Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik ten powstał z myślą przede wszystkim o studentach pierwszego roku, którzy zaczynają swoją przygodę na kierunku lekarskim, na Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chcemy za jego pośrednictwem pomóc naszym młodszym kolegom i koleżankom, przedstawiając studiowanie od praktycznej strony oraz rozwiewając ich wszelkie obawy, ponieważ tak naprawdę są one w większości zbyteczne. Trzymamy za Was mocno kciuki i mamy nadzieję, iż będziecie zadowoleni z wyboru Uniwersytetu Rzeszowskiego!
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpoczyna się zawsze 1 października, lecz jest on dniem wolnym od zajęć. Odbywa się wówczas inauguracja, na której to studenci otrzymują legitymacje oraz dopełniają inne formalności związane ze studiowaniem. Zajęcia natomiast rozpoczynają się kolejnego dnia roboczego.
Z rozpoczęciem roku akademickiego na UR wiąże się także obowiązek odbycia różnych szkoleń. Pierwszym z nich jest szkolenie biblioteczne, na które można udać się już po uzyskaniu legitymacji. Po utworzeniu konta bibliotecznego pracownicy biblioteki dokładnie objaśniają, proces szkolenia Polega on na wejściu na podaną stronę internetową w dowolnym dla nas czasie i postępowaniu zgodnie z instrukcją. Kolejnym szkoleniem, jest szkolenie BHP. Przeprowadzane jest ono online za pośrednictwem programu Microsoft Teams. Na tej aplikacji umieszczony zostanie test składający się z 10 pytań dotyczących podstaw zachowania zasad bezpieczeństwa. Należy więc na nie udzielić prawidłowej odpowiedzi.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Na Uniwersytecie Rzeszowskim nie jesteśmy przydzielani do grup dziekańskich. W ich zastępstwie posiadamy grupy ćwiczeniowe, seminaryjne oraz wykładowe. Grupy ćwiczeniowe, w których odbywamy ćwiczenia, są najmniej liczne i składają się one zazwyczaj z 12 – 15 osób. Natomiast w grupie seminaryjnej zgodnie z nazwą uczestniczmy się na seminariach. Grupa ta zazwyczaj liczy od 26 do 40 osób. Kryterium przydzielania studentów do każdej z tych grup jest zgodne z kolejnością alfabetyczną. W największej – grupie wykładowej prowadzone są wykłady oddzielnie dla studentów stacjonarnych i niestacjonarnych.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta to osoba reprezentująca grupę ćwiczeniową, jego obowiązkiem jest pilnowanie oraz ustalanie szczegółów dotyczących zaliczeń, odrabiania zajęć, a także dbanie o ogólne dobro grupy i jej organizacyjne sprawy. Pośredniczy on również między asystentami a studentami swojej grupy. Do pełnienia tego stanowiska najbardziej predysponowane są osoby komunikatywne, odpowiedzialne i dobrze zorganizowane. Starosta wybierany jest osobno dla każdej grupy ćwiczeniowej, za pośrednictwem demokratycznego głosowania, najczęściej na Messengerze.
4. Kim jest starosta roku?
Jest to osoba reprezentująca całą społeczność studencką danego roku.
Wybierany jest demokratycznie przez wszystkich studentów. Jego zadaniem jest stały kontakt z dziekanatem oraz prowadzącymi zajęcia, ustalanie terminów egzaminów razem z katedrami, również prowadzenie zapisów na fakultety, a także przekazywanie tych informacji ogółowi studentów. Tę funkcję powinna pełnić osoba bezstronna, niebojąca się wyrażać swoją opinię, otwarta i kontaktowa.
5. Gdzie jest dziekanat i co w nim załatwię?
Dziekanat Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego znajduje się przy Al. Mjr. W. Kopisto 2a, 35-395 Rzeszów w budynku A2. W dziekanacie zjawiamy się np. po potwierdzenie, że jesteśmy studentami co jest niezbędne do rozpoczęcia procesu uzyskania książeczki sanepidowkskiej. Jest to miejsce, w którym załatwiać będziemy wszelkie formalności związane z przebiegiem naszych studiów, a także różne sprawy organizacyjne czy opłaty.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Wirtualna Uczelnia jest odpowiednikiem licealnego e-dziennika. Znajdziemy tam informacje dotyczące naszych oceny, płatności, a także ogłoszenia i aktualności. Krótko mówiąc, to takie centrum dowodzenia i zarządzania swoimi studiami, gdzie dowiemy się, czy nie zalegamy z czymś i czy zaliczyliśmy rok. Link do wirtualnego dziekanatu dostępny jest tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Do grup studenci przydzielani są zgodnie z kolejnością alfabetyczną, natomiast istnieje możliwość znalezienia się w grupie razem ze znajomym. Należy wówczas wykonać telefon do dziekanatu i wyrazić chęć przepisania się do danej, interesującej nas grupy. Następnie trzeba napisać specjalne pismo do dziekanatu z oficjalną prośbą. Jeśli dostaniemy się na studia w późniejszym terminie, niż regulaminowy, na przykład w październiku, wówczas powinniśmy znaleźć osobę, która zechciałaby się z nami zamienić i zająć nasze miejsce w dotychczasowej grupie.
Autorstwa Kroton – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=103847797
8. Biblioteka
Biblioteka znajduje się przy ul. prof. Stanisława Pigonia 8, 35-959 Rzeszów.
W bibliotece oprócz interesujących nas pozycji książkowych i innych pomocy naukowych, znajduje się także czytelnia, z której korzysta wielu studentów. Można przyjść tam z tabletem bądź laptopem czy książką i uczyć się w atmosferze spokoju i ciszy. Więcej na temat biblioteki, można dowiedzieć się na jej oficjalnej stronie.
9. Gdzie odbywają się studia na 1. roku?
Na pierwszym roku kierunku lekarskiego większość zajęć związana jest z histologia i anatomią. Odbywają się one w budynku przy ulicy Leszka Czarnego 4 w Rzeszowie, natomiast cała reszta zajęć odbywa się w salach przy al. Wacława Kopisto. W 2 semstrze mamy też zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej przy ulicy Warszawskiej.
Odległość pomiędzy dwoma pierwszymi destynacjami to zaledwie 10 min. jazdy samochodem. Można również skorzystać z komunikacji miejskiej, która jest bardzo dobrze rozwinięta
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
W programie nauczania czy liczbie godzin zajęć studentów stacjonarnych oraz niestacjonarnych nie ma żadnych różnic. Wszystkich obowiązują te same wymagania co do kolokwiów, zaliczeń, czy egzaminów. Jedyną różnicą w studiowaniu niestacjonarnym w stosunku do stacjonarnego jest obowiązek uiszczania opłaty za każdy semestr. Studenci niestacjonarni nie mogą jednak znajdować się w jednej grupie wraz ze studentami stacjonarnymi.
11. Legitymacje
Legitymacje studenckie odbieramy 1 października, podczas inauguracji roku akademickiego. Wcześniej musimy jednak dokonać opłaty w wysokości 22 zł na numer konta bankowego podany na Wirtualnej Uczelni.
Legitymacja studencka uprawnia nas do otrzymywania licznych ulg oraz benefitów, np. na tańsze przejazdy komunikacją miejską, pociągami, czy wejściami do różnych ośrodków kultury.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
O stypendium naukowe możemy starać się już od 1. roku. Wymaganiem jest posiadanie średniej powyżej 4.0. Oprócz posiadania wysokiej średniej do stypendium należy zbierać także punkty, które uzyskujemy za publikacje naukowe, czy czynny udział w konferencjach, a także za osiągnięcia artystyczne oraz sportowe. Jednakże stypendium naukowe do zdobycia na 1. roku jest bardzo trudne. Otrzymują je zazwyczaj osoby wybitnie zdolne i bardzo udzielające się, ponieważ to właśnie za udział w konferencjach zdobywa się najwięcej punktów, a osobie z 1. roku trudno może być pisać prace naukowe.
13. Akademiki
Akademiki zlokalizowane są dosyć blisko uczelni, a ich standard określany jest jako bardzo dobry. Jednak nie są one chętnie wybierane przez studentów kierunku lekarskiego, ponieważ w związku z wymagającymi studiami cenią oni sobie prywatność oraz spokój sprzyjający nauce. Wszystkie szczegóły związane z zakwaterowaniem oraz wymaganą dokumentacją, znajdują się na podanej przez nas stronie internetowej akademików.
Dom Studencki “Laura” na ul. Cichej 2 oferuje 580 miejsc w pokojach 1 i 2 osobowych, Dom Studencki “Filon” na ul. Cichej 4 710 miejsc z pokojami 1,2 i 3 osobowymi i Dom Studencki “Olimp” na ul. Siemieńskiego 17 222 miejsca w pokojach 2 osobowych. Dodatkowo do dyspozycji studentów oddane są dwa akademiki na ul Ćwiklińskiej 2B i 2C, “Merkury” oraz “Hilton”.
14. Plan zajęć
Plan zajęć pojawia się zawsze na oficjalnej stronie internetowej uczelni, do której link znajduje się poniżej. Warto ją śledzić na bieżąco, ponieważ tam publikowane są wszystkie aktualizacje. Aby zapoznać się z planem, odwiedźcie tę stronę.
Autorstwa Kroton – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101022499
15. Czy przez cały rok jest brak czasu na cokolwiek?
Faktem jest, iż pierwszy rok wymaga sporego zaangażowania, a najtrudniejsze może okazać się samo zderzenie z nową dla nas, studencką rzeczywistością. Najbardziej wymagającymi pod względem nauki miesiącami są zazwyczaj czerwiec oraz początek lipca, ponieważ to właśnie wtedy odbywa się sesja końcoworoczna. Natomiast dzięki dobrej organizacji, znajdziemy bez problemu czas na rozwijanie naszych pasji, odpoczynek, imprezy, które również stanowią część studenckiego życia, a nawet na dodatkową pracę.
16. Wyprawka na I rok
Niezbędnym i zarazem najważniejszym atrybutem pierwszorocznego studenta medycyny w Rzeszowie jest przede wszystkim fartuch laboratoryjny, a także zmienne obuwie, najlepiej medyczne. Potrzebny będzie nam również czepek anatomiczny, rękawiczki jednorazowe. Dodatkowo możemy wyposażyć się w skalpel z ostrzami oraz pęsetę anatomiczna lub chirurgiczna. Rzeczą, którą warto również posiadać jest kalkulator naukowy, przydający się na zajęciach z biochemii.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: