Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Niniejszy poradnik skierowany jest dla naszych przyszłych koleżanek i kolegów, którzy będą chcieli dowiedzieć się czegoś o uczelniach medycznych w Polsce, a w szczególności na temat studiowania kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Również chcielibyśmy pomóc nowoprzyjętym adeptom medycyny odnaleźć się w nowej rzeczywistości oraz ułatwić im stawianie pierwszych kroków na tej uczelni.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki? Rozpoczęcie roku akademickiego oraz immatrykulacja odbywa się zwykle 1 października, a jeśli dzień ten wypada w weekend, to uroczystość przesuwana jest na najbliższy poniedziałek po tej dacie. Zgodnie ze zwyczajem, obowiązuje wtedy dzień rektorski, czyli nie są wtedy prowadzone żadne zajęcia. Warto zaznaczyć, że obecność na tym wydarzeniu nie jest obowiązkowa ani weryfikowana, więc żaden student nie jest zobligowany, aby brać udział w oficjalnym rozpoczęciu roku akademickiego. Z rozpoczęciem studiów wiąże się konieczność odbycia licznych szkoleń jak na każdej uczelni i Uniwersytet Zielonogórski nie jest wyjątkiem. Świeżo przyjęci studenci w poczet uczelni, powinni przejść przez szkolenie BHP. Zwykle prowadzone jest ono w formie zdalnej (kończy się zaliczeniem testowym), a o większej ilości szczegółów można dowiedzieć się z maila, który wysyłany jest przez dziekanat tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego i zawiera wszystkie potrzebne linki, terminy i harmonogramy. Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego organizuje również szkolenie biblioteczne w formie webinarium, na którym studenci dowiedzą się między innymi jak odnaleźć się w tym miejscu oraz jak wypożyczać, przedłużać, czy zwracać książki.
2. Czym jest grupa dziekańska? Grupa dziekańska to odpowiednik szkolnej klasy. Studentów w Zielonej Górze nie ma wielu, a taka grupa składa się z około 10 osób, gdzie obowiązuje przydział alfabetyczny, zgodnie z kolejnością nazwisk. Następnie, takie struktury tworzą grupy seminaryjne, w skład których wchodzi kilka grup dziekańskich. Jak dowiedzieć się, do jakiej grupy należę? Przed rozpoczęciem roku akademickiego dowiemy się tego z maila wysłanego przez dziekanat.
3. Kim jest starosta grupy? To osoba reprezentująca swoją grupę dziekańską. Jego wybór następuje poprzez głosowanie spośród osób chętnych na utworzonej konwersacji w aplikacji Messenger. Zadaniem starosty jest kontakt z prowadzącymi zajęcia i dziekanatem, a także załatwianie spraw w imieniu studentów, aby nie dochodziło do sytuacji, gdzie reprezentanci władz uczelni czy wykładowcy zasypywani są sprawami studenckimi z osobna. Bardzo usprawnia to działanie, a dzięki temu dostaniemy zapewne odpowiedź szybciej, niż gdybyśmy załatwiali to na własną rękę. Grupę seminaryjną reprezentuje zwykle jeden z wybranych wcześniej starostów grup dziekańskich.
4. Kim jest starosta roku? Starosta roku wybierany jest na tej samej zasadzie co starosta grupy, a jego rola to reprezentacja całej społeczności akademickiej danego roku. Będzie on ustalał terminy egzaminów w sesji, czy kontaktował się z wykładowcami i prowadzącymi, aby załatwiać sprawy związane z przebiegiem nauczania przedmiotu dla całego roku (przypominamy, że starosta grupy odpowiada tylko w imieniu grupy, mimo iż kontaktuje się z tymi samymi osobami). To ważna funkcja, dlatego najlepiej wybrać odpowiedzialną osobę do pełnienia jej.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię? Dziekanat Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu znajduje się na ulicy Zyty 28. Aktualnie w Zielonej Górze większość spraw załatwia się drogą mailową bądź telefoniczną. Kontakt do wszystkich reprezentantów władz uczelni znajduje się tutaj, jednak najlepiej kontaktować się z Panią Edytą Boczkowską, która zajmuje się sprawami studenckimi. W dziekanacie student może załatwić kwestie związane z przebiegiem studiów.
6. Czym jest wirtualny dziekanat? Na Uniwersytecie Zielonogórskim nie ma typowego „wirtualnego dziekanatu”. Większość spraw załatwia się poprzez BOS, czyli Biuro Obsługi Studenta, gdzie do kierunku lekarskiego przypisany jest BOS4. Platformą, gdzie możemy sprawdzić swoje wyniki z zaliczeń i egzaminów, sprawy związane z przebiegiem studiów czy złożyć wnioski stypendialne, jest tak zwany „studnet”. Student może tam również uzyskać elektroniczną legitymację.
7. Czy można być ze znajomym w grupie? Sprawa nie jest zero-jedynkowa, a każda prośba rozpatrywana jest indywidualnie. Po przydzieleniu do grup, należy skontaktować się bezpośrednio ze starostą roku, który sprawdzi czy taka możliwość istnieje, jeśli grupa nie zawiera już maksymalnej liczby członków (10 osób), to przeniesienie z jednej do drugiej nie powinno stanowić problemu, a co za tym idzie jest to sposób na studiowanie razem z kolegą. Drugą możliwością jest wymienienie się z kimś pomiędzy grupami (osoba z którą się wymieniamy zajmuje miejsce w naszej starej grupie.
Autorstwa Si_sebol – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28592921
8. Biblioteka Główny oddział biblioteki znajduje się na al. Wojska Polskiego 71. Każdy student powinien wybrać się w to miejsce na początku roku akademickiego, jeśli tylko chce korzystać z zasobów bibliotecznych, ponieważ właśnie tutaj wyrobić można kartę, która nas do tego upoważnia. Poza standardowym zwrotem i wypożyczeniem książek, dla chętnych udostępniona została czytelnia. Biblioteka posiada swoją stronę internetową, gdzie można dokonać rezerwacji interesującej nas pozycji, a o jej dostępności zostaniemy poinformowani poprzez wiadomość email. Po więcej informacji związanych z tym miejscem odsyłamy Was właśnie na oficjalny portal biblioteczny.
9. Gdzie obywają się zajęcia na 1. roku? Zajęcia na pierwszym roku odbywają się na ul. Energetyków, ul. Monte Cassino, ul. Zyty oraz na ul. Szafrana. Budynki zlokalizowane są od siebie mimo wszystko w sporej odległości, dlatego najlepiej przemieszczać się pomiędzy nimi przy użyciu swojego samochodu, komunikacji miejskiej, a dla bardziej wytrwałych dystans ten można pokonać na własnych nogach. Koło budynków akademickich znajdują się przystanki autobusowe, więc bez problemowo dojedziemy tam z każdego miejsca w Zielonej Górze.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych? Poza faktem, że studenci niestacjonarni musza płacić za edukację z własnej kieszeni, to sam tok studiów nie różni się od tego, którym idą studenci stacjonarni. Zajęcia prowadzone są z tymi samymi asystentami, zaliczenia odbywają się w tych samych terminach, a więc nie ma tu mowy o żadnej faworyzacji którejś z grup. Warto zaznaczyć, że zgodnie z polskim prawem, studenci stacjonarni i niestacjonarni nie mogą znajdować się w tej samej grupie dziekańskiej, a więc grupy dla jednych i drugich tworzone są osobno.
11. Legitymacje Wyrobienie legitymacji kosztuje 22zł, a opłaty dokonuje się poprzez wspomnianą wcześniej platformę „studnet”. Odbiera się ją zwykle na początku października, można zrobić to osobiście, ale zwykle preferuje się, aby starosta odebrał je w imieniu całej swojej grupy. Poza standardowymi ulgami, przysługującymi z racji posiadania legitymacji, dzięki temu dokumentowi będziemy mogli wyrobić kartę biblioteczną.
12. Stypendium naukowe na 1. roku Student będący laureatem bądź finalistą olimpiady przedmiotowej stopnia centralnego w liceum, może starać się o stypendium rektora. Władze uczelni przewidziały takie honorarium dla osób z wybitnymi osiągnięciami naukowymi, więc warto zapoznać się ze szczegółami jego przyznawania, dlatego odsyłamy Was na stronę Działu Spraw Studenckich.
13. Akademik Uniwersytet Zielonogórski oferuje 6 akademików, a mianowicie „Wcześniak”, „Vicewersal”, „Piast”, „Rzepicha”, „SBM” i „Ziemowit”. Oczywiście, dla studentów kierunku lekarskiego najwygodniej będzie wybrać ten dom studenta, który znajduje się najbliżej względem budynków w których odbywają się zajęcia, a więc najlepszy powinien okazać się „Piast”, „Rzepicha” i „SBM”. Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów i sposobie starania się o miejsce w akademikach znajdziecie na stronie Działu Spraw Studenckich.
14. Plan zajęć Plan zajęć będziemy mogli znaleźć na naszej wirtualnej platformie, jednak szukanie go w tym miejscu może okazać się dość problematyczne, ale na szczęście mamy alternatywę. Harmonogramy dostępne są pod podanym w tym miejscu linkiem, gdzie znajduje się plan z rozpisanymi ćwiczeniami, seminariami i wykładami dla każdej z grup.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek? W roku akademickim najważniejsza jest dobra organizacja czasu i przede wszystkim wybranie najbardziej odpowiadającego sobie sposobu nauki. Oczywiście, zdarzają się tygodnie, gdy należy przysiąść do książek, ale często są również okresy, w których można pozwolić sobie na więcej czasu wolnego. Co ważne, nie rezygnuj ze swoich pasji, zainteresowań i hobby, a także z wyjść ze znajomymi, taki reset lub odpoczynek od nauki jest konieczny i zbawienny, a często przyniesie nawet korzyści poprzez łatwiejsze przyswajanie wiedzy w późniejszym czasie.
Autorstwa Mohylek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4112257
16. Wyprawka na 1. rok Zazwyczaj asystenci, prowadzący i wykładowcy mówią o wymaganych rzeczach na pierwszych zajęciach, które z reguły są organizacyjne, idąc na studia nie musisz wiedzieć wszystkiego od razu. Chcąc jednak wymienić absolutne „must have”, należy wspomnieć o zakupie fartucha prosektoryjnego (może być to fartuch medyczny, najlepiej posiadać dwa dla zachowania higieny i czystości), czepka anatomicznego, pęsety anatomicznej i skalpela. Dodatkowo potrzebne będą nam kredki do rysowania, gładki zeszyt oraz pomocny może okazać się kalkulator.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni? Przepisanie przedmiotów na Uniwersytecie Zielonogórskim jest możliwe, jednak chcemy zaznaczyć, że powodzenie tej akcji zależy głównie od tego jaki przedmiot próbujemy przepisać. Co należy zrobić? W pierwszej kolejności z wydrukowanym sylabusem udajemy się do kierownika katedry i to z nim dogadujemy szczegóły zaliczenia, jeśli wyrazi on zgodę, to potrzebne będzie nam również potwierdzenie, że przedmiot zaliczyliśmy na innej uczelni.
18. Platforma elearningowa Platformą elearningową wykorzystywaną przez studentów jest tak zwany „CM”. Tam będziemy mogli sprawdzić oceny cząstkowe, znajdziemy dodatkowe materiały dydaktyczne publikowane przez asystentów, czy napiszemy zaliczenia z niektórych przedmiotów.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka? Wejściówka to taki odpowiednik licealnej kartkówki, gdzie sprawdzane jest nasze przygotowanie do zajęć, ponieważ zazwyczaj weryfikowana jest wiedza poprzez zagadnienia, które będą dopiero omawiane. Kolokwium to test cząstkowy z danej partii materiału, obejmuje więcej zagadnień niż wejściówka. Egzamin to zaliczenie całościowe z przedmiotu. Weryfikowany materiał jest obszerny i zwykle obejmuje zagadnienia z wykładów, ćwiczeń i seminariów. Wszystkie informacje dotyczące form zaliczeń znajdują się w sylabusach przedmiotów dostępnych na stronie uczelni.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne? Podczas ćwiczeń, seminariów i wykładów posiadanie obuwia zamiennego nie jest weryfikowane ani wymagane. Tak na prawdę popularne „crocsy” potrzebne będą nam dopiero na praktyki wakacyjne, czyli na zajęcia w szpitalu.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO
Rektor:
prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski
Prorektor ds. Studenckich:
dr hab. Barbara Literska, prof. UZ
Prorektor ds. Jakości Kształcenia:
prof. dr hab. inż. Magdalena Graczyk
Prorektor ds. Współpracy z Gospodarką:
dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ
Prorektor ds. Rozwoju i Finansów:
dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ
Prorektor ds. Collegium Medicum:
prof. dr hab. n. med. Maciej Zabel
WŁADZE COLLEGIUM MEDICUM
Dziekan:
dr hab. n. med. Agnieszka Ziółkowska, prof. UZ
Prodziekan ds. Studiów i Studentów:
dr hab. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ
Prodziekan ds. Klinicznych:
dr n. med. Róża Poźniak-Balicka
Przedmioty
PRZEDMIOT
SEMESTR
FORMA ZAKOŃCZENIA
Biofizyka
1
egzamin
Anatomia
1+2
egzamin
Biostatystyka
1
zaliczenie na ocenę
Biochemia z elementami chemii
1
egzamin
Parazytologia
2
zaliczenie na ocenę
Informatyka
2
zaliczenie na ocenę
Język angielski medyczny
2+3+4
zaliczenie na ocenę, egzamin po 4 semestrze
Socjologia medycyny
2
zaliczenie na ocenę
Historia medycyny
2
zaliczenie na ocenę
Etyka lekarska z elementami profesjonalizmu
2
zaliczenie na ocenę
Cytofizjologia
2
zaliczenie na ocenę
Biologia molekularna
2
egzamin
Zajęcia fakultatywne
1+2
zaliczenie
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE? Na pierwszym roku jest sporo przedmiotów na naukę których musimy poświęcić sporo czasu, głównie jednak skupić powinniśmy się na anatomii i histologii, ponieważ przedmioty te trwają przez dwa semestry i są absorbujące oraz wymagające.
Opis przedmiotów
Biofizyka
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym A29 na ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się z części wykładowej (30h lekcyjnych) oraz ćwiczeniowej (30h lekcyjnych) po 2 godziny lekcyjne w tygodniu z każdej z nich. Biofizyka prowadzona jest przez pierwszy semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęciach przydatny może być kalkulator do obliczeń matematycznych, aby ułatwić sobie działanie na ćwiczeniach.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Część ćwiczeniowa to po prostu laboratoria. Na początku tej formy zajęć, na studentów do napisania czeka krótki test składający się z pytań jednokrotnego wyboru, należy je wszystkie zdać. Wykonywane ćwiczenia mają na celu zaznajomić nas z różnymi biofizycznymi procesami zachodzącymi w ciele człowieka, dlatego między innymi poruszane będą tematy związane z optometrią lub pomiarem ciśnienia tętniczego. Po wykonanym doświadczeniu biofizycznym, piszemy sprawozdanie z naszej pracy, zwykle dobieramy się w grupy 2-3 osobowe i jest to swego rodzaju praca wspólna. Gotowe sprawozdanie wysyła się do asystenta, aby ten zaliczył ćwiczenia.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana, zwykle przekazywane są wtedy informacje organizacyjne.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest poprzez wejściówki na początku każdych ćwiczeń, z których dostaje się oceny. W przypadku nieuzyskania zaliczenia, należy powtórzyć ćwiczenia. Ocena końcoworoczna jest średnią ocen z egzaminu oraz części laboratoryjnej.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Pozycją zalecaną przez asystentów jest “Biofizyka Jaroszyka”, jednak chcemy zaznaczyć, że dobre przerobienie materiału wykładowego i przyswojenie wiedzy przekazywanej na ćwiczeniach wystarczy do zdania egzaminu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady prowadzone są raz w tygodniu i trwają 2 godziny lekcyjne. Warto na nie uczęszczać i robić notatki, ponieważ może okazać się to pomocne w trakcie sesji egzaminacyjnej.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Egzamin pisany jest w zimowej sesji i składa się z testu z pytaniami jednokrotnego wyboru. Jak wspominaliśmy wcześniej, warto przyłożyć się do przerobienia materiałów wykładowych, ponieważ stanowią one podstawę do zaliczenia.
Biostatystyka
Nazwa katedry: Zakład Statystyki Matematycznej i Ekonometrii Instytut Matematyki Kierownik ćwiczeń: dr Arkadiusz Kozioł
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym A29 na ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Przedmiot składa się z 15 godzin wykładów (po 1 godzinie lekcyjnej w każdym tygodniu) oraz z 30 godzin laboratoriów ( po 2 godziny lekcyjne w każdym tygodniu). Zajęcia odbywają się w pierwszym semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia nie będą potrzebne nam żadne dodatkowe przedmioty.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Część laboratoryjna to wykonywanie zadań i poleceń podawanych przez asystenta. Głównie pracuje się na komputerach w programie Microsoft Excel oraz Statistica. Oczywiście jeśli coś nam nie wychodzi, to warto poprosić prowadzącego o pomoc, żeby się tego nauczyć, ponieważ na zaliczeniu już na takie wsparcie nie możemy liczyć.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Zdobyta wiedza weryfikowana będzie na kilka sposobów. Jednym z nich jest ocena pracy na podstawie wykonywanych ćwiczeń komputerowych zadanych przez asystenta. Do przygotowania czeka nas także projekt w grupie 3 osobowej oraz kolokwium sprawdzające ze znajomości testów klinicznych i różnych rodzajów badań naukowych.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Książką polecaną jest “Statystyka Medyczna w Zarysie”, jednak szczerze mówiąc nie będzie on niezbędny, ponieważ uważne słuchanie na wykładach czy laboratoriach wystarczy do zaliczenia przedmiotu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady prowadzone są przez Pana Profesora i warto na nich słuchać oraz być uważnym, ponieważ przekazana wiedza może okazać się pomocna podczas zaliczenia na koniec semestru.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Zajęcia kończą się pisemnym zaliczeniem w formie testowej (z pytaniami wielokrotnego wyboru). Ocena końcowa ustalana jest na podstawie średniej z zaliczenia oraz z ocen z laboratoriów.
Anatomia
Nazwa katedry: Katedra Anatomii i Histologii Kierownik katedry: dr hab. n. med. Agnieszka Ziółkowska, prof. UZ
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym, na ul. Zyty 26, 65-046 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się z części wykładowej (15 godzin lekcyjnych na semestr, po 1 godzinie na tydzień) i części ćwiczeniowej (75 godzin lekcyjnych na semestr, po 5 godzin na tydzień). Anatomia prowadzona jest przez pierwszy i drugi semestr.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Anatomii na Uniwersytecie Zielonogórskim uczy się w mianownictwie polskim, łacińskim i angielskim. Część ćwiczeniowa rozpoczyna się zwykle krótką prelekcją lub rozmową na temat teorii związanej z tematem obowiązującym na dane zajęcia. Zwykle asystenci nie przeprowadzają wejściówek, jednak warto przychodzić przygotowanym, ponieważ w przeciwnym razie nic nie wyniesiemy z zajęć. Po krótkim wstępie, studenci udają się do preparatów mokrych, tablic i modeli anatomicznych, aby uczyć się anatomii ciała człowieka, wyglądu struktur i ich przebiegu “na żywo”. Czasem asystent sam opowiada i omawia preparaty anatomiczne i to, co możemy na nich dostrzec, a innym razem studenci sami zapoznają się z tymi strukturami.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Po każdym przerobionym dziale jak na przykład “Kończyna Górna i Obręcz Barkowa” trzeba zaliczyć kolokwium teoretyczne, które jest testem jednokrotnego wyboru. Pod koniec pierwszego semestru natomiast, na studentów czeka zaliczenie semestralne, gdzie oprócz części teoretycznej, należy zdać część praktyczną, czyli tak zwane szpilki, które polegają na rozpoznaniu i zapisaniu nazwy zaznaczonej struktury anatomicznej na preparatach. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nazwy zapisywać trzeba w mianownictwie polskim, łacińskim i angielskim, ale chcemy Was uspokoić, ponieważ mimo obowiązujących aż 3 języków, na szpilkach dostaje się tabelkę z miejscem do wpisania nazw struktur, z określonym obok wymaganym mianownictwem.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?: Książką, która potrzebna będzie do nauki teorii związanej z anatomią to “Anatomia Człowieka Woźniaka”. Natomiast jeśli chodzi o atlasy, to tutaj mamy dowolność, ponieważ część studentów korzysta z “Atlasu Anatomii Nettera” lub z “Atlasu Anatomii Człowieka Sobotta 1-3”. To kwestia indywidualna, jednak przez katedrę zalecana jest “Sobotta”.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady z anatomii przeprowadzane są raz w tygodniu przez dwa semestry, a samo spotkanie trwa jedną godzinę.
JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU: Egzamin końcoworoczny składa się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej, na studentów czeka do rozwiązania test pisemny z pytaniami z odpowiedziami jednokrotnego wyboru, a część praktyczna przypomina zaliczenie semestralne, o którym więcej pisaliśmy w jednym ze wcześniejszych akapitów, więc odsyłamy Was w to miejsce.
Histologia i embriologia
Histologia i embriologia Nazwa katedry: Katedra Anatomii i Histologii
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym na ul. Zyty 26, 65-046 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z histologii prowadzone są przez dwa semestry. W każdym z nich do zrealizowania jest 15 godzin wykładów (po godzinie tygodniowo) oraz 45 godzin laboratoriów (trzy godziny w tygodniu).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia potrzebny będzie gładki zeszyt oraz zestaw kredek do rysowania preparatów histologicznych.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia rozpoczynają się od napisania wejściówki, z której można uzyskać od 0 do 2 punktów. Bardzo ważne jest, aby zebrać ich jak najwięcej, ponieważ gdy uzbieramy ich za mało, możemy zostać nie dopuszczeni do egzaminu, ale o tym opowiemy Wam później. Po wejściówce asystent wygłasza prelekcję, w trakcie której studenci oglądają preparaty z obrazu mikroskopowego i ich zadaniem jest przerysowanie widocznych struktur do zeszytu. Same rysunki nie podlegają ocenie, jednak nie można tego bagatelizować, ponieważ prowadzący może sprawdzić zeszyt, a wtedy możemy mieć nieprzyjemności, jeśli okaże się, że nasze podejście do zajęć jest nieadekwatne i tych rysunków nie posiadamy.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest poprzez wejściówki na każdych zajęciach, z których uzyskać można po 2 punkty. Ćwiczeń jest 15, a więc maksymalna liczba punktów to 30 na semestr. Dodatkowo, po każdym zakończonym dziale tematycznym studenci piszą kolokwium, które składa się z pytań testowych jednokrotnego wyboru, obejmują one 50 pytań, a z każdego można uzyskać maksymalnie 25 punktów.
Łącznie na semestr do uzbierania jest 80 punktów, ale żeby go zaliczyć wystarczy mieć 60%, czyli 48 punktów w każdym z semestrów.
Dodatkowo w semestrze letnim przeprowadzany jest sprawdzian umiejętności praktycznych, czyli sprawdzenie zdolności rozpoznawania preparatów histologicznych, na podstawie zdjęć zrobionych pod mikroskopem. Maksymalna ilość punktów do uzyskania z tej części to 24 punkty, ale żeby ją zaliczyć wystarczy zebrać 12 punktów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podręcznikiem wiodącym jest “Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii Zabla”, warto wyposażyć się w tę pozycję, ponieważ Pan Profesor jest wykładowcą akademickim i pytania pojawiające się na zaliczeniach, bazują na tej pozycji książkowej.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się raz w tygodniu i prowadzone są przez różnych asystentów.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uzyskanie po 60% punktów zarówno z pierwszego jak i drugiego semestru oraz zaliczenie na 50% sprawdzianu praktycznego. Sam egzamin przeprowadzany jest w formie testowej i składa się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru, aby go zdać, należy uzyskać co najmniej 60%. Ocena końcowa ustalana jest na podstawie wyniku właśnie z tej części.
Biochemia z elementami chemii
Nazwa katedry: Katedra Fizjologii Stosowanej i Klinicznej Kierownik katedry: dr hab. Agnieszka Zembroń-Łacny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym na ul. prof. Z Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się z 30 godzin wykładów (po 2 godziny w tygodniu), 60 godzin laboratoriów (po 4 godziny w tygodniu) oraz 30 godzin seminariów (po 2 godziny w tygodniu) i prowadzone są przez pierwszy semestr.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Część seminaryjna składa się z prelekcji wygłaszanej przez asystenta, a tematyka skupia się na sekwencji zdarzeń metabolicznych prowadzących do rozwoju choroby, zwykle studenci zaangażowani są przez prowadzącego do udziału w dyskusję.
Część laboratoryjna polega na wykonywaniu prostych doświadczeń chemicznych, po których należy przygotować sprawozdanie podlegające ocenie przez asystenta.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Warunkiem zaliczenia laboratoriów jest uzyskanie minimum 60% punktów możliwych do zdobycia, za kolokwia przeprowadzane po każdym przerobionym dziale tematycznym oraz za wyniki protokołów. Seminaria zaliczane są na podstawie napisania eseju związane z wybranym artykułem medycznym. Po zaliczeniu tych części student dopuszczony jest do egzaminu końcoworocznego.
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady prowadzone są przez Panią Profesor i warto na nie uczęszczać, ponieważ za bycie aktywnym można dostać dodatkowe punkty do egzaminu. Warto również notować, ponieważ wiedza przekazywana jest w bardzo ciekawy sposób, a Pani Profesor stara się jak najlepiej przekazać wiedzę.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Egzamin w formie pisemnej składający się z pytań zamkniętych (test jedno- i wielokrotnego wyboru) i opisu przypadku z odpowiadającym mu zestawem pytań. Aby zaliczyć tą część, należy uzyskać co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów.
Parazytologia
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym A8 na ul. Szafrana 1, 65-246 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się z części wykładowej (15 godzin wykładów, po godzinie w tygodniu) oraz z części laboratoryjnej (15 godzin w semestrze, po godzinie w tygodniu) i trwają przez drugi semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia potrzebny będzie zeszyt oraz kredki do rysowania.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Część ćwiczeniowa składa się z prelekcji prezentowanej przez asystenta, w trakcie której studenci przerysowują do zeszytu pasożyty.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie na koniec semestru, które opiszemy za chwilę.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podstawową zalecaną książką jest “Zarys parazytologii klinicznej”, jednak chcemy zaznaczyć, że do zaliczenia wystarczy uważne zapoznanie się z materiałami udostępnionymi przez Pana Profesora.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady prowadzone są przez Pana Profesora, warto dobrze się z nich przygotować, ponieważ omawiany tam materiał obowiązuje na zaliczeniu końcowym.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU: Zaliczenie przedmiotu to test jednokrotnego wyboru składający się z 50 pytań testowych jednokrotnego wyboru, aby go zdać, należy uzyskać co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi.
Informatyka
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym A16 na al. Wojska Polskiego 67, 65-762 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się tylko z formy ćwiczeniowej i trwają 30 godzin (po 2 godziny w tygodniu). Prowadzone są w trakcie drugiego semestru. CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Asystenci nie stawiają dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA: Zajęcia prowadzone są całkowicie na komputerach. Można nauczyć się tutaj obsługi podstawowych programów i aplikacji, z którymi młody lekarz może mieć styczność w gabinecie lub na oddziale. Można powiedzieć, że ćwiczenia są całkiem przydatne i pomocne, bo można nauczyć się tam między innymi jak wystawić e-receptę lub jak wyszukać prawidłowo informację w bazie danych.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczanie ćwiczeń zadanych przez asystenta, o których parę słów więcej powiedzieliśmy w jednym z późniejszych podpunktów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podstawą do nauki są materiały udostępniane w trakcie zajęć, dlatego nie ma potrzeby, aby kupować książki do tego przedmiotu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady z informatyki nie są przeprowadzane.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU: Zajęcia zakończone są zaliczeniem, które polega na wykonaniu 5 zadań w trakcie trwania semestru. Między innymi do wykonania będzie prezentacja na zadany przez asystenta temat, wystawienie dokumentu elektronicznego jak e-recepta bądź e-skierowanie, czy sprawdzona zostanie umiejętność wyszukiwania informacji w bazach danych.
Język angielski w medycynie
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w budynku A2 (sala nr 117) na ul. Szafrana 2 lub A22 (sala nr 10) na ul. Energetyków 22. Miejsce przeprowadzania lektoratu zależy od przydzielonego nam prowadzącego.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się tylko z części ćwiczeniowej i trwają łącznie 30 godzin (po 2 godziny w tygodniu). Język angielski prowadzony jest przez 2,3 oraz 4 semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Asystenci nie stawiają dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia z języka angielskiego, najbardziej przypominają te z czasów licealnych, z tą różnicą, że duży nacisk kładziony jest naukę słownictwa medycznego. Ćwiczenia opierają się na przerabianiu podręcznika i wykonywaniu zawartych w nim zadań. Język angielski nauczany jest na poziomie B2, a zajęcia mają na celu nauczyć dobrej komunikacji z pacjentem zagranicznym, a także tłumaczenia zabiegów medycznych i opisu chorób właśnie w tym języku. Grupy językowe to tak zwane “grupy JO”, które składają się z kilku grup dziekańskich, zwykle z dwóch.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest poprzez kolokwia cząstkowe w trakcie trwania semestru, po przerobionych działach. Kolejne tematy to ogólna budowa ciała ludzkiego, skóra, układ kostno-stawowy i układ oddechowy.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Na zajęciach korzysta się z 3 książek, “English for Medical Students and Doctors cz. 1”, “Professional English in Use” oraz “English for Medical Sciences”. Nie trzeba zakupywać wszystkich pozycji, ponieważ asystenci są wyrozumiali i w trakcie ćwiczeń można pracować w parach, z jednym podręcznikiem, ale także można zrobić zdjęcie i korzystać z elektronicznej formy książki.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Z języka angielskiego odbywają się tylko ćwiczenia, wykłady nie są prowadzone.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU: Po każdym dziale tematycznym studenci piszą kolokwium, gdzie pojawić się mogą różnego typu zadania jak na przykład utworzenie definicji słowa po angielsku lub opisanie jakiejś medycznej procedury. Aby je zaliczyć, należy uzyskać 60% maksymalnej liczby punktów, a ocena na koniec semestru wystawiania jest na podstawie średniej arytmetycznej wyników z każdego kolokwium.
Socjologia medycyny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Przedmiot do tej pory prowadzony był w formie zdalnej.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w drugim semestrze i składają się z 15 godzin wykładów (po godzinie w tygodniu).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Prowadzący nie stawiają dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Mimo formy wykładowej, zajęcia polegają głównie na dyskusji. Pani Profesor po krótkim wstępie rzuca temat do rozmowy, a właśnie sensem tych zajęć jest przedstawianie swoich poglądów na daną sprawę i ścieranie ich z osobami z grupy. Obowiązuje kompletna wolność słowa, oczywiście w granicach dobrej kultury i smaku, nie wyśmiewając ani nie poniżając innych rozmówców.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA? : Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest poprzez test końcowy, które składa się z dziesięciu pytań otwartych. Za każde pytanie można zdobyć maksymalnie 3 punkty, więc łączna suma wynosi 30 punktów. Aby zaliczyć przedmiot należy uzyskać co najmniej 15 punktów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Mimo podręczników zalecanych przez asystentów, nie ma konieczności wyposażać się w nie, ponieważ podstawą do zaliczenia są informacje przekazywane przez Panią Profesor na wykładzie.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady z socjologii odbywają się raz w tygodniu i jest to jedyna forma zajęć z tego przedmiotu.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Dokładne wymagania zostały opisane kilka podpunktów wyżej, nie chcemy się powtarzać, więc zapraszamy Cię do sprawdzenia tej wspomnianej części.
Historia medycyny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia do tej pory odbywają się w formie zdalnej.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia przeprowadzane są w drugim semestrze, tak samo jak w przypadku socjologii składają się tylko z części wykładowej (15 godzin łącznie, po godzinie na tydzień).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Asystenci nie precyzują dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA: Zajęcia bardzo przypominają etykę lekarską, którą postaramy się przedstawić po opisie tego przedmiotu. Na początku prowadzący wygłasza prelekcję związaną z historią medycyny, a pod koniec zajęć, kilka studentów prezentuje przygotowane przez siebie i opracowane tematy (zwykle w formacie prezentacji multimedialnej), co stanowi podstawę do zaliczenia przedmiotu.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza nie jest stricte weryfikowana, oceniana jest obecność na zajęciach, aktywność oraz przygotowanie projektu zadanego przez asystenta.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: To kolejny przedmiot, że mimo zalecanej literatury przez prowadzących, uważamy, że nie ma konieczności wyposażać się w te tytuły książkowe.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady stanowią jedyną formę prowadzenia zajęć z historii medycyny.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE Z PRZEDMIOTU: Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność i aktywny udział w zajęciach oraz przygotowanie prezentacji lub pisemnego opracowania wybranego tematu z dziedziny historii medycyny.
Etyka lekarska z elementami profesjonalizmu
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia przeprowadzane są w budynku A22 na ul. Energetyków 2.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia przeprowadzane są w drugim semestrze i składają się z części wykładowej (15 godzin łącznie, po godzinie na tydzień) oraz z seminariów (15 godzin łącznie, po godzinie na tydzień).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Asystenci nie precyzują dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia są bardzo podobne do socjologii medycyny. Zwykle po krótkim wstępie teoretycznym i nakreśleniu tematu do dyskusji, prowadzący przestaje mówić i oddaje głos studentom, licząc na żywą dyskusję. Podobnie jak poprzednio, każdy ma prawo do własnej wypowiedzi i swojego zdania na dany temat, a aktywność jest w tym przypadku doceniana i pożądana przez asystenta. Dodatkowo na każdych zajęciach prowadzący przydzielał chętnych studentów do różnych tematów. Zadaniem tych osób było przygotowanie prezentacji multimedialnej i zaprezentowanie jej na forum przed grupą. Warto zaznaczyć, że taką prezentację musiał wykonać każdy student, a prowadzący liczy na kreatywność i własną interpretację podanego zagadnienia, dając nam tym samym wolną rękę.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie na koniec semestru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Mimo polecanych pozycji książkowych radzimy skupić się na wykładach i seminariach, ponieważ zdobyta tam wiedza pozwala na zdanie zaliczenia końcowego.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady prowadzone są raz w tygodniu i warto przyswoić w odpowiednim czasie przedstawioną tam wiedzę i informacje, ponieważ umożliwi to nam bezstresowe zaliczenie testu końcowego.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE Z PRZEDMIOTU: Aby zaliczyć przedmiot, to poza wykonaniem prezentacji multimedialnej należy zdać test składający się z 40 pytań jednokrotnego wyboru.
Cytofizjologia
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym A0 na ul. Podgórnej 50.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia mają formę seminariów i trwają łącznie 15 godzin (po godzinie tygodniowo). Cytofizjologia prowadzona jest w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Odnośnie cytofizjologii nie ma sprecyzowanych dodatkowych wymagań.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Na każdym seminarium do napisania jest krótka wejściówka na 2 punkty. Aby zaliczyć tą część zajęć, należy uzyskać co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów do zdobycia. Po seminariach należy również zdać test zaliczeniowy, który składa się z 60 pytań jednokrotnego wyboru. Aby go zaliczyć, student musi uzyskać 60% prawidłowych odpowiedzi.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady prowadzone są przez Pana Profesora Zabla i warto na nich uważać, ponieważ przekazywane na nich informacje są podstawą do zdania testu zaliczeniowego.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU: Zaliczenie przedmiotu uzyskuje się na podstawie uzyskania co najmniej 60% punktów z zajęć seminaryjnych oraz 60% z testu zaliczeniowego na koniec semestru. Ocena końcowa to średnia arytmetyczna ocen z seminariów i testu.
Biologia molekularna
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym A26 na ul. Monte Cassino 21b.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się z części wykładowej (15 godzin łącznie, po godzinie w tygodniu), części seminaryjnej (15 godzin łącznie, po godzinie na tydzień) oraz części laboratoryjnej (15 godzin łącznie, godzina tygodniowo). Biologia molekularna prowadzona jest przez drugi semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na część laboratoryjną potrzebny jest fartuch laboratoryjny.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Seminaria polegają na wysłuchaniu prelekcji przygotowanej przez asystenta, połączonej z dyskusją na aktualnie obowiązujący temat. Po ukończonych zajęciach należy zdać wyjściówkę, czyli formę weryfikacji wiedzy, która sprawdza to, czego student dowiedział się na seminarium i co z nich wyniósł. Na ćwiczeniach studenci zapoznają się z zastosowaniem specjalistycznej aparatury, mającej wykorzystanie w genetyce medycznej i prowadzeniu badań naukowych. Dodatkowo aktywnie uczestniczy się w wykonywanych prostych doświadczeniach biologicznych jak preparatyka materiału genetycznego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Na zajęciach laboratoryjnych do napisania czeka kolokwium testowe podsumowujące ćwiczenia, składające się z 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru i 5 pytań otwartych. Aby je zaliczyć, należy uzyskać co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów. Po każdym seminarium pisze się test sprawdzający zdobytą na nim wiedzę. Aby zdać tę część, należy tak samo jak w przypadku laboratoriów uzyskać 60% wszystkich punktów możliwych do zdobycia.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Literaturą zalecaną jest “Genetyka medyczna Drewa” oraz “Genetyka Medyczna i molekularna Bal”. Warto wyposażyć się w jedną z nich oraz słuchać uważnie wykładów i seminariów, ponieważ jest to podstawą do zdania egzaminu końcowego.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady przeprowadzane są raz w tygodniu, warto być na nich uważnym, ponieważ przekazywana tam wiedza jest podstawą do zaliczenia egzaminu.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest zaliczenie seminariów i ćwiczeń w laboratorium. Składa się on z 60 pytań testowych, jednokrotnego wyboru i aby go zdać, należy uzyskać co najmniej 36 punktów.
Zajęcia fakultatywne
W każdym semestrze wszyscy studenci muszą odbyć po jednym fakultecie. Uczelnia oferuje kilka zajęć dodatkowych, które wymienimy poniżej. Fakultety zaliczane mogą być na kilka sposobów, czy to napisanie eseju, rozwiązywanie kart pracy, obecność na zajęciach, czy zaliczenie krótkiego testu.
Fakultety w pierwszym semestrze: • Pierwsza pomoc i podstawy badania klinicznego • Pierwsza pomoc i podstawy pielęgniarstwa • Rozwój ontogenetyczny człowieka i badanie kliniczne w różnym wieku • Wady rozwojowe człowieka
Fakultety w drugim semestrze: • Metody obrazowania w diagnostyce morfologicznej • Mikroskopia wirtualna • Organizacja strukturalna układów organizmu człowieka • Zintegrowanie anatomii mikroskopowej z anatomią człowieka
Praktyki wakacyjne w zakresie "Opieki nad chorym"
Aby zaliczyć praktyki, ze strony Collegium Medicum należy pobrać i wydrukować dziennik praktyk oraz sprawozdanie z praktyk. Gdy już je skończymy, prosimy koordynatora w tym przypadku pielęgniarkę oddziałową lub ordynatora oddziału o podbicie zdobytych umiejętności w dzienniku oraz podpisanie sprawozdania z praktyk, celem potwierdzenia, że faktycznie uczęszczaliśmy do szpitala i posiedliśmy umiejętności w zakresie podstawowych procedur pielęgniarskich.
Dodatkowo student wypełnia oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem praktyk, a także raport z wykonywanych procedur, który musi wypełnić.
Z takim zestawem wypełnionych, podpisanych i podbitych dokumentów udajemy się do dziekanatu lub wysyłamy je tam listownie i możemy uznać praktyki za zaliczone.
Komunikacja na zajęcia
Zielona Góra jest stosunkowo dobrze skomunikowana, więc z dojazdem na zajęcia nie powinno być problemów. Poniżej chcielibyśmy podać kilka połączeń, dzięki którym od tak zwanego “Focusa” czyli galerii handlowej, dostaniecie się na zajęcia. A więc na przystanek Energetyków dojedziemy liniami 0/20,0/19 i 1/9, na Basen CRS dostaniemy się 1, 0/5 i 0/22, na przystanek Monte Cassino dzięki liniom 0,14, i 10, na Szpital przez połączenie nr 0, a na przystanek Szafrana przez linie autobusowe nr 14 i 0.
Mieszkanie
Jeśli zastanawiasz się nad wynajmem mieszkania lub pokoju w Zielonej Górze, to na pierwszym roku najlepiej będzie poszukać czegoś na ul. Podgórnej, ul. Zyty lub ul. Szafrana. Ulice te znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków uczelnianych, a co za tym idzie dojdziemy stąd najszybciej na zajęcia. Warto za mieszkaniem rozejrzeć się odpowiednio wcześniej, bo zwykle “wysyp” ofert wynajmu następuje na początku lipca i to właśnie wtedy możemy znaleźć najbardziej odpowiadające nam lokum.
Ciekawostki
Uniwersytet Zielonogórski posiada stronę internetową, na której dowiemy się wszystkiego na temat pracowników. Warto ją odwiedzić, ponieważ po wpisaniu imienia i nazwiska interesującego nas asystenta, wyświetli się nam masa informacji związana właśnie z nim. Ciekawą opcją do odwiedzenia wydaje się też strona “SylabUZ”, gdzie znajdziemy wszystkie sylabusy na każdy przedmiot, przez który będziemy musieli przebrnąć w ciągu 6 lat edukacji. Każdy student po dostaniu się na uczelnię, po jakimś czasie otrzymuje swój własny dedykowany mail, poprzez który kontaktuje się z asystentami, wykładowcami i władzami uczelni. Adres tworzony jest poprzez serwis Zimbra.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że wystarczająco i wyczerpująco odpowiedzieliśmy Wam na nurtujące pytania i dzięki nam mogliście dowiedzieć się wszystkich szczegółów związanych ze studiowaniem w Zielonej Górze. Jeśli wciąż dalej coś pozostaje niejasne lub w Waszych głowach narodziły się nowe pytania, to odsyłamy Was na naszą grupę facebookową, gdzie postaramy się Wam pomóc, a także wpadnijcie na profil Moniki, @monia.na.lekarskim, we współpracy z którą powstał powyższy artykuł.
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów. Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Poznaj opinie i porady innych studentów!
Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami!
Stań się członkiem rosnącej rodziny młodych medyków!
By Daniel
Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Niniejszy poradnik skierowany jest dla naszych przyszłych koleżanek i kolegów, którzy będą chcieli dowiedzieć się czegoś o uczelniach medycznych w Polsce, a w szczególności na temat studiowania kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Również chcielibyśmy pomóc nowoprzyjętym adeptom medycyny odnaleźć się w nowej rzeczywistości oraz ułatwić im stawianie pierwszych kroków na tej uczelni.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rozpoczęcie roku akademickiego oraz immatrykulacja odbywa się zwykle 1 października, a jeśli dzień ten wypada w weekend, to uroczystość przesuwana jest na najbliższy poniedziałek po tej dacie. Zgodnie ze zwyczajem, obowiązuje wtedy dzień rektorski, czyli nie są wtedy prowadzone żadne zajęcia. Warto zaznaczyć, że obecność na tym wydarzeniu nie jest obowiązkowa ani weryfikowana, więc żaden student nie jest zobligowany, aby brać udział w oficjalnym rozpoczęciu roku akademickiego.
Z rozpoczęciem studiów wiąże się konieczność odbycia licznych szkoleń jak na każdej uczelni i Uniwersytet Zielonogórski nie jest wyjątkiem. Świeżo przyjęci studenci w poczet uczelni, powinni przejść przez szkolenie BHP. Zwykle prowadzone jest ono w formie zdalnej (kończy się zaliczeniem testowym), a o większej ilości szczegółów można dowiedzieć się z maila, który wysyłany jest przez dziekanat tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego i zawiera wszystkie potrzebne linki, terminy i harmonogramy.
Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego organizuje również szkolenie biblioteczne w formie webinarium, na którym studenci dowiedzą się między innymi jak odnaleźć się w tym miejscu oraz jak wypożyczać, przedłużać, czy zwracać książki.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska to odpowiednik szkolnej klasy. Studentów w Zielonej Górze nie ma wielu, a taka grupa składa się z około 10 osób, gdzie obowiązuje przydział alfabetyczny, zgodnie z kolejnością nazwisk. Następnie, takie struktury tworzą grupy seminaryjne, w skład których wchodzi kilka grup dziekańskich. Jak dowiedzieć się, do jakiej grupy należę? Przed rozpoczęciem roku akademickiego dowiemy się tego z maila wysłanego przez dziekanat.
3. Kim jest starosta grupy?
To osoba reprezentująca swoją grupę dziekańską. Jego wybór następuje poprzez głosowanie spośród osób chętnych na utworzonej konwersacji w aplikacji Messenger. Zadaniem starosty jest kontakt z prowadzącymi zajęcia i dziekanatem, a także załatwianie spraw w imieniu studentów, aby nie dochodziło do sytuacji, gdzie reprezentanci władz uczelni czy wykładowcy zasypywani są sprawami studenckimi z osobna. Bardzo usprawnia to działanie, a dzięki temu dostaniemy zapewne odpowiedź szybciej, niż gdybyśmy załatwiali to na własną rękę.
Grupę seminaryjną reprezentuje zwykle jeden z wybranych wcześniej starostów grup dziekańskich.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku wybierany jest na tej samej zasadzie co starosta grupy, a jego rola to reprezentacja całej społeczności akademickiej danego roku. Będzie on ustalał terminy egzaminów w sesji, czy kontaktował się z wykładowcami i prowadzącymi, aby załatwiać sprawy związane z przebiegiem nauczania przedmiotu dla całego roku (przypominamy, że starosta grupy odpowiada tylko w imieniu grupy, mimo iż kontaktuje się z tymi samymi osobami). To ważna funkcja, dlatego najlepiej wybrać odpowiedzialną osobę do pełnienia jej.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu znajduje się na ulicy Zyty 28. Aktualnie w Zielonej Górze większość spraw załatwia się drogą mailową bądź telefoniczną. Kontakt do wszystkich reprezentantów władz uczelni znajduje się tutaj, jednak najlepiej kontaktować się z Panią Edytą Boczkowską, która zajmuje się sprawami studenckimi.
W dziekanacie student może załatwić kwestie związane z przebiegiem studiów.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Na Uniwersytecie Zielonogórskim nie ma typowego „wirtualnego dziekanatu”. Większość spraw załatwia się poprzez BOS, czyli Biuro Obsługi Studenta, gdzie do kierunku lekarskiego przypisany jest BOS4.
Platformą, gdzie możemy sprawdzić swoje wyniki z zaliczeń i egzaminów, sprawy związane z przebiegiem studiów czy złożyć wnioski stypendialne, jest tak zwany „studnet”. Student może tam również uzyskać elektroniczną legitymację.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Sprawa nie jest zero-jedynkowa, a każda prośba rozpatrywana jest indywidualnie. Po przydzieleniu do grup, należy skontaktować się bezpośrednio ze starostą roku, który sprawdzi czy taka możliwość istnieje, jeśli grupa nie zawiera już maksymalnej liczby członków (10 osób), to przeniesienie z jednej do drugiej nie powinno stanowić problemu, a co za tym idzie jest to sposób na studiowanie razem z kolegą. Drugą możliwością jest wymienienie się z kimś pomiędzy grupami (osoba z którą się wymieniamy zajmuje miejsce w naszej starej grupie.
Autorstwa Si_sebol – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28592921
8. Biblioteka
Główny oddział biblioteki znajduje się na al. Wojska Polskiego 71. Każdy student powinien wybrać się w to miejsce na początku roku akademickiego, jeśli tylko chce korzystać z zasobów bibliotecznych, ponieważ właśnie tutaj wyrobić można kartę, która nas do tego upoważnia. Poza standardowym zwrotem i wypożyczeniem książek, dla chętnych udostępniona została czytelnia.
Biblioteka posiada swoją stronę internetową, gdzie można dokonać rezerwacji interesującej nas pozycji, a o jej dostępności zostaniemy poinformowani poprzez wiadomość email. Po więcej informacji związanych z tym miejscem odsyłamy Was właśnie na oficjalny portal biblioteczny.
9. Gdzie obywają się zajęcia na 1. roku?
Zajęcia na pierwszym roku odbywają się na ul. Energetyków, ul. Monte Cassino, ul. Zyty oraz na ul. Szafrana. Budynki zlokalizowane są od siebie mimo wszystko w sporej odległości, dlatego najlepiej przemieszczać się pomiędzy nimi przy użyciu swojego samochodu, komunikacji miejskiej, a dla bardziej wytrwałych dystans ten można pokonać na własnych nogach.
Koło budynków akademickich znajdują się przystanki autobusowe, więc bez problemowo dojedziemy tam z każdego miejsca w Zielonej Górze.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Poza faktem, że studenci niestacjonarni musza płacić za edukację z własnej kieszeni, to sam tok studiów nie różni się od tego, którym idą studenci stacjonarni. Zajęcia prowadzone są z tymi samymi asystentami, zaliczenia odbywają się w tych samych terminach, a więc nie ma tu mowy o żadnej faworyzacji którejś z grup. Warto zaznaczyć, że zgodnie z polskim prawem, studenci stacjonarni i niestacjonarni nie mogą znajdować się w tej samej grupie dziekańskiej, a więc grupy dla jednych i drugich tworzone są osobno.
11. Legitymacje
Wyrobienie legitymacji kosztuje 22zł, a opłaty dokonuje się poprzez wspomnianą wcześniej platformę „studnet”. Odbiera się ją zwykle na początku października, można zrobić to osobiście, ale zwykle preferuje się, aby starosta odebrał je w imieniu całej swojej grupy. Poza standardowymi ulgami, przysługującymi z racji posiadania legitymacji, dzięki temu dokumentowi będziemy mogli wyrobić kartę biblioteczną.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Student będący laureatem bądź finalistą olimpiady przedmiotowej stopnia centralnego w liceum, może starać się o stypendium rektora. Władze uczelni przewidziały takie honorarium dla osób z wybitnymi osiągnięciami naukowymi, więc warto zapoznać się ze szczegółami jego przyznawania, dlatego odsyłamy Was na stronę Działu Spraw Studenckich.
13. Akademik
Uniwersytet Zielonogórski oferuje 6 akademików, a mianowicie „Wcześniak”, „Vicewersal”, „Piast”, „Rzepicha”, „SBM” i „Ziemowit”. Oczywiście, dla studentów kierunku lekarskiego najwygodniej będzie wybrać ten dom studenta, który znajduje się najbliżej względem budynków w których odbywają się zajęcia, a więc najlepszy powinien okazać się „Piast”, „Rzepicha” i „SBM”. Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów i sposobie starania się o miejsce w akademikach znajdziecie na stronie Działu Spraw Studenckich.
14. Plan zajęć
Plan zajęć będziemy mogli znaleźć na naszej wirtualnej platformie, jednak szukanie go w tym miejscu może okazać się dość problematyczne, ale na szczęście mamy alternatywę. Harmonogramy dostępne są pod podanym w tym miejscu linkiem, gdzie znajduje się plan z rozpisanymi ćwiczeniami, seminariami i wykładami dla każdej z grup.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
W roku akademickim najważniejsza jest dobra organizacja czasu i przede wszystkim wybranie najbardziej odpowiadającego sobie sposobu nauki. Oczywiście, zdarzają się tygodnie, gdy należy przysiąść do książek, ale często są również okresy, w których można pozwolić sobie na więcej czasu wolnego. Co ważne, nie rezygnuj ze swoich pasji, zainteresowań i hobby, a także z wyjść ze znajomymi, taki reset lub odpoczynek od nauki jest konieczny i zbawienny, a często przyniesie nawet korzyści poprzez łatwiejsze przyswajanie wiedzy w późniejszym czasie.
Autorstwa Mohylek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4112257
16. Wyprawka na 1. rok
Zazwyczaj asystenci, prowadzący i wykładowcy mówią o wymaganych rzeczach na pierwszych zajęciach, które z reguły są organizacyjne, idąc na studia nie musisz wiedzieć wszystkiego od razu. Chcąc jednak wymienić absolutne „must have”, należy wspomnieć o zakupie fartucha prosektoryjnego (może być to fartuch medyczny, najlepiej posiadać dwa dla zachowania higieny i czystości), czepka anatomicznego, pęsety anatomicznej i skalpela. Dodatkowo potrzebne będą nam kredki do rysowania, gładki zeszyt oraz pomocny może okazać się kalkulator.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
Przepisanie przedmiotów na Uniwersytecie Zielonogórskim jest możliwe, jednak chcemy zaznaczyć, że powodzenie tej akcji zależy głównie od tego jaki przedmiot próbujemy przepisać. Co należy zrobić? W pierwszej kolejności z wydrukowanym sylabusem udajemy się do kierownika katedry i to z nim dogadujemy szczegóły zaliczenia, jeśli wyrazi on zgodę, to potrzebne będzie nam również potwierdzenie, że przedmiot zaliczyliśmy na innej uczelni.
18. Platforma elearningowa
Platformą elearningową wykorzystywaną przez studentów jest tak zwany „CM”. Tam będziemy mogli sprawdzić oceny cząstkowe, znajdziemy dodatkowe materiały dydaktyczne publikowane przez asystentów, czy napiszemy zaliczenia z niektórych przedmiotów.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka?
Wejściówka to taki odpowiednik licealnej kartkówki, gdzie sprawdzane jest nasze przygotowanie do zajęć, ponieważ zazwyczaj weryfikowana jest wiedza poprzez zagadnienia, które będą dopiero omawiane.
Kolokwium to test cząstkowy z danej partii materiału, obejmuje więcej zagadnień niż wejściówka.
Egzamin to zaliczenie całościowe z przedmiotu. Weryfikowany materiał jest obszerny i zwykle obejmuje zagadnienia z wykładów, ćwiczeń i seminariów.
Wszystkie informacje dotyczące form zaliczeń znajdują się w sylabusach przedmiotów dostępnych na stronie uczelni.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Podczas ćwiczeń, seminariów i wykładów posiadanie obuwia zamiennego nie jest weryfikowane ani wymagane. Tak na prawdę popularne „crocsy” potrzebne będą nam dopiero na praktyki wakacyjne, czyli na zajęcia w szpitalu.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO
Rektor:
prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski
Prorektor ds. Studenckich:
dr hab. Barbara Literska, prof. UZ
Prorektor ds. Jakości Kształcenia:
prof. dr hab. inż. Magdalena Graczyk
Prorektor ds. Współpracy z Gospodarką:
dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ
Prorektor ds. Rozwoju i Finansów:
dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ
Prorektor ds. Collegium Medicum:
prof. dr hab. n. med. Maciej Zabel
WŁADZE COLLEGIUM MEDICUM
Dziekan:
dr hab. n. med. Agnieszka Ziółkowska, prof. UZ
Prodziekan ds. Studiów i Studentów:
dr hab. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ
Prodziekan ds. Klinicznych:
dr n. med. Róża Poźniak-Balicka
Przedmioty
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Na pierwszym roku jest sporo przedmiotów na naukę których musimy poświęcić sporo czasu, głównie jednak skupić powinniśmy się na anatomii i histologii, ponieważ przedmioty te trwają przez dwa semestry i są absorbujące oraz wymagające.
Opis przedmiotów
Biofizyka
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym A29 na ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części wykładowej (30h lekcyjnych) oraz ćwiczeniowej (30h lekcyjnych) po 2 godziny lekcyjne w tygodniu z każdej z nich. Biofizyka prowadzona jest przez pierwszy semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęciach przydatny może być kalkulator do obliczeń matematycznych, aby ułatwić sobie działanie na ćwiczeniach.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Część ćwiczeniowa to po prostu laboratoria. Na początku tej formy zajęć, na studentów do napisania czeka krótki test składający się z pytań jednokrotnego wyboru, należy je wszystkie zdać. Wykonywane ćwiczenia mają na celu zaznajomić nas z różnymi biofizycznymi procesami zachodzącymi w ciele człowieka, dlatego między innymi poruszane będą tematy związane z optometrią lub pomiarem ciśnienia tętniczego. Po wykonanym doświadczeniu biofizycznym, piszemy sprawozdanie z naszej pracy, zwykle dobieramy się w grupy 2-3 osobowe i jest to swego rodzaju praca wspólna. Gotowe sprawozdanie wysyła się do asystenta, aby ten zaliczył ćwiczenia.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana, zwykle przekazywane są wtedy informacje organizacyjne.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez wejściówki na początku każdych ćwiczeń, z których dostaje się oceny. W przypadku nieuzyskania zaliczenia, należy powtórzyć ćwiczenia. Ocena końcoworoczna jest średnią ocen z egzaminu oraz części laboratoryjnej.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Pozycją zalecaną przez asystentów jest “Biofizyka Jaroszyka”, jednak chcemy zaznaczyć, że dobre przerobienie materiału wykładowego i przyswojenie wiedzy przekazywanej na ćwiczeniach wystarczy do zdania egzaminu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są raz w tygodniu i trwają 2 godziny lekcyjne. Warto na nie uczęszczać i robić notatki, ponieważ może okazać się to pomocne w trakcie sesji egzaminacyjnej.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin pisany jest w zimowej sesji i składa się z testu z pytaniami jednokrotnego wyboru. Jak wspominaliśmy wcześniej, warto przyłożyć się do przerobienia materiałów wykładowych, ponieważ stanowią one podstawę do zaliczenia.
Biostatystyka
Nazwa katedry:
Zakład Statystyki Matematycznej i Ekonometrii
Instytut Matematyki
Kierownik ćwiczeń: dr Arkadiusz Kozioł
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym A29 na ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot składa się z 15 godzin wykładów (po 1 godzinie lekcyjnej w każdym tygodniu) oraz z 30 godzin laboratoriów ( po 2 godziny lekcyjne w każdym tygodniu). Zajęcia odbywają się w pierwszym semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia nie będą potrzebne nam żadne dodatkowe przedmioty.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Część laboratoryjna to wykonywanie zadań i poleceń podawanych przez asystenta. Głównie pracuje się na komputerach w programie Microsoft Excel oraz Statistica. Oczywiście jeśli coś nam nie wychodzi, to warto poprosić prowadzącego o pomoc, żeby się tego nauczyć, ponieważ na zaliczeniu już na takie wsparcie nie możemy liczyć.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Zdobyta wiedza weryfikowana będzie na kilka sposobów. Jednym z nich jest ocena pracy na podstawie wykonywanych ćwiczeń komputerowych zadanych przez asystenta. Do przygotowania czeka nas także projekt w grupie 3 osobowej oraz kolokwium sprawdzające ze znajomości testów klinicznych i różnych rodzajów badań naukowych.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Książką polecaną jest “Statystyka Medyczna w Zarysie”, jednak szczerze mówiąc nie będzie on niezbędny, ponieważ uważne słuchanie na wykładach czy laboratoriach wystarczy do zaliczenia przedmiotu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są przez Pana Profesora i warto na nich słuchać oraz być uważnym, ponieważ przekazana wiedza może okazać się pomocna podczas zaliczenia na koniec semestru.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zajęcia kończą się pisemnym zaliczeniem w formie testowej (z pytaniami wielokrotnego wyboru). Ocena końcowa ustalana jest na podstawie średniej z zaliczenia oraz z ocen z laboratoriów.
Anatomia
Nazwa katedry: Katedra Anatomii i Histologii
Kierownik katedry: dr hab. n. med. Agnieszka Ziółkowska, prof. UZ
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym, na ul. Zyty 26, 65-046 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części wykładowej (15 godzin lekcyjnych na semestr, po 1 godzinie na tydzień) i części ćwiczeniowej (75 godzin lekcyjnych na semestr, po 5 godzin na tydzień). Anatomia prowadzona jest przez pierwszy i drugi semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie biały fartuch, czepek anatomiczny, pęseta anatomiczna oraz skalpel chirurgiczny.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Anatomii na Uniwersytecie Zielonogórskim uczy się w mianownictwie polskim, łacińskim i angielskim.
Część ćwiczeniowa rozpoczyna się zwykle krótką prelekcją lub rozmową na temat teorii związanej z tematem obowiązującym na dane zajęcia. Zwykle asystenci nie przeprowadzają wejściówek, jednak warto przychodzić przygotowanym, ponieważ w przeciwnym razie nic nie wyniesiemy z zajęć. Po krótkim wstępie, studenci udają się do preparatów mokrych, tablic i modeli anatomicznych, aby uczyć się anatomii ciała człowieka, wyglądu struktur i ich przebiegu “na żywo”. Czasem asystent sam opowiada i omawia preparaty anatomiczne i to, co możemy na nich dostrzec, a innym razem studenci sami zapoznają się z tymi strukturami.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Po każdym przerobionym dziale jak na przykład “Kończyna Górna i Obręcz Barkowa” trzeba zaliczyć kolokwium teoretyczne, które jest testem jednokrotnego wyboru.
Pod koniec pierwszego semestru natomiast, na studentów czeka zaliczenie semestralne, gdzie oprócz części teoretycznej, należy zdać część praktyczną, czyli tak zwane szpilki, które polegają na rozpoznaniu i zapisaniu nazwy zaznaczonej struktury anatomicznej na preparatach. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nazwy zapisywać trzeba w mianownictwie polskim, łacińskim i angielskim, ale chcemy Was uspokoić, ponieważ mimo obowiązujących aż 3 języków, na szpilkach dostaje się tabelkę z miejscem do wpisania nazw struktur, z określonym obok wymaganym mianownictwem.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Książką, która potrzebna będzie do nauki teorii związanej z anatomią to “Anatomia Człowieka Woźniaka”. Natomiast jeśli chodzi o atlasy, to tutaj mamy dowolność, ponieważ część studentów korzysta z “Atlasu Anatomii Nettera” lub z “Atlasu Anatomii Człowieka Sobotta 1-3”. To kwestia indywidualna, jednak przez katedrę zalecana jest “Sobotta”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z anatomii przeprowadzane są raz w tygodniu przez dwa semestry, a samo spotkanie trwa jedną godzinę.
JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU:
Egzamin końcoworoczny składa się z części teoretycznej i praktycznej.
W części teoretycznej, na studentów czeka do rozwiązania test pisemny z pytaniami z odpowiedziami jednokrotnego wyboru, a część praktyczna przypomina zaliczenie semestralne, o którym więcej pisaliśmy w jednym ze wcześniejszych akapitów, więc odsyłamy Was w to miejsce.
Histologia i embriologia
Histologia i embriologia
Nazwa katedry: Katedra Anatomii i Histologii
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym na ul. Zyty 26, 65-046 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z histologii prowadzone są przez dwa semestry. W każdym z nich do zrealizowania jest 15 godzin wykładów (po godzinie tygodniowo) oraz 45 godzin laboratoriów (trzy godziny w tygodniu).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie gładki zeszyt oraz zestaw kredek do rysowania preparatów histologicznych.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia rozpoczynają się od napisania wejściówki, z której można uzyskać od 0 do 2 punktów. Bardzo ważne jest, aby zebrać ich jak najwięcej, ponieważ gdy uzbieramy ich za mało, możemy zostać nie dopuszczeni do egzaminu, ale o tym opowiemy Wam później. Po wejściówce asystent wygłasza prelekcję, w trakcie której studenci oglądają preparaty z obrazu mikroskopowego i ich zadaniem jest przerysowanie widocznych struktur do zeszytu. Same rysunki nie podlegają ocenie, jednak nie można tego bagatelizować, ponieważ prowadzący może sprawdzić zeszyt, a wtedy możemy mieć nieprzyjemności, jeśli okaże się, że nasze podejście do zajęć jest nieadekwatne i tych rysunków nie posiadamy.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach studenci piszą wejściówkę z fizjologii komórki (obowiązuje pierwszy dział z “Podręcznika dla studentów medycyny i stomatologii Zabel”).
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez wejściówki na każdych zajęciach, z których uzyskać można po 2 punkty. Ćwiczeń jest 15, a więc maksymalna liczba punktów to 30 na semestr. Dodatkowo, po każdym zakończonym dziale tematycznym studenci piszą kolokwium, które składa się z pytań testowych jednokrotnego wyboru, obejmują one 50 pytań, a z każdego można uzyskać maksymalnie 25 punktów.
Łącznie na semestr do uzbierania jest 80 punktów, ale żeby go zaliczyć wystarczy mieć 60%, czyli 48 punktów w każdym z semestrów.
Dodatkowo w semestrze letnim przeprowadzany jest sprawdzian umiejętności praktycznych, czyli sprawdzenie zdolności rozpoznawania preparatów histologicznych, na podstawie zdjęć zrobionych pod mikroskopem. Maksymalna ilość punktów do uzyskania z tej części to 24 punkty, ale żeby ją zaliczyć wystarczy zebrać 12 punktów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podręcznikiem wiodącym jest “Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii Zabla”, warto wyposażyć się w tę pozycję, ponieważ Pan Profesor jest wykładowcą akademickim i pytania pojawiające się na zaliczeniach, bazują na tej pozycji książkowej.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się raz w tygodniu i prowadzone są przez różnych asystentów.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uzyskanie po 60% punktów zarówno z pierwszego jak i drugiego semestru oraz zaliczenie na 50% sprawdzianu praktycznego.
Sam egzamin przeprowadzany jest w formie testowej i składa się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru, aby go zdać, należy uzyskać co najmniej 60%. Ocena końcowa ustalana jest na podstawie wyniku właśnie z tej części.
Biochemia z elementami chemii
Nazwa katedry: Katedra Fizjologii Stosowanej i Klinicznej
Kierownik katedry: dr hab. Agnieszka Zembroń-Łacny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym na ul. prof. Z Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z 30 godzin wykładów (po 2 godziny w tygodniu), 60 godzin laboratoriów (po 4 godziny w tygodniu) oraz 30 godzin seminariów (po 2 godziny w tygodniu) i prowadzone są przez pierwszy semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest fartuch laboratoryjny.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Część seminaryjna składa się z prelekcji wygłaszanej przez asystenta, a tematyka skupia się na sekwencji zdarzeń metabolicznych prowadzących do rozwoju choroby, zwykle studenci zaangażowani są przez prowadzącego do udziału w dyskusję.
Część laboratoryjna polega na wykonywaniu prostych doświadczeń chemicznych, po których należy przygotować sprawozdanie podlegające ocenie przez asystenta.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Warunkiem zaliczenia laboratoriów jest uzyskanie minimum 60% punktów możliwych do zdobycia, za kolokwia przeprowadzane po każdym przerobionym dziale tematycznym oraz za wyniki protokołów. Seminaria zaliczane są na podstawie napisania eseju związane z wybranym artykułem medycznym.
Po zaliczeniu tych części student dopuszczony jest do egzaminu końcoworocznego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Literaturą zalecaną jest “Biochemia Harpera”, oraz “Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej”, należy skupić się również na materiałach wykładowych, ponieważ znajdziemy tam sporo informacji, na podstawie których układane są pytania egzaminacyjne.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są przez Panią Profesor i warto na nie uczęszczać, ponieważ za bycie aktywnym można dostać dodatkowe punkty do egzaminu. Warto również notować, ponieważ wiedza przekazywana jest w bardzo ciekawy sposób, a Pani Profesor stara się jak najlepiej przekazać wiedzę.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin w formie pisemnej składający się z pytań zamkniętych (test jedno- i wielokrotnego wyboru) i opisu przypadku z odpowiadającym mu zestawem pytań. Aby zaliczyć tą część, należy uzyskać co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów.
Parazytologia
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym A8 na ul. Szafrana 1, 65-246 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części wykładowej (15 godzin wykładów, po godzinie w tygodniu) oraz z części laboratoryjnej (15 godzin w semestrze, po godzinie w tygodniu) i trwają przez drugi semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny będzie zeszyt oraz kredki do rysowania.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Część ćwiczeniowa składa się z prelekcji prezentowanej przez asystenta, w trakcie której studenci przerysowują do zeszytu pasożyty.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie na koniec semestru, które opiszemy za chwilę.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawową zalecaną książką jest “Zarys parazytologii klinicznej”, jednak chcemy zaznaczyć, że do zaliczenia wystarczy uważne zapoznanie się z materiałami udostępnionymi przez Pana Profesora.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są przez Pana Profesora, warto dobrze się z nich przygotować, ponieważ omawiany tam materiał obowiązuje na zaliczeniu końcowym.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Zaliczenie przedmiotu to test jednokrotnego wyboru składający się z 50 pytań testowych jednokrotnego wyboru, aby go zdać, należy uzyskać co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi.
Informatyka
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym A16 na al. Wojska Polskiego 67, 65-762 Zielona Góra.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się tylko z formy ćwiczeniowej i trwają 30 godzin (po 2 godziny w tygodniu). Prowadzone są w trakcie drugiego semestru.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Asystenci nie stawiają dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA:
Zajęcia prowadzone są całkowicie na komputerach. Można nauczyć się tutaj obsługi podstawowych programów i aplikacji, z którymi młody lekarz może mieć styczność w gabinecie lub na oddziale. Można powiedzieć, że ćwiczenia są całkiem przydatne i pomocne, bo można nauczyć się tam między innymi jak wystawić e-receptę lub jak wyszukać prawidłowo informację w bazie danych.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczanie ćwiczeń zadanych przez asystenta, o których parę słów więcej powiedzieliśmy w jednym z późniejszych podpunktów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do nauki są materiały udostępniane w trakcie zajęć, dlatego nie ma potrzeby, aby kupować książki do tego przedmiotu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z informatyki nie są przeprowadzane.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Zajęcia zakończone są zaliczeniem, które polega na wykonaniu 5 zadań w trakcie trwania semestru. Między innymi do wykonania będzie prezentacja na zadany przez asystenta temat, wystawienie dokumentu elektronicznego jak e-recepta bądź e-skierowanie, czy sprawdzona zostanie umiejętność wyszukiwania informacji w bazach danych.
Język angielski w medycynie
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku A2 (sala nr 117) na ul. Szafrana 2 lub A22 (sala nr 10) na ul. Energetyków 22. Miejsce przeprowadzania lektoratu zależy od przydzielonego nam prowadzącego.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się tylko z części ćwiczeniowej i trwają łącznie 30 godzin (po 2 godziny w tygodniu). Język angielski prowadzony jest przez 2,3 oraz 4 semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Asystenci nie stawiają dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z języka angielskiego, najbardziej przypominają te z czasów licealnych, z tą różnicą, że duży nacisk kładziony jest naukę słownictwa medycznego. Ćwiczenia opierają się na przerabianiu podręcznika i wykonywaniu zawartych w nim zadań. Język angielski nauczany jest na poziomie B2, a zajęcia mają na celu nauczyć dobrej komunikacji z pacjentem zagranicznym, a także tłumaczenia zabiegów medycznych i opisu chorób właśnie w tym języku. Grupy językowe to tak zwane “grupy JO”, które składają się z kilku grup dziekańskich, zwykle z dwóch.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez kolokwia cząstkowe w trakcie trwania semestru, po przerobionych działach. Kolejne tematy to ogólna budowa ciała ludzkiego, skóra, układ kostno-stawowy i układ oddechowy.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na zajęciach korzysta się z 3 książek, “English for Medical Students and Doctors cz. 1”, “Professional English in Use” oraz “English for Medical Sciences”. Nie trzeba zakupywać wszystkich pozycji, ponieważ asystenci są wyrozumiali i w trakcie ćwiczeń można pracować w parach, z jednym podręcznikiem, ale także można zrobić zdjęcie i korzystać z elektronicznej formy książki.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z języka angielskiego odbywają się tylko ćwiczenia, wykłady nie są prowadzone.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Po każdym dziale tematycznym studenci piszą kolokwium, gdzie pojawić się mogą różnego typu zadania jak na przykład utworzenie definicji słowa po angielsku lub opisanie jakiejś medycznej procedury. Aby je zaliczyć, należy uzyskać 60% maksymalnej liczby punktów, a ocena na koniec semestru wystawiania jest na podstawie średniej arytmetycznej wyników z każdego kolokwium.
Socjologia medycyny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot do tej pory prowadzony był w formie zdalnej.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w drugim semestrze i składają się z 15 godzin wykładów (po godzinie w tygodniu).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Prowadzący nie stawiają dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Mimo formy wykładowej, zajęcia polegają głównie na dyskusji. Pani Profesor po krótkim wstępie rzuca temat do rozmowy, a właśnie sensem tych zajęć jest przedstawianie swoich poglądów na daną sprawę i ścieranie ich z osobami z grupy. Obowiązuje kompletna wolność słowa, oczywiście w granicach dobrej kultury i smaku, nie wyśmiewając ani nie poniżając innych rozmówców.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA? :
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez test końcowy, które składa się z dziesięciu pytań otwartych. Za każde pytanie można zdobyć maksymalnie 3 punkty, więc łączna suma wynosi 30 punktów. Aby zaliczyć przedmiot należy uzyskać co najmniej 15 punktów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Mimo podręczników zalecanych przez asystentów, nie ma konieczności wyposażać się w nie, ponieważ podstawą do zaliczenia są informacje przekazywane przez Panią Profesor na wykładzie.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z socjologii odbywają się raz w tygodniu i jest to jedyna forma zajęć z tego przedmiotu.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Dokładne wymagania zostały opisane kilka podpunktów wyżej, nie chcemy się powtarzać, więc zapraszamy Cię do sprawdzenia tej wspomnianej części.
Historia medycyny
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia do tej pory odbywają się w formie zdalnej.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są w drugim semestrze, tak samo jak w przypadku socjologii składają się tylko z części wykładowej (15 godzin łącznie, po godzinie na tydzień).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Asystenci nie precyzują dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA:
Zajęcia bardzo przypominają etykę lekarską, którą postaramy się przedstawić po opisie tego przedmiotu. Na początku prowadzący wygłasza prelekcję związaną z historią medycyny, a pod koniec zajęć, kilka studentów prezentuje przygotowane przez siebie i opracowane tematy (zwykle w formacie prezentacji multimedialnej), co stanowi podstawę do zaliczenia przedmiotu.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza nie jest stricte weryfikowana, oceniana jest obecność na zajęciach, aktywność oraz przygotowanie projektu zadanego przez asystenta.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
To kolejny przedmiot, że mimo zalecanej literatury przez prowadzących, uważamy, że nie ma konieczności wyposażać się w te tytuły książkowe.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady stanowią jedyną formę prowadzenia zajęć z historii medycyny.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE Z PRZEDMIOTU:
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność i aktywny udział w zajęciach oraz przygotowanie prezentacji lub pisemnego opracowania wybranego tematu z dziedziny historii medycyny.
Etyka lekarska z elementami profesjonalizmu
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są w budynku A22 na ul. Energetyków 2.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia przeprowadzane są w drugim semestrze i składają się z części wykładowej (15 godzin łącznie, po godzinie na tydzień) oraz z seminariów (15 godzin łącznie, po godzinie na tydzień).
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Asystenci nie precyzują dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia są bardzo podobne do socjologii medycyny. Zwykle po krótkim wstępie teoretycznym i nakreśleniu tematu do dyskusji, prowadzący przestaje mówić i oddaje głos studentom, licząc na żywą dyskusję. Podobnie jak poprzednio, każdy ma prawo do własnej wypowiedzi i swojego zdania na dany temat, a aktywność jest w tym przypadku doceniana i pożądana przez asystenta.
Dodatkowo na każdych zajęciach prowadzący przydzielał chętnych studentów do różnych tematów. Zadaniem tych osób było przygotowanie prezentacji multimedialnej i zaprezentowanie jej na forum przed grupą. Warto zaznaczyć, że taką prezentację musiał wykonać każdy student, a prowadzący liczy na kreatywność i własną interpretację podanego zagadnienia, dając nam tym samym wolną rękę.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie na koniec semestru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Mimo polecanych pozycji książkowych radzimy skupić się na wykładach i seminariach, ponieważ zdobyta tam wiedza pozwala na zdanie zaliczenia końcowego.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są raz w tygodniu i warto przyswoić w odpowiednim czasie przedstawioną tam wiedzę i informacje, ponieważ umożliwi to nam bezstresowe zaliczenie testu końcowego.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE Z PRZEDMIOTU:
Aby zaliczyć przedmiot, to poza wykonaniem prezentacji multimedialnej należy zdać test składający się z 40 pytań jednokrotnego wyboru.
Cytofizjologia
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym A0 na ul. Podgórnej 50.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia mają formę seminariów i trwają łącznie 15 godzin (po godzinie tygodniowo). Cytofizjologia prowadzona jest w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Odnośnie cytofizjologii nie ma sprecyzowanych dodatkowych wymagań.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na każdym seminarium do napisania jest krótka wejściówka na 2 punkty. Aby zaliczyć tą część zajęć, należy uzyskać co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów do zdobycia.
Po seminariach należy również zdać test zaliczeniowy, który składa się z 60 pytań jednokrotnego wyboru. Aby go zaliczyć, student musi uzyskać 60% prawidłowych odpowiedzi.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Literaturą podstawową są ”Seminaria z Cytofizjologii dla studentów medycyny, weterynarii i biologii” i faktycznie najlepiej wyposażyć się w tę pozycję, ponieważ stanowi ona podstawę do tematów rozważanych na seminariach oraz do testu zaliczeniowego na koniec przedmiotu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są przez Pana Profesora Zabla i warto na nich uważać, ponieważ przekazywane na nich informacje są podstawą do zdania testu zaliczeniowego.
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Zaliczenie przedmiotu uzyskuje się na podstawie uzyskania co najmniej 60% punktów z zajęć seminaryjnych oraz 60% z testu zaliczeniowego na koniec semestru. Ocena końcowa to średnia arytmetyczna ocen z seminariów i testu.
Biologia molekularna
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku dydaktycznym A26 na ul. Monte Cassino 21b.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części wykładowej (15 godzin łącznie, po godzinie w tygodniu), części seminaryjnej (15 godzin łącznie, po godzinie na tydzień) oraz części laboratoryjnej (15 godzin łącznie, godzina tygodniowo). Biologia molekularna prowadzona jest przez drugi semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na część laboratoryjną potrzebny jest fartuch laboratoryjny.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Seminaria polegają na wysłuchaniu prelekcji przygotowanej przez asystenta, połączonej z dyskusją na aktualnie obowiązujący temat. Po ukończonych zajęciach należy zdać wyjściówkę, czyli formę weryfikacji wiedzy, która sprawdza to, czego student dowiedział się na seminarium i co z nich wyniósł.
Na ćwiczeniach studenci zapoznają się z zastosowaniem specjalistycznej aparatury, mającej wykorzystanie w genetyce medycznej i prowadzeniu badań naukowych. Dodatkowo aktywnie uczestniczy się w wykonywanych prostych doświadczeniach biologicznych jak preparatyka materiału genetycznego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Na zajęciach laboratoryjnych do napisania czeka kolokwium testowe podsumowujące ćwiczenia, składające się z 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru i 5 pytań otwartych. Aby je zaliczyć, należy uzyskać co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów.
Po każdym seminarium pisze się test sprawdzający zdobytą na nim wiedzę. Aby zdać tę część, należy tak samo jak w przypadku laboratoriów uzyskać 60% wszystkich punktów możliwych do zdobycia.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Literaturą zalecaną jest “Genetyka medyczna Drewa” oraz “Genetyka Medyczna i molekularna Bal”. Warto wyposażyć się w jedną z nich oraz słuchać uważnie wykładów i seminariów, ponieważ jest to podstawą do zdania egzaminu końcowego.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady przeprowadzane są raz w tygodniu, warto być na nich uważnym, ponieważ przekazywana tam wiedza jest podstawą do zaliczenia egzaminu.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest zaliczenie seminariów i ćwiczeń w laboratorium. Składa się on z 60 pytań testowych, jednokrotnego wyboru i aby go zdać, należy uzyskać co najmniej 36 punktów.
Zajęcia fakultatywne
W każdym semestrze wszyscy studenci muszą odbyć po jednym fakultecie. Uczelnia oferuje kilka zajęć dodatkowych, które wymienimy poniżej. Fakultety zaliczane mogą być na kilka sposobów, czy to napisanie eseju, rozwiązywanie kart pracy, obecność na zajęciach, czy zaliczenie krótkiego testu.
Fakultety w pierwszym semestrze:
• Pierwsza pomoc i podstawy badania klinicznego
• Pierwsza pomoc i podstawy pielęgniarstwa
• Rozwój ontogenetyczny człowieka i badanie kliniczne w różnym wieku
• Wady rozwojowe człowieka
Fakultety w drugim semestrze:
• Metody obrazowania w diagnostyce morfologicznej
• Mikroskopia wirtualna
• Organizacja strukturalna układów organizmu człowieka
• Zintegrowanie anatomii mikroskopowej z anatomią człowieka
Praktyki wakacyjne w zakresie "Opieki nad chorym"
Aby zaliczyć praktyki, ze strony Collegium Medicum należy pobrać i wydrukować dziennik praktyk oraz sprawozdanie z praktyk. Gdy już je skończymy, prosimy koordynatora w tym przypadku pielęgniarkę oddziałową lub ordynatora oddziału o podbicie zdobytych umiejętności w dzienniku oraz podpisanie sprawozdania z praktyk, celem potwierdzenia, że faktycznie uczęszczaliśmy do szpitala i posiedliśmy umiejętności w zakresie podstawowych procedur pielęgniarskich.
Dodatkowo student wypełnia oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem praktyk, a także raport z wykonywanych procedur, który musi wypełnić.
Z takim zestawem wypełnionych, podpisanych i podbitych dokumentów udajemy się do dziekanatu lub wysyłamy je tam listownie i możemy uznać praktyki za zaliczone.
Komunikacja na zajęcia
Zielona Góra jest stosunkowo dobrze skomunikowana, więc z dojazdem na zajęcia nie powinno być problemów. Poniżej chcielibyśmy podać kilka połączeń, dzięki którym od tak zwanego “Focusa” czyli galerii handlowej, dostaniecie się na zajęcia. A więc na przystanek Energetyków dojedziemy liniami 0/20,0/19 i 1/9, na Basen CRS dostaniemy się 1, 0/5 i 0/22, na przystanek Monte Cassino dzięki liniom 0,14, i 10, na Szpital przez połączenie nr 0, a na przystanek Szafrana przez linie autobusowe nr 14 i 0.
Mieszkanie
Jeśli zastanawiasz się nad wynajmem mieszkania lub pokoju w Zielonej Górze, to na pierwszym roku najlepiej będzie poszukać czegoś na ul. Podgórnej, ul. Zyty lub ul. Szafrana. Ulice te znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków uczelnianych, a co za tym idzie dojdziemy stąd najszybciej na zajęcia. Warto za mieszkaniem rozejrzeć się odpowiednio wcześniej, bo zwykle “wysyp” ofert wynajmu następuje na początku lipca i to właśnie wtedy możemy znaleźć najbardziej odpowiadające nam lokum.
Ciekawostki
Uniwersytet Zielonogórski posiada stronę internetową, na której dowiemy się wszystkiego na temat pracowników. Warto ją odwiedzić, ponieważ po wpisaniu imienia i nazwiska interesującego nas asystenta, wyświetli się nam masa informacji związana właśnie z nim.
Ciekawą opcją do odwiedzenia wydaje się też strona “SylabUZ”, gdzie znajdziemy wszystkie sylabusy na każdy przedmiot, przez który będziemy musieli przebrnąć w ciągu 6 lat edukacji.
Każdy student po dostaniu się na uczelnię, po jakimś czasie otrzymuje swój własny dedykowany mail, poprzez który kontaktuje się z asystentami, wykładowcami i władzami uczelni. Adres tworzony jest poprzez serwis Zimbra.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że wystarczająco i wyczerpująco odpowiedzieliśmy Wam na nurtujące pytania i dzięki nam mogliście dowiedzieć się wszystkich szczegółów związanych ze studiowaniem w Zielonej Górze. Jeśli wciąż dalej coś pozostaje niejasne lub w Waszych głowach narodziły się nowe pytania, to odsyłamy Was na naszą grupę facebookową, gdzie postaramy się Wam pomóc, a także wpadnijcie na profil Moniki, @monia.na.lekarskim, we współpracy z którą powstał powyższy artykuł.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: