
@ Copyright 2022
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych treści.
@ Copyright 2022
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Możesz się wypisać w każdym momencie.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Spis treści
×
By Daniel
Uniwersytet Medyczny w Lublinie – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Chcielibyśmy, aby stworzony przez nas poradnik pomógł studentom pierwszego roku, szczególnie tym przerażonym, odnaleźć się podczas pierwszych zajęć na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Zdajemy sobie sprawę, że informacje o tej uczelni znajdziecie w wielu miejscach, mogą być to również sprzeczne wiadomości, dlatego uporządkowaliśmy je specjalnie dla Was. Wokół kierunku lekarskiego powstało mnóstwo mitów, które rozwiejemy oraz przekażemy porady i wskazówki, jak sobie poradzić i nie zwariować w zupełnie nowym otoczeniu i rzeczywistości.
Na koniec chcemy życzyć wszystkim powodzenia i samych sukcesów podczas Waszej przygody z medycyną, która szczególnie na początku może nie być łatwa, ale naprawdę warto zmierzyć się z tym wyzwaniem.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Zazwyczaj inauguracja roku akademickiego odbywa się pierwszego października, jeśli akurat ta data wypada w weekend, to termin ulega modyfikacjom. Aby być na bieżąco, najlepiej śledzić stronę internetową uczelni, ponieważ tam pojawiają się szczegółowe informacje, jeśli chodzi między innymi o terminy.
Inauguracja roku akademickiego rozpoczyna się mszą świętą w szpitalu, jednak nie uczestniczą w niej studenci, następnie przemawiają władze rektorskie, po czym odbywa się ceremonia immatrykulacji, gdzie studenci są przyjmowani w poczet uczelni. “Pasowanie na studenta” przeprowadzane jest na Hali Sportowo-Widowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na ul. Doktora Witolda Chodźki 15, gdzie świeżo upieczeni studenci dodatkowo dostają torbę z gadżetami związanymi z uczelnią. Obecność na immatrykulacji jest obowiązkowa, ponieważ zbierane wtedy są podpisy pod ślubowaniem studenckim, a dodatkowo, każde krzesło jest podpisane imieniem i nazwiskiem.
Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego, student zobowiązany jest do odbycia szkolenia BHP. W praktyce zaliczenie tego kursu polega na zapoznaniu się z materiałami zamieszczonymi przez kierownika na platformie “Moodle” i najprościej mówiąc, należy “przeklikać” wszystkie slajdy dostępnych tam prezentacji multimedialnych. Po wykonaniu tych czynności, szkolenie BHP można uznać za zaliczone. Proces ten jest na tyle nieskomplikowany, że jeśli ktoś myślałby o przepisaniu takiego kursu, wcześniej już odbytego na innej uczelni, to z pewnością zajmie to więcej czasu i bardziej się będzie trzeba natrudzić, niż po prostu wykonać opisane wyżej kroki.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, to można powiedzieć “najmniejszy element układanki”, ponieważ jej liczebność wynosi 5 osób. Jeśli chodzi o sposób, w jaki są one układane, to podstawą jest kolejność alfabetyczna nazwisk. Natomiast, wraz z pojawianiem się kolejnych list rekrutacyjnych, zgodność z alfabetem może zostać zaburzona, ponieważ osoby przyjęte później na uczelnię, dopisywane są do grup, gdzie po prostu znajdzie się dla nich miejsce. To w ile osób prowadzone są zajęcia, zależy stricte od przedmiotu. Czasem odbywają się dla jednej grupy, dwóch, czy tak jak na przykład na anatomii tak zwana “grupa anatomiczna” składająca się z trzech dziekańskich. Seminaria natomiast prowadzone są dla 30 osób (6 grup dziekańskich).
3. Kim jest starosta grupy?
Oficjalnie, każda grupa dziekańska musi mieć swojego reprezentanta, czyli starostę grupy. Do jego obowiązków należy między innymi odbiór legitymacji studenckich, skierowań na okresowe badania lekarskie, czy identyfikatorów, którymi trzeba posługiwać się na zajęciach. Jego wybór opiera się na głosowaniu poprzez aplikację Messenger (lub w inny sposób), na nowo powstałej grupie każdej sekcji dziekańskiej.
Dodatkowo należy wybrać starostę grupy anatomicznej, którego zakres obowiązków jest już szerszy. Głównie, to ta osoba kontaktuje się ze starostą grupy, pełni on funkcję łącznika i przekazuje informacje odnośnie organizacji sesji egzaminacyjnej studentom.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku to główny pośrednik między władzami uczelni, a studentami. Wypowiada się w imieniu całego roku akademickiego, a także staje w imieniu poszczególnych grup, czy studentów, w przypadku składania wniosków np. o dodatkowe wglądy do egzaminu. Osoba ta dostaje bezpośrednie informacje od prowadzących i jest odpowiedzialna za ustalanie harmonogramu egzaminów w sesji, czy kolokwiów jeśli odbywają się dla całego roku w tym samym czasie. Czasem odbywają się spotkania władz uczelni z przedstawicielami studenckimi, a to właśnie tam starosta roku przedstawia sugestie i wnioski na forum publicznym. Starostę grupy dziekańskiej, anatomicznej i roku, wybiera się w ten sam sposób, opisany w punkcie powyżej.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego znajduje się w budynku na ulicy Doktora Witolda Chodźki 19. Sam pokój obsługi studenta, znajduje się na 3. piętrze w pokoju nr 11, można dostać się tam przy użyciu windy lub wchodząc schodami. Po wyjściu z windy udajemy się od razu w prawą stronę (jeśli korzystamy ze schodów to w lewo) i docieramy pod wyżej wymieniony pokój obsługi studenta.
Poza sprawami, które zostały opisane powyżej i są zadaniem starosty, to w dziekanacie dostarczymy też umowę na praktyki i zdamy kartę praktyk. Co ważne, nie zawsze należy stawiać się osobiście w dziekanacie, czasem lepiej po prostu zadzwonić, bo we współpracy z pracującymi tam paniami, telefonicznie można załatwić naprawdę wiele.
CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Na Uniwersytecie medycznym w Lublinie istnieją dwie platformy, pełniące funkcję wirtualnego dziekanatu.
Pierwsza, to system “FRONTDESK”, która służy przede wszystkim do usprawnienia komunikacji na linii student-dziekanat uczelni, a dzięki niej między innymi przedłużyć można ważność swojej m-legitymacji. Więcej informacji o samej platformie można znaleźć pod tym linkiem. Natomiast sam portal dostępny jest tutaj.
Druga platforma to tak zwany “portal studenta”, można powiedzieć, że jest to odpowiednik licealnego dziennika elektronicznego. Znajdziemy tam aktualny plan zajęć, obowiązujący w danym semestrze, wirtualny indeks ocen, rejestr badań i płatności, sprawdzimy skład naszej grupy dziekańskiej czy dostaniemy powiadomienie, jeśli przyznane zostanie nam prawo do pobierania stypendium.
Krótko mówiąc, znajdują się tutaj wszystkie najważniejsze informacje potrzebne studentowi, a do samego portalu link zamieszczamy tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Co ważne, skład grupy dziekańskiej może ulec zmianie dopiero na drugim roku, gdzie studenci czasem mają możliwość dokonania wymian międzygrupowych na zasadzie 1:1, jednak taką decyzję należy odpowiednio uargumentować i złożyć pismo w dziekanacie. Na trzecim roku sytuacja zmienia się diametralnie, ponieważ wtedy studenci sami dobierają się w tak zwane “szóstki” kliniczne. Więc odpowiadając na pytanie, mając mnóstwo szczęścia można znaleźć się w jednej grupie ze znajomym, ale większe szanse na to mamy dopiero na wyższych latach.
8. Biblioteka
Biblioteka główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zlokalizowana jest na ulicy Szkolnej 18, czyli około 10 minut spacerem od głównych budynków uczelni. Poza standardowym wypożyczeniem lub zwrotem książki, do dyspozycji studentów została oddana czytelnia. Można tam pouczyć się ze swoich książek lub wziąć jedną z zasobów bibliotecznych i spędzić z nią czas. Po więcej informacji chętne osoby odsyłamy na stronę internetową biblioteki.
Nie jest to jedyne miejsce, gdzie student może usiąść z książką, ponieważ w Centrum Symulacji Medycznej na ulicy Chodźki 4 mieści się czytelnia. Zwykle studenci wypożyczali również i tutaj interesujące ich tytuły książkowe.
Warto podkreślić, że Uniwersytet Medyczny w Lublinie umożliwia swoim studentom bezpłatny i legalny dostęp elektroniczny do wielu pozycji książkowych. Link do strony z literaturą znajduje się tutaj, zaznaczyć należy, że aby z niego niej skorzystać, należy uzyskać zdalny dostęp, poprzez właściwą konfigurację ustawień przeglądarki internetowej. O tym jak to zrobić, dowiecie się więcej pod tym linkiem.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Na pierwszym roku student spędza najwięcej czasu w dwóch lokalizacjach. Pierwsza, to okolicy ulicy Chodźki, czyli Kampus (miejsce gdzie znajdują się wydziały, dziekanat i Centrum Symulacji Medycznej). W Lublinie nie ma jednego głównego wydziału, gdzie zebrane byłyby wszystkie zajęcia, ale wszystko rozproszone jest jest w mniejszych budynkach, które oddalone są od siebie w granicach 10-20 minut piechotą.
Drugą lokalizacją jest ulica Radziwiłłowska 11 ze znajdującym się tam Collegium Medicum.
Dokładne adresy wszystkich katedr umieścimy nieco niżej, dlatego zachęcamy do uważnego czytania poradnika.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Wokół studiów niestacjonarnych narosło wiele mitów, a jednym z nich jest to, że poniekąd studenci studiujący w tym trybie mają łatwiej, ponieważ płacą sami za każdy semestr edukacji. Jeśli chodzi o Uniwersytet Medyczny w Lublinie, to w żadnym razie nie można mówić o takiej faworyzacji, a każdy student traktowany jest na równi, mając takie same prawa, obowiązki, przywileje jak i formy i rodzaje zaliczeń. Jedyna różnica polega na tym, że zgodnie z prawem szkolnictwa wyższego, studenci studiujący w tych dwóch różnych trybach, nie mogą być
wymieszani w jednej grupie dziekańskiej, dlatego w Lublinie jak i na wielu uniwersytetach medycznych w Polsce, podział ten jest zachowany.
11. Legitymacje
Legitymacje wydawane są w październiku, zaraz na początku roku akademickiego. Zwykle starości odbierają je z dziekanatu na ul. Chodźki 19, a następnie rozdają wśród członków swojej grupy. Koszt wyrobienia tego dokumentu wynosi około 22 zł i tę opłatę uiszczamy poprzez portal studenta. Z racji posiadania legitymacji studenckiej, przysługują nam liczne ulgi z tego tytułu, np. tańsze bilety komunikacji miejskiej czy wejścia do ośrodków kultury.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Za wybitne osiągnięcia naukowe lub sportowe w okresie szkoły średniej, tzn. tytuł laureata olimpiady międzynarodowej, tytuł laureata bądź finalisty olimpiady stopnia centralnego lub bycie medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w sporcie, student ma prawo ubiegać się o stypendium naukowe rektora.
Sprawami stypendialnymi zajmuje się Dział Spraw Socjalnych Studentów, a więcej o samych wnioskach stypendialnych jak i warunkach jego przyznawania, można dowiedzieć się tutaj.
Autorstwa Tomasz Zugaj – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25339727
13. Akademik.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie oferuje trzy Domy Studenta, “DS1”, “DS2” oraz “DS3”. Różnią się one standardem, ale wszystkie oferują pokoje jedno- lub dwuosobowe. Akademiki zlokalizowane są na ul. Chodźki, więc stosunkowo blisko samego Kampusu.
Wszystkie szczegółowe informacje, takie jak terminarz kwaterowania, cennik, galeria zdjęć, czy warunki i potrzebne dokumenty niezbędne do ubiegania się o akademik, znajdują się na ich oficjalnej stronie, do której odsyłamy wszystkie chętne osoby.
14. Plan zajęć
Plan zajęć dostępny jest na portalu studenta, o czym wspominaliśmy wcześniej, jego forma pozwala na bieżące korzystanie z niego, ponieważ jest dedykowany stricte pod studenta.
Natomiast jeśli ktoś nie ma jeszcze dostępu do portalu, może podejrzeć plan zajęć na stronie uczelni w zakładce, do której link zamieszczamy tutaj, jednak jego forma jest cięższa do rozczytania, ponieważ jest to zbiorczy harmonogram dla całej społeczności akademickiej, więc odnalezienie swojej grupy może być problematyczne. Dodatkowo znajdziemy tutaj plan rozpoczęcia roku ze szczegółowymi datami i terminami, do których należy dostarczyć odpowiednie pisma i dokumenty.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Brak czasu na studiach medycznych to kompletny mit! Oczywiście, podstawą jest sumienna i dobrze rozplanowana nauka, jednak nie samą nauką człowiek żyje i jeśli dobrze gospodarujemy czasem, to będziemy mogli rozwijać swoje hobby, zainteresowania, czy pozwolimy sobie na wyjścia ze znajomymi. Czasem nawet lepiej jest sobie odpuścić, żeby odpocząć psychicznie lub po prostu się wyspać, a co może być ciekawe, pozwoli to nam osiągnąć koniec końców lepsze wyniki i zrzuci z nas niepotrzebny stres. Okresami, podczas których należy poświęcić więcej czasu na naukę, to na pewno momenty końcowe danych modułów, gdy z każdego przedmiotu do napisania jest kolokwium oraz okres sesyjny, jak wiadomo wymagana wiedza obejmuje wtedy cały rok lub semestr.
16. Wyprawka na 1 rok
Z rzeczy niezbędnych, student pierwszego roku kierunku lekarskiego w Lublinie potrzebował będzie obuwie zmienne, fartuch prosektoryjny (wiązany z tyłu) i laboratoryjny (medyczny, zapinany od przodu), nakrycie głowy w postaci czepka lub chusty anatomicznej (studentki powinny uważać szczególnie, aby długie włosy cały czas były zakryte i związane, bo prowadzącym łatwo przez to podpaść), komplet odzieży medycznej, tzw. “scrubs” (na zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej), paczkę rękawiczek jednorazowych i komplet kredek wraz z gładkim zeszytem.. Uczelnia daje studentom identyfikatory, z którymi obowiązkowo muszą przemieszczać się po szpitalu, a także na wybranych zajęciach nieklinicznych.
Dodatkowo można wyposażyć się w kalkulator prosty lub złożony, który ułatwi nam obliczenia na przedmiotach laboratoryjnych, a także w pęsetę anatomiczną i skalpel na zajęcia z anatomii.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
W Lublinie można starać się o przepisanie zaliczonych przedmiotów z innych uczelni, jednak z racji na lubelskie moduły, czasem może być to problematyczne, gdy na przykład jeden przedmiot tutaj, stanowił 3 osobne w innym mieście. Niemniej warto próbować, należy przygotować wydrukowany sylabus, z ilością punktów ECTS i godzinami, a także potwierdzenie zaliczenia kursu i z tymi dokumentami udajemy się do kierownika danej katedry, zajmującej się prowadzeniem zajęć, które chcemy przepisać.
Autorstwa Nutaj – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16421953
18. Platforma elearningowa
Poza portalem studenta i “FRONTDESK”, na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie dostępna jest jeszcze platforma zdalnego nauczania, popularnie zwana “Moodle”. Studenci mogą tutaj znaleźć prezentacje i materiały dodatkowe udostępniane przez wykładowców, np. listy struktur anatomicznych, które obowiązywały na szpilkach, czasem odbywały się też tutaj testy i zaliczenia. Dodatkowo wykłady prowadzone były przez Microsoft Teams, a kody dostępu do zespołów można było znaleźć właśnie na “Moodle”.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka?
Wejściówka to odpowiednik szkolnej kartkówki, czyli to krótka forma sprawdzenia wiedzy, jednak obowiązują nas informacje, które będą omawiane na bieżących zajęciach, na której jest ona pisana.
Analogiczną formę wejściówki stanowi wyjściówka, której zadaniem jest weryfikacja wiedzy wyniesionej z zajęć.
Kolokwium to odpowiednik sprawdzianu, zakres wiedzy, który tutaj obowiązuje jest znacznie większy niż na wejściówke i w jego skłąd wchodzi na przykład cała wiedza z danego modułu.
Egzamin to forma weryfikująca wiedzę i jednocześnie kończąca przedmiot, czyli mówiąc najprościej zwykle jest to test sprawdzający zdobyte informacje z jednego lub dwóch semestrów nauki, w zależności od długości trwania przedmiotu.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie obuwie zmienne jest wymagane, nie muszą być to crocsy, jednak zalecamy buty w białym kolorze, żeby nadmiernie nie wyróżniać się dla asystentów. Miejsc, gdzie ich zmiana jest weryfikowana jest wiele, niezależnie czy to ćwiczenia czy seminaria, to zawsze na początku może być z tym niemałe zamieszanie. Chcemy Ci doradzić, że jeśli nie wiesz, czy na jakichś zajęciach sprawdzają obuwie zamienne lub nie, to lepiej będzie jeśli je zmienisz, ponieważ za to nie zostaniesz skarcony, natomiast brak założenia czystego obuwia tam gdzie jest ono wymagane, może skutkować przykrymi konsekwencjami.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W LUBLINIE
Rektor:
prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska
Prorektor ds. Klinicznych:
dr hab. n. med. Marek Sawicki
Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki:
prof. dr hab. n. med. Kamil Torres
Prorektor ds. Osobowych i Rozwoju Kadry:
prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska
Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji:
prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak
Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym:
prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka
Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Badań Klinicznych:
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos
Prorektor ds. Nauki:
prof. dr hab. n. med. Andrzej Stepulak
Zdjęcie Pana Rektora udostępnione dzięki uprzejmości Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
źródło: http://umlub.pl/uczelnia/materialy-do-pobrania/
WŁADZE WYDZIAŁU LEKARSKIEGO
Dziekan:
prof. dr hab. n. med. Halina Lach
Prodziekan:
prof. dr. hab. n. med. Agata Filip
Prodziekan:
prof. dr hab. n. med. Ewa Urbańska
Prodziekan:
dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, prof. Uczelni
Prodziekan:
prof. dr hab. n. med. Hanna Karakuła-Juchowicz
Prodziekan:
prof. dr hab. n. med. Katarzyna Drabko
Prodziekan:
dr hab. n. med. Paweł Miotła, prof. Uczelni
Prodziekan:
dr hab. n. med. Wojciech Myśliński
Prodziekan:
dr hab. n. med. Marek Majewski
Przedmioty
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Przedmiotami wiodącymi na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie są z pewnością anatomia, histologia i embriologia z cytofizjologią oraz fizjologia człowieka. Dodatkowo w drugim semestrze zaczyna się biochemia i biologia molekularna, na której również należy się skupić.
O CO CHODZI W SYSTEMIE MODUŁOWYM?
W Lublinie studenci mają do czynienia z tak zwanymi modułami nauczania, o co tutaj chodzi? Śpieszymy z wyjaśnieniami.
Na głównych przedmiotach wiodących (poza biochemią) został wprowadzony system stosowany na uczelniach amerykańskich. W dużym uproszczeniu, polega to na tym, że na wymienionych wyżej zajęciach studenci uczą się o tym samym, tylko z różnych stron. Tzn. przykładowo na module A (układ mięśniowo-szkieletowy), na anatomii nauczysz się o tym układzie w skali makro, jak wygląda on w ciele człowieka anatomiczne, na histologii w skali mikro, czyli komórki, tkanki itd. oraz na fizjologii dowiesz się, jak to wszystko funkcjonuje.
Przedmioty te łączą się, ucząc się sumiennie na jeden z nich, okaże się, że wystarczy doczytać bardzo niewiele, ale pojąć wiedzę z innych zajęć.
Poniżej znajdują się moduły, które obowiązują na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie:
MODUŁ A (układ mięśniowo-szkieletowy)
MODUŁ B (układ nerwowy)
MODUŁ C (układ krwiotwórczy/odpornościowy)
MODUŁ D (układ sercowo-naczyniowy)
MODUŁ E (układ oddechowy)
MODUŁ F (układ pokarmowy + dokrewny)
MODUŁ G (układ moczowy i rozrodczy)
Warto zaznaczyć, że kolokwia i egzaminy są niezintegrowane, tzn. wszystkie formy zaliczenia w danym module pisze się z konkretnego przedmiotu, a nie jest to zsumowane w jeden zbiorczy test ze wszystkich zajęć łącznie.
Czasem zdarzy się, że przykładowo moduły się “rozjeżdżają”, tzn. MODUŁ B trwa dłużej na anatomii i fizjologii, a krócej na histologii, gdzie po skończeniu, zaczyna się następny moduł, na koniec jednak wszystko ulega wyrównaniu lub wyrównuje się to jeszcze w trakcie roku akademickiego.
Opis przedmiotów
Anatomia
Nazwa katedry: Zakład Anatomii Prawidłowej
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Ryszard Maciejewski
Strona internetowa katedry:
http://umlub.pl/uczelnia/struktura-organizacyjna/szczegoly,689,informacje.html#news-title
Wirtualne muzeum:
http://www.muzeum.anatomia.umlub.pl
Atlas anatomii klinicznej:
http://www.atlas.anatomia.umlub.pl
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jaczewskiego 4, Collegium Anatomicum
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w Collegium Anatomicum na ul. Jaczewskiego 4.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z wykładów, seminariów i ćwiczeń. Trwają dwa semestry i zarówno ćwiczenia jak i seminaria odbywają się dwa razy w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie fartuch anatomiczny, wiązany z tyłu, czepek lub chusta, rękawiczki jednorazowe, pęseta anatomiczna i skalpel.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Języki, które obowiązują na anatomii, to mianownictwo polskie i angielskie. Seminaria składają się z dwóch części, pierwsza z nich, polegała na omawianiu przez asystentów najcięższych ich zdaniem zagadnień z danego działu, natomiast druga, “radiologiczna”, to prezentacja radiogramów.
Ćwiczenia zwykle zaczynają się wejściówką, jednak zależy to stricte od asystenta, ponieważ niektórzy zrezygnowali z tej formy sprawdzającej wiedzę na rzecz odpytki ustnej. Następnie samemu lub wraz z asystentem omawia się preparaty anatomiczne pod kątem “szpilek” i szczegółów, które możemy na nich dostrzec. Aby wynieść coś z takich zajęć, należy przyjść na nie przygotowanym, w przeciwnym razie niewiele zrozumiemy.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze ćwiczenia należy przyjść przygotowanym, ponieważ część asystentów robi wejściówkę, co prawda bez konsekwencji, niemniej warto wypaść dobrze i nie robić sobie zaległości od początku. Pierwsze zajęcia to zwykle omawianie kręgów, żeber i połączeń między nimi.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez wejściówki opisane powyżej, a także kolokwia, składające się z części teoretycznej i praktycznej. Zbiera się z nich punkty, aby zaliczyć dany semestr, należy uzyskać odpowiednią ich ilość. Aby zostać dopuszczonym do kolokwium, trzeba dostać dopuszczenie od asystenta (wystawiane na podstawie wejściówek itp.).
Część testowa kolokwium, składa się z testu jednokrotnego wyboru.
Część praktyczna, czyli tak zwane “szpilki”. Ich ilość zależy od modułu, zwykle około 20, w tym większość na preparatach mokrych, a część na tablicach anatomicznych i radiogramach. Nazwy zaznaczonych szczegółów, należy zapisywać zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Warto zaznaczyć, że na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie po pierwszym semestrze, trzeba zdać zaliczenie semestralne, które jest testem składającym się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Literaturą podstawową zalecaną przez katedrę jest “Anatomia Człowieka I-V Bochenka”. Większość pytań układanych jest właśnie z tej książki i często są one bardzo szczegółowe. Dobrą pozycja będzie “Gray Anatomia 1-3” i “Pytania Testowe Gray”, tytuł ten był tłumaczony przez asystentów z katedry anatomii, a zapoznanie się chociażby z “Pytaniami” bywa pomocne, szczególnie na części teoretycznej kolokwium i egzaminu.
Do modułu B, warto będzie wyposażyć się w “Neuroanatomię czynnościową i kliniczną Narkiewicz Moryś”.
Jeśli chodzi o Atlasy, to katedra zaleca “Atlas Anatomii Człowieka Nettera”, niemniej tutaj każdy może wybrać to, co akurat przypadnie mu do gustu, część osób korzysta również z “Atlasu Anatomii Człowieka 1-3 Sobotta”.
W kwestii atlasów, ciekawą pozycją wydaje się “Atlas anatomii fotograficznej McMinn”, znajdziemy tam liczne fotografie preparatów z pozaznaczanymi szczegółami anatomicznymi.
Uczelnia udostępnia wirtualny atlas anatomii, do którego link znajdziecie powyżej. Warto uczyć się również z niego, ponieważ dostępne tam plansze, pojawiają się na “szpilkach”.
Biblioteka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jest bogato wyposażona, dlatego warto rozważyć wstrzymanie się z zakupem wszystkich pozycji, ponieważ część z nich można wypożyczyć właśnie tam.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zdalnie na platformie Microsoft Teams.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin, wygląda dokładnie tak samo jak kolokwium, to znaczy składa się z dwóch części. Z tym, że część teoretyczna to 100 pytań jednokrotnego wyboru, a część praktyczna to około 20-30 szpilek. Aby zostać dopuszczonym do części praktycznej, należy zdać teorię.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Co ciekawe studenci w Lublinie mogą sami preparować zwłoki donatorów, oczywiście pod czujną opieką asystentów lub członków koła naukowego. Zazwyczaj weekend przed “szpilkami”, prosektorium pozostaje otwarte dla studentów wraz z wszystkimi preparatami, a więc można umówić się tam ze znajomymi, aby wspólnie pouczyć się do zaliczenia praktycznego, a także posiadając legitymację studencką, możemy wypożyczyć kości, oczywiście pozostając z nimi na terenie prosektorium.
Histologia i embriologia z cytofizjologią
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Histologii, Embriologii i Cytofizjologii
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Barbara Jodłowska-Jędrych
Strona internetowa katedry: http://www.histologia.umlub.pl
Lokalizacja sekretariatu: ul. Radziwiłłowska 11, Collegium Medicum
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot prowadzony jest w Collegium Medicum, na ulicy Radziwiłłowskiej 11.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot składa się z wykładów, seminariów i ćwiczeń, trwających przez dwa semestry. Część seminaryjna jak i ćwiczeniowa odbywa się raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia z histologii potrzebny będzie gładki zeszyt i zestaw kredek oraz nie można zapomnieć o fartuchu laboratoryjnym na część ćwiczeniową.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na seminariach, omawiane są głównie tematy związane z embriologią i cytofizjologią. Zaliczenie tej części, polega na napisaniu eseju na podany przez asystenta temat.
Ćwiczenia skupiają się głównie na części histologicznej. Forma sprawdzania wiedzy zależy stricte od asystenta, niemniej na każde zajęcia należy przyjść przygotowanym, bo zawsze ma miejsce wejściówka lub odpytka przez prowadzącego. Zazwyczaj były to trzy pytania, za które łącznie można było uzyskać 9 punktów. Aby zaliczyć ćwiczenia, należy uzyskać odpowiednią ilość punktów z wejściówek. Po części sprawdzającej wiedzę, na każdego czeka zestaw “szkiełek”, czyli preparatów histologicznych z danego tematu, a zadaniem studenta jest przerysowanie ich do swojego zeszytu, stąd wymóg posiadania kredek.
Zeszyty i rysunki generalnie przeznaczone są do nauki własnej, niemniej nie należy tego lekceważyć, bo asystent w każdej chwili może poprosić o okazanie pracy wykonanej na zajęciach (choć u nas na roku się to nie zdarzyło).
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach zazwyczaj nie jest weryfikowana, jednak zawsze warto być choć trochę zorientowanym w temacie.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Oprócz form opisanych powyżej, każdy moduł kończy się kolokwium. Składa się ono z teorii i praktyki. Część teoretyczna to nic innego jak test z pytaniami jednokrotnego wyboru (materiał obowiązujący obejmuje wykłady seminaria i ćwiczenia), natomiast praktyka, to tak zwane “szkiełka”, gdzie zadaniem studenta jest rozpoznanie preparatów histologicznych pod mikroskopem.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawę do nauki histologii w Lublinie stanowi “Histologia Zabla”, natomiast do części embriologicznej zalecany jest “Embriologia i wady wrodzone Moore”, niemniej jednak jeśli o embriologię chodzi, to uważne słuchanie na wykładach i seminariach, oraz materiały dodatkowe udostępniane przez asystentów, wystarczą, aby poradzić sobie z tą częścią.
Niektórzy asystenci polecali dotyczytywać niektóre tematy z “Histologii Sawickiego”, niemniej wciąż książką podstawową jest “Zabel”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są poprzez platformę “Microsoft Teams”.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin z przedmiotu histologia i embriologia z cytofizjologią, wygląda tak samo jak kolokwium. Z tym, że część teoretyczna składa się z 100 pytań jednokrotnego wyboru, a część praktyczna z odpowiednio większej ilości szkiełek. Aby zostać dopuszczonym do teorii, należy zaliczyć pierwsze praktykę.
Fizjologia człowieka
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Fizjologii Człowieka
Kierownik katedry: prof. dr hab. Teresa Małecka-Massalska
Strona internetowa katedry:
http://umlub.pl/uczelnia/struktura-organizacyjna/szczegoly,614.html
Tutaj również czasem umieszczane są istotne informacje:
http://umlub.pl/studenci-i-doktoranci/przedmioty/lekarski/i-rok-studiow/fizjologia-czlowieka/
Lokalizacja sekretariatu: Collegium Medicum, ul. Radziwiłłowska 11
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Collegium Medicum na ul. Radziwiłłowskiej 11.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Seminaria i ćwiczenia odbywają się przez dwa semestry, zajęcia odbywają się raz w tygodniu z przewagą części seminaryjnej.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest fartuch laboratoryjny.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Część seminaryjna to głównie wysłuchiwanie prelekcji prowadzącego, natomiast formą zaliczenia jest przygotowanie i wygłoszenie prezentacji na forum z tematu zadanego przez prowadzącego.
Na część ćwiczeniową należy zawsze przychodzić przygotowanym, ponieważ przed każdymi zajęciami do napisania jest wejściówka w formie pytań testowych. Dalsza część ćwiczeń zależy stricte od asystenta, ponieważ niektórzy będą skupiać się na teorii, a inni na praktycznej, dzięki czemu studenci uczą się wykonywać EKG, czy oznaczać grupę krwi. Aby zaliczyć ćwiczenia, należy uzyskać odpowiednią ilość punktów z wejściówek.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze ćwiczenia należy przyjść przygotowanym, ponieważ można spodziewać się wejściówki.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Poza wejściówkami na studentów czeka zaliczenie semestralne, składające się z 50 pytań jednokrotnego wyboru. Jeśli ktoś nie spełni kryteriów zaliczenia semestru (nie uzyska co najmniej 60% pkt ze wszystkich wejściówek), będzie musiał zaliczyć “rozbójnika”, czyli odpowiedź ustną, w której odpowiada się na 3 wylosowane pytania.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Literatura zalecana przez katedrę to “Fizjologia człowieka Konturka” oraz “Fizjologia Człowieka Silverthorn”.
Warto śledzić również kanał Krystiana z “Brodatej Medycyny” w serwisie YouTube, czasem sami prowadzący odsyłają w to miejsce studentów, ponieważ tajniki fizjologii wytłumaczone są tam w sposób prosty, konkretny i rzeczowy.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się raz w tygodniu na platformie Microsoft Teams.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin składa się z testu jednokrotnego wyboru. Z fizjologii nie ma części praktycznej do zaliczenia, natomiast w teście końcoworocznym mogą pojawiać się
pytania stricte kliniczne, zahaczające o materiały z ćwiczeń.
Język angielski
Nazwa katedry: Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych
Kierownik katedry: dr n. o zdr. Piotr Flieger, prof. uczelni
Strona internetowa katedry:
https://www.umlub.pl/uczelnia/struktura-organizacyjna/szczegoly,163.html
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jaczewskiego 4, Collegium Anatomicum
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone były online przez aplikację Microsoft Teams, chociaż od 2022r. wróciły już do formy stacjonarnej w Collegium Academicum.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia prowadzone są przez 3 semestry, a zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Po 3 semestrze odbywa się zaliczenie końcowe z oceną z przedmiotu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie precyzuje dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
To jak będą wyglądać ćwiczenia zależy w dużej mierze od asystenta. Przedmiot przypomina zajęcia z języka angielskiego w szkole średniej. Największy nacisk kładzie się na słownictwo medyczne, nie pomijając gramatyki, słuchania i czytania ze zrozumieniem. Dodatkowo czasem tworzone są dwuosobowe pokoje, w których to studenci w parach dyskutują i omawiają zagadnienie zadane przez asystenta. Czasem asystent może zadać zadanie domowe, do wykonania na następne zajęcia.
Zajęcia prowadzone są na poziomie językowym B2.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Testy przeprowadzane były na platformie Moodle, przede wszystkim nacisk kładziono na słownictwo.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Z wyborem literatury warto poczekać do pierwszych zajęć, ponieważ wtedy asystenci polecają książki, na podstawie których prowadzone będą zajęcia, a część z prowadzących po prostu udostępnia swoje materiały na platformie Microsoft Teams.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z przedmiotu nie odbywają się wykłady.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Po każdym semestrze przeprowadzane jest kolokwium, łącznie odbywa się ich 3, a ocena na koniec kursu wystawiana jest na podstawie średniej arytmetycznej z ocen uzyskanych właśnie z tej formy zaliczeń.
Podstawowe Umiejętności Kliniczne
Nazwa katedry: Centrum Symulacji Medycznej
Kierownik katedry: lek. E. Domańska-Glonek lek. T. Bielecki
Strona internetowa katedry:
http://www.zdism.umlub.edu.pl/index.php/pl/dydaktyka
Lokalizacja sekretariatu: ul. Chodźki 4
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Centrum Medycyny Symulacyjnej na ul. Chodźki 4.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają dwa semestry, w pierwszym, nacisk kładziony jest na pierwszą pomoc przedmedyczną, a w drugim, na podstawowe procedury pielęgniarskie.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest scrubs i obuwie medyczne, a ponadto przedmioty ćwiczeniowe, których dokładny spis znajduje się na platformie Moodle. Między innymi student będzie potrzebował w pierwszym semestrze maski wentylacyjnej, chusty trójkątnej czy bandaży. Natomiast w drugim semestrze trzeba będzie wyposażyć się w wenflony czy cewnik. Jak wspomnieliśmy, cały spis rzeczy znajduje się na platformie Moodle.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części seminaryjnej i ćwiczeniowej, następującej kolejno jedna po drugiej. Na tej pierwszej, omawiane są podstawowe zagadnienia związane z pierwszą pomocą i podstawowymi procedurami pielęgniarskimi, a na drugiej, zdobytą wiedzę teoretyczną ćwiczy się w praktyce.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA? :
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Zaliczenie po pierwszym semestrze to kolokwium zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Teoria składała się z pytań testowych jednokrotnego wyboru, natomiast praktyka to weryfikacja umiejętności przeprowadzenia RKO na fantomie. Zaliczenie po drugim semestrze to również kolokwium z części teoretycznej, na tych samych zasadach jak poprzednio, natomiast część praktyczna to losuje się dwie podstawowe procedury pielęgniarskie do wykonania (jak założenie wenflonu i cewnika, czy pomiar ciśnienia), gdzie należało uważać na punkty krytyczne, aby zrobić wszystko sprawnie i z zachowaniem zasad aseptyki.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Katedra zaleca literaturę, niemniej sama uczelnia zaznacza, że pozycje te dostępne są w wirtualnej chmurze, więc nie trzeba się w nie zaopatrywać. Mowa tutaj o “International Trauma Life Support” oraz “Procedury Pielęgniarskie Kózka”. Pod zaliczenie z drugiego semestru Centrum Symulacji Medycznej przygotowało specjalny skrypt, dostępny na ich stronie.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z tego przedmiotu nie są przeprowadzane.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Zaliczenie na ocenę po każdym semestrze, dokładniej zostało opisane w jednym z powyższych punktów.
Psychospołeczne aspekty medycny
Nazwa katedry: Zakład Psychologii Stosowanej
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz
Strona internetowa katedry:
https://www.umlub.pl/uczelnia/struktura-organizacyjna/szczegoly,420.html
Lokalizacja sekretariatu: ul. Chodźki 7, Collegium Academicum
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na ul. Chodźki 7 w Collegium Academicum.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot prowadzony jest przez 9 semestrów, na pierwszym roku w pierwszym semestrze zajęcia skupiają się na historii medycyny, natomiast w drugim semestrze studenci zostaną przygotowani do odbycia praktyki pielęgniarskiej.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Pierwszy semestr
Część seminaryjna składająca się dosłownie z kilku zajęć, skupia się na nauczaniu studentów, jak radzić sobie ze stresem, czy jak znaleźć motywację do nauki.
Drugi semestr
To nic innego jak przygotowanie do praktyk pielęgniarskich, gdzie omawiany jest kodeks etyki pielęgniarskiej, a także studenci dowiadują się, jak komunikować się z pacjentem trudnym.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie na koniec każdego semestru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Jeśli chodzi o literaturę, to co prawda katedra zaleca konkretne tytuły, jednak będąc uważny na wykładach i zajęciach, można poradzić sobie z tym przedmiotem bez książek.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z zakresu historii medycyny prowadzone są wykłady przez Microsoft Teams.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Zaliczenie końcowe to po prostu test z pytaniami jednokrotnego wyboru na koniec każdego semestru.
Biofizyka
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biofizyki
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Grażyna Olchowik
Strona internetowa katedry:
http://umlub.pl/uczelnia/struktura-organizacyjna/szczegoly,99.html
http://umlub.pl/studenci-i-doktoranci/przedmioty/lekarski/i-rok-studiow/biofizyka/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jaczewskiego 4, Collegium Anatomicum
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Collegium Anatomicum na ul. Jaczewskiego 4.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają przez pierwszy semestr. Na początku semestru odbywają się 3 seminaria, a następnie do końca semestru są już potem ćwiczenia i wykłady.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia należy przynieść wydrukowaną kartę doświadczenia, którą uzupełnia się w trakcie ćwiczeń, a także adekwatną instrukcję działania. Czasem do bardziej skomplikowanych obliczeń przydawał się kalkulator.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Część seminaryjna to nauka podstaw biofizyki, takich jak na przykład zamiana jednostek czy proste zadania obliczeniowe.
Każde zajęcia części ćwiczeniowej rozpoczynają się od wejściówki. Na biofizyce obowiązują tak zwane “stacje”, to nic innego jak stanowisko z konkretnym doświadczeniem biofizycznym do wykonania. Wejściówkę pisało się z części teoretycznej wstępu do ćwiczenia, które akurat wykonywało się na zajęciach. Studenci nauczą się między innymi badać refrakcję oka, jak wykonać badanie audiometryczne i jak zmierzyć przewodnictwo kostne i powietrzne oraz jak dokonać zapisu EKG.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez test z zajęć seminaryjnych, wejściówki na ćwiczeniach oraz przez kolokwium zaliczeniowe na koniec semestru.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się online na platformie Microsoft Teams.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Egzamin w sesji zimowej, to po prostu test 60 pytań jednokrotnego wyboru. Materiał obowiązujący to wiedza z wykładów, seminariów i ćwiczeń.
Chemia
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Chemii Medycznej
Kierownik katedry: prof. dr hab. Jacek Kurzepa
Strona internetowa katedry: http://www.chemiamedyczna.umlub.pl/tud/lek/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Chodźki 4A, Collegium Pharmaceuticum
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Collegium Pharmaceuticum na ul. Chodźki 4A.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają przez pierwszy semestr i składają się z cyklu kilku seminariów, po których prowadzone są ćwiczenia.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia oprócz fartucha laboratoryjnego potrzebować będziemy wydrukowane protokoły do wykonywanych ćwiczeń oraz zeszyt szesnastokartkowy. Warto posiadać osoby fartuch na chemię i biochemię, gdzie szansa, na permanentne zabrudzenie odzieży ochronnej jest spora, a na reszcie przedmiotów wymagany będzie on czysty i schludny.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części seminaryjnej, która polega na wysłuchaniu prelekcji prowadzącego. Natomiast na części ćwiczeniowej, studenci wykonują proste doświadczenia chemiczne, jednak na każdych zajęciach w zależności od asystenta, może przeprowadzona być wejściówka. Podczas przeprowadzania doświadczeń, studenci zobowiązani są do wypełnienia protokołu i opisania wykonanego ćwiczenia w zeszycie.
Na ćwiczeniach można nauczyć się między innymi wykonywać analizę jakościową substancji, ilościowego wykrywania substancji czy charakterystycznych reakcji dla danych grup funkcyjnych.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez wejściówki i zaliczenie na koniec semestru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do nauki przedmiotu jest “Chemia Organizmów Żywych” pod redakcją
Pana Profesora kierownika zajęć. Pozycja obowiązkowa, która bardzo pomaga przy zaliczeniach. Książka ta dostępna jest w wersji elektronicznej, więc nie ma potrzeby zakupu tego tytułu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady przeprowadzane są online, składają się z serii 3 spotkań na platformie Microsoft Teams.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Zaliczenie to po prostu test ze 100 pytaniami jednokrotnego wyboru.
Biochemia i biologia molekularna
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biochemii i Biologii Molekularnej
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Andrzej Stepulak
Strona internetowa katedry:
http://umlub.pl/uczelnia/struktura-organizacyjna/szczegoly,100.html
https://dbmb.umlub.pl/pl
Lokalizacja sekretariatu: ul. Chodźki 1, Collegium Universum
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są na ul. Chodźki 1 w Collegium Universum.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia rozpoczynają się w drugim semestrze, a kończą się na drugim roku po trzecim semestrze egzaminem.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie fartuch laboratoryjny i rękawiczki jednorazowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części seminaryjnej i ćwiczeniowej, na których materiał pokrywa się.
Ćwiczenia zaczynają się krótkim wstępem teoretycznym, po czym studenci wykonują według instrukcji doświadczenie z danego tematu. Podczas przeprowadzania ćwiczenia, należy uzupełniać protokół, gdzie zawierały się między innymi obserwacje. Po wszystkim, prowadzący zazwyczaj sprawdzał uzupełnione sprawozdania dwóm losowo wybranym studentom. Często wykonuje się kilka doświadczeń na jednych zajęciach, osoby dzielone są na mniejsze grupki, po czym omawiają między sobą wyniki.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez wejściówki podczas seminariów i sprawdzane jest również przygotowanie teoretyczne do ćwiczeń, gdzie czasem również można trafić na wejściówkę.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Katedra zaleca naukę z “Biochemii Harpera” lub “Biochemii Bańkowskiego”. Większość studentów wybiera “Bańkowskiego” ze względu na swą przyjemniejszą formę. Warto zwrócić uwagę na pozycję, którą katedra wpisała na listę literatury dodatkowej, czyli “Biochemia Lippincota”, książka ta również wybierana jest przez wiele osób z racji nacisku na aspekt kliniczny i łopatologiczne tłumaczenie większości zagadnień.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady przeprowadzane są zdalnie poprzez platformę Microsoft Teams.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Aby zaliczyć semestr z biochemii należy zdać test końcowy składający się z 60 pytań jednokrotnego wyboru. Przedmiot kończy się egzaminem testowym ze 100 pytań w formie testowej jednokrotnego wyboru w sesji zimowej na 2 roku.
Zajęcia fakultatywne
Fakultety prowadzone są tylko w drugim semestrze, a zapisy na nie startują pod koniec pierwszego, na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy”. Informacje o zapisach, zostają przekazane odpowiednio wcześniej na portalu studenta i na pocztę studencką.
Na pierwszym roku należy odbyć 30 godzin zajęć dodatkowych, niestety dostępnych jest wtedy mało fakultetów klinicznych, przeważają zajęcia językowe.
Praktyki studenckie z zakresu opieki nad pacjentem
Każdy student zobowiązany jest do wypełnienia karty praktyk, aby je zaliczyć. Dokument ten zawiera kilka wierszy z różnymi umiejętnościami, które należy podbić, a także pod tym wszystkim znajduje się miejsce na podpis kierownika oddziału, potwierdzający odbycie praktyk w określonym terminie. Tak wypełnioną kartę, zanosimy lub wysyłamy listownie na adres dziekanatu i praktyki możemy uznać za zaliczone.
Komunikacja na zajęcia
Aktualnie Lublin jest mocno przebudowywany, jeśli chodzi o połączenia komunikacyjne, niemniej poruszając się autobusową linią nr 40 i 26, dostaniemy się do wszystkich budynków, gdzie prowadzone są zajęcia na pierwszym roku kierunku lekarskiego.
Jeśli chodzi o poruszanie się samochodami, na ten moment sytuacja jest dosyć kiepska, ponieważ ciężko znaleźć darmowy parking w okolicy Kampusu.
Mieszkanie
Jeśli ktoś myśli o wynajmie mieszkania, najlepszą dzielnicą będzie Czechów, a dokładniej Czechów Południowy, Północny, Bazylianówka lub Kalinowszczyzna. Najlepszymi ulicami będą ul. Chodźki, Jaczewskiego lub Smorawińskiego. Te dzielnice są najlepsze dla studentów pierwszego roku, dzięki czemu będziemy mieli blisko na wszystkie wydziały, gdzie odbywają się zajęcia.
Ciekawostki
Biorąc pod uwagę moduły, ilość nauki w porównaniu z innymi uczelniami medycznymi w Polsce może być zdecydowanie większa, szczególnie na pierwszym i drugim roku. Co ważne, najważniejsze jest, żeby “nauczyć się, jak się uczyć”, dobry i skuteczny sposób chłonięcia wiedzy
to podstawa, aby bezproblemowo radzić sobie z zaliczeniami. Nie można się zniechęcać, gdyż studia to nie tylko same sukcesy, ale również i czasami porażki, starajmy się jednak wyciągać z nich lekcje, a na pewno zaowocuje to w przyszłości.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że powyższy poradnik wystarczająco pokazał Wam jak wyglądają studia na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie i czujecie się ukontentowani. Jeśli natomiast dalej coś pozostaje niejasne, albo chcielibyście o coś zapytać, zapraszamy Was na naszą grupę na Facebooku lub odsyłamy Was na profil Magdy @med.leine, studentki medycyny w Lublinie, bez której ten poradnik by nie powstał.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: