Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik skierowany jest dla wszystkich osób zaczynających naukę na Uniwersytecie Medycznym im. Marcinkowskiego w Poznaniu lub zastanawiających się nad wyborem uczelni. Chcielibyśmy przedstawić Wam dokładny opis przedmiotów, wskazać najważniejsze miejsca na uczelni lub punktów, doradzić na co trzeba zwrócić szczególną uwagę i jak przygotować się na zajęcia. Po prostu spróbujemy wprowadzić Cię w ten nowy i jeszcze nieodkryty przez Ciebie świat medycyny.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki? Rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu rozpoczyna się zawsze w pierwszy poniedziałek października, a dodatkowo odbywa się wtedy immatrykulacja, czyli oficjalne przyjęcie studentów pierwszego roku w poczet uczelni. Obecność na tej uroczystości nie jest obowiązkowa ani weryfikowana, a dodatkowo chętne osoby mogą obejrzeć transmisję live właśnie z tej inauguracji. Dzień ten jest dniem rektorskim, a to oznacza tyle, że nie są wtedy prowadzone żadne zajęcia. Z rzeczy obowiązkowych natomiast, na początku października należy przejść przez liczne kursy, a mowa tutaj na przykład o szkoleniu BHP, które prowadzone jest asynchronicznie poprzez wirtualną platformę “sOLAT” (więcej o tej platformie opowiemy później). Zaliczenie polega na obejrzeniu serii przygotowanych filmów edukacyjnych, a następnie należy rozwiązać test, co prawda na zdanie kursu BHP mamy cały pierwszy rok akademicki, niemniej lepiej zabrać się za to od razu, żeby w przyszłości o tym nie zapomnieć. Dodatkowo drugi obowiązkowy kurs to szkolenie biblioteczne, ale warunki zaliczenia, forma i czas na jego wykonanie jest dokładnie taki sam, jak w przypadku BHP.
Co wyróżnia Poznań na tle innych uczelni medycznych, to fakt, że zwykle pierwsze dwa dni zajęć poświęcone są na serię zdalnych wykładów z przedmiotu “Wprowadzenie do medycyny”, gdzie Profesorzy z różnych specjalizacji opowiadają właśnie o swojej wybranej ścieżce medycznej. Spotkania kończą się niezobowiązującym zaliczeniem, a mianowicie studenci muszą napisać esej na temat “Dlaczego wybrałem medycynę?”.
2. Czym jest grupa dziekańska? Grupa dziekańska przypomina szkolną klasę, to podstawowy sposób podziału osób, z którymi najczęściej będziesz mieć zajęcia. W Poznaniu tworzy się je totalnie losowo, nie ma znaczenia kolejność alfabetyczna czy wynik matur. Zazwyczaj powstaje około 18 grup dziekańskich, z czego 4 ostatnie przeznaczone są dla studentów niestacjonarnych. Grupa dziekańska liczy około 24 osoby, a w zależności od przedmiotu może dzielić się na mniejsze sekcje np. 12 osobowe (mniejsze grupy zazwyczaj dzielone są już alfabetycznie).
3. Kim jest starosta grupy? Starosta grupy jest kimś w rodzaju przewodniczącego szkolnej klasy. Wyłaniany jest poprzez głosowanie spośród wszystkich chętnych, zwykle na początku października, na utworzonej grupie w aplikacji Messenger. Do jego zadań należy reprezentowanie swojej społeczności w kontaktach z wykładowcami i prowadzącymi zajęć. Dodatkowo jest odpowiedzialny za przekazywanie legitymacji do okresowego podbicia w każdym semestrze oraz zbiera dzienniki praktyk po ich odbyciu i zajmuje się wszelkimi sprawami organizacyjnymi grupy. Jeżeli mamy jakiś problem, to w pierwszej kolejności zgłaszamy się właśnie do niego, a jeśli on nie będzie w stanie go rozwiązać, to kontaktuje się ze starostą roku.
4. Kim jest starosta roku? Starosta roku to bardzo odpowiedzialna funkcja, ponieważ kontaktuje się on z Dziekanatem, asystentami jak i wykładowcami. Do jego zadań należy również ustalenie terminów zaliczeń i egzaminów z części przedmiotów, a także bierze czynny udział w spotkaniach z władzami uczelni, gdzie omawiane są studenckie problemy, wnioski czy postulaty. Można powiedzieć, że pełni on funkcję łącznika między starostami danego roku, a jednostkami organizacyjnymi Uczelni.
Wybór starosty roku odbiega trochę od poprzednika. Funkcja ta jest bardziej odpowiedzialna, dlatego koleżanki i koledzy z drugiego roku zawsze pomagają wskazać właściwą osobę. Wszyscy chętni kandydaci łączą się z kilkoma reprezentantami wyższego rocznika poprzez Microsoft Teams, a następnie osoby aspirujące do bycia starostą roku wygłaszają krótkie przemówienie, dlaczego to właśnie ich powinniśmy wybrać. Następnie przeprowadzane jest głosowanie, a ich wyniki ogłaszają właśnie starsi koledzy. 5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię? Budynek Władz Uniwersytetu zlokalizowany jest na ul. Fredry 10, 61-701 Poznań (Collegium Maius), natomiast sam dziekanat Wydziału Lekarskiego znajduje się przy ul. Bukowskiej 70. Do Collegium Maius student pierwszego roku udaje się celem odbioru legitymacji, zapłaty za ubezpieczenie, a także podpisze wszystkie niezbędne umowy z uczelnią i złoży papiery rekrutacyjne. Po załatwieniu tych spraw, wszystkie inne załatwia się drogą mailową (jak na przykład złożenie wniosku stypendialnego), natomiast osobą odwiedzającą dziekanat będzie starosta (np. celem podbicia legitymacji studenckich).
Wchodząc do Collegium Maius kierujemy się prosto po schodach, a następnie skręcamy w prawo, gdzie naszym oczom ukażą się tabliczki z przypisanymi cyframi, odpowiadającymi kolejnym rocznikom studenckim, to właśnie tutaj znajdują się Panie obsługujące wszystkie sprawy.
Autorstwa Radomil talk – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1206567
6. Czym jest wirtualny dziekanat? W Poznaniu nie ma typowego “wirtualnego dziekanatu”, natomiast dostępny jest “Wirtualny System Usług dla Studenta” (WiSUS).WiSUS to z pewnością nieodzowny program towarzyszący studentowi UMP przez cały okres jego studiów. Każdy student ma swoje własne konto na WISUS-ie. Dzięki niemu mamy dostęp do wszystkich ważnych informacji, takich jak np. oceny w indeksie, fakultety, na jakie jesteśmy zapisani, wnioski, podania itp. Po zalogowaniu na swoje konto uzyskujemy dostęp do wielu programów, potrzebnych nam w codziennym funkcjonowaniu na uczelni.
7. Czy można być ze znajomym w grupie? Uniwersytet medyczny w Poznaniu umożliwia studiowanie w grupie znajomych, aby tak się stało, należy napisać maila z prośbą, uzasadniając jednocześnie sensowność bycia w jednej grupie. Takie pismo kierujemy na studentucos@ump.edu.pl (ważne jest to, aby każda zainteresowana osoba wystosowała takiego maila, wiadomość od jednej osoby nie wystarczy).
8. Biblioteka Trzypiętrowa Biblioteka Główna UMP znajduje się przy ulicy Przybyszewskiego 37A (dogodna lokalizacja, blisko głównego “centrum” zajęć na pierwszym roku).Poza standardowym wypożyczeniem i zwrotem książek, studenci mogą poczytać tam czasopisma naukowe, skorzystać z komputerów uczelnianych i kserokopiarek (odpłatnie), czy nawet zjeść posiłek w bibliotecznym bufecie. Dodatkowo udostępniono “strefę ciszy”, w której będziesz mógł skupić się na nauce, a jeśli wolisz pracę grupową, to nieodpłatnie wynajmiesz zamykany pokój, oczywiście po uprzedniej rezerwacji. Znajdując się w czytelni, można skorzystać z bogatych zasobów bibliotecznych, a poza tym Biblioteka Główna oferuje “strefę głośną”, gdzie razem ze znajomymi usiądziesz na kanapie czy zaczerpniesz świeżego powietrza na otwartym balkonie. Gdy nauka anatomii zacznie spędzać sen z powiek, to “Lewus” model szkieletu człowieka pomoże ogarnąć ten przedmiot. Biblioteka umożliwia również wynajęcie sporej, zamykanej sali z rzutnikiem, stołami i miejscami siedzącymi, sprawdza się to idealnie, gdy organizujesz spotkanie koła naukowego lub po prostu chciałbyś spotkać się w dużej grupie studentów. Konto biblioteczne jest aktywne przez cały rok akademicki (aktywacja kosztuje 12 zł), posiadając do niego dostęp, książki można wypożyczać zdalnie. Więcej informacji na temat biblioteki znajdziecie na jej oficjalnej stronie, jeśli chcesz być na bieżąco, możesz również śledzić facebookowy profil.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku? Zajęcia na pierwszym roku, prowadzone są tak naprawdę w trzech głównych miejscach. Najważniejsze odbywają się w Collegium Anatomicum na ul. Święcickiego 6, drugim miejscem jest Centrum Biologii Medycznej na ul. Rokietnickiej 8, a także Centrum Symulacji Medycznych na ul. Rokietnicka 7. Dokładnie miejsca prowadzenia zajęć opiszemy w dalszej części poradnika, jednak chcemy zaznaczyć, że wszystkie te informacje znajdziemy również na planie zajęć.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych? Na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, jedyną różnicą pomiędzy studentami stacjonarnymi i niestacjonarnymi jest ich podział na osobne grupy dziekańskie (oczywiście poza faktem, że niestacjonarni płacą za studia z własnej kieszeni), wynika to z ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego. Jeśli chodzi o formy zaliczeń, terminy, czy egzaminy, a także sam przebieg studiów, to wyglądają one dokładnie tak samo, a więc nie ma tu mowy o faworyzacji jednej bądź drugiej grupy.
11. Legitymacje Legitymacje odbiera się pierwszego dnia roku akademickiego we wcześniej wspomnianym Collegium Maius na ul. Fredry 10. Koszt jej wyrobienia wynosi 22 zł, a wraz z nią dostajemy tak zwany “pakiet powitalny”, czyli książeczkę zawierającą kupony promocyjne do restauracji, barów czy innych miejsc kultury bądź rozrywki. Komunikacja miejska w Poznaniu jest uważana za jedną z droższych w całej Polsce, dlatego warto skorzystać również z przysługujących ulg z racji posiadania statusu studenta.
12. Stypendium naukowe na 1. roku Student pierwszego roku może starać się o stypendium socjalne, dla osób niepełnosprawnych czy zapomogę, ale Uniwersytet Medyczny im. Marcinkowskiego w Poznaniu gratyfikuje osoby z wybitnymi osiągnięciami naukowymi ( w przypadku nowo przyjętych osób, wniosek stypendialny można złożyć posiadając tytuł laureata olimpiady międzynarodowej lub tytuł laureata bądź finalisty olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim. Bardziej szczegółowe informacje znajdują się na stronie uczelni, do której Cię odsyłamy, natomiast sam wniosek składa się poprzez osobiste konto studenta na “WiSUSie” w zakładce ASIA.
Autorstwa Radomil talk – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=856284
13. Akademik Centrum Obsługi Domów Studenckich zlokalizowane jest na ul. Przybyszewskiego 39, a obok znajdują się wszystkie akademiki, których łącznie do dyspozycji mamy 5. Wszystkie sprawy związane z akademiki załatwia się poprzez platformę “WiSUS”, dodatkowo jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ich temat, to odwiedźcie koniecznie tę stronę. Co roku pojawiają się tu wszelkie warunki oraz wnioski, które potrzebne będą do ubiegania się o miejsce w akademiku. Do Domów Studenta można wprowadzać się zwykle końcówką września (około 17.09), jeśli chciałbyś zakwaterować się wcześniej, to należy złożyć kolejne podanie z taką prośbą. Standard akademików zależy stricte od budynku, co idzie w parze z ceną. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ można wprowadzić się do pokoju jedno- lub wieloosobowego, należy jednak pamiętać, że pierwszeństwo przy wyborze lokum, mają osoby które wcześniej już w nich mieszkały. Domy Studenta są naprawdę dobrze zlokalizowane, ponieważ w pobliżu znajduje się wcześniej opisywana biblioteka oraz centra zajęciowe.
14. Plan zajęć Plan zajęć pojawia się na stronie uczelni, aby oszczędzić Wam szukania, podsyłamy link do odpowiedniej zakładki. Studenci pierwszego roku otrzymują harmonogram zajęć w okolicy września, chcemy jednak zwrócić uwagę na to, że do samego początku studiów może on ulegać modyfikacjom, dlatego należy regularnie odwiedzać stronę. Gdy otrzymamy dostęp do “WiSUSa”, to swój aktualny plan możemy sprawdzić również w zakładce “AKSON” (dużo bardziej szczegółowy w porównaniu z tym dostępnym na stronie uczelni, a także sprawdzimy w jakiej sali odbędą się zajęcia i kto będzie je prowadził). Zdecydowanym ułatwieniem jest możliwość przeniesienia jednym kliknięciem całego harmonogramu zajęć do kalendarza Google.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek? Zarywanie nocy, ciągła nauka przez cały dzień, brak czasu na rozrywkę, to wielokrotnie powielane mity związane ze studiowaniem kierunku lekarskiego. Wszystko zależy tak naprawdę od dobrej organizacji i sumienności, oczywiście, są okresy gdy trzeba “dokręcić śrubę” i przysiąść do książek (sesja egzaminacyjna czy cięższe zaliczenia), jednak nie można powiedzieć, że na medycynie tego czasu brakuje. W ciągu roku akademickiego jak najbardziej można, a nawet należy rozwijać się, swoje pasje i zainteresowania, wychodzić i spotykać się ze znajomymi, czy po prostu odpoczywać lub nawet pracować, co kompletnie nie powinno odbijać się na gorszych ocenach z zaliczeń. Faktycznie może być tak, że osoby, które nie uczyły się przez cały rok regularnie, przed samym mogą doznać lekkiego szoku ilością materiału do opanowania, ale wcześniej wspomniana dobra organizacja pracy, dbanie o higienę snu i o zdrowie psychiczne są podstawą do uzyskiwania satysfakcjonujących wyników.
16. Wyprawka na 1 rok Idąc na pierwszy rok, możesz natknąć się na wiele nieuczciwych osób, które będą chciały sprzedać Ci zupełnie niepotrzebne rzeczy, aby tego uniknąć, chcielibyśmy przedstawić Ci absolutne “must have” na Uniwersytecie Medycznym im. Marcinkowskiego w Poznaniu. Niewątpliwie należy do nich biały fartuch laboratoryjny (na anatomię nie ma potrzeby zakładania fartucha prosektoryjnego), który przyda się również na zajęcia kliniczne w przyszłości, dodatkowo potrzebujemy pęsetę anatomiczną oraz skalpel, obuwie zmienne (nie muszą to być crocsy, wystarczą buty z białą podeszwą) i gładki zeszyt z zestawem kredek do rysowania. Identyfikatory wymagane na niektórych zajęciach, dostaje się z dziekanatu (rozdaje je starosta grupy). Należy rozważyć też zakup scrubsów, czyli odzieży medycznej, która to jednak będzie potrzebna nam dopiero na praktyki wakacyjne.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni? Przepisanie ocen jest kwestią mocno indywidualną i zależy od kierownika katedry. W pierwszej kolejności piszemy maila do osoby prowadzącej dany przedmiot (pismo powinno zawierać motywację swojej prośby oraz stosowne uzasadnienie, należy wpisać ilość punktów ECTS z zaliczonego przedmiotu, a także dołączyć jego sylabus). Gdy otrzymamy pozytywną odpowiedź, to wysyłamy kolejne pismo, tym razem do władz uczelni (załączamy sylabus i pisemną zgodę kierownika). Następnie dziekanat wystawia potwierdzenie zaliczenia przedmiotu, z którym wracamy do prowadzącego zajęcia. Czasem nie udaje się przepisać całego przedmiotu, ale można załatwić sobie zwolnienie z zajęć, jednak z obowiązkiem zdania zaliczenia końcowego.
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48113
18. Platforma elearningowa Platforma “WiSUS”, którą opisaliśmy dla Was ogólnikowo wcześniej, posiada kilka bardzo ważnych zakładek. Pierwszą z nich jest “sOLAT”, gdzie wykładowcy zamieszczają wszelkie materiały dydaktyczne (czasem należy zapoznać się z nimi przed zajęciami), a także znajdziemy tutaj wcześniej wspomniane szkolenia BHP i biblioteczne. Poprzez system “sOLAT” studenci zapisują się również na terminy egzaminów bądź kolokwiów, a te, które pisane są zdalnie, przeprowadzane są właśnie tutaj. Druga zakładka to “ZAPISZ”, która jest niezwykle istotna, ponieważ to właśnie przez nią będziemy rejestrować się na zajęcia fakultatywne oraz na szczepienia. Kolejna to “AKSON”, gdzie prowadzący będą wysyłać ważne komunikaty i informacje dla grup, jak i całej społeczności akademickiej. Asystenci mogą zamieścić też materiały dydaktyczne, a dodatkowo chętni mają możliwość znaleźć tutaj sylabusy wszystkich przedmiotów oraz oceny. Można więc powiedzieć, że “AKSON” to taki elektroniczny indeks. Zakładka “ASIA” umożliwi nam składanie wszelkich wniosków związanych ze studiami. To tutaj złożymy wniosek o stypendium naukowe, socjalne bądź o zapomogę. Każdy student ma również wygenerowany indywidualny rachunek bankowy, na który powinien wpłacić pieniądze potrzebne do wpłaty za legitymację. Najnowsza zakładka to “LMS”, która wykorzystywana jest do prowadzenia zdalnych zajęć przez asystentów, przez co rola Microsoft Teams staje się marginalna.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka? Wejściówka to krótka kartkówka z materiału, który dopiero będzie omawiany na zajęciach (zwykle składa się z kilku pytań testowych bądź otwartych, jednak wszystko zależy od przedmiotu i asystenta). Kolokwia to odpowiednik szkolnego sprawdzianu, sprawdzana tam wiedza zwykle obejmuje kilka poprzednich i przerobionych już tematów, może ono przyjmować różne formy tak samo jak w przypadku wejściówki. Część przedmiotów kończy się “kolokwium zaliczeniowym”, a weryfikowana wtedy wiedza będzie obejmować cały przerobiony materiał ze wszystkich zajęć. Egzaminy to największe formy sprawdzenia zdobytych i przyswojonych informacji. Zwykle pisze się je z przedmiotów trwających cały rok bądź semestr (większość egzaminów pisze się w okolicy stycznia/lutego, a także czerwca/lipca). Egzamin możemy poprawić tylko raz, a w wyjątkowych sytuacjach dwa razy, natomiast w przypadku kolokwiów, poprawiamy je do skutku.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne? Obuwie zmienne trzeba nosić na niektórych przedmiotach w Centrum Biologii Medycznej (np. diagnostyka), Centrum Symulacji Medycznej oraz w szpitalach. Za każdym razem jednak będziecie o tym poinformowani z wyprzedzeniem. Chcemy zaznaczyć, że nie musicie od razu kupować popularnych crocsów, ponieważ w zupełności powinno wystarczyć czyste obuwie zmienne z białą podeszwą np. trampki
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UCZELNI MEDYCZNEJ IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO W POZNANIU
Rektor:
prof. dr hab. Andrzej Tykarski
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą:
prof. dr hab. Michał Nowicki
Prorektor ds. Studenckich:
prof. dr hab. Edmund Grześkowiak
Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego:
prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Prorektor ds. Organizacji, Promocji i Rozwoju Uczelni:
prof. dr hab. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Prorektor ds. Klinicznych i Współpracy z Regionem:
prof. dr hab. Zbigniew Krasiński
Prorektor ds. Dydaktyki:
prof. dr hab. Małgorzata Kotwicka
WŁADZE WYDZIAŁU LEKARSKIEGO
Dziekan:
dr hab. Maciej Cymerys
Prodziekan ds. Studentów I-III roku:
dr hab. Aleksandra Uruska
Prodziekan ds. Studentów IV-VI roku:
dr hab. Anna Mania
Przedmioty
PRZEDMIOT
SEMESTR
FORMA ZAKOŃCZENIA
Anatomia
1+2
egzamin teoretyczny i praktyczny
Histologia z embriologią i cytofizjologią
1+2
egzamin teoretyczny i praktyczny
Fizjologia
1+2
egzamin teoretyczny
Biofizyka z elementami podstaw obrazowania
1
egzamin teoretyczny
Język angielski
2
kolokwium zaliczeniowe
Chemia medyczna
1
kolokwium zaliczeniowe
Wychowanie fizyczne
1
zaliczenie na ocenę
Pierwsza pomoc
1 lub 2
kolokwium praktyczne i teoretyczne
Biologia molekularna
1
kolokwium zaliczeniowe
Diagnostyka laboratoryjna
2
scenka do odegrania, odp. ustna
Biochemia
2
kolokwium zaliczeniowe
Wprowadzenie do badań naukowych
2
kolokwium zaliczeniowe
Profesjonalizm
2
odpowiedź ustna
Procedury medyczne
2
esej zaliczeniowy
Promocja zdrowia
2
kolokwium zaliczeniowe
Wprowadzenie do medycyny
1
esej zaliczeniowy
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE? Na pierwszym roku przede wszystkim należy skupić się na przedmiotach trwających przez dwa semestry zakończonych egzaminem, a mowa tutaj o anatomii, histologii i fizjologii. Dodatkowo warto nie bagatelizować biofizyki, ponieważ kończy się ona stosunkowo ciężkim egzaminem w sesji zimowej.
Opis przedmiotów
Wprowadzenie do medycyny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Przedmiot prowadzony jest zdalnie poprzez wirtualną platformę.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Przedmiot ten trwa tylko dwa dni i obejmuje serię wykładów poświęconych specjalizacjom lekarskim.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia nie są potrzebne nam żadne dodatkowe przybory.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia polegają na wysłuchaniu wykładów przedstawianych nam przez różnych prowadzących, którzy prezentują nam blaski i cienie pracy lekarza.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest jedynie za pośrednictwem zaliczenia końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Katedra nie informuje o dodatkowych rekomendacjach z zakresu literatury.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Przedmiot głównie prowadzony jest właśnie w formie wykładowej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Zaliczenie końcowe polega na napisaniu eseju na temat odpowiedzi na pytanie “Dlaczego wybraliśmy medycynę?”, a termin na jego wysłanie na podany adres mailowy trwa zazwyczaj do połowy grudnia.
Anatomia
Nazwa katedry: Zakład Anatomii Prawidłowej Kierownik katedry: dr. Hab. N. med. Agnieszka Przystańska Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 61-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w budynku Collegium Anatomicum usytuowanym przy ul. Święcickiego 6. Po wejściu do budynku należy iść schodami do góry na 1 piętro i kierować się na prawo.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia przeprowadzane są dwa razy w tygodniu i trwają 2 godziny 15 minut.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia potrzebować będziemy fartucha lekarskiego, obuwia zmiennego, ale również pęsety anatomicznej, skalpela oraz atlasu anatomicznego. Polecamy wziąć ze sobą również zeszyt do ewentualnego prowadzenia notatek oraz własne rękawiczki jednorazowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Po przebraniu się w szatni w fartuchy oraz zabraniu ze sobą wszystkich potrzebnych nam na zajęcia rzeczy wchodzimy do sal ćwiczeniowych i zajmujemy swoje miejsca. Dla każdej grupy dziekańskiej przydzielone jest dwoje asystentów, a dalszy przebieg zajęć zależy od ich indywidualnych upodobań. Zajęcia mogą rozpocząć się więc wejściówką przeprowadzaną w formie odpowiedzi ustnej, ale mogą również rozpocząć się jedynie od wstępu teoretycznego. Następnie dzieląc się w mniejsze grupy, przechodzimy do samodzielnego oglądania preparatów oraz zwłok, podczas którego możemy poprosić naszego asystenta o wyjaśnienie interesującej nas struktury. Należy pamiętać również o istotnym, jaki jest fakt, iż na zajęcia z anatomii nie wolno jest nam się spóźnić, ponieważ drzwi są zamykane wraz z godziną rozpoczęcia się zajęć i w przypadku spóźnienia nie uda nam się wziąć w nich udziału. Nie ma możliwości odrobienia nieobecności, natomiast jest się odpytywanym przez prowadzącego z materiału obowiązującego na dane zajęcia.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana, ponieważ mają one charakter przede wszystkim organizacyjny, jednakże polecamy nauczenie się podstaw takich jak płaszczyzny ludzkiego ciała oraz podstawowe nazwy struktur kości wypisane przy temacie ćwiczenia 1 (kości). Umożliwi nam to lepsze zrozumienie zajęć.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem pięciu kolokwiów, które mogą przybierać formę zarówno ustną jak i pisemną. Polegają one na rozpoznaniu struktury zaznaczonej szpilką wbitą w preparat oraz odpowiedzi na dotyczące jej pytania. Ponadto w zależności od asystenta, nasza wiedza może sprawdzana być również poprzez wejściówki.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?: Podręcznikiem zalecanym przez katedrę oraz nas obowiązującym jest “Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów i lekarzy. Woźniaka”. To właśnie na nim opiera się nasza nauka anatomii, ponieważ na materiale w nim zawartym bazują także pytania podczas zaliczeń. Jest on jednak bardzo skondensowany, a każde zdanie w nim zawarte jest dla nas istotne. Ma to duże znaczenie, kiedy trzeba znaleźć interesującą nas informację, ale na dłuższą metę może być on nieco męczący do nauki. Dopełnienie do niego stanowi “Anatomia Gray’a”, która zawiera dużo rycin i schematów. Do nauki anatomii od strony praktycznej niezbędne będą nam również atlasy. Najczęstszym wyborem studentów naszej uczelni jest “Atlas anatomii człowieka 1-3 Sobotta”, bądź “Atlas anatomii człowieka Nettera”. Dodatkowo polecamy zaopatrzyć się również w kompendium anatomicznej wiedzy, którym jest “Memorix Anatomia”, lecz służy on głównie do powtórek, ponieważ zawiera bardzo skondensowaną wiedzę zawierającą jedynie najważniejsze pojęcia i struktury. Nie jest on jednak wystarczający do nauki na zaliczenia.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się raz w tygodniu, zdalnie i trwają zazwyczaj 1,5h. Warto na nie uczęszczać, ponieważ podczas nich prowadzący często zwracają uwagę na zagadnienia mogące pojawić się na egzaminie. Wykłady prowadzone są przez dwa semestry.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Egzamin teoretyczny składa się z pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Zdarzają się również pytania skonstruowane w języku angielskim. Egzamin praktyczny natomiast przeprowadzany jest w formie szpilek wbitych w struktury, które musimy rozpoznać i zapisać ich prawidłową nazwę w języku angielskim, oraz czasami odpowiedzieć na pytanie teoretyczne, związane z tą strukturą.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Radzimy przygotowywać się na każde zajęcia z anatomii. Pomijając ewentualne wejściówki, bez wcześniejszego przygotowania po prostu z zajęć wyniesiemy dużo mniej i nie zrozumiemy ich tak dobrze. Warto również notować zagadnienia, na które zwracają uwagę asystenci podczas zajęć. Podczas pracy indywidualnej przy zwłokach starajcie się współpracować z innymi osobami w grupie i atlasem – w ten sposób faktycznie wykorzystacie ten czas i dużo się nauczycie. Nie spóźniajcie się też do prosektorium, ponieważ sale są zamykane z godziną rozpoczęcia zajęć. Najlepszym sposobem nauki praktycznej jest jak najdokładniejsze i najczęstsze oglądanie preparatów wraz z atlasem w ręku i odnajdywanie na nich obowiązujących nas struktur.
Fizjologia
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Fizjologii Kierownik katedry: dr hab. n. med. Edyta Mądry Strona internetowa katedry: http://www.kzf.ump.edu.pl Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 61-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w budynku Collegium Anatomicum, przy ul. Święcickiego 6.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia te odbywają się z częstotliwością ustalonego przez nas planu indywidualnego dla każdej z grup i trwają przez cały rok.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na ćwiczenia niezbędny będzie fartuch oraz obuwie zmienne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Seminaria przeprowadzane są w postaci prezentacji zamieszczanych na platformie e-learningowej, z którymi możemy zapoznać się w dogodnym dla nas czasie, pamiętając jednak, aby zmieścić się w określonym terminie na to przeznaczonym. Są one niezbędne do zaliczenia przedmiotu, ponieważ w trakcie trwania materiału e-learningowego pojawiają się również pytania dotyczące prezentowanego tematu. Część ćwiczeniowa zajęć odbywa się stacjonarnie, w Collegium Anatomicum i polegają one na wykonywaniu przez nas różnego rodzaju badań laboratoryjnych oraz doświadczeń.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Sprawdzana jest ona za pośrednictwem kolokwiów, które stanowią test jednokrotnego, bądź wielokrotnego wyboru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Głównym podręcznikiem jest “Fizjologia człowieka – zintegrowane podejście” D. U. Silverthorn’a, natomiast jeśli ktoś chciałby jeszcze bardziej rozszerzyć swoją wiedzę to mamy również do dyspozycji dodatkowe podręczniki, które nie są wymagane, takie jak “Fizjologia człowieka z elementami patologii. Skrypt dla licencjackich kierunków medycznych” H. Krauss i P. Sosnowskiego. Jednakże podstawę naszej nauki stanowią prezentacje umieszczone na stronie internetowej katedry oraz materiały e-learningowe.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się raz w tygodniu i prowadzone są przez wirtualną platformę. Trwają przez dwa semestry.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Egzamin jest przeprowadzany tylko w formie teoretycznej i składa się z pytań testowych jednokrotnego wyboru, obejmujących materiał ze wszystkich działów.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Warto starać się sumiennie uczyć fizjologii i starać zapamiętać jak najwięcej, ponieważ na drugim roku w ramach zajęć z patofizjologii piszemy kolokwium obejmujące powtórkową wiedzę z fizjologii.
Histologia z cytofizjologią i embriologią
Nazwa katedry: Zakład histologii i embriologii Kierownik katedry: prof. dr hab. Michał Nowicki Strona internetowa katedry: https://histologia.ump.edu.pl Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 60-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w budynku Collegium Anatomicum, przy ul. Święcickiego 6.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia te odbywają się raz w tygodniu i trwają 2h 15 minut
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia potrzebny jest gładki zeszyt oraz zestaw kolorowych kredek.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia zwykle rozpoczynają się od wprowadzenia do zajęć przeprowadzanego przez naszego asystenta, a następnie napisania wejściówki. Zazwyczaj zawiera ona pytania obejmujące wiedzę z informacji prezentowanych nam podczas wcześniejszego wprowadzenia. Oceny z wejściówek liczą się do naszej oceny końcowej z przedmiotu, a łącznie należy uzyskać z nich 60% wszystkich możliwych do zdobycia punktów.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Poza wejściówkami nasza wiedza weryfikowana jest również za pośrednictwem kolokwiów, które są testami składającymi się z pytań jednokrotnego wyboru.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?: Do nauki histologii niezbędna jest “Histologia” Zabla, która jest u nas podręcznikiem wiodącym. W jego zastępstwie można korzystać również z “Kompendium histologii” Cichockiego. Niektórzy studenci zaopatrują się także w “Atlas histologii Sobotta”, lecz nie jest on pozycją wymaganą, a bardziej dodatkową.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady z histologii odbywają się raz w tygodniu i prowadzone są w formie zdalnej. Trwają przez dwa semestry.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Egzamin teoretyczny składa się z pytań zamkniętych jednokrotnego, bądź wielokrotnego wyboru, natomiast egzamin praktyczny polega na rozpoznaniu przedstawianych nam preparatów. Należy wówczas rozpoznać nazwę prezentowanego narządu, tkanki, lub komórki.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Do nauki na egzamin praktyczny polecamy oglądanie filmików umieszczonych przez naszą katedrę na jej własnym kanale na YouTubie, który nosi nazwę “Histo Channel”, ponieważ są w nich przedstawiane i omawiane wszystkie obowiązujące nas do zaliczenia preparaty. Warto również korzystać z materiałów udostępnionych nam przez starsze roczniki.
Biofizyka z elementami podstaw obrazowania
Nazwa katedry: Katedra Biofizyki Kierownik katedry: prof. dr hab. Leszek Kubisz Strona internetowa katedry: https://biofizyka.ump.edu.pl/ Lokalizacja sekretariatu: ul. Grunwaldzka 6, 60-780 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w budynku Collegium Heliodori Święcicki na ul. Grunwaldzkiej 6.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają przez pierwszy semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: W zależności od rodzaju i tematu danych ćwiczeń, możemy zostać poproszeni o przyniesienie ze sobą fartucha.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Na zajęciach przeprowadzamy różnego rodzaju ćwiczenia oraz doświadczenia, na które wcześniej powinniśmy się przygotować czytając instrukcję ich wykonywania zawartą w “Wybranych ćwiczeniach laboratoryjnych z biofizyki”. Na każdych ćwiczeniach wypełniamy protokół z ćwiczeń, który oddajemy prowadzącemu na koniec zajęć i jest on oceniany, a ocena ta brana jest pod uwagę podczas wystawiania naszej oceny końcowej.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest sprawdzana w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest jedynie za pośrednictwem wejściówek oraz egzaminu końcowego. Wejściówki przeprowadzane są na każdych zajęciach, z których łącznie musimy uzyskać 60% punktów, aby uzyskać możliwość pisania egzaminu końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podstawową i obowiązującą nas pozycją są “Wybrane ćwiczenia laboratoryjne z biofizyki” P. Piskunowicza i M. Tuliszki, natomiast jeśli ktoś chciałby posiąść dodatkową wiedzę, może zaopatrzyć się także w “Biofizykę” Jaroszyka. Dodatkowo korzystamy też z przygotowanego przez studentów skryptu o nazwie “How to biofizyka” i również jest on bardzo przydatny.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się raz w tygodniu przez pierwszy semestr i prowadzone są zdalnie.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Egzamin końcowy ma charakter testu zawierającego pytania jednokrotnego wyboru.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Jeśli uda nam się uzyskać określoną przez katedrę konkretną ilość punktów ze wszystkich wejściówek oraz z protokołów, będzie przysługiwał nam wówczas bonus dodawany do oceny z pierwszego terminu egzaminu, jeśli uzyskamy z niego minimalny próg punktowy umożliwiający jego zaliczenie.
Biologia molekularna
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biochemii i Biologii Molekularnej Kierownik katedry: prof. dr hab. Paweł Jagodziński Strona internetowa katedry: http://biolmol.ump.edu.pl Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 60-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia odbywają się w budynku Collegium Anatomicum przy ul. Święcickiego 6. Po wejściu do placówki, skręcamy w prawo i idziemy do końca korytarza.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z biologii molekularnej odbywają się tylko przez pierwszy semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na ćwiczenia zobowiązani jesteśmy przyjść w fartuchach lekarskich oraz posiadać przy sobie swój identyfikator.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się z części wykładowej, seminaryjnej oraz ćwiczeniowej. Seminaria prowadzone są zdalnie poprzez platformę Microsoft Teams i polegają na wysłuchaniu przygotowanej dla nas przez asystenta prezentacji, podczas której może on również zadawać nam pytania włączając nas do aktywnego udziału w seminarium, ponieważ mają one głównie charakter wspólnej, aktywnej konwersacji. Ćwiczenia mają natomiast formę laboratoryjną i odbywają się stacjonarnie. Podczas nich rozwijamy swoje umiejętności dotyczące wykonywania różnych doświadczeń takich jak na przykład próba izolacji własnego DNA, czy nauka techniki PCR.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest podczas zaliczenia końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Do zaliczenia przedmiotu wystarczy nam jedynie wiedza zawarta w materiałach udostępnionych dla nas przez wykładowców i prowadzących zajęcia, a podręczniki są zbędne.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady prowadzone są raz w tygodniu i odbywają się w formie zdalnej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Zaliczenie przedmiotu odbywa się w formie kolokwium pisemnego na ocenę, które zawiera pytania testowe jednokrotnego wyboru. Obejmuje ono materiał omawiany w trakcie wykładów, seminariów oraz ćwiczeń. Jego zaliczenie uzyskujemy po udzieleniu minimum 60% poprawnych odpowiedzi.
PORADY: Tematyka zajęć jest zwykle powiązana z poprzednimi, dlatego warto uczyć się na bieżąco. Ponadto tematy, o których uczymy się podczas zajęć z biologii molekularnej będą pojawiać się także na drugim roku podczas biochemii, która kończy się egzaminem, dlatego warto starać się zapamiętać z tych zajęć jak najwięcej.
Biochemia
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biochemii i Biologii Molekularnej Kierownik katedry: prof. dr hab. Paweł Jagodziński Strona internetowa katedry: http://biolmol.ump.edu.pl/index.php Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 60-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w budynku Collegium Anatomicum zlokalizowanym przy ul. Święcickiego 6.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z biochemii odbywają się tylko podczas drugiego semestru pierwszego roku, natomiast kończą się egzaminem po pierwszym semestrze roku drugiego.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na ćwiczenia laboratoryjne potrzebny będzie nam fartuch oraz własne rękawiczki jednorazowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Cały materiał podzielony jest na trzy bloki tematyczne: “lipidy”, “węglowodany” oraz “białka”, z których każdy kończy się testem zawierającym 30 pytań jednokrotnego wyboru. W każdym z tych bloków odbywa się również jedno ćwiczenie laboratoryjne. Podczas nich otrzymujemy do wypełnienia protokół, który wypełniamy w grupach i oddajemy na koniec zajęć do prowadzącego. Za każdy protokół możemy uzyskać maksymalnie 5 punktów.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana, natomiast prowadzący lubią czasem zadawać pytania z omawianego tematu, dlatego lepiej przeczytać sobie ten dział z podręcznika z wyprzedzeniem.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Po każdych ćwiczeniach i seminariach odbywa się kolokwium z trzech bloków. Dodatkowo jest również czwarte kolokwium, które obejmuje materiał ze wszystkich wykładów i składa się ono z 45 pytań.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Wymaganym podręcznikiem do biochemii jest “Biochemia Harpera”. Prowadzący w dużej mierze opierają się na tej książce, a w ich prezentacjach bardzo często spotyka się cykle i szlaki biochemiczne rozpisane w taki sam sposób jak w tymże podręczniku. Drugą polecaną pozycją jest “Biochemia Lippincotta”. Jednak przed zakupem podręcznika, warto przejrzeć obydwie te pozycje w bibliotece i sprawdzić, z której korzysta nam się lepiej. Dodatkowo, bardzo przydatne są również prezentacje udostępniane nam przez prowadzących zawierające wiele przydatnych informacji.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady prowadzone są cotygodniowo, zdalnie, za pośrednictwem wirtualnej platformy.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Zaliczenie biochemii na pierwszym roku otrzymujemy na podstawie uzyskania 60% ze wszystkich kolokwiów oraz protokołów. Natomiast końcowe zaliczenie przedmiotu, które stanowi egzamin piszemy dopiero po pierwszym semestrze drugiego roku.
Pierwsza pomoc
Nazwa katedry: Zakład Dydaktyki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Kierownik katedry: dr hab. n. med. Małgorzata Grześkowiak Lokalizacja sekretariatu: ul. św. Marii Magdaleny 14, 61-861 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Jest to jedyny przedmiot, którego zajęcia nie odbywają się w kompleksie uczelnianym, ponieważ prowadzone są w budynku przy ul. Św. Marii Magdaleny 14. JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z pierwszej pomocy trwają jeden semestr, natomiast od naszego planu zajęć zależy, w którym semestrze zajęcia te będą odbywały się dla naszej grupy.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Obowiązkowe jest obuwie zmienne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Każde zajęcia rozpoczynają się napisaniem wejściówki składającej się z pytań otwartych. Następnie uczestniczymy w części praktycznej zajęć, podczas której szkolimy się w zakresie zasad prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale również zakładania masek tlenowych, jak i wykonywania opatrunków.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Już pierwsze zajęcia rozpoczynają się od napisania wejściówki.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest poprzez wejściówki oraz kolokwium na ocenę.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podstawowym podręcznikiem jest “Postępowanie w wybranych stanach zagrożenia życia i zdrowia Grześkowiak M., Żaba Z., UMP, 2017”. Warto również korzystać z materiałów e-learningowych udostępnianych nam za pośrednictwem platformy “sOLAT”.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Zaliczenie przedmiotu ma formę teoretyczną, która polega na odpowiedzi ustnej oraz praktyczną, podczas której poproszeni możemy zostać na przykład o poprawne wykonanie RKO, czy założenie maski.
Wychowanie fizyczne
Nazwa katedry: Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Kierownik katedry: dr n. biol. Janusz Przybylski Strona internetowa katedry: http://swfis.ump.edu.pl Lokalizacja sekretariatu: ul. Marcelińska 25
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w budynku Centrum Sportu i Rekreacji przy DS „Karolek”, zlokalizowanym przy ul. Rokietnickiej 5E, na przeciwko Studium Języków Obcych.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z wychowania fizycznego odbywają się raz w tygodniu przez półtorej godziny i prowadzone są podczas dwóch semestrów, po jednym semestrze na pierwszym i na drugim roku.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Do zajęć potrzebna będzie nam biała koszulka, spodnie oraz obuwie sportowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w koedukacyjnej grupie dziekańskiej, lecz tak naprawdę każdy student może wybrać sobie interesującą go w danym dniu formę aktywności sportowej, którą może być na przykład aerobik, gra w piłkę nożną, siatkówka, czy też siłownia.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach nasze umiejętności nie podlegają żadnej weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Zaliczenie przedmiotu odbywa się na podstawie naszej obecności na zajęciach.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych rekomendacji, jeśli chodzi o pozycje literackie.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Przedmiot ten nie jest prowadzony w formie wykładowej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Zaliczenie wychowania fizycznego odbywa się poprzez wyrobienie przez nas ustalonej normy obecności na zajęciach.
Diagnostyka laboratoryjna
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Kierownik katedry: dr hab. n. med. Ewa Wysocka Strona internetowa katedry: http://kzdiaglab.ump.edu.pl Lokalizacja sekretariatu: ul. Szamarzewskiego 82/84, 60-569 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w budynku Centrum Biologii Medycznej, znajdującego się przy ul. Rokietnickiej 8.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Przedmiot ten nie kończy się na pierwszym roku, a dopiero po kilku latach studiów.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Pierwsze dwa spotkania stanowią część teoretyczną zajęć, podczas której asystenci omawiają wszystkie potrzebne informacje na następne zajęcia oraz zasady zaliczenia przedmiotu, z których to w późniejszym czasie udostępniają nam prezentacje na platformie Microsoft Teams. Podczas kolejnych zajęć skupiamy się na nauce pobierania krwi włośniczkowej oraz żylnej oraz przeprowadzana jest analiza składu masy naszego ciała. Na ostatnich zajęciach odbywa się zaliczenie.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Podczas pierwszych zajęć wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest za pośrednictwem zaliczenia końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Do nauki oraz zaliczenia przedmiotu wystarczą nam jedynie przesłane przez wykładowców i prowadzących materiały, a podręcznik jest zbędny.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady prowadzone są raz w tygodniu i odbywają się w formule zdalnej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Zaliczenie składa się z dwóch części, podczas których musimy odegrać scenkę z pobierania krwi włośniczkowej lub żylnej oraz odpowiedzieć na jedno pytanie zadane przez prowadzącego. Druga część zaliczenia polega na przygotowaniu w grupach scenki na temat różnych czynników zaburzających morfologię. Im więcej błędów uda nam się zaprezentować podczas niej, tym lepiej.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Przedmiot jest prowadzony bardzo prostudencko. Asystenci są bardzo mili i z chęcią odpowiadają na pytania studentów.
Wprowadzenie do badań naukowych
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biochemii i Biologii Molekularnej Kierownik katedry: prof. dr hab. Paweł Jagodziński Strona internetowa katedry: http://biolmol.ump.edu.pl/index.php Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 60-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są zdalnie na platformie Microsoft Teams.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Na pierwszym roku zajęcia przedstawiają nam od strony teoretycznej pisanie prac naukowych. Ćwiczenia również odbywają się w formie zdalnej i polegają na nauce podstawowych narzędzi do tego służących, czy też korzystanie z różnych materiałów, jak i tworzenie przypisów.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Podczas pierwszych zajęć wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest poprzez zaliczenie końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Do zaliczenia przedmiotu wystarczą nam jedynie materiały przesłane przez wykładowców oraz prowadzących zajęcia, a podręczniki są zbędne.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Z tego przedmiotu wykłady nie są prowadzone
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Zaliczenie przedmiotu odbywa się w formie zdalnej, ale jest ono dosyć przyjemne.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Warto brać udział w ćwiczeniach oraz starać wynosić z nich jak najwięcej przydatnych informacji, ponieważ na drugim roku podczas kontynuacji tego przedmiotu dobierani jesteśmy w pięcioosobowe zespoły, którym przydzielany jest temat oraz prowadzący i mamy rok na napisanie pracy naukowej, która później może zostać opublikowana. Informacje przedstawione na zajęciach okazują się więc wtedy bardzo przydatne.
Profesjonalizm
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Edukacji Medycznej Kierownik katedry: prof. dr hab. Ryszard Marciniak Strona katedry: http://edukacja-medyczna.ump.edu.pl Lokalizacja katedry: ul. Rokietnicka 7, V piętro
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: 2 godziny seminariów prowadzone są stacjonarnie w sali 5.32 znajdującej się na V. piętrze Collegium Adama Wrzoska, a 3 godziny ćwiczeń na VI. piętrze Collegium Adama Wrzoska w Centrum Symulacji Medycznych.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia stanowi cykl kilku spotkań w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Podstawę tego przedmiotu stanowi aktywny udział we wspólnej dyskusji z prowadzącym na tematy dotyczące blasków i cieni pracy lekarza. Część zajęć odbywa się stacjonarnie, a część zdalnie za pośrednictwem Microsoft Teams.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Podczas pierwszych zajęć nasza wiedza nie jest sprawdzana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest poprzez zaliczenie końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Do nauki służą nam jedynie materiały udostępniane przez prowadzących, dlatego więc nie korzystamy z podręczników.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Zajęcia te nie odbywają się w formie wykładów.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Zaliczenie ma zazwyczaj formę odpowiedzi pisemnej na zadane przez prowadzącego pytanie, na platformie zdalnej.
Chemia medyczna
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Chemii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Dorota Formanowicz Strona internetowa katedry: https://cml.ump.edu.pl/ Lokalizacja sekretariatu: ul. Rokietnicka 8, 60-806 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w Centrum Biologii Medycznej na ul. Rokietnickiej 8.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają przez pierwszy semestr.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia te składają się z części ćwiczeniowej oraz seminaryjnej, z których każda trwa 3 godziny. Seminaria odbywają się zazwyczaj zdalnie na platformie Microsoft Teams.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest poprzez zaliczenie końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Naukę chemii do egzaminu najlepiej zacząć od skryptu „Wybrane zagadnienia z chemii medycznej. Podstawy teoretyczne” pod reakcją prof. Marii Iskry. Nie trzeba czytać całej książki, lecz tylko jej poszczególne, wybrane rozdziały według przewodnika (są one również zamieszczone na stronie Zakładu Chemii Ogólnej). Tam najlepiej opracowane są treści, które wymagane są później na kolokwium i egzaminie. Żeby przygotować się na ćwiczenia laboratoryjne warto sięgnąć po „Wybrane zagadnienia z chemii medycznej. Doświadczenia” również pod redakcją prof. Marii Iskry.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Przedmiot ten nie odbywa się w charakterze wykładów.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Zaliczenie stanowi kolokwium teoretyczne na ocenę, będące testem z pytaniami jednokrotnego wyboru.
Procedury medyczne
Nazwa katedry: Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii, Katedra i Zakład Edukacji Medycznej Kierownik katedry: prof. dr hab. n.med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prof. dr hab. Ryszard Marciniak Strona internetowa katedry:http://edukacja-medyczna.ump.edu.pl Lokalizacja sekretariatu: ul. Mickiewicza 2, 60-848 Poznań, ul. Rokietnicka 7
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w Centrum Symulacji Medycznej, przy ul. Rokietnickiej 8.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Przedmiot ten nie kończy się na pierwszym roku, a trwać będzie przez kilka kolejnych lat.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia uczą nas na przykład jak wyglądają wszystkie procedury aseptyczne przygotowywania się do operacji, pomiaru ciśnień, pobierania krwi, czy również poprawnego zakładania EKG.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest poprzez zaliczenie końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Do nauki wystarczą nam materiały przesyłane przez asystentów i prowadzących zajęcia.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Z tego przedmiotu wykłady nie są prowadzone.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Aby uzyskać zaliczenie przedmiotu musimy brać czynny udział w zajęciach i wykonywać wszystkie przedstawiane nam procedury, a dodatkowo zobligowani jesteśmy do napisania eseju na 1,5 strony A4 o procedurach wejścia na salę operacyjną.
Promocja zdrowia
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Profilaktyki Zdrowotnej Kierownik katedry: prof. dr hab. n.med. Jacek Wysocki Strona internetowa katedry: https://kzpz.ump.edu.pl/ Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 60-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są na platformie Microsoft Teams.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są zdalnie i polegają na słuchaniu przedstawianej przez prowadzącego prezentacji.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA? : Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest poprzez zaliczenie końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Do nauki wystarczą nam materiały przesyłane przez wykładowców i prowadzących zajęcia, a żadne podręczniki nie są wymagane.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Z tego przedmiotu wykłady nie są prowadzone.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Na zaliczenie odbywa się zdalne kolokwium składające się z pytań testowych obejmującą bardzo podstawowy zakres materiału.
Język obcy
Nazwa katedry: Studium Języków Obcych Kierownik katedry: dr n. teol. Maria Nowosadko Strona internetowa katedry: https://sjo.ump.edu.pl/dane-kontaktowe Lokalizacja sekretariatu: ul. Marcelińska 27, 60-801 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w budynku Studium Języków Obcych, przy ul. Marcelińskiej 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Prowadzone są one raz w tygodniu i trwają 1,5 godziny. Zaczynają się one na drugim semestrze pierwszego roku i kończą po drugim roku studiów.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Na zajęciach rozwiązujemy zadania z obowiązującego nas podręcznika, uczymy się nowego słownictwa medycznego oraz rozwiązujemy zadania z gramatyki. Część zajęć poświęcona jest również na odgrywanie scenek typu “lekarz-pacjent”, mających na celu ćwiczenie dialogów, co jest jednym z elementów egzaminu końcowego z angielskiego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Pierwsze zajęcia mają charakter organizacyjny, a nasza wiedza nie jest na nich sprawdzana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Podsumowaniem zajęć z języka angielskiego jest egzamin, który odbywa się na koniec drugiego roku kierunku lekarskiego. Na pierwszym roku przedmiot ten odbywa się tylko w drugim semestrze i kończy się kolokwium zaliczeniowym z całego semestru. Dodatkowo, wiedza jest weryfikowana poprzez zadania domowe, które później oddajemy.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Jedynym podręcznikiem, którego potrzebujesz do angielskiego jest „English for medical sciences” autorstwa Anny Lipińskiej oraz Zuzanny Szczepankiewicz, który można posiadać również w formie elektronicznej.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Przedmiot nie jest prowadzony w formie wykładowej. OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Podsumowaniem zajęć z angielskiego jest egzamin, odbywający się na koniec 2. roku kierunku lekarskiego. Na pierwszym roku przedmiot kończy się jedynie kolokwium zaliczeniowym obejmującym materiał z całego semestru. Dodatkowo, wiedza jest weryfikowana poprzez zadania domowe, które później oddajemy prowadzącemu do sprawdzenia. Z egzaminu możemy zostać zwolnieni, tylko wówczas jeśli zdobędzie się 182 punkty na 200 punktów możliwych do zdobycia podczas całych 2 lat nauki, dlatego warto brać czynny udział w lekcji i odsyłać zadania domowe na czas. Częścią składową oceny jest również dialog ustny z kolegą/koleżanką na zasadzie wywiadu lekarz/pacjent.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Polecamy naukę na bieżąco słówek, najlepiej jest wpisywać je pod koniec każdej lekcji do aplikacji typu quizlet. Warto również robić zadania domowe, ponieważ część przykładów powtarza się później na kolokwiach. Warto również wiedzieć o tym, iż język angielski na UMP jest obowiązkowy, nawet jeśli mamy certyfikat IBM. Zajęcia z języka angielskiego odbywają się w grupach, do których przydzielani jesteśmy na podstawie wyniku z testu, który piszemy zdalnie na platformie „sOLAT”.
Zajęcia dodatkowe
Na pierwszym roku zobowiązani jesteśmy zdobyć 4 punkty ECTS za uczestnictwo w fakultetach. Możemy więc wybrać cztery fakultety, z których każdy waży 1 punkt, lub też jeden fakultet za 2 punkty ECTS. Na początku października zostajemy powiadomieni o terminie wyboru fakultetów i dokonujemy go na zasadzie “kto pierwszy ten lepszy”(jeśli na dany fakultet nie będzie już miejsc, a uzbiera się minimum 12 chętnych osób, to można napisać do prowadzącego z prośba o otwartcie kolejnego terminu zajęć dodatkowych) W zależności od wybranych przez nas fakultetów mogą mieć one różną formę, zdalną, bądź też stacjonarną. Warto również wybierać fakultet całą grupą dziekańską, a wtedy można spróbować dopasować termin zajęć pod swój harmonogram.
Praktyki z zakresu "Opieki nad chorym"
Większość szpitali w Poznaniu ma podpisaną umowę z Uniwersytetem Medycznym. Aby zarezerwować sobie termin, wystarczy wpisać się na odpowiednią listę i dzięki temu oszczędzamy sobie sporo formalności. Organizując praktykę poza Poznaniem musimy dogadywać się z dyrekcją szpitala na własną rękę. Idąc do szpitala, dostajemy od uczelni książeczkę praktyk. Przed przyjściem na oddział, warto skontaktować się z pielęgniarką naczelną, która dokładnie poinstruuje nas, gdzie i kiedy powinniśmy się pojawić. Następnie wszystkie formalności załatwia się już z pielęgniarką oddziałową, a chodząc na praktyki, naszym zadaniem będzie uzyskanie podpisu pod wykonaną bądź nauczoną czynnością medyczną z książeczki. Po odbytych praktykach, książeczkę zanosi się do opiekuna, który urzęduje na ul. Fredry 10, a po zostawieniu tego dokumentu dostajemy zaliczenie (dodatkowo może on zadać pytanie np. co najbardziej podobało Ci się w praktykach itp.)
Komunikacja na zajęcia
Aby dostać się do głównego centrum zajęć na pierwszym roku, a w szczególności do Collegium Anatomicum na ul. Święcickiego 6, powinniśmy wybrać autobus nr 164, wysiadając na przystanku “Palmiarnia”. Jeśli myślimy o tramwajach, to przystankiem docelowym będzie “Matejki”, na pewno dojedziemy tam “szóstką”, natomiast z powodu aktualnych remontów w Poznaniu nie możemy podać Wam innych połączeń, ponieważ cały czas ulega to zmianom. Na początku roku warto wyrobić kartę “peka”, która umożliwia nam przejazdy wszelkimi środkami komunikacji miejskiej w Poznaniu. Świetną opcją jest też wyrobienie biletu semestralnego, a możemy tego dokonać poprzez stronę “peka” lub można załatwić wszelkie formalności w punkcie stacjonarnym np. na Rondzie Kaponiera (po okazaniu legitymacji zostajemy zgłoszeni do systemu i możemy korzystać z ulgowych przejazdów). Link do wyżej wspomnianej strony zamieszczamy tutaj.
Mieszkanie
Najlepszą dzielnicą Poznania dla pierwszorocznego studenta kierunku lekarskiego wybieraną przez większość studentów są Jeżyce. Znajduje się ona blisko naszego kampusu, ale również wszelkich interesujących nas ważnych miejsc na mapie miasta. Dużym jej plusem jest znajdujące się tam wiele kawiarni, restauracji oraz bardzo dobra komunikacja. Możemy również wybrać okolice Ronda Nowaka-Jeziorańskiego, ponieważ jest ono głównym miejscem odjazdu różnych linii tramwajowych, a nieopodal znajduje się biblioteka naszej uczelni, jednakże z tej destynacji będziemy mieć dalej na zajęcia z anatomii. Warto również przeglądać oferty wynajmu na przeznaczonych do tego grupach na Facebooku.
Ciekawostki
Chcielibyśmy wspomnieć również o cieszącym się dużą sławą wśród studentów ksero (“Ksero Niecała” na Facebooku) znajdujące się na ul. Niecałej. Prowadzone jest przez przemiłego pana posiadającego wszystkie pliki interesujące studentów kierunku lekarskiego. Służy on nam zawsze pomocą oraz radą odnośnie potrzebnych materiałów. Na miejscu możemy płacić zarówno kartą, blikiem jak i gotówką. Miejsce to jest w sercu wszystkich studentów kierunku lekarskiego w Poznaniu. Ponadto Uniwersytet Medyczny w Poznaniu jest uważany oraz odbierany przez jego studentów za bardzo przyjazny oraz prostudencki. Asystenci są chętni do pomocy oraz służą dobrą radą. Na naszej uczelni mamy również szansę uczestniczenia w wielu różnorodnych kołach naukowych, które pomagają rozwijać nasze zainteresowania.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że powyższy poradnik wystarczająco odpowiedział na nurtujące Was pytania i rozwialiśmy Wasze wszelkie wątpliwości związane ze studiowaniem kierunku lekarskiego w Poznaniu. Jeśli w trakcie czytania pojawiły się nowe niejasności lub po prostu chcielibyście być stale na bieżąco, to gorąco zachęcamy Was do dołączenia na naszą facebookową grupę. Dodatkowo odwiedźcie profil Zosi @med.sphere, której wkład w powstanie tego artykułu jest nieoceniony.
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów. Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Poznaj opinie i porady innych studentów!
Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami!
Stań się członkiem rosnącej rodziny młodych medyków!
By Daniel
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu rozpoczyna się zawsze w pierwszy poniedziałek października, a dodatkowo odbywa się wtedy immatrykulacja, czyli oficjalne przyjęcie studentów pierwszego roku w poczet uczelni. Obecność na tej uroczystości nie jest obowiązkowa ani weryfikowana, a dodatkowo chętne osoby mogą obejrzeć transmisję live właśnie z tej inauguracji. Dzień ten jest dniem rektorskim, a to oznacza tyle, że nie są wtedy prowadzone żadne zajęcia.
Z rzeczy obowiązkowych natomiast, na początku października należy przejść przez liczne kursy, a mowa tutaj na przykład o szkoleniu BHP, które prowadzone jest asynchronicznie poprzez wirtualną platformę “sOLAT” (więcej o tej platformie opowiemy później). Zaliczenie polega na obejrzeniu serii przygotowanych filmów edukacyjnych, a następnie należy rozwiązać test, co prawda na zdanie kursu BHP mamy cały pierwszy rok akademicki, niemniej lepiej zabrać się za to od razu, żeby w przyszłości o tym nie zapomnieć.
Dodatkowo drugi obowiązkowy kurs to szkolenie biblioteczne, ale warunki zaliczenia, forma i czas na jego wykonanie jest dokładnie taki sam, jak w przypadku BHP.
Co wyróżnia Poznań na tle innych uczelni medycznych, to fakt, że zwykle pierwsze dwa dni zajęć poświęcone są na serię zdalnych wykładów z przedmiotu “Wprowadzenie do medycyny”, gdzie Profesorzy z różnych specjalizacji opowiadają właśnie o swojej wybranej ścieżce medycznej. Spotkania kończą się niezobowiązującym zaliczeniem, a mianowicie studenci muszą napisać esej na temat “Dlaczego wybrałem medycynę?”.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska przypomina szkolną klasę, to podstawowy sposób podziału osób, z którymi najczęściej będziesz mieć zajęcia. W Poznaniu tworzy się je totalnie losowo, nie ma znaczenia kolejność alfabetyczna czy wynik matur. Zazwyczaj powstaje około 18 grup dziekańskich, z czego 4 ostatnie przeznaczone są dla studentów niestacjonarnych. Grupa dziekańska liczy około 24 osoby, a w zależności od przedmiotu może dzielić się na mniejsze sekcje np. 12 osobowe (mniejsze grupy zazwyczaj dzielone są już alfabetycznie).
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy jest kimś w rodzaju przewodniczącego szkolnej klasy. Wyłaniany jest poprzez głosowanie spośród wszystkich chętnych, zwykle na początku października, na utworzonej grupie w aplikacji Messenger. Do jego zadań należy reprezentowanie swojej społeczności w kontaktach z wykładowcami i prowadzącymi zajęć. Dodatkowo jest odpowiedzialny za przekazywanie legitymacji do okresowego podbicia w każdym semestrze oraz zbiera dzienniki praktyk po ich odbyciu i zajmuje się wszelkimi sprawami organizacyjnymi grupy.
Jeżeli mamy jakiś problem, to w pierwszej kolejności zgłaszamy się właśnie do niego, a jeśli on nie będzie w stanie go rozwiązać, to kontaktuje się ze starostą roku.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku to bardzo odpowiedzialna funkcja, ponieważ kontaktuje się on z Dziekanatem, asystentami jak i wykładowcami. Do jego zadań należy również ustalenie terminów zaliczeń i egzaminów z części przedmiotów, a także bierze czynny udział w spotkaniach z władzami uczelni, gdzie omawiane są studenckie problemy, wnioski czy postulaty. Można powiedzieć, że pełni on funkcję łącznika między starostami danego roku, a jednostkami organizacyjnymi Uczelni.
Wybór starosty roku odbiega trochę od poprzednika. Funkcja ta jest bardziej odpowiedzialna, dlatego koleżanki i koledzy z drugiego roku zawsze pomagają wskazać właściwą osobę. Wszyscy chętni kandydaci łączą się z kilkoma reprezentantami wyższego rocznika poprzez Microsoft Teams, a następnie osoby aspirujące do bycia starostą roku wygłaszają krótkie przemówienie, dlaczego to właśnie ich powinniśmy wybrać. Następnie przeprowadzane jest głosowanie, a ich wyniki ogłaszają właśnie starsi koledzy.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Budynek Władz Uniwersytetu zlokalizowany jest na ul. Fredry 10, 61-701 Poznań (Collegium Maius), natomiast sam dziekanat Wydziału Lekarskiego znajduje się przy ul. Bukowskiej 70. Do Collegium Maius student pierwszego roku udaje się celem odbioru legitymacji, zapłaty za ubezpieczenie, a także podpisze wszystkie niezbędne umowy z uczelnią i złoży papiery rekrutacyjne. Po załatwieniu tych spraw, wszystkie inne załatwia się drogą mailową (jak na przykład złożenie wniosku stypendialnego), natomiast osobą odwiedzającą dziekanat będzie starosta (np. celem podbicia legitymacji studenckich).
Wchodząc do Collegium Maius kierujemy się prosto po schodach, a następnie skręcamy w prawo, gdzie naszym oczom ukażą się tabliczki z przypisanymi cyframi, odpowiadającymi kolejnym rocznikom studenckim, to właśnie tutaj znajdują się Panie obsługujące wszystkie sprawy.
Autorstwa Radomil talk – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1206567
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
W Poznaniu nie ma typowego “wirtualnego dziekanatu”, natomiast dostępny jest “Wirtualny System Usług dla Studenta” (WiSUS).WiSUS to z pewnością nieodzowny program towarzyszący studentowi UMP przez cały okres jego studiów. Każdy student ma swoje własne konto na WISUS-ie. Dzięki niemu mamy dostęp do wszystkich ważnych informacji, takich jak np. oceny w indeksie, fakultety, na jakie jesteśmy zapisani, wnioski, podania itp. Po zalogowaniu na swoje konto uzyskujemy dostęp do wielu programów, potrzebnych nam w codziennym funkcjonowaniu na uczelni.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Uniwersytet medyczny w Poznaniu umożliwia studiowanie w grupie znajomych, aby tak się stało, należy napisać maila z prośbą, uzasadniając jednocześnie sensowność bycia w jednej grupie. Takie pismo kierujemy na studentucos@ump.edu.pl (ważne jest to, aby każda zainteresowana osoba wystosowała takiego maila, wiadomość od jednej osoby nie wystarczy).
8. Biblioteka
Trzypiętrowa Biblioteka Główna UMP znajduje się przy ulicy Przybyszewskiego 37A (dogodna lokalizacja, blisko głównego “centrum” zajęć na pierwszym roku).Poza standardowym wypożyczeniem i zwrotem książek, studenci mogą poczytać tam czasopisma naukowe, skorzystać z komputerów uczelnianych i kserokopiarek (odpłatnie), czy nawet zjeść posiłek w bibliotecznym bufecie. Dodatkowo udostępniono “strefę ciszy”, w której będziesz mógł skupić się na nauce, a jeśli wolisz pracę grupową, to nieodpłatnie wynajmiesz zamykany pokój, oczywiście po uprzedniej rezerwacji. Znajdując się w czytelni, można skorzystać z bogatych zasobów bibliotecznych, a poza tym Biblioteka Główna oferuje “strefę głośną”, gdzie razem ze znajomymi usiądziesz na kanapie czy zaczerpniesz świeżego powietrza na otwartym balkonie. Gdy nauka anatomii zacznie spędzać sen z powiek, to “Lewus” model szkieletu człowieka pomoże ogarnąć ten przedmiot. Biblioteka umożliwia również wynajęcie sporej, zamykanej sali z rzutnikiem, stołami i miejscami siedzącymi, sprawdza się to idealnie, gdy organizujesz spotkanie koła naukowego lub po prostu chciałbyś spotkać się w dużej grupie studentów.
Konto biblioteczne jest aktywne przez cały rok akademicki (aktywacja kosztuje 12 zł), posiadając do niego dostęp, książki można wypożyczać zdalnie.
Więcej informacji na temat biblioteki znajdziecie na jej oficjalnej stronie, jeśli chcesz być na bieżąco, możesz również śledzić facebookowy profil.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Zajęcia na pierwszym roku, prowadzone są tak naprawdę w trzech głównych miejscach. Najważniejsze odbywają się w Collegium Anatomicum na ul. Święcickiego 6, drugim miejscem jest Centrum Biologii Medycznej na ul. Rokietnickiej 8, a także Centrum Symulacji Medycznych na ul. Rokietnicka 7.
Dokładnie miejsca prowadzenia zajęć opiszemy w dalszej części poradnika, jednak chcemy zaznaczyć, że wszystkie te informacje znajdziemy również na planie zajęć.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, jedyną różnicą pomiędzy studentami stacjonarnymi i niestacjonarnymi jest ich podział na osobne grupy dziekańskie (oczywiście poza faktem, że niestacjonarni płacą za studia z własnej kieszeni), wynika to z ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego. Jeśli chodzi o formy zaliczeń, terminy, czy egzaminy, a także sam przebieg studiów, to wyglądają one dokładnie tak samo, a więc nie ma tu mowy o faworyzacji jednej bądź drugiej grupy.
11. Legitymacje
Legitymacje odbiera się pierwszego dnia roku akademickiego we wcześniej wspomnianym Collegium Maius na ul. Fredry 10. Koszt jej wyrobienia wynosi 22 zł, a wraz z nią dostajemy tak zwany “pakiet powitalny”, czyli książeczkę zawierającą kupony promocyjne do restauracji, barów czy innych miejsc kultury bądź rozrywki. Komunikacja miejska w Poznaniu jest uważana za jedną z droższych w całej Polsce, dlatego warto skorzystać również z przysługujących ulg z racji posiadania statusu studenta.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Student pierwszego roku może starać się o stypendium socjalne, dla osób niepełnosprawnych czy zapomogę, ale Uniwersytet Medyczny im. Marcinkowskiego w Poznaniu gratyfikuje osoby z wybitnymi osiągnięciami naukowymi ( w przypadku nowo przyjętych osób, wniosek stypendialny można złożyć posiadając tytuł laureata olimpiady międzynarodowej lub tytuł laureata bądź finalisty olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim.
Bardziej szczegółowe informacje znajdują się na stronie uczelni, do której Cię odsyłamy, natomiast sam wniosek składa się poprzez osobiste konto studenta na “WiSUSie” w zakładce ASIA.
Autorstwa Radomil talk – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=856284
13. Akademik
Centrum Obsługi Domów Studenckich zlokalizowane jest na ul. Przybyszewskiego 39, a obok znajdują się wszystkie akademiki, których łącznie do dyspozycji mamy 5.
Wszystkie sprawy związane z akademiki załatwia się poprzez platformę “WiSUS”, dodatkowo jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ich temat, to odwiedźcie koniecznie tę stronę. Co roku pojawiają się tu wszelkie warunki oraz wnioski, które potrzebne będą do ubiegania się o miejsce w akademiku. Do Domów Studenta można wprowadzać się zwykle końcówką września (około 17.09), jeśli chciałbyś zakwaterować się wcześniej, to należy złożyć kolejne podanie z taką prośbą. Standard akademików zależy stricte od budynku, co idzie w parze z ceną. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ można wprowadzić się do pokoju jedno- lub wieloosobowego, należy jednak pamiętać, że pierwszeństwo przy wyborze lokum, mają osoby które wcześniej już w nich mieszkały. Domy Studenta są naprawdę dobrze zlokalizowane, ponieważ w pobliżu znajduje się wcześniej opisywana biblioteka oraz centra zajęciowe.
14. Plan zajęć
Plan zajęć pojawia się na stronie uczelni, aby oszczędzić Wam szukania, podsyłamy link do odpowiedniej zakładki. Studenci pierwszego roku otrzymują harmonogram zajęć w okolicy września, chcemy jednak zwrócić uwagę na to, że do samego początku studiów może on ulegać modyfikacjom, dlatego należy regularnie odwiedzać stronę.
Gdy otrzymamy dostęp do “WiSUSa”, to swój aktualny plan możemy sprawdzić również w zakładce “AKSON” (dużo bardziej szczegółowy w porównaniu z tym dostępnym na stronie uczelni, a także sprawdzimy w jakiej sali odbędą się zajęcia i kto będzie je prowadził). Zdecydowanym ułatwieniem jest możliwość przeniesienia jednym kliknięciem całego harmonogramu zajęć do kalendarza Google.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Zarywanie nocy, ciągła nauka przez cały dzień, brak czasu na rozrywkę, to wielokrotnie powielane mity związane ze studiowaniem kierunku lekarskiego. Wszystko zależy tak naprawdę od dobrej organizacji i sumienności, oczywiście, są okresy gdy trzeba “dokręcić śrubę” i przysiąść do książek (sesja egzaminacyjna czy cięższe zaliczenia), jednak nie można powiedzieć, że na medycynie tego czasu brakuje. W ciągu roku akademickiego jak najbardziej można, a nawet należy rozwijać się, swoje pasje i zainteresowania, wychodzić i spotykać się ze znajomymi, czy po prostu odpoczywać lub nawet pracować, co kompletnie nie powinno odbijać się na gorszych ocenach z zaliczeń. Faktycznie może być tak, że osoby, które nie uczyły się przez cały rok regularnie, przed samym mogą doznać lekkiego szoku ilością materiału do opanowania, ale wcześniej wspomniana dobra organizacja pracy, dbanie o higienę snu i o zdrowie psychiczne są podstawą do uzyskiwania satysfakcjonujących wyników.
16. Wyprawka na 1 rok
Idąc na pierwszy rok, możesz natknąć się na wiele nieuczciwych osób, które będą chciały sprzedać Ci zupełnie niepotrzebne rzeczy, aby tego uniknąć, chcielibyśmy przedstawić Ci absolutne “must have” na Uniwersytecie Medycznym im. Marcinkowskiego w Poznaniu. Niewątpliwie należy do nich biały fartuch laboratoryjny (na anatomię nie ma potrzeby zakładania fartucha prosektoryjnego), który przyda się również na zajęcia kliniczne w przyszłości, dodatkowo potrzebujemy pęsetę anatomiczną oraz skalpel, obuwie zmienne (nie muszą to być crocsy, wystarczą buty z białą podeszwą) i gładki zeszyt z zestawem kredek do rysowania. Identyfikatory wymagane na niektórych zajęciach, dostaje się z dziekanatu (rozdaje je starosta grupy).
Należy rozważyć też zakup scrubsów, czyli odzieży medycznej, która to jednak będzie potrzebna nam dopiero na praktyki wakacyjne.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
Przepisanie ocen jest kwestią mocno indywidualną i zależy od kierownika katedry. W pierwszej kolejności piszemy maila do osoby prowadzącej dany przedmiot (pismo powinno zawierać motywację swojej prośby oraz stosowne uzasadnienie, należy wpisać ilość punktów ECTS z zaliczonego przedmiotu, a także dołączyć jego sylabus). Gdy otrzymamy pozytywną odpowiedź, to wysyłamy kolejne pismo, tym razem do władz uczelni (załączamy sylabus i pisemną zgodę kierownika). Następnie dziekanat wystawia potwierdzenie zaliczenia przedmiotu, z którym wracamy do prowadzącego zajęcia.
Czasem nie udaje się przepisać całego przedmiotu, ale można załatwić sobie zwolnienie z zajęć, jednak z obowiązkiem zdania zaliczenia końcowego.
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48113
18. Platforma elearningowa
Platforma “WiSUS”, którą opisaliśmy dla Was ogólnikowo wcześniej, posiada kilka bardzo ważnych zakładek.
Pierwszą z nich jest “sOLAT”, gdzie wykładowcy zamieszczają wszelkie materiały dydaktyczne (czasem należy zapoznać się z nimi przed zajęciami), a także znajdziemy tutaj wcześniej wspomniane szkolenia BHP i biblioteczne. Poprzez system “sOLAT” studenci zapisują się również na terminy egzaminów bądź kolokwiów, a te, które pisane są zdalnie, przeprowadzane są właśnie tutaj.
Druga zakładka to “ZAPISZ”, która jest niezwykle istotna, ponieważ to właśnie przez nią będziemy rejestrować się na zajęcia fakultatywne oraz na szczepienia.
Kolejna to “AKSON”, gdzie prowadzący będą wysyłać ważne komunikaty i informacje dla grup, jak i całej społeczności akademickiej. Asystenci mogą zamieścić też materiały dydaktyczne, a dodatkowo chętni mają możliwość znaleźć tutaj sylabusy wszystkich przedmiotów oraz oceny. Można więc powiedzieć, że “AKSON” to taki elektroniczny indeks.
Zakładka “ASIA” umożliwi nam składanie wszelkich wniosków związanych ze studiami. To tutaj złożymy wniosek o stypendium naukowe, socjalne bądź o zapomogę. Każdy student ma również wygenerowany indywidualny rachunek bankowy, na który powinien wpłacić pieniądze potrzebne do wpłaty za legitymację.
Najnowsza zakładka to “LMS”, która wykorzystywana jest do prowadzenia zdalnych zajęć przez asystentów, przez co rola Microsoft Teams staje się marginalna.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka?
Wejściówka to krótka kartkówka z materiału, który dopiero będzie omawiany na zajęciach (zwykle składa się z kilku pytań testowych bądź otwartych, jednak wszystko zależy od przedmiotu i asystenta).
Kolokwia to odpowiednik szkolnego sprawdzianu, sprawdzana tam wiedza zwykle obejmuje kilka poprzednich i przerobionych już tematów, może ono przyjmować różne formy tak samo jak w przypadku wejściówki. Część przedmiotów kończy się “kolokwium zaliczeniowym”, a weryfikowana wtedy wiedza będzie obejmować cały przerobiony materiał ze wszystkich zajęć.
Egzaminy to największe formy sprawdzenia zdobytych i przyswojonych informacji. Zwykle pisze się je z przedmiotów trwających cały rok bądź semestr (większość egzaminów pisze się w okolicy stycznia/lutego, a także czerwca/lipca). Egzamin możemy poprawić tylko raz, a w wyjątkowych sytuacjach dwa razy, natomiast w przypadku kolokwiów, poprawiamy je do skutku.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Obuwie zmienne trzeba nosić na niektórych przedmiotach w Centrum Biologii Medycznej (np. diagnostyka), Centrum Symulacji Medycznej oraz w szpitalach. Za każdym razem jednak będziecie o tym poinformowani z wyprzedzeniem. Chcemy zaznaczyć, że nie musicie od razu kupować popularnych crocsów, ponieważ w zupełności powinno wystarczyć czyste obuwie zmienne z białą podeszwą np. trampki
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UCZELNI MEDYCZNEJ IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO W POZNANIU
Rektor:
prof. dr hab. Andrzej Tykarski
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą:
prof. dr hab. Michał Nowicki
Prorektor ds. Studenckich:
prof. dr hab. Edmund Grześkowiak
Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego:
prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Prorektor ds. Organizacji, Promocji i Rozwoju Uczelni:
prof. dr hab. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Prorektor ds. Klinicznych i Współpracy z Regionem:
prof. dr hab. Zbigniew Krasiński
Prorektor ds. Dydaktyki:
prof. dr hab. Małgorzata Kotwicka
WŁADZE WYDZIAŁU LEKARSKIEGO
Dziekan:
dr hab. Maciej Cymerys
Prodziekan ds. Studentów I-III roku:
dr hab. Aleksandra Uruska
Prodziekan ds. Studentów IV-VI roku:
dr hab. Anna Mania
Przedmioty
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Na pierwszym roku przede wszystkim należy skupić się na przedmiotach trwających przez dwa semestry zakończonych egzaminem, a mowa tutaj o anatomii, histologii i fizjologii. Dodatkowo warto nie bagatelizować biofizyki, ponieważ kończy się ona stosunkowo ciężkim egzaminem w sesji zimowej.
Opis przedmiotów
Wprowadzenie do medycyny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot prowadzony jest zdalnie poprzez wirtualną platformę.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot ten trwa tylko dwa dni i obejmuje serię wykładów poświęconych specjalizacjom lekarskim.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia nie są potrzebne nam żadne dodatkowe przybory.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia polegają na wysłuchaniu wykładów przedstawianych nam przez różnych prowadzących, którzy prezentują nam blaski i cienie pracy lekarza.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest jedynie za pośrednictwem zaliczenia końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Katedra nie informuje o dodatkowych rekomendacjach z zakresu literatury.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot głównie prowadzony jest właśnie w formie wykładowej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie końcowe polega na napisaniu eseju na temat odpowiedzi na pytanie “Dlaczego wybraliśmy medycynę?”, a termin na jego wysłanie na podany adres mailowy trwa zazwyczaj do połowy grudnia.
Anatomia
Nazwa katedry: Zakład Anatomii Prawidłowej
Kierownik katedry: dr. Hab. N. med. Agnieszka Przystańska
Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 61-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku Collegium Anatomicum usytuowanym przy
ul. Święcickiego 6. Po wejściu do budynku należy iść schodami do góry na 1 piętro
i kierować się na prawo.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są dwa razy w tygodniu i trwają 2 godziny 15 minut.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebować będziemy fartucha lekarskiego, obuwia zmiennego, ale również pęsety anatomicznej, skalpela oraz atlasu anatomicznego. Polecamy wziąć ze sobą również zeszyt do ewentualnego prowadzenia notatek oraz własne rękawiczki jednorazowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Po przebraniu się w szatni w fartuchy oraz zabraniu ze sobą wszystkich potrzebnych nam na zajęcia rzeczy wchodzimy do sal ćwiczeniowych i zajmujemy swoje miejsca. Dla każdej grupy dziekańskiej przydzielone jest dwoje asystentów, a dalszy przebieg zajęć zależy od ich indywidualnych upodobań. Zajęcia mogą rozpocząć się więc wejściówką przeprowadzaną w formie odpowiedzi ustnej, ale mogą również rozpocząć się jedynie od wstępu teoretycznego. Następnie dzieląc się w mniejsze grupy, przechodzimy do samodzielnego oglądania preparatów oraz zwłok, podczas którego możemy poprosić naszego asystenta o wyjaśnienie interesującej nas struktury.
Należy pamiętać również o istotnym, jaki jest fakt, iż na zajęcia z anatomii nie wolno jest nam się spóźnić, ponieważ drzwi są zamykane wraz z godziną rozpoczęcia się zajęć i w przypadku spóźnienia nie uda nam się wziąć w nich udziału. Nie ma możliwości odrobienia nieobecności, natomiast jest się odpytywanym przez prowadzącego z materiału obowiązującego na dane zajęcia.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana, ponieważ mają one charakter przede wszystkim organizacyjny, jednakże polecamy nauczenie się podstaw takich jak płaszczyzny ludzkiego ciała oraz podstawowe nazwy struktur kości wypisane przy temacie ćwiczenia 1 (kości). Umożliwi nam to lepsze zrozumienie zajęć.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem pięciu kolokwiów, które mogą przybierać formę zarówno ustną jak i pisemną. Polegają one na rozpoznaniu struktury zaznaczonej szpilką wbitą w preparat oraz odpowiedzi na dotyczące jej pytania. Ponadto w zależności od asystenta, nasza wiedza może sprawdzana być również poprzez wejściówki.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Podręcznikiem zalecanym przez katedrę oraz nas obowiązującym jest “Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów i lekarzy. Woźniaka”. To właśnie na nim opiera się nasza nauka anatomii, ponieważ na materiale w nim zawartym bazują także pytania podczas zaliczeń. Jest on jednak bardzo skondensowany, a każde zdanie w nim zawarte jest dla nas istotne. Ma to duże znaczenie, kiedy trzeba znaleźć interesującą nas informację, ale na dłuższą metę może być on nieco męczący do nauki. Dopełnienie do niego stanowi “Anatomia Gray’a”, która zawiera dużo rycin i schematów.
Do nauki anatomii od strony praktycznej niezbędne będą nam również atlasy. Najczęstszym wyborem studentów naszej uczelni jest “Atlas anatomii człowieka 1-3 Sobotta”, bądź “Atlas anatomii człowieka Nettera”.
Dodatkowo polecamy zaopatrzyć się również w kompendium anatomicznej wiedzy, którym jest “Memorix Anatomia”, lecz służy on głównie do powtórek, ponieważ zawiera bardzo skondensowaną wiedzę zawierającą jedynie najważniejsze pojęcia i struktury. Nie jest on jednak wystarczający do nauki na zaliczenia.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się raz w tygodniu, zdalnie i trwają zazwyczaj 1,5h. Warto na nie uczęszczać, ponieważ podczas nich prowadzący często zwracają uwagę na zagadnienia mogące pojawić się na egzaminie. Wykłady prowadzone są przez dwa semestry.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin teoretyczny składa się z pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Zdarzają się również pytania skonstruowane w języku angielskim.
Egzamin praktyczny natomiast przeprowadzany jest w formie szpilek wbitych w struktury, które musimy rozpoznać i zapisać ich prawidłową nazwę w języku angielskim, oraz czasami odpowiedzieć na pytanie teoretyczne, związane z tą strukturą.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Radzimy przygotowywać się na każde zajęcia z anatomii. Pomijając ewentualne wejściówki, bez wcześniejszego przygotowania po prostu z zajęć wyniesiemy dużo mniej i nie zrozumiemy ich tak dobrze. Warto również notować zagadnienia, na które zwracają uwagę asystenci podczas zajęć. Podczas pracy indywidualnej przy zwłokach starajcie się współpracować z innymi osobami w grupie i atlasem – w ten sposób faktycznie wykorzystacie ten czas i dużo się nauczycie. Nie spóźniajcie się też do prosektorium, ponieważ sale są zamykane z godziną rozpoczęcia zajęć. Najlepszym sposobem nauki praktycznej jest jak najdokładniejsze i najczęstsze oglądanie preparatów wraz z atlasem w ręku i odnajdywanie na nich obowiązujących nas struktur.
Fizjologia
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Fizjologii
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Edyta Mądry
Strona internetowa katedry: http://www.kzf.ump.edu.pl
Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 61-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku Collegium Anatomicum, przy ul. Święcickiego 6.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te odbywają się z częstotliwością ustalonego przez nas planu indywidualnego dla każdej z grup i trwają przez cały rok.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na ćwiczenia niezbędny będzie fartuch oraz obuwie zmienne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Seminaria przeprowadzane są w postaci prezentacji zamieszczanych na platformie e-learningowej, z którymi możemy zapoznać się w dogodnym dla nas czasie, pamiętając jednak, aby zmieścić się w określonym terminie na to przeznaczonym. Są one niezbędne do zaliczenia przedmiotu, ponieważ w trakcie trwania materiału e-learningowego pojawiają się również pytania dotyczące prezentowanego tematu.
Część ćwiczeniowa zajęć odbywa się stacjonarnie, w Collegium Anatomicum i polegają one na wykonywaniu przez nas różnego rodzaju badań laboratoryjnych oraz doświadczeń.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Sprawdzana jest ona za pośrednictwem kolokwiów, które stanowią test jednokrotnego, bądź wielokrotnego wyboru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Głównym podręcznikiem jest “Fizjologia człowieka – zintegrowane podejście”
D. U. Silverthorn’a, natomiast jeśli ktoś chciałby jeszcze bardziej rozszerzyć swoją wiedzę to mamy również do dyspozycji dodatkowe podręczniki, które nie są wymagane, takie jak “Fizjologia człowieka z elementami patologii. Skrypt dla licencjackich kierunków medycznych” H. Krauss i P. Sosnowskiego.
Jednakże podstawę naszej nauki stanowią prezentacje umieszczone na stronie internetowej katedry oraz materiały e-learningowe.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się raz w tygodniu i prowadzone są przez wirtualną platformę. Trwają przez dwa semestry.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin jest przeprowadzany tylko w formie teoretycznej i składa się z pytań testowych jednokrotnego wyboru, obejmujących materiał ze wszystkich działów.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Warto starać się sumiennie uczyć fizjologii i starać zapamiętać jak najwięcej, ponieważ na drugim roku w ramach zajęć z patofizjologii piszemy kolokwium obejmujące powtórkową wiedzę z fizjologii.
Histologia z cytofizjologią i embriologią
Nazwa katedry: Zakład histologii i embriologii
Kierownik katedry: prof. dr hab. Michał Nowicki
Strona internetowa katedry: https://histologia.ump.edu.pl
Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 60-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku Collegium Anatomicum, przy ul. Święcickiego 6.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te odbywają się raz w tygodniu i trwają 2h 15 minut
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest gładki zeszyt oraz zestaw kolorowych kredek.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia zwykle rozpoczynają się od wprowadzenia do zajęć przeprowadzanego przez naszego asystenta, a następnie napisania wejściówki. Zazwyczaj zawiera ona pytania obejmujące wiedzę z informacji prezentowanych nam podczas wcześniejszego wprowadzenia. Oceny z wejściówek liczą się do naszej oceny końcowej z przedmiotu, a łącznie należy uzyskać z nich 60% wszystkich możliwych do zdobycia punktów.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Poza wejściówkami nasza wiedza weryfikowana jest również za pośrednictwem kolokwiów, które są testami składającymi się z pytań jednokrotnego wyboru.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Do nauki histologii niezbędna jest “Histologia” Zabla, która jest u nas podręcznikiem wiodącym. W jego zastępstwie można korzystać również z “Kompendium histologii” Cichockiego. Niektórzy studenci zaopatrują się także w “Atlas histologii Sobotta”, lecz nie jest on pozycją wymaganą, a bardziej dodatkową.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z histologii odbywają się raz w tygodniu i prowadzone są w formie zdalnej. Trwają przez dwa semestry.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin teoretyczny składa się z pytań zamkniętych jednokrotnego, bądź wielokrotnego wyboru, natomiast egzamin praktyczny polega na rozpoznaniu przedstawianych nam preparatów. Należy wówczas rozpoznać nazwę prezentowanego narządu, tkanki, lub komórki.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Do nauki na egzamin praktyczny polecamy oglądanie filmików umieszczonych przez naszą katedrę na jej własnym kanale na YouTubie, który nosi nazwę “Histo Channel”, ponieważ są w nich przedstawiane i omawiane wszystkie obowiązujące nas do zaliczenia preparaty. Warto również korzystać z materiałów udostępnionych nam przez starsze roczniki.
Biofizyka z elementami podstaw obrazowania
Nazwa katedry: Katedra Biofizyki
Kierownik katedry: prof. dr hab. Leszek Kubisz
Strona internetowa katedry: https://biofizyka.ump.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Grunwaldzka 6, 60-780 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku Collegium Heliodori Święcicki na ul. Grunwaldzkiej 6.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają przez pierwszy semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
W zależności od rodzaju i tematu danych ćwiczeń, możemy zostać poproszeni
o przyniesienie ze sobą fartucha.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na zajęciach przeprowadzamy różnego rodzaju ćwiczenia oraz doświadczenia, na które wcześniej powinniśmy się przygotować czytając instrukcję ich wykonywania zawartą w “Wybranych ćwiczeniach laboratoryjnych z biofizyki”. Na każdych ćwiczeniach wypełniamy protokół z ćwiczeń, który oddajemy prowadzącemu na koniec zajęć i jest on oceniany, a ocena ta brana jest pod uwagę podczas wystawiania naszej oceny końcowej.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest sprawdzana w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest jedynie za pośrednictwem wejściówek oraz egzaminu końcowego. Wejściówki przeprowadzane są na każdych zajęciach, z których łącznie musimy uzyskać 60% punktów, aby uzyskać możliwość pisania egzaminu końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawową i obowiązującą nas pozycją są “Wybrane ćwiczenia laboratoryjne
z biofizyki” P. Piskunowicza i M. Tuliszki, natomiast jeśli ktoś chciałby posiąść dodatkową wiedzę, może zaopatrzyć się także w “Biofizykę” Jaroszyka. Dodatkowo korzystamy też z przygotowanego przez studentów skryptu o nazwie “How to biofizyka” i również jest on bardzo przydatny.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się raz w tygodniu przez pierwszy semestr i prowadzone są zdalnie.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin końcowy ma charakter testu zawierającego pytania jednokrotnego wyboru.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Jeśli uda nam się uzyskać określoną przez katedrę konkretną ilość punktów ze wszystkich wejściówek oraz z protokołów, będzie przysługiwał nam wówczas bonus dodawany do oceny z pierwszego terminu egzaminu, jeśli uzyskamy z niego minimalny próg punktowy umożliwiający jego zaliczenie.
Biologia molekularna
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biochemii i Biologii Molekularnej
Kierownik katedry: prof. dr hab. Paweł Jagodziński
Strona internetowa katedry: http://biolmol.ump.edu.pl
Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 60-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się w budynku Collegium Anatomicum przy ul. Święcickiego 6. Po wejściu do placówki, skręcamy w prawo i idziemy do końca korytarza.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z biologii molekularnej odbywają się tylko przez pierwszy semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na ćwiczenia zobowiązani jesteśmy przyjść w fartuchach lekarskich oraz posiadać przy sobie swój identyfikator.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części wykładowej, seminaryjnej oraz ćwiczeniowej.
Seminaria prowadzone są zdalnie poprzez platformę Microsoft Teams i polegają na wysłuchaniu przygotowanej dla nas przez asystenta prezentacji, podczas której może on również zadawać nam pytania włączając nas do aktywnego udziału w seminarium, ponieważ mają one głównie charakter wspólnej, aktywnej konwersacji.
Ćwiczenia mają natomiast formę laboratoryjną i odbywają się stacjonarnie. Podczas nich rozwijamy swoje umiejętności dotyczące wykonywania różnych doświadczeń takich jak na przykład próba izolacji własnego DNA, czy nauka techniki PCR.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest podczas zaliczenia końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do zaliczenia przedmiotu wystarczy nam jedynie wiedza zawarta w materiałach udostępnionych dla nas przez wykładowców i prowadzących zajęcia, a podręczniki są zbędne.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są raz w tygodniu i odbywają się w formie zdalnej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie przedmiotu odbywa się w formie kolokwium pisemnego na ocenę, które zawiera pytania testowe jednokrotnego wyboru. Obejmuje ono materiał omawiany w trakcie wykładów, seminariów oraz ćwiczeń. Jego zaliczenie uzyskujemy po udzieleniu minimum 60% poprawnych odpowiedzi.
PORADY:
Tematyka zajęć jest zwykle powiązana z poprzednimi, dlatego warto uczyć się na bieżąco. Ponadto tematy, o których uczymy się podczas zajęć z biologii molekularnej będą pojawiać się także na drugim roku podczas biochemii, która kończy się egzaminem, dlatego warto starać się zapamiętać z tych zajęć jak najwięcej.
Biochemia
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biochemii i Biologii Molekularnej
Kierownik katedry: prof. dr hab. Paweł Jagodziński
Strona internetowa katedry: http://biolmol.ump.edu.pl/index.php
Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 60-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku Collegium Anatomicum zlokalizowanym przy ul. Święcickiego 6.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z biochemii odbywają się tylko podczas drugiego semestru pierwszego roku, natomiast kończą się egzaminem po pierwszym semestrze roku drugiego.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na ćwiczenia laboratoryjne potrzebny będzie nam fartuch oraz własne rękawiczki jednorazowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Cały materiał podzielony jest na trzy bloki tematyczne: “lipidy”, “węglowodany” oraz “białka”, z których każdy kończy się testem zawierającym 30 pytań jednokrotnego wyboru.
W każdym z tych bloków odbywa się również jedno ćwiczenie laboratoryjne. Podczas nich otrzymujemy do wypełnienia protokół, który wypełniamy w grupach i oddajemy na koniec zajęć do prowadzącego. Za każdy protokół możemy uzyskać maksymalnie 5 punktów.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana, natomiast prowadzący lubią czasem zadawać pytania z omawianego tematu, dlatego lepiej przeczytać sobie ten dział z podręcznika z wyprzedzeniem.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Po każdych ćwiczeniach i seminariach odbywa się kolokwium z trzech bloków. Dodatkowo jest również czwarte kolokwium, które obejmuje materiał ze wszystkich wykładów i składa się ono z 45 pytań.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Wymaganym podręcznikiem do biochemii jest “Biochemia Harpera”. Prowadzący
w dużej mierze opierają się na tej książce, a w ich prezentacjach bardzo często spotyka się cykle i szlaki biochemiczne rozpisane w taki sam sposób jak w tymże podręczniku. Drugą polecaną pozycją jest “Biochemia Lippincotta”. Jednak przed zakupem podręcznika, warto przejrzeć obydwie te pozycje w bibliotece i sprawdzić, z której korzysta nam się lepiej. Dodatkowo, bardzo przydatne są również prezentacje udostępniane nam przez prowadzących zawierające wiele przydatnych informacji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są cotygodniowo, zdalnie, za pośrednictwem wirtualnej platformy.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie biochemii na pierwszym roku otrzymujemy na podstawie uzyskania 60% ze wszystkich kolokwiów oraz protokołów. Natomiast końcowe zaliczenie przedmiotu, które stanowi egzamin piszemy dopiero po pierwszym semestrze drugiego roku.
Pierwsza pomoc
Nazwa katedry: Zakład Dydaktyki Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Małgorzata Grześkowiak
Lokalizacja sekretariatu: ul. św. Marii Magdaleny 14, 61-861 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Jest to jedyny przedmiot, którego zajęcia nie odbywają się w kompleksie uczelnianym, ponieważ prowadzone są w budynku przy ul. Św. Marii Magdaleny 14.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z pierwszej pomocy trwają jeden semestr, natomiast od naszego planu zajęć zależy, w którym semestrze zajęcia te będą odbywały się dla naszej grupy.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Obowiązkowe jest obuwie zmienne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Każde zajęcia rozpoczynają się napisaniem wejściówki składającej się z pytań otwartych. Następnie uczestniczymy w części praktycznej zajęć, podczas której szkolimy się w zakresie zasad prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale również zakładania masek tlenowych, jak i wykonywania opatrunków.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Już pierwsze zajęcia rozpoczynają się od napisania wejściówki.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest poprzez wejściówki oraz kolokwium na ocenę.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawowym podręcznikiem jest “Postępowanie w wybranych stanach zagrożenia życia i zdrowia Grześkowiak M., Żaba Z., UMP, 2017”. Warto również korzystać z materiałów e-learningowych udostępnianych nam za pośrednictwem platformy “sOLAT”.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie przedmiotu ma formę teoretyczną, która polega na odpowiedzi ustnej oraz praktyczną, podczas której poproszeni możemy zostać na przykład o poprawne wykonanie RKO, czy założenie maski.
Wychowanie fizyczne
Nazwa katedry: Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
Kierownik katedry: dr n. biol. Janusz Przybylski
Strona internetowa katedry: http://swfis.ump.edu.pl
Lokalizacja sekretariatu: ul. Marcelińska 25
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku Centrum Sportu i Rekreacji przy DS „Karolek”, zlokalizowanym przy ul. Rokietnickiej 5E, na przeciwko Studium Języków Obcych.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z wychowania fizycznego odbywają się raz w tygodniu przez półtorej godziny i prowadzone są podczas dwóch semestrów, po jednym semestrze na pierwszym i na drugim roku.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Do zajęć potrzebna będzie nam biała koszulka, spodnie oraz obuwie sportowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w koedukacyjnej grupie dziekańskiej, lecz tak naprawdę każdy student może wybrać sobie interesującą go w danym dniu formę aktywności sportowej, którą może być na przykład aerobik, gra w piłkę nożną, siatkówka, czy też siłownia.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasze umiejętności nie podlegają żadnej weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Zaliczenie przedmiotu odbywa się na podstawie naszej obecności na zajęciach.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych rekomendacji, jeśli chodzi o pozycje literackie.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie jest prowadzony w formie wykładowej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie wychowania fizycznego odbywa się poprzez wyrobienie przez nas ustalonej normy obecności na zajęciach.
Diagnostyka laboratoryjna
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Ewa Wysocka
Strona internetowa katedry: http://kzdiaglab.ump.edu.pl
Lokalizacja sekretariatu: ul. Szamarzewskiego 82/84, 60-569 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku Centrum Biologii Medycznej, znajdującego się przy ul. Rokietnickiej 8.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot ten nie kończy się na pierwszym roku, a dopiero po kilku latach studiów.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Pierwsze dwa spotkania stanowią część teoretyczną zajęć, podczas której asystenci omawiają wszystkie potrzebne informacje na następne zajęcia oraz zasady zaliczenia przedmiotu, z których to w późniejszym czasie udostępniają nam prezentacje na platformie Microsoft Teams.
Podczas kolejnych zajęć skupiamy się na nauce pobierania krwi włośniczkowej oraz żylnej oraz przeprowadzana jest analiza składu masy naszego ciała. Na ostatnich zajęciach odbywa się zaliczenie.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Podczas pierwszych zajęć wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest za pośrednictwem zaliczenia końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do nauki oraz zaliczenia przedmiotu wystarczą nam jedynie przesłane przez wykładowców i prowadzących materiały, a podręcznik jest zbędny.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są raz w tygodniu i odbywają się w formule zdalnej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie składa się z dwóch części, podczas których musimy odegrać scenkę z pobierania krwi włośniczkowej lub żylnej oraz odpowiedzieć na jedno pytanie zadane przez prowadzącego. Druga część zaliczenia polega na przygotowaniu w grupach scenki na temat różnych czynników zaburzających morfologię. Im więcej błędów uda nam się zaprezentować podczas niej, tym lepiej.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Przedmiot jest prowadzony bardzo prostudencko. Asystenci są bardzo mili i z chęcią odpowiadają na pytania studentów.
Wprowadzenie do badań naukowych
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biochemii i Biologii Molekularnej
Kierownik katedry: prof. dr hab. Paweł Jagodziński
Strona internetowa katedry: http://biolmol.ump.edu.pl/index.php
Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 60-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są zdalnie na platformie Microsoft Teams.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na pierwszym roku zajęcia przedstawiają nam od strony teoretycznej pisanie prac naukowych. Ćwiczenia również odbywają się w formie zdalnej i polegają na nauce podstawowych narzędzi do tego służących, czy też korzystanie z różnych materiałów, jak i tworzenie przypisów.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Podczas pierwszych zajęć wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest poprzez zaliczenie końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do zaliczenia przedmiotu wystarczą nam jedynie materiały przesłane przez wykładowców oraz prowadzących zajęcia, a podręczniki są zbędne.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z tego przedmiotu wykłady nie są prowadzone
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie przedmiotu odbywa się w formie zdalnej, ale jest ono dosyć przyjemne.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Warto brać udział w ćwiczeniach oraz starać wynosić z nich jak najwięcej przydatnych informacji, ponieważ na drugim roku podczas kontynuacji tego przedmiotu dobierani jesteśmy w pięcioosobowe zespoły, którym przydzielany jest temat oraz prowadzący i mamy rok na napisanie pracy naukowej, która później może zostać opublikowana. Informacje przedstawione na zajęciach okazują się więc wtedy bardzo przydatne.
Profesjonalizm
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Edukacji Medycznej
Kierownik katedry: prof. dr hab. Ryszard Marciniak
Strona katedry: http://edukacja-medyczna.ump.edu.pl
Lokalizacja katedry: ul. Rokietnicka 7, V piętro
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
2 godziny seminariów prowadzone są stacjonarnie w sali 5.32 znajdującej się na V. piętrze Collegium Adama Wrzoska, a 3 godziny ćwiczeń na VI. piętrze Collegium Adama Wrzoska w Centrum Symulacji Medycznych.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia stanowi cykl kilku spotkań w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Podstawę tego przedmiotu stanowi aktywny udział we wspólnej dyskusji z prowadzącym na tematy dotyczące blasków i cieni pracy lekarza. Część zajęć odbywa się stacjonarnie, a część zdalnie za pośrednictwem Microsoft Teams.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Podczas pierwszych zajęć nasza wiedza nie jest sprawdzana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest poprzez zaliczenie końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do nauki służą nam jedynie materiały udostępniane przez prowadzących, dlatego więc nie korzystamy z podręczników.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Zajęcia te nie odbywają się w formie wykładów.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie ma zazwyczaj formę odpowiedzi pisemnej na zadane przez prowadzącego pytanie, na platformie zdalnej.
Chemia medyczna
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Chemii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Dorota Formanowicz
Strona internetowa katedry: https://cml.ump.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Rokietnicka 8, 60-806 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w Centrum Biologii Medycznej na ul. Rokietnickiej 8.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają przez pierwszy semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na ćwiczeniach laboratoryjnych odbywających się stacjonarnie wymagany jest fartuch, obuwie zmienne oraz rękawiczki jednorazowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te składają się z części ćwiczeniowej oraz seminaryjnej, z których każda trwa 3 godziny. Seminaria odbywają się zazwyczaj zdalnie na platformie Microsoft Teams.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest poprzez zaliczenie końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Naukę chemii do egzaminu najlepiej zacząć od skryptu „Wybrane zagadnienia z chemii medycznej. Podstawy teoretyczne” pod reakcją prof. Marii Iskry. Nie trzeba czytać całej książki, lecz tylko jej poszczególne, wybrane rozdziały według przewodnika (są one również zamieszczone na stronie Zakładu Chemii Ogólnej). Tam najlepiej opracowane są treści, które wymagane są później na kolokwium i egzaminie. Żeby przygotować się na ćwiczenia laboratoryjne warto sięgnąć po „Wybrane zagadnienia z chemii medycznej. Doświadczenia” również pod redakcją prof. Marii Iskry.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie odbywa się w charakterze wykładów.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie stanowi kolokwium teoretyczne na ocenę, będące testem z pytaniami jednokrotnego wyboru.
Procedury medyczne
Nazwa katedry: Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii, Katedra i Zakład Edukacji Medycznej
Kierownik katedry: prof. dr hab. n.med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prof. dr hab. Ryszard Marciniak
Strona internetowa katedry:http://edukacja-medyczna.ump.edu.pl
Lokalizacja sekretariatu: ul. Mickiewicza 2, 60-848 Poznań, ul. Rokietnicka 7
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Centrum Symulacji Medycznej, przy ul. Rokietnickiej 8.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot ten nie kończy się na pierwszym roku, a trwać będzie przez kilka kolejnych lat.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia musimy przyjść w fartuchu i obuwiu zmiennym.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia uczą nas na przykład jak wyglądają wszystkie procedury aseptyczne przygotowywania się do operacji, pomiaru ciśnień, pobierania krwi, czy również poprawnego zakładania EKG.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest poprzez zaliczenie końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do nauki wystarczą nam materiały przesyłane przez asystentów i prowadzących zajęcia.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z tego przedmiotu wykłady nie są prowadzone.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Aby uzyskać zaliczenie przedmiotu musimy brać czynny udział w zajęciach i wykonywać wszystkie przedstawiane nam procedury, a dodatkowo zobligowani jesteśmy do napisania eseju na 1,5 strony A4 o procedurach wejścia na salę operacyjną.
Promocja zdrowia
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Profilaktyki Zdrowotnej
Kierownik katedry: prof. dr hab. n.med. Jacek Wysocki
Strona internetowa katedry: https://kzpz.ump.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Święcickiego 6, 60-781 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są na platformie Microsoft Teams.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są zdalnie i polegają na słuchaniu przedstawianej przez prowadzącego prezentacji.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA? :
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest poprzez zaliczenie końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do nauki wystarczą nam materiały przesyłane przez wykładowców i prowadzących zajęcia, a żadne podręczniki nie są wymagane.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z tego przedmiotu wykłady nie są prowadzone.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Na zaliczenie odbywa się zdalne kolokwium składające się z pytań testowych obejmującą bardzo podstawowy zakres materiału.
Język obcy
Nazwa katedry: Studium Języków Obcych
Kierownik katedry: dr n. teol. Maria Nowosadko
Strona internetowa katedry: https://sjo.ump.edu.pl/dane-kontaktowe
Lokalizacja sekretariatu: ul. Marcelińska 27, 60-801 Poznań
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku Studium Języków Obcych, przy ul. Marcelińskiej 27.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Prowadzone są one raz w tygodniu i trwają 1,5 godziny. Zaczynają się one na drugim semestrze pierwszego roku i kończą po drugim roku studiów.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na zajęciach rozwiązujemy zadania z obowiązującego nas podręcznika, uczymy się nowego słownictwa medycznego oraz rozwiązujemy zadania z gramatyki. Część zajęć poświęcona jest również na odgrywanie scenek typu “lekarz-pacjent”, mających na celu ćwiczenie dialogów, co jest jednym z elementów egzaminu końcowego z angielskiego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Pierwsze zajęcia mają charakter organizacyjny, a nasza wiedza nie jest na nich sprawdzana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Podsumowaniem zajęć z języka angielskiego jest egzamin, który odbywa się na koniec drugiego roku kierunku lekarskiego. Na pierwszym roku przedmiot ten odbywa się tylko
w drugim semestrze i kończy się kolokwium zaliczeniowym z całego semestru. Dodatkowo, wiedza jest weryfikowana poprzez zadania domowe, które później oddajemy.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Jedynym podręcznikiem, którego potrzebujesz do angielskiego jest „English for medical sciences” autorstwa Anny Lipińskiej oraz Zuzanny Szczepankiewicz, który można posiadać również w formie elektronicznej.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot nie jest prowadzony w formie wykładowej.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Podsumowaniem zajęć z angielskiego jest egzamin, odbywający się na koniec 2. roku kierunku lekarskiego. Na pierwszym roku przedmiot kończy się jedynie kolokwium zaliczeniowym obejmującym materiał z całego semestru. Dodatkowo, wiedza jest weryfikowana poprzez zadania domowe, które później oddajemy prowadzącemu do sprawdzenia. Z egzaminu możemy zostać zwolnieni, tylko wówczas jeśli zdobędzie się 182 punkty na 200 punktów możliwych do zdobycia podczas całych 2 lat nauki, dlatego warto brać czynny udział w lekcji i odsyłać zadania domowe na czas. Częścią składową oceny jest również dialog ustny z kolegą/koleżanką na zasadzie wywiadu lekarz/pacjent.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Polecamy naukę na bieżąco słówek, najlepiej jest wpisywać je pod koniec każdej lekcji do aplikacji typu quizlet. Warto również robić zadania domowe, ponieważ część przykładów powtarza się później na kolokwiach.
Warto również wiedzieć o tym, iż język angielski na UMP jest obowiązkowy, nawet jeśli mamy certyfikat IBM.
Zajęcia z języka angielskiego odbywają się w grupach, do których przydzielani jesteśmy na podstawie wyniku z testu, który piszemy zdalnie na platformie „sOLAT”.
Zajęcia dodatkowe
Na pierwszym roku zobowiązani jesteśmy zdobyć 4 punkty ECTS za uczestnictwo
w fakultetach. Możemy więc wybrać cztery fakultety, z których każdy waży 1 punkt, lub też jeden fakultet za 2 punkty ECTS. Na początku października zostajemy powiadomieni o terminie wyboru fakultetów i dokonujemy go na zasadzie “kto pierwszy ten lepszy”(jeśli na dany fakultet nie będzie już miejsc, a uzbiera się minimum 12 chętnych osób, to można napisać do prowadzącego z prośba o otwartcie kolejnego terminu zajęć dodatkowych)
W zależności od wybranych przez nas fakultetów mogą mieć one różną formę, zdalną, bądź też stacjonarną. Warto również wybierać fakultet całą grupą dziekańską, a wtedy można spróbować dopasować termin zajęć pod swój harmonogram.
Praktyki z zakresu "Opieki nad chorym"
Większość szpitali w Poznaniu ma podpisaną umowę z Uniwersytetem Medycznym. Aby zarezerwować sobie termin, wystarczy wpisać się na odpowiednią listę i dzięki temu oszczędzamy sobie sporo formalności. Organizując praktykę poza Poznaniem musimy dogadywać się z dyrekcją szpitala na własną rękę.
Idąc do szpitala, dostajemy od uczelni książeczkę praktyk. Przed przyjściem na oddział, warto skontaktować się z pielęgniarką naczelną, która dokładnie poinstruuje nas, gdzie i kiedy powinniśmy się pojawić. Następnie wszystkie formalności załatwia się już z pielęgniarką oddziałową, a chodząc na praktyki, naszym zadaniem będzie uzyskanie podpisu pod wykonaną bądź nauczoną czynnością medyczną z książeczki.
Po odbytych praktykach, książeczkę zanosi się do opiekuna, który urzęduje na ul. Fredry 10, a po zostawieniu tego dokumentu dostajemy zaliczenie (dodatkowo może on zadać pytanie np. co najbardziej podobało Ci się w praktykach itp.)
Komunikacja na zajęcia
Aby dostać się do głównego centrum zajęć na pierwszym roku, a w szczególności do Collegium Anatomicum na ul. Święcickiego 6, powinniśmy wybrać autobus nr 164, wysiadając na przystanku “Palmiarnia”. Jeśli myślimy o tramwajach, to przystankiem docelowym będzie “Matejki”, na pewno dojedziemy tam “szóstką”, natomiast z powodu aktualnych remontów w Poznaniu nie możemy podać Wam innych połączeń, ponieważ cały czas ulega to zmianom.
Na początku roku warto wyrobić kartę “peka”, która umożliwia nam przejazdy wszelkimi środkami komunikacji miejskiej w Poznaniu. Świetną opcją jest też wyrobienie biletu semestralnego, a możemy tego dokonać poprzez stronę “peka” lub można załatwić wszelkie formalności w punkcie stacjonarnym np. na Rondzie Kaponiera (po okazaniu legitymacji zostajemy zgłoszeni do systemu i możemy korzystać z ulgowych przejazdów).
Link do wyżej wspomnianej strony zamieszczamy tutaj.
Mieszkanie
Najlepszą dzielnicą Poznania dla pierwszorocznego studenta kierunku lekarskiego wybieraną przez większość studentów są Jeżyce. Znajduje się ona blisko naszego kampusu, ale również wszelkich interesujących nas ważnych miejsc na mapie miasta. Dużym jej plusem jest znajdujące się tam wiele kawiarni, restauracji oraz bardzo dobra komunikacja. Możemy również wybrać okolice Ronda Nowaka-Jeziorańskiego, ponieważ jest ono głównym miejscem odjazdu różnych linii tramwajowych, a nieopodal znajduje się biblioteka naszej uczelni, jednakże z tej destynacji będziemy mieć dalej na zajęcia z anatomii. Warto również przeglądać oferty wynajmu na przeznaczonych do tego grupach na Facebooku.
Ciekawostki
Chcielibyśmy wspomnieć również o cieszącym się dużą sławą wśród studentów ksero (“Ksero Niecała” na Facebooku) znajdujące się na ul. Niecałej. Prowadzone jest przez przemiłego pana posiadającego wszystkie pliki interesujące studentów kierunku lekarskiego. Służy on nam zawsze pomocą oraz radą odnośnie potrzebnych materiałów. Na miejscu możemy płacić zarówno kartą, blikiem jak
i gotówką. Miejsce to jest w sercu wszystkich studentów kierunku lekarskiego
w Poznaniu.
Ponadto Uniwersytet Medyczny w Poznaniu jest uważany oraz odbierany przez jego studentów za bardzo przyjazny oraz prostudencki. Asystenci są chętni do pomocy oraz służą dobrą radą. Na naszej uczelni mamy również szansę uczestniczenia w wielu różnorodnych kołach naukowych, które pomagają rozwijać nasze zainteresowania.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że powyższy poradnik wystarczająco odpowiedział na nurtujące Was pytania i rozwialiśmy Wasze wszelkie wątpliwości związane ze studiowaniem kierunku lekarskiego w Poznaniu. Jeśli w trakcie czytania pojawiły się nowe niejasności lub po prostu chcielibyście być stale na bieżąco, to gorąco zachęcamy Was do dołączenia na naszą facebookową grupę. Dodatkowo odwiedźcie profil Zosi @med.sphere, której wkład w powstanie tego artykułu jest nieoceniony.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: