Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Studiowanie to sztuka, która w sposób znaczący w każdym aspekcie różni się od każdego poprzedniego znanego nam poziomu edukacji, począwszy od szkoły podstawowej, a skończywszy na szkole średniej. Zaczynając od organizacji, po sposób i charakter nauki przez zakres materiału do nauczenia i sposoby jego przyswajania.
W tym poradniku zawarte są porady, tipy i lifehacki, które pokażą Ci, że studiowanie na UKSW nie jest wcale straszne, a dzięki nam, będziesz mógł czuć się, jakbyśmy byli Twoim cichym przyjacielem, który poprowadzi Cię za rękę przez pierwsze momenty studiów i opowie z czym możesz się tam spotkać.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
W roku akademickim 2022/2023 pierwszy dzień na studiach przypadł
3 października i to właśnie wtedy na uczelni odbyły się pierwsze zajęcia.
Immatrykulacja, czyli uroczyste i oficjalne przyjęcie studentów na pierwszy rok studiów przypadła na 7 października i był to dzień wolny od nauki. Na uczelni nie odbywają się wtedy zajęcia, a jako student możesz wybrać się na tę uroczystość lub pozwolić sobie na odpoczynek w ten dzień, ponieważ obecność na immatrykulacji jest nieobowiązkowa.
Jeśli wybierasz się na UKSW, przed oficjalnym początkiem roku akademickiego możesz trafić na “dzień organizacyjny dla studentów pierwszego roku”, który miał miejsce 30 września. Jest to po prostu spotkanie z koleżankami i kolegami ze starszych lat oraz członkami samorządu studenckiego, którzy opowiedzą Ci co nieco o uczelni i z pewnością odpowiedzą wyczerpująco na wszelkie zadane im pytania.
Opowiadając Ci o początku roku akademickiego nie sposób nie wspomnieć
o szkoleniu BHP, które w przeciwieństwie do immatrykulacji jest już obowiązkowe! To po prostu nic innego jak kurs online, składający się z prezentacji przygotowanej przez prowadzącego, zwieńczony krótkim testem jednokrotnego wyboru. Na rozwiązanie mamy czas przez cały październik. Niestety musimy Cię zmartwić, jeśli odbyłeś szkolenie BHP na innej uczelni, nie możesz go przepisać tutaj. Dodatkowym szkoleniem jest “Przysposobienie biblioteczne”, które należy zrealizować do czerwca i jak sama nazwa wskazuje, kurs ten nauczy Cię jak poradzić sobie w bibliotece.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska to najprościej tłumacząc taka “szkolna klasa” na studiach. Składa się zwykle z 10 studentów, a 2 grupy dziekańskie, czyli 20 studentów tworzy grupę seminaryjną, mówiąc prościej z osobami z sekcji dziekańskiej spotkasz się na ćwiczeniach, a z seminaryjnej na seminariach. Wybiegając parę kroków do przodu, od trzeciego roku zajęcia kliniczne, czyli takie z pacjentami w szpitalu, odbywają się w 5. osobowych sekcjach. Do grupy dziekańskiej nie możesz zapisać się samemu, uczelniany system automatycznie przydziela Cię do niej na początku studiów.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy to “przewodniczący klasy”, do którego obowiązków należy kontakt
z wykładowcami i prowadzącymi. Starosta wypowiada się w Twoim imieniu oraz całej sekcji dziekańskiej. Jak wybiera się taką osobę? Zazwyczaj gdy znane są już przydziały do grup, powstają konwersacje na Messengerze i tam w drodze głosowania wybiera się przewodniczącego spośród chętnych.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku to po prostu “szef wszystkich szefów” na danym roku. to właśnie
on odpowiada za kontakt z prowadzącymi i władzami uczelni w imieniu całego roku. Do jego obowiązków należy między innymi ustalanie z wykładowcami terminów egzaminu. Starostę roku wybiera się tak samo jak starostę grupy, na drodze głosowania spośród chętnych.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat kierunku lekarskiego znajduję się na “Kampusie Wóycickiego” w budynku WMCM UKSW przy ulicy Kazimierza Wóycickiego 1/3, 01-938 Warszawa. Wydział Medyczny Collegium Medicum UKSW posiada nowy, oddany do użytku w marcu 2022 r. budynek nr 19 i wszystkie formalności związane z rekrutacją i ze studiami załatwisz tutaj w pokoju nr 001.
6. Czy uczelnia posiada internetowy dziekanat?
Na uczelni funkcjonuje system USOS, który najprościej można porównać do szkolnego “LIBRUS’a”. Znajdziesz tutaj wykaz przedmiotów na danym roku i ich prowadzących, oceny końcoworoczne, aktualnie obowiązujący plan zajęć, sylabusy, a także wszystkie informacje na temat przedmiotu tzn. ile będzie trwał, obowiązujący zakres materiału, czy formę zaliczenia. Poprzez platformę USOS rekrutujesz się również na fakultety i egzaminy centralne, ale o tym kilka słów później, natomiast możesz również składać tutaj wnioski, jak np. wniosek o stypendium rektora. Portal USOS znajdziecie tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Nie jest to proste, ale nie ma rzeczy niemożliwych! Co zrobić aby być ze znajomym w grupie? Transfery między grupami możliwe są tylko na zasadach wymiany 1:1. Co to oznacza? Aby przepisać się do innej grupy (w domyśle do znajomego), musisz znaleźć osobę, która wymieni się z Tobą miejscami i przyjdzie zamiast Ciebie. Gdy już z kimś się dogadasz, składacie prośbę o zmianę grup w dziekanacie i wtedy to już tylko formalność. Oczywiście możesz liczyć na to, że przy przydziale do grup na początku roku system umieści Cię z kolegą w jednej sekcji dziekańskiej, jednak musielibyście mieć sporo szczęścia!
8. Biblioteka
Uczelniana biblioteka znajduje się na ulicy Dewajtis 5, 01-815 Warszawa. Możesz tam jak w każdej bibliotece rezerwować czy wypożyczać książki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy Cię na jej oficjalną stronę.
Autorstwa Nasilowski z polskiej Wikipedii – Na Commons przeniósł z pl.wikipedia użytkownik Masur z pomocą narzędzia CommonsHelper., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5759488
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Znakomita większość przedmiotów odbywa się na wyżej wspomnianym Kampusie Wóycickiego. Wyjątek stanowi anatomia, ponieważ WMCM UKSW nie dysponuje własnym prosektorium, zajęcia z tego przedmiotu odbywają się na Zakładzie Anatomii Prawidłowej i Klinicznej CB WUM przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 5, 00-001 Warszawa. Część zajęć prowadzona jest również poprzez internetową platformę Moodle, o której parę słów opowiemy Ci niżej.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Poza faktem, że studenci niestacjonarni muszą płacić za każdy semestr (aktualnie rok, czyli dwa semestry kosztują 48000 zł) , to program studiów nie różni się względem studentów stacjonarnych.
Studenci Ci mają własne grupy, nie ma możliwości, żeby studenci ze studiów stacjonarnych znaleźli się w jednej sekcji ze studentami niestacjonarnymi. Dodatkowo grupy niestacjonarne piszą zaliczenia w innych terminach, jednak trzeba zaznaczyć, że nie powoduje to, że mają przez to łatwiej lub poziom weryfikacji wiedzy jest niższy. Reasumując, studiowanie odpłatnie, nie oznacza,
że łatwiej będzie zaliczyć Ci rok i zdać wszystkie egzaminy.
11. Legitymacje
Jak na każdej uczelni, na UKSW również dostępne są legitymacje studenckie
i co za tym idzie przysługują Ci wszelkiej maści zniżki studenckie. Podczas rekrutacji na studia jesteś zobowiązany do wgrania zdjęcia, które znajdzie się później na legitymacji, oczywiście jeśli zostaniesz przyjęty. Koszt wyrobienia legitymacji wynosi około 30 zł, a sam dokument odbierasz w dziekanacie na Kampusie Wóycickiego, po otrzymaniu maila od władz uczelni, że legitymacja jest już gotowa do odbioru, ma to miejsce na początku października. Co ciekawe, UKSW współpracuje z bankiem Santander Bank Polska S.A., więc podpisując umowę z tym bankiem, jest możliwe połączenie legitymacji z kartą płatniczą, co w dużym skrócie umożliwia Ci właśnie płacenie tym dokumentem studenckim. Co również przydatne, na legitymacji możesz zakodować bilet na komunikację miejską, co oszczędzi Ci każdorazowego kupowania papierowego biletu.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Aktualnie nie można ubiegać się o stypendium dla studenta pierwszego roku,
za osiągnięcia przed okresem studyjnym. Natomiast można postarać się o stypendium socjalne i na pewno warto przyłożyć się do nauki, by po pierwszym roku powalczyć o stypendium naukowe rektora. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie Działu Pomocy Materialnej.
13. Akademik.
Chciałbyś poczuć prawdziwy klimat studenckiego mieszkania? UKSW oferuje Ci trzy akademiki. Jelonek, Rogaś oraz Sarna to budynki studenckie zlokalizowane
na osiedlu akademickim “Przyjaźń” przy ulicy Konarskiego. Wnioski o przydział
w akademiku składa się w Dziale Pomocy Materialnej, a o samych akademikach więcej dowiesz się na ich oficjalnej stronie.
14. Plan zajęć
Plan zajęć dostępny jest jak wcześniej wspomnieliśmy na platformie USOS,
ale również możesz go znaleźć na oficjalnej stronie uczelni w podanym linku.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Nie jest to prawda, a po prostu powielany mit. Na UKSW, jak najbardziej da się żyć normalnie, studiować, rozwijać się, poświęcać czas na rozrywkę, pracować,
a jednocześnie mieć dobre oceny. Podstawą jest systematyczna nauka i uporządkowany plan działania, organizacja czasu i dużo samozaparcia. Jak na każdej uczelni, okres najbardziej intensywnej nauki przypada w czasie około sesyjnym, jednak w ciągu roku akademickiego organizowane są imprezy Wydziałowe czy spotkania wewnątrz grup dziekańskich, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
16. Wyprawka na 1 rok
Do rzeczy “must have” na pierwszym roku należą: fartuch prosektoryjny wiązany
z tyłu, biały czepek ( kolor ma znaczenie, za przyjście czepku w innym kolorze prowadzący mogą nie wpuścić Cię na zajęcia) i pęseta anatomiczna, to rzeczy potrzebne na anatomię. Dodatkowo będziemy potrzebować fartuch laboratoryjny zapinany z przodu między innymi na zajęcia z parazytologii, czy ćwiczenia z biofizyki, a także zestaw kredek na histologię. Scrubsy i obuwie medyczne potrzebne będzie dopiero na praktyki pielęgniarskie po pierwszym roku, na UKSW nie ma maniery zmieniania butów na zajęcia odbywające się na Kampusie czy w prosektorium.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: