
@ Copyright 2022
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych treści.
@ Copyright 2022
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Możesz się wypisać w każdym momencie.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Dostęp dla zalogowanych użytkowników
Jeśli chcesz kontynuować czytanie przewodnika, zaloguj się
na swój profil, a jeśli jeszcze nie posiadasz konta, to utwórz je teraz!
Rejestracja jest całkowicie darmowa, a po utworzeniu konta uzyskasz dostęp do dodatkowych treści!
Spis treści
×
By Daniel
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poniższy poradnik skierowany jest głównie dla osób, które dostały się na kierunek lekarski w Białymstoku, a także dla wszystkich rozważających wybór swojej przyszłej Alma Mater. Jak dobrze wiemy, pierwszy rok studiów to dość przełomowy okres w naszym życiu, dlatego chcielibyśmy chociaż trochę ułatwić Wam start, starając odpowiedzieć się na wszystkie pytania i niejasności, które mogły pojawić się w Waszych głowach.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku rozpoczyna się zwykle 1 października, jeśli dzień ten wypada w weekend, to wszystko przesuwa się na pierwszy poniedziałek. Wtedy to zaczynają się również zajęcia dydaktyczne i studenci zobowiązani są, aby już wtedy być przygotowanym do zajęć.
Oficjalna inauguracja roku akademickiego z przemówieniami profesorów i władz uczelni przeprowadzana jest zwykle w pierwszy bądź drugi piątek października. Obecność na tym wydarzeniu nie jest obowiązkowa, zwykle zapraszanych jest tam kilku reprezentantów z każdego roku studiów.
W dzień oficjalnej inauguracji odbywa się również immatrykulacja, czyli przyjęcie w poczet studentów uczelni (uroczystość przyjęcie nowych studentów na 1 rok studiów). Pisaliśmy wyżej, że obecność nie jest obowiązkowa, ponieważ wybrani przedstawiciele z pierwszego roku studiów składają ślubowanie w imieniu swoich koleżanek i kolegów.
Na początku października studenci zobowiązani są do odbycia szkolenia BHP, które przeprowadzane jest w formie zdalnej. Należy zapoznać się z udostępnionymi przez prowadzącego materiałami dydaktycznymi, a później rozwiązać test składający się z 3 pytań. Przyjmuje się, że czas na wykonanie powyższego zadania to cały październik, natomiast jeśli ktoś nie zdążył, to władze uczelni nie robiły problemów, aby test został rozwiązany później.
Szkolenie biblioteczne rozpoczyna się zwykle końcówką września. Każdy student dostaje mail z danymi logowania i dokładnymi wytycznymi odnośnie korzystania z zasobów biblioteki. Po zalogowaniu na platformę i zapoznaniu się z instrukcją można już wtedy pełnoprawnie wypożyczać książki.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska to odpowiednik szkolnej klasy, na początku roku akademickiego w Białymstoku zwykle takich grup powstaje 18 (11 stacjonarnych i 7 niestacjonarnych), a każda z nich może liczyć około 18-20. Zazwyczaj pod koniec semestru zimowego grupa nr 11 ulega rozwiązaniu, a osoby znajdujące się w niej do tej pory zostają przydzielone do innych sekcji (wynika to stricte z rotacji na pierwszym roku, ponieważ część ludzi rezygnuje na początku lub w ogóle nie zjawia się na zajęciach).
Grupy dziekańskie ustalane są na podstawie listy, zgodnie z kolejnością alfabetyczną, oczywiście jak od każdej reguły i tutaj jest pewien wyjątek, ale o tym opowiemy Wam za chwilę.
3. Kim jest starosta grupy?
Osoba na tym stanowisku reprezentuje interes grupy, która go wybrała. Funkcja ta jest przydzielana poprzez zwycięstwo w głosowaniu, na grupie utworzonej w aplikacji Messenger. Kandydować może każdy chętny student. Starosta kontaktuje się z katedrami i zakładami, gdy pojawiają się jakieś niejasności bądź należy ustalić z nimi szczegóły jakichś pilnych spraw. Ma on również bezpośredni kontakt ze starostą roku, a jego obowiązkiem jest informowanie swojej grupy o wszystkich rzeczach, które przekazuje właśnie ta osoba.
4. Kim jest starosta roku?
Osoba na tym stanowisku jest niejako łącznikiem pomiędzy władzami uczelni, a resztą studentów danego roku. Funkcja ta wybierana jest na takiej samej zasadzie, jak w przypadku starosty grupy (wyboru dokonać należy mądrze, ważne żeby taka osoba była sumienna i odpowiedzialna). Starosta roku przede wszystkim odpowiada za ustalenie terminów egzaminów w sesji egzaminacyjnej, stara się rozwiązać niejasności dotyczące zajęć przebiegających niezgodnie z harmonogramem, a także przekazuje wszystkim studentom ważne informacje, które otrzymał od władz uczelni lub kierowników katedr.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku znajduje się na ul. Jana Kilińskiego 1. w Pałacu Branickich (dojście do odpowiedniego pokoju jest oznakowane, jednak po wejściu głównymi drzwiami idziemy prosto, następnie kierujemy się w lewo i po chwili ukaże nam się pomieszczenie dziekanatu). W dziekanacie możemy odebrać lub podbić legitymację, złożyć dokumenty potwierdzające odbycie praktyk oraz załatwić tak naprawdę każdą sprawę związaną z tokiem studiów.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Wirtualnym centrum dowodzenia swoimi studiami jest platforma “VERBIS”. Można powiedzieć, że to swoisty odpowiednik licealnego elektronicznego dziennika. Każdy student ma tam wgląd w swoje oceny, może pobierać liczne wnioski, dostępne są również sylabusy ze wszystkich przedmiotów a także aktualnie obowiązujący plan zajęć.
Link do wyżej opisanej platformy znajdziecie tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Jak pisaliśmy wcześniej przydział do grup następuje według ułożonej alfabetycznie listy nazwisk, jednak Uniwersytet Medyczny w Białymstoku umożliwia swoim studentom studiowanie w gronie swoich znajomych. Przed rozpoczęciem roku akademickiego należy napisać wraz ze swoją grupą kolegów, pismo z prośbą o przydział do jednej grupy. Odpowiedź władz uczelni powinna być już tylko formalnością.
Autorstwa John Cooke from UK – Medical University of BiałystokUploaded by Szczebrzeszynski, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11007162
8. Biblioteka
Biblioteka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku znajduje na ul. Jana Kilińskiego 1 (w Pałacu Branickich), tak samo jak dziekanat. Książki wypożyczać można na 15, 60 bądź 150 dni, w zależności od jej statusu. Dla studentów przygotowana została również czytelnia, gdzie skorzystać można z bogatych zasobów bibliotecznych, oczywiście zwracając pozycję przy wyjściu z niej. Więcej informacji na temat biblioteki można znaleźć na jej oficjalnej stronie internetowej.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Na pierwszym roku większość zajęć odbywa się w dwóch budynkach w pobliżu Pałacu Branickich. Pojedyncze z nich prowadzone są w budynku Wydziału Nauk o Zdrowiu i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, jednak z ulicy Jana Kilińskiego 1, dojdziemy tam w około 10 minut piechotą.
Dokładne adresy i miejsca odbywania się zajęć zostaną opisane podczas omawiania przedmiotów, ale możemy powiedzieć, że budynki dydaktyczne zlokalizowane są na ul. Mickiewicza 2A i 2C, ul. Waszyngtona 13, ul. Szpitalnej 30 i 37, ul. Jana Kilińskiego 1 oraz na ul. Akademickiej 3.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Wszystkie zajęcia, zaliczenia i egzaminy wyglądają dokładnie tak samo dla studentów studiujących stacjonarnie i niestacjonarnie. Nie ma tutaj mowy o faworyzacji jednych bądź drugich, co więcej, asystenci nie wiedzą nawet z kim aktualnie prowadzą zajęcia, ponieważ grupy niestacjonarne nie są specjalnie oznakowane. Każda osoba oceniana jest tak samo, więc poza różnymi źródłami finansowania studiów i oddzielnymi grupami dziekańskimi, studia stacjonarne nie różnią się w żadnej sposób od niestacjonarnych.
11. Legitymacje
Gotowe do odbioru legitymacje, zwykle czekają na studentów w dziekanacie już w pierwszym tygodniu października. Jej koszt wyrobienia wynosi 22 zł, a z tytułu posiadania tego dokumentu, przysługują nam ustawowe ulgi studenckie, a dodatkowo dostajemy książeczkę ze zniżkami na różne usługi w Białymstoku (np. zniżka do restauracji czy studia tatuażu).
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Studenci z wybitnymi osiągnięciami naukowymi bądź sportowymi z czasów licealnych, mają prawo aby ubiegać się o stypendium rektora. Wszystkie szczegóły, potrzebne dokumenty oraz wnioski, które należy złożyć w dziekanacie, dostępne są na oficjalnej stronie uczelni w zakładce Działu Spraw Studenckich, do której Cię teraz odsyłamy.
13. Akademik.
Uczelnia Medyczna w Białymstoku oferuje zakwaterowanie dla studentów w dwóch akademikach, DS 1 na ul. Akademickiej 3 oraz DS 2 na ul. Waszyngtona 23A. Budynki znajdują się stosunkowo blisko Pałacu Branickich oraz Szpitala Klinicznego, a zatem studenci mieszkający w akademiku mają na zajęcia bardzo blisko. Ich standard można określić jako dobry, natomiast jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zobaczyć galerię zdjęć, harmonogram i kalendarz składania wniosków o przydział miejsca, to wejdźcie koniecznie na oficjalną stronę akademików z tego linku .
14. Plan zajęć
Plan zajęć dostępny jest na stronie uczelni, gdzie w zakładce harmonogramy dostępna jest rozpiska wszystkich zajęć dla każdego roku studiów. Plany zwykle umieszczane są tam na około tydzień przed rozpoczęciem października.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Plan zajęć na pierwszym roku jest bardzo dobrze ułożony, ponieważ wszystkie wykłady prowadzone są w formie zdalnej, a większość wykładowców zamieszcza również z nich nagrania na platformie “Blackboard”, przez co studenci mogą zapoznać się z nimi w wolnej chwili. Czasu wolnego jest sporo, a czasem harmonogram układa się tak, że niektóre grupy mają nawet cały dzień bez zajęć. Najważniejsza jest systematyczna nauka i tak naprawdę znalezienie najbardziej skutecznego sposobu na chłonięcie wiedzy. Nie samą nauką człowiek żyje, a więc rozwijanie swoich zainteresowań, pasji czy po prostu wyjścia ze znajomymi nie tylko są potrzebne, ale i wskazane, ponieważ taka przerwa od książek czasem powoduje, że uczy się nam lepiej. Nie dajcie się zatem przestraszyć, jakoby na studiach medycznych trzeba było zarywać każdą noc.
Autorstwa Pharynx z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8404957
16. Wyprawka na 1 rok
Idąc na pierwszy rok kierunku lekarskiego w Białymstoku, należy wyposażyć się w biały fartuch laboratoryjny (fartuch anatomiczny nie jest wymagany), obuwie zmienne, szczególnie sprawdzane w okresie zimowym, kalkulator naukowy, gładki zeszyt około 80 kartkowy z zestawem kredek, maseczki oraz paczkę rękawiczek jednorazowych na niektóre zajęcia.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
Przepisanie przedmiotu z innej uczelni nie należy do rzeczy prostych, ale warto próbować, żeby zaoszczędzić swój czas. Należy udać się do kierownika zakładu wraz z sylabusem zaliczonego przedmiotu, jeśli stwierdzi, że harmonogram i omawiany materiał pokrywa się z wymaganiami jego katedry, to przepisanie pozostaje tylko formalnością. Czasem, gdy widoczne są jednak rozbieżności w planie, można dogadać się z kierownikiem na wiele różnych sposobów, np. otrzymamy zwolnienie z egzaminu, ale musimy uczęszczać na zajęcia lub odwrotnie; czy nasza obecność będzie wymagana tylko na kilku ćwiczeniach dotyczących wcześniej niepoznanej tematyki.
18. Platforma elearningowa
Wszystkie wykłady oraz seminaria, które prowadzone są w formie zdalnej, odbywają się na platformie “BlackBoard”, do której tutaj zamieścilismy link. Dodatkowo znajdziemy tutaj materiały dydaktyczne udostępniane przez prowadzących, ponieważ każdy przedmiot ma swoją specjalną zakładkę.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka?
Wejściówka to krótka forma sprawdzenia wiedzy, obejmująca zazwyczaj materiał, który dopiero będzie przerabiany na danych zajęciach (sprawdza więc nasze przygotowanie do nich).
Wyjściówka nie różni się od swojej poprzedniczki, z tą różnicą, że asystenci sprawdzają w ten sposób wiedzę, którą wynieśliśmy z zajęć lub to co udało się nam na nich przyswoić.
Kolokwia obejmują większą partię materiału, to taki odpowiednik szkolnego sprawdzianu, mogą mieć formę teoretyczną bądź praktyczną.
Egzamin to końcowa forma zaliczenia danego przedmiotu, obowiązujący zakres wiedzy zwykle obejmuje wszystkie wykłady, ćwiczenia i literaturę zalecaną.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Na niektórych przedmiotach zmiana obuwia jest nie tyle wymagana, co bardzo często weryfikowana, jednak bardziej szczegółowo postaramy się to Wam przedstawić podczas opisu przedmiotów. Chcemy zaznaczyć, że nie trzeba kupować już od początku obuwia typowo medycznego, wystarczą nam po prostu buty z czystą, najlepiej białą podeszwą.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W BIAŁYMSTOKU
Rektor:
prof. dr hab. Adam J. Krętowski
Prorektor ds. Kształcenia:
prof. dr hab. Adrian Chabowski
Prorektor ds. Nauki i Rozwoju:
prof. dr hab. Marcin Moniuszko
Prorektor ds. Klinicznych i Szkolenia Zawodowego:
prof. dr hab. Janusz B. Dzięcioł
WYDZIAŁ LEKARSKI Z ODDZIAŁEM STOMATOLOGII I ODDZIAŁEM NAUCZANIA W JĘZYKU ANGIELSKIM
Dziekan:
prof. dr hab. Irina Kowalska
Prodziekan ds. Studenckich:
prof. dr. hab. Anna Wasilewska
Prodziekan ds. Ewaluacji i Nauki Kolegium Nauk Medycznych:
prof. dr hab. Karol Kamiński
Prodziekan ds. Rozwoju i Nauczania Anglojęzycznego:
prof. dr hab. Tomasz Hryszko
Prodziekan ds. Ewaluacji i Nauki Kolegium Nauk Medycznych:
prof. dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska
Prodziekan ds. Ewaluacji i Nauki Kolegium Nauk Medycznych:
dr hab.Tomasz Bonda
Prodziekan ds. Jakości Kształcenia, Programów Studiów i Oddziału Stomatologii:
prof. dr hab. Teresa Sierpińska
Przedmioty
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Trzema najważniejszymi przedmiotami prowadzonymi przez 2 semestry są anatomia, histologia i biochemia (anatomia zdecydowanie najobszerniejsza, jednak nie należy bagatelizować reszty, ponieważ egzamin z histologii jest stosunkowo ciężki). W pierwszym semestrze egzaminem kończy się biofizyka do której również powinno się dobrze przygotować.
Opis przedmiotów
Biochemia medyczna
Nazwa katedry: Zakład Biochemii Medycznej
Kierownik katedry: prof. dr hab. Krzysztof Sobolewski
Strona internetowa katedry: https://www.umb.edu.pl/wl/zaklad-biochemii-lekarskiej/dydaktyka/lekarski
Lokalizacja sekretariatu: ul. Adama Mickiewicza 2C, 15-089 Białystok
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Zakładzie Biochemii, w budynku Collegium Universum znajdującym się przy ul.Adama Mickiewicza 2c.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu w pierwszym i drugim semestrze. Trwają one zazwyczaj 3 godziny, jeśli jednak wykonamy doświadczenie sprawniej, to można wyjść wcześniej.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia niezbędny jest fartuch oraz obuwie zmienne. Ponadto powinniśmy zaopatrzyć się również we własne maseczki i rękawiczki jednorazowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia rozpoczynają się wstępem teoretycznym, podczas którego asystent zapoznaje nas z dokładnym przebiegiem oraz tematem danych zajęć. Odbywają się one w salach laboratoryjnych, w których przeprowadzamy doświadczenia opisane w obowiązującym nas skrypcie, z którego korzystamy podczas ćwiczeń. Wyniki doświadczeń sprawdzane oraz szczegółowo omawiane są wspólnie z asystentem na koniec zajęć.
Na seminariach dostaje się rozpiskę tematów. Każdy student wybiera sobie jeden z nich i jego zadaniem jest napisanie pracy według instrukcji. Następnie dokument załącza się w formie pliku na platformie “blackboard” w godzinach trwania zajęć.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem kolokwiów, których w ciągu roku mamy do napisania cztery. Są one przeprowadzane w formie 5 pytań opisowych, za które możemy uzyskać łącznie maksymalnie 15 punktów. Poza kolokwiami zobligowani jesteśmy również do przygotowania pracy pisemnej na wybrany przez nas temat z udostępnionej nam listy.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Wiodącą oraz rekomendowaną zarówno przez uczelnię jak i studentów pozycją, z której powinniśmy przygotowywać się na zaliczenia jest podręcznik Prof. Bańkowskiego, pt. “Biochemia”. Oprócz tego obowiązkowe na zajęcia jest posiadanie skryptu, lecz znajdujący się w nim materiał nie obowiązuje nas do kolokwium, a służy jedynie do prawidłowego przeprowadzania doświadczeń podczas ćwiczeń.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zazwyczaj w formie zdalnej za pośrednictwem platformy BlackBoard, natomiast zdarzają się również pojedyncze wykłady stacjonarne przeprowadzane w Collegium Universum.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin końcowy odbywa się po drugim semestrze w sesji letniej i obejmuje materiał obowiązujący na wszystkie kolokwia oraz czasem też materiał z dwóch dodatkowych wykładów. Składa się on z pytań opisowych, z których kilka dotyczy napisania reakcji chemicznych.
Anatomia
Nazwa katedry: Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka
Kierownik katedry: prof. dr hab. Janusz Dzięcioł
Strona internetowa katedry: https://www.umb.edu.pl/wl/zaklad_anatomii_prawidlowej_czlowieka
Lokalizacja sekretariatu: ul. Adama Mickiewicza 2A, 15-230 Białystok
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku Collegium Primum usytuowanym przy ul. Adama Mickiewicza 2a.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają zazwyczaj ponad 2 godziny.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia niezbędny będzie fartuch oraz własne jednorazowe maseczki i rękawiczki.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Po zajęciu miejsc przy stolikach, studenci oczekują na asystenta, a następnie przeprowadza on wstęp teoretyczny, podczas którego w zależności od jego indywidualnych preferencji może odbyć się krótka forma weryfikacji naszej wiedzy (wejściówka), lub jedynie omówienie tematu zajęć. W dalszej kolejności zajęć wraz z asystentem przechodzimy do oglądania preparatów i omawiania widocznych na nich obowiązujących nas struktur anatomicznych. Następnie mamy również czas na samodzielne zapoznanie się i przyswojenie przedstawionych na zajęciach struktur. Na sam koniec zajęć odbywa się wejściówka praktyczna, czyli “szpilki”.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach w zależności od asystenta może zostać przeprowadzona wejściówka ze “szpilek”, dlatego warto nauczyć się materiału z osteologii. Obowiązujące nas na pierwsze zajęcia zagadnienia oraz struktury znajdziemy na stronie internetowej katedry anatomii.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na każdych zajęciach nasza wiedza sprawdzana jest poprzez wejściówki praktyczne, czyli “szpilki”, natomiast za ich niezaliczenie nie ponosimy żadnych konsekwencji, ponieważ służą one głównie tylko dla naszej świadomości o opanowaniu przez nas materiału.
Ponadto w ciągu roku piszemy także siedem kolokwiów oraz dodatkowe mniejsze dwa.
Kolokwium rozpoczyna się częścią teoretyczną przeprowadzaną w formie testowej, natomiast później przechodzimy do części praktycznej, podczas której do rozpoznania mamy 10 zaznaczonych szpilkami w preparatach struktur anatomicznych, w tym dwie z nich stanowią struktury zaznaczone na zdjęciach radiologicznych.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Rekomendowaną przez katedrę pozycją jest “Anatomia człowieka I-V Bochenka”, natomiast większości studentów do zaliczenia wystarczają wyłącznie podręczniki “Anatomii prawidłowej człowieka 1-8 Skawiny”. Ponadto podstawą do nauki na zaliczenia są również materiały przedstawiane podczas wykładów.
Do nauki anatomii niezbędne są również atlasy. Mamy ich do wyboru szeroki przekrój, w zależności od naszych własnych preferencji, natomiast największą popularnością cieszy się zazwyczaj “Atlas anatomii człowieka 1-3 Sobotta” oraz “Atlas anatomii człowieka Netter”. Koniecznie muszą być to atlasy z mianownictwem łacińskim, ponieważ w tym właśnie języku piszemy nazwy struktur na “szpilkach”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się online i prowadzone są w formie udostępnianych nam nagrań.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin odbywa się na koniec drugiego semestru i przeprowadzany jest w sesji letniej. Rozpoczyna się on częścią teoretyczną, która składa się zazwyczaj z 60 pytań testowych jednokrotnego wyboru, a następnie przechodzimy do części praktycznej. Do rozpoznania mamy w niej 24 struktury anatomiczne, zawierających 4 struktury radiologiczne.
Histologia
Nazwa katedry: Zakład Histologii i Embriologii
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Wiesława Ewa Niklińska
Strona internetowa katedry: https://www.umb.edu.pl/s,13201/Lekarski_Rok_I
Lokalizacja sekretariatu: ul. Waszyngtona 13, 15-269 Białystok
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z histologii odbywają się w budynku Collegium Pathologicum przy ul. Jerzego Waszyngtona 13.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają zazwyczaj 2 godziny 15 minut.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Potrzebny będzie nam gładki zeszyt oraz kolorowe kredki.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na początku każdych zajęć odbywa się prelekcja prowadzona przez asystenta. Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku nie pracujemy z mikroskopami, a korzystamy z programu OlyVIA za pośrednictwem których oglądamy skany z mikroskopu, które oglądamy na komputerze. Następnie mamy czas, który przeznaczony jest na przerysowanie oglądanych przez nas preparatów do zeszytu.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie podlega weryfikacji, ponieważ pierwsze dwa zajęcia stanowią seminaria dotyczące raczej wstępnych teoretycznych zagadnień oraz podstaw bezpieczeństwa higieny pracy. Zagadnienia obowiązujące nas na trzecie zajęcia, które są już ćwiczeniami znajdziemy na stronie internetowej katedry.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
W ciągu roku akademickiego piszemy 5 kolokwiów sprawdzających naszą wiedzę z każdego działu. Składa się ono z części teoretycznej zawierającej pytania opisowe jak i praktycznej. Część praktyczna polega na rozpoznaniu nazwy ogólnej dwóch preparatów, a następnie nazwaniu wycelowania, na przykład na wskazaną komórkę.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do nauki histologii korzystamy głównie z ”Podręcznika dla studentów medycyny i stomatologii Zabla” i jest on pozycją rekomendowaną również przez katedrę.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zdalnie i trwają zazwyczaj około godziny.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin końcowy odbywa się w sesji letniej i podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną, które odbywają się w różne dni. Aby uzyskać możliwość podejścia do części teoretycznej składającej się z pytań otwartych, należy zaliczyć pomyślnie część praktyczną egzaminu na co najmniej 70%, na której do rozpoznania mamy nazwy ogólne preparatów, np. “dwunastnica” oraz wycelowania, takie jak np. “komórka kubkowa”.
Biofizyka
Nazwa katedry: Zakład Biofizyki
Kierownik katedry: dr hab. Maria Karpińska
Strona internetowa katedry: https://www.umb.edu.pl/wl/zaklad-biofizyki/dydaktyka/kierunki/lekarski
Lokalizacja sekretariatu: ul. Mickiewicza 2A
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są w budynku dydaktycznym na ul. Mickiewicza 2A.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się tylko przez pierwszy semestr i jest to 9 ćwiczeń i 4 seminaria.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest fartuch, obuwie zmienne oraz zeszyt ćwiczeń i obowiązujący nas skrypt wydany przez zakład biofizyki, dostępny tutaj,
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części wykładowej, ćwiczeniowej oraz seminaryjnej.
Seminaria stanowią 4 pierwsze spotkania w planowym czasie odbywania się ćwiczeń. Odbywają się one zdalnie poprzez platformę BlackBoard i polegają na wysłuchaniu prezentacji przygotowanej przez asystenta.
Ćwiczenia odbywają się stacjonarnie i mogą rozpoczynać się krótką wejściówką,
w zależności od upodobań asystenta. Podczas ćwiczeń możemy zdobyć 2 punkty przyznawane za wejściówkę oraz aktywność. Na części praktycznej przystępujemy do wykonywania różnych ćwiczeń, pracujemy ze spektrofotometrem oraz dokonujemy różnych pomiarów. Korzystamy wówczas również z Zeszytów ćwiczeń wydawnictwa naszego zakładu histologii, które musimy uzupełniać i oddawać na koniec ćwiczeń asystentowi do sprawdzenia.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest poprzez kolokwium odbywające się tuż przed egzaminem po zakończeniu wszystkich ćwiczeń. Obejmuje ono materiał zarówno z wykładów jak i z ćwiczeń. Składa się z pytań opisowych oraz wymagających obliczeń.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na wejściówki obowiązuje nas wiedza zawarta w skrypcie dostępnym do pobrania na stronie internetowej katedry, natomiast na kolokwia uczymy się dodatkowo również z materiałów przedstawianych podczas wykładów.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zdalnie w czasie rzeczywistym i trwają 45 minut.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin odbywa się w sesji zimowej, po pierwszym semestrze. Składa się on z pytań opisowych jak i obliczeniowych. Obejmuje materiał z ćwiczeń oraz wykładów.
Chemia medyczna
Nazwa katedry: Zakład Chemii Medycznej
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Anna Galicka
Strona internetowa katedry: https://www.umb.edu.pl/wf/zaklad-chemii-medycznej
Lokalizacja sekretariatu: ul. Mickiewicza 2A
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym na ul. Mickiewicza 2A.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z chemii odbywają się tylko podczas pierwszego semestru pierwszego roku studiów.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia niezbędny będzie nam fartuch oraz zmienne obuwie. Mogą przydać się nam również własne rękawiczki jednorazowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z wykładów, ćwiczeń oraz seminariów.
Seminaria przeprowadzane są w formie zdalnej i stanowią one dwa spotkania w ciągu semestru odbywające się podczas ćwiczeń. Najczęściej polegają na omawianiu zadań obliczeniowych.
Ćwiczenia, których w ciągu semestru odbywa się 5, trwają 3 godziny. Na każde ćwiczenia przychodzimy z wydrukowanymi, pobranymi ze strony internetowej katedry materiałami. Zawierają one krótki wstęp teoretyczny oraz dodatkowo instrukcję wykonywania różnego rodzaju eksperymentów oraz zadań wykonywanych przez nas podczas zajęć. Po ich uzupełnieniu zobligowani jesteśmy do zdania naszemu prowadzącemu sprawozdania z wykonywanych przez nas podczas zajęć doświadczeń. Sprawozdanie przygotowujemy zazwyczaj w grupach i może przybierać różną formę, którą stanowi odpowiedź ustna, bądź też zapisanie reakcji chemicznych. Zawsze na koniec zajęć odbywa się wejściówka, która trwa zazwyczaj 20 minut i składa się z 5 pytań. Za każde ćwiczenia otrzymać można maksymalnie 12 punktów (9 pkt. za wejściówkę i 3 pkt. za obliczenia i pracę na zajęciach).
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Już na koniec pierwszych zajęć musimy zmierzyć się z wejściówką, na którą obowiązuje nas materiał zawarty w pliku znajdującym się na stronie internetowej katedry.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest na każdych ćwiczeniach za pośrednictwem wejściówek, natomiast całość opanowanego przez nas materiału sprawdza egzamin końcowy.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na wszelkiego rodzaju zaliczenia obowiązuje nas materiał prezentowany podczas wykładów oraz zawarty w materiałach dostępnych dla nas na stronie internetowej katedry.
Na zajęcia potrzebne będą nam również materiały zamieszczone w pliku na stronie katedry, z których korzystać będziemy podczas ćwiczeń.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się online w czasie rzeczywistym i trwają zazwyczaj 1 godz. 15 min.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Aby zostać dopuszczonym do zaliczenia końcowego należy uzyskać 30 punktów z wszystkich ćwiczeń, natomiast aby zostać zwolnionym z pisania egzaminu trzeba zdobyć łącznie 48 punktów i nie mniej, niż 5 punktów z każdej wejściówki. Egzamin końcowy odbywa się po pierwszym semestrze podczas sesji zimowej i ma on formę testu składającego się z pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru, lecz niektóre z nich polegają również na obliczeniach.
Język angielski
Nazwa katedry: Studium Języków Obcych
Kierownik katedry: dr n. hum. Anna Dudzik
Strona internetowa katedry: https://www.umb.edu.pl/s,13010/Wydzial_Lekarski
Lokalizacja sekretariatu: ul. Mickiewicz 2C
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z języka angielskiego odbywają się w budynku Collegium Universum znajdującym się przy ul. Adama Mickiewicza 2c.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot ten prowadzony jest przez cały pierwszy rok, zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 1,5 godziny.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Niezbędny będzie nam skrypt, z którego korzystamy podczas zajęć. Udostępniany jest on starostom grup przez katedrę, a każdy z nas zobligowany jest do jego wydrukowania, bądź posiadania przynajmniej wersji w formacie PDF na nośniku elektronicznym typu tablet.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia polegają na rozwiązywaniu zadań znajdujących się w skrypcie oraz ich wspólnym omawianiu z prowadzącym.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Nasza wiedza egzekwowana jest poprzez odbywające się zazwyczaj co 1,5 miesiąca kolokwia. Składają się one z kilku krótkich zadań otwartych, polegających na przykład na tłumaczeniu słownictwa, czy też jego dopasowaniu. Czasami również zlecane mamy do wykonania kilka zadań stanowiących naszą pracę domową. W ciągu całego roku musimy przygotować także jedną prezentację słowną na wybrany przez nas temat, z listy udostępnionych nam tematów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na język angielski obowiązuje nas jedynie skrypt do niego przeznaczony.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie jest prowadzony w formie wykładowej.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin końcowy odbywa się dopiero na drugim roku.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Jeśli ktoś miał wcześniej problemy z językiem angielskim, nie powinien się go obawiać studiując na UMB, ponieważ wiedza, którą musimy opanować opiera się głównie na przyswajaniu słownictwa medycznego.
Wychowanie fizyczne
Nazwa katedry: Studium Wychowania Fizycznego
p. o. Kierownik katedry: mgr Jolanta Tobiś-Rozwarska
Strona internetowa katedry:
https://www.umb.edu.pl/plan_zajec/sylabusy/wydzial_lekarski
Lokalizacja sekretariatu: ul. Akademicka 3
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w jednym z akademików, którym jest Dom Studenta nr 1 zlokalizowany przy ul. Akademickiej 3.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z WF-u odbywają się raz w tygodniu i trwają tylko przez jeden semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebować będziemy wygodnego dla nas stroju sportowego oraz butów sportowych.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na zajęciach uczestniczymy w różnego rodzaju grach zespołowych, ale również mogą przybrać one czasem formę spaceru.
Istnieje również możliwość zapisania się na interesującą nas sekcję sportową i wówczas po okazaniu prowadzącemu potwierdzenia naszego uczęszczania na tę sekcję, zostaje się zwolnionym z zajęć wychowania fizycznego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA? :
Na pierwszych zajęciach nasze umiejętności nie są sprawdzane w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Przedmiot zaliczany zostaje na podstawie naszej obecności na zajęciach.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie jest prowadzony w formie wykładowej.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Zaliczenie uzyskujemy na podstawie uzyskania wymaganej normy obecności na zajęciach.
Medycyna prewencyjna z elementami telemedycyny
Nazwa katedry: Zakład Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych
Kierownik katedry: prof. dr hab. Kamil Kamiński
Strona internetowa katedry: https://www.umb.edu.pl/s,17237/Kierunek_Lekarski
Lokalizacja sekretariatu: ul. Waszyngtona 13a
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym na ul. Waszyngtona 13a.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się przez cały pierwszy rok i jest to kilka spotkań w każdym semestrze trwających zazwyczaj 2 godziny 15 minut.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia żadnych dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Podstawę zajęć stanowi aktywna dyskusja oraz wymiana poglądów i zdań, odbywająca się zazwyczaj po wysłuchaniu prezentacji przygotowanej dla nas przez prowadzącego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem zaliczenia końcowego, przeprowadzanego w formie przygotowania przez nas prezentacji.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych rekomendacji z zakresu literatury.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie jest prowadzony w formie wykładów.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Na zaliczenie przedmiotu zobligowani jesteśmy do przygotowania w grupach krótkiej prezentacji na temat obecnej sytuacji zdrowotnej w wybranym przez nas państwie.
Technologie informacyjne
Nazwa katedry: Zakład Biostatystyki i Informatyki Medycznej
Strona internetowa katedry: https://www.umb.edu.pl/wl/zaklad_biostatystyki_i_informatyki_medycznej
Lokalizacja sekretariatu: ul. Szpitalna 37
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot ten prowadzony jest w budynku Wydziału Nauk o Zdrowiu znajdującego się przy ul. Szpitalnej 37.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się tylko przez 5 tygodni pierwszego semestru i trwają 4 godziny, podczas których czasem jest przerwa.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie zobowiązuje nas do posiadania żadnych przyborów.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Podczas zajęć wykonujemy różnego rodzaju zadania w programach takich jak Microsoft Word, czy Excel według skryptu udostępnionego dla nas przez asystenta. Na ostatnich zajęciach przeprowadzane jest zaliczenie końcowe.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze zajęcia nie jest wymagane żadne przygotowanie.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Sprawdzenie naszej wiedzy następuje jedynie podczas zaliczenia końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych zaleceń.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie jest prowadzony w formie wykładów.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Zaliczenie przedmiotu odbywa się na ostatnich zajęciach i zazwyczaj stanowi ono trzy polecenia teoretyczne z danego zakresu, który poda nam asystent. Dodatkowo są również do wykonania dwa zadania, najczęściej w Excelu. Aby uzyskać zaliczenie musimy otrzymać 5 na 7 możliwych do uzyskania punktów.
Pierwsza pomoc
Nazwa katedry: Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Kierownik katedry: dr n. med. Sławomir Lech Czaban
Strona internetowa katedry: https://www.umb.edu.pl/s,12157/Lekarski_Rok_I
Lokalizacja sekretariatu: ul. Szpitalna 30
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym przy ul. Szpitalnej 30.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się przez drugi semestr i składają się z pięciu wykładów oraz pięciu ćwiczeń.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie informuje nas o żadnych dodatkowych zaleceniach, natomiast niektórzy przychodzą na zajęciach w fartuchach. Nie jest to jednak konieczne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Podczas ćwiczeń uczymy się oraz udoskonalamy nasze umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Opanowujemy zasady prawidłowego przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, używania AED, czy też zakładania wenflonu. Na jednych z zajęć udajemy się również do szpitala i w mniejszych grupach uczestniczymy w operacji, bądź słuchamy przygotowanej dla nas prezentacji przez asystenta.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem zaliczenia końcowego. Dodatkowo po skończonych wykładach, na platformie elarningowej przeprowadzany jest test z kilkunastoma pytaniami z odpowiedziami jednokrotnego wyboru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do zaliczenia wystarczająca jest wiedza zawarta w materiałach prezentowanych nam podczas ćwiczeń i wykładów.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zdalnie w formie udostępnianych nam filmików i jest ich pięć podczas całego semestru.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie końcowe ma formę testu składającego się z 20 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru i obejmuje materiał przyswojony przez nas podczas ćwiczeń, jak i wykładów. Odbywa się ono w sesji letniej, po zakończeniu drugiego semestru.
Socjologia medycyny
Nazwa katedry: Zakład Zdrowia Publicznego
Kierownik katedry: dr n. med. Dominik Maślak
Strona internetowa katedry: https://www.umb.edu.pl/s,16044/Kierunek_Lekarski
Lokalizacja sekretariatu: ul. Szpitalna 37
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są zwykle w sali kolumnowej w Pałacu Branickich.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia trwają zazwyczaj 2 godziny 15 minut i stanowią pięć spotkań ćwiczeniowych oraz kilka wykładów.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w formie kilku wykładów i pięciu ćwiczeń. Ćwiczenia polegają na wysłuchaniu prezentacji asystenta oraz możliwości wyrażania własnego zdania na temat danych zajęć omawiany przez asystenta.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Pierwsze zajęcia nie wymagają przygotowania z naszej strony.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez dwa zaliczenia końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do nauki służą nam materiały udostępniane podczas ćwiczeń i wykładów przez prowadzącego zajęcia.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zdalnie.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Przeprowadzane jest osobno zaliczenie z ćwiczeń oraz osobno z części wykładowej.
Zaliczenie obejmujące materiał wykładowy odbywa się online i składa się z kilku pytań testowych, natomiast zaliczenie z ćwiczeń odbywa się na ostatnich ćwiczeniach i polegało na odpowiedzi pisemnej na kilka pytań o charakterze opiniotwórczym. Nie jest ono trudne, ponieważ podczas jego odbywania się możemy korzystać z różnych źródeł własnych.
Historia medycyny
Nazwa katedry: Samodzielna Pracownia Historii Medycyny i Farmacji
Kierownik katedry: dr n. med. Magdalena Muskała
Strona internetowa katedry: https://www.umb.edu.pl/kierunek_lekarski_(rok_ii,_sem._ii)
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jana Kilińskiego 1
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się wyłącznie w formie wykładowej. Polegają na ośmiu wykładach przeprowadzanych zdalnie.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nie odbywa się żadna forma sprawdzania naszej wiedzy.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest jedynie podczas zaliczenia końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do zaliczenia przedmiotu nie są potrzebne nam żadne pozycje literackie.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są zdalnie i jest ich osiem.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie przedmiotu stanowi udział w wycieczce do Muzeum Historii Medycyny znajdującego się nieopodal naszej uczelni wraz z prowadzącym. Podczas tych zajęć odpowiadamy ustnie na pytania dotyczące historii medycyny.
Fakultety
Na fakultety zapisujemy się indywidualnie osobiście w dziekanacie. Każdy z nas ma obowiązek wziąć udział w jednym fakultecie, który odbywamy podczas drugiego semestru. W zależności od wybranego przez nas fakultetu z udostępnionej nam listy, niektóre z nich odbywają się stacjonarnie, a część za pośrednictwem platform zdalnych.
Komunikacja na zajęcia
Są trzy najważniejsze destynacje, które interesować będą pierwszorocznego studenta medycyny w Białymstoku. Pierwszą z nich jest okolica Pałacu Branickich, drugą okolice szpitala, natomiast ostatnią z nich stanowi Wydział Nauk o Zdrowiu, ponieważ podczas roku akademickiego będziemy poruszać się właśnie pomiędzy nimi. Jeśli chcielibyśmy dojechać do nich z centrum miasta, najłatwiej zrobimy to z komunikacyjnego centrum przesiadkowego, czyli spod Galerii Jurowieckiej. Stąd dojedziemy do pierwszej interesującej nas okolicy za pośrednictwem linii nr 4 (ewentualnie 103 lub 1), lub 30, natomiast do drugiej lokalizacji możemy przemieścić się korzystając z linii nr 26, zaś do trzeciej destynacji dostaniemy się linią nr 26 i 29. Jeśli chcielibyśmy dojechać do nich z dworca, najłatwiej zrobimy to poprzez linię nr 10. Białystok jest miastem, w którym wszystkie ważne miejsca znajdują się blisko siebie, więc tak naprawdę również pomiędzy tymi trzema najważniejszymi dla nas kompleksami możemy poruszać się pieszo.
Mieszkanie
Najlepszą destynacją dla pierwszorocznego studenta będzie centrum miasta, ale również Osiedle Piaski oraz Osiedle Przydworcowe. Bardzo dobrym wyborem będzie także okolica ul. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. J. Waszyngtona, czy też ul. Akademicka, bądź ul. Piłsudskiego, ponieważ są to ulice zlokalizowane w centrum oraz znajdujące się blisko wszystkich miejsc odbywania się naszych zajęć.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że powyższy poradnik wyczerpał temat studiowania kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Jeśli podczas czytania artykułu, nasunęły się Wam jakieś pytania lub coś pozostaje niejasne, to nie bójcie się pytać na naszej grupie na Facebooku. Odwiedźcie też koniecznie Julkę @juliaa.med, bez pomocy której powyższy poradnik by nie powstał.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: