Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Niniejszy poradnik skierowany jest dla naszych przyszłych koleżanek i kolegów, którzy będą chcieli dowiedzieć się czegoś o uczelniach medycznych w Polsce, a w szczególności na temat studiowania kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Również chcielibyśmy pomóc nowoprzyjętym adeptom medycyny odnaleźć się w nowej rzeczywistości oraz ułatwić im stawianie pierwszych kroków na tej uczelni.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rozpoczęcie roku akademickiego oraz immatrykulacja odbywa się zwykle 1 października, a jeśli dzień ten wypada w weekend, to uroczystość przesuwana jest na najbliższy poniedziałek po tej dacie. Zgodnie ze zwyczajem, obowiązuje wtedy dzień rektorski, czyli nie są wtedy prowadzone żadne zajęcia. Warto zaznaczyć, że obecność na tym wydarzeniu nie jest obowiązkowa ani weryfikowana, więc żaden student nie jest zobligowany, aby brać udział w oficjalnym rozpoczęciu roku akademickiego.
Z rozpoczęciem studiów wiąże się konieczność odbycia licznych szkoleń jak na każdej uczelni i Uniwersytet Zielonogórski nie jest wyjątkiem. Świeżo przyjęci studenci w poczet uczelni, powinni przejść przez szkolenie BHP. Zwykle prowadzone jest ono w formie zdalnej (kończy się zaliczeniem testowym), a o większej ilości szczegółów można dowiedzieć się z maila, który wysyłany jest przez dziekanat tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego i zawiera wszystkie potrzebne linki, terminy i harmonogramy.
Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego organizuje również szkolenie biblioteczne w formie webinarium, na którym studenci dowiedzą się między innymi jak odnaleźć się w tym miejscu oraz jak wypożyczać, przedłużać, czy zwracać książki.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska to odpowiednik szkolnej klasy. Studentów w Zielonej Górze nie ma wielu, a taka grupa składa się z około 10 osób, gdzie obowiązuje przydział alfabetyczny, zgodnie z kolejnością nazwisk. Następnie, takie struktury tworzą grupy seminaryjne, w skład których wchodzi kilka grup dziekańskich. Jak dowiedzieć się, do jakiej grupy należę? Przed rozpoczęciem roku akademickiego dowiemy się tego z maila wysłanego przez dziekanat.
3. Kim jest starosta grupy?
To osoba reprezentująca swoją grupę dziekańską. Jego wybór następuje poprzez głosowanie spośród osób chętnych na utworzonej konwersacji w aplikacji Messenger. Zadaniem starosty jest kontakt z prowadzącymi zajęcia i dziekanatem, a także załatwianie spraw w imieniu studentów, aby nie dochodziło do sytuacji, gdzie reprezentanci władz uczelni czy wykładowcy zasypywani są sprawami studenckimi z osobna. Bardzo usprawnia to działanie, a dzięki temu dostaniemy zapewne odpowiedź szybciej, niż gdybyśmy załatwiali to na własną rękę.
Grupę seminaryjną reprezentuje zwykle jeden z wybranych wcześniej starostów grup dziekańskich.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku wybierany jest na tej samej zasadzie co starosta grupy, a jego rola to reprezentacja całej społeczności akademickiej danego roku. Będzie on ustalał terminy egzaminów w sesji, czy kontaktował się z wykładowcami i prowadzącymi, aby załatwiać sprawy związane z przebiegiem nauczania przedmiotu dla całego roku (przypominamy, że starosta grupy odpowiada tylko w imieniu grupy, mimo iż kontaktuje się z tymi samymi osobami). To ważna funkcja, dlatego najlepiej wybrać odpowiedzialną osobę do pełnienia jej.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu znajduje się na ulicy Zyty 28. Aktualnie w Zielonej Górze większość spraw załatwia się drogą mailową bądź telefoniczną. Kontakt do wszystkich reprezentantów władz uczelni znajduje się tutaj, jednak najlepiej kontaktować się z Panią Edytą Boczkowską, która zajmuje się sprawami studenckimi.
W dziekanacie student może załatwić kwestie związane z przebiegiem studiów.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Na Uniwersytecie Zielonogórskim nie ma typowego „wirtualnego dziekanatu”. Większość spraw załatwia się poprzez BOS, czyli Biuro Obsługi Studenta, gdzie do kierunku lekarskiego przypisany jest BOS4.
Platformą, gdzie możemy sprawdzić swoje wyniki z zaliczeń i egzaminów, sprawy związane z przebiegiem studiów czy złożyć wnioski stypendialne, jest tak zwany „studnet”. Student może tam również uzyskać elektroniczną legitymację.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Sprawa nie jest zero-jedynkowa, a każda prośba rozpatrywana jest indywidualnie. Po przydzieleniu do grup, należy skontaktować się bezpośrednio ze starostą roku, który sprawdzi czy taka możliwość istnieje, jeśli grupa nie zawiera już maksymalnej liczby członków (10 osób), to przeniesienie z jednej do drugiej nie powinno stanowić problemu, a co za tym idzie jest to sposób na studiowanie razem z kolegą. Drugą możliwością jest wymienienie się z kimś pomiędzy grupami (osoba z którą się wymieniamy zajmuje miejsce w naszej starej grupie.
Autorstwa Si_sebol – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28592921
8. Biblioteka
Główny oddział biblioteki znajduje się na al. Wojska Polskiego 71. Każdy student powinien wybrać się w to miejsce na początku roku akademickiego, jeśli tylko chce korzystać z zasobów bibliotecznych, ponieważ właśnie tutaj wyrobić można kartę, która nas do tego upoważnia. Poza standardowym zwrotem i wypożyczeniem książek, dla chętnych udostępniona została czytelnia.
Biblioteka posiada swoją stronę internetową, gdzie można dokonać rezerwacji interesującej nas pozycji, a o jej dostępności zostaniemy poinformowani poprzez wiadomość email. Po więcej informacji związanych z tym miejscem odsyłamy Was właśnie na oficjalny portal biblioteczny.
9. Gdzie obywają się zajęcia na 1. roku?
Zajęcia na pierwszym roku odbywają się na ul. Energetyków, ul. Monte Cassino, ul. Zyty oraz na ul. Szafrana. Budynki zlokalizowane są od siebie mimo wszystko w sporej odległości, dlatego najlepiej przemieszczać się pomiędzy nimi przy użyciu swojego samochodu, komunikacji miejskiej, a dla bardziej wytrwałych dystans ten można pokonać na własnych nogach.
Koło budynków akademickich znajdują się przystanki autobusowe, więc bez problemowo dojedziemy tam z każdego miejsca w Zielonej Górze.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Poza faktem, że studenci niestacjonarni musza płacić za edukację z własnej kieszeni, to sam tok studiów nie różni się od tego, którym idą studenci stacjonarni. Zajęcia prowadzone są z tymi samymi asystentami, zaliczenia odbywają się w tych samych terminach, a więc nie ma tu mowy o żadnej faworyzacji którejś z grup. Warto zaznaczyć, że zgodnie z polskim prawem, studenci stacjonarni i niestacjonarni nie mogą znajdować się w tej samej grupie dziekańskiej, a więc grupy dla jednych i drugich tworzone są osobno.
11. Legitymacje
Wyrobienie legitymacji kosztuje 22zł, a opłaty dokonuje się poprzez wspomnianą wcześniej platformę „studnet”. Odbiera się ją zwykle na początku października, można zrobić to osobiście, ale zwykle preferuje się, aby starosta odebrał je w imieniu całej swojej grupy. Poza standardowymi ulgami, przysługującymi z racji posiadania legitymacji, dzięki temu dokumentowi będziemy mogli wyrobić kartę biblioteczną.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Student będący laureatem bądź finalistą olimpiady przedmiotowej stopnia centralnego w liceum, może starać się o stypendium rektora. Władze uczelni przewidziały takie honorarium dla osób z wybitnymi osiągnięciami naukowymi, więc warto zapoznać się ze szczegółami jego przyznawania, dlatego odsyłamy Was na stronę Działu Spraw Studenckich.
13. Akademik
Uniwersytet Zielonogórski oferuje 6 akademików, a mianowicie „Wcześniak”, „Vicewersal”, „Piast”, „Rzepicha”, „SBM” i „Ziemowit”. Oczywiście, dla studentów kierunku lekarskiego najwygodniej będzie wybrać ten dom studenta, który znajduje się najbliżej względem budynków w których odbywają się zajęcia, a więc najlepszy powinien okazać się „Piast”, „Rzepicha” i „SBM”. Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów i sposobie starania się o miejsce w akademikach znajdziecie na stronie Działu Spraw Studenckich.
14. Plan zajęć
Plan zajęć będziemy mogli znaleźć na naszej wirtualnej platformie, jednak szukanie go w tym miejscu może okazać się dość problematyczne, ale na szczęście mamy alternatywę. Harmonogramy dostępne są pod podanym w tym miejscu linkiem, gdzie znajduje się plan z rozpisanymi ćwiczeniami, seminariami i wykładami dla każdej z grup.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
W roku akademickim najważniejsza jest dobra organizacja czasu i przede wszystkim wybranie najbardziej odpowiadającego sobie sposobu nauki. Oczywiście, zdarzają się tygodnie, gdy należy przysiąść do książek, ale często są również okresy, w których można pozwolić sobie na więcej czasu wolnego. Co ważne, nie rezygnuj ze swoich pasji, zainteresowań i hobby, a także z wyjść ze znajomymi, taki reset lub odpoczynek od nauki jest konieczny i zbawienny, a często przyniesie nawet korzyści poprzez łatwiejsze przyswajanie wiedzy w późniejszym czasie.
Autorstwa Mohylek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4112257
16. Wyprawka na 1. rok
Zazwyczaj asystenci, prowadzący i wykładowcy mówią o wymaganych rzeczach na pierwszych zajęciach, które z reguły są organizacyjne, idąc na studia nie musisz wiedzieć wszystkiego od razu. Chcąc jednak wymienić absolutne „must have”, należy wspomnieć o zakupie fartucha prosektoryjnego (może być to fartuch medyczny, najlepiej posiadać dwa dla zachowania higieny i czystości), czepka anatomicznego, pęsety anatomicznej i skalpela. Dodatkowo potrzebne będą nam kredki do rysowania, gładki zeszyt oraz pomocny może okazać się kalkulator.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: