
@ Copyright 2022
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych treści.
@ Copyright 2022
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Możesz się wypisać w każdym momencie.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Dostęp dla zalogowanych użytkowników
Jeśli chcesz kontynuować czytanie przewodnika, zaloguj się
na swój profil, a jeśli jeszcze nie posiadasz konta, to utwórz je teraz!
Rejestracja jest całkowicie darmowa, a po utworzeniu konta uzyskasz dostęp do dodatkowych treści!
Spis treści
×
By Daniel
Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik ten powstał z myślą przede wszystkim o studentach pierwszego roku, którzy zaczynają swoją przygodę na kierunku lekarskim, na Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chcemy za jego pośrednictwem pomóc naszym młodszym kolegom i koleżankom, przedstawiając studiowanie od praktycznej strony oraz rozwiewając ich wszelkie obawy, ponieważ tak naprawdę są one w większości zbyteczne. Trzymamy za Was mocno kciuki i mamy nadzieję, iż będziecie zadowoleni z wyboru Uniwersytetu Rzeszowskiego!
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpoczyna się zawsze 1 października, lecz jest on dniem wolnym od zajęć. Odbywa się wówczas inauguracja, na której to studenci otrzymują legitymacje oraz dopełniają inne formalności związane ze studiowaniem. Zajęcia natomiast rozpoczynają się kolejnego dnia roboczego.
Z rozpoczęciem roku akademickiego na UR wiąże się także obowiązek odbycia różnych szkoleń. Pierwszym z nich jest szkolenie biblioteczne, na które można udać się już po uzyskaniu legitymacji. Po utworzeniu konta bibliotecznego pracownicy biblioteki dokładnie objaśniają, proces szkolenia Polega on na wejściu na podaną stronę internetową w dowolnym dla nas czasie i postępowaniu zgodnie z instrukcją. Kolejnym szkoleniem, jest szkolenie BHP. Przeprowadzane jest ono online za pośrednictwem programu Microsoft Teams. Na tej aplikacji umieszczony zostanie test składający się z 10 pytań dotyczących podstaw zachowania zasad bezpieczeństwa. Należy więc na nie udzielić prawidłowej odpowiedzi.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Na Uniwersytecie Rzeszowskim nie jesteśmy przydzielani do grup dziekańskich. W ich zastępstwie posiadamy grupy ćwiczeniowe, seminaryjne oraz wykładowe. Grupy ćwiczeniowe, w których odbywamy ćwiczenia, są najmniej liczne i składają się one zazwyczaj z 12 – 15 osób. Natomiast w grupie seminaryjnej zgodnie z nazwą uczestniczmy się na seminariach. Grupa ta zazwyczaj liczy od 26 do 40 osób. Kryterium przydzielania studentów do każdej z tych grup jest zgodne z kolejnością alfabetyczną. W największej – grupie wykładowej prowadzone są wykłady oddzielnie dla studentów stacjonarnych i niestacjonarnych.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta to osoba reprezentująca grupę ćwiczeniową, jego obowiązkiem jest pilnowanie oraz ustalanie szczegółów dotyczących zaliczeń, odrabiania zajęć, a także dbanie o ogólne dobro grupy i jej organizacyjne sprawy. Pośredniczy on również między asystentami a studentami swojej grupy. Do pełnienia tego stanowiska najbardziej predysponowane są osoby komunikatywne, odpowiedzialne i dobrze zorganizowane. Starosta wybierany jest osobno dla każdej grupy ćwiczeniowej, za pośrednictwem demokratycznego głosowania, najczęściej na Messengerze.
4. Kim jest starosta roku?
Jest to osoba reprezentująca całą społeczność studencką danego roku.
Wybierany jest demokratycznie przez wszystkich studentów. Jego zadaniem jest stały kontakt z dziekanatem oraz prowadzącymi zajęcia, ustalanie terminów egzaminów razem z katedrami, również prowadzenie zapisów na fakultety, a także przekazywanie tych informacji ogółowi studentów. Tę funkcję powinna pełnić osoba bezstronna, niebojąca się wyrażać swoją opinię, otwarta i kontaktowa.
5. Gdzie jest dziekanat i co w nim załatwię?
Dziekanat Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego znajduje się przy Al. Mjr. W. Kopisto 2a, 35-395 Rzeszów w budynku A2. W dziekanacie zjawiamy się np. po potwierdzenie, że jesteśmy studentami co jest niezbędne do rozpoczęcia procesu uzyskania książeczki sanepidowkskiej. Jest to miejsce, w którym załatwiać będziemy wszelkie formalności związane z przebiegiem naszych studiów, a także różne sprawy organizacyjne czy opłaty.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Wirtualna Uczelnia jest odpowiednikiem licealnego e-dziennika. Znajdziemy tam informacje dotyczące naszych oceny, płatności, a także ogłoszenia i aktualności. Krótko mówiąc, to takie centrum dowodzenia i zarządzania swoimi studiami, gdzie dowiemy się, czy nie zalegamy z czymś i czy zaliczyliśmy rok. Link do wirtualnego dziekanatu dostępny jest tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Do grup studenci przydzielani są zgodnie z kolejnością alfabetyczną, natomiast istnieje możliwość znalezienia się w grupie razem ze znajomym. Należy wówczas wykonać telefon do dziekanatu i wyrazić chęć przepisania się do danej, interesującej nas grupy. Następnie trzeba napisać specjalne pismo do dziekanatu z oficjalną prośbą. Jeśli dostaniemy się na studia w późniejszym terminie, niż regulaminowy, na przykład w październiku, wówczas powinniśmy znaleźć osobę, która zechciałaby się z nami zamienić i zająć nasze miejsce w dotychczasowej grupie.
Autorstwa Kroton – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=103847797
8. Biblioteka
Biblioteka znajduje się przy ul. prof. Stanisława Pigonia 8, 35-959 Rzeszów.
W bibliotece oprócz interesujących nas pozycji książkowych i innych pomocy naukowych, znajduje się także czytelnia, z której korzysta wielu studentów. Można przyjść tam z tabletem bądź laptopem czy książką i uczyć się w atmosferze spokoju i ciszy. Więcej na temat biblioteki, można dowiedzieć się na jej oficjalnej stronie.
9. Gdzie odbywają się studia na 1. roku?
Na pierwszym roku kierunku lekarskiego większość zajęć związana jest z histologia i anatomią. Odbywają się one w budynku przy ulicy Leszka Czarnego 4 w Rzeszowie, natomiast cała reszta zajęć odbywa się w salach przy al. Wacława Kopisto. W 2 semstrze mamy też zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej przy ulicy Warszawskiej.
Odległość pomiędzy dwoma pierwszymi destynacjami to zaledwie 10 min. jazdy samochodem. Można również skorzystać z komunikacji miejskiej, która jest bardzo dobrze rozwinięta
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
W programie nauczania czy liczbie godzin zajęć studentów stacjonarnych oraz niestacjonarnych nie ma żadnych różnic. Wszystkich obowiązują te same wymagania co do kolokwiów, zaliczeń, czy egzaminów. Jedyną różnicą w studiowaniu niestacjonarnym w stosunku do stacjonarnego jest obowiązek uiszczania opłaty za każdy semestr. Studenci niestacjonarni nie mogą jednak znajdować się w jednej grupie wraz ze studentami stacjonarnymi.
11. Legitymacje
Legitymacje studenckie odbieramy 1 października, podczas inauguracji roku akademickiego. Wcześniej musimy jednak dokonać opłaty w wysokości 22 zł na numer konta bankowego podany na Wirtualnej Uczelni.
Legitymacja studencka uprawnia nas do otrzymywania licznych ulg oraz benefitów, np. na tańsze przejazdy komunikacją miejską, pociągami, czy wejściami do różnych ośrodków kultury.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
O stypendium naukowe możemy starać się już od 1. roku. Wymaganiem jest posiadanie średniej powyżej 4.0. Oprócz posiadania wysokiej średniej do stypendium należy zbierać także punkty, które uzyskujemy za publikacje naukowe, czy czynny udział w konferencjach, a także za osiągnięcia artystyczne oraz sportowe. Jednakże stypendium naukowe do zdobycia na 1. roku jest bardzo trudne. Otrzymują je zazwyczaj osoby wybitnie zdolne i bardzo udzielające się, ponieważ to właśnie za udział w konferencjach zdobywa się najwięcej punktów, a osobie z 1. roku trudno może być pisać prace naukowe.
13. Akademiki
Akademiki zlokalizowane są dosyć blisko uczelni, a ich standard określany jest jako bardzo dobry. Jednak nie są one chętnie wybierane przez studentów kierunku lekarskiego, ponieważ w związku z wymagającymi studiami cenią oni sobie prywatność oraz spokój sprzyjający nauce. Wszystkie szczegóły związane z zakwaterowaniem oraz wymaganą dokumentacją, znajdują się na podanej przez nas stronie internetowej akademików.
Dom Studencki “Laura” na ul. Cichej 2 oferuje 580 miejsc w pokojach 1 i 2 osobowych, Dom Studencki “Filon” na ul. Cichej 4 710 miejsc z pokojami 1,2 i 3 osobowymi i Dom Studencki “Olimp” na ul. Siemieńskiego 17 222 miejsca w pokojach 2 osobowych. Dodatkowo do dyspozycji studentów oddane są dwa akademiki na ul Ćwiklińskiej 2B i 2C, “Merkury” oraz “Hilton”.
14. Plan zajęć
Plan zajęć pojawia się zawsze na oficjalnej stronie internetowej uczelni, do której link znajduje się poniżej. Warto ją śledzić na bieżąco, ponieważ tam publikowane są wszystkie aktualizacje. Aby zapoznać się z planem, odwiedźcie tę stronę.
Autorstwa Kroton – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101022499
15. Czy przez cały rok jest brak czasu na cokolwiek?
Faktem jest, iż pierwszy rok wymaga sporego zaangażowania, a najtrudniejsze może okazać się samo zderzenie z nową dla nas, studencką rzeczywistością. Najbardziej wymagającymi pod względem nauki miesiącami są zazwyczaj czerwiec oraz początek lipca, ponieważ to właśnie wtedy odbywa się sesja końcoworoczna. Natomiast dzięki dobrej organizacji, znajdziemy bez problemu czas na rozwijanie naszych pasji, odpoczynek, imprezy, które również stanowią część studenckiego życia, a nawet na dodatkową pracę.
16. Wyprawka na I rok
Niezbędnym i zarazem najważniejszym atrybutem pierwszorocznego studenta medycyny w Rzeszowie jest przede wszystkim fartuch laboratoryjny, a także zmienne obuwie, najlepiej medyczne. Potrzebny będzie nam również czepek anatomiczny, rękawiczki jednorazowe. Dodatkowo możemy wyposażyć się w skalpel z ostrzami oraz pęsetę anatomiczna lub chirurgiczna. Rzeczą, którą warto również posiadać jest kalkulator naukowy, przydający się na zajęciach z biochemii.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
W tym celu należy zwrócić się do koordynatora, ponieważ jest to kwestia indywidualna dla każdego przedmiotu. Najlepiej zgłosić się do prowadzącego już na pierwszych zajęciach wraz z wszelkimi dokumentami potwierdzającymi naszą ocenę z danego przedmiotu oraz jego zaliczenie na innej uczelni.
18. Platformy e-learningowe
Oprócz konta na Wirtualnej Uczelni każdy student zakładane ma również własne konto pocztowe na Outlooku, za pośrednictwem którego może kontaktować się z wszystkimi asystentami. Tam otrzymujemy również informacje o aktualnych wydarzeniach związanych z uczelnią.
19. Czym jest kolokwium wejściówka?
Kolokwium jest formą sprawdzania wiedzy i obejmuje węższy zakres materiału niż egzamin. Odbywa się ono kilka razy w semestrze w zależności od przedmiotu. Innym sposobem weryfikacji naszej wiedzy jest wejściówka. Jej zadaniem jest sprawdzanie naszego przygotowania do bieżących zajęć z tematu wyznaczonego w sylabusie. Natomiast najważniejszą formą egzekwowania zdobytej przez nas wiedzy jest egzamin. Obejmuje on materiał z całego roku, zarówno z seminariów, ćwiczeń jak i wykładów.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Na I roku kierunku lekarskiego w Rzeszowie z pewnością wymagane będzie posiadanie obuwia zmiennego, medycznego. Skorzystamy z niego przede wszystkim na zajęciach z anatomii oraz z histologii.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO
Rektor:
prof. dr hab. Sylwester Czopek
Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia:
dr hab. Elżbieta Rokosz, prof. UR
Prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych:
prof. dr hab. Paweł Grata
Prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych:
prof. dr hab. n. med. Artur Mazur
Prorektor ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych:
prof. dr hab. Idalia Kasprzyk
Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych:
dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR
WŁADZE WYDZIAŁU MEDYCZNEGO
Dziekan:
dr hab. n. o zdr. Edyta Barnaś, prof. UR
Prodziekan:
dr hab. n. med. David Aebisher, prof. UR
Prodziekan:
dr Maciej Huzarski
Prodziekan:
dr n. med. Małgorzata Marć
Prodziekan:
dr n. farm. Rafał Podgórski
Przedmioty
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Przedmiotami wiodącymi na I roku są anatomia i histologia. Dodatkowo w drugim semestrze do tego duetu dołącza także biochemia. To właśnie im należy poświęcić najwięcej czasu rozpoczynając swoją przygodę z medycyną w Rzeszowie.
Opis przedmiotów
Anatomia
Lokalizacja sekretariatu: ul. Leszka Czarnego 4, 35,301 Rzeszów
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku A5 przy ul. Leszka Czarnego 4, 35-301 Rzeszów.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z anatomii odbywają się trzy razy w tygodniu. Jednego dnia mamy wykład trwający około 1,5 h, drugiego dnia są to ćwiczenia trwające zazwyczaj 2h 15 min., a trzeciego dnia odbywa się seminarium i trwa ono 1,5 h.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części ćwiczeniowej, seminaryjnej i wykładowej.
Ćwiczenia z anatomii odbywają się w prosektorium, a ich przebieg w dużej mierze zależy od prowadzącego. Zazwyczaj rozpoczynają się one sprawdzaniem wiedzy z tematu obowiązującego na dane zajęcia, na przykład w formie odpowiedzi ustnej. Następnie oglądamy preparaty, które są omawiane przez prowadzącego.
Zajęcia seminaryjne mogą odbywać się w prosektorium lub przybierać formę prezentacji przygotowanej przez prowadzącego. Mogą na nich pojawić się wejściówki. Obowiązującym mianownictwem jest mianownictwo polskie oraz angielskie.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebować będziemy fartucha laboratoryjnego, czepka anatomicznego, obuwia medycznego oraz pęsety chirurgicznej, bądź anatomicznej.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Zazwyczaj na pierwszych zajęciach nie ma wejściówki ale warto przyjść przygotowanym aby jak najbardziej skorzystać z udostępnionych nam preparatów. Przed ćwiczeniami należy zajrzeć do sylabusa i zobaczyć co obowiązuje nas na nie. Do tej pory zaczynaliśmy od osteologii kończyny górnej. Warto przeczytać ten temat w Skawinie i korzystać przy tym z atlasów.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Formę sprawdzania wiedzy po danym dziale stanowią kolokwia. Mają one postać kolokwium teoretycznego, czyli testu jednokrotnego wyboru jak i praktycznego, czyli tak zwanych “szpilek”, obejmujących struktury z danego działu.
Dodatkowo na początku każdych zajęć może być przeprowadzona wejściówka, w formie ustnej czy pisemnej, asystent sprawdza w ten sposób naszą wiedzę a także dowiaduję się z czym mamy największy problem.
Całość opanowanego przez nas materiału jest weryfikowana przez egzamin końcoworoczny.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Najważniejszą pozycją do nauki anatomii jest atlas anatomiczny. Polecane przez studentów są atlasy Prometeusza, Sobotty oraz Nettera. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w osobny atlas do nauki OUN, a najczęściej wybieranym jest “Atlas do neuroanatomii i neurofizjologii” Nettera. Pozycją obowiązkową jest również “Fotograficzny atlas anatomii człowieka” Yokochi, ponieważ umożliwia on skuteczną naukę na „szpilki”.
Aby sprawnie przebrnąć przez teoretyczne zagadnienia anatomii, niezbędne będą nam również podręczniki. Podstawową pozycją jest “Anatomia prawidłowa” Skawiny, natomiast warto również doczytywać niektóre zagadnienia z “Anatomii człowieka” Bochenka.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Na wykładach omawiane są zagadnienia anatomiczne, które mają nam ułatwić naukę tego przedmiotu. Pojawiają się również elementy kliniczne.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Aby uzyskać dopuszczenie do egzaminu końcoworocznego z anatomii należy mieć zdane wszystkie kolokwia zarówno praktyczne, jak i teoretyczne.
Egzamin praktyczny składa się z 30 szpilek, a za każdą prawidłowo rozpoznaną strukturę i napisanie jej nazwy w języku angielskim i polskim otrzymujemy 2 punkty. Na rozpoznanie dwóch struktur do dyspozycji otrzymujemy 90 sekund. Aby otrzymać zaliczenie tej części egzaminu należy uzyskać 60%. Jeśli nie uda nam się zaliczyć egzaminu praktycznego, nie będziemy mogli przystąpić do egzaminu teoretycznego. Składa się on ze 100 pytań testowych jednokrotnego wyboru, a na każde z nich przeznaczone jest 60 sekund. Aby uzyskać zaliczenie również należy uzyskać 60% prawidłowych odpowiedzi.
PORADY:
Przygotowując się do zaliczenia ze “szpilek” warto szczególnie nauczyć się tych struktur, na które naszą uwagę zwracają asystenci podczas zajęć, ponieważ „szpilki” te układane są na zaliczeniu przez tychże asystentów właśnie. Przygotujmy się również na to, że nie zawsze będziemy wszytko perfekcyjnie umieć.
Histologia z embriologią
Lokalizacja sekretariatu: ul. Leszka Czarnego 4, 35-301 Rzeszów
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku A5 przy ul. Leszka Czarnego 4.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się 3 dni w tygodniu i trwają odpowiednio ćwiczenia – 2h 15 min., seminaria – 1h 30 min. i wykłady 1h 30min.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części ćwiczeniowej, seminaryjnej oraz wykładowej. Ćwiczenia rozpoczynają się one od napisania wejściówki, składającej się zazwyczaj z 5 pytań, różnych dla każdej grupy. Na zajęciach pracujemy z mikroskopami, za pomocą których oglądamy struktury preparatów umieszczonych na specjalnych szkiełkach, a następnie podpisujemy oglądane preparaty w zeszycie ćwiczeń. Seminaria dotyczą embriologii rozwoju człowieka. Prowadzący rozwiewa każde nasze wątpliwości co zdecydowanie ułatwia naukę tego przedmiotu. Omawiamy też na nich wady rozwojowe człowieka, z którymi możemy się spotkać w pracy lekarza.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia z histologii potrzebować będziemy fartuch laboratoryjny oraz obuwie zmienne. Niezbędny będzie również Zeszyt ćwiczeń z histologii autorstwa Pani Profesor, w którym znajdują się gotowe rysunki preparatów.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia z histologii rozpoczynają się po ukończeniu ćwiczeń z cytofizjologii. Zazwyczaj rozpoczynają się w 3 tygodniu nauki od wejściówki. Najlepiej nauczyć się na nią z wykładów Pani Profesor. Są one największym kompendium wiedzy.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem wejściówek przeprowadzanych na każdych zajęciach, które obejmują materiał z obowiązującego nas na dane zajęcia tematu. Inną formą weryfikowania wiedzy na zajęciach z histologii jest pisane przez nas na komputerach kolokwium, składające się zazwyczaj z 15 pytań, z których wystarczy uzyskać 9 prawidłowych odpowiedzi. Pytania te są jednak bardzo szczegółowe i trzeba się na nie bardzo dobrze przygotować.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Największą skarbnicą wiedzy są wykłady Pani Profesor i zawierają one wszystkie niezbędne informacje obowiązujące nas na wszelkie zaliczenia. Poza tym warto doczytywać poszczególne rzeczy z takich pozycji, jak “Histologia Junqueira”, “Histologia” Sawickiego oraz “Histologia” Cichockiego.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Na wykładach pojawia się dużo informacji są one zbiorem wszystkich dostępnych na rynku książek. Warto robić z nich szczegółowe notatki gdyż podawane tam treści zawsze pojawiają się na wejściówkach, kolosach, a także egzaminach.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin końcoworoczny odbywa się w semestrze letnim i jest on zarówno teoretyczny jak i praktyczny.
Na egzaminie praktycznym do rozpoznania mamy 15 preparatów umieszczonych na szkiełkach pod mikroskopem. Są to 3 preparaty z dużego powiększenia, na których rozpoznać należy dokładnie daną komórkę narządu (tzw. preparaty celowane) i 12 preparatów z małego powiększenia, na których musimy rozpoznać jedynie nazwę narządu. Na napisanie prawidłowej nazwy każdego preparatu w języku polskim oraz angielskim mamy przeznaczone 60 sekund. Za prawidłowo napisaną nazwę w obu językach otrzymujemy 1 punkt. Jeśli zrobimy błąd nawet tylko w jednej nazwie, wówczas i tak otrzymujemy 0 punktów. Aby zdać, musimy udzielić 60 % prawidłowych odpowiedzi, a jeśli nam się to nie uda, nie mamy wówczas możliwości podejścia do egzaminu teoretycznego.
Składa się on ze 100 pytań wielokrotnego wyboru, a na każde z nich przeznaczone jest 45 sekund. Są one dosyć dokładne i szczegółowe i należy być bardzo dobrze przygotowanym z materiału zawartego na wykładach Pani Profesor. Próg umożliwiający zaliczenie waha się w okolicach 60 %, ale może także zależeć od zdawalności.
Biofizyka
Nazwa katedry: Katedra Badań Biofizycznych i Strukturalnych
Strona internetowa katedry: https://www.ur.edu.pl/kolegia/kolegium-nauk-przyrodniczych/jednostki-naukowe/inst-nauk-fizycznych/struktura-organizacyjna/katedra-badan-biofizycznych-i-strukturalnych
Lokalizacja sekretariatu: ul. Pigonia 1, 35-310 Rzeszów
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku A0 przy ul. Pigonia 1.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia jak i wykłady z biofizyki odbywają się raz w tygodniu.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia polegają na przeprowadzaniu w parach zawartych w sylabusie doświadczeń. Każda para jest również odpytywana przez prowadzącego zajęcia z przydzielonego jej tematu doświadczenia.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze zajęcia nie jest wymagana żadna wiedza, ponieważ są one zajęciami wyłącznie organizacyjnymi.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Dla każdej pary studentów przydzielany jest temat doświadczenia na dane zajęcia. Z tego są odpytywani na ćwiczeniach w ramach wejściówki.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Literatura rekomendowana przez katedrę nie jest literaturą niezbędną do zaliczenia przedmiotu, a jedynie przeznaczona jest dla osób chętnych.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się raz w tygodniu i trwają zazwyczaj półtorej godziny.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin odbywa się na koniec semestru i ma on formę testu jednokrotnego wyboru. Jeśli uda się komuś uzyskać średnią 4.0 z ćwiczeń, wówczas zostaje on zwolniony z pisania egzaminu.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Przedmiot jest uznawany przez studentów za przyjemny. Większości z nich udaje się otrzymać wymaganą średnią do zwolnienia z egzaminu końcowego.
Historia medycyny
Nazwa katedry: Zakład Biochemii i Chemii Ogólnej
Strona internetowa katedry: https://www.ur.edu.pl/kolegia/kolegium-nauk-medycznych/instytuty-i-jednostki-badawcze/instytut-nauk-medycznych/struktura/zaklad-biochemii-i-chemii-ogolnej
Lokalizacja sekretariatu: ul. Warzywna 1A, 35-310 Rzeszów
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są na ul. profesora Stanisława Pigonia 6 w budynku A4.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia w formie ćwiczeń odbywają się raz w tygodniu, podczas drugiego semestru. Również raz w tygodniu mamy seminaria i wykłady.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na ćwiczeniach przeprowadzamy sami doświadczenia. Prawie każde z zajęć rozpoczyna się wejściówką z obowiązującego nas materiału. Mamy na nich możliwość połączenia teorii z praktyką.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia niezbędny będzie fartuch laboratoryjny oraz egzemplarz ćwiczeń autorstwa naszych asystentów pt. “Laboratorium chemii”. W zeszycie tym znajdują się wytłumaczone krok po kroku doświadczenia. W nim też piszemy sprawozdania z ćwiczeń, które są sprawdzane przez naszych asystentów. Warto mieć ze sobą kalkulator naukowy, który przyda się do obliczeń.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana, ponieważ mają one jedynie charakter organizacyjny.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na każde zajęcia obowiązuje nas dana, określona partia materiału, z którego przeprowadzana na tych zajęciach jest wejściówka. Trzy razy w semestrze piszemy kolokwium z seminariów i wykładów, układane przez Panią Profesor.
Ponadto na koniec semestru piszemy także kolokwium obejmujące materiał z ćwiczeń, układane przez wszystkich asystentów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Najlepszym źródłem wiedzy wystarczającej do uzyskania wszelkich zaliczeń są skrypty od Pani Profesor. Świetnie sprawdza się również zeszyt ćwiczeń, w którym znajdują się wytłumaczone krok po kroku wszystkie doświadczenia.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Omawiane są na nich procesy biochemiczne, a także nakreślane jest nam, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy nauce danej partii materiału.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Zaliczenie przedmiotu odbywa się po trzecim semestrze studiów, czyli podczas sesji zimowej drugiego roku studiów. Ma ono formę testu składającego się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru.
Systemy diagnostyczne w medycynie
Lokalizacja sekretariatu: ul. Warzywna 1A, 35-310 Rzeszów
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są na ul. Warzywnej 1A.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają zazwyczaj 6 tygodni i odbywają się w drugim semestrze.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia polegają na wysłuchaniu oraz zapoznaniu się z przygotowaną przez asystenta prezentacją.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem zaliczenia końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Nie ma dodatkowych rekomendacji odnośnie polecanej literatury.
Na zaliczenie warto uczyć się z prezentacji udostępnianych przez prowadzącego zajęcia.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie posiada części wykładowej.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Zaliczenie końcowe składa się z 25 pytań, z których uzyskać należy 60 % prawidłowych odpowiedzi.
Język angielski
Nazwa katedry: Studium Języków Obcych
Strona internetowa katedry: http://sjo.ur.rzeszow.pl/kontakt.php
Lokalizacja sekretariatu: ul Zelwerowicza 4 (Zalesie)
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są w budynku G4 przy ul. Warzywnej 1A.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w grupach seminaryjnych i obejmują cztery semestry.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia polegają głównie na rozwiązywaniu ćwiczeń zamieszczonych w podręczniku, a także oglądaniu prezentacji, czy filmików przygotowanych przez prowadzącego. Czasem bierzemy również udział w ćwiczeniach przeprowadzanych w grupach, dzięki którym rozwijamy naszą umiejętność rozmowy w języku angielskim. Nasza uwaga podczas zajęć skupia się szczególnie na nauce i dobrym opanowaniu słownictwa medycznego, które umożliwi nam w przyszłości dobre rozumienie artykułów, czy publikacji naukowych.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia niezbędny jest podręcznik, pt. “English for medical sciences”, możemy mieć go na zajęciach również w wersji elektronicznej.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem zaliczenia końcowego, ale również poprzez prezentacje multimedialne, które zobligowani jesteśmy przygotować na interesujący nas temat. Ponadto po każdym semestrze, przeprowadzane są także kolokwia w formie testu jednokrotnego wyboru, skupiające się głównie na słownictwie.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do języka angielskiego będziemy potrzebować jedynie obowiązującego nas podręcznika “English for medical sciences”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie ma części wykładowej.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin odbywa się na koniec drugiego roku studiów, po czwartym semestrze. 30 % oceny z egzaminu stanowi uzyskana przez nas ocena z prezentacji, którą przedstawimy, a 70 % stanowi egzamin teoretyczny.
Psychologia lekarska
Lokalizacja sekretariatu: ul. Warzywna 1A, 35-310 Rzeszów
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku G4 przy ul. Warzywnej 1A.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz na dwa tygodnie.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w bardzo ciekawy sposób przez Pana Doktora, który z chęcią wyjaśnia wszelkie wątpliwości z zakresu psychologii, z którymi zetkniemy się w pracy w przyszłości, ale również te, z którymi spotykamy się obecnie.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem zaliczenia końcowego na ocenę.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Nie ma dodatkowych rekomendacji odnośnie polecanej literatury.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Są one prowadzone w sposób interaktywny oraz zachęcający studentów do rozmowy i wymiany zdań na temat danych zajęć.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Zaliczenie końcowe ma charakter testu jednokrotnego wyboru, z którego uzyskujemy ocenę.
Informatyka i biostatystyka
Lokalizacja sekretariatu: ul. Leszka Czarnego 4, 35-301 Rzeszów
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku A5 przy ul. Leszka Czarnego 4.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Seminaria odbywają się raz w tygodniu raz. Zaś wykłady co dwa tygodnie.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części seminaryjnej i wykładowej.
Część wykładowa to po prostu prelekcje prowadzącego dotyczące zagadnień biostatystycznych, natomiast część seminaryjna to próba wcielenia zdobytej wiedzy w praktyce i na komputerach.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem zaliczenia końcowego na ocenę, polegającego na obliczaniu danych poprzez program Statistica, z którego korzystamy podczas zajęć.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Nie ma dodatkowych rekomendacji odnośnie polecanej literatury, ponieważ bazę wiedzy stanowią wykłady oraz wiedza przekazywana nam podczas seminariów.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Odbywają się one raz w tygodniu i stanowią podstawę nauki do zaliczenia.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Jest w formie zaliczenia końcowego na ocenę, które odbywa się po pierwszym semestrze. Polega ono na obliczaniu różnych danych matematycznych oraz uzupełnianiu baz w programie Statistica.
Pierwsza pomoc z elementami pielęgniarstwa
Lokalizacja sekretariatu: ul. Warszawska 26A, 35-205 Rzeszów
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku przy ul. Warszawskiej 26A.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia obejmują trzy spotkania, z których każde trwa 3 godziny.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Pierwsze zajęcia dotyczą iniekcji domięśniowych, podskórnych oraz zakładania wenflonu. Na kolejnych uczymy się poprawnego wykonywania pomiarów ciśnień czy glukozy, a ostatnie z nich są zajęciami ukazującymi prawidłowe używanie i wykorzystywanie worka ambu oraz zasad wykonywania ucisków podczas przebiegu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem odbywającego się na koniec zajęć egzaminu praktycznego, sprawdzającego nasze umiejętności poprawnego wykonywania wszystkich czynności, z którymi zapoznajemy się podczas zajęć.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Nie ma dodatkowych rekomendacji odnośnie polecanej literatury.
Na zaliczenie warto uczyć się z wytycznych udostępnionych przez prowadzących zajęcia.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady obejmują tematykę pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, a także przybliżają nam podstawowe pojęcia medyczne.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Na zaliczenie przedmiotu odbywa się egzamin praktyczny, zwany
“egzaminem OSCE” (Objective Structured Clinical Examination). Trwa on 15 minut, podczas których do wykonania są takie zadania jak, np.: wentylacja, uciski, a także np. zakładanie kaniuli typu wenflon. Oceny dokonują prowadzący, obserwujący nas podczas wykonywania tych czynności. Dodatkowo jest również zaliczenie z wykładów.
Wychowanie fizyczne
Nazwa Katedry: Studium Wychowania Fizycznego i Rekreacji UR
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w SWFIR UR na ul. Kasprowicza 1.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z wychowania fizycznego odbywają się raz w tygodniu.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Spotykamy się w określonych godzinach w Studium Wychowania Fizycznego i Rekreacji, gdzie jest również możliwość dołączenia do konkretnej sekcji sportowe SWFiR, przez co nie będziemy musieli uczęszczać na zajęcia z wychowania fizycznego ( te sekcje to np. tenis ziemny, kolarstwo, wspinaczka, pływanie, koszykówka, kulturystyka). Oczywiście zapisując się na nie, należy być ich aktywnym członkiem.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia niezbędny jest wygodny strój sportowy oraz sportowe obuwie.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Nie ma dodatkowych metod weryfikacji wiedzy.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie ma części wykładowej.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Wychowanie fizyczne zalicza się na podstawie obecności na wszystkich zajęciach.
Fakultety
Na I roku kierunku lekarskiego do wyboru są dwa fakultety. Każdy z nas może zapisać się na fakultet, który najbardziej go zainteresował. Zapisy przeprowadzi starosta roku, a o przyznaniu miejsc decyduje kolejność zgłoszeń na dany fakultet. Każdy prowadzący ustala formę zaliczenia według jego zasad. Może stanowić je na przykład test, prezentacja bądź też odpowiedź ustna.
Praktyki wakacyjne z zakresu "Opieki nad chorym"
Aby zostać dopuszczonym do odbywania praktyk, koniecznym jest wyrobienie książeczki sanepidowskiej oraz dostarczenie jej do szpitala, w którym będziemy odbywać praktyki. Wyrabia się ją w sanepidzie, przedstawiając tam pobrane wcześniej zaświadczenie z dziekanatu, potwierdzające, iż jesteśmy studentami naszej uczelni. Przed rozpoczęciem praktyk musimy dostarczyć również do dziekanatu, podpisaną przez szpital zgodę na odbywanie przez nas praktyk. Ponadto posiadamy także dzienniczki praktyk, które uzupełniane i podpisywane są przez osobę, która posiada staż pracy dłuższy niż 5 lat, a także posługuje się tytułem magistra pielęgniarstwa. Dzienniczki praktyk po ich odbyciu musimy złożyć do koordynatora, który sprawdza poprawność zapisów oraz wystawia ocenę za praktyki wakacyjne. Oddajemy je w budynku przy ulicy Leszka Czarnego.
Na PUMie możesz wybrać jeden z trzech zajęć fakultatywnych. “Empatia w medycynie”, “Genetyka uzależnień” i “Łacina w terminologii medycznej”. Żeby przykładowo zaliczyć “Empatię”, należało być na wszystkich wykładach i na koniec przygotować prezentację multimedialną. W każdym semestrze należało odbyć jeden fakultet, żeby zaliczyć rok.
Najmniej formalności z załatwianiem praktyk mają studenci, którzy decydują się je odbyć w Szpitalach Klinicznych. Jest tam sporo oddziałów, a co za tym idzie miejsc i każdy znajdzie coś dla siebie. Niewątpliwym plusem jest fakt, że papierologia w tym przypadku jest minimalna, co sprawia, że oszczędzisz czas biegając od szpitala do dziekanatu z dokumentami.
Aby zaliczyć praktyki, należy uzyskać podpis od pielęgniarki oddziałowej na dokumencie potwierdzającym ich odbycie.
Komunikacja na zajęcia
Rzeszów jest miastem bardzo dobrze skomunikowanym autobusowo. Jeśli będziemy chcieli przedostać się z ulicy Leszka Czarnego na ulicę Kopisto, zrobimy to najlepiej za pośrednictwem autobusów linii nr 17, 27, które jeżdżą co 10-20 minut. Bilet autobusowy można kupić w biletomacie, znajdującym się na każdym przystanku lub w autobusie. W Rzeszowie dostępne są bilety 40-minutowe, 60-minutowe oraz bilety miesięczne i semestralne, na które przysługują nam zniżki studenckie. Główna baza naszego uniwersytetu położona jest w centrum miasta, więc dotarcie tam nie jest skomplikowane
i nie powinno dla nikogo stanowić problemu. W Rzeszowie nie ma metra, ani tramwajów, więc przemieszczać można się jedynie za pośrednictwem autobusów, bądź samochodów osobowych, albowiem na terenie naszej uczelni, zarówno pod budynkiem Leszka Czarnego, jak i na ulicy Kopisto znajdują się duże parkingi, na których bez problemu znajdziemy miejsce parkingowe.
Mieszkanie
Na I roku studiów najlepszym obszarem do wynajęcia mieszkania jest okolica ul. Leszka Czarnego na Osiedlu Wilkowyja, gdyż tam odbywa się najwięcej zajęć. Dobrą sławą wśród studentów cieszy się okolica centrum handlowego Millenium Hall, nieopodal ulicy Kopisto, Niepodległości czy Rejtana.
Ciekawostki
Wydział Medyczny w Rzeszowie jest stosunkowo młody, ale mimo tego kadra pedagogiczna posiada wysokie kwalifikacje, a sama uczelnia jest dobrze przystosowana do kształcenia kolejnych pokoleń młodych lekarzy, dlatego jeśli dalej rozważacie wybór uczelni, to warto wybrać UR. Z pewnością jest to jedną z bardziej pro studenckich uczelni w Polsce.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki, porady i informacje wystarczająco i rozwiały Wasze wątpliwości niejasności związane ze studiowaniem kierunku lekarskiego w Rzeszowie. Pragniemy zaznaczyć, że jeśli dalej chcielibyście uzyskać więcej informacji na temat studiowania medycyny w tym mieście, to śmiało możecie zadawać pytania na naszej grupie facebookowej, a także możecie pytać Ani @head_mmed, bez której to pomocy powyższy artykuł by nie powstał.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: