Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poniższy poradnik skierowany jest głównie dla osób, które dostały się na kierunek lekarski w Białymstoku, a także dla wszystkich rozważających wybór swojej przyszłej Alma Mater. Jak dobrze wiemy, pierwszy rok studiów to dość przełomowy okres w naszym życiu, dlatego chcielibyśmy chociaż trochę ułatwić Wam start, starając odpowiedzieć się na wszystkie pytania i niejasności, które mogły pojawić się w Waszych głowach.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku rozpoczyna się zwykle 1 października, jeśli dzień ten wypada w weekend, to wszystko przesuwa się na pierwszy poniedziałek. Wtedy to zaczynają się również zajęcia dydaktyczne i studenci zobowiązani są, aby już wtedy być przygotowanym do zajęć.
Oficjalna inauguracja roku akademickiego z przemówieniami profesorów i władz uczelni przeprowadzana jest zwykle w pierwszy bądź drugi piątek października. Obecność na tym wydarzeniu nie jest obowiązkowa, zwykle zapraszanych jest tam kilku reprezentantów z każdego roku studiów.
W dzień oficjalnej inauguracji odbywa się również immatrykulacja, czyli przyjęcie w poczet studentów uczelni (uroczystość przyjęcie nowych studentów na 1 rok studiów). Pisaliśmy wyżej, że obecność nie jest obowiązkowa, ponieważ wybrani przedstawiciele z pierwszego roku studiów składają ślubowanie w imieniu swoich koleżanek i kolegów.
Na początku października studenci zobowiązani są do odbycia szkolenia BHP, które przeprowadzane jest w formie zdalnej. Należy zapoznać się z udostępnionymi przez prowadzącego materiałami dydaktycznymi, a później rozwiązać test składający się z 3 pytań. Przyjmuje się, że czas na wykonanie powyższego zadania to cały październik, natomiast jeśli ktoś nie zdążył, to władze uczelni nie robiły problemów, aby test został rozwiązany później.
Szkolenie biblioteczne rozpoczyna się zwykle końcówką września. Każdy student dostaje mail z danymi logowania i dokładnymi wytycznymi odnośnie korzystania z zasobów biblioteki. Po zalogowaniu na platformę i zapoznaniu się z instrukcją można już wtedy pełnoprawnie wypożyczać książki.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska to odpowiednik szkolnej klasy, na początku roku akademickiego w Białymstoku zwykle takich grup powstaje 18 (11 stacjonarnych i 7 niestacjonarnych), a każda z nich może liczyć około 18-20. Zazwyczaj pod koniec semestru zimowego grupa nr 11 ulega rozwiązaniu, a osoby znajdujące się w niej do tej pory zostają przydzielone do innych sekcji (wynika to stricte z rotacji na pierwszym roku, ponieważ część ludzi rezygnuje na początku lub w ogóle nie zjawia się na zajęciach).
Grupy dziekańskie ustalane są na podstawie listy, zgodnie z kolejnością alfabetyczną, oczywiście jak od każdej reguły i tutaj jest pewien wyjątek, ale o tym opowiemy Wam za chwilę.
3. Kim jest starosta grupy?
Osoba na tym stanowisku reprezentuje interes grupy, która go wybrała. Funkcja ta jest przydzielana poprzez zwycięstwo w głosowaniu, na grupie utworzonej w aplikacji Messenger. Kandydować może każdy chętny student. Starosta kontaktuje się z katedrami i zakładami, gdy pojawiają się jakieś niejasności bądź należy ustalić z nimi szczegóły jakichś pilnych spraw. Ma on również bezpośredni kontakt ze starostą roku, a jego obowiązkiem jest informowanie swojej grupy o wszystkich rzeczach, które przekazuje właśnie ta osoba.
4. Kim jest starosta roku?
Osoba na tym stanowisku jest niejako łącznikiem pomiędzy władzami uczelni, a resztą studentów danego roku. Funkcja ta wybierana jest na takiej samej zasadzie, jak w przypadku starosty grupy (wyboru dokonać należy mądrze, ważne żeby taka osoba była sumienna i odpowiedzialna). Starosta roku przede wszystkim odpowiada za ustalenie terminów egzaminów w sesji egzaminacyjnej, stara się rozwiązać niejasności dotyczące zajęć przebiegających niezgodnie z harmonogramem, a także przekazuje wszystkim studentom ważne informacje, które otrzymał od władz uczelni lub kierowników katedr.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku znajduje się na ul. Jana Kilińskiego 1. w Pałacu Branickich (dojście do odpowiedniego pokoju jest oznakowane, jednak po wejściu głównymi drzwiami idziemy prosto, następnie kierujemy się w lewo i po chwili ukaże nam się pomieszczenie dziekanatu). W dziekanacie możemy odebrać lub podbić legitymację, złożyć dokumenty potwierdzające odbycie praktyk oraz załatwić tak naprawdę każdą sprawę związaną z tokiem studiów.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Wirtualnym centrum dowodzenia swoimi studiami jest platforma “VERBIS”. Można powiedzieć, że to swoisty odpowiednik licealnego elektronicznego dziennika. Każdy student ma tam wgląd w swoje oceny, może pobierać liczne wnioski, dostępne są również sylabusy ze wszystkich przedmiotów a także aktualnie obowiązujący plan zajęć.
Link do wyżej opisanej platformy znajdziecie tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Jak pisaliśmy wcześniej przydział do grup następuje według ułożonej alfabetycznie listy nazwisk, jednak Uniwersytet Medyczny w Białymstoku umożliwia swoim studentom studiowanie w gronie swoich znajomych. Przed rozpoczęciem roku akademickiego należy napisać wraz ze swoją grupą kolegów, pismo z prośbą o przydział do jednej grupy. Odpowiedź władz uczelni powinna być już tylko formalnością.
Autorstwa John Cooke from UK – Medical University of BiałystokUploaded by Szczebrzeszynski, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11007162
8. Biblioteka
Biblioteka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku znajduje na ul. Jana Kilińskiego 1 (w Pałacu Branickich), tak samo jak dziekanat. Książki wypożyczać można na 15, 60 bądź 150 dni, w zależności od jej statusu. Dla studentów przygotowana została również czytelnia, gdzie skorzystać można z bogatych zasobów bibliotecznych, oczywiście zwracając pozycję przy wyjściu z niej. Więcej informacji na temat biblioteki można znaleźć na jej oficjalnej stronie internetowej.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Na pierwszym roku większość zajęć odbywa się w dwóch budynkach w pobliżu Pałacu Branickich. Pojedyncze z nich prowadzone są w budynku Wydziału Nauk o Zdrowiu i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, jednak z ulicy Jana Kilińskiego 1, dojdziemy tam w około 10 minut piechotą.
Dokładne adresy i miejsca odbywania się zajęć zostaną opisane podczas omawiania przedmiotów, ale możemy powiedzieć, że budynki dydaktyczne zlokalizowane są na ul. Mickiewicza 2A i 2C, ul. Waszyngtona 13, ul. Szpitalnej 30 i 37, ul. Jana Kilińskiego 1 oraz na ul. Akademickiej 3.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Wszystkie zajęcia, zaliczenia i egzaminy wyglądają dokładnie tak samo dla studentów studiujących stacjonarnie i niestacjonarnie. Nie ma tutaj mowy o faworyzacji jednych bądź drugich, co więcej, asystenci nie wiedzą nawet z kim aktualnie prowadzą zajęcia, ponieważ grupy niestacjonarne nie są specjalnie oznakowane. Każda osoba oceniana jest tak samo, więc poza różnymi źródłami finansowania studiów i oddzielnymi grupami dziekańskimi, studia stacjonarne nie różnią się w żadnej sposób od niestacjonarnych.
11. Legitymacje
Gotowe do odbioru legitymacje, zwykle czekają na studentów w dziekanacie już w pierwszym tygodniu października. Jej koszt wyrobienia wynosi 22 zł, a z tytułu posiadania tego dokumentu, przysługują nam ustawowe ulgi studenckie, a dodatkowo dostajemy książeczkę ze zniżkami na różne usługi w Białymstoku (np. zniżka do restauracji czy studia tatuażu).
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Studenci z wybitnymi osiągnięciami naukowymi bądź sportowymi z czasów licealnych, mają prawo aby ubiegać się o stypendium rektora. Wszystkie szczegóły, potrzebne dokumenty oraz wnioski, które należy złożyć w dziekanacie, dostępne są na oficjalnej stronie uczelni w zakładce Działu Spraw Studenckich, do której Cię teraz odsyłamy.
13. Akademik.
Uczelnia Medyczna w Białymstoku oferuje zakwaterowanie dla studentów w dwóch akademikach, DS 1 na ul. Akademickiej 3 oraz DS 2 na ul. Waszyngtona 23A. Budynki znajdują się stosunkowo blisko Pałacu Branickich oraz Szpitala Klinicznego, a zatem studenci mieszkający w akademiku mają na zajęcia bardzo blisko. Ich standard można określić jako dobry, natomiast jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zobaczyć galerię zdjęć, harmonogram i kalendarz składania wniosków o przydział miejsca, to wejdźcie koniecznie na oficjalną stronę akademików z tego linku .
14. Plan zajęć
Plan zajęć dostępny jest na stronie uczelni, gdzie w zakładce harmonogramy dostępna jest rozpiska wszystkich zajęć dla każdego roku studiów. Plany zwykle umieszczane są tam na około tydzień przed rozpoczęciem października.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Plan zajęć na pierwszym roku jest bardzo dobrze ułożony, ponieważ wszystkie wykłady prowadzone są w formie zdalnej, a większość wykładowców zamieszcza również z nich nagrania na platformie “Blackboard”, przez co studenci mogą zapoznać się z nimi w wolnej chwili. Czasu wolnego jest sporo, a czasem harmonogram układa się tak, że niektóre grupy mają nawet cały dzień bez zajęć. Najważniejsza jest systematyczna nauka i tak naprawdę znalezienie najbardziej skutecznego sposobu na chłonięcie wiedzy. Nie samą nauką człowiek żyje, a więc rozwijanie swoich zainteresowań, pasji czy po prostu wyjścia ze znajomymi nie tylko są potrzebne, ale i wskazane, ponieważ taka przerwa od książek czasem powoduje, że uczy się nam lepiej. Nie dajcie się zatem przestraszyć, jakoby na studiach medycznych trzeba było zarywać każdą noc.
Autorstwa Pharynx z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8404957
16. Wyprawka na 1 rok
Idąc na pierwszy rok kierunku lekarskiego w Białymstoku, należy wyposażyć się w biały fartuch laboratoryjny (fartuch anatomiczny nie jest wymagany), obuwie zmienne, szczególnie sprawdzane w okresie zimowym, kalkulator naukowy, gładki zeszyt około 80 kartkowy z zestawem kredek, maseczki oraz paczkę rękawiczek jednorazowych na niektóre zajęcia.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: