Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Studiowanie to sztuka, która w sposób znaczący w każdym aspekcie różni się od każdego poprzedniego znanego nam poziomu edukacji, począwszy od szkoły podstawowej, a skończywszy na szkole średniej. Zaczynając od organizacji, po sposób i charakter nauki przez zakres materiału do nauczenia i sposoby jego przyswajania. W tym poradniku zawarte są porady, tipy i lifehacki, które pokażą Ci, że studiowanie na UKSW nie jest wcale straszne, a dzięki nam, będziesz mógł czuć się, jakbyśmy byli Twoim cichym przyjacielem, który poprowadzi Cię za rękę przez pierwsze momenty studiów i opowie z czym możesz się tam spotkać.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki? W roku akademickim 2022/2023 pierwszy dzień na studiach przypadł 3 października i to właśnie wtedy na uczelni odbyły się pierwsze zajęcia. Immatrykulacja, czyli uroczyste i oficjalne przyjęcie studentów na pierwszy rok studiów przypadła na 7 października i był to dzień wolny od nauki. Na uczelni nie odbywają się wtedy zajęcia, a jako student możesz wybrać się na tę uroczystość lub pozwolić sobie na odpoczynek w ten dzień, ponieważ obecność na immatrykulacji jest nieobowiązkowa. Jeśli wybierasz się na UKSW, przed oficjalnym początkiem roku akademickiego możesz trafić na “dzień organizacyjny dla studentów pierwszego roku”, który miał miejsce 30 września. Jest to po prostu spotkanie z koleżankami i kolegami ze starszych lat oraz członkami samorządu studenckiego, którzy opowiedzą Ci co nieco o uczelni i z pewnością odpowiedzą wyczerpująco na wszelkie zadane im pytania. Opowiadając Ci o początku roku akademickiego nie sposób nie wspomnieć o szkoleniu BHP, które w przeciwieństwie do immatrykulacji jest już obowiązkowe! To po prostu nic innego jak kurs online, składający się z prezentacji przygotowanej przez prowadzącego, zwieńczony krótkim testem jednokrotnego wyboru. Na rozwiązanie mamy czas przez cały październik. Niestety musimy Cię zmartwić, jeśli odbyłeś szkolenie BHP na innej uczelni, nie możesz go przepisać tutaj. Dodatkowym szkoleniem jest “Przysposobienie biblioteczne”, które należy zrealizować do czerwca i jak sama nazwa wskazuje, kurs ten nauczy Cię jak poradzić sobie w bibliotece.
2. Czym jest grupa dziekańska? Grupa dziekańska to najprościej tłumacząc taka “szkolna klasa” na studiach. Składa się zwykle z 10 studentów, a 2 grupy dziekańskie, czyli 20 studentów tworzy grupę seminaryjną, mówiąc prościej z osobami z sekcji dziekańskiej spotkasz się na ćwiczeniach, a z seminaryjnej na seminariach. Wybiegając parę kroków do przodu, od trzeciego roku zajęcia kliniczne, czyli takie z pacjentami w szpitalu, odbywają się w 5. osobowych sekcjach. Do grupy dziekańskiej nie możesz zapisać się samemu, uczelniany system automatycznie przydziela Cię do niej na początku studiów.
3. Kim jest starosta grupy? Starosta grupy to “przewodniczący klasy”, do którego obowiązków należy kontakt z wykładowcami i prowadzącymi. Starosta wypowiada się w Twoim imieniu oraz całej sekcji dziekańskiej. Jak wybiera się taką osobę? Zazwyczaj gdy znane są już przydziały do grup, powstają konwersacje na Messengerze i tam w drodze głosowania wybiera się przewodniczącego spośród chętnych.
4. Kim jest starosta roku? Starosta roku to po prostu “szef wszystkich szefów” na danym roku. to właśnie on odpowiada za kontakt z prowadzącymi i władzami uczelni w imieniu całego roku. Do jego obowiązków należy między innymi ustalanie z wykładowcami terminów egzaminu. Starostę roku wybiera się tak samo jak starostę grupy, na drodze głosowania spośród chętnych.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię? Dziekanat kierunku lekarskiego znajduję się na “Kampusie Wóycickiego” w budynku WMCM UKSW przy ulicy Kazimierza Wóycickiego 1/3, 01-938 Warszawa. Wydział Medyczny Collegium Medicum UKSW posiada nowy, oddany do użytku w marcu 2022 r. budynek nr 19 i wszystkie formalności związane z rekrutacją i ze studiami załatwisz tutaj w pokoju nr 001.
6. Czy uczelnia posiada internetowy dziekanat? Na uczelni funkcjonuje system USOS, który najprościej można porównać do szkolnego “LIBRUS’a”. Znajdziesz tutaj wykaz przedmiotów na danym roku i ich prowadzących, oceny końcoworoczne, aktualnie obowiązujący plan zajęć, sylabusy, a także wszystkie informacje na temat przedmiotu tzn. ile będzie trwał, obowiązujący zakres materiału, czy formę zaliczenia. Poprzez platformę USOS rekrutujesz się również na fakultety i egzaminy centralne, ale o tym kilka słów później, natomiast możesz również składać tutaj wnioski, jak np. wniosek o stypendium rektora. Portal USOS znajdziecie tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie? Nie jest to proste, ale nie ma rzeczy niemożliwych! Co zrobić aby być ze znajomym w grupie? Transfery między grupami możliwe są tylko na zasadach wymiany 1:1. Co to oznacza? Aby przepisać się do innej grupy (w domyśle do znajomego), musisz znaleźć osobę, która wymieni się z Tobą miejscami i przyjdzie zamiast Ciebie. Gdy już z kimś się dogadasz, składacie prośbę o zmianę grup w dziekanacie i wtedy to już tylko formalność. Oczywiście możesz liczyć na to, że przy przydziale do grup na początku roku system umieści Cię z kolegą w jednej sekcji dziekańskiej, jednak musielibyście mieć sporo szczęścia!
8. Biblioteka Uczelniana biblioteka znajduje się na ulicy Dewajtis 5, 01-815 Warszawa. Możesz tam jak w każdej bibliotece rezerwować czy wypożyczać książki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy Cię na jej oficjalną stronę.
Autorstwa Nasilowski z polskiej Wikipedii – Na Commons przeniósł z pl.wikipedia użytkownik Masur z pomocą narzędzia CommonsHelper., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5759488
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku? Znakomita większość przedmiotów odbywa się na wyżej wspomnianym Kampusie Wóycickiego. Wyjątek stanowi anatomia, ponieważ WMCM UKSW nie dysponuje własnym prosektorium, zajęcia z tego przedmiotu odbywają się na Zakładzie Anatomii Prawidłowej i Klinicznej CB WUM przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 5, 00-001 Warszawa. Część zajęć prowadzona jest również poprzez internetową platformę Moodle, o której parę słów opowiemy Ci niżej.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych? Poza faktem, że studenci niestacjonarni muszą płacić za każdy semestr (aktualnie rok, czyli dwa semestry kosztują 48000 zł) , to program studiów nie różni się względem studentów stacjonarnych. Studenci Ci mają własne grupy, nie ma możliwości, żeby studenci ze studiów stacjonarnych znaleźli się w jednej sekcji ze studentami niestacjonarnymi. Dodatkowo grupy niestacjonarne piszą zaliczenia w innych terminach, jednak trzeba zaznaczyć, że nie powoduje to, że mają przez to łatwiej lub poziom weryfikacji wiedzy jest niższy. Reasumując, studiowanie odpłatnie, nie oznacza, że łatwiej będzie zaliczyć Ci rok i zdać wszystkie egzaminy.
11. Legitymacje Jak na każdej uczelni, na UKSW również dostępne są legitymacje studenckie i co za tym idzie przysługują Ci wszelkiej maści zniżki studenckie. Podczas rekrutacji na studia jesteś zobowiązany do wgrania zdjęcia, które znajdzie się później na legitymacji, oczywiście jeśli zostaniesz przyjęty. Koszt wyrobienia legitymacji wynosi około 30 zł, a sam dokument odbierasz w dziekanacie na Kampusie Wóycickiego, po otrzymaniu maila od władz uczelni, że legitymacja jest już gotowa do odbioru, ma to miejsce na początku października. Co ciekawe, UKSW współpracuje z bankiem Santander Bank Polska S.A., więc podpisując umowę z tym bankiem, jest możliwe połączenie legitymacji z kartą płatniczą, co w dużym skrócie umożliwia Ci właśnie płacenie tym dokumentem studenckim. Co również przydatne, na legitymacji możesz zakodować bilet na komunikację miejską, co oszczędzi Ci każdorazowego kupowania papierowego biletu.
12. Stypendium naukowe na 1. roku Aktualnie nie można ubiegać się o stypendium dla studenta pierwszego roku, za osiągnięcia przed okresem studyjnym. Natomiast można postarać się o stypendium socjalne i na pewno warto przyłożyć się do nauki, by po pierwszym roku powalczyć o stypendium naukowe rektora. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie Działu Pomocy Materialnej.
13. Akademik. Chciałbyś poczuć prawdziwy klimat studenckiego mieszkania? UKSW oferuje Ci trzy akademiki. Jelonek, Rogaś oraz Sarna to budynki studenckie zlokalizowane na osiedlu akademickim “Przyjaźń” przy ulicy Konarskiego. Wnioski o przydział w akademiku składa się w Dziale Pomocy Materialnej, a o samych akademikach więcej dowiesz się na ich oficjalnej stronie.
14. Plan zajęć Plan zajęć dostępny jest jak wcześniej wspomnieliśmy na platformie USOS, ale również możesz go znaleźć na oficjalnej stronie uczelni w podanym linku.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek? Nie jest to prawda, a po prostu powielany mit. Na UKSW, jak najbardziej da się żyć normalnie, studiować, rozwijać się, poświęcać czas na rozrywkę, pracować, a jednocześnie mieć dobre oceny. Podstawą jest systematyczna nauka i uporządkowany plan działania, organizacja czasu i dużo samozaparcia. Jak na każdej uczelni, okres najbardziej intensywnej nauki przypada w czasie około sesyjnym, jednak w ciągu roku akademickiego organizowane są imprezy Wydziałowe czy spotkania wewnątrz grup dziekańskich, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
16. Wyprawka na 1 rok Do rzeczy “must have” na pierwszym roku należą: fartuch prosektoryjny wiązany z tyłu, biały czepek ( kolor ma znaczenie, za przyjście czepku w innym kolorze prowadzący mogą nie wpuścić Cię na zajęcia) i pęseta anatomiczna, to rzeczy potrzebne na anatomię. Dodatkowo będziemy potrzebować fartuch laboratoryjny zapinany z przodu między innymi na zajęcia z parazytologii, czy ćwiczenia z biofizyki, a także zestaw kredek na histologię. Scrubsy i obuwie medyczne potrzebne będzie dopiero na praktyki pielęgniarskie po pierwszym roku, na UKSW nie ma maniery zmieniania butów na zajęcia odbywające się na Kampusie czy w prosektorium.
Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=98220722
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni? Jest to dość zawiły temat, dużo zależy tak naprawdę od podejścia prowadzących zajęcia. Jeśli przedmiot ma w nazwie słowo “medyczny” to szansa na przepisanie przedmiotu wzrasta. Krótko mówiąc, najlepiej będzie od razu po rozpoczęciu roku akademickiego udać się na rozmowę z wykładowcą.
18. Platforma elearningowa Poza USOSem, na UKSW jako student będziesz mieć dostęp do platformy Moodle, to nic innego jak portal ćwiczeniowy, gdzie prowadzący zamieszczają prezentacje, wykłady czy ćwiczenia, które należy wykonać zdalnie oraz inne dodatkowe materiały dydaktyczne.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka/zaliczenie na ocenę/egzamin? Kolokwium to forma sprawdzenia wiedzy z większej partii materiału, którą przyswoisz. W ciągu roku zazwyczaj odbywa się ich kilka i obejmują kilka działów danego przedmiotu. Kolokwia należy zaliczyć wszystkie, aby można było podejść do egzaminu. Wejściówka to odpowiednik kartkówki, to krótka forma sprawdzenia wiedzy, jak przygotowałeś się na nadchodzące zajęcia. Co ciekawe na wejściówce znajdują się pytania z tematu, który będzie omawiany po napisaniu tej formy sprawdzenia wiedzy na tych samych zajęciach. Często nie trzeba zaliczyć ich wszystkich, aby zostać dopuszczonym do egzaminu. Na UKSW będziesz miał także okazję do napisania wyjściówek, to zaliczenie służy do weryfikacji i sprawdzenia Twojego podejścia do danych zajęć i co z nich wyniosłeś, obejmuje temat, który był omawiany w trakcie ćwiczeń. Egzamin to nic innego jak końcoworoczne sprawdzenie wiedzy z danego przedmiotu. Zazwyczaj obejmuje on cały przyswojony materiał z wykładów, seminariów i ćwiczeń. Może być testowy, praktyczny lub czasami może mieć formę ustną. Zaliczenie na ocenę w swoim zamyśle jest podobne do egzaminu, jednak to nie jest dokładnie to samo. Zazwyczaj odbywa się ono przed rozpoczęciem sesji i ma formę krótkiego testu, przygotowania wypracowania lub odpowiedzi na zadane pytania otwarte.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne? Jak wspomnieliśmy wcześniej, na UKSW nie ma wymogu zmiany obuwia na terenie uczelni. Jednak obuwie zmienne potrzebne Ci będzie na praktyki studenckie oraz na przyszłe lata, na zajęcia kliniczne w szpitalach.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W WARSZAWIE
Rektor:
ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski
Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia:
prof. UKSW dr hab. Anna Fidelus
Prorektor ds. Finansowych:
prof. dr hab. Konrad Raczkowski
Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej:
ks. prof. UKSW dr hab. Marek Stokłosa
WŁADZE WYDZIAŁU MEDYCZNEGO COLLEGIUM MEDICUM
Dziekan:
prof. dr hab. n. med. Filip M. Szymański
Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia:
dr. n. med. i n. o zdr. Beata Chełstowska
Prodziekan ds. Klinicznych i Rozwoju:
prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz
Przedmioty
PRZEDMIOT
SEMESTR
FORMA ZAKOŃCZENIA
Biofizyka
1
egzamin
Genetyka
1
egzamin
Historia medycyny
1
zaliczenie na ocenę
Bezpieczeństwo i higiena
1
zaliczenie
Przysposobienie biblioteczne
1
zaliczenie
Kultura i techniki studiowania
1
zaliczenie na ocenę
Pierwsza pomoc
1
zaliczenie na ocenę
Anatomia
1+2
egzamin
Histologia z embriologią
1+2
egzamin
Język angielski
1+2
zaliczenie na ocenę
Fakultety
1+2
zaliczenie na ocenę
Biologia molekularna
2
egzamin
Parazytologia
2
egzamin
Podstawy technik pielęgniarskich w praktyce lekarskiej
2
zaliczenie na ocenę
Praktyki zawodowe „Opieka nad chorym”
2
zaliczenie na ocenę
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE? Do przedmiotów wiodących niewątpliwie należy anatomia i histologia z embriologią. To właśnie do nich najlepiej przyłożyć się od samego początku i uczyć się sumiennie oraz systematycznie. Przedmiotem, który może sprawić problemy może być też biologia molekularna, radzimy, aby jej nie bagatelizować.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia jak wspomnieliśmy wcześniej, odbywają się w prosektorium Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 5 w Warszawie.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają przez 2 godziny (4 godziny tygodniowo). Anatomia trwa 2 semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia potrzebny jest fartuch prosektoryjny wiązany z tyłu, biały czepek anatomiczny (koniecznie w tym kolorze, posiadając inny czepek nie zostaniemy wpuszczeni na zajęcia), pęseta anatomiczna oraz rękawiczki jednorazowe do nauki na preparatach mokrych. Warto wyposażyć się w twardą podkładkę pod kartki, aby łatwiej notować na zajęciach. Niektóre osoby notowały na ipadach, jednak nie wszyscy asystenci patrzyli na to przychylnie, bo powszechnie przyjętym zwyczajem w prosektorium, jest niekorzystanie z urządzeń elektrycznych.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Na początek na parterze studenci zostawiają swoje rzeczy w szatni, ubierają fartuchy anatomiczne, zabierają potrzebne przedmioty, o których była mowa powyżej, a następnie, wchodzą do prosektorium. Zajmuje się miejsce przy stoliku i oczekuje na asystenta. W prosektorium znajdują się 4. sale, w każdej z nich znajduje się jedna grupa dziekańska. Na początku roku wybiera się po jednej osobie z każdej grupy, która po rozpoczęciu zajęć udaje się do wypożyczalni preparatów, aby wziąć do sal prosektoryjnych preparaty, które będą potrzebne na danych zajęciach. Pod zastaw zostawia się legitymację studencką, która jest zwracana wraz ze zwrotem preparatów. Zajęcia rozpoczynają się wejściówką, następnie jest czas przeznaczony na zapoznanie się z preparatami, poza którymi dostępne są też liczne modele anatomiczne. Na sali obecni są asystenci, którzy zawsze służą pomocą i chętnie wytłumaczą niejasności. Niektórzy prowadzący sami podchodzą do preparatów i pokazują struktury anatomiczne, a inni rzucają pytania w tłum, oczekując na odpowiedź. Duży nacisk kładziony jest na teorię i sytuacje kliniczne. Generalnie dużo zależy, na jakiego asystenta się trafi, warto zapamiętać te słowa, bo dotyczą one większości przedmiotów. Zajęcia kończyły się krótką pogawędką z asystentem dotyczącą aktualnie przerabianego tematu.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?: Anatomia to jedyny przedmiot na UKSW, na których wymagana jest wiedza na pierwszych zajęciach. Należy przygotować się z podstawowego mianownictwa anatomicznego oraz znać podstawowe płaszczyzny. Więcej informacji znajdziesz na stronie Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej gdzie są one na bieżąco aktualizowane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Na UKSW obowiązuje mianownictwo łacińskie i angielskie, które jest sprawdzane na zaliczeniach praktycznych. Teoria sprawdzana jest w języku polskim.
Wejściówki: Przed każdymi zajęciami pisze się wejściówki, z których należy zebrać określoną ilość punktów, aby zostać dopuszczonym do kolokwium.
Kolokwia: W ciągu roku jest 6 kolokwiów, obejmujących działy takie jak Osteologia, Kończyna Górna i Dolna, Klatka Piersiowa i Grzbiet, Jama Brzuszna i Miednica, Głowa i Szyja oraz Ośrodkowy układ Nerwowy. Kolokwium składa się z części teoretycznej i praktycznej: • część teoretyczna Część teoretyczna składa się z testu jednokrotnego i pozornie jednokrotnego wyboru, z którego maksymalnie można uzyskać 36 pkt. • część praktyczna (szpilki) Przed każdym kolokwium odbywa się zaliczenie praktyczne, czyli słynne “szpilki”. Należy wtedy napisać nazwy zaznaczonych przez asystentów szczegółów anatomicznych, które mogą znajdować się na preparatach mokrych, modelach lub zdjęciach obrazowych. Obowiązuje nomenklatura łacińska i angielska. Przykładowo na 30 szpilek, 20 należy podpisać w języku łacińskim, a 10 w języku angielskim. Oczywiście możesz pisać nazwy po polsku, jednak dostaniesz wtedy mniej punktów. Na każdym kolokwium obowiązują “bazówki”, które opisaliśmy poniżej, każdy student musi znać je bezbłędnie. Ze szpilek również można uzyskać maksymalnie 36 pkt.
Co ważne, ze wszystkich kolokwiów, zarówno z części praktycznej jak i teoretycznej trzeba uzyskać po 141 pkt. Jeśli nie uzyskasz wymaganej liczby punktów, będziesz musiał zmierzyć się z “rozbójnikiem” czyli kolokwium dopuszczającym do egzaminu.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ? Podstawowym źródłem wiedzy jest “Anatomia człowieka Tom 1-5 A. Bochenka”. Są to książki, na których podstawie tworzone są pytania testowe i sprawdzana jest wiedza na zajęciach. Alternatywą dla “Bochenka” jest “Anatomia Prawidłowa Skawiny Tom 1-8”. Często mówi się, że “Skawina” to skrypt “Bochenka” i faktycznie, wiedza w tej pierwszej jest uporządkowana, same książki są cieńsze i przyjemniejsze w czytaniu niż “Bochenek”. Obowiązuje jednak niepisana zasada, że w prosektorium nie wolno wyciągać “Skawin”, ani mówić, że uczy się właśnie z nich, ponieważ asystenci są mocno nieprzychylni jeśli chodzi o naukę z tych książek. Co prawda, zawierają one trochę błędów, ale należy zastanowić się, czy chcesz poświęcić więcej czasu i czytać “Bochenka”, czy jednak wolisz uczyć się mniej, ale liczyć się z tym, że niektóre informacje mogą być błędne. Natomiast do powtórek informacji, asystenci polecają “Anatomię Człowieka – Pituchowej”. Jeśli chodzi o naukę na zaliczenia praktyczne, nie ma tutaj wymagań odnośnie preferowanego atlasu anatomicznego. Najwięcej studentów korzysta z 3. tomowego wydania “atlasu anatomicznego Sobotta”, nie mniej studenci UKSW korzystają też z “atlasów Prometeusza” czy “atlasów anatomii Nettera”. Jest to już kwestia osobistego podejścia, zapoznania się z rycinami i wyboru tych, które odpowiadają Tobie najbardziej. Do nauki anatomii ośrodkowego układ nerwowego natomiast, asystenci zalecają “Anatomię czynnościową ośrodkowego układu nerwowego”, to jedyny moment, gdy prowadzący mówią, że wiedza z “Bochenka” nie jest najlepiej wytłumaczona. Funkcjonuje też skrypt dr Dobaczewskiej, który jest przekazywany przez studentów z pokolenia na pokolenie, który świetnie sprawdzi się do nauki neuroanatomii. Część studentów wyposaża się w atlasy fotograficzne jak np. “Fotograficzny Atlas Anatomii Yokochi” czy “Atlas Anatomii Klinicznej McMinn”. Posiadanie ich nie jest wymagane przez prowadzących, jednak znacząco ułatwia praktyczną naukę tego przedmiotu.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się raz w tygodniu, w tym samym miejscu gdzie znajduje się Zakład Anatomii Prawidłowej i Klinicznej CB WUM.
JAK WYGLĄDA EGZAMIN?: Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. W części praktycznej czeka na Ciebie 60 “szpilek”. 20 szpilek bazowych, 10 po łacinie i 30 po angielsku. Szpilki bazowe, to po prostu szpilki, które każdy musi znać. Na platformie e-learningowej dostępny jest ich spis. Należy nauczyć się ich bezbłędnie, ponieważ błędne zapisanie 3. nazw szpilek bazowych wiązało się z niezdaniem części praktycznej. Za poprawne napisanie szpilki dostaje się 2 punkty, w przypadku drobnego błędu punkt, a za kompletnie błędną odpowiedź 0 punktów. Przy szpilkach bazowych obowiązywała punktacja 2 pkt lub 0 pkt, bez możliwości zrobienia błędu. W części teoretycznej spotkamy się z testem złożonym ze 120 pytań jednokrotnego i pozornie jednokrotnego wyboru. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymywało się punkt. Aby zdać egzamin, należy uzyskać z części praktycznej i teoretycznej co najmniej po 76 punktów z każdej części, a ocena końcowa wystawiana jest na podstawie sumy punktów.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Podstawą jest systematyczność, przez ilość powtórzeń jesteś w stanie nauczyć się wszystkiego, jeśli coś Ci nie wychodzi, powtarzaj do skutku. Nie załamuj się, gorszymi wynikami i idź do przodu. Zrozum, że możesz trafić na działy, których nie zrozumiesz, ale należy to po prostu zdać i nie brać niepowodzeń do siebie.
Kategorycznie zabronione jest robienie zdjęć i wygłupianie się, nie przestrzeganie tych zasad może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Jest to miejsce specyficzne, a więc z szacunku do dawców, powinieneś w tym miejscu zachować spokój oddając im tym samym szacunek i okazując wdzięczność, za namacalną możliwość nauki anatomii.
Biofizyka
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zarówno wykłady, seminaria jak i ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Przedmiot trwa przez cały drugi semestr i w każdym tygodniu jest wykład poświęcony biofizyce, a także seminarium i ćwiczenia.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na biofizyce nie ma sprecyzowanych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Seminaria polegają na tym, że po przyjściu do sali seminaryjnej prowadzący włącza prezentację i posiłkując się ją, opowiada o zagadnieniu biofizycznym z danego tematu. Podczas ćwiczeń, studenci wykonują proste doświadczenia fizyczne, między innymi związane ze wzrokiem, czy uczą się obsługi spektrofotometru. Zajęcia z biofizyki są bezstresowe, jeśli ktoś jest słaby w obliczeniach, nie musi się bać, ponieważ prowadzący doskonale zdają sobie sprawę, że studenci mają problem z rachunkami i starają się wszystko zrozumiale wyjaśniać.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Na zajęciach brak wejściówek czy kolokwiów. Wiedza weryfikowana jest poprzez opisany poniżej egzamin na koniec semestru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Zalecaną książką przez katedrę jest “Biofizyka Jaroszyka”, jednak jeśli ktoś nie jest pasjonatem biofizyki, to przedmiot nie powinien sprawić mu problemu i powinien poradzić sobie tylko przy pomocy prezentacji udostępnianych przez asystentów. Te materiały pomocnicze wystarczą, aby przejść przez biofizykę bez szwanku.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywały się raz w tygodniu na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym CM UKSW.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?: Żeby zdać przedmiot trzeba przebrnąć przez wykłady, seminaria i ćwiczenia. Wykłady zalicza się pisząc na koniec semestru egzamin, ćwiczenia, analogicznie pisząc kolokwium z ich treści. Natomiast, żeby zaliczyć seminaria, należy przygotować prezentację z wybranego tematu.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Tego przedmiotu nie ma co się obawiać, podejście asystentów sprawia, że biofizyka, czyli zmora niektórych uczelni, na UKSW nie stanowi większego problemu.
Genetyka
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zarówno wykłady jak i ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia trwają jeden semestr, raz w tygodniu odbywa się wykład i ćwiczenia. Łącznie 15 godzin wykładu i 15 godzin ćwiczeń.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na genetyce nie ma sprecyzowanych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia w formie ćwiczeń, gdzie studenci uczą się analizować krzyżówki genetyczne, szacować ryzyko wystąpienia choroby genetycznej u potomstwa, poznają metody diagnostyki mutacji genetycznych oraz ich czynniki ryzyka.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?: Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: W ciągu semestru odbywają się dwa kolokwia, jedno śródsemestralne a drugie na koniec przedmiotu z określonych partii materiału, co bardziej szczegółowo opisaliśmy poniżej.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Literatura zalecana przez asystentów to “Genetyka Medyczna Drewy” oraz “Genetyka Medyczna i Molekularna J. Bal”, jednak aby zdać przedmiot, wystarczy sumiennie przyswoić wiadomości prezentowane na wykładach i przerobić prezentowane tam prezentacje.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się raz w tygodniu na Kampusie Wóycickiego w budynku WM CM UKSW, skupiają się na podstawach genetyki medycznej i historii genetyki.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?: Żeby zaliczyć przedmiot, należy zdać dwa kolokwia, jedno śródsemestralne, a drugie końcoworoczne z określonej partii materiału. Kolokwia składają się z 80. pytań jednokrotnego wyboru, po napisaniu których, ocena końcowa stanowi średnią arytmetyczną wyników z tych dwóch zaliczeń.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Przedmiot stosunkowo prosty, zajęcia przebiegają w miłej atmosferze z pro studenckimi prowadzącymi.
Historia medycyny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zarówno wykłady jak i seminaria odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia trwają jeden semestr, raz w tygodniu odbywa się wykład i seminarium.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na historii nie ma sprecyzowanych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zarówno seminaria jak i wykłady polegają na wysłuchaniu prelekcji na temat rozwoju medycyny na przestrzeni lat.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?: Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Weryfikacja zdobytej wiedzy odbywa się poprzez zaliczenie na koniec semestru, o którym powiedzieliśmy nieco więcej poniżej.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Na historii medycyny nie ma wymaganej literatury. Podstawę stanowią prezentacje i wkład własny.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym CM UKSW i skupiają się na historii rozwoju medycyny.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Aby zaliczyć przedmiot , należy przygotować wypracowanie na wybrany przez siebie temat związany z historią medycyny.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Kolejny bezstresowy przedmiot, z wypracowania na zaliczenie przedmiotu wszyscy studenci dostali dobre oceny i nie było z nim problemu.
Bezpieczeństwo i higiena
Przedmiot, a właściwie kurs opisany we wstępie do poradnika, najprościej mówiąc to szkolenie BHP.
Przysposobienie biblioteczne
To również kurs opisany we wstępie, nic innego jak proste szkolenie biblioteczne.
Kultura i techniki studiowania
Przedmiot, który ma raczej pomóc studentowi niż utrudnić mu życie. Na nim dowiesz się między innymi jak zwracać się do asystentów, dowiesz się co nieco o stopniach naukowych oraz jak prawidłowo napisać maila do profesora.
Pierwsza pomoc
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zarówno wykłady jak i ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia trwają jeden semestr, raz w tygodniu odbywa się wykład i ćwiczenia. Przedmiot rozpoczyna się w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na tym przedmiocie nie ma sprecyzowanych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia można porównać do zajęć EDB z czasów liceum. Polegają one na praktycznym podejściu do pierwszej pomocy przedmedycznej. Dowiesz się tutaj jak prawidłowo korzystać z AED czy przypomnisz sobie zasady RKO. Zajęcia odbywają się na świeżo oddanym do użytku piętrze symulacyjnym w marcu 2022 roku, więc przebieg przedmiotu może się delikatnie różnić.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?: Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Nabyte zdolności teoretyczne weryfikowane są poprzez krótki test na koniec semestru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Na pierwszej pomocy nie ma wymaganej literatury. Podstawę stanowią prezentacje asystentów.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym CM UKSW i skupiają się sytuacjach związanych pierwszą pomocą przedmedyczną.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?: Aby zaliczyć przedmiot, trzeba zdać krótki test jednokrotnego wyboru składający się z 20 pytań na koniec semestru.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Przedmiot, który nie przysporzy problemów z zaliczeniem, jednak temat pierwszej pomocy jest istotny i nie należy go bagatelizować.
Histologia z embriologią
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zarówno wykłady, seminaria jak i ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia trwają dwa semestry, raz w tygodniu odbywają się ćwiczenia, wykład i seminarium. Zajęcia prowadzone są przez dwa semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na histologię potrzebujemy zestaw kredek do rysowania preparatów.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w języku polskim. Seminaria to czysta teoria, asystent po przygotowaniu prezentacji omawia dane zagadnienie skupiając się na budowie i funkcji tkanek i komórek, jednocześnie prezentując preparat pod mikroskopem i opisuje szczegóły, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Na zajęciach odbywały się wejściówki, jednak to, czy miały realne znaczenie przy dopuszczeniu do egzaminu, zależało od indywidualnego podejścia asystenta. Ćwiczenia trwają około 2 godziny, na nich, każdy dostaje swój mikroskop i zestaw szkiełek, czyli preparatów histologicznych i przez ten czas zajęć może zapoznać się z każdym z nich oraz musi przerysować określone obrazy z mikroskopu do zeszytu ćwiczeń, aby finalnie otrzymać podpis od asystenta żeby zaliczyć zajęcia. W zależności od prowadzącego na ćwiczeniach mogło odbyć się odpytywanie studentów z teorii związanej z daną tematyką, jednak nieprzygotowanie lub nieudzielenie odpowiedzi na pytania, nie powodowało konsekwencji.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?: Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Żeby zostać dopuszczonym do egzaminu trzeba zdać wszystkie kolokwia składające się z części praktycznej i teoretycznej. Pierwsze, z histologii ogólnej w okolicach grudnia, drugie, z embriologii na przełomie marca i kwietnia, trzecie, z histologii szczegółowej na koniec drugiego semestru. Kolokwium składa się z 40. pytań (część teoretyczna) i 5. szkiełek i jednego szczegółu zaznaczonego na rycinie do rozpoznania (część praktyczna).
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podstawą do nauki histologii jest “Histologia Sawickiego”, to niezbędna pozycja, “must have”, ciężko poradzić sobie bez niej. Przyda się zarówno do pierwszego jak i trzeciego kolokwium oraz egzaminu. Natomiast jeśli chodzi o kolokwium drugie, czyli embriologię, to książką, bez której się nie obędzie jest “Embriologia Sadler Langman”. Poza tymi dwoma pozycjami, które każdy powinien mieć, warto wyposażyć się w “Histologia. Zeszyt Ćwiczeń dla studentów medycyny i stomatologii Wysockiej” w której to rysuje się obrazy mikroskopowe. Do powtórek przyda się studencki skrypt “Histologia bez spójników”, czyli tak naprawdę streszczenie Histologii Sawickiego. Jeśli chodzi o praktyczną naukę przedmiotu, to świetnie sprawdzą się histologiczne fiszki Sobotty, z ogromną ilością zdjęć spod mikroskopu, krótkim opisem szkiełka i wskazanymi szczegółami.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym CM UKSW i skupiają się na części teoretycznej histologii.
JAK WYGLĄDA EGZAMIN?: Egzamin wygląda tak samo jak kolokwia, z tym że składa się z 50 pytań i 10 szkiełek, z których trzeba rozpoznać co najmniej sześć.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Przedmiot, do którego należy się przyłożyć, trzeba być bardzo szczegółowym i nie pomijać detali, ponieważ pytania potrafią zaskoczyć i zahaczać o rzeczy, które nie przydadzą się w praktyce lekarskiej.
Język angielski
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia odbywają się na platformie internetowej Moodle.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia trwają cztery semestry, po których zdaje się egzamin centralny.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na tym przedmiocie nie ma sprecyzowanych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia nie różnią się znacząco od przedmiotu szkolnego. Medycznym aspektem jest tutaj słownictwo wplatane w podstawy takie jak gramatyka, czasy itp. Zajęcia prowadzone przez platformę Moodle, na której prowadząca umieszcza pytania i zadania, które należy rozwiązać w ciągu następnego tygodnia.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?: Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Co ciekawe, nie ma testu sprawdzającego poziom znajomości angielskiego, tylko poziom angielskiego, na jaki chce się uczęszczać wybiera sam student. Możliwości są dwie – poziom B2 lub C1. W trakcie trwania semestru na platformie pojawiały się testy gramatyczne, które trzeba było rozwiązać w określonych ramach czasowych. Za testy zdobywało się punkty, które można było otrzymać za inne obowiązkowe zadania jak pisanie wypracowań, czy nagranie streszczenia. W zależności od ilości zebranych punktów w ciągu semestru, otrzymywało się ocenę według progów punktowych.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Książki nie są wymagane, ponieważ asystent wrzuca zadania wycięte właśnie z nich na wyżej wspomnianą platformę.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Brak wykładów z języka angielskiego.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Egzamin po 4. semestrze, składa się z części teoretycznej, bardzo podobnej do matury pisemnej z j. angielskiego i z części ustnej. Z części ustnej można było zostać zwolnionym, jeśli średnia z dwóch ostatnich semestrów była wyższa niż 4.5
Biologia molekularna
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zarówno wykłady jak i ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia trwają przez cały drugi semestr, co tydzień odbywa się wykład i ćwiczenia.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na tym przedmiocie nie ma sprecyzowanych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia są połączeniem biologii komórki oraz genetyki. Nacisk kładziony jest na procesy zachodzące w komórce. Na ćwiczeniach studenci wykonują proste doświadczenia biologiczne.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?: Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Zdobytą wiedzę na biologii molekularnej weryfikuje egzamin końcoworoczny.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Książką zalecaną przez asystentów są “Genomy Browna”. Jednak nauka z prezentacji przygotowanych przez asystentów, powinna wystarczyć, aby zaliczyć egzamin.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady prowadzone są raz w tygodniu.
JAK WYGLĄDA EGZAMIN?: Żeby zaliczyć przedmiot, należy zdać egzamin składający się z 30. pytań jednokrotnego wyboru.
Parazytologia
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zarówno wykłady, seminaria jak i ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia trwają przez cały drugi semestr, co tydzień odbywają się ćwiczenia.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia potrzebny jest fartuch laboratoryjny oraz zestaw kredek do rysowania.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Na każde ćwiczenia należy przyjść przygotowanym z teorii z materiału obowiązującego w danym tygodniu. Obowiązuje nomenklatura łacińska oraz polska. Co roku prowadzący zapewniają gotowy zeszyt do rysowania w nim pasożytów, ponieważ tutaj jak na histologii należy pokazać swój “talent artystyczny”.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?: Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wejściówki na każdych zajęciach z materiału, który będzie omawiany na bieżących ćwiczeniach. Wejściówka wygląda jak egzamin, tylko składa się z 5. pytań.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady prowadzone są raz w tygodniu.
JAK WYGLĄDA EGZAMIN?: Parazytologia kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Część teoretyczna, składa się z pytań, na które odpowiedzi udzielamy na zasadzie “tak/nie”. Jednak, żeby nie było za łatwo, jedno pytanie składa się z czterech podpunktów “tak/nie”. Jeśli wszystkie odpowiedzi są dobre otrzymujesz 10 pkt, jeśli zrobiłeś jeden błąd dostaniesz 5 pkt, itd. Pytań łącznie jest 50 i można otrzymać 500 punktów. Część praktyczna polega na rozpoznaniu 5 pasożytów pod mikroskopem, z zapisaniem nazw łacińskich.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Warto przeglądać dużo zdjęć pasożytów i preparatów oraz na bieżąco uczyć się ich łacińskich nazw, żeby nie zaniedbać części teoretycznej.
Praktyki zawodowe
Praktyki w wymiarze 120 godzin w zakresie opieki pielęgniarskiej. Jeśli planujesz praktyki na terenie Warszawy, warto załatwiać formalności odpowiednio wcześnie, żeby załapać się na miejsce w preferowanym szpitalu. Aby zaliczyć praktyki potrzebujesz, aby opiekun praktyk na danym oddziale, podbił zdobyte przez Ciebie umiejętności w dzienniku praktyk, który pobierasz ze strony WMCM, a następnie zwracasz do dziekanatu po ich zakończeniu. Na praktyki potrzebujesz komplet ubrań medycznych potocznie zwanych “scrubsami”, obuwie medyczne oraz ubezpieczenie NNW+OC.
Podstawy technik pielęgniarskich w praktyce medycznej
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia na których nabędziesz podstawowe umiejętności pielęgniarskie, na pewno przydadzą Ci się one na praktykach po pierwszym roku. Dzięki nim, pobranie krwi czy założenie wenflonu nie będzie spędzać Ci snu z powiek.
Przedmioty do wyboru (fakultety)
Co roku każdy student zobowiązany jest do zgromadzenia 4 pkt. ECTS z fakultetów. Zajęcia dodatkowe mają różną wartość, niektóre mają 2 pkt., inne 1 pkt lub 1,5 pkt. Wybór fakultetów zależy tylko od Ciebie, ważne jest tylko spełnienie wymagań punktowych. Co roku kilka dni przed zapisami na zajęcia dodatkowe studenci otrzymują maila z informacją kiedy ruszają, dzięki czemu o wyznaczonej porze mogą zapisywać się na co mają ochotę, oczywiście z zakresu zajęć oferowanego przez uczelnię.
Komunikacja na zajęcia
UKSW zlokalizowany jest na jednym z końców Warszawy. Jak najszybciej się tam dostać? Najprościej będzie Ci wsiąść w metro M1 i dojechać prosto na ostatnią stację “Młociny”. Stamtąd idzie się na autobus nr 114, który ma zajezdnię pod UKSW, podróż nim trwa 7 minut, ale warto wziąć pod uwagę, że autobus często się spóźnia!
Mieszkanie
Zastanawiasz się gdzie zamieszkać? Jeśli chcesz wynająć mieszkanie na pierwszy i drugi rok studiów najlepsze będą do tego Bielany. Ceny wynajmu są tam jednymi z niższych w Warszawie, a dodatkowo dzielnica ta znajduje się najbliżej UKSW. Natomiast wybierając mieszkanie od trzeciego roku, weź pod uwagę, że niektóre szpitale zlokalizowane są na drugim końcu Warszawy i dojazd o poranku z Bielan może być uciążliwy.
Ciekawostki
Co ciekawe, mimo licznych domysłów i niedopowiedzeń, UKSW, co warto podkreślić, nie jest uczelnią katolicką. Wiara i jej praktykowanie nie jest w żaden sposób sprawdzane i jest to Twoja indywidualna kwestia, za swoje podejście nie zostaniesz skrytykowany, ani nie będziesz z tego powodu pokrzywdzony. Jedynym katolickim aspektem, jest zaproszenie na mszę świętą przez maila, która odbywa się raz na semestr, jednak obecność na niej nie jest wymagana czy sprawdzana.
Zakończenie
Jeśli podczas czytania poradnika pojawiły się jakieś niejasności, nie bój się spytać, a z przyjemnością postaramy się odpowiedzieć Ci na wszystkie pytania na naszej grupie facebookowej. Zapraszamy również do Julii @Medstudentfox, aktualnej studentki trzeciego roku na WMCM UKSW, bez pomocy której nie powstałby ten poradnik.
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów. Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Poznaj opinie i porady innych studentów!
Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami!
Stań się członkiem rosnącej rodziny młodych medyków!
By Daniel
Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Studiowanie to sztuka, która w sposób znaczący w każdym aspekcie różni się od każdego poprzedniego znanego nam poziomu edukacji, począwszy od szkoły podstawowej, a skończywszy na szkole średniej. Zaczynając od organizacji, po sposób i charakter nauki przez zakres materiału do nauczenia i sposoby jego przyswajania.
W tym poradniku zawarte są porady, tipy i lifehacki, które pokażą Ci, że studiowanie na UKSW nie jest wcale straszne, a dzięki nam, będziesz mógł czuć się, jakbyśmy byli Twoim cichym przyjacielem, który poprowadzi Cię za rękę przez pierwsze momenty studiów i opowie z czym możesz się tam spotkać.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
W roku akademickim 2022/2023 pierwszy dzień na studiach przypadł
3 października i to właśnie wtedy na uczelni odbyły się pierwsze zajęcia.
Immatrykulacja, czyli uroczyste i oficjalne przyjęcie studentów na pierwszy rok studiów przypadła na 7 października i był to dzień wolny od nauki. Na uczelni nie odbywają się wtedy zajęcia, a jako student możesz wybrać się na tę uroczystość lub pozwolić sobie na odpoczynek w ten dzień, ponieważ obecność na immatrykulacji jest nieobowiązkowa.
Jeśli wybierasz się na UKSW, przed oficjalnym początkiem roku akademickiego możesz trafić na “dzień organizacyjny dla studentów pierwszego roku”, który miał miejsce 30 września. Jest to po prostu spotkanie z koleżankami i kolegami ze starszych lat oraz członkami samorządu studenckiego, którzy opowiedzą Ci co nieco o uczelni i z pewnością odpowiedzą wyczerpująco na wszelkie zadane im pytania.
Opowiadając Ci o początku roku akademickiego nie sposób nie wspomnieć
o szkoleniu BHP, które w przeciwieństwie do immatrykulacji jest już obowiązkowe! To po prostu nic innego jak kurs online, składający się z prezentacji przygotowanej przez prowadzącego, zwieńczony krótkim testem jednokrotnego wyboru. Na rozwiązanie mamy czas przez cały październik. Niestety musimy Cię zmartwić, jeśli odbyłeś szkolenie BHP na innej uczelni, nie możesz go przepisać tutaj. Dodatkowym szkoleniem jest “Przysposobienie biblioteczne”, które należy zrealizować do czerwca i jak sama nazwa wskazuje, kurs ten nauczy Cię jak poradzić sobie w bibliotece.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska to najprościej tłumacząc taka “szkolna klasa” na studiach. Składa się zwykle z 10 studentów, a 2 grupy dziekańskie, czyli 20 studentów tworzy grupę seminaryjną, mówiąc prościej z osobami z sekcji dziekańskiej spotkasz się na ćwiczeniach, a z seminaryjnej na seminariach. Wybiegając parę kroków do przodu, od trzeciego roku zajęcia kliniczne, czyli takie z pacjentami w szpitalu, odbywają się w 5. osobowych sekcjach. Do grupy dziekańskiej nie możesz zapisać się samemu, uczelniany system automatycznie przydziela Cię do niej na początku studiów.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy to “przewodniczący klasy”, do którego obowiązków należy kontakt
z wykładowcami i prowadzącymi. Starosta wypowiada się w Twoim imieniu oraz całej sekcji dziekańskiej. Jak wybiera się taką osobę? Zazwyczaj gdy znane są już przydziały do grup, powstają konwersacje na Messengerze i tam w drodze głosowania wybiera się przewodniczącego spośród chętnych.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku to po prostu “szef wszystkich szefów” na danym roku. to właśnie
on odpowiada za kontakt z prowadzącymi i władzami uczelni w imieniu całego roku. Do jego obowiązków należy między innymi ustalanie z wykładowcami terminów egzaminu. Starostę roku wybiera się tak samo jak starostę grupy, na drodze głosowania spośród chętnych.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat kierunku lekarskiego znajduję się na “Kampusie Wóycickiego” w budynku WMCM UKSW przy ulicy Kazimierza Wóycickiego 1/3, 01-938 Warszawa. Wydział Medyczny Collegium Medicum UKSW posiada nowy, oddany do użytku w marcu 2022 r. budynek nr 19 i wszystkie formalności związane z rekrutacją i ze studiami załatwisz tutaj w pokoju nr 001.
6. Czy uczelnia posiada internetowy dziekanat?
Na uczelni funkcjonuje system USOS, który najprościej można porównać do szkolnego “LIBRUS’a”. Znajdziesz tutaj wykaz przedmiotów na danym roku i ich prowadzących, oceny końcoworoczne, aktualnie obowiązujący plan zajęć, sylabusy, a także wszystkie informacje na temat przedmiotu tzn. ile będzie trwał, obowiązujący zakres materiału, czy formę zaliczenia. Poprzez platformę USOS rekrutujesz się również na fakultety i egzaminy centralne, ale o tym kilka słów później, natomiast możesz również składać tutaj wnioski, jak np. wniosek o stypendium rektora. Portal USOS znajdziecie tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Nie jest to proste, ale nie ma rzeczy niemożliwych! Co zrobić aby być ze znajomym w grupie? Transfery między grupami możliwe są tylko na zasadach wymiany 1:1. Co to oznacza? Aby przepisać się do innej grupy (w domyśle do znajomego), musisz znaleźć osobę, która wymieni się z Tobą miejscami i przyjdzie zamiast Ciebie. Gdy już z kimś się dogadasz, składacie prośbę o zmianę grup w dziekanacie i wtedy to już tylko formalność. Oczywiście możesz liczyć na to, że przy przydziale do grup na początku roku system umieści Cię z kolegą w jednej sekcji dziekańskiej, jednak musielibyście mieć sporo szczęścia!
8. Biblioteka
Uczelniana biblioteka znajduje się na ulicy Dewajtis 5, 01-815 Warszawa. Możesz tam jak w każdej bibliotece rezerwować czy wypożyczać książki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy Cię na jej oficjalną stronę.
Autorstwa Nasilowski z polskiej Wikipedii – Na Commons przeniósł z pl.wikipedia użytkownik Masur z pomocą narzędzia CommonsHelper., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5759488
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Znakomita większość przedmiotów odbywa się na wyżej wspomnianym Kampusie Wóycickiego. Wyjątek stanowi anatomia, ponieważ WMCM UKSW nie dysponuje własnym prosektorium, zajęcia z tego przedmiotu odbywają się na Zakładzie Anatomii Prawidłowej i Klinicznej CB WUM przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 5, 00-001 Warszawa. Część zajęć prowadzona jest również poprzez internetową platformę Moodle, o której parę słów opowiemy Ci niżej.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Poza faktem, że studenci niestacjonarni muszą płacić za każdy semestr (aktualnie rok, czyli dwa semestry kosztują 48000 zł) , to program studiów nie różni się względem studentów stacjonarnych.
Studenci Ci mają własne grupy, nie ma możliwości, żeby studenci ze studiów stacjonarnych znaleźli się w jednej sekcji ze studentami niestacjonarnymi. Dodatkowo grupy niestacjonarne piszą zaliczenia w innych terminach, jednak trzeba zaznaczyć, że nie powoduje to, że mają przez to łatwiej lub poziom weryfikacji wiedzy jest niższy. Reasumując, studiowanie odpłatnie, nie oznacza,
że łatwiej będzie zaliczyć Ci rok i zdać wszystkie egzaminy.
11. Legitymacje
Jak na każdej uczelni, na UKSW również dostępne są legitymacje studenckie
i co za tym idzie przysługują Ci wszelkiej maści zniżki studenckie. Podczas rekrutacji na studia jesteś zobowiązany do wgrania zdjęcia, które znajdzie się później na legitymacji, oczywiście jeśli zostaniesz przyjęty. Koszt wyrobienia legitymacji wynosi około 30 zł, a sam dokument odbierasz w dziekanacie na Kampusie Wóycickiego, po otrzymaniu maila od władz uczelni, że legitymacja jest już gotowa do odbioru, ma to miejsce na początku października. Co ciekawe, UKSW współpracuje z bankiem Santander Bank Polska S.A., więc podpisując umowę z tym bankiem, jest możliwe połączenie legitymacji z kartą płatniczą, co w dużym skrócie umożliwia Ci właśnie płacenie tym dokumentem studenckim. Co również przydatne, na legitymacji możesz zakodować bilet na komunikację miejską, co oszczędzi Ci każdorazowego kupowania papierowego biletu.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Aktualnie nie można ubiegać się o stypendium dla studenta pierwszego roku,
za osiągnięcia przed okresem studyjnym. Natomiast można postarać się o stypendium socjalne i na pewno warto przyłożyć się do nauki, by po pierwszym roku powalczyć o stypendium naukowe rektora. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie Działu Pomocy Materialnej.
13. Akademik.
Chciałbyś poczuć prawdziwy klimat studenckiego mieszkania? UKSW oferuje Ci trzy akademiki. Jelonek, Rogaś oraz Sarna to budynki studenckie zlokalizowane
na osiedlu akademickim “Przyjaźń” przy ulicy Konarskiego. Wnioski o przydział
w akademiku składa się w Dziale Pomocy Materialnej, a o samych akademikach więcej dowiesz się na ich oficjalnej stronie.
14. Plan zajęć
Plan zajęć dostępny jest jak wcześniej wspomnieliśmy na platformie USOS,
ale również możesz go znaleźć na oficjalnej stronie uczelni w podanym linku.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Nie jest to prawda, a po prostu powielany mit. Na UKSW, jak najbardziej da się żyć normalnie, studiować, rozwijać się, poświęcać czas na rozrywkę, pracować,
a jednocześnie mieć dobre oceny. Podstawą jest systematyczna nauka i uporządkowany plan działania, organizacja czasu i dużo samozaparcia. Jak na każdej uczelni, okres najbardziej intensywnej nauki przypada w czasie około sesyjnym, jednak w ciągu roku akademickiego organizowane są imprezy Wydziałowe czy spotkania wewnątrz grup dziekańskich, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
16. Wyprawka na 1 rok
Do rzeczy “must have” na pierwszym roku należą: fartuch prosektoryjny wiązany
z tyłu, biały czepek ( kolor ma znaczenie, za przyjście czepku w innym kolorze prowadzący mogą nie wpuścić Cię na zajęcia) i pęseta anatomiczna, to rzeczy potrzebne na anatomię. Dodatkowo będziemy potrzebować fartuch laboratoryjny zapinany z przodu między innymi na zajęcia z parazytologii, czy ćwiczenia z biofizyki, a także zestaw kredek na histologię. Scrubsy i obuwie medyczne potrzebne będzie dopiero na praktyki pielęgniarskie po pierwszym roku, na UKSW nie ma maniery zmieniania butów na zajęcia odbywające się na Kampusie czy w prosektorium.
Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=98220722
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
Jest to dość zawiły temat, dużo zależy tak naprawdę od podejścia prowadzących zajęcia. Jeśli przedmiot ma w nazwie słowo “medyczny” to szansa na przepisanie przedmiotu wzrasta. Krótko mówiąc, najlepiej będzie od razu po rozpoczęciu roku akademickiego udać się na rozmowę z wykładowcą.
18. Platforma elearningowa
Poza USOSem, na UKSW jako student będziesz mieć dostęp do platformy Moodle, to nic innego jak portal ćwiczeniowy, gdzie prowadzący zamieszczają prezentacje, wykłady czy ćwiczenia, które należy wykonać zdalnie oraz inne dodatkowe materiały dydaktyczne.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka/zaliczenie na ocenę/egzamin?
Kolokwium to forma sprawdzenia wiedzy z większej partii materiału, którą przyswoisz. W ciągu roku zazwyczaj odbywa się ich kilka i obejmują kilka działów danego przedmiotu. Kolokwia należy zaliczyć wszystkie, aby można było podejść do egzaminu.
Wejściówka to odpowiednik kartkówki, to krótka forma sprawdzenia wiedzy,
jak przygotowałeś się na nadchodzące zajęcia. Co ciekawe na wejściówce znajdują się pytania z tematu, który będzie omawiany po napisaniu tej formy sprawdzenia wiedzy na tych samych zajęciach. Często nie trzeba zaliczyć ich wszystkich, aby zostać dopuszczonym do egzaminu.
Na UKSW będziesz miał także okazję do napisania wyjściówek, to zaliczenie służy do weryfikacji i sprawdzenia Twojego podejścia do danych zajęć i co z nich wyniosłeś, obejmuje temat, który był omawiany w trakcie ćwiczeń.
Egzamin to nic innego jak końcoworoczne sprawdzenie wiedzy z danego przedmiotu. Zazwyczaj obejmuje on cały przyswojony materiał z wykładów, seminariów i ćwiczeń. Może być testowy, praktyczny lub czasami może mieć formę ustną.
Zaliczenie na ocenę w swoim zamyśle jest podobne do egzaminu, jednak to nie jest dokładnie to samo. Zazwyczaj odbywa się ono przed rozpoczęciem sesji i ma formę krótkiego testu, przygotowania wypracowania lub odpowiedzi na zadane pytania otwarte.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, na UKSW nie ma wymogu zmiany obuwia na terenie uczelni. Jednak obuwie zmienne potrzebne Ci będzie na praktyki studenckie
oraz na przyszłe lata, na zajęcia kliniczne w szpitalach.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W WARSZAWIE
Rektor:
ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski
Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia:
prof. UKSW dr hab. Anna Fidelus
Prorektor ds. Finansowych:
prof. dr hab. Konrad Raczkowski
Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej:
ks. prof. UKSW dr hab. Marek Stokłosa
WŁADZE WYDZIAŁU MEDYCZNEGO COLLEGIUM MEDICUM
Dziekan:
prof. dr hab. n. med. Filip M. Szymański
Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia:
dr. n. med. i n. o zdr. Beata Chełstowska
Prodziekan ds. Klinicznych i Rozwoju:
prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz
Przedmioty
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Do przedmiotów wiodących niewątpliwie należy anatomia i histologia z embriologią. To właśnie do nich najlepiej przyłożyć się od samego początku i uczyć się sumiennie oraz systematycznie. Przedmiotem, który może sprawić problemy może być też biologia molekularna, radzimy, aby jej nie bagatelizować.
Opis przedmiotów
Anatomia
Zakład Anatomii Prawidłowej i Klinicznej CB WUM
Strona internetowa katedry:
https://anatomia.wum.edu.pl/index.php/pl/
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia jak wspomnieliśmy wcześniej, odbywają się w prosektorium Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 5 w Warszawie.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają przez 2 godziny (4 godziny tygodniowo). Anatomia trwa 2 semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest fartuch prosektoryjny wiązany z tyłu, biały czepek anatomiczny (koniecznie w tym kolorze, posiadając inny czepek nie zostaniemy wpuszczeni na zajęcia), pęseta anatomiczna oraz rękawiczki jednorazowe do nauki na preparatach mokrych. Warto wyposażyć się w twardą podkładkę pod kartki, aby łatwiej notować na zajęciach. Niektóre osoby notowały na ipadach, jednak nie wszyscy asystenci patrzyli na to przychylnie, bo powszechnie przyjętym zwyczajem w prosektorium, jest niekorzystanie z urządzeń elektrycznych.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na początek na parterze studenci zostawiają swoje rzeczy w szatni, ubierają fartuchy anatomiczne, zabierają potrzebne przedmioty, o których była mowa powyżej, a następnie, wchodzą do prosektorium. Zajmuje się miejsce przy stoliku i oczekuje na asystenta. W prosektorium znajdują się 4. sale, w każdej z nich znajduje się jedna grupa dziekańska. Na początku roku wybiera się po jednej osobie z każdej grupy, która po rozpoczęciu zajęć udaje się do wypożyczalni preparatów, aby wziąć do sal prosektoryjnych preparaty, które będą potrzebne na danych zajęciach. Pod zastaw zostawia się legitymację studencką, która jest zwracana wraz ze zwrotem preparatów. Zajęcia rozpoczynają się wejściówką, następnie jest czas przeznaczony na zapoznanie się z preparatami, poza którymi dostępne są też liczne modele anatomiczne. Na sali obecni są asystenci, którzy zawsze służą pomocą i chętnie wytłumaczą niejasności. Niektórzy prowadzący sami podchodzą do preparatów i pokazują struktury anatomiczne, a inni rzucają pytania w tłum, oczekując na odpowiedź. Duży nacisk kładziony jest na teorię i sytuacje kliniczne. Generalnie dużo zależy, na jakiego asystenta się trafi, warto zapamiętać te słowa, bo dotyczą one większości przedmiotów. Zajęcia kończyły się krótką pogawędką z asystentem dotyczącą aktualnie przerabianego tematu.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Anatomia to jedyny przedmiot na UKSW, na których wymagana jest wiedza na pierwszych zajęciach. Należy przygotować się z podstawowego mianownictwa anatomicznego oraz znać podstawowe płaszczyzny. Więcej informacji znajdziesz na stronie Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej gdzie są one na bieżąco aktualizowane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na UKSW obowiązuje mianownictwo łacińskie i angielskie, które jest sprawdzane na zaliczeniach praktycznych. Teoria sprawdzana jest w języku polskim.
Wejściówki:
Przed każdymi zajęciami pisze się wejściówki, z których należy zebrać określoną ilość punktów, aby zostać dopuszczonym do kolokwium.
Kolokwia:
W ciągu roku jest 6 kolokwiów, obejmujących działy takie jak Osteologia, Kończyna Górna i Dolna, Klatka Piersiowa i Grzbiet, Jama Brzuszna i Miednica, Głowa i Szyja oraz Ośrodkowy układ Nerwowy. Kolokwium składa się z części teoretycznej
i praktycznej:
• część teoretyczna
Część teoretyczna składa się z testu jednokrotnego i pozornie jednokrotnego wyboru, z którego maksymalnie można uzyskać 36 pkt.
• część praktyczna (szpilki)
Przed każdym kolokwium odbywa się zaliczenie praktyczne, czyli słynne “szpilki”. Należy wtedy napisać nazwy zaznaczonych przez asystentów szczegółów anatomicznych, które mogą znajdować się na preparatach mokrych, modelach
lub zdjęciach obrazowych. Obowiązuje nomenklatura łacińska i angielska. Przykładowo na 30 szpilek, 20 należy podpisać w języku łacińskim, a 10 w języku angielskim. Oczywiście możesz pisać nazwy po polsku, jednak dostaniesz wtedy mniej punktów. Na każdym kolokwium obowiązują “bazówki”, które opisaliśmy poniżej, każdy student musi znać je bezbłędnie. Ze szpilek również można uzyskać maksymalnie 36 pkt.
Co ważne, ze wszystkich kolokwiów, zarówno z części praktycznej jak i teoretycznej trzeba uzyskać po 141 pkt. Jeśli nie uzyskasz wymaganej liczby punktów, będziesz musiał zmierzyć się z “rozbójnikiem” czyli kolokwium dopuszczającym do egzaminu.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?
Podstawowym źródłem wiedzy jest “Anatomia człowieka Tom 1-5 A. Bochenka”.
Są to książki, na których podstawie tworzone są pytania testowe i sprawdzana jest wiedza na zajęciach. Alternatywą dla “Bochenka” jest “Anatomia Prawidłowa Skawiny Tom 1-8”. Często mówi się, że “Skawina” to skrypt “Bochenka” i faktycznie, wiedza w tej pierwszej jest uporządkowana, same książki są cieńsze i przyjemniejsze w czytaniu niż “Bochenek”. Obowiązuje jednak niepisana zasada, że w prosektorium nie wolno wyciągać “Skawin”, ani mówić, że uczy się właśnie z nich, ponieważ asystenci są mocno nieprzychylni jeśli chodzi o naukę z tych książek. Co prawda, zawierają one trochę błędów, ale należy zastanowić się, czy chcesz poświęcić więcej czasu i czytać “Bochenka”, czy jednak wolisz uczyć się mniej, ale liczyć się z tym, że niektóre informacje mogą być błędne. Natomiast do powtórek informacji, asystenci polecają “Anatomię Człowieka – Pituchowej”.
Jeśli chodzi o naukę na zaliczenia praktyczne, nie ma tutaj wymagań odnośnie preferowanego atlasu anatomicznego. Najwięcej studentów korzysta z 3. tomowego wydania “atlasu anatomicznego Sobotta”, nie mniej studenci UKSW korzystają też z “atlasów Prometeusza” czy “atlasów anatomii Nettera”. Jest to już kwestia osobistego podejścia, zapoznania się z rycinami i wyboru tych, które odpowiadają Tobie najbardziej.
Do nauki anatomii ośrodkowego układ nerwowego natomiast, asystenci zalecają “Anatomię czynnościową ośrodkowego układu nerwowego”, to jedyny moment, gdy prowadzący mówią, że wiedza z “Bochenka” nie jest najlepiej wytłumaczona. Funkcjonuje też skrypt dr Dobaczewskiej, który jest przekazywany przez studentów z pokolenia na pokolenie, który świetnie sprawdzi się do nauki neuroanatomii.
Część studentów wyposaża się w atlasy fotograficzne jak np. “Fotograficzny Atlas Anatomii Yokochi” czy “Atlas Anatomii Klinicznej McMinn”. Posiadanie ich nie jest wymagane przez prowadzących, jednak znacząco ułatwia praktyczną naukę tego przedmiotu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się raz w tygodniu, w tym samym miejscu gdzie znajduje się Zakład Anatomii Prawidłowej i Klinicznej CB WUM.
JAK WYGLĄDA EGZAMIN?:
Składa się on z części teoretycznej i praktycznej.
W części praktycznej czeka na Ciebie 60 “szpilek”. 20 szpilek bazowych, 10 po łacinie i 30 po angielsku. Szpilki bazowe, to po prostu szpilki, które każdy musi znać. Na platformie e-learningowej dostępny jest ich spis. Należy nauczyć się ich bezbłędnie, ponieważ błędne zapisanie 3. nazw szpilek bazowych wiązało się z niezdaniem części praktycznej. Za poprawne napisanie szpilki dostaje się 2 punkty, w przypadku drobnego błędu punkt, a za kompletnie błędną odpowiedź 0 punktów. Przy szpilkach bazowych obowiązywała punktacja 2 pkt lub 0 pkt, bez możliwości zrobienia błędu.
W części teoretycznej spotkamy się z testem złożonym ze 120 pytań jednokrotnego i pozornie jednokrotnego wyboru. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymywało się punkt.
Aby zdać egzamin, należy uzyskać z części praktycznej i teoretycznej co najmniej po 76 punktów z każdej części, a ocena końcowa wystawiana jest na podstawie sumy punktów.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Podstawą jest systematyczność, przez ilość powtórzeń jesteś w stanie nauczyć się wszystkiego, jeśli coś Ci nie wychodzi, powtarzaj do skutku. Nie załamuj się, gorszymi wynikami i idź do przodu. Zrozum, że możesz trafić na działy, których nie zrozumiesz, ale należy to po prostu zdać i nie brać niepowodzeń do siebie.
Kategorycznie zabronione jest robienie zdjęć i wygłupianie się, nie przestrzeganie tych zasad może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Jest to miejsce specyficzne, a więc z szacunku do dawców, powinieneś w tym miejscu zachować spokój oddając im tym samym szacunek i okazując wdzięczność, za namacalną możliwość nauki anatomii.
Biofizyka
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zarówno wykłady, seminaria jak i ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot trwa przez cały drugi semestr i w każdym tygodniu jest wykład poświęcony biofizyce, a także seminarium i ćwiczenia.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na biofizyce nie ma sprecyzowanych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Seminaria polegają na tym, że po przyjściu do sali seminaryjnej prowadzący włącza prezentację i posiłkując się ją, opowiada o zagadnieniu biofizycznym z danego tematu. Podczas ćwiczeń, studenci wykonują proste doświadczenia fizyczne, między innymi związane ze wzrokiem, czy uczą się obsługi spektrofotometru. Zajęcia z biofizyki są bezstresowe, jeśli ktoś jest słaby w obliczeniach, nie musi się bać, ponieważ prowadzący doskonale zdają sobie sprawę, że studenci mają problem z rachunkami i starają się wszystko zrozumiale wyjaśniać.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na zajęciach brak wejściówek czy kolokwiów. Wiedza weryfikowana jest poprzez opisany poniżej egzamin na koniec semestru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Zalecaną książką przez katedrę jest “Biofizyka Jaroszyka”, jednak jeśli ktoś nie jest pasjonatem biofizyki, to przedmiot nie powinien sprawić mu problemu i powinien poradzić sobie tylko przy pomocy prezentacji udostępnianych przez asystentów.
Te materiały pomocnicze wystarczą, aby przejść przez biofizykę bez szwanku.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywały się raz w tygodniu na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym CM UKSW.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?:
Żeby zdać przedmiot trzeba przebrnąć przez wykłady, seminaria i ćwiczenia.
Wykłady zalicza się pisząc na koniec semestru egzamin, ćwiczenia, analogicznie pisząc kolokwium z ich treści. Natomiast, żeby zaliczyć seminaria, należy przygotować prezentację z wybranego tematu.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Tego przedmiotu nie ma co się obawiać, podejście asystentów sprawia,
że biofizyka, czyli zmora niektórych uczelni, na UKSW nie stanowi większego problemu.
Genetyka
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zarówno wykłady jak i ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego,
na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają jeden semestr, raz w tygodniu odbywa się wykład i ćwiczenia. Łącznie 15 godzin wykładu i 15 godzin ćwiczeń.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na genetyce nie ma sprecyzowanych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia w formie ćwiczeń, gdzie studenci uczą się analizować krzyżówki genetyczne, szacować ryzyko wystąpienia choroby genetycznej u potomstwa, poznają metody diagnostyki mutacji genetycznych oraz ich czynniki ryzyka.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
W ciągu semestru odbywają się dwa kolokwia, jedno śródsemestralne a drugie na koniec przedmiotu z określonych partii materiału, co bardziej szczegółowo opisaliśmy poniżej.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Literatura zalecana przez asystentów to “Genetyka Medyczna Drewy” oraz “Genetyka Medyczna i Molekularna J. Bal”, jednak aby zdać przedmiot, wystarczy sumiennie przyswoić wiadomości prezentowane na wykładach i przerobić prezentowane tam prezentacje.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się raz w tygodniu na Kampusie Wóycickiego w budynku WM CM UKSW, skupiają się na podstawach genetyki medycznej i historii genetyki.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?:
Żeby zaliczyć przedmiot, należy zdać dwa kolokwia, jedno śródsemestralne,
a drugie końcoworoczne z określonej partii materiału. Kolokwia składają się z 80. pytań jednokrotnego wyboru, po napisaniu których, ocena końcowa stanowi średnią arytmetyczną wyników z tych dwóch zaliczeń.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Przedmiot stosunkowo prosty, zajęcia przebiegają w miłej atmosferze
z pro studenckimi prowadzącymi.
Historia medycyny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zarówno wykłady jak i seminaria odbywają się na Kampusie Wóycickiego,
na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają jeden semestr, raz w tygodniu odbywa się wykład i seminarium.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na historii nie ma sprecyzowanych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zarówno seminaria jak i wykłady polegają na wysłuchaniu prelekcji na temat rozwoju medycyny na przestrzeni lat.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Weryfikacja zdobytej wiedzy odbywa się poprzez zaliczenie na koniec semestru, o którym powiedzieliśmy nieco więcej poniżej.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na historii medycyny nie ma wymaganej literatury. Podstawę stanowią prezentacje i wkład własny.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym CM UKSW i skupiają się na historii rozwoju medycyny.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Aby zaliczyć przedmiot , należy przygotować wypracowanie na wybrany przez siebie temat związany z historią medycyny.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Kolejny bezstresowy przedmiot, z wypracowania na zaliczenie przedmiotu wszyscy studenci dostali dobre oceny i nie było z nim problemu.
Bezpieczeństwo i higiena
Przedmiot, a właściwie kurs opisany we wstępie do poradnika, najprościej mówiąc to szkolenie BHP.
Przysposobienie biblioteczne
To również kurs opisany we wstępie, nic innego jak proste szkolenie biblioteczne.
Kultura i techniki studiowania
Przedmiot, który ma raczej pomóc studentowi niż utrudnić mu życie.
Na nim dowiesz się między innymi jak zwracać się do asystentów, dowiesz się
co nieco o stopniach naukowych oraz jak prawidłowo napisać maila do profesora.
Pierwsza pomoc
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zarówno wykłady jak i ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego,
na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają jeden semestr, raz w tygodniu odbywa się wykład i ćwiczenia. Przedmiot rozpoczyna się w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na tym przedmiocie nie ma sprecyzowanych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia można porównać do zajęć EDB z czasów liceum. Polegają one na praktycznym podejściu do pierwszej pomocy przedmedycznej. Dowiesz się tutaj jak prawidłowo korzystać z AED czy przypomnisz sobie zasady RKO. Zajęcia odbywają się na świeżo oddanym do użytku piętrze symulacyjnym w marcu 2022 roku, więc przebieg przedmiotu może się delikatnie różnić.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Nabyte zdolności teoretyczne weryfikowane są poprzez krótki test na koniec semestru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na pierwszej pomocy nie ma wymaganej literatury. Podstawę stanowią prezentacje asystentów.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym CM UKSW i skupiają się sytuacjach związanych pierwszą pomocą przedmedyczną.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?:
Aby zaliczyć przedmiot, trzeba zdać krótki test jednokrotnego wyboru składający się z 20 pytań na koniec semestru.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Przedmiot, który nie przysporzy problemów z zaliczeniem, jednak temat pierwszej pomocy jest istotny i nie należy go bagatelizować.
Histologia z embriologią
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zarówno wykłady, seminaria jak i ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają dwa semestry, raz w tygodniu odbywają się ćwiczenia, wykład i seminarium. Zajęcia prowadzone są przez dwa semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na histologię potrzebujemy zestaw kredek do rysowania preparatów.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w języku polskim.
Seminaria to czysta teoria, asystent po przygotowaniu prezentacji omawia dane zagadnienie skupiając się na budowie i funkcji tkanek i komórek, jednocześnie prezentując preparat pod mikroskopem i opisuje szczegóły, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Na zajęciach odbywały się wejściówki, jednak to, czy miały realne znaczenie przy dopuszczeniu do egzaminu, zależało od indywidualnego podejścia asystenta.
Ćwiczenia trwają około 2 godziny, na nich, każdy dostaje swój mikroskop i zestaw szkiełek, czyli preparatów histologicznych i przez ten czas zajęć może zapoznać się z każdym z nich oraz musi przerysować określone obrazy z mikroskopu do zeszytu ćwiczeń, aby finalnie otrzymać podpis od asystenta żeby zaliczyć zajęcia. W zależności od prowadzącego na ćwiczeniach mogło odbyć się odpytywanie studentów z teorii związanej z daną tematyką, jednak nieprzygotowanie lub nieudzielenie odpowiedzi na pytania, nie powodowało konsekwencji.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Żeby zostać dopuszczonym do egzaminu trzeba zdać wszystkie kolokwia składające się z części praktycznej i teoretycznej. Pierwsze, z histologii ogólnej w okolicach grudnia, drugie, z embriologii na przełomie marca i kwietnia, trzecie, z histologii szczegółowej na koniec drugiego semestru.
Kolokwium składa się z 40. pytań (część teoretyczna) i 5. szkiełek i jednego szczegółu zaznaczonego na rycinie do rozpoznania (część praktyczna).
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do nauki histologii jest “Histologia Sawickiego”, to niezbędna pozycja, “must have”, ciężko poradzić sobie bez niej. Przyda się zarówno do pierwszego jak i trzeciego kolokwium oraz egzaminu. Natomiast jeśli chodzi o kolokwium drugie, czyli embriologię, to książką, bez której się nie obędzie jest “Embriologia Sadler Langman”. Poza tymi dwoma pozycjami, które każdy powinien mieć, warto wyposażyć się w “Histologia. Zeszyt Ćwiczeń dla studentów medycyny i stomatologii Wysockiej” w której to rysuje się obrazy mikroskopowe. Do powtórek przyda się studencki skrypt “Histologia bez spójników”, czyli tak naprawdę streszczenie Histologii Sawickiego.
Jeśli chodzi o praktyczną naukę przedmiotu, to świetnie sprawdzą się histologiczne fiszki Sobotty, z ogromną ilością zdjęć spod mikroskopu, krótkim opisem szkiełka
i wskazanymi szczegółami.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym CM UKSW i skupiają się na części teoretycznej histologii.
JAK WYGLĄDA EGZAMIN?:
Egzamin wygląda tak samo jak kolokwia, z tym że składa się z 50 pytań i 10 szkiełek, z których trzeba rozpoznać co najmniej sześć.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Przedmiot, do którego należy się przyłożyć, trzeba być bardzo szczegółowym
i nie pomijać detali, ponieważ pytania potrafią zaskoczyć i zahaczać o rzeczy,
które nie przydadzą się w praktyce lekarskiej.
Język angielski
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się na platformie internetowej Moodle.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają cztery semestry, po których zdaje się egzamin centralny.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na tym przedmiocie nie ma sprecyzowanych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia nie różnią się znacząco od przedmiotu szkolnego. Medycznym aspektem jest tutaj słownictwo wplatane w podstawy takie jak gramatyka, czasy itp. Zajęcia prowadzone przez platformę Moodle, na której prowadząca umieszcza pytania
i zadania, które należy rozwiązać w ciągu następnego tygodnia.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Co ciekawe, nie ma testu sprawdzającego poziom znajomości angielskiego, tylko poziom angielskiego, na jaki chce się uczęszczać wybiera sam student. Możliwości są dwie – poziom B2 lub C1.
W trakcie trwania semestru na platformie pojawiały się testy gramatyczne, które trzeba było rozwiązać w określonych ramach czasowych. Za testy zdobywało się punkty, które można było otrzymać za inne obowiązkowe zadania jak pisanie wypracowań, czy nagranie streszczenia. W zależności od ilości zebranych punktów w ciągu semestru, otrzymywało się ocenę według progów punktowych.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książki nie są wymagane, ponieważ asystent wrzuca zadania wycięte właśnie z nich na wyżej wspomnianą platformę.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Brak wykładów z języka angielskiego.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Egzamin po 4. semestrze, składa się z części teoretycznej, bardzo podobnej do matury pisemnej z j. angielskiego i z części ustnej.
Z części ustnej można było zostać zwolnionym, jeśli średnia z dwóch ostatnich semestrów była wyższa niż 4.5
Biologia molekularna
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zarówno wykłady jak i ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego,
na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają przez cały drugi semestr, co tydzień odbywa się wykład i ćwiczenia.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na tym przedmiocie nie ma sprecyzowanych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia są połączeniem biologii komórki oraz genetyki. Nacisk kładziony jest
na procesy zachodzące w komórce. Na ćwiczeniach studenci wykonują proste doświadczenia biologiczne.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Zdobytą wiedzę na biologii molekularnej weryfikuje egzamin końcoworoczny.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książką zalecaną przez asystentów są “Genomy Browna”. Jednak nauka z prezentacji przygotowanych przez asystentów, powinna wystarczyć, aby zaliczyć egzamin.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są raz w tygodniu.
JAK WYGLĄDA EGZAMIN?:
Żeby zaliczyć przedmiot, należy zdać egzamin składający się z 30. pytań jednokrotnego wyboru.
Parazytologia
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zarówno wykłady, seminaria jak i ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają przez cały drugi semestr, co tydzień odbywają się ćwiczenia.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest fartuch laboratoryjny oraz zestaw kredek do rysowania.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na każde ćwiczenia należy przyjść przygotowanym z teorii z materiału obowiązującego w danym tygodniu. Obowiązuje nomenklatura łacińska oraz polska. Co roku prowadzący zapewniają gotowy zeszyt do rysowania w nim pasożytów, ponieważ tutaj jak na histologii należy pokazać swój “talent artystyczny”.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza i przygotowanie na pierwsze zajęcia nie jest wymagane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wejściówki na każdych zajęciach z materiału, który będzie omawiany na bieżących ćwiczeniach. Wejściówka wygląda jak egzamin, tylko składa się z 5. pytań.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Najlepszą pozycją do nauki parazytologii będzie “Zarys parazytologii medycznej Błaszkowskiej”, a inną książką, z której korzystają studenci jest “Parazytologia
i akaroentomologia medyczna Deryło”. Jedna z tych w dwóch pozycji w zupełności wystarczy, aby solidnie przygotować się do egzaminu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są raz w tygodniu.
JAK WYGLĄDA EGZAMIN?:
Parazytologia kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym.
Część teoretyczna, składa się z pytań, na które odpowiedzi udzielamy na zasadzie “tak/nie”. Jednak, żeby nie było za łatwo, jedno pytanie składa się z czterech podpunktów “tak/nie”. Jeśli wszystkie odpowiedzi są dobre otrzymujesz 10 pkt, jeśli zrobiłeś jeden błąd dostaniesz 5 pkt, itd. Pytań łącznie jest 50 i można otrzymać 500 punktów.
Część praktyczna polega na rozpoznaniu 5 pasożytów pod mikroskopem,
z zapisaniem nazw łacińskich.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Warto przeglądać dużo zdjęć pasożytów i preparatów oraz na bieżąco uczyć się ich łacińskich nazw, żeby nie zaniedbać części teoretycznej.
Praktyki zawodowe
Praktyki w wymiarze 120 godzin w zakresie opieki pielęgniarskiej. Jeśli planujesz praktyki na terenie Warszawy, warto załatwiać formalności odpowiednio wcześnie, żeby załapać się na miejsce w preferowanym szpitalu. Aby zaliczyć praktyki potrzebujesz, aby opiekun praktyk na danym oddziale, podbił zdobyte przez Ciebie umiejętności w dzienniku praktyk, który pobierasz ze strony WMCM, a następnie zwracasz do dziekanatu po ich zakończeniu.
Na praktyki potrzebujesz komplet ubrań medycznych potocznie zwanych “scrubsami”, obuwie medyczne oraz ubezpieczenie NNW+OC.
Podstawy technik pielęgniarskich w praktyce medycznej
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się na Kampusie Wóycickiego, na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia na których nabędziesz podstawowe umiejętności pielęgniarskie, na pewno przydadzą Ci się one na praktykach po pierwszym roku. Dzięki nim, pobranie krwi czy założenie wenflonu nie będzie spędzać Ci snu z powiek.
Przedmioty do wyboru (fakultety)
Co roku każdy student zobowiązany jest do zgromadzenia 4 pkt. ECTS z fakultetów. Zajęcia dodatkowe mają różną wartość, niektóre mają 2 pkt., inne 1 pkt lub 1,5 pkt.
Wybór fakultetów zależy tylko od Ciebie, ważne jest tylko spełnienie wymagań punktowych. Co roku kilka dni przed zapisami na zajęcia dodatkowe studenci otrzymują maila z informacją kiedy ruszają, dzięki czemu o wyznaczonej porze mogą zapisywać się na co mają ochotę, oczywiście z zakresu zajęć oferowanego przez uczelnię.
Komunikacja na zajęcia
UKSW zlokalizowany jest na jednym z końców Warszawy. Jak najszybciej się tam dostać? Najprościej będzie Ci wsiąść w metro M1 i dojechać prosto na ostatnią stację “Młociny”. Stamtąd idzie się na autobus nr 114, który ma zajezdnię pod UKSW, podróż nim trwa 7 minut, ale warto wziąć pod uwagę, że autobus często się spóźnia!
Mieszkanie
Zastanawiasz się gdzie zamieszkać? Jeśli chcesz wynająć mieszkanie na pierwszy i drugi rok studiów najlepsze będą do tego Bielany. Ceny wynajmu są tam jednymi
z niższych w Warszawie, a dodatkowo dzielnica ta znajduje się najbliżej UKSW. Natomiast wybierając mieszkanie od trzeciego roku, weź pod uwagę, że niektóre szpitale zlokalizowane są na drugim końcu Warszawy i dojazd o poranku z Bielan może być uciążliwy.
Ciekawostki
Co ciekawe, mimo licznych domysłów i niedopowiedzeń, UKSW, co warto podkreślić, nie jest uczelnią katolicką. Wiara i jej praktykowanie nie jest w żaden sposób sprawdzane i jest to Twoja indywidualna kwestia, za swoje podejście nie zostaniesz skrytykowany, ani nie będziesz z tego powodu pokrzywdzony. Jedynym katolickim aspektem, jest zaproszenie na mszę świętą przez maila, która odbywa się raz na semestr, jednak obecność na niej nie jest wymagana czy sprawdzana.
Zakończenie
Jeśli podczas czytania poradnika pojawiły się jakieś niejasności, nie bój się spytać, a z przyjemnością postaramy się odpowiedzieć Ci na wszystkie pytania na naszej grupie facebookowej. Zapraszamy również do Julii @Medstudentfox, aktualnej studentki trzeciego roku na WMCM UKSW, bez pomocy której nie powstałby ten poradnik.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: