Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
Katolicki Uniwersytet Lubelski
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
By Daniel
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Autorstwa LLEW – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38407770
Opis uczelni
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, znany również jako KUL, to renomowana uczelnia katolicka zlokalizowana w Lublinie. Założony w 1918 roku jako Uniwersytet Lubelski z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, stał się jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce.
W czasie międzywojennym, Uniwersytet rozwijał się dynamicznie, oferując naukę na różnych wydziałach, takich jak Teologiczny, Prawa Kanonicznego, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych. W 1928 roku dodano przymiotnik “Katolicki” do jego nazwy.
Podczas okupacji niemieckiej, uczelnia stała się miejscem walki o zachowanie wartości akademickich. Pomimo prześladowań i represji, KUL kontynuował tajne nauczanie, zapewniając ciągłość edukacji.
Po wojnie, KUL wznowił oficjalnie swoją działalność, stając się pierwszym ponownie otwartym uniwersytetem w Polsce. Z czasem, po odebraniu Polsce ziem wschodnich, wielu profesorów z innych polskich uczelni dołączyło do kadry KUL.
Obecnie, KUL składa się z siedmiu wydziałów oraz filii w Stalowej Woli, oferujących blisko 51 kierunków studiów. Liczba studentów zbliża się do 10 tysięcy. Uczelnia cieszy się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą, zajmując wysokie miejsca w rankingach uczelni wyższych. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w wielu dyscyplinach naukowych.
Historia uczelni
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II został założony z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, który zgromadził fundusze na utworzenie katolickiej uczelni w Polsce, po likwidacji Akademii Duchownej w Petersburgu przez władze bolszewickie. Głównymi fundatorami byli Karol Jaroszyński i Franciszek Skąpski.
Wybór padł na Lublin, gdzie 27 lipca 1918 roku, zgodnie z decyzją Zjazdu Biskupów Królestwa Polskiego oraz nuncjusza Stolicy Apostolskiej, został powołany Uniwersytet Lubelski. Księgozbiór Akademii Petersburskiej stał się bazą księgozbioru nowej uczelni, która rozpoczęła działalność jesienią tego samego roku, początkowo korzystając z infrastruktury lokalowej seminarium duchownego.
Uniwersytet początkowo składał się z 4 wydziałów: Teologicznego, Prawa Kanonicznego, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych. Studenci uczestniczyli aktywnie zarówno w wojnie polsko-bolszewickiej, jak i w przygotowaniach do plebiscytów.
W 1928 roku uczelnia zmieniła nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Przed II wojną światową uzyskała prawa państwowe i otrzymała dotacje państwowe. Właściwy gmach KUL został oddany do użytku, a uczelnia rozwijała się dynamicznie, nawet otwierając kierunek lekarski.
Okupacja niemiecka przerwała rozwój uczelni, która została przekształcona w szpital wojskowy. Wielu profesorów i studentów padło ofiarą represji, jednak KUL kontynuował działalność poprzez tajne nauczanie.
Po wojnie, KUL stał się pierwszą uczelnią, która wznowiła działalność na terenie wyzwolonej Polski. Mimo trudności, uczelnia rozwijała się, przyciągając wybitnych naukowców i intelektualistów. W latach 90. XX wieku sytuacja finansowa i naukowa uczelni zaczęła poprawiać się, co umożliwiło rozwój infrastruktury dydaktycznej i badawczej.
W 2005 roku uczelnia zmieniła nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Obecnie kontynuuje rozwój i podtrzymuje swoją renomę, a w marcu 2021 roku nawiązała współpracę z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie.
Lokalizacja rektoratu
Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin
Strona internetowa uczelni
https://www.kul.pl/
Kształcenie
Katolickie Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II kształci studentów na siedmiu wydziałach: Wydział Teologii, Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, Wydział Nauk Humanistycznych, Wydział Filozofii, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Medyczny, Wydział Nauk Przyrodniczych i Technicznych. Studenci na Wydziale Medycznym, mogą studiować biotechnologię, pielęgniarstwo, dietetykę, lekarski oraz położnictwo.
Wydział Medyczny
Władze uczelni
Poniżej prezentujemy Władze Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Rektor:
ks. prof. Mirosław Kalinowski
Prorektor ds. kształcenia:
dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL
Prorektor ds. administracji:
ks. prof. Mirosław Sitarz
Prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju:
dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL
Prorektor ds. nauki i kadr:
s. dr hab. Beata Zarzycka, prof. KUL
Prorektor ds. misji i cyfryzacji:
dr hab. Adam Zadroga, prof. KUL
Galeria zdjęć udostępniona dzięki uprzejmości Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Galeria zdjęć
Zobacz także galerię zdjęć Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Podziel się opinią o uczelni
NaMedycyne.pl to portal tworzony przez studentów dla studentów. Twoja opinia jest dla nas najważniejsza! Podziel się swoimi przemyśleniami i odczuciami na temat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: