliwości uczestnictwa w zajęciach z powodu bawełnianego fartucha właśnie. Kolejnym niezbędnym elementem jest obuwie na zmianę. Na I roku nie ma konieczności posiadania legendarnych „crocsów”, bądź butów z białą podeszwą, natomiast musi być to obuwie zmienione, na co uwaga szczególnie zwracana jest przez prowadzących w zimie. W tej kwestii również zdarzyły się przypadki wyproszenia z laboratorium osób niespełniających tego wymogu. Należy pamiętać również o stroju na WF, co do którego nie ma ściśle określonych zaleceń.
Rzeczy typu fartuch anatomiczny, pęseta, czy czepek nie są wymagane na pierwsze zajęcia i warto poczekać na zalecenia od swojego prowadzącego, ponieważ czasem używają oni rzeczy jednorazowych i nasze własne nie są potrzebne.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
Przepisanie przedmiotu zaliczonego podczas studiów na innej uczelni jest możliwe tak naprawdę w zależności od przedmiotu. Pierwszą osobą, do której zwracamy się w tej sprawie jest osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie egzaminu z danego przedmiotu. Przynosimy mu swoje oceny z danego przedmiotu wraz z planem przedmiotu z poprzedniej uczelni i gdy on wyrazi zgodę na możliwość dalszego próbowania przepisania przedmiotu, wówczas możemy udać się do dziekana. Dopiero gdy otrzymamy jego zgodę, pojawi się dla nas szansa, że przedmiot zostanie nam przepisany. Największy problem stanowi anatomia, ponieważ na UTH ma ona aż 13 pkt ECTS, a najsprawniej udaje się przepisać ocenę z przedmiotów mniej wiodących typu informatyka.
18. Platforma elearningowa
Wszystkie zdalne zajęcia zarówno od 1 jak i do 6 roku, odbywają się za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. To właśnie tam mają miejsce wykłady, niektóre seminaria, tudzież zajęcia, które przeprowadzane są w sposób zdalny. Profil jest zakładany nam przez uczelnię, a następnie prowadzący dodają nas do zespołów z danego przedmiotu.
Baza wiedzy z anatomii dostępna jest na stronie wydziału, w zakładce “Collegium Anatomicum”, a prezentacje z wykładów wysyłane są na maila starosty roku lub wstawiane w plikach na Microsoft Teams.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka?
Wejściówka to najprościej mówiąc rodzaj kartkówki na studiach, jednak w Radomiu najczęściej bywa ona przeprowadzana, przekornie do swojej nazwy, pod koniec zajęć. Nieprawdą jest zasada, że jeśli ktoś nie zaliczy wejściówki to nie ma wstępu na zajęcia, ponieważ jest to kartkówka sprawdzająca wiedzę z zajęć poprzednich. Obejmuje ona maksymalnie trzy tematy wstecz, a przeprowadzana najczęściej jest w formie testu. W zależności od prowadzącego może ona również przybrać formę odpowiedzi ustnej lub pytań otwartych.
Większą formą sprawdzania wiedzy jest kolokwium, czyli odpowiednik szkolnego sprawdzianu na studiach. Zazwyczaj obejmuje ono materiał z całego działu. Przykładowo: wejściówka obejmuje zakres z kości ręki, a kolokwium – z całej osteologii.
Egzamin natomiast jest testem kończącym i obejmującym wiedzę i materiał z całego przedmiotu.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Na I roku kierunku lekarskiego w Radomiu z pewnością będzie wymagane obuwie zmienne. Czytając dalsze rozdziały poradnika, dowiesz się na jakich zajęciach jest ono potrzebne.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU TECHNOLOGICZNE-HUMANISTYNCZEGO IM. KAZIMIERZA PUŁASKIEGO W RADOMIU
Rektor:
prof. dr hab. Sławomir Bukowski
Prorektor ds. Dydaktycznych i Studenckich:
dr hab. inż. Elżbieta Sałata, prof. uczelni
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą:
dr hab. inż. Waldemar Nowakowski, prof. uczelni
WŁADZE WYDZIAŁU NAUK MEDYCZNYCH I NAUK O ZDROWIU
Dziekan:
dr hab. n. med. Leszek Markuszewski, prof. uczelni
Prodziekan:
dr hab. inż. Emilia Klimaszewska, prof. uczelni
Prodziekan:
dr n. o zdr. Justyna Natora
Przedmioty
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Przedmioty wiodące na I roku stanowi anatomia oraz histologia.
Anatomia trwa dwa semestry (pierwszy i drugi), a histologia tylko drugi semestr. To właśnie im należy poświęcić największą uwagę rozpoczynając swoją medyczną drogę w Radomiu.
MODUŁY
Nauczanie modułowe polega na tym, że wiodące przedmioty są uczone w sposób ze sobą powiązany. Jeśli więc na anatomii w danym momencie przerabiany jest dział dotyczący na przykład szkieletu, wówczas na histologii zajmujemy się również tkanką kostną. Zasada ta dotyczy po kolei każdego z układów.
Opis przedmiotów
Anatomia
Nazwa katedry: Collegium Anatomicum
Kierownik katedry: dr n. med Łukasz Wysieński
Strona internetowa katedry: https://wnminoz.uniwersytetradom.pl/collegium-anatomicum/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Bolesława Chrobrego 27
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z anatomii odbywają się w Collegium Anatomicum na ul. Bolesława Chrobrego 27 na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia praktyczne w prosektorium odbywają się raz w tygodniu i trwają 4 godziny, podczas których robione są dwie przerwy. Zajęcia te prowadzone są przez pierwszy i drugi semestr I roku.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia praktyczne w prosektorium potrzebny jest fartuch anatomiczny wiązany z tyłu, czepek, buty na zmianę (nie ma obowiązku posiadania crocsów, jedynie czystej podeszwy) oraz maseczka.
Warto mieć również jakąś twardą podkładkę do notowania, ponieważ
w prosektorium nie ma miejsca żeby usiąść i sobie coś sobie zapisywać. Czasami zdarza się nawet pisać zaliczenie na stojąco.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Po założeniu fartucha anatomicznego, studenci udają się do prosektorium i w zależności od asystenta, może zostać przeprowadzona pisemna wejściówka bądź odpowiedź ustna. Następną częścią zajęć jest praca praktyczna z preparatami podczas której jest czas na oglądanie oraz odnajdywanie i nazywanie obowiązujących na dane zajęcia anatomicznych struktur na preparacie. Jest także część multimedialna zajęć, podczas której siedząc na krzesełkach studenci oglądają na telewizorze slajdy prezentacji przygotowane przez nich lub przez prowadzącego zajęcia. Omawiane są wówczas teoretycznie zagadnienia na podstawie podręcznika, a także wyjaśniane wątpliwości studentów oraz interesujące ich zagadnienia. Co ważne, na każde zajęcia należy przychodzić przygotowanym, ponieważ zawsze trzeba spodziewać się wejściówki sprawdzającej wiedzę z trzech ostatnich tematów.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze zajęcia nie ma wymogu przychodzenia przygotowanym, nie odbywa się wejściówka ani kolokwium. Jeśli natomiast ktoś stresuje się pierwszymi zajęciami i chciałby poczuć się pewniej, polecamy przygotować się we własnym zakresie otwierając przed zajęciami atlas, zaczynając najlepiej od osteologii, kręgosłupa, ponieważ od tego zaczyna się materiał anatomii, co później pomaga
w zrozumieniu zajęć.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Pierwszą metodą weryfikacji wiedzy z anatomii są wejściówki, obejmujące wyłącznie teoretyczne zagadnienia. Ich rodzaj jest zależny wyłącznie od prowadzącego, mogą przybrać one formę testu, bądź odpowiedzi ustnej. Kolejnym sposobem sprawdzania wiedzy anatomicznej jest kolokwium.
Kolokwium teoretyczne jak i praktyczne odbywa się po każdym dziale i jest pisane w tym samym dniu i o tej samej godzinie przez cały rok. Składa się ono z testu jednokrotnego wyboru i ze „szpilek”, podczas których jest kilka-kilkanaście struktur do rozpoznania.
Po pierwszym semestrze przeprowadzane jest zaliczenie semestralne teoretyczne oraz praktyczne. Są to szpilki i test teoretyczny jednokrotnego wyboru, pisane również w tym samym czasie przez cały rok.
Na naszej uczelni jest odgórny wymóg uczenia się mianownictwa polskiego, łacińskiego jak i angielskiego, pisząc wiesz popularne “szpilki” musimy być zaznajomieni z każdym z tych języków.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Literatura zalecana i proponowana przez katedrę to przede wszystkim trzytomowa “Anatomia Grey’a”, ale zależy to również od prowadzącego, niektórzy proponują także “Skawinę”, dlatego lepiej wstrzymać się z zakupem podręcznika przed zajęciami, ponieważ warto poczekać co zaleci nam nasz prowadzący.
Do nauki anatomii niezbędne będą również atlasy. W Radomiu najczęstszym wyborem były atlasy fotograficzne „Atlas anatomii klinicznej McMinn” oraz „Fotograficzny atlas anatomiczny Yokochi”. Dodatkowo studenci korzystają zazwyczaj z atlasu rysunkowego „Atlas anatomii człowieka Sobotta”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady przeprowadzane były zdalnie, poprzez platformę Microsoft Teams.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Aby uzyskać dopuszczenie do egzaminu należy spełnić wymagania danego prowadzącego, z którym będziemy mieć zajęcia. W jednym przypadku będziemy musieli mieć zaliczone tylko wszystkie kolokwia bez zaliczonych wejściówek,
w innym zaliczone wszystkie wejściówki żeby móc podejść najpierw do kolokwium, natomiast w jeszcze innym przypadku może wystarczyć nam jedna zaliczona wejściówka oraz wszystkie kolokwia, aby zostać dopuszczonym do egzaminu. Nauka anatomii kończy się egzaminem w semestrze letnim (II).
Egzamin teoretyczny polega na teście jednokrotnego wyboru.
Egzamin praktyczny przeprowadzany jest na plastynatach,
czyli zakonserwowanych zwłokach, bądź na preparatach oddzielonych i składa się zazwyczaj z 30-40 szpilek.
Na egzaminie obowiązuje nomenklatura taka sama jak w przypadku kolokwiów praktycznych, musimy znać mianownictwo polskie, łacińskie i angielskie.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Anatomia jest przedmiotem, który wymaga regularnej nauki, na bieżąco. Na każde zajęcia należy przychodzić przygotowanym i spodziewać się sprawdzania wiedzy.
Histologia
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z histologii składają się z części wykładowej, seminaryjnej oraz ćwiczeniowej i trwają jeden semestr (drugi). Każda z tych części odbywa się osobno raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na ćwiczenia w laboratorium potrzebny jest fartuch laboratoryjny oraz takie przybory jak zeszyt o białych kartkach, bez linii i zestaw kolorowych kredek,
które posłużą nam do rysowania tkanek na zajęciach.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Wiedza weryfikowana na części ćwiczeniowej poprzez wejściówki.
Ćwiczenia oraz seminaria odbywają się stacjonarnie. Po założeniu fartucha laboratoryjnego, studenci wchodzą na ćwiczenia i otrzymują jeden klaster preparatów na parę, w którym znajdują się preparaty na specjalnych szkiełkach. Każda para na swoim stanowisku pracy posiada mikroskopy oraz monitory. Szkiełka wkładamy pod mikroskop i oglądamy, możemy wówczas skorzystać także z monitora, jeśli chcemy dostrzec coś konkretnego, czy też zrobić zdjęcie celem zapamiętania danego preparatu. Oprócz oglądania preparatów we własnym zakresie, prowadzący pokazuje je również na swoim monitorze i zwraca uwagę na interesujące nas szczegóły. Na koniec przerysowujemy do zeszytu preparaty kredkami, żeby utrwalić to udało nam się zobaczyć i zaobserwować.
Na każde zajęcia obowiązuje nas dana lista preparatów, które musimy obejrzeć
i którą musimy przyswoić, ponieważ później możemy być z nich sprawdzani
na wejściówce.
Seminaria natomiast polegają na słuchaniu prezentacji wygłaszanych prowadzących bądź czasem przygotowywanych przez studentów.
Wykłady, ćwiczenia i seminaria odbywają się w innych dniach.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na części ćwiczeniowej wiedza weryfikowana jest poprzez wejściówki, które polegają na trzech krótkich pytaniach teoretycznych, czasami może być to również dodatkowo jeden preparat do rozpoznania. Z wejściówek tych należy uzbierać 60%, aby zostać dopuszczonym do egzaminu.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Warto uczyć się z podręcznika, który poleci na pierwszych zajęciach prowadzący.
Najczęściej jest to „Histologia” Sawickiego, ale warto poczekać również
na wskazówki od prowadzącego.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z histologii przeprowadzane są w formie zdalnej. Podczas nich obecność nie jest obowiązkowa.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin odbywa się w semestrze letnim i jest to test teoretyczny jednokrotnego wyboru. Nie ma egzaminu praktycznego.
Biochemia z elementami chemii
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te odbywają się raz w tygodniu trwają trzy semestry: II, III i IV.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na część laboratoryjną zajęć potrzebny jest fartuch laboratoryjny oraz obuwie
na zmianę.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części wykładowej, seminaryjnej i ćwiczeniowej.
Podczas części laboratoryjnej, czyli ćwiczeniowej, wykonywane są doświadczenia, studenci pracują z pipetami czy różnymi roztworami.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Po zajęciach, do zrobienia w domu jest tzw. sprawozdanie, czyli podsumowanie zadań wykonanych na zajęciach zlecanych przez prowadzącego. Sprawozdania
te są niezbędne do zaliczenia przedmiotu i można je poprawiać do momentu
aż zostaną zrobione prawidłowo. Na zajęciach laboratoryjnych mogą zdarzyć się również odpowiedzi ustne, bardziej lub mniej zobowiązujące, natomiast
dla własnego dobra lepiej iść przygotowanym.
Bardziej oficjalna forma wejściówek występuje na części ćwiczeniowej, jest
to odpowiedź ustna, do której wybierane zostają przez prowadzącego, 3-4 osoby
z listy. Wejściówka obejmuje materiał do trzech tematów wstecz z poprzednich zajęć. Każda taka odpowiedź ustna jest zapisywana przez prowadzącego, ponieważ istnieje obowiązek zaliczenia wszystkich takich wejściówek, aby zostać dopuszczonym do kolokwium. Jest również możliwość poprawienia takiej wejściówki, poprzez osobiste umówienie się z prowadzącym na poprawę.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na zajęcia obowiązują materiały dodatkowe, udostępniane przez asystentów
i prezentacje od prowadzącej zajęcia przedstawiane podczas zajęć.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się w formie zdalnej poprzez platformę Microsoft Teams.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Nie ma egzaminu na I roku, biochemia kończy się na roku II na czwartym semestrze studiów. Kolokwium semestralne jest testem jednokrotnego wyboru, pisanym po każdym semestrze. Podsumowuje ono cały semestr zarówno z części laboratoryjnej, ćwiczeniowej jak i wykładów.
PORADY:
Notatki podczas prezentacji Pani Profesor prowadzącej zajęcia warto robić starannie i uważnie, ponieważ prezentacje nie są później udostępniane,
a wejściówki, czy kolokwia obejmują materiał bezpośrednio z tychże prezentacji. Niestety nie można notować na żadnym sprzęcie elektronicznym podczas zajęć.
Biologia medyczna
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają dwa semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części ćwiczeniowej oraz wykładowej.
Na ćwiczeniach studenci analizują materiały udostępnione wcześniej przez Pana Profesora i wspólnie omawiane. Pan Profesor chętnie tłumaczy zagadnienia studentom oraz wchodzi z nimi w polemikę na temat danego tematu zajęć. Warto się udzielać, ponieważ każde zgłoszenie się jest zapisywane oraz punktowane przez Pana Profesora. Punkty zbiera się przez cały rok, które później rzutują
na ocenę końcową. Aktywność jest więc bardzo ważna, ponieważ czasem bez niej nie było możliwe zaliczenie przedmiotu. Niewykorzystane punkty przechodzą
na drugi semestr i wliczają się do egzaminu i oceny z egzaminu. Zajęcia te mają charakter luźnej rozmowy, bez konsekwencji.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Harmonogram wszelkich zaliczeń oraz wymagań jest udostępniony na stronie Profesora www.matgen.pl
“Kolokwium polega na pytaniach testowych, pytaniach krótkiej odpowiedzi oraz pytaniach otwartych zawierających zadania obliczeniowe. W ciągu roku do napisania są 4 kolokwia – po 2 na semestr. Przeprowadzane są one przy pomocy platformy MS Forms, zdalnie i trwają po 30 min.
W celu zaliczenia przedmiotu w każdym semestrze należy uzyskać po 41 punktów za semestr na 80 możliwych.
Punkty te można uzyskać za:
– dwa kolokwia (2 x po 30 punktów),
– rozwiązanie zadań w trakcie ćwiczeń (punktacja według protokołów),
– samodzielne opracowanie wybranych zadań z protokołów,
– dodatkowa aktywność na wykładzie/ćwiczeniach (1 punkt),
– samodzielnie przygotowaną prezentację na wybrany temat, maksymalnie 15 slajdów (5 punktów).
Sposobem sprawdzania wiedzy jest również przesyłanie rozwiązanych ćwiczeń, stanowiących pracę domową, za którą również otrzymuje się punkty.”
źródło: www.matgen.pl
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do zajęć z biologii medycznej podręczniki nie są potrzebne, studenci bazują tylko na materiałach udostępnianych przez pana profesora.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się stacjonarnie, co dwa tygodnie, a obecność jest obowiązkowa i sprawdzana przez profesora wraz listą.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń i seminariów.
Pytania egzaminacyjne mają formę testu jednokrotnego wyboru, pytań z luką
lub krótkiej odpowiedzi, a także pytań otwartych w tym zadań obliczeniowych.
Należy uzyskać 35 punktów na 50 możliwych. Egzamin jest przeprowadzany
przy pomocy platformy MS Forms w siedzibie uczelni lub zdalnie.
Cytofizjologia
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają jeden semestr (drugi).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Część ćwiczeniowa odbywa się stacjonarnie, polegające na wykładzie,
lecz bardziej angażujące studentów niż standardowe wykłady. Jest to taki drugi wykład, ale w mniejszej grupie studentów liczącej około 20-30 osób. Zajęcia polegają na wysłuchaniu prezentacji przedstawionej przez prowadzącego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Mimo, że wiedza nie jest sprawdzana za pomocą wejściówek, na ćwiczeniach trzeba się udzielać, natomiast nie jest to na zasadzie zaliczenia.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?
Polecany przez katedrę cytofizjologii jest podręcznik “Seminaria z Cytofizjologii Kawiaka”, natomiast warto poczekać na wskazówki prowadzącego,
ponieważ studenci korzystają głównie z materiałów udostępnianych przez niego.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zdalnie, nie są obowiązkowe.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN?:
Przedmiot kończy się egzaminem w drugim semestrze (letnim). Jest to test jednokrotnego wyboru.
Informatyka i biostatystyka
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27, a także na Wydziale Matematyki, przy ulicy Malczewskiego 22 w Radomiu w bardzo wysokim budynku tzw. „Olimp”.
Większość studentów dojeżdżała na te zajęcia autobusem, bądź samochodem.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w pierwszym semestrze i trwają tylko jeden semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia przydatny będzie kalkulator.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Składają się z części seminaryjnej, ćwiczeniowej i wykładowej.
Ćwiczenia polegały na rozwiązywaniu typowych zadań matematycznych,
na przykład zadania dotyczące rachunku podobieństwa etc.
Seminaria polegają na wysłuchiwaniu przygotowanych przez kolegów z grupy, zazwyczaj w parach, prezentacji na określony temat.
Na zajęciach można również zapoznać się z podstawowymi funkcjami programu Statistica.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Przeprowadzane są regularne kolokwia, niezbędne do zaliczenia ćwiczeń. Można poprawiać do skutku.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do nauki przedmiotów są prezentacje wykładowe oraz seminaryjne.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady polegające na wysłuchaniu prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Panią Profesor, odbywające się zazwyczaj zdalnie.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Przedmiot ten kończy się egzaminem w formie pytań otwartych, dyktowanych przez Panią Profesor. Przez większość studentów jego poziom określany jest jako dość trudny. Jednakże finalnie do zaliczenia wystarczyło nauczenie się definicji, które podawane były podczas zajęć, czy wykładów w ciągu roku.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Należy wziąć pod uwagę, że przedmiot ten może być dosyć problematyczny
dla osób, które nie miały do czynienia z rozszerzoną matematyką w liceum i osoby te często korzystały z korepetycji
Język angielski
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Prawnych na ul. Chrobrego 31, tkzw. “Ekonomik”
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z języka angielskiego odbywają się raz w tygodniu i trwają od I do V semestru.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia wyglądają podobnie do języka angielskiego w liceum, a poziom trudności zależy od prowadzącego, bazują jednak one na materiale zawartym w podręczniku. Zasadniczo prowadzony jest on na poziomie B2 a dodatkowo obejmuje specjalistyczne słownictwo przydatne w pracy lekarza. Nie ma podziału osób na grupy radzące sobie lepiej lub gorzej. Zajęcia polegają rozwijaniu umiejętności czytania i pracy z tekstem, słuchania, czy też rozwiązywaniu zadań z drobnej gramatyki.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest za pomocą kolokwiów, które są przeprowadzane na koniec każdego semestru. Test ten polega zazwyczaj na uzupełnianiu zdań, części zamkniętej, jak również sprawdzeniu umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Studenci korzystają z jednego podręcznika, o tytule wskazanym przez prowadzącego zajęcia.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Aby zaliczyć przedmiot należy zdać wszystkie kolokwia testowe. Średnia arytmetyczna ocen z tych form sprawdzenia wiedzy stanowi ocenę semestralną.
PORADY:
Zdarzają się osoby, które gorzej radzą sobie z języków, a mimo to angielski nie stanowi dla nich problemu, ponieważ na zajęciach zazwyczaj nie ma dużo gramatyki. Gramatycznie omawiane są podstawowe zagadnienia, dla większości stanowiące jedynie przypomnienie z liceum. Nawet jeśli nie udało się komuś z tych osób zdać kolokwium za pierwszym razem, za drugim zdawali już wszyscy.
Socjologia medycyny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu i trwają jeden semestr (pierwszy).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Studenci na każdych zajęciach prezentują prezentacje przygotowane w grupach
na temat wskazany przez prowadzącego.
Zajęcia te polegają na rozmowie z panem profesorem prowadzącym
jak i na wspólnej dyskusji na temat danych zajęć. Studenci zachęcani
są do wyrażania swojego zdania, czasem odgrywania scenek, bądź tworzenia prac manualnych typu plakat w mniejszych grupach. Aktywność podczas zajęć
nie wpływała na ocenę.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest w żaden sposób weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Nie ma kolokwiów, ani wejściówek. Zadaniem studentów jest przygotowanie prezentacji multimedialnej.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na tym przedmiocie nie korzysta się z podręczników, podstawę do zdania egzaminu stanowią prezentacje multimedialne prezentowane i udostępniane przez asystentów.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Kończy się egzaminem, bądź zaliczeniem na podstawie prezentacji w trakcie semestru, które prezentowane są na każdych zajęciach przez studentów dobranych w grupy.
Historia medycyny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu i trwają jeden semestr (pierwszy).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia polegają na przedstawieniu prezentacji przez studentów. 1,5h, brak tutaj części dyskusyjnej.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na każde zajęcia studenci przygotowują prezentacje stanowiące podstawę
do zaliczenia przedmiotu.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Przedmiot zaliczany jest na podstawie przygotowanej przez studentów prezentacji na podany przez prowadzącego temat.
Zdrowie publiczne
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są częściowo zdalnie, a dodatkowo odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają jeden semestr (pierwszy).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia polegają uczestnictwie w wykładach, odbywających się w formie zdalnej, przy włączonych kamerach.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Zaliczenia odbywają się na podstawie cykliczne wykonywanych zadań, które były realizowane w trakcie semestru np. po wykładzie prośba do studentów o przesłanie filmu zachęcającego do szczepień.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do nauki są prezentacje i materiały dodatkowe udostępnianie przez asystentów.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się raz w tygodniu.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin przeprowadzany jest w formie testu jednokrotnego wyboru.
Aspekty kulturowe śmierci i procesu umierania
GDZIE PRZEPROWADZANE SĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są przez drugi semestr i odbywają się co tydzień.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Cały przedmiot prowadzony jest w formie wykładów, podczas których temat danych zajęć rozwijany jest przez prowadzącego. Czasem również studenci zostają zapraszani do dyskusji. Zajęcia odbywają się w formie zdalnej, przy włączonych kamerach. Prowadzone są one przez księdza.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Studenci oceniani są na podstawie czynnego udziału i zaangażowania w dyskusję podczas zajęć.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do zdania zaliczenia końcowego jest uważne słuchanie prezentowanych przez prelegenta prezentacji multimedialnych.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się raz w tygodniu.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Przedmiot zakończony zaliczeniem składającym się z pięciu otwartych pytań
z zagadnień poznanych podczas trwania zajęć.
Ochrona własności przemysłowej i prawo autorskie
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27 lub w Głównej Auli pod tym samym adresem.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia to cykl 5 spotkań prowadzonych w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z cyklu 4-5 wykładów zakończonego krótkim zaliczeniem z treści artykułów, podczas którego do dyspozycji jest kodeks. Zajęcia skupiają się na omawianiu artykułów, tudzież publikacji pod kątem praw autorskich. Mają one na celu pomoc przy pisaniu przez studentów przyszłych publikacji, cytowań itp.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest na zakończenie przedmiotu poprzez krótkie zaliczenie
w formie otwartej, do pomocy mając kodeks.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do zaliczenia przedmiotu jest zapoznanie się z materiałami dodatkowymi udostępnionymi przez prowadzących.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z przedmiotu odbywa się 5 wykładów.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Cykl zajęć zwieńczony jest krótkim zaliczeniem z pytaniami otwartymi, dotyczącymi treści artykułów. Zaliczenie to zazwyczaj nie przysparza problemów, ponieważ do dyspozycji podczas niego jest kodeks.
Zajęcia dodatkowe
Na UTH studenci zobowiązani są do odbycia dwóch fakultetów, a mianowicie:
– fakultet nr 1 – Wpływ promieniowania UV na organizm
– fakultet nr 2 – Materiały biopolimerowe w zastosowaniach medycznych
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Oba fakultety prowadzone są w drugim semestrze I roku, zajęcia odbywają się
co tydzień.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na każde zajęcia wyznaczeni wcześniej studenci zobowiązani byli do przygotowania prezentacji na podane przez asystentów tematy.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez przygotowanie prezentacji.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Przedmioty zaliczane są na podstawie prezentacji przygotowanych przez studentów na tematy wybrane z listy prowadzącego.
Pierwsza pomoc z elementami pielęgniarstwa
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te trwają jeden semestr i odbywają się w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Elementem niezbędnym na zajęcia są buty na zmianę, ponieważ bez nich nie otrzymamy zgody wejścia do sali zajęć.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia polegają na nauce praktycznej od iniekcji, poprzez bandażowanie, po RKO, a także inne umiejętności praktyczne przydatne w pracy lekarza. Studentów obowiązują jednak różne zasady zaliczenia w zależności od prowadzącego. Zajęcia rozpoczynają się w salce pielęgniarskiej 20 – 30 minutowym wprowadzeniem, a następnie przeprowadzane są ćwiczenia praktyczne na manekinach lub kolegach i koleżankach z grupy.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest na koniec semestru, poprzez test teoretyczny.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do zaliczenia przedmiotu jest nauka z prezentacji i materiałów dodatkowych udostępnianych przez asystentów.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Na zaliczenie przedmiotu przeprowadzany jest test jednokrotnego wyboru, dotyczący zagadnień teoretycznych poznanych na zajęciach.
Wychowanie fizyczne
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Hali Sportowej przy ul. Chrobrego 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie wygodny strój do ćwiczeń oraz buty sportowe.
Nie ma zaleceń, co do rodzaju odzieży, czy obuwia.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Osoby, które wybiorą zamiast standardowych zajęć WF-u, jogę, raz w tygodniu, poza uczelnią uczęszczają na godzinę jogi zazwyczaj w godzinach wieczornych.
Studenci, którzy nie zdecydowali się na zajęcia z jogi zostają na uczelni i w standardowych godzinach przeznaczonych na zajęcia z WF-u, mogą wybrać, jak spędzą ten czas. Do wyboru jest między innymi siłownia, a także duża hala
do sportów zespołowych.
Do każdego pomieszczenia przydzielony jest osobny asystent prowadzący zajęcia.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na zakończenie przedmiotu, w zależności od prowadzącego przeprowadzane jest zaliczenie, jednak podstawą jest obecność na zajęciach.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Obecność na zajęciach stanowi 90% oceny z WF-u, natomiast niektórzy prowadzący przeprowadzają test sprawnościowy polegający na przebiegnięciu krótkiego odcinka, wykonaniu brzuszków, czy innych drobnych sprawności. Jednakże wynik nie miał żadnego znaczenia, jeśli ktoś miał wystarczającą ilość obecności i bez problemu można było wówczas uzyskać ocenę bardzo dobrą.
PORADY:
Na pierwszych zajęciach można zadeklarować, że chce się w ramach Wychowania Fizycznego uczęszczać na jogę. Z tej opcji zazwyczaj korzysta bardzo dużo dziewczyn.
Komunikacja na zajęcia
Komunikacja miejska w Radomiu jest nieskomplikowana, a samych linii autobusowych nie ma wiele. Co więcej, główny dworzec autobusowy znajduje się blisko uczelni. Linie, którymi dostaniemy się bezpośrednio pod uczelnię, to połączenie nr 3,7,11,13,21,23 i 24, wszystkie zatrzymują się na przystanku “Chrobrego” (pod uczelnią). Linie te jeżdżą przez cały Radom, a cena biletu ulgowego jednorazowego to 1,50 zł, lub 2 zł, jeśli zdecydujemy się na zakup u kierowcy.
Mieszkanie
Jeśli decydujemy się na wynajem mieszkania lub pokoju, jedną z lepszych lokacji będzie osiedle Piętnastolecia, które jest dobrze skomunikowane, a odległość
do uczelni wynosi około 1 km. Inną opcją może być osiedle Gołębiów II, które znajduje się jeszcze bliżej uczelni, praktycznie naprzeciwko wydziału, znajdują się tam stosunkowo nowe zabudowania w których mieszka sporo studentów.
Na każdym z tych osiedli znajduje się mnóstwo małych sklepików i centra handlowe. Odradzamy szukania mieszkania na Śródmieściu. Osiedle, gdzie znajdują się akademiki (osiedle Akademickie), zlokalizowane jest powyżej uczelni, będzie równie dobrym wyborem. Kończąc zestawienie, chcielibyśmy dodać, że również dobrym rejonem do wynajmu mieszkania, może być Osiedle Michałów.
Ciekawostki
Uczelnia w Radomiu posiada własną aplikację wirtualnej uczelni “MStudia”, gdzie studenci między innymi dostają powiadomienia o nowych ocenach.
Na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu jest bardzo zacieśniona współpraca pomiędzy wszystkimi rocznikami kierunku lekarskiego. Starsi studenci bardzo chętnie udzielają wskazówek i pomagają w gorszych chwilach, a także dzielą się materiałami dodatkowymi.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że poradnik który przygotowaliśmy rozwiał Wasze wszelkie pytania związane ze studiowaniem kierunku lekarskiego w Radomiu. Jeśli chcielibyście
o coś zapytać lub zasięgnąć opinii z tematu, którego tutaj nie poruszyliśmy,
to gorąco zapraszamy Was do dołączenia na facebookową grupę oraz do odwiedzenia profilu Natalii @freshman.medstudent, bez jej profesjonalnej pomocy ten poradnik by nie powstał.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: