Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu rozpoczyna się zawsze w pierwszy poniedziałek października, a dodatkowo odbywa się wtedy immatrykulacja, czyli oficjalne przyjęcie studentów pierwszego roku w poczet uczelni. Obecność na tej uroczystości nie jest obowiązkowa ani weryfikowana, a dodatkowo chętne osoby mogą obejrzeć transmisję live właśnie z tej inauguracji. Dzień ten jest dniem rektorskim, a to oznacza tyle, że nie są wtedy prowadzone żadne zajęcia.
Z rzeczy obowiązkowych natomiast, na początku października należy przejść przez liczne kursy, a mowa tutaj na przykład o szkoleniu BHP, które prowadzone jest asynchronicznie poprzez wirtualną platformę “sOLAT” (więcej o tej platformie opowiemy później). Zaliczenie polega na obejrzeniu serii przygotowanych filmów edukacyjnych, a następnie należy rozwiązać test, co prawda na zdanie kursu BHP mamy cały pierwszy rok akademicki, niemniej lepiej zabrać się za to od razu, żeby w przyszłości o tym nie zapomnieć.
Dodatkowo drugi obowiązkowy kurs to szkolenie biblioteczne, ale warunki zaliczenia, forma i czas na jego wykonanie jest dokładnie taki sam, jak w przypadku BHP.
Co wyróżnia Poznań na tle innych uczelni medycznych, to fakt, że zwykle pierwsze dwa dni zajęć poświęcone są na serię zdalnych wykładów z przedmiotu “Wprowadzenie do medycyny”, gdzie Profesorzy z różnych specjalizacji opowiadają właśnie o swojej wybranej ścieżce medycznej. Spotkania kończą się niezobowiązującym zaliczeniem, a mianowicie studenci muszą napisać esej na temat “Dlaczego wybrałem medycynę?”.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska przypomina szkolną klasę, to podstawowy sposób podziału osób, z którymi najczęściej będziesz mieć zajęcia. W Poznaniu tworzy się je totalnie losowo, nie ma znaczenia kolejność alfabetyczna czy wynik matur. Zazwyczaj powstaje około 18 grup dziekańskich, z czego 4 ostatnie przeznaczone są dla studentów niestacjonarnych. Grupa dziekańska liczy około 24 osoby, a w zależności od przedmiotu może dzielić się na mniejsze sekcje np. 12 osobowe (mniejsze grupy zazwyczaj dzielone są już alfabetycznie).
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy jest kimś w rodzaju przewodniczącego szkolnej klasy. Wyłaniany jest poprzez głosowanie spośród wszystkich chętnych, zwykle na początku października, na utworzonej grupie w aplikacji Messenger. Do jego zadań należy reprezentowanie swojej społeczności w kontaktach z wykładowcami i prowadzącymi zajęć. Dodatkowo jest odpowiedzialny za przekazywanie legitymacji do okresowego podbicia w każdym semestrze oraz zbiera dzienniki praktyk po ich odbyciu i zajmuje się wszelkimi sprawami organizacyjnymi grupy.
Jeżeli mamy jakiś problem, to w pierwszej kolejności zgłaszamy się właśnie do niego, a jeśli on nie będzie w stanie go rozwiązać, to kontaktuje się ze starostą roku.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku to bardzo odpowiedzialna funkcja, ponieważ kontaktuje się on z Dziekanatem, asystentami jak i wykładowcami. Do jego zadań należy również ustalenie terminów zaliczeń i egzaminów z części przedmiotów, a także bierze czynny udział w spotkaniach z władzami uczelni, gdzie omawiane są studenckie problemy, wnioski czy postulaty. Można powiedzieć, że pełni on funkcję łącznika między starostami danego roku, a jednostkami organizacyjnymi Uczelni.
Wybór starosty roku odbiega trochę od poprzednika. Funkcja ta jest bardziej odpowiedzialna, dlatego koleżanki i koledzy z drugiego roku zawsze pomagają wskazać właściwą osobę. Wszyscy chętni kandydaci łączą się z kilkoma reprezentantami wyższego rocznika poprzez Microsoft Teams, a następnie osoby aspirujące do bycia starostą roku wygłaszają krótkie przemówienie, dlaczego to właśnie ich powinniśmy wybrać. Następnie przeprowadzane jest głosowanie, a ich wyniki ogłaszają właśnie starsi koledzy.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Budynek Władz Uniwersytetu zlokalizowany jest na ul. Fredry 10, 61-701 Poznań (Collegium Maius), natomiast sam dziekanat Wydziału Lekarskiego znajduje się przy ul. Bukowskiej 70. Do Collegium Maius student pierwszego roku udaje się celem odbioru legitymacji, zapłaty za ubezpieczenie, a także podpisze wszystkie niezbędne umowy z uczelnią i złoży papiery rekrutacyjne. Po załatwieniu tych spraw, wszystkie inne załatwia się drogą mailową (jak na przykład złożenie wniosku stypendialnego), natomiast osobą odwiedzającą dziekanat będzie starosta (np. celem podbicia legitymacji studenckich).
Wchodząc do Collegium Maius kierujemy się prosto po schodach, a następnie skręcamy w prawo, gdzie naszym oczom ukażą się tabliczki z przypisanymi cyframi, odpowiadającymi kolejnym rocznikom studenckim, to właśnie tutaj znajdują się Panie obsługujące wszystkie sprawy.
Autorstwa Radomil talk – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1206567
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
W Poznaniu nie ma typowego “wirtualnego dziekanatu”, natomiast dostępny jest “Wirtualny System Usług dla Studenta” (WiSUS).WiSUS to z pewnością nieodzowny program towarzyszący studentowi UMP przez cały okres jego studiów. Każdy student ma swoje własne konto na WISUS-ie. Dzięki niemu mamy dostęp do wszystkich ważnych informacji, takich jak np. oceny w indeksie, fakultety, na jakie jesteśmy zapisani, wnioski, podania itp. Po zalogowaniu na swoje konto uzyskujemy dostęp do wielu programów, potrzebnych nam w codziennym funkcjonowaniu na uczelni.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Uniwersytet medyczny w Poznaniu umożliwia studiowanie w grupie znajomych, aby tak się stało, należy napisać maila z prośbą, uzasadniając jednocześnie sensowność bycia w jednej grupie. Takie pismo kierujemy na studentucos@ump.edu.pl (ważne jest to, aby każda zainteresowana osoba wystosowała takiego maila, wiadomość od jednej osoby nie wystarczy).
8. Biblioteka
Trzypiętrowa Biblioteka Główna UMP znajduje się przy ulicy Przybyszewskiego 37A (dogodna lokalizacja, blisko głównego “centrum” zajęć na pierwszym roku).Poza standardowym wypożyczeniem i zwrotem książek, studenci mogą poczytać tam czasopisma naukowe, skorzystać z komputerów uczelnianych i kserokopiarek (odpłatnie), czy nawet zjeść posiłek w bibliotecznym bufecie. Dodatkowo udostępniono “strefę ciszy”, w której będziesz mógł skupić się na nauce, a jeśli wolisz pracę grupową, to nieodpłatnie wynajmiesz zamykany pokój, oczywiście po uprzedniej rezerwacji. Znajdując się w czytelni, można skorzystać z bogatych zasobów bibliotecznych, a poza tym Biblioteka Główna oferuje “strefę głośną”, gdzie razem ze znajomymi usiądziesz na kanapie czy zaczerpniesz świeżego powietrza na otwartym balkonie. Gdy nauka anatomii zacznie spędzać sen z powiek, to “Lewus” model szkieletu człowieka pomoże ogarnąć ten przedmiot. Biblioteka umożliwia również wynajęcie sporej, zamykanej sali z rzutnikiem, stołami i miejscami siedzącymi, sprawdza się to idealnie, gdy organizujesz spotkanie koła naukowego lub po prostu chciałbyś spotkać się w dużej grupie studentów.
Konto biblioteczne jest aktywne przez cały rok akademicki (aktywacja kosztuje 12 zł), posiadając do niego dostęp, książki można wypożyczać zdalnie.
Więcej informacji na temat biblioteki znajdziecie na jej oficjalnej stronie, jeśli chcesz być na bieżąco, możesz również śledzić facebookowy profil.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Zajęcia na pierwszym roku, prowadzone są tak naprawdę w trzech głównych miejscach. Najważniejsze odbywają się w Collegium Anatomicum na ul. Święcickiego 6, drugim miejscem jest Centrum Biologii Medycznej na ul. Rokietnickiej 8, a także Centrum Symulacji Medycznych na ul. Rokietnicka 7.
Dokładnie miejsca prowadzenia zajęć opiszemy w dalszej części poradnika, jednak chcemy zaznaczyć, że wszystkie te informacje znajdziemy również na planie zajęć.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, jedyną różnicą pomiędzy studentami stacjonarnymi i niestacjonarnymi jest ich podział na osobne grupy dziekańskie (oczywiście poza faktem, że niestacjonarni płacą za studia z własnej kieszeni), wynika to z ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego. Jeśli chodzi o formy zaliczeń, terminy, czy egzaminy, a także sam przebieg studiów, to wyglądają one dokładnie tak samo, a więc nie ma tu mowy o faworyzacji jednej bądź drugiej grupy.
11. Legitymacje
Legitymacje odbiera się pierwszego dnia roku akademickiego we wcześniej wspomnianym Collegium Maius na ul. Fredry 10. Koszt jej wyrobienia wynosi 22 zł, a wraz z nią dostajemy tak zwany “pakiet powitalny”, czyli książeczkę zawierającą kupony promocyjne do restauracji, barów czy innych miejsc kultury bądź rozrywki. Komunikacja miejska w Poznaniu jest uważana za jedną z droższych w całej Polsce, dlatego warto skorzystać również z przysługujących ulg z racji posiadania statusu studenta.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Student pierwszego roku może starać się o stypendium socjalne, dla osób niepełnosprawnych czy zapomogę, ale Uniwersytet Medyczny im. Marcinkowskiego w Poznaniu gratyfikuje osoby z wybitnymi osiągnięciami naukowymi ( w przypadku nowo przyjętych osób, wniosek stypendialny można złożyć posiadając tytuł laureata olimpiady międzynarodowej lub tytuł laureata bądź finalisty olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim.
Bardziej szczegółowe informacje znajdują się na stronie uczelni, do której Cię odsyłamy, natomiast sam wniosek składa się poprzez osobiste konto studenta na “WiSUSie” w zakładce ASIA.
Autorstwa Radomil talk – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=856284
13. Akademik
Centrum Obsługi Domów Studenckich zlokalizowane jest na ul. Przybyszewskiego 39, a obok znajdują się wszystkie akademiki, których łącznie do dyspozycji mamy 5.
Wszystkie sprawy związane z akademiki załatwia się poprzez platformę “WiSUS”, dodatkowo jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ich temat, to odwiedźcie koniecznie tę stronę. Co roku pojawiają się tu wszelkie warunki oraz wnioski, które potrzebne będą do ubiegania się o miejsce w akademiku. Do Domów Studenta można wprowadzać się zwykle końcówką września (około 17.09), jeśli chciałbyś zakwaterować się wcześniej, to należy złożyć kolejne podanie z taką prośbą. Standard akademików zależy stricte od budynku, co idzie w parze z ceną. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ można wprowadzić się do pokoju jedno- lub wieloosobowego, należy jednak pamiętać, że pierwszeństwo przy wyborze lokum, mają osoby które wcześniej już w nich mieszkały. Domy Studenta są naprawdę dobrze zlokalizowane, ponieważ w pobliżu znajduje się wcześniej opisywana biblioteka oraz centra zajęciowe.
14. Plan zajęć
Plan zajęć pojawia się na stronie uczelni, aby oszczędzić Wam szukania, podsyłamy link do odpowiedniej zakładki. Studenci pierwszego roku otrzymują harmonogram zajęć w okolicy września, chcemy jednak zwrócić uwagę na to, że do samego początku studiów może on ulegać modyfikacjom, dlatego należy regularnie odwiedzać stronę.
Gdy otrzymamy dostęp do “WiSUSa”, to swój aktualny plan możemy sprawdzić również w zakładce “AKSON” (dużo bardziej szczegółowy w porównaniu z tym dostępnym na stronie uczelni, a także sprawdzimy w jakiej sali odbędą się zajęcia i kto będzie je prowadził). Zdecydowanym ułatwieniem jest możliwość przeniesienia jednym kliknięciem całego harmonogramu zajęć do kalendarza Google.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Zarywanie nocy, ciągła nauka przez cały dzień, brak czasu na rozrywkę, to wielokrotnie powielane mity związane ze studiowaniem kierunku lekarskiego. Wszystko zależy tak naprawdę od dobrej organizacji i sumienności, oczywiście, są okresy gdy trzeba “dokręcić śrubę” i przysiąść do książek (sesja egzaminacyjna czy cięższe zaliczenia), jednak nie można powiedzieć, że na medycynie tego czasu brakuje. W ciągu roku akademickiego jak najbardziej można, a nawet należy rozwijać się, swoje pasje i zainteresowania, wychodzić i spotykać się ze znajomymi, czy po prostu odpoczywać lub nawet pracować, co kompletnie nie powinno odbijać się na gorszych ocenach z zaliczeń. Faktycznie może być tak, że osoby, które nie uczyły się przez cały rok regularnie, przed samym mogą doznać lekkiego szoku ilością materiału do opanowania, ale wcześniej wspomniana dobra organizacja pracy, dbanie o higienę snu i o zdrowie psychiczne są podstawą do uzyskiwania satysfakcjonujących wyników.
16. Wyprawka na 1 rok
Idąc na pierwszy rok, możesz natknąć się na wiele nieuczciwych osób, które będą chciały sprzedać Ci zupełnie niepotrzebne rzeczy, aby tego uniknąć, chcielibyśmy przedstawić Ci absolutne “must have” na Uniwersytecie Medycznym im. Marcinkowskiego w Poznaniu. Niewątpliwie należy do nich biały fartuch laboratoryjny (na anatomię nie ma potrzeby zakładania fartucha prosektoryjnego), który przyda się również na zajęcia kliniczne w przyszłości, dodatkowo potrzebujemy pęsetę anatomiczną oraz skalpel, obuwie zmienne (nie muszą to być crocsy, wystarczą buty z białą podeszwą) i gładki zeszyt z zestawem kredek do rysowania. Identyfikatory wymagane na niektórych zajęciach, dostaje się z dziekanatu (rozdaje je starosta grupy).
Należy rozważyć też zakup scrubsów, czyli odzieży medycznej, która to jednak będzie potrzebna nam dopiero na praktyki wakacyjne…
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: