
@ Copyright 2022
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych treści.
@ Copyright 2022
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Możesz się wypisać w każdym momencie.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Spis treści
×
By Daniel
Uniwersytet Opolski- poradnik pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poniższy poradnik powstał przede wszystkim dla osób, które mają wątpliwości co do studiowania kierunku lekarskiego w Opolu, ponieważ Uczelnia jest stosunkowo młoda, a więc trudno znaleźć jakieś konkretne opinie czy porady związane ze studiowaniem tam. Chcielibyśmy rozwiać wszystkie niejasności i odpowiedzieć Wam między innymi na pytania takie jak, czy studiowanie na UO ma sens, czy kadra dydaktyczna jest wystarczająco wykwalifikowana, jak prowadzone jest nauczanie i jakie są możliwości rozwoju. W sieci i opinii publicznej krąży także wiele mitów, które narosło wokół Opola, a więc mamy nadzieję, że przedstawimy Wam wszystko wyczerpująco, szczerze, z punktu widzenia studenta i zachęcimy do studiowania tutaj kierunku lekarskiego.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki na Uniwersytecie Opolskim rozpoczyna się zawsze w pierwszy poniedziałek października. Sama inauguracja ma miejsce zwykle na początku studiów (zwykle pierwszy tydzień października), ta bardzo ważna uroczystość odbywa się w Auli Wydziału Teologicznego UO, ale obecność na niej nie jest wymagana ani w żaden sposób weryfikowana. Poza władzami uczelni, udział w inauguracji biorą wybrani przedstawiciele ze wszystkich kierunków i roczników, a pierwszoroczniacy, którzy chcieliby wziąć udział w tym podniosłym wydarzeniu, mogą uzyskać zwolnienie z zajęć na czas trwania inauguracji, ponieważ odbywa wtedy immatrykulacja, czyli oficjalne zaprzysiężenie i przyjęcie studentów w poczet uczelni.
Świetną inicjatywą, którą organizuje uczelnia jest tak zwany “Dzień Adaptacyjny”, kiedy to studenci są zobligowani do przyjścia na uczelnię, jeszcze zanim rozpocznie się rok akademicki. Zazwyczaj to spotkanie przypada pod koniec września. Na nim są poruszone wszelkie organizacyjne sprawy, a także zostanie Wam przedstawiony podział na grupy ćwiczeniowe (dokładna data oraz podział na grupy i godziny, które będą obowiązywały w Dniu Adaptacyjnym zostaną Wam przesłane przez pracowników komisji rekrutacyjnej bliżej roku akademickiego.)
Informacja o spotkaniu w zeszłych latach wysyłana za pośrednictwem systemu IRK, w dziale “wiadomości”. Do tej pory dzień adaptacyjny dla osób studiujących w trybie stacjonarnym był organizowany osobno, niż dla osób z trybu niestacjonarnego. Różni się to po prostu tym, że na spotkaniu dla osób z trybu niestacjonarnego są poruszane kwestie płatności za studia.
W dniu adaptacyjnym wybiera się starostę roku oraz poszczególnych grup, co stanowi również świetną okazję do poznania nowych koleżanek i kolegów, z którymi spędzicie kolejnych 6 lat.
Rozpoczęcie studiowania, wiąże się również z obowiązkiem odbycia licznych kursów.
Szkolenie BHP jest obowiązkowe dla wszystkich, zwykle odbywa się ono po części organizacyjnej podczas “Dnia Adaptacyjnego”. (osoby przyjęte po tym dniu będą musiały umówić się na takie szkolenie BHP już osobno, wszelkich informacji w tym zakresie udzieli dziekanat).
Na początku roku akademickiego odbywa się obowiązkowe szkolenie biblioteczne i szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w sieci, które prawdopodobnie prowadzone będzie zdanie przez aplikację Microsoft Teams. Dowiecie się tam między innymi jak korzystać z biblioteki uczelnianej, jaki jest jej regulamin i i jakie kary przysługują za niedotrzymywanie terminów. Tak jak jest wyżej wspomniane szkolenia te są obowiązkowe i są wymagane do zaliczenia przedmiotu “przysposobienia bibliotecznego” co z kolei jest wymagane do zdania semestru.
Uczelnia zawsze organizuje 2-3 terminy na to szkolenie także jak wam nie będzie pasować ten pierwszy termin to można to szkolenie odbyć później.
Każda osoba, która została przyjęta na studia lekarskie, będzie musiała wybrać się do lekarza medycyny pracy, aby uzyskać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki na kierunku lekarskim. Pismo to należy dostarczyć do “Dnia Adaptacyjnego” do dziekanatu. Skierowanie na badanie do lekarza medycyny pracy jest dostępne w Waszych dokumentach na koncie, gdzie rekrutowaliście się na studia (zakładka “dokumenty i dalsze kroki”) Różni lekarze kierują na różne badania, jeśli chcecie zrobić to zaświadczenie szybko i bez zbędnych kosztów, to najlepiej się popytać, gdzie w Waszej okolicy jest lekarz medycyny pracy i zorientować się czego wymaga, bo ceny i wymagania są różne.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska to podstawowy sposób podziału studentów na sekcje, w których będą oni pracować na ćwiczeniach lub laboratoriach. Zwykle rok akademicki liczy 14 grup, po 12-13 osób w każdej z nich. Studenci przydzielani są do sekcji na podstawie listy z alfabetycznie uporządkowanymi nazwiskami.
Grupa seminaryjna, składa się z dwóch dziekańskich i to właśnie w tej społeczności prowadzone będą seminaria na uczelni (7 grup na cały rok).
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy reprezentuje interesy swojej sekcji w dziekanacie, a także kontaktuje się z prowadzącymi odnośnie przebiegu zajęć. Jeżeli masz jakiś problem, jesteś chory lub po prostu nie możesz przyjść na ćwiczenia, to koniecznie daj znać o tym tej osobie, która powinna Ci pomóc, bo starosta zajmuje się również rozwiązywaniem wszelkich niejasności.
Co ważne, jeśli kilka studentów ma jakąś sprawę do dziekanatu, to w ich imieniu kontaktuje się starosta, ponieważ załatwianie wszystkiego w pojedynkę nie jest mile widziane przez pracujące tam Panie, co utrudnia ich pracę.
Wracając jeszcze do samego stanowiska, to osoba pełniąca tę funkcję wybierana jest poprzez głosowanie, zwykle na nowo powstałej grupie w aplikacji Messenger, gdy poznacie już wszystkie osoby z którymi będziecie uczęszczać na zajęcia.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku jest reprezentantem całej społeczności studenckiej danego roku(wybierany jest w demokratycznym głosowaniu, a jeśli zgłosi się tylko jeden kandydat, to automatycznie zostaje mianowany). Do jego zadań należy między innymi kontaktowanie się z prowadzącymi i ustalenie terminów egzaminów w sesji, a także bycie w bezpośrednim kontakcie z władzami uczelni i przekazywanie informacji studentom ze swojego roku. Jeśli jakiegoś problemu nie będzie potrafił rozwiązać starosta grupy, to właśnie u tej osoby w następnej kolejności powinniśmy szukać pomocy.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego znajduje się w budynku Collegium Medicum na ul. Oleskiej 48, a samą obsługą studentów zajmują się Panie na drugim piętrze (po wyjściu z windy lub schodów mijamy sale anatomiczne idąc dalej i drzwi prowadzące do dziekanatu znajdziemy po prawej stronie). Swoje sprawy załatwimy tam od poniedziałku do czwartku w godzinach 11:00-14:00, a więc będzie można odebrać wtedy między innymi legitymację studencką, potwierdzenie ze statusem studenta, czy załatwić wszystkie formalności związane z przebiegiem studiów. Zaznaczamy, że większość spraw załatwia się przez starostę np. przedłużenie ważności legitymacji, zaniesienie książeczek sanepidowskich itp.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Odpowiednikiem wirtualnego dziekanatu, czyli takiej formy elektronicznego dziennika szkolnego jest “USOS”, do którego dołączamy link. Poprzez tę platformę możemy kontaktować się z dziekanatem, złożyć wniosek stypendialny, sprawdzić postępy w nauce i wszystkie dostępne oceny końcowe oraz dokładne opisy przedmiotów wraz sylabusami oraz z rozpiską asystentów (znajdziemy tam ich dane kontaktowe czy godziny konsultacji). Przez ten portal zarejestrujemy się również na interesujące nas zajęcia z wychowania fizycznego.
Istnieje również aplikacja mobilna “USOS”, a korzystając z niej, to oprócz wyżej wymienionych korzyści, będziemy mogli skorzystać z elektronicznej legitymacji.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Uniwersytet Opolski dopuszcza zmiany i rotacje w obrębie grup, a w związku z tym możesz studiować razem ze znajomymi. Jak to zrobić?
Na początku roku oraz przed 2 semestrem jest możliwość, aby zmienić grupę ćwiczeniową (automatycznie zmieniasz grupę seminaryjną). Warunkiem jest aby sekcja do której chcesz się przenieść miała mniej niż 12 osób, czyli po prostu żeby było dla Ciebie w niej miejsce. Jeśli takiego miejsca nie ma, można się zamieniać osoba za osobę. Jeśli nikt z grupy nie chce się przenieść, i jest w niej już 12 osób, to niestety nie zostaniesz przeniesiony/a do danej grupy.
Można również napisać prośbę aby trafić do jednej grupy z daną osobą, jeśli na studia wybierasz się ze znajomymi. Wtedy takie pismo należy wystosować do końca września, aby zmiany weszły w życie przed pierwszym dniem studiów. Wszelkie zmiany w grupach do tej pory koordynowali pracownicy uczelni i to do nich należy się zgłosić z prośbą, o taką możliwość.
8. Biblioteka
Uniwersytet Opolski prowadzi kilka bibliotek i z każdej z nich można korzystać, natomiast książki dla naszego kierunku znajdują się w dwóch z nich.
Biblioteka, która zaopatruje nasz wydział to Biblioteka Nauk Ścisłych, Medycznych i Przyrodniczych, która znajduje się na 2 piętrze w Collegium Medicum (wchodzimy po schodach/windą na 2 piętro, mijamy sale anatomiczne, idziemy do końca korytarza prosto, trafiamy na klatkę schodową i idziemy dalej, do kolejnych drzwi, a następnie idziemy korytarzem w lewo, skręcamy w prawo i jesteśmy pod biblioteką, ewentualnie można też wejść przez budynek wydziału przyrodniczo-technicznego) Jak z niej skorzystać? Szczegółów dowiecie się podczas szkolenia bibliotecznego, ale odsyłamy Was do oficjalnej strony, gdzie znajduje się więcej szczegółów .
To w tej bibliotece znajdziemy pozycje wymagane na pierwszym roku, a sama w sobie jest bardzo dobrze wyposażona, więc warto z niej korzystać. Poza standardowym zwrotem lub wypożyczeniem książki, do dyspozycji studentów oddano czytelnię ze strefą ciszy i kilka stanowisk komputerowych.
Kolejną, mniejszą biblioteką, z której również warto korzystać to Biblioteka Wydziału Nauk o Zdrowiu, która znajduje się niedaleko budynku głównego UO na ul. Katowickiej 68 (wystarczy przejść przez ulicę Katowicką i wejść do budynku WNOZu, znajdziemy się przy portierni skąd kierujemy się długim korytarzem w prawo, a na końcu znajduje się biblioteka). Jak w przypadku poprzedniej, udostępniamy link, gdzie dowiecie się bardziej dokładnych informacji.
Biblioteka przygotowała również dla studentów duży i przeszklony pokój cichej nauki.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Opole jest stosunkowo mały miastem, a dodatkowym plusem jeśli chodzi przemieszczanie się na zajęcia jest fakt, że na pierwszym roku prowadzone są tylko w czterech budynkach dydaktycznych.
Pierwszy z nich to Collegium Medicum na ul. Oleskiej 48 (po wejściu do budynku ukaże się nam rozpiska, jaki przedmiot wykładany jest na konkretnym piętrze). Odbywa się tu większość zajęć, a mianowcie anatomia, histologia, biofizyka, elementy profesjonalizmu a także fakultety (wszystkie katedry prowadzące zajęcia posiadają tutaj swoje sekretariaty).
Druga lokalizacja, to Collegium Biotechnologicum na ul Kardynała Bolesława Kominka 6. W tym budynku dydaktycznym będziemy pojawiać się na zajęciach z biochemii i biologii z parazytologią. Budynek ten oddalony jest 10 minut spacerem od Collegium Medicum.
Collegium Anatomicum przy Al. Wincentego Witosa 26, to tak naprawdę prosektorium znajdujące się w szpitalu klinicznym. Większość zajęć z anatomii odbywa się w na ul. Oleskiej 48, natomiast tutaj studenci będą uczyć się tego przedmiotu w sposób praktyczny, dzięki uprzejmości donatorów.
Laboratoria z chemii prowadzone są na Wydziale Chemii Uniwersytetu Opolskiego na ul. Oleskiej 48, a więc zaraz obok Collegium Medicum. Do budynku można wejść w określonych godzinach, ponieważ przez większość czasu drzwi otwierane są na karty magnetyczne, do których studenci medycyny nie mają dostępu.
Dokładny harmonogram z rozpiską adresów, gdzie odbywają się zajęcia, zazwyczaj przedstawiany jest na początku roku akademickiego, a biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną, to część zajęć może przybierać formę zdalną lub wręcz na odwrót.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Osoby studiujące niestacjonarnie jak i stacjonarnie nie są w żaden sposób rozróżniane przez asystentów, czy nawet innych studentów, ponieważ wszyscy uczęszczają na te same zajęcia, w jednej grupie mogą znajdować się zarówno jedni, jak i drudzy, każdy ma również takie same zaliczenia czy pytaniach na egzaminach. Nie ma więc tutaj mowy o jakiejś faworyzacji lub ostracyzmie jednej lub drugiej grupy, a jedyną różnicą jest to, że studenci studiujący niestacjonarnie, pokrywają koszty edukacji z własnej kieszeni.
11. Legitymacje
Legitymacje odbiera się zwykle w pierwszym tygodniu października, jednak pierwsze należy uiścić opłatę w wysokości 22 zł za jej wyrobienie. Takiej płatności, dokonuje się przez “irk”, czyli Internetową Rekrutację Kandydatów UO, portal będzie Ci dobrze znany, jeśli aplikowałeś już na kierunek lekarski w Opolu. Z racji posiadania tego dokumentu studentom przysługują standardowe ulgi np. na przejazd komunikacją miejską.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
O stypendium naukowe można ubiegać się dopiero po ukończeniu pierwszego roku studiów. Warto zaznaczyć, że uczelnia mocno premiuje dodatkowe działalności studenckie, niezwiązane bezpośrednio z ocenami. Dlatego już teraz sygnalizujemy Wam, że dobrą opcją może być branie udziału w webinariach, konferencjach naukowych czy konkurencjach sportowych ujętych w regulaminie, ponieważ zaowocuje to w przyszłości. Więcej informacji dostępnych jest na stronie.
Natomiast będąc na pierwszym roku możliwe jest uzyskanie stypendium socjalnego. Wszystkie wymagane dokumenty, potrzebne wnioski i załączniki oraz sam regulamin pobierania świadczenia znajdziecie w odpowiedniej zakładce strony uniwersytetu, do której Was odsyłamy.
13. Akademik.
Uniwersytet Opolski posiada kilka akademików, jednak studenci medycyny kwaterowani są w jednym, a mianowicie w DS “Kmicic” na ul. Grunwaldzkiej 31 (z ciekawostek, ten akademik jest największym budynkiem w całym Opolu). Standard akademika można uznać za dobry, a ceny wahają się w granicach około 350 zł za miejsce w pokoju trzyosobowym i 360 zł w dwuosobowym. W domu studenta nie ma niestety pokoi jednoosobowych, ale za dopłatą istnieje możliwość wynajmu kilkuosobowego pokoju tylko dla siebie (płaci się wtedy odpowiednio za dwie lub trzy osoby). Akademik usytuowany jest bardzo blisko Collegium Medicum, gdzie dojdziemy w 3 minuty pieszo.
Więcej informacji na temat domu studenta, znajdziecie na stronie internetowej “Kmicica”, ale same formalności i wniosek o zakwaterowanie załatwia się poprzez wcześniej wspomnianą już platformę “irk”.
14. Plan zajęć
W Opolu obowiązuje ruchomy plan zajęć. Co to znaczy? Mniej więcej tyle, że w każdym tygodniu studenci mają inny plan zajęć, znajdujący się w osobnym pliku pdf na stronie uczelni. Aktualny harmonogram zwykle pojawia się na kilka dni przed rozpoczęciem roku akademickiego, a podział na grupy zostanie przedstawiony na Dniu Adaptacyjnym, jak już wcześniej wspominaliśmy.
Plany zajęć dostępne są na podanej przez nas stronie, a w związku z tymi cyklicznymi zmianami, ważne jest to, aby odświeżać i odwiedzać ją stosunkowo regularnie.
Zwykle pierwszy harmonogram obowiązuje na 3-4 tygodnie, a następny udostępniany jest na kilka dni przed rozpoczęciem kolejnych zajęć po tym okresie.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Początek studiów będzie dla Was na pewno ciężki, a sam kierunek jest wymagający. Będziecie musieli odnaleźć się w innym systemie nauczania, natomiast im dalej w las tym lepiej. Z czasem znajdziecie sposób na naukę, na dobrą organizację dnia, tygodnia i miesiąca. Nie jest prawdą ,że na lekarskim trzeba siedzieć od rana do wieczora w książkach. Przy naprawdę dobrym gospodarowaniu czasem można studiować, imprezować, rozwijać pasje. Brak życia towarzyskiego na lekarskim to również mit. A najlepszym dowodem na to są studenci, którzy pracują, a nawet studiują jednocześnie inne kierunki. Chcemy również powiedzieć, że tak naprawdę na uczelni nie spędza się sporo czasu, zwykle dziennie od 2 do 7 godzin, a reszta dnia jest dla nas, więc co wtedy będziemy robić i jak wykorzystamy wolne, to zależy tylko i wyłącznie od każdego studenta.
Co więcej, trzeba też nauczyć się odróżniać informacje ważne i przydatne od takich, które w przyszłości w praktyce lekarskiej nie będą dla nas użyteczne, ponieważ nie powinno się zajmować głowy zbędną wiedzą.
16. Wyprawka na 1 rok
Nie wiesz w co wyposażyć się idąc na pierwszy rok? Nie chcesz dać się naciągnąć na zakup rzeczy, które później kompletnie Ci się nie przydadzą? Spieszymy z pomocą! Do absolutnych “must have” należy fartuch laboratoryjny (Najlepiej wyposażyć się w dwa, jeden do prosektorium, a drugi na biochemię. Nie muszą być one pierwszej klasy, bo w takie warto wyposażyć się na kliniki. Na pierwszy rok wystarczy po prostu fartuch, którego nie będzie szkoda zniszczyć odczynnikami chemicznymi bądź formaliną.), czepek anatomiczny (bez niego nie zostaniemy wpuszczeni na zajęcia), obuwie zmienne, rękawiczki jednorazowe (dwie paczki wystarczają na cały rok), maseczki jednorazowe, kredki w odcieniach różu do rysowania, a także scrubs, czyli mundurek medyczny, który potrzebny będzie na praktyki po pierwszym roku.
Uczelnia sponsoruje dzienniki laboratoryjne prawie z każdego przedmiotu, które należy obowiązkowo prowadzić, dlatego nie należy kupować ogromnej ilości zeszytów. Ponadto, stetoskop przyda się nam dopiero na zajęcia kliniczne, a co za tym idzie, na pierwszym roku nie skorzystamy z niego.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
By przepisać ocenę z innej uczelni bądź też z innego kierunku potrzebna jest zgoda koordynatora przedmiotu. By taką zgodę uzyskać, należy w ciągu 30 dni od rozpoczęcia semestru wysłać do prowadzącego “wniosek o uznanie przedmiotu” dostępny na stronie uczelni, który znajdziecie w tym linku.
Wypełniony dokument przesyłamy na maila koordynatora wraz z sylabusem i kartą przebiegu studiów. Warunkiem uznania przedmiotu jest ta sama liczba punktów ECTS i podobna liczba godzin wykładów i ćwiczeń, a także zbliżone zagadnienia w sylabusie.
Chcemy zaznaczyć, że prowadzący nie ma obowiązku uznania przedmiotu. To tylko i wyłącznie jego dobra wola. Zaliczenie na innej uczelni bądź kierunku nie powinno odbyć się dawniej niż 3 lata wstecz, co też mogłoby zadziałać na nasza niekorzyść.
18. Platforma elearningowa
Podstawową platformą elearningową na Uniwersytecie Opolskim są popularne “moodle”, do których zamieszczamy link . Każdy przedmiot na tym portalu ćwiczeniowym posiada swoją zakładkę, w której znajduje się dokładny opis wymagań na każde zajęcia, wpisywane są oceny cząstkowe z zaliczeń i kolokwiów, asystenci udostępniają tutaj czasem dodatkowe materiały dydaktyczne, a jeśli jakaś forma sprawdzające wiedzę przeprowadzana jest zdalnie, to zazwyczaj odbywa się to właśnie przez “moodle”.
Drugą platformą są “doładowani”, gdzie studenci piszą pojedyncze zaliczenia, przykładowo w czasach pandemicznych wrzucone było tutaj kolokwium z elementów profesjonalizmu lekarskiego. Z portalu korzysta się zatem rzadko, link do niej umieszczamy tutaj, jednak zaznaczamy, że wiodącym portalem elerningowym są “moodle”.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka?
Wejściówka, to rodzaj krótkiej kartkówki, która sprawdza wiedzę studentów z tematu dopiero omawianego na zajęciach. Wyniki dostaje się pod koniec ćwiczeń, a więc nie ma potrzeby się bać, że w przypadku jej niezaliczenia, nie zostaniemy wpuszczeni do sali. Oczywiście, aby zostać dopuszczonym do kolokwium lub egzaminu, należy zdać je wszystkie.
Wyjściówka, pisana pod koniec zajęć na biologii z embriologią i parazytologią, sprawdza zdobytą wiedzę przez studenta w trakcie ćwiczeń oraz to, co taka osoba z nich wyniosła.
Kolokwium zapowiadane jest z wyprzedzeniem, a zakres obowiązującego materiału musi być określony w sylabusie, na stronie katedry lub w harmonogramie zajęć. Zwykle obejmuje ono większą partię materiału niż w przypadku poprzednich form sprawdzających.
Egzamin, to sprawdzian kończący i podsumowujący dany przedmiot. Pytania pojawiające się tutaj mogą dotyczyć wiedzy podręcznikowej, ale również tej przekazanej na wykładach lub ćwiczeniach.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Obuwie zmienne jest wymagane jedynie na zajęciach w Centrum Symulacji Medycznej oraz w prosektorium. Najlepiej sprawdzi się obuwie typu crocs, jednak może to być każdy typ butów, ponieważ najważniejsze jest to, aby były one czyste (sprawdzą się również trampki).
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO
Rektor:
prof. dr hab. Marek Masnyk
Prorektor ds. nauki:
prof. dr hab. Jacek Lipok
Prorektor ds. rozwoju i finansów:
dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk, prof. UO
Prorektor ds. kształcenia i studentów:
dr hab. Izabella Pisarek, prof. UO
Prorektor ds. Collegium Medicum:
dr hab. Renata Szyguła, prof. UO
WŁADZE WYDZIAŁU LEKARSKIEGO
Dziekan:
dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak, prof. UO
Zastępca Dziekana i Koordynator Kierunku Lekarskiego:
dr n. med. Katarzyna Sznajder
Przedmioty
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Przedmiotami wiodącymi od samego początku są histologia i anatomia, natomiast na drugim semestrze dochodzi fizjologia i biochemia. Pierwszy z nich kończy się po pierwszym roku, natomiast reszta trwa przez 3 semestry, dochodzi przez to do kumulacji trzech ciężkich egzaminów w sesji zimowej, nazywanej przez studentów “sesją bohaterską”.
Należy więc skupiać się głównie na tych przedmiotach, o których wspomnieliśmy wyżej, ponieważ są one rygorowe, a to oznacza, że nie można wziąć z nich zaliczenia warunkowego.
Opis przedmiotów
Anatomia
Nazwa katedry: Zakład anatomii
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Marian Simka, prof UO
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Medicum, ul. Oleska 48
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia z anatomii prowadzone są w Collegium Medicum (ul. Oleska 48) na drugim piętrze, natomiast zajęcia prosektoryjne W Collegium Anatomicum na. Al. Wincentego Witosa 26.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się co najmniej raz w tygodniu, a zajęcia prosektoryjne około raz na dwa miesiące. Dla niektórych osób może wydawać się, że w takim razie praktyki jest bardzo mało, bo jak wiadomo to właśnie w prosektorium najlepiej uczyć się anatomii, jednak osoba prowadząca tam zajęcia (dr hab. n. med Marcin Wiśniewski, prof UO), nie widzi przeciwskazań, żeby chętni studenci przychodzili tam częściej, oczywiście po stosownym umówieniu drogą mailową.
Anatomia prowadzona jest przez 3 semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na ćwiczenia w Collegium Medicum będzie potrzebny fartuch laboratoryjny, a także warto wziąć zeszyt i atlas anatomiczny, który ułatwi nam naukę.
Do prosektorium dodatkowo należy wziąć rękawiczki jednorazowe, czepek anatomiczny, maseczkę jednorazową i obuwie zmienne.
Asystenci bardzo zwracają uwagę na czysty i wyprasowany fartuch, który jest naszą wizytówką, niewskazane jest też malowanie paznokci, czy noszenie na palcach pierścionków lub zegarków i bransoletek na nadgarstku.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia w Collegium Medicum zaczynają się od omówienia materiału teoretycznego przez asystenta, który posługuje się prezentacją multimedialną, a także modelami, plastynatami czy tablicami anatomicznymi. W trakcie zajęć studenci mogą pytać prowadzącego o wszystkie niejasności, a także bardzo często prowadzone są dyskusje i rozmowy o różnych strukturach anatomicznych czy innych bieżących tematach. Większość osób uważa tę formę prowadzenia ćwiczeń za przyjemną. Na Uniwersytecie Opolskim największy nacisk kładziony jest na naukę zagadnień klinicznych.
Zajęcia w prosektorium zawsze rozpoczynają się od kolokwium cząstkowego (kolokwium podsumowuje również przerobiony dział na ćwiczeniach), a studenci zwykle udają się do Collegium Anatomicum raz na dwa miesiące, co stanowi zwieńczenie opanowanego materiału teoretycznego na ćwiczeniach. Po napisanym kolokwium, wraz z Profesorem zaczyna się od omawiania kości, przechodząc stopniowo do tak zwanych preparatów mokrych.
Czasem prowadzone są seminaria, na których studenci prezentują krótko i podsumowująco przerabiane tematy ćwiczeniowe, a po tym wstępie teoretycznym wszyscy udają się do pracowni USG, gdzie mają możliwość poznać podstawowe zasady i techniki obsługi aparatu ultrasonograficznego.
Anatomię na Uniwersytecie Opolskim przerabia się działami, pierwsze kręgosłup i kończyna górna, następnie kończyna dolna, potem klatka piersiowa, brzuch , pod koniec drugiego semestru głowa i szyja, a na trzecim ośrodkowy układ nerwowy.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Pierwsze zajęcia z anatomii nie są wymagające, jednak mimo wszystko dobrze nauczyć się pojęć związanych z podstawowymi płaszczyznami ciała czy odnoszących się do kręgosłupa.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Sposób weryfikacji wiedzy na ćwiczeniach jest zależny tylko od asystenta. Niektórzy z nich będą przeprowadzali wejściówki, a jeśli trafimy bardziej szczęśliwie, to nasza wiedza będzie weryfikowana tylko przez kolokwia cząstkowe, które zaraz postaramy się opisać. Ta formę sprawdzenia wiedzy należy zdać po każdym przerobionym bloku tematycznym, jednak jego forma, ponownie zależy od osoby prowadzącej zajęcia (może być ono pisemne, składające się z pytań otwartych lub zamkniętych, a czasem nawet ustne, gdzie musimy opowiedzieć na temat danego zagadnienia prowadzącemu).
Dodatkowo przypominamy, że każde zajęcia prosektoryjne rozpoczynają się od kolokwium pisemnego.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Podręcznikiem wiodącym jest “Anatomia Gray- podręcznik dla studentów 1-3”. (najlepiej IV wydanie, ponieważ jest ono uzupełnione o neuroanatomię).
Jeśli chodzi o część prosektoryjną, to od studentów wymagana jest wiedza zawarta w “Anatomii człowieka Bochenka 1-5”, dlatego najlepiej wyposażyć się w jedną z dwóch wyżej opisanych pozycji.
Jeśli chodzi o atlas anatomiczny, to polecany jest “ Atlas anatomii człowieka Nettera” (Netter po angielsku jest dostępny online, więc warto kupić sobie polskie wydanie).
Tak naprawdę bazą są podręczniki “Graya”, a reszta jest dowolna i atlasy mogą być różne, w zależności od tego co Wam będzie bardziej odpowiadało do nauki. Sam atlas nie jest konieczny już od pierwszych dni nauki, jednak może służyć jako pomoc, ponieważ podstawą jest podręcznik.
Na anatomii obowiązuje mianownictwo polskie i angielskie, jednak jeśli podczas zaliczenia podczas nazwę jakiejś struktury w języku łacińskim, to jest to jak najbardziej akceptowalne i nie będziesz miał z tego tytułu nieprzyjemności.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z anatomii odbywają się w Auli A lub B budynku głównego Uniwersytetu Opolskiego, jednak obecność na nich nie jest wymagana. Poruszane są tam jednak zagadnienia stricte kliniczne, dzięki czemu zdobyta tu wiedza, może zaowocować na przyszłych latach.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin z anatomii pisany jest po trzecim semestrze i składa się ono z kilku części , a mianowicie z ustnej, pisemnej i praktycznej.
Część pisemna to po prostu test z pytaniami jednokrotnego wyboru, a ustna polega na odpowiedzi i wyczerpującym opisaniu zadanego tematu.
Zwykle pod koniec drugiego semestru kierownik katedry wysyła studentom wymagane zagadnienia do dwóch opisanych powyżej składowych egzaminu (zarówno baza pytań do jednej, jak i drugiej części liczy przeszło 1000 pytań).
Egzamin praktyczny, czyli “szpilki”, polegają na zapisaniu prawidłowych nazw struktur anatomicznych zaznaczonych na preparatach mokrych szpilkami, stąd nazwa zaliczenia. Lista wymaganych terminów również udostępniana jest przez kierownika ćwiczeń.
Warunkiem zaliczenia każdego semestru jest obecność na wszystkich zajęciach, a także zdanie kolokwiów i wejściówek przygotowanych przez asystentów.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Kluczem do sukcesu jest systematyczna nauka i prowadzenie własnych notatek. Świetnie sprawdza się również korzystanie z dziennika laboratoryjnego, który sponsoruje uczelnia, a w tym przypadku jest to po prostu “Anatomia Nettera do kolorowania”, więc osoby rozważające zakup tej pozycji mogą się z tym wstrzymać.
Histologia
Nazwa katedry: Zakład Histologii
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Sławomir Żegleń, prof UO
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Medicum, ul. Oleska 48
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na trzecim piętrze budynku Collegium Medicum na ul. Oleskiej 48 (sala ćwiczeniowa koloru żółtego).
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są raz, a czasem zdarza się, że dwa razy w tygodniu. Kurs histologii trwa trzy semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie nam biały fartuch oraz dziennik laboratoryjny wraz z zestawem kredek do rysowania.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na początku roku akademickiego każdej grupie przydzielany jest asystent, a studenci wchodząc do sali zajmują miejsce przy własnym stanowisku.
Na początku prowadzący wygłasza wstęp teoretyczny, jednocześnie wyświetlając na tablicy multimedialnej widok spod jego mikroskopu, wskazując i opowiadając o wymaganych szczegółach histologicznych, których znajomość będzie nas obowiązywać. Następnie zadaniem studentów jest włączenie swoich urządzeń, obserwacja preparatów na własną rękę, po czym każde szkiełko należy przerysować do dziennika laboratoryjnego. Dodatkowo prowadzący rozdaje naklejki ze zdjęciem mikroskopowym, które wspólnie się opisuje, a właśnie wyżej wspomniany rysunek, powinien zawierać wszystkie zaznaczone szczegóły na nalepce. Jeśli mamy jakiś problem z rozpoznaniem szczegółu lub nie potrafimy prawidłowo ustawić mikroskopu, to asystenci chętnie pomagają i wyjaśniają niejasności.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana. Histologii szczegółowo należy uczyć się na zajęcia seminaryjne.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
W każdym semestrze studenci muszą zdać dwa praktyczne sprawdziany umiejętności, czyli tak zwane szkiełka. Do rozpoznania pod mikroskopem jest 5 preparatów histologicznych, z których musimy podać nazwę każdego, a dodatkowo należy opisać co najmniej dwa szczegóły wskazane przez asystenta.
Dodatkowo zaliczenie semestru będzie obejmować wszystkie poznane do tej pory preparaty histologiczne, a jego forma wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku kolokwiów praktycznych.
Dodatkowo niektóre zajęcia przyjmują formę seminariów z omawianym materiałem teoretycznym. Należy wtedy spodziewać się weryfikacji wiedzy na różne sposoby, na każdym seminarium.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawową pozycją do nauki teorii jest “Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii Zabel”, wszystkie pytania egzaminacyjne czy zaliczenia, układane są właśnie w oparciu o tę książkę.
Jeśli chodzi o atlas histologiczny, to studenci mają pełną dowolność, asystenci jednak polecają wyposażyć się w “Histologię Junqueira” czy “Podręcznik i atlas Wheater”.
Co prawda “Histologia Sawickiego” jest wpisana w spis literatury wymaganej, jednak “Zabel” w zupełności wystarcza, aby poradzić sobie z tym przedmiotem.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z histologii są nieobowiązkowe i zwykle przeprowadzane są zdalnie przez platformę Microsoft Teams.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną.
Szkiełka wyglądają dokładnie tak samo jak opisywane wcześniej zaliczenia semestralne, oczywiście z tą różnicą, że obowiązujący materiał obejmuje wszystkie trzy semestry.
Część teoretyczna składa się z 100 pytań testowych wielokrotnego wyboru, co oznacza, że kilka wariantów odpowiedzi może być prawidłowych.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest obecność na wszystkich zajęciach, zaliczenie kolokwiów, ćwiczeń oraz seminariów.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Najważniejsza jest nauka na bieżąco, warto również robić notatki z zajęć w dzienniku laboratoryjnym, ponieważ razem z “Zabelem” w zupełności wystarczają do zdania histologii.
Biochemia z elementami chemii
Nazwa katedry: Instytut Nauk Medycznych
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Rafał Bułdak, prof UO
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Medicum, ul. Oleska 48
Na wstępie chcemy zaznaczyć, że przedmiot ten podzielony jest na tak zwaną “Małą chemię” prowadzoną w pierwszym semestrze oraz “biochemię” trwającą dwa semestry.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Laboratoria z części chemicznej prowadzone są na Wydziale Chemii Uniwersytetu Opolskiego, natomiast ćwiczenia z biochemii odbywają się w Collegium Biotechnologicum na ul. Kardynała Bolesława Kominka 6.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
“Mała chemia”
Ćwiczenia prowadzone są średnio raz w tygodniu, natomiast seminaria odbywają się raz w miesiącu przez pierwszy semestr.
“Biochemia”
Ćwiczenia tak samo jak w przypadku “małej chemii” prowadzone są raz w tygodniu, a zarówno w semestrze drugim jak i trzecim odbywają się po cztery seminaria.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest biały fartuch medyczny, rękawiczki jednorazowe, kalkulator naukowy oraz dziennik laboratoryjny. Rzeczy takie jak odzież wierzchnia, plecaki lub torby należy zostawić w szatni, aby wszystko odbyło się zgodnie z wymogami BHP.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
“Mała chemia”
Ćwiczenia rozpoczynają się od wejściówki, po napisaniu której asystent przedstawia krótką prezentację multimedialną na dany temat i omawia także wykonywanie doświadczenia. Przeprowadza się je w parach, wszystkie obliczenia i wyniki pisze się na bieżąco w dzienniku laboratoryjnym, a po zakończeniu zajęć należy sporządzić sprawozdanie, które pokazujemy asystentowi i na tej podstawie uzyskujemy zaliczenie ćwiczenia (gdy coś nam nie wyjdzie, to ostatnie zajęcia w semestrze przewidziane jest na nadrabianie braków i błędów, dlatego należy przyłożyć się do wykonywania doświadczeń, aby nie robić sobie zaległości).
Seminaria polegają na wspólnym rozwiązywaniu zadań obliczeniowych i zwykle prowadzący prosi wybranego studenta, aby ten pokazał właściwe rachunki oraz sposób wykonywania obliczenia na tablicy, za co jest oceniany.
“Biochemia”
Każde zajęcia ćwiczeniowe rozpoczynają się wejściówką, a dalsza część laboratorium wygląda tak samo, jak w przypadku opisanej przed chwilą “małej chemii”.
Seminaria z biochemii mają ciekawą formę, ponieważ asystent wyświetla prezentację multimedialną z lukami na niektórych slajdach, a zadaniem studentów jest dopowiedzenie brakującej informacji na podstawie własnej wiedzy.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
“Mała chemia”
Na pierwsze zajęcia należy przyjść przygotowanym ze znajomości podstawowych przyrządów i przedmiotów laboratoryjnych oraz z zasad BHP. Asystent przybliży również wtedy, jak będą wyglądały wszystkie ćwiczenia.
“Biochemia”
Wszystkie zagadnienia są dokładnie wyszczególnione na platformie “moodle”, a na pierwsze ćwiczenia również należy przyjść przygotowanym z określonej partii materiału.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
“Mała chemia”
Wiedza sprawdzana jest poprzez pisanie wejściówek na każdych ćwiczeniach oraz seminariach (wspomniane wcześniej zadania obliczeniowe, których treść otrzymujemy na platformie elearningowej, a więc możemy się z nimi wcześniej zapoznać).
“Biochemia”
Wiedza na biochemii weryfikowana jest poprzez wejściówki, która składa się z 3 pytań opisowych, a na ich ukończenie mamy 6 minut pod rygorem stopera, dlatego należy starać się pisać jak najbardziej treściwie w stosunkowo krótkim czasie.
Z tego przedmiotu do zaliczenia czekają nas kolokwia cząstkowe, jednak aby zostać do nich dopuszczonym, należy zdać wszystkie formy sprawdzające wiedzę zarówno z seminariów jak i ćwiczeń. Na takim kolokwium mogą pojawić się pytania z każdego rodzaju zajęć dotyczących danego tematu (w 2 semestrze przeprowadzane są cztery kolokwia, a w 3 tylko trzy).
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
“Mała chemia”
Na części chemicznej korzysta się głównie z “Chemii ogólnej z elementami biochemii Kędryny” i to właśnie na podstawie tej pozycji układane są pytania sprawdzające przygotowanie do zajęć, a także zawarte w niej zadania obliczeniowe będziemy rozwiązywać na seminariach.
“Biochemia”
Sprawa jest dość skomplikowana, ponieważ asystenci wymagają i weryfikują wiedzę na podstawie trzech podręczników, “Biochemii Harpera”, “Biochemii Bańkowskiego” oraz “Biochemii Ferriera”. Jak podają asystenci, nie ma według ich idealnego podręcznika do tego przedmiotu, dlatego każdy z nich zaleca naukę z wymienionych wyżej pozycji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady są nieobowiązkowe i zazwyczaj przeprowadzane są zdalnie przez aplikację Microsoft Teams. Warto uczęszczać na wykłady z biochemii, ponieważ przekazywana tam wiedza, bywa często pomocna na kolokwiach i egzaminie.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
“Mała chemia”
Egzamin z części chemicznej przeprowadzany jest po pierwszym semestrze i obejmuje cały przerobiony materiał. To test składający się z 50 pytań jednokrotnego wyboru.
Biofizyka
Nazwa katedry: Zakład Fizyki Medycznej
Kierownik katedry: dr hab. Dariusz Man, prof. UO
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Medicum, ul. Oleska 48
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki na ul. Oleskiej 48. Budynek ten jest bezpośrednio połączony z Collegium Mediucum korytarzem.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia prowadzone są raz w tygodniu, natomiast seminarium odbywa się średnio raz na miesiąc. Zajęcia z biofizyki realizowane są w pierwszym semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia z biofizyki potrzeby jest biały fartuch (niektórzy asystenci go nie wymagają), kalkulator naukowy oraz dziennik laboratoryjny.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Każde zajęcia rozpoczynają się wejściówką, po której napisaniu studenci biorą się za wykonywanie doświadczeń biofizycznych. Ćwiczenia są bardzo przyjemne i przydatne, ponieważ można się nauczyć tutaj techniki prawidłowego wykonywania USG i poznać zasady działania ultrasonografii. Dodatkowo dane nam będzie tak naprawdę korzystać z większości podstawowych aparatur dostępnych w medycynie i zgłębienie ich tajników od podszewki (między innymi aparat do elektrokardiografii).
Po wykonanym ćwiczeniu, należy sporządzić sprawozdanie, które oceniane jest przez prowadzącego nas asystenta. W przypadku niezaliczenia wejściówki, odejmuje się po prostu jeden stopień od oceny ze sprawozdania.
Na seminariach studenci przygotowują prezentację multimedialną na zadane przez Pana Profesora zagadnienie, który ocenia zgodność z tematem, estetykę i merytorykę.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Pierwsze zajęcia są organizacyjne, gdzie studenci poznają zasady BHP, a także przydzielone zostają im odpowiednie ćwiczenia do wykonywania przez cały kurs, ponieważ każda osoba przeprowadza swój zestaw doświadczeń. Mimo tego, asystenci i tak weryfikują przygotowanie studentów poprzez wejściówkę, do której należy zapoznać się z pierwszym tematem z dziennika laboratoryjnego.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wejściówka pisana jest na każdych ćwiczeniach, a zwykle składa się z 4 pytań jednokrotnego wyboru. Wymaganą od nas wiedzę, znajdziemy w dzienniku laboratoryjnym, a konkretnie we wstępie teoretycznym do doświadczenia.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Co prawda katedra zaleca konkretne pozycje książkowe, jednak zwykle materiał umieszczony w dzienniku laboratoryjnym, a także informacje przekazywane na seminariach i wykładach są w zupełności wystarczające do zdania biofizyki.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Obecność na wykładach jest nieobowiązkowa, jednak w ciągu semestru odbywa się ich tylko kilka, a prowadzący je Pan Profesor robi to na tyle ciekawie, że naprawdę warto go posłuchać.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin składa się z pytań testowych jednokrotnego wyboru, aby zostać do niego dopuszczonym, należy zaliczyć seminaria (poprzez przygotowanie prezentacji) oraz ćwiczenia (przez zdanie wszystkich sprawozdań).
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Na ćwiczenia należy przychodzić przygotowanym i tak naprawdę nie ma powodu, aby biofizyki się obawiać. Wykonywane tam obliczenia nie są skomplikowane, więc osoby po podstawowej matematyce dadzą sobie radę. Zawsze, gdy pojawiają się jakieś trudności lub niejasności, to asystenci służą nam pomocą i chętnie tłumaczą wszelkie problematyczne kwestie.
Biologia z embriologią i parazytologią
Nazwa katedry: Pracownia Biologii i Genetyki Lekarskiej
Kierownik katedry: dr n. przyr. Zbigniew Pokora, prof. UO
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Medicum, ul. Oleska 48
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Collegium Biotechnologicum na ul. Kardynała Bolesława Kominka 6.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się średnio raz w tygodniu przez pierwszy semestr, natomiast seminaria przeprowadzane są rzadziej.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie nam biały fartuch, kredki do rysowania oraz dziennik laboratoryjny.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia zaczynają wejściówką, bądź kończą wyjściówką. Następnie asystent wygłasza prelekcję, wspomagając się prezentacją multimedialną na przerabiany temat. Co jakiś czas prowadzący przerywa wypowiedź, dając chwilę studentom na zapoznanie się z omawianym pasożytem czy elementem komórki pod mikroskopem (Waszym zadaniem jest przerysowanie widocznych struktur do dziennika laboratoryjnego, podobnie jak ma to miejsce na histologii).
Na seminariach, każdy student musi przygotować prezentację multimedialną na zadany przez prowadzącego temat i wygłosić ją na forum, a dodatkowo co jakiś czas do napisania jest kolokwium cząstkowe obejmujące zagadnienia teoretyczne. Zwykle po przedstawieniu tematu zajęć, asystent rozpoczyna dyskusję, za którą również można dostać ocenę.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze zajęcia należy przyjść przygotowanym z materiału zawartego w dzienniku laboratoryjnym, jednak chcemy zaznaczyć, że większość asystentów przeprowadza wyjściówki, a zatem sprawdzane jest to, co wynieśliśmy z ćwiczeń.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na tym przedmiocie wiedza weryfikowana jest przede wszystkim na podstawie wcześniej wspomnianych wyjściówek, które przyjmują formę opisową (zwykle są to trzy pytania, gdzie musimy napisać wszystko co wiemy na jakiś temat np. opis pasożyta), na ich napisanie nie ma limitu czasowego, jednak nie powinniśmy przesadzać i 10-15 minut to sporo na wystarczające rozpisanie się.
Dodatkowo co jakiś czas na seminariach pisze się kolokwia cząstkowe składające się z testowych pytań jednokrotnego wyboru.
W trakcie trwania semestru, studenci muszą zmierzyć się z trzema testami blokowymi, po każdym zakończonym dziale tematycznym (jeden z biologii komórki, drugi z embriologii i trzeci z parazytologii).
Podczas ciągu zajęć związanych z parazytologią, na seminariach przeprowadzane jest zaliczenie praktyczne. Zadaniem studentów będzie wylosowanie preparatu mikroskopowego i rozpoznanie utrwalonego na nim pasożyta, a także uzasadnienie swojego wyboru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książkami zalecanymi i wymaganymi przez asystentów są “Embriologia Langmana”, “Zarys parazytologii medycznej Ferenc”. Warto również zapoznać się z udostępnianym przez Pana Profesora skryptem, który wraz z przekazywaną wiedzą na wykładach oraz skrupulatnie prowadzonymi notatkami w dzienniku laboratoryjnym, stanową podstawę do poradzenia sobie z egzaminem końcowo semestralnym.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są raz w tygodniu przez Pana Profesora, a przekazywane na nich treści stanowią podstawę do zaliczenia przedmiotu, mimo, że nie są obowiązkowe, to wiedza wykładana przez Profesora jest tak obszerna, że nie sposób ich opuścić.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin obejmuje materiał związany z biologią komórki, parazytologią i embriologią. Aby zdać przedmiot należy zaliczyć test z pytaniami jednokrotnego wyboru, jednak żeby móc do niego przystąpić, należy być na bieżąco ze wszystkimi wcześniej wspomnianymi formami zaliczeń (testy blokowe, seminaria i wejściówki).
Fizjologia
Nazwa katedry: Zakład Fizjologii
Kierownik katedry: dr n. med. Dariusz Soszyński, prof. UO
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Medicum, ul. Oleska 48
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku głównym Wydziału Lekarskiego (Collegium Medicum) na 3 piętrze na ul. Oleskiej 48 (sala oznaczona kolorem zielonym).
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia z fizjologii odbywają się raz w tygodniu i trwają przez drugi oraz trzeci semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest fartuch medyczny oraz dziennik laboratoryjny.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Każde zajęcia rozpoczynają się rozmową z asystentem, który zadaje różnie pytania z biążącego tematu, studenci dyskusją w grupie oraz mogą wyjaśniać wszelkie niewiadome z prowadzącym. Następnie wszyscy wykonują ćwiczenia, zgodnie z rozpiską z dziennika laboratoryjnego (doświadczenia to symulacje fizjologiczne wykonywane w programie komputerowym, każdy student ma swój laptop i przeprowadza ćwiczenia samodzielnie, uzyskane dane przepisuje się do dziennika laboratoryjnego). Na podstawie uzyskanych wyników, odpowiada się na przygotowane pytania, które potem sprawdzane są przez asystenta i na tej podstawie uzyskuje się zaliczenie sprawozdania z ćwiczeń.
Studenci na zajęciach wykonują między innymi badania EKG, próby wysiłkowe, czy sprawdzają, jak zachowuje się komórka nerwowa pod wpływem różnych bodźców.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze zajęcia warto przygotować się z podstaw neurofizjologii, ponieważ część asystentów egzekwuje wiedzę poprzez wejściówki, jednak zazwyczaj prowadzona jest niezobowiązująca rozmowa na dany temat, za udział w której można uzyskać plusy, brane później pod uwagę przy wystawianiu ocen.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez kolokwia ustne. Do sali wchodzi się w parach, każda osoba losuje po 3 pytania, ma chwilę czasu, aby się do nich krótko przygotować i zaczyna odpowiadać. O ewentualne nieścisłości dopytuje na koniec asystent i tutaj czasem brana pod uwagę jest aktywność na ćwiczeniach.
Jeśli ktoś zda wszystkie kolokwia na co najmniej 4, to przysługuje wtedy możliwość zwolnienia z egzaminu końcowego, dlatego warto się starać.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawową i polecaną pozycją jest “Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej Traczyka”, ale także “Fizjologia człowieka Konturka”. Poza tymi dwoma książkami, należy przyswoić wiedzę przekazywaną na wykładach i ćwiczeniach.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Obecność na wykładach nie jest obowiązkowa, jednak Profesor przedstawia tam ważne treści, które później są podstawą do układania pytań egzaminacyjnych.
Prowadzone są zdalnie, za pośrednictwem Microsoft Teams.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin pisany jest po trzecim semestrze, a sam składa się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru. Aby zostać do niego dopuszczonym, należy zdać wszystkie kolokwia.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Korzystanie z dziennika laboratoryjnego jak i sukcesywne uzupełnianie go oraz uczęszczanie na wykłady, stanowią klucz do osiągnięcia sukcesu.
Elementy profesjonalizmu
Nazwa katedry: Instytut Medycyny
Kierownik katedry: dr n. med. Barbara Radecka, prof. UO
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Medicum, ul. Oleska 48
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot połowicznie prowadzony jest zdalnie przez Microsoft Teams, a druga część zajęć odbywa się stacjonarnie na auli głównego budynku UO.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w pierwszym semestrze i odbywają się zwykle raz na tydzień lub dwa tygodnie.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Seminaria polegają głównie na dyskusji. Każdy student na zaliczenie musi przygotować prezentację multimedialną, na zadany przez asystenta temat. Największy nacisk zatem kładziony jest na aktywność i chęć wyrażania swojego stanowiska i poglądów.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana, natomiast warto mieć jakieś pojęcie na temat podstawowych praw pacjenta.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez egzamin końcoworoczny, który składa się z pytań opisowych. Mniejszych form zaliczeń cząstkowych nie przewiduje się.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Katedra podaje spis literatury wymaganej, jednak zupełnie wystarczająca do zaliczenia będzie wiedza przekazywana przez Panią Profesor w trakcie wykładów.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są zdalnie, obecność nie jest obowiązkowa, jednak jak pisaliśmy wyżej, Pani Profesor przekazuje tam informacje, które potrzebne będą nam do zaliczenia przedmiotu.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Wygląd egzaminu opisaliśmy w jednym z powyższych punktów.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Warto wchodzić w polemikę z Panią Profesor, ponieważ wtedy możemy zyskać dodatkowe plusy, które będą brane pod uwagę przy ocenie egzaminu.
Język angielski
Nazwa katedry: Studium Języków Obcych
Kierownik katedry: mgr Katarzyna Piętos
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Medicum, ul. Oleska 48
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia mogą odbywać się w kilku miejscach, w zależności od asystenta. Dokładna rozpiska dostępna jest na tej samej stronie, na której znajdziemy aktualny plan zajęć.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, począwszy od drugiego semestru i trwają aż do czwartego semestru.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest zeszyt oraz podręcznik.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia skupiają się głównie wokół poznawania słownictwa medycznego i jego praktycznego wykorzystania, poprzez rozmowy z prowadzącym i kolegami z grupy.
Czasem omawiana jest gramatyka oraz podstawowe zasady językowe, więc jeśli ktoś ma z tym problem, to nie musi się obawiać, ponieważ zawsze jest okazja na podszlifowanie swoich umiejętności.
Nauczanie dostosowane jest zwykle do najsłabszej osoby w grupie, nie można mówić tutaj o konkretnym poziomie językowym.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez kolokwia cząstkowe, które składają się z zadań, gdzie studenci tłumaczą zdania z języka polskiego na angielski.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Wybór książki jest uzależniony od asystenta, z którym będziemy mieli prowadzone zajęcia.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z języka angielskiego wykłady nie są przewidziane w harmonogramie.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin pisany jest dopiero po 4 semestrze studiów, składa się z części praktycznej jak i teoretycznej.
Język łaciński
Nazwa katedry: Studium Języków Obcych
Kierownik katedry: mgr Irena Kosiorowska-Majka
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Medicum, ul. Oleska 48
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia mogą odbywać się w kilku miejscach, w zależności od asystenta. Dokładna rozpiska dostępna jest na tej samej stronie, na której znajdziemy aktualny plan zajęć.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu i odbywają się przez dwa semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie podręcznik “Lingua latina Filipczak-Nowicka”.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na zajęciach studenci tłumaczą tekst z podręcznika, a także poznają podstawy gramatyki oraz słownictwo medyczne.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
W pierwszym semestrze studenci piszą dwa kolokwia, które polegają na przetłumaczeniu słówek medycznych z języka polskiego na łaciński oraz kilku zdań z łaciny na język polski. W drugim semestrze do napisania czeka tylko egzamin na koniec.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Wymaganą książką jest “Lingua latina Filipczak-Nowicka” i to właśnie w tę pozycję należy się wyposażyć.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Brak wykładów z języka łacińskiego.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin pisany jest na koniec drugiego semestru i składa się z 60 pytań z odpowiedziami jednokrotnego wyboru.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Zajęcia nie są stosunkowo wymagające, a prowadzący bardzo wyrozumiali, dlatego naukę tego języka można potraktować jako przygodę, a nie coś stresującego.
Opieka pielęgnacyjna z elementami pierwszej pomocy
Nazwa katedry: Zakład Medycyny Rodzinnej i Zdrowia Publicznego
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak, prof. UO
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Medicum, ul. Oleska 48
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w Centrum Symulacji Medycznej, które zlokalizowane jest na 3 piętrze Collegium Medicum na ul. Oleskiej 48.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia mogą odbywać się raz na tydzień lub dwa tygodnie, a prowadzone są przez drugi semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia warto przyjść przebranym (fartuch medyczny, a jeśli ktoś posiada, to mile widziany jest scrubs) i z obuwiem medycznym (jakiekolwiek buty na zmianę będą dobre). Dodatkowo można wziąć zeszyt, celem prowadzenia notatek.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Przebieg każdych zajęć różni się od siebie znacząco. Przede wszystkim studenci nauczą się tutaj podstaw pielęgniarstwa, których znajomość jest niezbędna na praktykach po pierwszym roku. Korzystając z fantomów, można przypomnieć sobie podstawy BLS czy sprawdzić, jak efektywnie udzielana jest pomoc.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza nie jest weryfikowana na pierwszych zajęciach.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza, a tak naprawdę umiejętności praktyczne weryfikowane są na podstawie wykonywanych przez nas procedur medycznych.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książką rekomendowaną przez asystentów są “Podstawy Pielęgniarstwa T. 1-2 Ślusarska”, jednak materiał przyswojony na wykładach i seminariach jest w zupełności wystarczający.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są zdalnie przez aplikację Microsoft Teams (bądź też stacjonarnie w zależnosci od decyzji prowadzącego) i obecność na nich nie jest wymagana ani weryfikowana.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Przedmiot kończy się egzaminem w sesji letniej.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Z racji, że zajęcia prowadzą świetni praktycy, to należy zadawać im jak najwięcej pytań, aby dobrze przygotować się do pierwszego kontaktu z pacjentem.
Wychowanie fizyczne
Nazwa katedry: Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Miejsca odbywania zajęć, zależy tylko od wybranej przez nas aktywności.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Terminy ćwiczeń ustala się z prowadzącym, ponieważ zajęcia z wychowania fizycznego nie są wpisane w harmonogram.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie nam adekwatny strój sportowy w zależności od wybranej dyscypliny.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Przed rozpoczęciem drugiego semestru jesteśmy informowani przez dziekanat o dacie zapisu na zajęcia z wychowania fizycznego. Rejestracji dokonujemy przez konto na platformie “USOS”. Co ciekawe, na tym przedmiocie możemy spotkać i nawiązać znajomości z osobami z innych kierunków studiów. Wybór aktywności jest naprawdę duży, zaczynać od zumby, przez pływanie czy turystykę rowerową, po jazdę na łyżwach. Aby zapisać się na najbardziej chodliwe zajęcia, należy być naprawdę szybkim, bo obowiązuje kolejność zapisów “kto pierwszy, ten lepszy”.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na zajęciach z wychowania fizycznego nie jest wymagana.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie wychowania fizycznego uzyskuje się na podstawie 100% obecności na zajęciach.
Zajęcia dodatkowe
Każdy student w ciągu roku musi odbyć odpowiednią ilość godzin zajęć dodatkowych. Na pierwszym roku należy zdać dwa fakultety. Pierwszym z nich są Techniki 3D (prowadzone na pierwszym semestrze) oraz Humanizacja medycyny (zajęcia odbywają się w drugim semestrze. Przedmioty same w sobie nie są wymagające, każdy z nich ma swoje odrębne warunki zaliczenia i tak w przypadku Technik 3D należy przygotować projekt modelu oraz spróbować wydrukować go na drukarce 3D, a asystent ocenia poprawność wydruku. Jeśli chodzi o Humanizację medycyny, to oceniana jest obecność, aktywność na zajęciach oraz przygotowanie prezentacji związanej z interpretacją utworu filmowego lub literackiego.
Praktyki wakacyjne z zakresu opieki nad chorym
Do zrealizowania jest 120 godzin dydaktycznych na wybranym przez siebie oddziale. Należy wybrać go mądrze, aby mieć szansę na realizację wszystkich czynności zawartych w karcie zaliczeniowej. W Opolu można zapisać się na praktyki grupowe, czyli takie organizowane przez uczelnię lub indywidualne, wtedy wszystkie formalności załatwiamy na własną rękę.
Wszystkie wyszczególnione czynności wypisane w karcie muszą być zatwierdzone przez opiekuna praktyk i znajomość ich wykonania musi być poświadczona pieczęcią oraz podpisem pielęgniarki oddziałowej lub naczelnej. Prawidłowo wypełnioną kartę zaliczeń zanosimy do koordynatora praktyk, którego biuro znajduje się na Wydziale Nauk o Zdrowiu na ul. Katowickiej 68.
Komunikacja na zajęcia
Jak wspominaliśmy wcześniej, Opole jest stosunkowo małym miastem, dlatego studenci poruszają się głównie dzięki liniom MZK lub o własnych nogach. Z Głównego Dworca pod Uniwersytet Opolski możemy dojechać połączeniem nr 11, (przystanek “Dworzec Wschodni Uniwersytet” lub “Oleska Uniwersytet”), nr 3,17 i 8 (przystanek “Plac Kopernika”).
Na ul. Kominka 6, gdzie odbywa się część zajęć, możemy dojść w ciągu 10 minut spacerem od Collegium Medicum, natomiast na ul. Witosa 26, studenci zwykle zbierali się w większe grupki i dojeżdżają samochodami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby się tam przespacerować lub skorzystać z MZK.
Bilety na komunikację miejską można kupić na tej stronie MZK, a dość popularnym portalem jest “kiedyprzyjedzie”, gdzie na bieżąco możemy wyszukiwać połączenia autobusowe.
Mieszkanie
Jeśli myślimy nad wynajmem mieszkania lub pokoju, to tak naprawdę każda dzielnica i okolica Opola będzie dobra, poza Zaodrzem, które znajduje się stosunkowo daleko od uczelni. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie wybór Osiedla Chabry, Armii Krajowej lub Centrum.
Mieszkania są do wynajęcia w granicach 1000-2000 i więcej złotych. Tak naprawdę wszystko zależy od standardu, ilości pokoi, lokalizacji. Jeśli chcesz zamieszkać w kawalerce, to ceny wahają się w granicach od 1100-1200 zł. Warto zwrócić uwagę, że w ogłoszeniu najczęściej nie podaje się czynszu, dlatego do prezentowanej tam ceny dodaje się jeszcze czynsz, co dopiero zobaczymy wczytując się bardziej w ofertę.
Ceny pokoi w Opolu wahają się w granicach 600-900 zł za pokój, w zależności od standardu i lokalizacji.
Ciekawostki
Wydział lekarski na Uniwersytecie Opolskim jest młodym wydziałem, z ogromnym potencjałem, nowym sprzętem edukacyjnym i medycznym. Prowadzący są bardzo prostudenccy, a także wielu z nich uczy od niedawna co jest dużym plusem, ponieważ bardzo chętnie przekazują wiedzę, czy odpowiadają na nurtujące pytania. Żaden z nich nie jest też złośliwy czy robiący pod górkę studentowi.
Istnieje też możliwość dołączenia do kół naukowych i bycia współautorem prac naukowych. Koła naukowe to takie organizacje, które najczęściej zgłębiają wspólnie jakąś jedną konkretną dziedzinę. Są to nieobowiązkowe stowarzyszenia, totalnie dla pasjonatów i chętnych, możliwe jest opracowywanie jakichś badań czy organizacja akcji profilaktycznych, a także praca nad zagadnieniami klinicznymi pod okiem opiekunów kół. Warto pamiętać, że koło naukowe to działalność dodatkowa, dla własnej satysfakcji, która nie wpływa na zaliczenie semestru, roku czy jakiegoś przedmiotu, i trzeba umieć pogodzić zaliczenia na studiach z działalnością w kole.
Dodatkowo na uczelni jest możliwość wykupienia ubezpieczenia NNW oraz OC, które i tak zakupić musi każdy student, żeby podjąć praktyki po 1 roku. Okres ważności takiej polisy to rok czasu. Jeśli macie takie ubezpieczenie od rodziców/kogoś z rodziny, i wiecie, że na pewno posiadacie ten typ ubezpieczenia (to co innego niż ubezpieczenie zdrowotne!), to wystarczy przynieść zaświadczenie i nie trzeba wtedy kupować go przez uczelnię. Zaświadczenie o ubezpieczeniu NNW i OC będzie potrzebne przy kompletowaniu dokumentów wymaganych do praktyk po 1 roku. Temat ubezpieczeń jest załatwiany przez starostów grup, kiedy dziekanat wyśle informację o tym, że powinniście już zacząć to ogarniać. To oni zbierają pieniądze oraz formularze z danymi studentów ze swojej grupy, a następnie robią przelew na wskazane przez dziekanat dane oraz dostarczają tam wypełnione formularze zgłoszeniowe. Koszt takiego ubezpieczenia to około 150 zł.
Jeżeli masz więcej niż 26 lat a nie masz ubezpieczenia to daje możliwość ubezpieczenia się osobom powyżej 26 roku życia właśnie za jej pośrednictwem. Po złożeniu podania, uczelnia zgłasza chętną osobę do NFZ i odprowadza za nią składki. Informacje na ten temat można znaleźć podanym przez nas adresem.
Aktualnie Władze Uczelni wraz z Samorządem są w trakcie załatwiania karty MultiSport, dla wszystkich posługujących się legitymacją (MultiSport już na ten moment przysługuje każdemu studentowi, z tym, że na osobną kartę).
Zakończenie
Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi poznaliście dobrze Uniwersytet Opolski i przez to rozwialiśmy Wasze wszelkie wątpliwości związane ze studiowaniem w tym mieście. Jeśli wciąż coś pozostaje niejasne lub narodziły się nowe pytania, to serdecznie zapraszamy do dołączenia na grupę facebookową, gdzie nasz zespół dołoży wszelkich starań, aby Wam pomóc. Koniecznie odwiedźcie również Nikolę @serotoninka_, która razem z nami stworzyła ten poradnik, aby ułatwić start na kierunku lekarskim w Opolu.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: