
@ Copyright 2022
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych treści.
@ Copyright 2022
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Możesz się wypisać w każdym momencie.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Dostęp dla zalogowanych użytkowników
Jeśli chcesz kontynuować czytanie przewodnika, zaloguj się
na swój profil, a jeśli jeszcze nie posiadasz konta, to utwórz je teraz!
Rejestracja jest całkowicie darmowa, a po utworzeniu konta uzyskasz dostęp do dodatkowych treści!
Spis treści
×
By Daniel
Gdański Uniwersytet Medyczny – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
FAQ
1.Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Immatrykulacja odbywa się online, a to nic innego jak oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego. Poza przemowami władz uczelni, studenci składają przysięgę, stąd Wasza obecność jest obowiązkowa. Zaprzysiężenie jest jeszcze we wrześniu, a adepci medycyny zostają poproszeni o włączenie mikrofonu i powtarzanie słów przysięgi. Przed początkiem studiów ma miejsce spotkanie online z opiekunem roku, gdzie można dowiedzieć się co nieco na temat każdej z katedr, o tematach czy miejscach zajęć. W związku z przyjęciem w poczet uczelni, należy odbyć szkolenie BHP. To nic innego jak udostępnione przez asystentów prezentacje do przejrzenia, po zapoznaniu się z nimi do zaliczenia jest krótki test z wiedzy zawartej w przekazanych materiałach. Jeśli odbyłeś szkolenie na innej uczelni, prawdopodobnie będziesz mógł je przepisać, jednak należy dogadać to z prowadzącym. Niemniej kurs jest na tyle krótki i niewymagający, że prawdopodobniej krócej zajmuje rozwiązanie testu, niż załatwianie formalności związane z przepisaniem szkolenia.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska na pierwszym roku liczy 24 osoby z podziałem na sekcję A i B. Przydział do grup i sekcji, następuje zgodnie z poziomem znajomości języka angielskiego i to właśnie główne kryterium. Inna sprawa to kwestia studentów stacjonarnych i niestacjonarnych. Zgodnie z polskim prawem nie mogą oni być zamieszani w sekcjach, stąd jedni i drudzy tworzą osobne grupy dziekańskie.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy wybierany jest na początku października, a jego wybór następuje poprzez głosowanie na konwersacji grupowej w aplikacji Messenger. Każda osoba może zgłosić swoją kandydaturę. W grupie dziekańskiej obecnych jest dwóch starostów, po jednym na sekcję. Pełnią oni funkcję łącznika między kierownikami katedr i starostom roku, a także zajmują się oni rozwiązywaniem wewnętrznych sporów w grupie, czy przekładaniem terminów zajęć czy zaliczeń dla swojej sekcji.
4. Kim jest starosta roku?
Wybór starosty roku jest już bardziej skomplikowany. Na spotkaniu online pomiędzy starostami sekcji i Panią Prodziekan, spisywane są kandydatury i to właśnie wyznaczeni przedstawiciele grup, decydują o wyborze reprezentanta roku. Do jego zadań należy między innymi kontakt z władzami uczelni oraz ustalanie terminów egzaminów i zaliczeń końcowych z prowadzącymi.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Medycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajduje się w budynku Atheneum Gedanense Novum (AGN) na al. Zwycięstwa 41/42 na 2 piętrze w pokoju nr 301. Za obsługę studentów pierwszego roku odpowiada Pani Agata Iwuć. W dziekanacie załatwisz wszystkie formalności związane z przebiegiem studiów. To tutaj między innymi starości zanoszą legitymacje do podbicia, odbiera się potrzebne wnioski lub identyfikator, którym student ma obowiązek posługiwać się na zajęciach. Jednak większość rzeczy można załatwić drogą online.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Do dyspozycji studenta, jako jedna z wielu platform wirtualnych jest “edziekanat” . Najprościej mówiąc, to odpowiednik elektronicznego dziennika takiego jak
w liceum. Znajdziesz tutaj między innymi bieżące oceny, zobaczysz czy zdałeś egzamin i sprawdzisz średnią za rok akademicki, czy otrzymasz korespondencję
od władz uczelni.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Jest taka możliwość, jednak obowiązuje ona na zasadach wymiany 1:1. W związku z tym, jeśli chcesz być z kolegą w grupie, to musisz znaleźć na swoje miejsce zmiennika. Same formalności już potem załatwia się w dziekanacie. Na drugim roku studenci mogą tworzyć swoje grupy, oczywiście muszą one liczyć odpowiednią ilość osób i wciąż obowiązuje zasada, że studenci stacjonarni i niestacjonarni nie mogą być w jednej grupie.
8. Biblioteka
GUMED udostępnia studentom bardzo nowoczesną bibliotekę, można powiedzieć wyjętą wprost z amerykańskich filmów. Niewątpliwym plusem jest jej lokalizacja przy ul. Dębinki 1, czyli bardzo blisko Collegium Biomedicum (CBM), gdzie odbywa się większość zajęć na 1. roku. Wszyscy mogą skorzystać z szafek na kod, który ustala się przed każdym jej użyciem. Do dyspozycji studentów oddano dwie czytelnie. Co ciekawe, poza ogromnym zasobem książek, które możemy wypożyczyć przychodząc na kilka godzin do biblioteki, można też wziąć modele anatomiczne, głównie czaszki i kończyn, przez co nauka anatomii staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. Oczywiście to właśnie tam, wypożyczymy i zwrócimy książkę na dłużej, w sytuacji, gdy chcielibyśmy ją zabrać do domu i bardziej pochylić się nad lekturą. Więcej informacji odnośnie samej biblioteki znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej, do której odwiedzenia Was zapraszamy.
Autorstwa Artur Andrzej – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27444110
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Znakomita większość zajęć odbywa się w Collegium Biomedicum na ul. Dębinki 1, a kilka przedmiotów jak historia czy socjologia medycyny prowadzona jest w AGN.
Warsztaty z psychologii mogą odbywać się na ul. Tuwima 15. Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych posiada swój budynek na ul. Dębinki 1b, jednak i w tym przypadku w zależności od asystenta ćwiczenia przeprowadzane są tam, w AGN lub w Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI) na terenie Szpitala Uniwersyteckiego.
Mimo kilku wymienionych miejsc odległości między nimi nie są duże, a sam dystans pokonany piechotą między budynkami zajmie nam około 10 minut.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Poza faktem, że studenci niestacjonarni muszą płacić za każdy rok akademicki,
to nie mogą liczyć z tego tytułu na ulgi i korzyści. Każdy jest równy i pisze te same zaliczenia i egzaminy. Warto zaznaczyć to co pisaliśmy wcześniej, a mianowicie studiujący stacjonarnie i niestacjonarnie nie mogą być wymieszani w jednej grupie.
11. Legitymacje
Dzień przekazania legitymacji przypada na początku października i wtedy to wszyscy studenci proszeni są o jej odbiór w wyżej wspomnianym już budynku AGN na alei Zwycięstwa 41/42. Poza standardowymi zniżkami i ulgami przysługującymi z posiadania statusu studenta, na legitymację możemy “nabić” bilet semestralny na komunikację miejską, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Koszt wyrobienia tego dokumentu wynosi 22 zł, a opłatę należy uiścić do 30 września.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Za wybitne osiągnięcia naukowe, jak tytuł laureata bądź finalisty olimpiady określonej w konkretnej ustawie, czy zdobyte medale związane ze współzawodnictwem sportowym w imprezie o randze Mistrzostw Polski, studentom przysługuje możliwość pobierania stypendium rektora. Więcej szczegółów i dokumenty potrzebne do złożenia takie wniosku, znajdują się na stronie Działu ds. Świadczeń Socjalnych i Stypendialnych, do której link znajduje się tutaj.
13. Akademik.
Gdański Uniwersytet Medyczny dysponuje 4 akademikami. DS nr 1 przy ul. Dębowej 9, DS nr 2 przy ul. Dębowej 11, DS nr 3 przy ul. Dębowej 13 oraz DS nr 4 przy ul. Dębowej 5. Wszystkie te budynki tworzą osiedle studenckie, zlokalizowane blisko Kampusu Uczelni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samych akademikach, sposobie składania wniosków, czy wymaganych opłatach, to odwiedź podaną przez nas oficjalną stronę.
14. Plan zajęć
Plan zajęć udostępniany jest zazwyczaj na kilka dni przed oficjalnym rozpoczęciem roku akademickiego i możemy go znaleźć na platformie extranet, więcej na jej temat opowiemy za chwilę, ponieważ to prawdziwa skarbnica wiedzy.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
To, jak minie Ci pierwszy rok, przede wszystkim zależy od organizacji pracy. Dzieląc materiał i ucząc się systematycznie, znajdziemy dużo wolnego czasu
na życie towarzyskie, imprezy studenckie czy rozwijanie swoich zainteresowań bądź hobby. Oczywiście nie oszukujmy się, w okresie sesyjnym pracy jest sporo, jednak poza sesją, można odpowiednio zagospodarować czas, aby rozrywki nie były rzadkością. Niejednokrotnie studenci po zajęciach wychodzą, czy to do centrum, czy bezpośrednio posiedzieć na plażę. Nie samym lekarskim człowiek żyje, warto o tym pamiętać.
Autorstwa Artur Andrzej – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29353442
16. Wyprawka na 1 rok
Na anatomię będziemy potrzebować fartuch z długim rękawem(obojętne czy prosektoryjny czy laboratoryjny, katedra nie stawia takich wymagań), czepek, który może być we wzory lub niekoniecznie białym, pęseta, koniecznie anatomiczna czyli płasko zakończona i paczka rękawiczek jednorazowych. Na inne przedmioty potrzebować będziemy obuwie zmienne i fartuch laboratoryjny, więc najlepiej wyposażyć się w dwa.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym istnieje możliwość przepisania przedmiotów, aby jednak to zrobić, należy najlepiej na początku roku akademickiego przygotować sylabus z przedmiotu, który zaliczyliśmy wcześniej, wykaz tematów zajęć i z tym dokumentami udajemy się do kierownika katedry. Temat jest jest mocno indywidualny i nie możemy być pewni przepisania oceny z przedmiotu, jednak warto próbować.
18. Platforma elearningowa
Poza edziekanatem, uczelnia dysponuje też wyżej wspomnianą platformą extranet. Na początku obsługa strony może wydawać się skomplikowana, jednak im częściej będziemy ją odwiedzać, tym mniej problemów sprawi nam poruszanie się po niej. Znajdziemy tutaj spis przedmiotów kierunku lekarskiego razem z sylabusami, liczbą godzin, opisem zaliczenia, linki do stron katedr i bieżące materiały dodatkowe wstawiane przez asystentów. Ogłoszenia mogą dodać tutaj władze uczelni, czy starostka roku, to istna kopalnia wiedzy o uczelni.
Dodatkową platformą są popularne “Moodle”, znajdziemy tam materiały dodatkowe wrzucane przez prowadzących, ale głównie rozwiązuje się tam testy sprawdzające po wykładach i seminariach. Warto zaznaczyć, że na ich rozwiązanie mamy określoną ilość czasu, jeśli nie uda się nam zaliczyć testu w podanym terminie, to musimy kontaktować się z daną katedrą i to zależy tylko od nich, czy umożliwią nam napisanie tej krótkiej formy sprawdzającej zdobytą wiedzę. Oczywiście zobaczymy tam też oceny cząstkowe z tych rozwiązanych zaliczeń.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka?
Wejściówka to taka licealna kartkówka. Zazwyczaj obejmują one materiał, który będzie omawiany na danych zajęciach, ale zdarzają się też wejściówki z wiedzy już zdobytej, tak naprawdę wszystko zależy od konkretnej katedry. Mogą przyjąć formę zdalną przez platformę “Moodle”, ale większość przeprowadzanych jest stacjonarnie.
Kolokwium to odpowiednik sprawdzianu, z tym, że obejmuje znacznie większy zakres wiedzy, po przerobieniu konkretnych działów. Może ono przyjąć formę testową, opisową, ale również czasem składa się z części praktycznej.
Wiedzę zdobytą przez cały okres nauczania danego przedmiotu weryfikuje egzamin. Na pierwszym roku w Gdańsku do napisania czekają 4 egzaminy, a w większości przyjmują one formę testową. Katedra Anatomii i Chemii Medycznej umożliwia uzyskanie zwolnienia z egzaminu. Ocena z tej formy zaliczenia wlicza się do średniej na koniec roku i średniej ogólnej za cały okres studiów.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Na określonych przedmiotach obuwie zmienne jest wymagane, więc jeśli chcesz dowiedzieć się na jakich zajęciach, to śledź proszę uważnie dalszą część poradnika.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE POMORSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO
Rektor:
prof. dr hab. Marcin Gruchała
Prorektor ds. Rozwoju i Organizacji Kształcenia:
prof. dr hab. Jacek Biga – pierwszy z-ca Rektora
Prorektor ds. Jakości Studiów:
dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. uczelni
Prorektor ds. Klinicznych:
prof. dr hab. Edyta Szurowska
Prorektor ds. Nauki:
prof. dr hab. Michał Markuszewski
Prorektor ds. Studenkich:
dr hab. Tomasz Smiatacz
WŁADZE WYDZIAŁU MEDYCZNEGO
Dziekan:
prof. dr hab. Radosław Owczuk
Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju Kadr:
prof. dr. hab. Ewa Słomińska
Prodziekan ds. Dydaktycznych:
dr hab. Maria Bieniaszewska
Prodziekan ds. Dydaktycznych:
dr hab. Kamil Chwojnicki
Prodziekan ds. Dydaktycznych:
prof. dr hab. Aida Kusiak
Prodziekan ds. Dydaktycznych:
prof. dr hab. Paweł Zagożdzon
Przedmioty
1/2 przedmiot prowadzony jest w pierwszym lub drugim semestrze.
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Najważniejsze przedmioty to anatomia i histologia z cytofizjologią. Zajęcia trwają dwa semestry i to tak naprawdę jedyne przedmioty z których należy regularnie się uczyć, a na ćwiczenia należy przychodzić przygotowanym.
Opis przedmiotów
Anatomia z elementami neurobiologii
Nazwa katedry: Zakład Anatomii i Neurobiologii
Kierownik katedry: dr hab. Przemysław Kowiański, prof. uczelni
Strona internetowa katedry: https://informator.gumed.edu.pl/42
Lokalizacja sekretariatu: ul. Dębinki 1
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się W Collegium Biomedicum na piętrze nr 0.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia w prosektorium odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają 2 godziny zegarowe. Ćwiczenia prowadzone są przez 1 i 2 semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest fartuch prosektoryjny lub laboratoryjny, czepek anatomiczny, pęseta anatomiczna z płaskim zakończeniem, identyfikator z klipsem i rękawiczki jednorazowe. Dobrze wziąć na zajęcia podkładkę i coś do notowania, jednak w prosektorium obowiązuje zakaz używania długopisów, więc notować można tylko przy pomocy ołówka.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na początku roku każdy student dostaje przydział do szafki, w której może zostawić niepotrzebne rzeczy przed zajęciami. Po założeniu fartucha i wzięciu najpotrzebniejszych przedmiotów, studenci czekają na swojego asystenta przed wejściem do prosektorium. Następnie poszczególne grupy udają się do swoich stołów z preparatami, po ówczesnym wpisaniu się na listę obecności. Niewpisanie się na nią, groziło niedopuszczeniem do kolokwium. W zależności od asystenta,
na zajęciach do napisania czekały wejściówki z części teoretycznej lub praktycznej (znakomita większość była jednak praktyczna), a następnie prelegent wygłaszał prelekcję. Po prezentacji, studenci mają możliwość praktycznej nauki anatomii. Asystenci zawsze służą pomocą, omawiają preparaty, przedstawiają szczegóły anatomiczne oraz odpowiadają na pytania studentów. Teoria idzie w parze z praktyką, a co za tym idzie, prowadzący lubią zadawać niezobowiązujące pytania związane z przebiegiem jakiś struktur itp. Na te zajęcia dobrze przyjść przygotowanym, ponieważ w innym przypadku ciężko będzie nam coś z nich wynieść. Na anatomii obowiązuje mianownictwo angielskie i polskie.
CZY NA PIERWSZE ZAJĘCIA NALEŻY PRZYJŚĆ PRZYGOTOWANYM?:
Na pierwsze zajęcia należy przyjść przygotowanym z piętrowej budowy ośrodkowego układu nerwowego oraz powinniśmy potrafić wskazać określone struktury OUNu. Część wiedzy pokrywa się z tą licealną, jednak najlepiej doedukować się z podręcznika. Mocno pomocny jest pierwszy wykład, który nakierowuje studentów na to, czego dokładnie się nauczyć.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wejściówki, u niektórych asystentów zapowiadane, a u innych nie. Składały się
z części teoretycznej i praktycznej (czyli tak zwanych próbnych “szpilek” o których więcej opowiemy za chwilę) lub po prostu jednej z tych form. Niezaliczenie wejściówek nie wiązało się z konsekwencjami, można przystąpić do pierwszego terminu kolokwium, nie mając ich zdanych.
Anatomia podzielona jest na 4 główne działy, OUN + głowa, następnie kończynę górną oraz dolną, potem klatkę piersiową, szyję i grzbiet, kończąc brzuchem
i miednicą.
Część teoretyczna kolokwium składa się z 60 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Natomiast część praktyczna składa się z 20 “szpilek” anatomicznych, 10 do opisania w języku polskim i drugie tyle po angielsku. “Szpilki” polegają
na rozpoznaniu szczegółów anatomicznych na preparatach, w które wbite są właśnie te szpile, stąd określenie na tego typu zaliczenie. Przy jednym stole znajdują się 2 preparaty i na ich rozpoznanie mamy dokładnie 1,5 minuty,
po tym czasie dzwoni dzwonek i przechodzimy do następnego stołu.
Z egzaminu można uzyskać zwolnienie, jeśli z części teoretycznej bądź praktycznej uzyskamy ze wszystkich zaliczeń co najmniej 85%, wtedy nie musimy przystępować do egzaminu praktycznego bądź teoretycznego w zależności
od tego, z czego uda się nam zebrać wymagane procenty.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do nauki anatomii jest “Anatomia Człowieka I-IV Narkiewicz-Moryś”.
To główne źródło wiedzy na GUMEDzie, a zdobytą tam wiedzę, można uzupełniać wykładami, bądź prezentacjami udostępnionymi przez asystentów. Nie ma sensu kupować wielu podręczników, ponieważ najzwyczajniej nie będziecie mieć czasu na przestudiowanie ich wszystkich.
Jeśli chodzi o atlasy, to katedra zaleca “Atlas Anatomii Człowieka Nettera” w wersji polskiej lub angielskiej. Taki atlas warto zabierać ze sobą do prosektorium,
aby nauka na preparatach była łatwiejsza. Świetną opcją jest też “Atlas anatomii klinicznej McMinn”, to wersja z fotografiami preparatów, co szczególnie na początku może ułatwić rozpoznawanie szczegółów anatomicznych.
Większość studentów podczas nauki na temat OUN korzystała z “Neuroanatomii czynnościowej i klinicznej Morysia”, a pozycja ta była nawet zalecana przez asystentów, żeby lepiej zdać kolokwium.
Część studentów doczytywała dodatkowe informacje z “Anatomii Klinicznej Moore”, co też może okazać się momentami pomocne, ponieważ to książka napisana w prostym języku, z masą tabel i ilustracji ułatwiających chłonięcie wiedzy.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywały się raz w tygodniu, a okresowo dwa razy, jak w przypadku pierwszego działu, ponieważ tych informacji do przekazania jest tutaj stosunkowo najwięcej. Wszystkie prowadzone były na platformie Zoom, do której link można znaleźć w “extranecie”.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN?:
Egzamin ma taką samą formę jak dokładnie opisane wcześniej kolokwium,
z tym, że część praktyczna składa się z 25 preparatów do rozpoznania, a część teoretyczna ze 100 pytań testowych jednokrotnego jednokrotnego wyboru.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Podstawą jest regularna nauka. Materiału jest bardzo dużo, więc w przypadku ewentualnych zaległości, trzeba poświęcić dużo czasu i nerwów. Anatomii nie trzeba się bać. Jeśli chodzi o formalinę, to prosektorium Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego posiada bardzo dobry system wentylacji, przez co zapach nie jest uciążliwy. W przypadku, gdy student źle się poczuł, można było odejść od stołu, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Zdarzało się to jednak bardzo rzadko.
Biologia medyczna
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biologii i Genetyki Medycznej
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Bartosz Wasąg
Strona internetowa katedry: https://informator.gumed.edu.pl/79
Lokalizacja sekretariatu: ul. Dębinki 1
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Collegium Biomedicum na 7. piętrze.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu przez drugi semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie precyzuje żadnych wymagań. Tylko na niektóre ćwiczenia studenci potrzebują prostych artykułów papierniczych jak klej biurowy, ale o wszystkim informują wcześniej asystenci.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia częściowo przypominają genetykę z zakresu licealnego, oczywiście
z rozszerzeniem tej wiedzy. Zajęcia składają się z części seminaryjnej, po której studenci wykonują proste ćwiczenia z zakresu genetyki, jak np. rozwiązywanie krzyżówek genetycznych czy prawidłowe układanie chromosomów w kariotypie człowieka.
CZY WIEDZA NA PIERWSZE ZAJĘCIA JEST WYMAGANA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Po każdych zajęciach odbywa się zaliczenie testowe na platformie internetowej. Łącznie było ich 10, a ich zdanie dopuszczało studenta do przystąpienia
do kolokwium zaliczeniowego na koniec semestru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Aby zaliczyć przedmiot, wystarczy uważnie słuchać na wykładach i seminariach,
a także przed samym kolokwium zaliczeniowym zapoznać się z prezentacjami udostępnionymi przez katedrę.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zdalnie poprzez wirtualną platformę Zoom, do której link można znaleźć w “extranecie”.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Przedmiot kończy się kolokwium zaliczeniowym. Kolokwium przeprowadzane jest online na “Moodle” i ma formę testu jednokrotnego i wielokrotnego wyboru.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Na samej nauce najlepiej skupić się pod koniec semestru, przed samym kolokwium zaliczeniowym.
Chemia medyczna
Nazwa Katedry: Katedra i Zakład Chemii Medycznej
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska, prof. uczelni
Strona internetowa katedry: https://informator.gumed.edu.pl/80
Lokalizacja sekretariatu: ul. Dębinki 1
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Collegium Biomedicum na ul. Dębinki 1.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu i trwają przez pierwszy semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebujemy fartuch laboratoryjny, identyfikator i rękawiczki jednorazowe. Należy również wydrukować lub posiadać w pliku pdf skrypt dostępny w “extranecie”, będzie on niezbędny podczas wykonywania doświadczeń.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Część seminaryjna składała się z krótkiej prelekcji, po której studenci wraz
z asystentem rozwiązują zadania z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej.
W części ćwiczeniowej wykonujemy proste doświadczenia chemiczne, posługując się skryptem i słuchając poleceń prowadzącego. Praca na chemii organicznej jest głównie grupowa.
Ćwiczenia należy zaliczyć, oceniana jest praca i wkład własny w wykonane doświadczenie. Na jednych laboratoriach należało zidentyfikować substancję chemiczną w probówce, prawidłowe rozpoznanie związku chemicznego, gwarantowało zdanie zajęć.
CZY NA PIERWSZE ZAJĘCIA NALEŻY PRZYJŚĆ PRZYGOTOWANYM?:
Pierwsze zajęcia to taka powtórka chemii z liceum.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Po wykładach na platformie elarningowej pojawiał się test, który należało rozwiązać od razu po nim.
Po każdych laboratoriach asystent zaliczał dane ćwiczenie. Między innymi,
aby zostać dopuszczonym do egzaminu należało zdać je wszystkie, a w przypadku niepowodzenia, trzeba było przyjść na ćwiczenia jeszcze raz.
Na chemii medycznej do napisania czekają nas dwa kolokwia, składające się z 30 pytań, 10 otwartych i 20 zamkniętych.
Aby uzyskać zwolnienie z egzaminu końcowego, należało z obydwu kolokwiów uzyskać co najmniej 80%.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Aby zdać egzamin i zaliczyć kolokwia wystarczy przestudiować prezentacje wykładowe i seminaryjne udostępnione przez asystentów oraz uważnie czytać skrypt do ćwiczeń.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zdalnie poprzez wirtualną platformę Zoom, do której link można znaleźć w “extranecie”.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin składał się z 20 pytań zamkniętych i 10 pytań otwartych, analogicznie jak kolokwia.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Chemia medyczna przypomina przedmiot z liceum na poziomie rozszerzonym. Problematyczne może być nauczenie się wzorów chemicznych aminokwasów, obowiązujących do drugiego kolokwium. Na zajęcia przyda się również kalkulator złożony z logarytmami, bez niego ani rusz!
Biofizyka
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Fizyki i Biofizyki
Kierownik katedry: dr hab. Piotr Boguś
Strona internetowa katedry: https://informator.gumed.edu.pl/84
Lokalizacja katedry: ul. Dębinki 1
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z biofizyki odbywają się w Collegium Biomedicum na 6 piętrze.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają przez pierwszy semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia należy przynosić wydrukowane materiały do części ćwiczeniowej. Wszystkie pliki dostępne są w “extranecie”. Poza tym, należało przygotować notatki według wytycznych ze skryptu, które też okresowo były sprawdzane przez prowadzących.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części seminaryjnej i ćwiczeniowej. Część seminaryjna,
to po prostu prelekcja asystenta po której czasem zdarzały się wyjściówki, czyli forma weryfikacji wiedzy zdobytej na zajęciach, a ich wynik wpływał na ocenę końcową. Każde ćwiczenia musiały zostać zaliczone na konkretną ocenę, wpisywaną na tak zwane “kontrolki”. Na laboratoriach studenci nauczą się między innymi jak wykonywać EKG czy USG, a także będą przeprowadzać badanie ubytków słuchu.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Po każdym wykładzie na platformie elearningowej udostępniany jest test jednokrotnego wyboru, na którego rozwiązanie studenci mają tydzień.
Aby zostać dopuszczonym do egzaminu, należało zaliczyć jedno kolokwium testowe, składające się z 10 pytań jednokrotnego wyboru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do zaliczenia przedmiotu wystarczy sumienne przygotowanie się z materiałów wykładowych i seminaryjnych udostępnianych przez katedrę.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zdalnie poprzez wirtualną platformę Zoom, do której link można znaleźć w “extranecie”.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin ma formę testową i składa się z 50 pytań jednokrotnego wyboru. Materiał obejmuje wiedzę z wykładów, seminariów i ćwiczeń.
Histologia z cytofizjologią
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Histologii
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med Zbigniew Kmieć
Strona internetowa katedry: https://informator.gumed.edu.pl/53
Lokalizacja sekretariatu: ul. Dębinki 1
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Collegium Biomedicum na ul. Dębinki 1 na piętrze nr 1.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają przez dwa semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia żadnych wymagań, oprócz kredek i zeszytu na jedne zajęcia.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Pierwsze kilka zajęć to tylko prelekcje na dany histologiczny temat. To cykl 3-4 zajęć, po których przyjmowały one już formę ćwiczeń. Każde ćwiczenia zaczynają się od wejściówki, a następnie krótkiej prelekcji z bieżącego tematu, po pracę z mikroskopami, które mają wbudowane tablety. Katedra zaznacza, że należy robić zdjęcia widoku spod mikroskopu właśnie dzięki tym urządzeniom, a następnie wysyłać je na maila, aby tworzyć cyfrowy atlas z preparatami histologicznymi, ponieważ asystent mógł prosić o pokazanie tych zdjęć. Na jedne zajęcia potrzebne są kredki i zeszyt, a mowa tutaj o ćwiczeniach na temat krwi.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Po pierwszych zajęciach z serii prelekcji na platformie elearningowej udostępniane były testy zaliczeniowe. Natomiast na części ćwiczeniowej każde zajęcia rozpoczynały się od wejściówki z teorii z bieżącego tematu, które były niczym innym jak testem jednokrotnego wyboru, z tym że oceny liczyły się do dopuszczenia do egzaminu (aby zostać dopuszczonym do egzaminu, należało uzyskać co najmniej 50% ze wszystkich) i końcowej oceny.
Histologia podzielona jest na 3 działy, a w związku z tym są 3 kolokwia praktyczne i teoretyczne. Każda część teoretyczna składa się z 65 pytań jednokrotnego wyboru, a część praktyczna z 10 preparatów, czyli tak zwanych “szkiełek” do rozpoznania.
Na części preparatów należy opisać zaznaczony strzałką pod mikroskopem szczegół histologiczny, a na reszcie po prostu napisać skąd pochodzi wycinek, jaka to tkanka.
Aby zostać dopuszczonym do egzaminu z kolokwiów również należy mieć co najmniej 50%, gdy nie udało się osiągnąć tego wyniku, to do napisania czeka “rozbójnik”, czyli forma zaliczenia poprawkowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do nauki na egzamin powinny być materiały z wykładów i prelekcji udostępniane przez asystentów, ponieważ niejednokrotnie zawierają one informacje, których na próżno szukać w podręcznikach. Natomiast jeśli chodzi o wejściówki i kolokwia, to książką wymaganą jest “Histologia Junqueira” i szczególnie zawarte w niej aspekty kliniczne. Sporo osób doczytywało też potrzebne informacje z “Histologii Sawickiego”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zdalnie poprzez wirtualną platformę Zoom, do której link można znaleźć w “extranecie”.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin wygląda podobnie jak kolokwium, z tym, że do rozpoznania jest 15 szkiełek i 80 pytań teoretycznych jednokrotnego wyboru.
Higiena
Nazwa katedry: Zakład Higieny i Epidemiologii
Strona internetowa katedry: https://informator.gumed.edu.pl/20
Lokalizacja sekretariatu: ul. Dębinki 7/15
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na ulicy Dębinki 7/15 na drugim piętrze.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i prowadzone są w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia nie ma sprecyzowanych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia polegają przede wszystkim na pracy w grupie. Tematy zadań są różne,
ale np. zadaniem studentów jest ułożenie diety dla konkretnego pacjenta
lub odpowiedzenie na zagadnienia zadane przez prowadzącego. Następnie wykonana praca była oceniana przez asystenta, z czego uzyskać można było zaliczenie ćwiczeń. Aby zostać dopuszczonym do kolokwium końcowego, należało zaliczyć wszystkie zajęcia.
CZY NA PIERWSZYCH ZAJĘCIACH WIEDZA JEST POTRZEBNA?:
Wiedza nie jest weryfikowana na pierwszych zajęciach.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Po każdym wykładzie na studentów czeka test jednokrotnego wyboru na platformie “Moodle”.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do zaliczenie kolokwium końcowego jest sumiennie przerobienie
i opracowanie artykułów przygotowanych i udostępnionych przez katedrę.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zdalnie poprzez wirtualną platformę Zoom, do której link można znaleźć w “extranecie”.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Kolokwium zaliczeniowe odbywa się stacjonarnie, składa się z 50 pytań jednokrotnego wyboru.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Zaliczenie nie sprawi nam problemu jeśli zapoznamy się z materiałami udostępnionymi przez katedrę.
Czynności pielęgnacyjne
Nazwa katedry: Pracownia Teorii i Podstaw Pielęgniarstwa
Strona internetowa katedry: https://informator.gumed.edu.pl/286t286
Lokalizacja sekretariatu: ul. Dębinki 7
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na ul. Dębinki 7/15 na piętrze nr 3.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia to po prostu dwa spotkania, jedno czysto teoretyczne, a drugie praktyczne. Kurs prowadzony jest w pierwszym semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest fartuch laboratoryjny, rękawiczki jednorazowe i obuwie medyczne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia to dwa długie spotkania. Na pierwszym studenci nauczą się podstaw teoretycznych i dowiedzą się między innymi jak funkcjonuje szpital oraz jak segregować odpady medyczne, a także poznają przebieg podstawowych procedur medycznych. Na drugich zajęciach, przyswojoną wiedzę będziecie mogli zweryfikować w praktyce, ćwicząc higieniczne mycie rąk, pobieranie krwi czy wkłucia na fantomach, a chętne osoby mogą praktykować na sobie nawzajem.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Zdobyta wiedza weryfikowana jest przez zaliczenie końcoworoczne.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?
Do zaliczenia przedmiotu wystarczy wiedza zdobyta na części teoretycznej z zajęć.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Zaliczenie teoretyczne to 10 pytań jednokrotnego wyboru z części teoretycznej,
a część praktyczna zaliczana jest na podstawie pomiaru pulsu i ciśnienia na fantomie, metodą z wykorzystaniem mankietu mechanicznego z zegarkiem.
Biologia molekularna
Nazwa katedry: Zakład Onkologii Translacyjnej
Kierownik katedry: prof. dr hab. Anna Żaczek
Strona internetowa katedry: https://informator.gumed.edu.pl/469
Lokalizacja sekretariatu: ul. Dębinki 1
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w Collegium Biomedicum.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się co tydzień i trwają przez cały pierwszy semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie stawia wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części seminaryjnej i ćwiczeniowej, ze skupieniem uwagi
na molekularnych mechanizmach zachodzących w komórce. Przedmiot w głównej mierze składa się z prelekcji prezentowanych przez asystentów.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Po każdym wykładzie na platformie elearningowej pojawia się test, który należy rozwiązać.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawowym źródłem wiedzy na przedmiocie powinny być prezentacje
z wykładów i seminariów oraz inne udostępnione materiały przez katedrę.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zdalnie poprzez wirtualną platformę Zoom, do której link można znaleźć w “extranecie”.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Na koniec przedmiotu, aby zaliczyć przedmiot należy zdać test jednokrotnego wyboru.
Embriologia
Nazwa katedry: Zakład Embriologii w Katedrze Anatomii
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Mirosława Cichorek, prof. uczelni
Strona internetowa katedry: https://informator.gumed.edu.pl/339
Lokalizacja sekretariatu: ul. Dębinki 1
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się w Collegium Biomedicum, tak samo jak seminaria,
z tym że do budynku wchodzi bocznym wejściem na pierwsze piętro.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie i trwają przez cały pierwszy semestr,
a kończą się zaliczeniem na przełomie marca/kwietnia w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia brak wymaganych rzeczy dodatkowych.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia to głównie seminaria, podczas których słucha się prelekcji asystenta. Podczas ćwiczeń brak wejściówek czy innych form sprawdzających wiedzę.
Po części wprowadzającej, prelegent rozdawał kartki z określonymi zadaniami, które wspólnie rozwiązywali wszyscy studenci.
W toku zajęć przewidziane jest kilka ćwiczeń, na którym możecie między innymi obejrzeć preparaty embriologiczne.
CZY NA PIERWSZE ZAJĘCIA NALEŻY PRZYJŚĆ PRZYGOTOWANYM?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Co dwa tygodnie po wykładzie, na platformie elearningowej udostępniany jest test jednokrotnego wyboru do rozwiązania.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podręcznik zalecany przez katedrę to “Embriologia Langmana”, jednak
do zaliczenia przedmiotu wystarczy sumienne przerobienie wszystkich prezentacji
i materiałów dodatkowych udostępnionych przez asystentów. W 2022 r. ukazał się skrypt przygotowany przez wykładowców z katedry, w którym zawarte są również wystarczające informacje, aby przejść przez embriologię bez szwanku.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykład odbywa się raz w tygodniu i trwa 1h 30 min.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE:
Egzamin jest podobny do kolokwium, ponieważ składa się również z dwóch części z tym, że część praktyczna to 10 szkiełek, a teoria stanowi 60 pytań.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Histologia z embriologią to ciężki przedmiot do którego należy się solidnie przyłożyć. Podstawą jest wiedza teoretyczna, aby zaliczanie wejściówek i kolokwiów nie stanowiło problemów.
Historia medycyny z elementami filozofii
Nazwa katedry: Zakład Historii i Filozofii Nauk Medycznych
Kierownik katedry: dr hab. Adam Szarszewski
Strona internetowa katedry: https://informator.gumed.edu.pl/19
Lokalizacja sekretariatu: ul Tuwima 15
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w AGN na al. Zwycięstwa 41/42
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się przez część danego semestru, a prowadzone są dla części roku w pierwszym, a dla drugiej w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Brak sprecyzowanych wymagań przez katedrę.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia były seminariami i potrafiły trwać około 3/4 godziny zegarowe. Tematy poruszone przez prelegenta były bardzo ciekawe. Asystent angażował studentów
w dyskusję, poprzez pytania rzucane w tłum.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Wiedza potrzebna do zaliczenia przedmiotu znajduje się w materiałach udostępnionych przez katedrę na platformie “extranet”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się zdalnie poprzez wirtualną platformę Zoom, do której link można znaleźć w “extranecie”.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Zaliczenie przeprowadzane jest online i to test jednokrotnego wyboru z materiałów udostępnionych przez katedrę.
Informatyka i biostatystyka
Nazwa katedry: Zakład Biostatystyki i Sieci Neuronowych
p.o. Kierownika: dr hab. med. Dariusz Świetlik
Strona internetowa katedry: https://informator.gumed.edu.pl/345
Lokalizacja sekretariatu: ul. Dębinki 1
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywały się w Collegium Biomedicum na piętrze nr 7.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia dla połowy roku odbywają się w pierwszym semestrze, a dla drugiej połowy w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Brak wymagań sprecyzowanych przez katedrę.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone w sekcjach. Część informatyczna składa się z nauki pracy
w programie Microsoft Excel, gdzie studenci nauczą się jak poprawnie korzystać
z komend i funkcji, które oferuje program. Część biostatystyczna to praca w SOFA Statistics, tutaj prowadzący czasem robili testowe zaliczenia, jednak nie miały one znaczącego wpływu na zdanie przedmiotu.
Po zaliczeniu końcowym odbywało się jeszcze kilka ćwiczeń w większych grupach, na których studenci przygotowywali prezentacje multimedialne na zadane przez prowadzącego tematy.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest przez zaliczenie na koniec przedmiotu.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Każda grupa pisała zaliczenie na jednym z ostatnich zajęć, a polegało ono na pracy w programach statystycznych i odpowiadaniu na pytania prawda/fałsz.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Warto notować na bieżąco na zajęciach, aby przypomnieć sobie przerabiane komendy i polecania przed zaliczeniem.
Język angielski w medycynie
Nazwa katedry: Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych
p.o. Kierownika: dr Anna Kuciejczyk
Strona internetowa katedry: https://spnjo.gumed.edu.pl/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Dębinki 1b
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Miejsce prowadzenia zajęć zależy od prowadzącego. Ćwiczenia mogą odbywać się na ul. Tuwima 15, w AGN na ul. Dębinki 1, a także w Centrum Medycyny Inwazyjnej.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, rozpoczynają się w drugim semestrze
i kończą pod koniec drugiego roku studiów.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest skrypt dostępny na platformie “extranet”.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane w grupach 18 osobowych. Język angielski wykładany jest na dwóch poziomach, a przydział do konkretnej grupy zależał od wyniku matury
z języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Zajęcia te przypominają przedmiot licealny, ponieważ podczas ćwiczeń studenci uczą się słownictwa medycznego, poznają gramatykę, czytają teksty ze zrozumieniem itp.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez testy zaliczeniowe po kilku przerobionych tematach. Testy te zawierają zagadnienia związane ze słownictwem, gramatyką itp. Niemniej wszystko zależy od prowadzącego, ponieważ część asystentów robiła co zajęcia wejściówki.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do nauki języka angielskiego jest skrypt na “extranecie”.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
W ciągu semestru odbywa się kilka testów, a na koniec wyciąga się średnią arytmetyczną ze wszystkich wyników, która stanowi ocenę semestralną.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Aby zostać zwolnionym z egzaminu należy mieć średnią ocen co najmniej 4.5
z ocen semestralnych.
Socjologia medycyny
Nazwa katedry: Zakład Socjologii Medycyny i Patologii
p.o. Kierownika: dr n. hum. Agata Janaszczyk
Strona internetowa katedry: https://informator.gumed.edu.pl/22
Lokalizacja sekretariatu: ul. Tuwima 15
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w AGN na ul. Dębinki 1
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w pierwszym lub drugim semestrze,
w zależności od ułożenia harmonogramu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Brak szczegółowych wymagań ze strony katedry.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia polegają na dyskusji na tematy wyszczególnione przez asystentów,
a na przygotowanie do rozmowy jest tydzień. Dodatkowo na “extranecie” udostępnione są pytania pomocnicze, na które można, ale nie trzeba odpowiadać przed ćwiczeniami. W zależności od prowadzącego za bycie aktywnym na zajęciach odstawało się plusy i dodatkowe punkty do zaliczenia końcowego. Warto sprawdzić długość tekstu wskazanego przez asystenta, z którym powinniśmy się zapoznać, ponieważ może być to kilkanaście stron o wymagającej tematyce, czego lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie na koniec semestru. W trakcie zajęć oceniana jest również aktywność i przygotowanie do zajęć.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do nauki są materiały udostępniane przez asystentów na platformach internetowych.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Zaliczenie końcowe to kolokwium, które zawierało pytania zarówno otwarte jak
i zamknięte, a podstawą do zdania, było dobre zapoznanie się z materiałami udostępnionymi przez asystentów.
Szkolenie BHP
Samo szkolenie opisaliśmy już na samym początku. Aby zaliczyć pierwszy rok, należy zdać test BHP.
Edukacja informacyjna
Seria prezentacji online poświęcona temu jak wypożyczać, zwracać książki
w bibliotece itp. Duży nacisk kładziony jest na wyszukiwanie informacji w bazach bibliotecznych.
Po przejrzeniu przygotowanych materiałów do zaliczenia jest test jednokrotnego wyboru, który przypominał test podsumowujący szkolenie BHP.
Fakultety
Każdy student ma obowiązek w ciągu roku wyrobić 30 godzin zajęć fakultatywnych. Upraszczając, możesz zrobić 2 fakultety po 15 godzin lub czasem trafiają się zajęcia trwające 30 godzin. Zapisy na zajęcia dodatkowe, startują na przełomie października i listopada, oczywiście dzień i godzina początku są wcześniej podawane do wiadomości studentów. Fakultet wybiera się poprzez stronę. Jednak uprzedzamy, że czasem bardzo ciężko zapisać się na swój wymarzony przedmiot, ponieważ serwery na początku bywają przeciążone, a miejsca na najbardziej oblegane zajęcia rozchodzą się bardzo szybko.
Warsztaty z psychologii
Nazwa katedry: Zakład Psychologii Klinicznej
Lokalizacja sekretariatu: ul. Tuwima 15
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są raz w tygodniu i trwają przez pierwszy bądź drugi semestr, w zależności od ułożenia harmonogramu.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone z psychologiem, gdzie studenci poznają metody walki
ze stresem, dodatkowo dowiedzą się, jakim typem osobowości są, gdy działają pod presją. Dużo pracy w grupach na zajęciach i psycholog, który je prowadzi kładzie nacisk na aktywność i zaangażowanie w dyskusję.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?:
Aby zaliczyć ten przedmiot, należy być obecnym na każdych zajęciach.
Praktyki z zakresu "Opieki nad chorym"
W ciągu roku studenci dostają dwie książeczki. Jedna przeznaczona jest
na praktyki po pierwszym roku, a druga na wyższe lata. W książeczkach znajduje się miejsce na podpis i potwierdzenie odbycia praktyk. Kończąc praktyki, udajemy się do pielęgniarki oddziałowej, gdzie odbywaliśmy praktyki, z prośbą o wpisanie terminu w którym byliśmy obecni na oddziale i o podpis z pieczątką na końcu.
Z wypełnionym dokumentem udajemy się do opiekuna roku, który aktualizuje nasze dane w systemie, zaliczając tym samym praktykę wakacyjną.
Komunikacja na zajęcia
Najbliższy przystanek tramwajowy “Uniwersytet Medyczny” znajduje się naprzeciwko AGN. Tramwaje, którymi dostaniemy się w to miejsce, mają numer 2,3,4,6,9 i 12.
Jeśli chodzi o autobusy, to przystanek “Dębinki” dojedziemy linią 131, a na “Uniwersytet Medyczny” połączeniem nr 63 i 68.
Osoby mieszkające poza Gdańskiem, mogą dojechać pod uczelnię Szybką Koleją Miejską, wysiadając na przystanku “Politechnika” lub “Stocznia” na Kampus dojdziemy w około 15 minut spacerem.
Mieszkanie
Gdański Uniwersytet Medyczny leży w dzielnicy Aniołki, więc chcąc wynajmować mieszkanie jak najbliżej uczelni, najlepiej będzie poszukać czegoś w tej okolicy. Można wybrać też dzielnice sąsiadujące, czyli Śródmieście lub Wrzeszcz, skąd dojedziemy na uczelnię w około 8 minut tramwajem. Ciekawą opcją jest wybór Chełmu, gdzie można poczuć klimat typowego polskiego osiedla z lokalnymi sklepikami, specyficzną infrastrukturą itp. Mimo tego, że dzielnica znajduje się stosunkowo daleko od uczelni, to ceny wynajmu są również niższe i dojazd na Kampus też nie powinien sprawić problemu. Dojeżdżają stąd bezpośrednio na Wydział 3 tramwaje i jeden autobus.
Ciekawostki
Maile studenckie nie są przydzielane przez uczelnię, a studenci sami wymyślają nazwę użytkownika, dlatego warto podejść poważnie do tematu i nie przesadzać
z kreatywnością przy tworzeniu nazwy, ponieważ maile potem obsługiwane są przez katedry i korzystamy z nich aby logować się do wszystkich platform uczelni.
Przed każdymi zajęciami należy uzupełniać ankiety covidowe, można powiedzieć, że ważność tych ankiet obowiązuje do dłuższej przerwy od zajęć, tzn. dwa tygodnie. Po tym okresie ponownie należy wypełniać taką ankietę, aby zostać wpuszczonym na zajęcia.
Warto dodać, że kolokwia z części teoretycznej na GUMedzie przeprowadzane są w soboty. Mowa tutaj konkretnie o anatomii, histologii, chemii medycznej.
Zakończenie
Drodzy czytelnicy, mamy nadzieję, że przygotowany przez nas poradnik wystarczająco rozwiał Wasze wszelkie pytania i wątpliwości związane z wyborem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na swoją Alma Mater. Jeśli przeczytaliście artykuł i coś dalej pozostaje dla Was niejasne, nie bójcie zadać się pytania na naszej grupie na Facebooku, dołożymy wszelkich starań, aby Wam pomóc. Odwiedźcie też profil na instagramie @biolciak, bez której pomocy poradnik by nie powstał, dowiecie się też od niej więcej szczegółów związanych z pierwszym rokiem jak i z całą Gdańską Uczelnią Medyczną.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: