
@ Copyright 2022
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych treści.
@ Copyright 2022
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Możesz się wypisać w każdym momencie.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Dostęp dla zalogowanych użytkowników
Jeśli chcesz kontynuować czytanie przewodnika, zaloguj się
na swój profil, a jeśli jeszcze nie posiadasz konta, to utwórz je teraz!
Rejestracja jest całkowicie darmowa, a po utworzeniu konta uzyskasz dostęp do dodatkowych treści!
Spis treści
×
By namedycyne
Pomorski Uniwersytet Medyczny – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik ten skierowany jest do uczniów, a w szczególności do Ciebie maturzysto. Dzięki nam dowiesz się, jak odnaleźć się i nie zwariować podczas pierwszych dni na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Chcielibyśmy opowiedzieć Ci co nieco o pojęciach i gwarze studenckiej, kulturze studiowania, a wreszcie o samych przedmiotach na pierwszym roku studiów i o tym, jak przejść przez ten nowy dla Ciebie okres bezboleśnie.
FAQ
1.Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki 2021/22 na PUMie rozpoczął się 1 października, natomiast pierwsze zajęcia na których studenci zmierzyli się z nową rzeczywistością miały miejsce 4 października, czyli w dzień “oficjalnej inauguracji”. Co to takiego? To nic innego jak immatrykulacja, czyli oficjalne przyjęcie studentów na pierwszy rok.
Na immatrykulację, zapraszanych jest kilku studentów z danego kierunku wybieranych na podstawie wyników z matur. Mogli oni wziąć udział w pasowaniu na studenta oraz składaniu przysięgi. Obecność na takim oficjalnym rozpoczęciu nie jest obowiązkowa, jednak nie jest to “impreza zamknięta”, to znaczy, że bez otrzymanego zaproszenia jak najbardziej możesz przyjść i oglądać to wydarzenie.
Z rozpoczęciem studiów wiążą się liczne szkolenia wprowadzające. Na PUMie trzeba zaliczyć szkolenie BHP, które polega na obejrzeniu i zapoznaniu się z prezentacją multimedialną, a następnie zdobyta wiedza weryfikowana jest przez test, który zaliczyć trzeba na co najmniej 60%. Na zrobienie testu masz czas do końca pierwszego semestru.
Drugim, obowiązkowym szkoleniem jest “Naukowa informacja medyczna”. Brzmi tajemniczo, jednak dzięki temu kursowi nauczysz się jak wypożyczać, zwracać, przedłużać książki w bibliotece uniwersyteckiej. Z tego szkolenia również należy zaliczyć test sprawdzający wiedzę.
Test ze szkolenia BHP można było znaleźć na platformie Microsoft Teams. Natomiast drugie szkolenie odbywa się stacjonarnie w sali komputerowej biblioteki PUMu, jednak samo zaliczenie również piszemy w formie online i jako student będziesz miał na jego rozwiązanie tydzień od stacjonarnego spotkania.
Niestety musimy Cię też zmartwić, ponieważ jeśli studiowałeś na innej uczelni, na której miałeś podobne szkolenie BHP, nie będziesz mógł go przepisać na PUMie. Szkolenie biblioteczne natomiast oczywiście jest również obowiązkowe dla wszystkich.
2.Czym jest grupa dziekańska?
Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym jest wiele rodzajów grup zajęciowych, ale postaramy opowiedzieć Ci o każdej z nich. Największe, czyli grupy seminaryjne, najbardziej przypominają szkolne klasy, liczą średnio 20-30 studentów i to właśnie z osobami z tej grupy będziesz spędzał czas na seminariach. Grupa seminaryjna dzieli się na sekcje ćwiczeniowe, w których zależności od przedmiotu może znajdować się około 10-15 osób.
Przydział do grupy seminaryjnej zazwyczaj odbywa się według alfabetycznie uszeregowanej listy studentów. Od tej reguły istnieje wyjątek, ale o tym powiemy Ci więcej w odpowiedzi na 7. pytanie.
3.Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy to po prostu Twój oficjalny przedstawiciel przed władzami uczelni. Jak dochodzi do wyboru takiego zwierzchnika? Najprostszą możliwą metodą, czyli demokratycznym głosowaniem na grupce na Messengerze, gdy już się poznacie. Co ważne, jeśli kilka osób z grupy ma podobny problem, to wtedy właśnie starosta odpowiada za kontakt z dziekanatem w imieniu tych wszystkich studentów, ponieważ chodzenie pojedynczo do i tak już zajętych pań z dziekanatu może nie spotkać się z aprobatą z ich strony.
4.Kim jest starosta roku?
Analogicznie do tego co powiedzieliśmy Ci chwilę temu, starosta roku odpowiada przed władzami uczelni w imieniu całego roku. Do jego obowiązków należy między innymi kontakt z wykładowcami i kierownikami katedr celem ustalenia terminów zaliczeń w sesji egzaminacyjnej. Taka osoba wybierana jest na takich samych zasadach jak starosta grupy, czyli poprzez głosowanie na chcących sprawdzić się w tej funkcji studentów.
5.Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Medycyny i Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego znajduje się w budynku rektoratu uczelni, czyli na ulicy Rybackiej 1 w Szczecinie. Co będziesz mógł tam załatwić? Odbywa się tam rekrutacja na studia, czyli to właśnie tutaj będziesz składać papiery z prośbą o przyjęcie na studia, natomiast będąc już studentem odbierzesz tam legitymację, wykupisz ubezpieczenie NNW + OC, czy możesz zdać tam każde nurtujące Cię pytanie związane z przebiegiem studiów.
6.Czym jest wirtualny dziekanat?
Wirtualny dziekanat to taki “internetowy e-dziennik” porównując to do szkolnej platformy LIBRUS. Znajdziesz tutaj swoje wszystkie oceny, dowiesz się do której grupy zostałeś przydzielony lub otrzymasz maila bezpośrednio od władz uczelni, dzięki czemu będziesz na bieżąco jeśli chodzi o tok studiów. Link do platformy dostępny jest tutaj.
7.Czy można być ze znajomym w grupie?
Wracamy do tematu grup z dobrą informacją! Jeśli chciałbyś być w grupie ze swoim znajomym to Pomorski Uniwersytet Medyczny daje Ci taką możliwość. Co musisz zrobić? Jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego, wraz ze swoim kolegą studentem musicie napisać oficjalną prośbę o przydział do jednej grupy. Pismo kierujemy do dziekanatu, a konkretniej do opiekuna pierwszego roku.
Autorstwa Kapitel – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6983475
8.Biblioteka
Główny budynek biblioteki znajduje się na alei Powstańców Wielkopolskich 20 w Szczecinie. Poza możliwością wypożyczenia tam książki do domu, znajduje się tam czytelnia, gdzie możemy przyjść, wziąć z regału książkę i czytać sobie ją w spokoju na terenie biblioteki. W strefie otwartej znajdują się też stanowiska komputerowe. Poza tym, do Twojej dyspozycji są pokoje cichej nauki, jeśli potrzebujesz większego spokoju i ciszy lub chcesz uczyć się w grupie znajomych, to możesz udać się właśnie tam. Link do biblioteki znajduje się w tym miejscu.
9.Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Studiując na PUMie przygotuj się na to, że będziesz musieć przemieszczać się po Szczecinie, jednak główną bazą są Pomorzany. To właśnie tutaj znajduje się Szpital Kliniczny nr 2 przy al. Powstańców Wielkopolskich 72, gdzie odbywa się znakomita większość zajęć. Innym miejscem jest Szpital Kliniczny nr 1 na ul. Unii Lubelskiej, a tam zmierzymy się między innymi z “Biologią molekularną” . Centrum symulacji medycznej znajduje się na ulicy Klonowica, a dodatkowo należy wspomnieć o ul. Żołnierskiej, gdzie nauczysz się “podstawowych procedur medycznych”.
10.Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Studia stacjonarne nie różnią się niczym od studiów niestacjonarnych, poza faktem, że studenci niestacjonarni muszą płacić za edukację. Obalmy też mit, że studia niestacjonarne odbywają się w weekendy. Na PUMie do teraz zarówno jedni i drudzy mogli być w jednej grupie, natomiast od 2023 roku ma się to zmienić i studenci niestacjonarni będą w osobnych grupach razem. Studiując niestacjonarne będziesz traktowany tak samo jak student stacjonarny i vice versa.
11.Legitymacje
Legitymacje odbiera się w pierwszym tygodniu studiów w dziekanacie i robi się to osobiście, natomiast jeśli będziesz chcieć przedłużyć jej ważność, to starosta grupy zbierze je wszystkie i przekaże do pań z dziekanatu. Koszt wyrobienia tego dokumentu wynosi około 22 zł. Jedną z najbardziej pożądanych korzyści posiadania tej legitymacji jest możliwość uzyskania ulg studenckich, które funkcjonują między innymi w komunikacji publicznej.
12.Stypendium naukowe na 1. roku
PUM premiuje prymusów. Dobre stopnie w liceum, osiagnięcia na olimpiadach naukowych czy wysoki wynik maturalny daje Ci możliwość starania się o stypendium rektora. Kryteriów jest wiele, więc jeśli temat bardziej Cię zainteresował, zapraszamy do odwiedzenia strony PUMu, gdzie opisane są wszystkie szczegóły i dostępne są wnioski do pobrania. O stypendium możesz ubiegać się na początku października.
13.Akademik.
PUM oferuje Ci możliwość zamieszkania w jednym z trzech Domów Studenta, “DS 3”, “ DS 4” i “DS 5”. Wszystkie one znajdują się przy ulicy Dunikowskiego, zaraz za biblioteką, którą opisywaliśmy powyżej. Jeśli interesuje Cię jak zdobyć miejsce w akademiku, odwiedź stronę na której przedstawione są szczegółowe informacje na ten temat.
14.Plan zajęć
Plan, a konkretnie harmonogram zajęć na pierwszy rok znajdziesz na stronie internetowej PUMu. Udostępniany jest zazwyczaj chwilę przed rozpoczęciem studiów i co ważne, często lubi się zmieniać jeszcze w pierwszych miesiącach po rozpoczęciu nauki, dlatego warto odwiedzać stronę regularnie. Aktualne informacje znajdziesz na stronie “old.pum”, natomiast cały czas informatycy tworzą nową stronę “pum”, jednak póki co, wszystko znajduje się na na tej pierwszej.
Autorstwa Kapitel – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=122959448
15.Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
To kolejny z mitów, które chcemy obalić. Oczywiście, sam przeskok jeśli chodzi o naukę względem liceum jest kolosalny, niemniej systematyczność i znalezienie sobie idealnego sposobu na chłonięcie wiedzy jest kluczem do sukcesu. Nie rezygnuj ze swoich pasji, hobby i spędzaj wolne chwile odpoczywając lub imprezując ze znajomymi, żeby się nie wypalić. Oczywiście w okresie sesyjnym warto przysiąść do nauki, ale na PUMie specyficzne jest też to, że obowiązuje tak zwana “sesja ciągła”, to znaczy, że z części przedmiotów studenci piszą zaliczenia od razu po skończeniu kursu, a nie na koniec semestru.
16.Wyprawka na 1 rok
Dostałeś się na pierwszy rok i zastanawiasz się w co się wyposażyć? Aby nie popełnić gafy, musisz posiadać fartuch i czepek anatomiczny (najlepiej wybierać białe czepki, ponieważ posiadając wyróżniające się nakrycie głowy, możesz wpaść w oko asystentowi, przez co możesz być częściej pytany), jednorazowe rękawiczki, pęsetę anatomiczną (niektórzy asystenci jej wymagają), fartuch laboratoryjny z długim rękawem, obuwie zmienne i opcjonalnie scrubs, który jeśli nie podczas zajęć, to na pewno przyda się na praktykach wakacyjnych.
17.Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
Celem ewentualnego przeniesienia przedmiotu należy skontaktować się bezpośrednio z Katedrą, która nas interesuje. Jest to sprawa indywidualna i każda prośba rozpatrywana jest jednostkowo.
18.Platforma elearningowa
Ćwiczeniową platformą PUMu są Moodle. Zazwyczaj na tej platformie Katedry wstawiają prezentacje, wykłady czy materiały dydaktyczne. Sprawdzisz też tutaj oceny cząstkowe z poszczególnych przedmiotów. Część prelekcji odbywała się na platformie Microsoft Teams, ale również, jak to miało miejsce na anatomii, wykłady prowadzone były przez Zoom.
19.Czym jest kolokwium/wejściówka?
Wejściówka w przełożeniu na szkołę średnią to taka kartkówka. To krótka forma sprawdzenia wiedzy, jednak oceniane jest Twoje przygotowanie na zajęcia, a sama treść pytań odnosi się do tematu, który będzie omawiany po napisaniu wejściówki.
Kolokwium to sprawdzenie wiedzy z bardziej obszernej części materiału. Na PUMie, zazwyczaj są to testy jednokrotnego wyboru. Warto wspomnieć, że kolokwium może być praktyczne i teoretyczne.
Egzamin to kolejna forma weryfikacji Twojej wiedzy, sprawdzane są przyswojone wiadomości z całego przedmiotu i tutaj tak samo jak w przypadku kolokwium, może on przybrać formę praktyczną bądź teoretyczną.
20.Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Na PUMie jak najbardziej potrzebujesz obuwia zmiennego, jednak nie na wszystkich przedmiotach. Czytając dalej nasz poradnik dowiesz się gdzie buty na zmianę będą Ci potrzebne, a gdzie możesz z nich zrezygnować bez konsekwencji.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE POMORSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO
prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński
prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec
dr hab. n. med. Aneta Cymbaluk-Płoska
prof. dr hab. n. med. Dariusz Chlubek
prof. dr hab. n. med. Jarosław Peregud-Pogorzelski
prof. dr hab. n. med. Leszek Domański
WŁADZE WYDZIAŁU MEDYCYNY I STOMATOLOGII
dr hab. n. med Edyta Paczkowska
prof. dr. hab. n. med. Violetta Dziedziejko
dr hab. n. med. Sebastian Kwiatkowski
dr hab. n. med. Aleksandra Gawlikowska-Sroka
prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski
dr hab. n. med Agnieszka Droździk
Przedmioty
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Najpoważniejszymi i jednocześnie najbardziej wymagającymi przedmiotami są anatomia i histologia z embriologią. Trwają one przez dwa semestry i definitywnie pochłaniają najwięcej czasu na pierwszym roku.
Opis przedmiotów
Biologia molekularna
Nazwa katedry: Zakład Genetyki i Patomorfologii
Kierownik katedry: prof. dr hab. Jan Lubiński
Lokalizacja sekretariatu: ul. Unia Lubelska 1
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na ul. Unia Lubelska 1.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu i trwały 1,5 godziny.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na biologię molekularną będziesz potrzebować fartucha laboratoryjnego i obuwia zmiennego.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia zaczynają się od wejściówki, po napisaniu której prowadzący omawia czym studenci będą się zajmować danego dnia i na co zwrócić szczególną uwagę. Po krótkim wstępie teoretycznym przystępujesz do działania i czekają na Ciebie różne zadania, od miażdżenia truskawki po elektroforezę. Wynik doświadczenia jest nieważny, ponieważ głównym celem zajęć jest zapoznanie studenta z różnymi metodami stosowanymi przez biologów molekularnych.
W zależności od asystenta czasem w trakcie zajęć wygłasza on prelekcję na temat jakiegoś zagadnienia, ale przygotuj na to, że pewnego dnia i Ty będziesz musiał zaprezentować dany temat przed kolegami z grupy.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Pierwsze zajęcia to przede wszystkim zapoznanie się z regułami i przepisami panującymi w laboratorium, a także nauka pipetowania. Wiedza teoretyczna nie na nie wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na każdych zajęciach przed przystąpieniem do ćwiczeń musisz napisać wejściówkę z obowiązującego tematu. Ma ona formę opisową, po prostu odpowiadasz pisemnie na zadane pytanie.
Poza wejściówkami, czekają na Ciebie trzy kolokwia teoretyczne. Warto przyłożyć się do nich, ponieważ średnia 4.5 zwalnia Cię z egzaminu na koniec semestru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na biologię molekularną nie potrzebna książek. Jeśli przez cały semestr będziesz sumiennie uważać na prelekcjach i wyciągniesz z nich to co najważniejsze, to z pomocą udostępnianych przez asystentów prezentacji egzamin lub nawet zwolnienie z niego nie będzie problematyczne.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z tego przedmiotu wykłady odbywały się stacjonarnie, online jak i czasem nagrana prelekcja zostawała wstawiania na platformę elearningową. Wszystko zależy od asystenta omawiającego dane zagadnienia.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin to test jednokrotnego wyboru pisany na komputerach w centrum testowym PUMu. Pytania opierały się również o wykonywane na ćwiczeniach doświadczenia, warto więc uważać na to, co się robi.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Nie jest to przedmiot, którego należy się bać, jednak nie można go bagatelizować. Asystenci są prostudenccy, jednak obowiązuje tam niepisana zasada, że na biologii molekularnej skupiamy się tylko na tym przedmiocie, a nie rozmawiamy lub nie uczymy się na inne.
Biofizyka
Nazwa katedry: Zakład Fizyki Medycznej
Kierownik katedry: dr hab. Wojciech Podraza
Lokalizacja sekretariatu: ul. Ku Słońcu 13
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na ul. Ku słońcu 13.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, są to seminaria i trwają po 1,5 godziny.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na biofizykę nie ma sprecyzowanych wymaganych rzeczy.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia mają formę seminarium. W większości to prelegent opowiada na obowiązujący na zajęciach temat, ale na niektórych ćwiczeniach studenci pracują na komputerach mając za zadanie np. obliczenie grubości włosa.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwsze zajęcia nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie na koniec przedmiotu.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książką zalecaną jest “Biofizyka Jaroszyka”, jednak tak jak w przypadku biologii molekularnej, materiały udostępniane przez asystentów w zupełności wystarczą do zdania tego przedmiotu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Odbywają się w formie online poprzez platformę Microsoft Teams.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Zaliczenie zajęć to po prostu test jednokrotnego wyboru.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Kompletnie nie ma się czego obawiać, biofizyka na PUMie to przyjemny przedmiot.
Chemia
Nazwa katedry: Zakład Chemii Medycznej
Kierownik katedry: prof dr hab. Izabela Gutkowska
Lokalizacja sekretariatu: SPSK 2, al. Powstańców Wielkopolskich 72
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 na al. Powstańców Wielkopolskich 72.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 2 godziny i 15 minut.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na chemię potrzebujesz fartucha laboratoryjnego i obuwie zmienne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia zaczynają się od wejściówki, którą dokładniej opisaliśmy poniżej. Po jej napisaniu, przechodzi się do części praktycznej ćwiczeń, a mianowicie do wykonywania doświadczeń. Dokładny opis doświadczenia i instrukcja krok po kroku znajduje się w skrypcie do chemii. Po wykonanym doświadczeniu, należy przygotować sprawozdanie ze swojej pracy. Aby zostać dopuszczonym do egzaminu końcowego, należy mieć je wszystkie zaliczone u swojego asystenta, ponieważ po ich napisaniu, oddajemy mu je celem weryfikacji.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Tak jak w przypadku biologii molekularnej, na chemii również pierwsze zajęcia są organizacyjne, gdzie dowiesz się więcej o zasadach panujących w pracowni chemicznej. Wiedza na te zajęcia nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na każdych zajęciach do napisania jest wejściówka ze wstępu teoretycznego do wykonywanego danego dnia doświadczenia. Trzeba ją znać, w przypadku niepowodzenia należy ją poprawić na następnych zajęciach.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do przedmiotu jest nauka ze skryptu do chemii, napisanego przez Pomorską Akademię Medyczną, to pozycja definitywnie must have. Nie musisz posiadać wersji fizycznej, ponieważ dostępny jest również pdf. Na jego podstawie układane są pytania właśnie na wejściówkach, ale i na egzaminie.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady wstawiane były na platformę Moodle. Na obejrzenie wykładu był tydzień od momentu wstawienia, a celem weryfikacji, czy zapoznałeś się z jego treścią, będziesz musiał napisać krótki teścik składający się z dwóch pytań zamkniętych, aby mieć zaliczoną obecność.
JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin składa się z dwóch części. Pierwszą jest część praktyczna, obliczeniowa, zadania przypominają te z którymi można spotkać się na maturze. Tak samo jak na egzaminie dojrzałości i tutaj dozwolone jest używanie kalkulatora złożonego. Druga część, teoretyczna, ciut bardziej skomplikowana. To test pozornie jednokrotnego wyboru. Z czym to się je? Egzamin składa się z pytań zaczynających się od zdania “Prawdą jest:”, a następnie zapisanych jest kilka zdań, prawdziwych bądź nie.W odpowiedziach natomiast zawarte są różne kombinacje zdań, np. “odpowiedzią prawidłową są zdania 1,3,5”. Twoim zadaniem jest oczywiście zaznaczenie prawidłowej sentencji.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Jest to w opinii studenckiej trzeci najcięższy przedmiot zaraz po przedmiotach wiodących. Co ważne, na PUM możesz dostać się nie pisząc matury rozszerzonej z chemii, a asystenci na początku semestru radzą, żeby takie osoby szybko tę wiedzę nadrobiły.
Historia medycyny
Nazwa katedry: Zakład Historii Medycyny i Etyki Lekarskiej
Kierownik katedry: dr hab. Aleksandra Kładna
Lokalizacja sekretariatu: Rektorat, ul. Rybacka 1
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Rektoracie, na ulicy Rybackiej 1.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają około 4-5 tygodni i seminaria odbywają się co tydzień.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na historię medycyny nie ma sprecyzowanych wymaganych rzeczy.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na zajęciach każdy student musi przygotować prezentacje. Prowadzący na pierwszych zajęciach podaje listę tematów, następnie studenci dobierają się w grupy i każda z nich musi przedstawić zagadnienie historyczne na ustalonych wcześniej zajęciach.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwsze zajęcia nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie na koniec przedmiotu.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książka nie jest wymagana, podstawą do zdania egzaminu jest lista zagadnień przygotowana przez prowadzącego.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Egzamin to odpowiedź na zadane przez prowadzącego pytanie z wcześniej podanej listy. Zagadnienia nie są ciężkie i nawet wiedza licealna bywa bardzo pomocna.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Historia medycyny to bardzo przyjemny przedmiot, bezstresowa atmosfera
i bezproblemowe zaliczenie przedmiotu.
Socjologia medycyny
Nazwa katedry: Zakład Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego
Kierownik katedry: prof. dr hab. Beata Karakiewicz
Lokalizacja sekretariatu: ul. Żołnierska 48
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na ul. Żołnierskiej 48.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na socjologię medycyny nie ma sprecyzowanych wymaganych rzeczy.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia mają formę seminarium. Prowadzący duży nacisk kładzie na rozmowę na różne tematy socjologiczne. Bardzo cenne jest zaangażowanie i chęć do dyskusji. Czasem odbywa się krótka prelekcja lub odgrywa się scenki tematyczne niemniej głównym celem zajęć jest szeroko pojęty dialog.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwsze zajęcia nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie na koniec przedmiotu.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Brak wymaganej literatury.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywały się online.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Zaliczenie to napisanie krótkiego referatu lub odpowiedź na zadane przez prowadzącego pytania. Na jednym z ostatnich spotkań poznaje się temat zaliczenia i samo wypracowanie przesyłasz asystentowi drogą mailową.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Przyjemny przedmiot. który pokazuje jak rozmowa i dialog są istotne. Ciekawa odskocznia od stricte teoretycznych przedmiotów.
Szkolenie w zakresie BHP
Szkolenie BHP zostało dokładnie opisane we wstępie do poradnika, więc jeśli jeszcze się z nim nie zapoznałeś, to odsyłamy Cię właśnie do początku.
Naukowa informacja medyczna
Jest to standardowe szkolenie biblioteczne, tak jak w przypadku BHP, opisaliśmy je dokładnie we wstępie, dlatego zachęcamy Cię do przeczytania tego fragmentu, jeśli go pominięto.
Anatomia
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej
Kierownik katedry: prof. dr hab. Jan Moryś
Lokalizacja sekretariatu: SPSK 2, al. Powstańców Wielkopolskich 72
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w prosektorium w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 na al. Powstańców Wielkopolskich 72.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia w prosektorium odbywają się dwa razy w tygodniu po 1,5 godziny i dodatkowo wykład który trwał podobnie do części ćwiczeniowej.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na anatomię potrzebujesz fartucha anatomicznego, czepka (najlepiej w kolorze białym), rękawiczki jednorazowe do mokrych preparatów oraz opcjonalnie pęsetę anatomiczną, ponieważ niektórzy asystenci jej wymagają.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Przebieg zajęć można opisać w jednym zdaniu, że tak naprawdę wszystko zależy od asystenta na którego trafisz. Po wejściu do sali prosektoryjnej czekają na Ciebie porozkładane na stołach preparaty. Zwykle zajęcia rozpoczynały się od krótkiej prezentacji z bieżącego tematu, a następnie studenci mogą praktycznie i namacalnie uczyć się anatomii na preparatach. Niektórzy asystenci pokazują określone struktury, robią próbne szpilki które mają za zadanie przygotować Cię do kolokwium praktycznego, a inni mogą zrobić Ci wejściówkę sprawdzającą wiedzę. Jak powiedzieliśmy we wstępie, wszystko zależy od asystenta.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Teoretycznie pierwsze zajęcia według harmonogramu są organizacyjne, ale na każde ćwiczenia obowiązuje rozpiska preparatów, które trzeba znać. Niektórzy asystenci delikatnie modyfikują harmonogram, więc przed następnymi zajęciami warto zapytać prowadzącego z czego się przygotować. Niemniej na pierwsze zajęcia warto przygotować się z podstaw.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
W ciągu roku akademickiego do napisania jest 6 kolokwiów z określonych tematów, osteologia, kończyna dolna i górna, szyja, jama brzuszna z miednicą, głowa razem z narządami zmysłów i na koniec ośrodkowy układ nerwowy. Kolokwium składało się z części praktycznej i teoretycznej.
Część praktyczna polegała na rozpoznaniu 10 struktur anatomicznych na preparatach, czyli tak zwane “szpilki”. Nazwy 5 szczegółów należało opisać w języku polskim, a kolejne już w języku angielskim. Tak na PUMie obowiązuje nomenklatura polska i angielska.
Po części praktycznej można było podejść do testu, który składał się z 60 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru „abcde”.
Kolokwiów nie można było zdać lub nie zdać. Ze wszystkich, należało osiągnąć co najmniej 45% maksymalnej liczby punktów. Gdy komuś się ta sztuka nie udała, musiał przystąpić do “rozbója”, czyli do pisemnego testu obejmującego wiedzę z całego semestru. Zdanie “rozbójnika” dopuszcza do pisania egzaminu.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Książką polecaną jest 4-tomowe wydanie “Anatomii Człowieka Narkiewicz, Moryś”. Jednym z autorów książki jest Pan Profesor, który jest kierownikiem katedry. Pytania na zaliczeniach i egzaminie mocno opierają się właśnie na tych książkach. Oczywiście istnieją alternatywy. Pasjonaci anatomii mogą wyposażyć się w 5-tomowe wydanie “Anatomii Człowieka Bochenka”. Sporo ludzi korzystało z “Anatomii Prawidłowej Skawiny” i również chwalili tę pozycję. Wybór właściwej książki tak naprawdę należy do Ciebie, sam musisz zdecydować z czego najlepiej będzie Ci się chłonąć wiedzę.
Jeśli chodzi o atlasy anatomiczne, to atlasem zalecanym jest “Atlas Anatomii Człowieka Nettera”. Wydaje się nam jednak, że ciężko wybrać najlepszy atlas anatomiczny, bardzo popularny 3-tomowy “Atlas anatomiczny Sobotta”, “Atlas anatomii Prometeusza” to tylko kilka z bardziej znanych pozycji, które są chwalone i polecane przez studentów. Warto zastanowić się też nad atlasem fotograficznym jak “Atlas fotograficzny Yokochi” lub “McMinn”, ponieważ zawierają one zdjęcia preparatów i na początku przygody z anatomią, jak i w całym jej okresie ułatwiają odnaleźć wszystkie struktury anatomiczne.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady na początku roku odbywały się stacjonarnie, natomiast pod koniec pierwszego semestru prowadzący prowadził prelekcję przez platformę Zoom.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin wygląda dokładnie jak kolokwium, z tym że w części praktycznej
do rozpoznania są 24 struktury anatomiczne, po 12 do zapisania w nomenklaturze polskiej i angielskiej. Z części praktycznej należało uzyskać 14 pkt. aby go zdać. Wynik negatywny ze szpilek, dopuszcza Cię do pierwszego terminu części teoretycznej.
Część teoretyczna natomiast składała się ze 100 pytań abcde i aby ją zdać, należało uzyskać 60% maksymalnej ilości punktów.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Anatomia jest zdecydowanie najbardziej wymagającym przedmiotem na PUMie, dlatego nie lekceważ jej i ucz się systematycznie. Pamiętaj, że poza teorią jest również praktyka, której też nie można bagatelizować.
Nie załamuj się, jeśli coś Ci nie wyjdzie, głowa do góry!
Histologia z embriologią
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Histologii i Embriologii
Kierownik katedry: prof. dr hab. Barbara Wiszniewska
Lokalizacja sekretariatu: SPSK 2, al. Powstańców Wielkopolskich 72
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 na al. Powstańców Wielkopolskich 72.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają dwa semestry i raz w tygodniu odbywają się ćwiczenia, które trwają 1h 45 minut oraz wykład 1h 30 min.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra Histologii i embriologii nie stawia żadnych wymagań w tej kwestii.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Każde zajęcia rozpoczynają się od wejściówki z bieżącego tematu. Po jej napisaniu, razem z asystentami omawiane są szkiełka, czyli preparaty histologiczne przygotowane do oglądania pod mikroskopem. Prowadzący dzięki specjalnemu mikroskopowi z kamerą na rzutniku i komputerach udostępnia właśnie widok spod niego. Na zajęciach nauczysz się jak wyglądają ludzkie tkanki w przybliżeniu oraz tego jak dobrze taki preparat opisać, żeby nie mieć problemów na zaliczeniu praktycznym. W związku z tym, że przedmiot to “Histologia z embriologią”, to na każdych zajęciach odbywa się krótka prelekcja o rozwoju danej tkanki. Wiedza z tej części seminaryjnej obowiązuje na następnej wejściówce.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwsze zajęcia nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wejściówka to 10 pytań wielokrotnego i jednokrotnego wyboru i jak wcześniej wspomnieliśmy, dotyczy ona tematu, który będzie omawiany na tych samych zajęciach co wejściówka.
Dodatkowo będziesz musieć zmierzyć się z 4 kolokwiami składającymi się z części praktycznej i teoretycznej. Część teoretyczna to 30 pytań, które zwykle pokrywają się z tymi z wejściówek. “Szkiełka”, czyli część praktyczna polega na opisaniu 5 preparatów histologicznych pod mikroskopem, zwykle należy napisać 3 informacje ogólne, czyli wskazać skąd tkanka pochodzi np. dwunastnica i 2 szczegóły np. nazwanie elementu lub warstwy danej tkanki.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawowym i niezbędnym podręcznikiem jest “Histologia Sawickiego”. To właśnie na podstawie tej książki układane są pytania na wejściówki, kolokwia i egzamin. Co ważniejsze tematy można poszerzyć o dodatkową wiedzę zdobytą z “Histologii Junqueira”. Te pozycje są w zupełności wystarczające, a “Sawicki” to absolutny must have.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykład odbywa się raz w tygodniu i trwa 1h 30 min.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Egzamin jest podobny do kolokwium, ponieważ składa się również z dwóch części z tym, że część praktyczna to 10 szkiełek, a teoria stanowi 60 pytań.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Histologia z embriologią to ciężki przedmiot do którego należy się solidnie przyłożyć. Podstawą jest wiedza teoretyczna, aby zaliczanie wejściówek i kolokwiów nie stanowiło problemów.
Cytofizjologia
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Histologii i Embriologii
Kierownik katedry: prof. dr hab. Barbara Wiszniewska
Lokalizacja sekretariatu: SPSK 2, al. Powstańców Wielkopolskich 72
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 na al. Powstańców Wielkopolskich 72.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywały się online i były przeprowadzane przez tą samą katedrę co “Histologia z embriologią”. Z cytofizjologii odbywa się 5 wykładów w pierwszym i w drugim semestrze, po zakończeniu wykładów z „Histologii i embriologii”.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra Histologii i embriologii nie stawia żadnych wymagań w tej kwestii.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwsze zajęcia nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez egzamin końcoworoczny.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książką zalecaną są “Seminaria z cytofizjologii Kłyszejko”, ale wiedza zawarta na udostępnianych przez prowadzących prezentacjach jest wystarczająca do zaliczenia egzaminu.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Egzamin opiera się na wykładach i są tam pytania właśnie z nich.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Egzamin jak i cały przedmiot nie jest straszny, oczywiście przed samym zaliczeniem warto przypomnieć sobie wiedzę przekazaną przez asystentów.
Język obcy nowożytny
Nazwa katedry: Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych
Kierownik katedry: mgr Ireneusz Klimek
Lokalizacja sekretariatu: ul. Ku Słońcu 12
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku na ulicy Ku Słońcu 12.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają 4 semestry po których odbywa się egzamin, natomiast ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu po 1h 30min.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra Histologii i embriologii nie stawia żadnych wymagań w tej kwestii.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Do wyboru jest język angielski bądź niemiecki, my w poradniku skupimy się na tym pierwszym. Nie ma tutaj podziału na poziomy, a nauka języka odbywa się na poziomie B2. Zajęcia te najbardziej przypominają czasy licealne, tzn. podczas ćwiczeń bazuje się na podręczniku, czyta zawarte w nim teksty i rozwiązuje zadania, poznając gramatykę, słownictwo medyczne itd. Sam sposób przeprowadzanych zajęć zależy od asystenta.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwsze zajęcia nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Weryfikowanie zdobytej wiedzy odbywa się poprzez kolokwia. Średnia z kolokwiów stanowi ocenę końcoworoczną.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książką, którą trzeba posiadać jest pozycja “English for med students I”. To właśnie na tym tytule opiera się nauka języka angielskiego na pierwszym roku.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Na pierwszym roku pisze się kolokwia po przerobieniu danych działów z podręcznika.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Większość studentów nie miała problemów z tym przedmiotem, więc nie trzeba bać się poziomem języka, niemniej warto się przyłożyć, bo znajomość języków w dzisiejszych czasach jest po prostu opłacalna.
Wychowanie fizyczne
Nazwa katedry: Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
Kierownik katedry: mgr Jan Jelec
Lokalizacja sekretariatu: ul. Dunikowskiego 6a
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku na ul. Dunikowskiego 6a.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Trwa 2 semestry i WF pojawia się również na drugim roku. Zajęcia raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Brak wymagań poza oczywiście odpowiednim strojem sportowym.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Do wyboru jest wiele sekcji, jak np. sekcja siatkówki, judo czy pływanie, ale można brać udział w klasycznym WF-ie ogólnym, w ramach którego można pójść pojeździć na rowerze, popływać kajakami czy wyjść na łyżwy.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Żeby zaliczyć “wychowanie fizyczne” należy wyrobić odpowiednią ilość godzin, przewidzianą w harmonogramie. Można zrobić to szybciej i zamiast jednych zajęć sportowych w tygodniu można uczęszczać nawet dwa razy.
Medycyna katastrof
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Pielęgniarstwa
Kierownik katedry: prof. dr hab. Elżbieta Grochans
Lokalizacja sekretariatu: WNZ, ul. Żołnierska 48
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk o Zdrowiu na ul. Żołnierskiej 48.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot odbywa się w drugim semestrze. W jego skład wchodzą seminaria i kilka ćwiczeń.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Brak potrzebnych rzeczy na te zajęcia.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Medycyna Katastrof to nauka medycyny ratunkowej (w wypadkach masowych). Nauka polega głównie na przyswajaniu sobie wiedzy z zakresu RKO i zabezpieczaniu pacjentów w wypadkach. Poza tym udostępniane są sale z fantomami, gdzie nauczysz się prawidłowej techniki uciśnięć, jak obsłużyć AED, jak się ewakuować i transportować poszkodowanych.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwsze zajęcia nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Weryfikowanie zdobytej wiedzy odbywa się poprzez zaliczenie końcoworoczne.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książki nie są wymagane, do zaliczenia wystarczają prezentacje udostępniane przez prelegentów.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Zaliczenie składa się z testu oraz “część praktyczna”, w której wcielasz się w rolę ratownika medycznego podczas wypadku masowego i Twoim zadaniem jest selekcja ludzi względem tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy do tych, których zabezpieczyć można później.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Przedmiot przyjemny i jakże ważny, ponieważ obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej dotyczy każdej osoby!
Podstawowe procedury medyczne
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Pielęgniarstwa
Kierownik katedry: prof. dr hab. Elżbieta Grochans
Lokalizacja sekretariatu: WNZ, ul. Żołnierska 48
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk o Zdrowiu na ul. Żołnierskiej 48.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot odbywa się w drugim semestrze. Czas trwania jednych zajęć to 3h 45 min.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebne jest obuwie zmienne i fartuch, jednak najlepiej wyposażyć się w scrubs, ponieważ dzięki niemu łatwiej będzie się nam wykonywać procedury, a i tak będziemy potrzebować go na praktyki wakacyjne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia skupiają się na wykonywaniu praktycznych zadań. Podczas zajęć nauczysz się między innymi jak prawidłowo mierzyć ciśnienie, pobierać krew, wykonywać iniekcje, cewnikować, zakładać wkłucia dożylne, czy płukać żołądek. Dodatkowo kładziony jest nacisk na rozmowę z pacjentem. Zajęcia odbywają się w małych grupach, dlatego każda osoba ma równe szanse, żeby nauczyć się tych ważnych umiejętności.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwsze zajęcia nie jest wymagana.
Informatyka i statystyka
Nazwa katedry: Samodzielna Pracownia Informatyki Medycznej i Badań Jakości Kształcenia
Kierownik katedry: prof. dr hab. Krzysztof Safranow
Lokalizacja sekretariatu: WNZ, ul. Żołnierska 54
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk o Zdrowiu na ul. Żołnierskiej 54.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot odbywa się w drugim semestrze. W jego skład wchodzą wykłady i ćwiczenia w pracowni komputerowej.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Brak potrzebnych rzeczy na te zajęcia.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia skupiają się na pracy w programie Statistica, co jest przydatne, jeśli później planujesz pisać prace naukowe, to znajomość statystyki i wysnuwania na jej podstawie wniosków jest kluczowa. Zazwyczaj studenci powtarzają to, co robi prowadzący na swoim komputerze.
CZY WYMAGANA JEST JAKAŚ WIEDZA NA 1. ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwsze zajęcia nie jest wymagana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Weryfikowanie zdobytej wiedzy odbywa się poprzez zaliczenie końcoworoczne.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książki nie są wymagane, do zaliczenia wystarczają prezentacje udostępniane przez prelegentów i sumienne wykonywanie ćwiczeń na zajęciach.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Test końcoworoczny polega nie na samej pracy w programie statystycznym, ale jest to po prostu sprawdzenie umiejętności analizy danych.
WYKŁADY Z PRZEDMIOTU:
Przedmiot zaczyna się od wykładów, po których następuje część ćwiczeniowa.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Przedmiot niewymagający, jednak przydatny dla osób które planują działalność naukową.
Fakultety
Na PUMie możesz wybrać jeden z trzech zajęć fakultatywnych. “Empatia w medycynie”, “Genetyka uzależnień” i “Łacina w terminologii medycznej”. Żeby przykładowo zaliczyć “Empatię”, należało być na wszystkich wykładach i na koniec przygotować prezentację multimedialną. W każdym semestrze należało odbyć jeden fakultet, żeby zaliczyć rok.
Praktyki z zakresu "Opieki nad chorym"
Najmniej formalności z załatwianiem praktyk mają studenci, którzy decydują się je odbyć w Szpitalach Klinicznych. Jest tam sporo oddziałów, a co za tym idzie miejsc i każdy znajdzie coś dla siebie. Niewątpliwym plusem jest fakt, że papierologia w tym przypadku jest minimalna, co sprawia, że oszczędzisz czas biegając od szpitala do dziekanatu z dokumentami.
Aby zaliczyć praktyki, należy uzyskać podpis od pielęgniarki oddziałowej na dokumencie potwierdzającym ich odbycie.
Mieszkanie
Jeśli planujesz wynająć pokój lub mieszkanie, najwygodniej znaleźć lokum na Pomorzanach, skąd niedaleko do rektoratu, Szpitali Klinicznych, sali od wychowania fizycznego, biblioteki czy Centrum Języków Obcych. Oczywiście do niektórych miejsc, gdzie odbywają się zajęcia jest około 20-25 minut komunikacją, to taki dojazd ma miejsce maksymalnie raz lub dwa w tygodniu.
Ciekawostki
Pamiętaj, że warto znać tytuły naukowe swoich asystentów. Szczególnie na pierwszych zajęciach, gdzie uzupełniana jest dokumentacja, będziesz musiał podać imię i nazwisko asystenta właśnie z tytułami, a olbrzymim faux pas byłoby pytanie takiej osoby o te dane. Dlatego warto zainteresować się przed pierwszymi zajęciami z kim one się odbędą.
Zakończenie
To już tyle drogi czytelniku, mamy nadzieję, że ten poradnik nieco rozjaśnił Ci pierwszy rok na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym i pomógł podjąć decyzję odnośnie wyboru swojej Alma Mater. Jeśli narodziły Ci się jakieś pytania, możesz zadać nam je na grupie Facebookowej lub napisz bezpośrednio do Karoliny @karolina.na.medycynie, bez pomocy której ten poradnik by nie powstał. Na pewno nie zostawimy Cię bez odpowiedzi!
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: