Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik ten zawiera wszystkie najważniejsze informacje, niezbędne dla osób zainteresowanych studiowaniem kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Przedstawiony jest w nim w pigułce nasz wydział oraz jego funkcjonowanie, przebieg wszelkich przedmiotów z jakimi musimy zmierzyć się na pierwszym roku studiów, a także nasze doświadczenia związane ze studiowaniem w Olsztynie.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki? Pierwsze zajęcia regulaminowo rozpoczynają się 1 października, natomiast oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego zwane immatrykulacją odbywa się kilka dni później. Podczas tego wydarzenia studenci ubrani w togi odebrane w dziekanacie uczestniczą w przemarszu mającym swój początek w Centrum Symulacji Medycznych, następnie podążają rynkiem, a finalnie docierają na Plac Zamkowy, gdzie odbywa się główna część uroczystości podczas której zostają oni oficjalnie przyjęci w poczet uczelni. Wszelkie szczegóły dotyczące tej ceremonii zostają przekazane nam w specjalnym liście, który otrzymujemy po dostaniu się na studia. Wraz z rozpoczęciem studiów wiąże się również obowiązek odbycia szkolenia BHP i szkolenia z przysposobienia bibliotecznego. Szkolenie BHP należy ukończyć w pierwszym semestrze roku akademickiego, a także może ono zostać przepisane, jeśli ktoś uzyskał jego zaliczenie podczas odbywania innych studiów i jeśli podczas ostatnich pięciu lat studiował na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Zaliczenie szkolenia bibliotecznego może przybierać różne formy, natomiast standardową jest test przeprowadzany zdalnie.
2. Czym jest grupa dziekańska? Jest to grupa, w której studenci przez cały rok uczęszczają na zajęcia i liczy ona zazwyczaj 12 osób. Przydzielani jesteśmy do niej według kolejności losowej.
3. Kim jest starosta grupy? Starosta grupy jest osobą kontaktującą się w imieniu swojej grupy ze starostą roku, czy też z wykładowcami, a także przekazuje on oraz dba o sprawy organizacyjne jej dotyczące. Wybierany jest on na początku roku, poprzez demokratyczne głosowanie przeprowadzane w obrębie danej grupy.
4. Kim jest starosta roku? Starosta roku reprezentuje społeczność studencką całego roku kontaktując się z wykładowcami i dziekanatem. Zajmuje się on również organizacją oraz ustalaniem terminów zaliczeń przedmiotów. Funkcję tę pomaga spełniać mu vice starosta roku. Osoby zajmujące te stanowiska wybierane są na początku roku na specjalnym spotkaniu z samorządem studenckim podczas którego odbywa się głosowanie.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię? Dziekanat Wydziału Lekarskiego znajduje się przy al. Warszawskiej 30, gdzie też zlokalizowany jest Szpital Uniwersytecki i Centrum Symulacji Medycznych. Jest to miejsce, w którym realizować będziemy wszelkie formalności dotyczące przebiegu naszych studiów, takie jak odbieranie legitymacji, czy dostarczanie niezbędnych dokumentów po dostaniu się na studia.
6. Czym jest wirtualny dziekanat? Na UWM rolę wirtualnego dziekanatu sprawuje platforma USOS. Znaleźć możemy tam nasze oceny końcowe, formularze potrzebne do wnioskowania o stypendium, czy też adresy e-mail prowadzących. Poprzez USOS zapisujemy się także na zajęcia z języka angielskiego. Link do wirtualnego dziekanatu znajduje się tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie? Przed rozpoczęciem roku akademickiego możemy skontaktować się z dziekanatem i poprosić o bycie w grupie z daną osobą, a jeśli chcemy dokonać zmiany grupy już podczas trwania roku akademickiego możemy zrobić to na zasadzie wymiany.
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=954115
8. Biblioteka Budynek biblioteki usytuowany jest przy ul. Oczapowskiego 12b w studenckiej dzielnicy Kortowo. Do naszej dyspozycji jest tam wiele książek i podręczników, a także strefa otwarta służąca do wspólnej nauki oraz kilka czytelni, w których można oddać się samodzielnej nauce w ciszy. Ponadto w bibliotece znajduje się także kawiarnia oraz odbywają się w niej niektóre zajęcia. Więcej na jej temat dowiecie się tutaj.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku? Zajęcia pierwszorocznego studenta medycyny odbywają się w wielu miejscach Olsztyna, lecz na szczęście nie jest to duże miasto. Najczęstszą destynację zajęć stanowi Centrum Symulacji Medycznych oraz jego okolice. Część zajęć odbywa się także w położonym niedaleko Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Ponadto niektóre zajęcia prowadzone są także w dzielnicy Kortowo, do której dotrzeć można na pieszo w 20 minut od Centrum Symulacji Medycznych. Fakt, iż zajęcia mają miejsce w różnych lokalizacjach nie stanowi dla większości studentów problemu, ponieważ wszystkie te punkty są dobrze połączone komunikacyjnie, a między zajęciami jest zawsze co najmniej 30 minut przerwy.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych? W Olsztynie nie są prowadzone studia na kierunku lekarskim w trybie niestacjonarnym. Oprócz studiów stacjonarnych, na naszej uczelni można aplikować na studia English Division i wówczas są one płatne dla polskich studentów.
11. Legitymacje Legitymacje studenckie odbieramy w dziekanacie jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego, według kolejności alfabetycznej, natomiast opłatę za jej wyrobienie uiszczamy już podczas rekrutacji i wynosi ona 22 zł. Dokument ten upoważnia nas do uzyskiwania różnego rodzaju ulg oraz zniżek, na przykład na bilety wstępu do ośrodków kultury, czy przejazdy komunikacją miejską.
12. Stypendium naukowe na 1. roku Stypendium naukowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim można otrzymać już podczas trwania pierwszego roku studiów. Przewidziane są one dla osób, które otrzymały między innymi tytuł laureata olimpiady ogólnopolskiej.
13. Akademik. Akademiki usytuowane są w studenckiej dzielnicy Olsztyna – Kortowo. Dostępne jest dla nas kilka różnych akademików, a każdy z nich posiada inny standard, od którego zależy cena wynajmu pokoju. Do naszej dyspozycji są w nich pokoje zarówno dwu- jak i jednoosobowe. Ogólny standard akademików określany jest przez studentów jako dobry. Znajdziemy w nich wszelkie niezbędne akcesoria AGD, a także sale integracyjne z bilardem, czy stołem do piłkarzyków. Jeśli zaciekawił Was temat akademików, koniecznie odwiedźcie ich oficjalną stronę.
14. Plan zajęć Plan zajęć zamieszczany jest na stronie naszego wydziału w zakładce “Plany i harmonogramy zajęć”, zazwyczaj na krótko przed rozpoczęciem roku akademickiego.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek? Większości studentów największych problemów przysparza zdecydowanie początek roku akademickiego, ponieważ to właśnie wtedy zmuszeni są oni przystosować się i przyzwyczaić do nowego trybu nauczania. Ponadto ciężkim okresem jest też miesiąc listopad, grudzień oraz maj, dlatego iż odbywa się wówczas najwięcej zaliczeń. Jednakże przy dobrej organizacji zawsze można znaleźć czas na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, czy też wyjścia ze znajomymi, bądź powrót do domu w weekend.
Autorstwa Zbigniew Bosek – [www.zlotuptaka.pl], own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1636307
16. Wyprawka na 1 rok Niezbędnym atrybutem pierwszorocznego studenta kierunku lekarskiego w Olsztynie jest niewątpliwie fartuch laboratoryjny oraz prosektoryjny. Ponadto obowiązek stanowi posiadanie czepka, bądź chusty anatomicznej, koniecznie w kolorze białym, a także białych butów medycznych typu “crocs”. Przydać może się również kalkulator naukowy.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni? Jeśli sylabusy odbytego przez nas przedmiotu na innej uczelni pokrywają się z sylabusami i treściami merytorycznymi tego przedmiotu prowadzonego na UWM, istnieje wówczas szansa na przepisanie jego oceny. Należy zgłosić się wtedy do dziekanatu wraz z wszystkimi dokumentami dotyczącymi danego przedmiotu, tj.: z potwierdzeniem jego zaliczenia, sylabusem oraz podaniem z prośbą o jego przepisanie.
18. Platforma e-learningowa Oprócz platformy USOS, podczas niektórych przedmiotów korzystamy również z platformy Moodle, dostępnej pod tym linkiem.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka? Wejściówka jest odpowiednikiem krótkiej kartkówki, obejmującej materiał danych zajęć. Pisana jest ona najczęściej na początku zajęć, lecz czasem może zostać przeprowadzona również na ich zakończenie. Większą formą weryfikowania naszej wiedzy są kolokwia, które obejmują materiał danego działu. Pełnią one ważną rolę, ponieważ to na ich podstawie wystawiane są oceny na koniec semestru. Jednak najważniejszym sposobem sprawdzania zdobytej przez nas wiedzy jest egzamin, który zawiera pytania dotyczące całej partii obowiązującego nas materiału.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne? Na niektóre zajęcia wymagane jest posiadanie białych butów zmiennych, typu “crocs”.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE
Rektor:
dr hab. Jerzy Andrzej Przyborowski, prof. UWM
Prorektor ds. Rozwoju i Polityki Finansowej:
dr hab. Mirosław Gornowicz, prof. UWM
Prorektor ds. Polityki Naukowej i Badań:
prof. dr hab. Jerzy Jaroszewski
Prorektor ds. Studenckich:
dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM
Prorektor ds. Collegium Medicum:
prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki
Prorektor ds. Umiędzynarodowienia Uczelni:
prof. dr hab. inż. Paweł Wielgosz
Prorektor ds. Kształcenia:
dr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM
WŁADZE WYDZIAŁU LEKARSKIEGO CM UWM W OLSZTYNIE
Dziekan:
dr hab. n. med. Leszek Gromadziński, prof. UWM
Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia:
dr. hab. n. med. Agnieszka Skowrońska, prof. UWM
Prodziekan ds. Studentów Anglojęzycznych i Rozwoju:
dr n. med. Rakesh Jalali
Przedmioty
PRZEDMIOT
SEMESTR
FORMA ZAKOŃCZENIA
Anatomia
1+2
egzamin
Histologia z cytofizjologią i embriologią
1+2
egzamin
Biologia molekularna i genetyka
1
egzamin
Biofizyka
1
egzamin
Etyka lekarska
1
egzamin
Historia medycyny
1
egzamin
Język angielski
1+2+3
egzamin (po 3 semestrze)
Pierwsza pomoc przedlekarska w stanach nagłych
1
zaliczenie
Zintegrowane nauczanie interdyscyplinarne
1+2
zaliczenie
Zintegrowane nauczanie problemowe
1+2
zaliczenie
Chemia
2
egzamin
Biochemia
2+3
egzamin (po 3 semestrze)
Elementy profesjonalizmu
2
zaliczenie
Technologie informacyjne i biostatystyka
2
zaliczenie
Lekarskie umiejętności zabiegowe i kliniczne
2
zaliczenie
Zajęcia fakultatywne (po dwa na semestr)
1+2
zaliczenie
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE? Przedmiotami wiodącymi i zarazem najważniejszymi na pierwszym roku studiów kierunku lekarskiego są anatomia wraz z histologią. Większą uwagę należy również poświęcić biologii molekularnej i biofizyce prowadzonej podczas pierwszego semestru, a także chemii i biochemii odbywających się w ciągu drugiego semestru pierwszego roku.
Opis przedmiotów
Anatomia
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Jerzy Gielecki Strona internetowa katedry: https://wl.uwm.edu.pl/ka Lokalizacja sekretariatu: al. Warszawska 30 (Centrum Symulacji Medycznych)
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w budynku na al. Warszawskiej 30.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z anatomii odbywają się trzy razy w tygodniu, z czego dwa spotkania w tygodniu stanowią ćwiczenia trwające 1,5 godz., a jedno to zajęcia grupowe z tabletami trwające godzinę.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Niezbędny będzie fartuch prosektoryjny, czepek, bądź chusta anatomiczna oraz białe buty medyczne. Istotne jest aby wszystkie te posiadane przez nas elementy były w kolorze białym. Aby zostać wpuszczonym na zajęcia z anatomii konieczne jest także posiadanie identyfikatora.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia z anatomii rozpoczynają się napisaniem wejściówki, zawierającej 10 pytań zamkniętych, a następnie prowadzone są one według indywidualnych upodobań asystenta. Może on wówczas zadecydować o wspólnym omawianiu preparatów, prowadzić wstęp teoretyczny, przepytywanie bez konsekwencji. Zajęcia, odbywające się raz w tygodniu odbywamy podzieleni na 6-osobowe grupy. Każda z grup otrzymuje tablet i podchodzi do każdego z sześciu stanowisk, na których znajdują się preparaty wraz z listą struktur anatomicznych, które należy zaznaczyć na tym preparacie. Po właściwym zaznaczeniu na nim wszystkich struktur wypisanych na liście wykonujemy zdjęcie preparatu tabletem. Zdjęcia te zostają następnie wysyłane na nasze adresy mailowe. Zajęcia te służą ćwiczeniu i utrwalaniu naszej wiedzy praktycznej, dlatego warto przychodzić na nie przygotowanym i korzystać z tej możliwości. Językiem obowiązującym nas na anatomii jest język polski oraz angielski.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach nie jest jeszcze przeprowadzana wejściówka, ani żadna inna forma zaliczenia, natomiast warto nauczyć się podstaw obowiązującego materiału, aby lepiej zrozumieć tematykę zajęć. Wiedza z pierwszych zajęć zostanie zweryfikowana natomiast przez wejściówkę przeprowadzoną na drugich zajęciach, która obejmować będzie dwa tematy.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem wejściówek przeprowadzanych na ćwiczeniach, a więc dwa razy w tygodniu oraz poprzez kolokwia odbywające się po każdym dziale. W semestrze zimowym do napisania mamy ich 4, a w semestrze letnim 6. Składają się one z oddzielnej części teoretycznej i praktycznej, które odbywają się w różnych dniach.
Część teoretyczna złożona jest z 20 zadań liczących po 5 podpunktów, z których każdy to pytanie z odpowiedzią Prawda/Fałsz, natomiast kolokwium praktyczne polega na rozpoznawaniu nazw struktur zaznaczonych na preparatach, czyli tzw. “szpilek”. Aby zostać dopuszczonym do kolokwium, trzeba zdać wcześniej co najmniej 50 % (lub 2/3) wejściówek z danego działu (zaliczenie wejściówki otrzymuje się od 70% poprawnych odpowiedzi), natomiast aby otrzymać zaliczenie, należy z obu tych części uzyskać 70 % prawidłowych odpowiedzi. Jeśli nie uda nam się ich zaliczyć, wówczas do naszej dyspozycji są także dwa terminy popraw.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?: Podstawę do nauki anatomii na UWM stanowi “Anatomia Bochenka”, z którego warto jest się uczyć, ponieważ to właśnie na nim bazują pytania na kolokwiach. Skróconą jego wersją, służącą studentom głównie do nauki na wejściówki jest “Anatomia Skawiny”. Dodatkowo podczas nauki działu o OUN korzystamy także z “Anatomii czynnościowej OUN Gołębia”. Wartą uwagi pozycją jest również książka pod redakcją naszego Profesora, pt. “Clinical Anatomy. Bones, joints and ligaments”, która może okazać się pomocna do nauki pierwszego działu. Niezbędne do przyswojenia praktycznej wiedzy anatomicznej są także atlasy. Największą popularnością wśród studentów medycyny w Olsztynie cieszy się atlas rysunkowy Nettera oraz atlas fotograficzny McMinn’a. Niektórzy korzystają także z atlasu Sobotty, jak i również atlasu Prometeusza.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Odbywają się one dwa razy w tygodniu, zazwyczaj w czwartek i piątek o 8:00 rano. Trwają one 45 minut i prowadzone są stacjonarnie w bibliotece.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU: Egzamin końcowy odbywa się w semestrze letnim i składa się z trzech części, z których należy uzyskać odpowiednio 70% punktów, według odpowiedniej kolejności. Aby zostać dopuszczonym do egzaminu teoretycznego, musimy najpierw zaliczyć egzamin praktyczny, a jeśli zaliczymy egzamin teoretyczny, wówczas możemy podejść do egzaminu ustnego. Część ustna odbywa się u Pana Profesora i polega ona na przetłumaczeniu oraz opisaniu nazwy anatomicznej, którą wyznaczy Pan Profesor.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Rozpoczynają się one napisaniem wejściówki składającej się z 8 pytań otwartych, a następnie przystępujemy do wstępu teoretycznego zajęć podczas którego prowadzący omawia dany temat przedstawiając go za pomocą prezentacji. Ostatnia część zajęć polega na oglądaniu preparatów umieszczonych na szkiełkach pod mikroskopem. Robimy zdjęcia tych preparatów za pomocą tabletu połączonego z mikroskopem, a następnie je opisujemy. Zdjęcia te wklejamy do specjalnej prezentacji udostępnianej nam przez katedrę, którą sprawdza prowadzący i za którą otrzymujemy punkty.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Podczas pierwszych zajęć nasza wiedza nie jest weryfikowana, ponieważ wejściówka odbywa się dopiero na drugich zajęciach i obejmuje materiał z dwóch tematów.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Oprócz wejściówek, po każdym dziale piszemy także kolokwium teoretyczne składające się z 40 pytań, a w tym 20 zamkniętych i 20 otwartych, które polegają zazwyczaj na wpisaniu, bądź wypunktowaniu informacji. Ponadto później przystępujemy również do kolokwium praktycznego polegającego na właściwym rozpoznaniu nazw preparatów umiejscowionych na szkiełkach. Aby uzyskać zaliczenie należy uzyskać 60% punktów z obu części kolokwium.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Obowiązującym i rekomendowanym przez katedrę podręcznikiem jest “Histologia Junqueira”, natomiast do nauki embriologii przydatna będzie książka “Embriologia Sadlera”, ponieważ to na jej podstawie należy uczyć się do kolokwium obejmującego materiał z tych tematów. Pomocne są również prezentacje udostępniane przez katedrę z wykładów oraz seminariów, z których warto uczyć się ilustracji.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady prowadzone są raz w tygodniu w formie stacjonarnej i trwają 1,5 godziny.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU: Egzamin z histologii odbywa się w sesji letniej i składa się z części praktycznej, polegającej na rozpoznaniu nazw 15 szkiełek oraz teoretycznej, złożonej z pytań zamkniętych. Aby uzyskać zaliczenie należy zdobyć co najmniej 60% punktów.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są na ul. Michała Oczapowskiego 4.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Przydatny może być kalkulator oraz długopis.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Podczas seminariów przedstawiamy własne prezentacje, których tematy losujemy na pierwszych zajęciach i możemy otrzymać za nią maksymalnie 10 punktów. Na każdym seminarium piszemy również wejściówkę, za którą zdobyć możemy 5 punktów. Następnie zaczynają się ćwiczenia polegające na wykonywaniu w parach ćwiczeń takich jak: USG, czy EKG, z jakich wykonujemy raport, za który otrzymać można 2 punkty. Na każdych ćwiczeniach piszemy również wejściówkę, za którą otrzymać można 6 punktów i obejmuje ona materiał z ćwiczenia wykonywanego przez parę, w której jesteśmy.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest poprzez wejściówki odbywające się na seminariach oraz ćwiczeniach, a także przedstawioną przez nas samodzielnie prezentację.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Zalecanym i obowiązującym nas podręcznikiem jest “Biofizyka Jaroszyka”, natomiast warto przerobić także zadania znajdujące się w udostępnionym nam przez katedrę “Zbiorze zadań do biofizyki”, ponieważ podobne zadania mogą pojawić się na wejściówce, bądź egzaminie.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się stacjonarnie, raz w tygodniu i trwają 1,5 godz.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU: Egzamin końcowy odbywa się w sesji zimowej i składa się on w połowie z zadań zamkniętych, a w połowie z zadań otwartych, polegających na obliczeniach.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Warto zebrać jak największą ilość punktów, ponieważ ich nadmiar może być wykorzystany przez nas na egzaminie.
Biologia molekularna i genetyka
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biologii Medycznej i Molekularnej Kierownik katedry: Dr hab. n. med. Joanna Strzelczyk, prof. SUM Strona internetowa katedry: https://szp.uwm.edu.pl/bm/kierunki-studiow/lekarski Lokalizacja sekretariatu: ul. Żołnierska 14c
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w Laboratorium Diagnostyki Molekularnej na ul. Prawocheńskiego 5, a także na ul. Żołnierskiej 14c.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu i trwają 4 godziny, lecz jest to cykl tylko ośmiu spotkań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Przedmiot ten składa się z dwóch części – osobno prowadzone są zajęcia z biologii molekularnej i osobno z genetyki. Na części z genetyki odbywa się wejściówka z pytaniami otwartymi oraz zamkniętymi, po której przechodzimy do wysłuchania prezentacji, a następnie do uzupełniania ćwiczeń, które wysyłamy później za pośrednictwem programu Microsoft Teams do prowadzących i stanowią one formę zaliczenia danego ćwiczenia. Aby uzyskać zaliczenie przedmiotu musimy zdobyć 60% punktów z wejściówek. Zajęcia z biologii molekularnej rozpoczynają się od napisania wejściówki składającej się z pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru, a następnie przechodzimy do wykonywania różnych doświadczeń, takich jak na przykład izolowanie własnego DNA, czy wykonywanie elektroforezy. Kolokwium odbywa się po ukończeniu każdej z części, oddzielnie przeprowadzane jest więc ono z genetyki oraz oddzielnie z biologii molekularnej. Oba te kolokwia złożone są z pytań zamkniętych, a żeby je zdać należy uzyskać 60% punktów.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Pierwsze zajęcia nie wymagają od nas przygotowania, ponieważ nie będzie ono egzekwowane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest poprzez wejściówki, uzupełnione ćwiczenia oraz kolokwium i egzamin końcowy.
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Prowadzone są one stacjonarnie i trwają 1,5 godz.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU: Egzamin odbywa się w sesji zimowej i składa się on z pytań zamkniętych, a żeby uzyskać z niego zaliczenie musimy otrzymać co najmniej 60% punktów.
Historia medycyny
Koordynator przedmiotu: dr hab. Marek Radoch Lokalizacja sekretariatu: ul. Kurta Obitza 1
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są na Wydziale Humanistycznym przy ul. Kurta Obitza 1.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia te odbywają się raz w tygodniu w formie ćwiczeń.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia polegają na przedstawianiu przez nas prezentacji na wybrany wcześniej temat, za które w zależności od prowadzącego możemy otrzymać punkty lub oceny.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA? : Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest poprzez przygotowaną przez nas prezentację, test końcowy przeprowadzany zdalnie oraz egzamin.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Katedra nie podaje dodatkowych rekomendacji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się raz w tygodniu i trwają 1,5 godz.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU: Egzamin może odbywać się zdalnie, jak i stacjonarnie, w zależności od ustaleń na danym roku. Jeśli katedra zdecyduje się na wariant zdalny, wówczas ma on formę egzaminu ustnego polegającego na odpowiedzi na trzy wylosowane pytania, natomiast jeśli egzamin przeprowadzony zostanie stacjonarnie, będzie miał on wtedy charakter testu jednokrotnego wyboru.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Jeśli uda otrzymać się nam ocenę bardzo dobrą (5) z ćwiczeń, wówczas podwyższa ona o jeden stopień ocenę uzyskaną z egzaminu końcowego.
Język angielski
Nazwa katedry: Studium Języków Obcych Strona internetowa katedry: http://www.uwm.edu.pl/studium/ Lokalizacja sekretariatu: Ul. Obrońców Tobruku 4
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w budynku na ul. Obrońców Tobruku 4.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Język angielski prowadzony jest przez trzy pierwsze semestry studiów. Na pierwszym roku zajęcia te odbywają się raz w tygodniu i trwają 1,5 godz.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia niezbędny będzie obowiązujący nas podręcznik, z którego podczas nich korzystamy.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Charakter zajęć w dużej mierze zależy od prowadzącego, natomiast zazwyczaj opierają się one na rozwiązywaniu zadań znajdujących się w obowiązującym nas podręczniku, ale zdarza się także, iż przyswajamy wiedzę z przedstawianych nam filmików, bądź kserówek.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Po zakończeniu każdego działu piszemy kolokwium, które zazwyczaj składa się z części gramatycznej, słownictwa, czasem też czytania i słuchania oraz części na pracę pisemną. Aby uzyskać zaliczenie należy uzyskać 60% punktów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Obowiązująca nas książka, z której korzystamy podczas zajęć to „Oxford English for Careers: Medicine 2”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Przedmiot ten nie jest prowadzony w formie wykładowej.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU: Egzamin końcowy odbywa się w sesji zimowej na drugim roku studiów. Przeprowadzany jest on w formie ustnej.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU: Jeśli uzyskamy średnią co najmniej 4.5 łącznie z wszystkich trzech semestrów, wówczas otrzymujemy zwolnienie z egzaminu i uzyskujemy z niego ocenę bardzo dobrą.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w budynku przy al. Warszawskiej 30.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się z części ćwiczeniowej, dwóch seminariów oraz z jednego wykładu. Podczas ćwiczeń uczymy się oraz udoskonalamy nasze umiejętności przeprowadzania reanimacji na fantomach, czy też prawidłowych zasad wykonywania BLS. Seminaria polegają na słuchaniu przedstawianej nam przez prowadzącego prezentacji, podczas której warto zapisywać istotne informacje.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Podczas pierwszych zajęć nasza wiedza nie jest sprawdzana w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza egzekwowana jest poprzez zaliczenia końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Do nauki nie potrzebujemy korzystać z żadnych dodatkowych pozycji literackich.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykład z pierwszej pomocy odbywa się tylko raz.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Zaliczenie części ćwiczeniowej polega na odegraniu scenki i poprawnym wykonaniu podczas niej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zaliczenie obejmujące materiał z seminariów oraz wykładu ma formę testu jednokrotnego wyboru.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia te odbywają się w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym na ul. Żołnierskiej 18a.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia te stanowią cykl trzech spotkań na semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia te polegają na rozwijaniu i udoskonalaniu naszych umiejętności w zakresie zbierania wywiadu. Rozpoczynają się one wstępem teoretycznym, a następnie zastosowaniu przyswojonej przez nas teorii w praktyce.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Podczas pierwszych zajęć nasza wiedza nie jest weryfikowana, ponieważ mają one charakter wstępu teoretycznego.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Za każde zadane pytanie do pacjenta można otrzymać 1 punkt, a należy uzyskać co najmniej 3 punkty, aby dostać ocenę bardzo dobrą.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Katedra nie rekomenduje żadnych dodatkowych pozycji literackich.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Przedmiot ten nie jest prowadzony w charakterze wykładów.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Zaliczenie tego przedmiotu odbywa się na podstawie obecności, a także zebranych punktów.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są na al. Warszawskiej 30 w budynku CSM lub Centrum Behringa.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, jednak składają się z kilku części, więc czasem może być tak, że z każdej części odbędą się ćwiczenia.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na część embriologiczną potrzebny jest fartuch laboratoryjny oraz obuwie zmienne. Embriologia prowadzona jest w drugim semestrze.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: W pierwszym semestrze przedmiot ten obejmował zajęcia z embriologii prowadzone przez katedrę histologii i miały one formę seminariów, polegających na wysłuchaniu prezentacji oraz zajęcia z neurologii prowadzone również w formie seminariów. W semestrze letnim przedmiot ten obejmuje zajęcia z radiologii, na której uczymy robić się USG brzucha, tarczycy i szyi, a także prawidłowego badania klatki piersiowej i brzucha.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Podczas pierwszych zajęć nasza wiedza nie podlega żadnej weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza z embriologii sprawdzana jest przez kolokwium zaliczeniowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Do nauki na kolokwium zaliczeniowe najlepiej uczyć jest się z udostępnianych prezentacji seminaryjnych, ewentualnie można także dodatkowo doczytywać niektóre zagadnienia z “Embriologii Sadlera”. Do nauki na zaliczenie z radiologii warto uczyć się z udostępnianych nam prezentacji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Przedmiot ten nie jest prowadzony w formie wykładowej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: W sesji zimowej odbywa się kolokwium zaliczeniowe z embriologii, natomiast neurologia zaliczana jest na podstawie obecności. Zaliczenie przeprowadzane w sesji letniej, obejmujące materiał z radiologii polega na poprawnym wykonaniu danego badania fizykalnego, znalezieniu dwóch struktur podczas badania USG oraz odpowiedzi na pytanie zadane przez prowadzącą.
Biochemia
Nazwa katedry: Katedra Biologii i Biotechnologii Kierownik katedry: Dr hab. Beata Jarmołowska, prof. UWM Lokalizacja sekretariatu: Ul. Michała Oczapowskiego 1a
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na ul. Michała Oczapowskiego 1a.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu i trwają zazwyczaj 2-3 godz. Seminaria odbywają się raz w tygodniu i trwają 1,5 godz.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Każde ćwiczenia rozpoczynają się wejściówką, za którą otrzymujemy odpowiednią liczbę punktów. Następnie przechodzimy do wykonywania danego ćwiczenia i sporządzamy z niego raport, za który również zdobywamy punkty. Łącznie z wejściówek oraz raportów należy uzyskać 60 % punktów. Podczas pierwszych zajęć wybieramy temat prezentacji, którą przygotować zobligowani będziemy w parach.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwsze zajęcia nie jesteśmy zobligowani do przygotowania się, ponieważ nie będzie ono sprawdzane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest za pośrednictwem wejściówek, a także kolokwiów. Na pierwszym roku odbywają się tylko dwa kolokwia, które przeprowadzane są w formie zależnej od prowadzącego. Niezmienny jest fakt, iż należy uzyskać z nich 60% punktów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Obowiązującą nas pozycją jest “Biochemia Bańkowskiego”, z której warto jest uczyć się na ćwiczenia. Należy przeglądać także prezentacje udostępniane podczas wykładów, a do nauki na wejściówki z instrukcji przypisanej do danego ćwiczenia.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się raz w tygodniu i trwają 1,5 godz.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU: Egzamin końcowy odbywa się na drugim roku i ma on formę testu jednokrotnego wyboru.
Chemia
Nazwa katedry: Katedra Chemii Kierownik katedry: Dr hab. Danuta Zielińska, prof. UWM Lokalizacja sekretariatu: Plac Łódzki 4
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na Placu Łódzkim 4.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Na każdych zajęciach otrzymujemy skrypt, w którym znajduje się wstęp teoretyczny oraz zadania obliczeniowe, które należy wykonać na danych ćwiczeniach.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Podczas pierwszych zajęć wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Podczas całego semestru piszemy trzy kolokwia, składające się głównie z zadań obliczeniowych dotyczących chemii nieorganicznej, a aby je zaliczyć należy uzyskać 60% punktów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Do egzaminu warto uczyć się z instrukcji do ćwiczeń zawartych w skrypcie oraz z udostępnianych prezentacji wykładowych.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady prowadzone są raz w tygodniu i trwają 1,5 godziny.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Aby uzyskać dopuszczenie do egzaminu końcowego należy mieć zaliczone wszystkie kolokwia. Egzamin składa się z pytań otwartych, jak i zamkniętych.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Przedmiot ten prowadzony jest w ramach jednego spotkania.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia te stanowi jedno spotkanie, będące wstępem do komunikacji medycznej, która odbywać będzie się na trzecim roku studiów. Mają one charakter wspólnej dyskusji grupowej.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza nie jest weryfikowana w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Nasza wiedza podczas trwania tego przedmiotu nie jest egzekwowana.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Katedra nie rekomenduje dodatkowych pozycji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Przedmiot ten nie odbywa się w formie wykładowej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Przedmiot ten ma formę spotkania dyskusyjnego, więc nie kończy się on żadnym zaliczeniem.
Elementy profesjonalizmu
Koordynator przedmiotu: Marek Jawor
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są na platformie elearningowej.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są asynchronicznie.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia polegają na wspólnej dyskusji oraz wymianie zdań na dany temat
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Weryfikowana jest ona jedynie za pomocą testu na zakończenie ćwiczeń.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Do nauki na ten przedmiot nie są potrzebne na żadne pozycje literackie.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się stacjonarnie i jest ich kilka.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Na zakończenie ćwiczeń odbywa się krótki test liczący kilka pytań.
Technologie informacyjne i biostatystyka
Koordynator przedmiotu: Stanisław Ejdys
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są w Bibliotece Uniwersyteckiej na Ul. Michała Oczapowskiego 12B
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Przedmiot ten trwa cały drugi semestr i odbywa się cotygodniowo w formie ćwiczeń i wykładów.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Podczas ćwiczeń korzystamy z programu komputerowego “Statistica” i wykonujemy za jego pomocą różnego rodzaju obliczenia. Ponadto kilka ćwiczeń poświęcone jest także na przyswajanie wiedzy teoretycznej, podczas której prowadzący omawia dane zagadnienie opierając się na przygotowanej przez niego prezentacji.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest egzekwowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenia końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Katedra nie rekomenduje dodatkowych pozycji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Z przedmiotu prowadzone są wykłady.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Przedmiot ten kończy się zaliczeniem praktycznym, polegającym na wykonaniu określonego zadania w programie “Statistica” oraz teoretycznym, składającym się z 10 pytań zamkniętych. Ocenę końcową stanowi średnia z ocen uzyskanych z obu tych części.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Przedmiot ten prowadzony jest w Centrum Symulacji Medycznych, zlokalizowanym przy al. Warszawskiej 30.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i są prowadzone w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: W zależności od prowadzącego możemy potrzebować fartuch oraz obuwie zmienne, bądź nie.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Podczas praktycznej części zajęć uczymy się procedury chirurgicznego mycia rąk, prawidłowych zasad aseptyki oraz antyseptyki, zakładania wenflonu, przeprowadzania badania EKG, sporządzania opatrunków, jak i również usztywniania kończyn.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest egzekwowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza nie jest weryfikowana za pomocą wejściówek, natomiast warto śledzić harmonogram ćwiczeń udostępniany na stronie Katedry Ratownictwa Medycznego, która prowadzi ten przedmiot i według niego zaznajamiać się z tematem obowiązującym na dane ćwiczenia.
Z JAKICH KSIĄŻEK UCZYĆ?: Katedra nie rekomenduje dodatkowych pozycji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Przedmiot ten nie odbywa się w formie wykładowej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Odbywają się dwa zaliczenia tego przedmiotu. Jedno z nich odbywa się po ćwiczeniach z zakładania wenflonu i polega ono na odegraniu scenki wraz z praktycznym przedstawieniem naszych umiejętności. Drugie zaliczenie dotyczy procedury usztywniania kończyn, które występuje jedynie w formie odpowiedzi ustnej.
Zajęcia dodatkowe
Na dwa interesujące nas fakultety zapisujemy się w dziekanacie przy odbiorze legitymacji i uczęszczamy na nie podczas pierwszego semestru. W zależności od wybranego przez nas fakultetu może on kończyć się zaliczeniem testowym, prezentacją multimedialną, bądź zaliczenie to uzyskujemy na podstawie naszej obecności na zajęciach.
Praktyki wakacyjne
Aby uzyskać zaliczenie praktyk wakacyjnych należy zdobyć wszelkie potrzebne nam podpisy w dzienniczku praktyk oraz następnie odesłać go do dziekanatu lub dostarczyć go osobiście.
Komunikacja na zajęcia
Korzystając z autobusów miejskich, dostaniemy się na wszystkie zajęcia, właściwie z każdej destynacji Olsztyna. Polecanym rozwiązaniem jest wykupienie karty miesięcznej (Karty Miejskiej), której koszt wynosi około 50 zł i wówczas upoważnia nas ona do korzystania bez limitu z przejazdów autobusami i tramwajami miejskimi.
Mieszkanie
Spora rzesza studentów wynajmuje pokoje w akademikach w studenckiej dzielnicy Kortowo. Jest to dosyć dobra opcja, ponieważ na początku mamy dużo zajęć w tej okolicy miasta, a przemieszczenie się komunikacją miejską z tej dzielnicy do innych lokalizacji też nie stanowi większego problemu. Dobrym wyborem dla pierwszorocznego studenta jest także Osiedle Podgrodzie oraz Osiedle Mleczna, ponieważ usytuowane są one w centrum, pomiędzy szpitalami oraz blisko jest z nich do Kortowa. Pochlebną opinią wśród studentów cieszy się także Śródmieście oraz okolice Szpitala Wojewódzkiego, a także wszelkie okolice centrum miasta.
Ciekawostki
Co roku w Olsztynie odbywa się “Kortowiada”, czyli tutejsze juwenalia uniwersyteckie. Są to największe juwenalia w Polsce i stanowią one święto studentów trwające trzy dni. Oprócz odbywających się wieczorem występów zaproszonych znanych artystów, możemy uczestniczyć także w wielu imprezach integracyjnych takich jak “Bój akademików”, czy też “Parada wydziałów”, podczas której przebrani studenci maszerują w korowodzie ruszającym z Rynku, przez środek miasta, docierając finalnie na Kortowo.
W Olsztynie jest bardzo dużo jezior. Samo Kortowo położone jest nad jeziorem, gdzie można produktywnie spędzić wolny czas.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że powyższy przewodnik odpowiedział na wszystkie Wasze pytania. Jeśli jednak podczas czytania artykułu pojawiły się nowe niejasności lub chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej, to koniecznie odwiedźcie naszą grupę na Facebooku, gdzie nasz zespół dołoży wszelkich starań, aby Wam pomóc. Odwiedźcie koniecznie Marysię, bez pomocy której powyższy poradnik by nie powstał.
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów. Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Poznaj opinie i porady innych studentów!
Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami!
Stań się członkiem rosnącej rodziny młodych medyków!
By Daniel
Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik ten zawiera wszystkie najważniejsze informacje, niezbędne dla osób zainteresowanych studiowaniem kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Przedstawiony jest w nim w pigułce nasz wydział oraz jego funkcjonowanie, przebieg wszelkich przedmiotów z jakimi musimy zmierzyć się na pierwszym roku studiów, a także nasze doświadczenia związane ze studiowaniem
w Olsztynie.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Pierwsze zajęcia regulaminowo rozpoczynają się 1 października, natomiast oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego zwane immatrykulacją odbywa się kilka dni później. Podczas tego wydarzenia studenci ubrani w togi odebrane
w dziekanacie uczestniczą w przemarszu mającym swój początek w Centrum Symulacji Medycznych, następnie podążają rynkiem, a finalnie docierają
na Plac Zamkowy, gdzie odbywa się główna część uroczystości podczas której zostają oni oficjalnie przyjęci w poczet uczelni. Wszelkie szczegóły dotyczące tej ceremonii zostają przekazane nam w specjalnym liście, który otrzymujemy
po dostaniu się na studia.
Wraz z rozpoczęciem studiów wiąże się również obowiązek odbycia szkolenia BHP i szkolenia z przysposobienia bibliotecznego. Szkolenie BHP należy ukończyć w pierwszym semestrze roku akademickiego, a także może ono zostać przepisane, jeśli ktoś uzyskał jego zaliczenie podczas odbywania innych studiów i jeśli podczas ostatnich pięciu lat studiował na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Zaliczenie szkolenia bibliotecznego może przybierać różne formy, natomiast standardową jest test przeprowadzany zdalnie.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Jest to grupa, w której studenci przez cały rok uczęszczają na zajęcia i liczy ona zazwyczaj 12 osób. Przydzielani jesteśmy do niej według kolejności losowej.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy jest osobą kontaktującą się w imieniu swojej grupy ze starostą roku, czy też z wykładowcami, a także przekazuje on oraz dba o sprawy organizacyjne jej dotyczące. Wybierany jest on na początku roku, poprzez demokratyczne głosowanie przeprowadzane w obrębie danej grupy.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku reprezentuje społeczność studencką całego roku kontaktując się
z wykładowcami i dziekanatem. Zajmuje się on również organizacją oraz ustalaniem terminów zaliczeń przedmiotów. Funkcję tę pomaga spełniać mu vice starosta roku.
Osoby zajmujące te stanowiska wybierane są na początku roku na specjalnym spotkaniu z samorządem studenckim podczas którego odbywa się głosowanie.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego znajduje się przy al. Warszawskiej 30, gdzie
też zlokalizowany jest Szpital Uniwersytecki i Centrum Symulacji Medycznych.
Jest to miejsce, w którym realizować będziemy wszelkie formalności dotyczące przebiegu naszych studiów, takie jak odbieranie legitymacji, czy dostarczanie niezbędnych dokumentów po dostaniu się na studia.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Na UWM rolę wirtualnego dziekanatu sprawuje platforma USOS. Znaleźć możemy tam nasze oceny końcowe, formularze potrzebne do wnioskowania
o stypendium, czy też adresy e-mail prowadzących. Poprzez USOS zapisujemy się także na zajęcia z języka angielskiego. Link do wirtualnego dziekanatu znajduje
się tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Przed rozpoczęciem roku akademickiego możemy skontaktować się
z dziekanatem i poprosić o bycie w grupie z daną osobą, a jeśli chcemy dokonać zmiany grupy już podczas trwania roku akademickiego możemy zrobić
to na zasadzie wymiany.
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=954115
8. Biblioteka
Budynek biblioteki usytuowany jest przy ul. Oczapowskiego 12b w studenckiej dzielnicy Kortowo. Do naszej dyspozycji jest tam wiele książek i podręczników,
a także strefa otwarta służąca do wspólnej nauki oraz kilka czytelni, w których można oddać się samodzielnej nauce w ciszy. Ponadto w bibliotece znajduje się także kawiarnia oraz odbywają się w niej niektóre zajęcia. Więcej na jej temat dowiecie się tutaj.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Zajęcia pierwszorocznego studenta medycyny odbywają się w wielu miejscach Olsztyna, lecz na szczęście nie jest to duże miasto. Najczęstszą destynację zajęć stanowi Centrum Symulacji Medycznych oraz jego okolice. Część zajęć odbywa się także w położonym niedaleko Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Ponadto niektóre zajęcia prowadzone są także w dzielnicy Kortowo, do której dotrzeć można na pieszo w 20 minut od Centrum Symulacji Medycznych. Fakt, iż zajęcia mają miejsce w różnych lokalizacjach nie stanowi dla większości studentów problemu, ponieważ wszystkie te punkty są dobrze połączone komunikacyjnie,
a między zajęciami jest zawsze co najmniej 30 minut przerwy.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
W Olsztynie nie są prowadzone studia na kierunku lekarskim w trybie niestacjonarnym. Oprócz studiów stacjonarnych, na naszej uczelni można aplikować na studia English Division i wówczas są one płatne dla polskich studentów.
11. Legitymacje
Legitymacje studenckie odbieramy w dziekanacie jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego, według kolejności alfabetycznej, natomiast opłatę za jej wyrobienie uiszczamy już podczas rekrutacji i wynosi ona 22 zł. Dokument ten upoważnia nas do uzyskiwania różnego rodzaju ulg oraz zniżek, na przykład
na bilety wstępu do ośrodków kultury, czy przejazdy komunikacją miejską.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Stypendium naukowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim można otrzymać już podczas trwania pierwszego roku studiów. Przewidziane są one dla osób, które otrzymały między innymi tytuł laureata olimpiady ogólnopolskiej.
13. Akademik.
Akademiki usytuowane są w studenckiej dzielnicy Olsztyna – Kortowo. Dostępne jest dla nas kilka różnych akademików, a każdy z nich posiada inny standard,
od którego zależy cena wynajmu pokoju. Do naszej dyspozycji są w nich pokoje zarówno dwu- jak i jednoosobowe. Ogólny standard akademików określany jest przez studentów jako dobry. Znajdziemy w nich wszelkie niezbędne akcesoria AGD, a także sale integracyjne z bilardem, czy stołem do piłkarzyków. Jeśli zaciekawił Was temat akademików, koniecznie odwiedźcie ich oficjalną stronę.
14. Plan zajęć
Plan zajęć zamieszczany jest na stronie naszego wydziału w zakładce “Plany
i harmonogramy zajęć”, zazwyczaj na krótko przed rozpoczęciem roku akademickiego.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Większości studentów największych problemów przysparza zdecydowanie początek roku akademickiego, ponieważ to właśnie wtedy zmuszeni są oni przystosować się i przyzwyczaić do nowego trybu nauczania. Ponadto ciężkim okresem jest też miesiąc listopad, grudzień oraz maj, dlatego iż odbywa się wówczas najwięcej zaliczeń. Jednakże przy dobrej organizacji zawsze można znaleźć czas na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, czy też wyjścia
ze znajomymi, bądź powrót do domu w weekend.
Autorstwa Zbigniew Bosek – [www.zlotuptaka.pl], own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1636307
16. Wyprawka na 1 rok
Niezbędnym atrybutem pierwszorocznego studenta kierunku lekarskiego
w Olsztynie jest niewątpliwie fartuch laboratoryjny oraz prosektoryjny. Ponadto obowiązek stanowi posiadanie czepka, bądź chusty anatomicznej, koniecznie
w kolorze białym, a także białych butów medycznych typu “crocs”. Przydać może się również kalkulator naukowy.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
Jeśli sylabusy odbytego przez nas przedmiotu na innej uczelni pokrywają się
z sylabusami i treściami merytorycznymi tego przedmiotu prowadzonego
na UWM, istnieje wówczas szansa na przepisanie jego oceny. Należy zgłosić się wtedy do dziekanatu wraz z wszystkimi dokumentami dotyczącymi danego przedmiotu, tj.: z potwierdzeniem jego zaliczenia, sylabusem oraz podaniem
z prośbą o jego przepisanie.
18. Platforma e-learningowa
Oprócz platformy USOS, podczas niektórych przedmiotów korzystamy również
z platformy Moodle, dostępnej pod tym linkiem.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka?
Wejściówka jest odpowiednikiem krótkiej kartkówki, obejmującej materiał danych zajęć. Pisana jest ona najczęściej na początku zajęć, lecz czasem może zostać przeprowadzona również na ich zakończenie. Większą formą weryfikowania naszej wiedzy są kolokwia, które obejmują materiał danego działu. Pełnią one ważną rolę, ponieważ to na ich podstawie wystawiane są oceny na koniec semestru. Jednak najważniejszym sposobem sprawdzania zdobytej przez nas wiedzy jest egzamin, który zawiera pytania dotyczące całej partii obowiązującego nas materiału.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Na niektóre zajęcia wymagane jest posiadanie białych butów zmiennych, typu “crocs”.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE
Rektor:
dr hab. Jerzy Andrzej Przyborowski, prof. UWM
Prorektor ds. Rozwoju
i Polityki Finansowej:
dr hab. Mirosław Gornowicz, prof. UWM
Prorektor ds. Polityki Naukowej i Badań:
prof. dr hab. Jerzy Jaroszewski
Prorektor ds. Studenckich:
dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM
Prorektor ds. Collegium Medicum:
prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki
Prorektor ds. Umiędzynarodowienia Uczelni:
prof. dr hab. inż. Paweł Wielgosz
Prorektor ds. Kształcenia:
dr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM
WŁADZE WYDZIAŁU LEKARSKIEGO CM UWM W OLSZTYNIE
Dziekan:
dr hab. n. med. Leszek Gromadziński, prof. UWM
Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia:
dr. hab. n. med. Agnieszka Skowrońska, prof. UWM
Prodziekan ds. Studentów Anglojęzycznych i Rozwoju:
dr n. med. Rakesh Jalali
Przedmioty
(po 3 semestrze)
(po 3 semestrze)
i kliniczne
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Przedmiotami wiodącymi i zarazem najważniejszymi na pierwszym roku studiów kierunku lekarskiego są anatomia wraz z histologią. Większą uwagę należy również poświęcić biologii molekularnej i biofizyce prowadzonej podczas pierwszego semestru, a także chemii i biochemii odbywających się w ciągu drugiego semestru pierwszego roku.
Opis przedmiotów
Anatomia
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Jerzy Gielecki
Strona internetowa katedry: https://wl.uwm.edu.pl/ka
Lokalizacja sekretariatu: al. Warszawska 30 (Centrum Symulacji Medycznych)
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku na al. Warszawskiej 30.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z anatomii odbywają się trzy razy w tygodniu, z czego dwa spotkania
w tygodniu stanowią ćwiczenia trwające 1,5 godz., a jedno to zajęcia grupowe
z tabletami trwające godzinę.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Niezbędny będzie fartuch prosektoryjny, czepek, bądź chusta anatomiczna oraz białe buty medyczne. Istotne jest aby wszystkie te posiadane przez nas elementy były w kolorze białym. Aby zostać wpuszczonym na zajęcia z anatomii konieczne jest także posiadanie identyfikatora.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia z anatomii rozpoczynają się napisaniem wejściówki, zawierającej
10 pytań zamkniętych, a następnie prowadzone są one według indywidualnych upodobań asystenta. Może on wówczas zadecydować o wspólnym omawianiu preparatów, prowadzić wstęp teoretyczny, przepytywanie bez konsekwencji.
Zajęcia, odbywające się raz w tygodniu odbywamy podzieleni na 6-osobowe grupy. Każda z grup otrzymuje tablet i podchodzi do każdego z sześciu stanowisk, na których znajdują się preparaty wraz z listą struktur anatomicznych, które należy zaznaczyć na tym preparacie. Po właściwym zaznaczeniu na nim wszystkich struktur wypisanych na liście wykonujemy zdjęcie preparatu tabletem. Zdjęcia
te zostają następnie wysyłane na nasze adresy mailowe. Zajęcia te służą ćwiczeniu i utrwalaniu naszej wiedzy praktycznej, dlatego warto przychodzić
na nie przygotowanym i korzystać z tej możliwości.
Językiem obowiązującym nas na anatomii jest język polski oraz angielski.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nie jest jeszcze przeprowadzana wejściówka, ani żadna inna forma zaliczenia, natomiast warto nauczyć się podstaw obowiązującego materiału, aby lepiej zrozumieć tematykę zajęć. Wiedza z pierwszych zajęć zostanie zweryfikowana natomiast przez wejściówkę przeprowadzoną na drugich zajęciach, która obejmować będzie dwa tematy.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem wejściówek przeprowadzanych
na ćwiczeniach, a więc dwa razy w tygodniu oraz poprzez kolokwia odbywające się po każdym dziale. W semestrze zimowym do napisania mamy ich 4,
a w semestrze letnim 6. Składają się one z oddzielnej części teoretycznej
i praktycznej, które odbywają się w różnych dniach.
Część teoretyczna złożona jest z 20 zadań liczących po 5 podpunktów, z których każdy to pytanie z odpowiedzią Prawda/Fałsz, natomiast kolokwium praktyczne polega na rozpoznawaniu nazw struktur zaznaczonych na preparatach, czyli tzw. “szpilek”. Aby zostać dopuszczonym do kolokwium, trzeba zdać wcześniej co najmniej 50 % (lub 2/3) wejściówek z danego działu (zaliczenie wejściówki otrzymuje się od 70% poprawnych odpowiedzi), natomiast aby otrzymać zaliczenie, należy z obu tych części uzyskać 70 % prawidłowych odpowiedzi.
Jeśli nie uda nam się ich zaliczyć, wówczas do naszej dyspozycji są także dwa terminy popraw.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Podstawę do nauki anatomii na UWM stanowi “Anatomia Bochenka”, z którego warto jest się uczyć, ponieważ to właśnie na nim bazują pytania na kolokwiach. Skróconą jego wersją, służącą studentom głównie do nauki na wejściówki jest “Anatomia Skawiny”. Dodatkowo podczas nauki działu o OUN korzystamy także
z “Anatomii czynnościowej OUN Gołębia”.
Wartą uwagi pozycją jest również książka pod redakcją naszego Profesora,
pt. “Clinical Anatomy. Bones, joints and ligaments”, która może okazać się pomocna do nauki pierwszego działu.
Niezbędne do przyswojenia praktycznej wiedzy anatomicznej są także atlasy. Największą popularnością wśród studentów medycyny w Olsztynie cieszy się atlas rysunkowy Nettera oraz atlas fotograficzny McMinn’a. Niektórzy korzystają także
z atlasu Sobotty, jak i również atlasu Prometeusza.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Odbywają się one dwa razy w tygodniu, zazwyczaj w czwartek i piątek o 8:00 rano. Trwają one 45 minut i prowadzone są stacjonarnie w bibliotece.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU:
Egzamin końcowy odbywa się w semestrze letnim i składa się z trzech części,
z których należy uzyskać odpowiednio 70% punktów, według odpowiedniej kolejności. Aby zostać dopuszczonym do egzaminu teoretycznego, musimy najpierw zaliczyć egzamin praktyczny, a jeśli zaliczymy egzamin teoretyczny, wówczas możemy podejść do egzaminu ustnego. Część ustna odbywa się u Pana Profesora i polega ona na przetłumaczeniu oraz opisaniu nazwy anatomicznej, którą wyznaczy Pan Profesor.
Histologia, cytofizjologia i embriologia
Kierownik katedry: Dr hab. n. med. Janusz Godlewski, prof. UWM
Strona internetowa katedry: https://wl.uwm.edu.pl/khiec/dydaktyka/kierunek-lekarski/rok-i/histologia-z-cytofizjologia-i-embriologia
Lokalizacja sekretariatu: al. Warszawska 30 (Centrum Symulacji Medycznych)
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku na al. Warszawskiej 30.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i mają one formę ćwiczeń,
które trwają 2 godz. 15 min.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Potrzebny będzie nam fartuch zapinany z przodu oraz białe obuwie zmienne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Rozpoczynają się one napisaniem wejściówki składającej się z 8 pytań otwartych, a następnie przystępujemy do wstępu teoretycznego zajęć podczas którego prowadzący omawia dany temat przedstawiając go za pomocą prezentacji. Ostatnia część zajęć polega na oglądaniu preparatów umieszczonych
na szkiełkach pod mikroskopem. Robimy zdjęcia tych preparatów za pomocą tabletu połączonego z mikroskopem, a następnie je opisujemy. Zdjęcia
te wklejamy do specjalnej prezentacji udostępnianej nam przez katedrę,
którą sprawdza prowadzący i za którą otrzymujemy punkty.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Podczas pierwszych zajęć nasza wiedza nie jest weryfikowana, ponieważ wejściówka odbywa się dopiero na drugich zajęciach i obejmuje materiał
z dwóch tematów.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Oprócz wejściówek, po każdym dziale piszemy także kolokwium teoretyczne składające się z 40 pytań, a w tym 20 zamkniętych i 20 otwartych, które polegają zazwyczaj na wpisaniu, bądź wypunktowaniu informacji. Ponadto później przystępujemy również do kolokwium praktycznego polegającego na właściwym rozpoznaniu nazw preparatów umiejscowionych na szkiełkach. Aby uzyskać zaliczenie należy uzyskać 60% punktów z obu części kolokwium.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Obowiązującym i rekomendowanym przez katedrę podręcznikiem jest
“Histologia Junqueira”, natomiast do nauki embriologii przydatna będzie książka “Embriologia Sadlera”, ponieważ to na jej podstawie należy uczyć się
do kolokwium obejmującego materiał z tych tematów. Pomocne są również prezentacje udostępniane przez katedrę z wykładów oraz seminariów, z których warto uczyć się ilustracji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są raz w tygodniu w formie stacjonarnej i trwają 1,5 godziny.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU:
Egzamin z histologii odbywa się w sesji letniej i składa się z części praktycznej, polegającej na rozpoznaniu nazw 15 szkiełek oraz teoretycznej, złożonej z pytań zamkniętych. Aby uzyskać zaliczenie należy zdobyć co najmniej 60% punktów.
Biofizyka
Nazwa katedry: Katedra Fizyki i Biofizyki
Kierownik katedry: Prof. dr hab. Zbigniew Wieczorek
Strona internetowa katedry: http://www.uwm.edu.pl/wnz/kfib/dzialalnosc-dydaktyczna/wydzial-lekarski
Lokalizacja sekretariatu: ul. Michała Oczapowskiego 4
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są na ul. Michała Oczapowskiego 4.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Przydatny może być kalkulator oraz długopis.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Podczas seminariów przedstawiamy własne prezentacje, których tematy losujemy na pierwszych zajęciach i możemy otrzymać za nią maksymalnie 10 punktów.
Na każdym seminarium piszemy również wejściówkę, za którą zdobyć możemy
5 punktów.
Następnie zaczynają się ćwiczenia polegające na wykonywaniu w parach ćwiczeń takich jak: USG, czy EKG, z jakich wykonujemy raport, za który otrzymać można
2 punkty.
Na każdych ćwiczeniach piszemy również wejściówkę, za którą otrzymać można 6 punktów i obejmuje ona materiał z ćwiczenia wykonywanego przez parę, w której jesteśmy.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez wejściówki odbywające się na seminariach oraz ćwiczeniach, a także przedstawioną przez nas samodzielnie prezentację.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Zalecanym i obowiązującym nas podręcznikiem jest “Biofizyka Jaroszyka”, natomiast warto przerobić także zadania znajdujące się w udostępnionym nam przez katedrę “Zbiorze zadań do biofizyki”, ponieważ podobne zadania mogą pojawić się na wejściówce, bądź egzaminie.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się stacjonarnie, raz w tygodniu i trwają 1,5 godz.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU:
Egzamin końcowy odbywa się w sesji zimowej i składa się on w połowie z zadań zamkniętych, a w połowie z zadań otwartych, polegających na obliczeniach.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Warto zebrać jak największą ilość punktów, ponieważ ich nadmiar może być wykorzystany przez nas na egzaminie.
Biologia molekularna i genetyka
Nazwa katedry: Katedra i Zakład Biologii Medycznej i Molekularnej
Kierownik katedry: Dr hab. n. med. Joanna Strzelczyk, prof. SUM
Strona internetowa katedry: https://szp.uwm.edu.pl/bm/kierunki-studiow/lekarski
Lokalizacja sekretariatu: ul. Żołnierska 14c
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w Laboratorium Diagnostyki Molekularnej na ul. Prawocheńskiego 5, a także na ul. Żołnierskiej 14c.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu i trwają 4 godziny, lecz jest to cykl tylko ośmiu spotkań.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Potrzebny będzie nam fartuch zapinany z przodu oraz obuwie zmienne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Przedmiot ten składa się z dwóch części – osobno prowadzone są zajęcia
z biologii molekularnej i osobno z genetyki.
Na części z genetyki odbywa się wejściówka z pytaniami otwartymi oraz zamkniętymi, po której przechodzimy do wysłuchania prezentacji, a następnie
do uzupełniania ćwiczeń, które wysyłamy później za pośrednictwem programu Microsoft Teams do prowadzących i stanowią one formę zaliczenia danego ćwiczenia. Aby uzyskać zaliczenie przedmiotu musimy zdobyć 60% punktów
z wejściówek.
Zajęcia z biologii molekularnej rozpoczynają się od napisania wejściówki składającej się z pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru, a następnie przechodzimy do wykonywania różnych doświadczeń, takich jak na przykład izolowanie własnego DNA, czy wykonywanie elektroforezy.
Kolokwium odbywa się po ukończeniu każdej z części, oddzielnie przeprowadzane jest więc ono z genetyki oraz oddzielnie z biologii molekularnej. Oba te kolokwia złożone są z pytań zamkniętych, a żeby je zdać należy uzyskać 60% punktów.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Pierwsze zajęcia nie wymagają od nas przygotowania, ponieważ nie będzie ono egzekwowane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest poprzez wejściówki, uzupełnione ćwiczenia oraz kolokwium i egzamin końcowy.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Polecany przez naszych studentów jest podręcznik, pt. “Genetyka medyczna. Podręcznik dla studentów T. Drewy”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Prowadzone są one stacjonarnie i trwają 1,5 godz.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU:
Egzamin odbywa się w sesji zimowej i składa się on z pytań zamkniętych, a żeby uzyskać z niego zaliczenie musimy otrzymać co najmniej 60% punktów.
Historia medycyny
Koordynator przedmiotu: dr hab. Marek Radoch
Lokalizacja sekretariatu: ul. Kurta Obitza 1
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są na Wydziale Humanistycznym przy ul. Kurta Obitza 1.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te odbywają się raz w tygodniu w formie ćwiczeń.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia polegają na przedstawianiu przez nas prezentacji na wybrany wcześniej temat, za które w zależności od prowadzącego możemy otrzymać punkty
lub oceny.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA? :
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest poprzez przygotowaną przez nas prezentację,
test końcowy przeprowadzany zdalnie oraz egzamin.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Katedra nie podaje dodatkowych rekomendacji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się raz w tygodniu i trwają 1,5 godz.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU:
Egzamin może odbywać się zdalnie, jak i stacjonarnie, w zależności od ustaleń
na danym roku. Jeśli katedra zdecyduje się na wariant zdalny, wówczas
ma on formę egzaminu ustnego polegającego na odpowiedzi na trzy wylosowane pytania, natomiast jeśli egzamin przeprowadzony zostanie stacjonarnie, będzie miał on wtedy charakter testu jednokrotnego wyboru.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Jeśli uda otrzymać się nam ocenę bardzo dobrą (5) z ćwiczeń, wówczas podwyższa ona o jeden stopień ocenę uzyskaną z egzaminu końcowego.
Język angielski
Nazwa katedry: Studium Języków Obcych
Strona internetowa katedry: http://www.uwm.edu.pl/studium/
Lokalizacja sekretariatu: Ul. Obrońców Tobruku 4
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku na ul. Obrońców Tobruku 4.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Język angielski prowadzony jest przez trzy pierwsze semestry studiów.
Na pierwszym roku zajęcia te odbywają się raz w tygodniu i trwają 1,5 godz.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia niezbędny będzie obowiązujący nas podręcznik, z którego podczas nich korzystamy.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Charakter zajęć w dużej mierze zależy od prowadzącego, natomiast zazwyczaj opierają się one na rozwiązywaniu zadań znajdujących się w obowiązującym nas podręczniku, ale zdarza się także, iż przyswajamy wiedzę z przedstawianych nam filmików, bądź kserówek.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Po zakończeniu każdego działu piszemy kolokwium, które zazwyczaj składa się
z części gramatycznej, słownictwa, czasem też czytania i słuchania oraz części
na pracę pisemną. Aby uzyskać zaliczenie należy uzyskać 60% punktów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Obowiązująca nas książka, z której korzystamy podczas zajęć to „Oxford English for Careers: Medicine 2”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie jest prowadzony w formie wykładowej.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU:
Egzamin końcowy odbywa się w sesji zimowej na drugim roku studiów. Przeprowadzany jest on w formie ustnej.
PORADY ODNOŚNIE PRZEDMIOTU:
Jeśli uzyskamy średnią co najmniej 4.5 łącznie z wszystkich trzech semestrów, wówczas otrzymujemy zwolnienie z egzaminu i uzyskujemy z niego ocenę bardzo dobrą.
Pierwsza pomoc przedlekarska w stanach nagłych
Kierownik katedry: Dr n. med. Rakesh Jalali
Strona internetowa katedry:https://wl.uwm.edu.pl/kmr/dydaktyka-0/kierunek-lekarski/rok-i/pierwsza-pomoc-przedmedyczna-w-sytuacjach-naglych
Lokalizacja sekretariatu: al. Warszawska 30
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w budynku przy al. Warszawskiej 30.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części ćwiczeniowej, dwóch seminariów oraz z jednego wykładu.
Podczas ćwiczeń uczymy się oraz udoskonalamy nasze umiejętności przeprowadzania reanimacji na fantomach, czy też prawidłowych zasad wykonywania BLS.
Seminaria polegają na słuchaniu przedstawianej nam przez prowadzącego prezentacji, podczas której warto zapisywać istotne informacje.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Podczas pierwszych zajęć nasza wiedza nie jest sprawdzana w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza egzekwowana jest poprzez zaliczenia końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do nauki nie potrzebujemy korzystać z żadnych dodatkowych pozycji literackich.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykład z pierwszej pomocy odbywa się tylko raz.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie części ćwiczeniowej polega na odegraniu scenki i poprawnym wykonaniu podczas niej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Zaliczenie obejmujące materiał z seminariów oraz wykładu ma formę testu jednokrotnego wyboru.
Etyka lekarska
Kierownik katedry: Prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz
Strona internetowa katedry: https://wl.uwm.edu.pl/knn/dydaktyka/kierunek-lekarski/rok-i/etyka-lekarska
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są na platformie elearningowej.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są asynchronicznie w trybie zdalnym i ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia polegają na przedstawianiu przez nas przygotowanej w grupach prezentacji na wybrany wcześniej temat.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Nasza wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem przygotowanej przez nas prezentacji oraz egzaminu końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do przygotowywania prezentacji zaliczeniowej służy nam Kodeks Etyki Lekarskiej.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się stacjonarnie.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Egzamin końcowy ma formę testu jednokrotnego wyboru.
Zintegrowane nauczanie problemowe
Kierownik katedry: Prof. dr hab. n. med. Ireneusz M. Kowalski
Strona internetowa katedry: https://wl.uwm.edu.pl/krh/dydaktyka/kierunek-lekarski/rok-i/zintegrowane-nauczanie-problemowe
Lokalizacja sekretariatu: Ul. Żołnierska 18a
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te odbywają się w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym
na ul. Żołnierskiej 18a.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te stanowią cykl trzech spotkań na semestr.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te polegają na rozwijaniu i udoskonalaniu naszych umiejętności w zakresie zbierania wywiadu. Rozpoczynają się one wstępem teoretycznym, a następnie zastosowaniu przyswojonej przez nas teorii w praktyce.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Podczas pierwszych zajęć nasza wiedza nie jest weryfikowana, ponieważ mają one charakter wstępu teoretycznego.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Za każde zadane pytanie do pacjenta można otrzymać 1 punkt, a należy uzyskać co najmniej 3 punkty, aby dostać ocenę bardzo dobrą.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Katedra nie rekomenduje żadnych dodatkowych pozycji literackich.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie jest prowadzony w charakterze wykładów.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Zaliczenie tego przedmiotu odbywa się na podstawie obecności,
a także zebranych punktów.
Zintegrowane nauczanie interdyscyplinarne
Kierownik katedry: Dr hab. n. med. Janusz Godlewski, prof. UWM
Strona internetowa katedry:
https://wl.uwm.edu.pl/khiec/dydaktyka/kierunek-lekarski/rok-i/zintegrowane-nauczanie-interdyscyplinarne-cz-embriologia
https://wl.uwm.edu.pl/kr/dydaktyka-0/kierunek-lekarski/rok-i/zintegrowane-nauczanie-interdyscyplinarne-24
Lokalizacja sekretariatu: al. Warszawska 30
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są na al. Warszawskiej 30 w budynku CSM lub Centrum Behringa.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, jednak składają się z kilku części,
więc czasem może być tak, że z każdej części odbędą się ćwiczenia.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na część embriologiczną potrzebny jest fartuch laboratoryjny oraz obuwie zmienne. Embriologia prowadzona jest w drugim semestrze.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
W pierwszym semestrze przedmiot ten obejmował zajęcia z embriologii prowadzone przez katedrę histologii i miały one formę seminariów, polegających na wysłuchaniu prezentacji oraz zajęcia z neurologii prowadzone również
w formie seminariów. W semestrze letnim przedmiot ten obejmuje zajęcia
z radiologii, na której uczymy robić się USG brzucha, tarczycy i szyi, a także prawidłowego badania klatki piersiowej i brzucha.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Podczas pierwszych zajęć nasza wiedza nie podlega żadnej weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza z embriologii sprawdzana jest przez kolokwium zaliczeniowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do nauki na kolokwium zaliczeniowe najlepiej uczyć jest się z udostępnianych prezentacji seminaryjnych, ewentualnie można także dodatkowo doczytywać niektóre zagadnienia z “Embriologii Sadlera”. Do nauki na zaliczenie z radiologii warto uczyć się z udostępnianych nam prezentacji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie jest prowadzony w formie wykładowej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
W sesji zimowej odbywa się kolokwium zaliczeniowe z embriologii, natomiast neurologia zaliczana jest na podstawie obecności. Zaliczenie przeprowadzane
w sesji letniej, obejmujące materiał z radiologii polega na poprawnym wykonaniu danego badania fizykalnego, znalezieniu dwóch struktur podczas badania USG oraz odpowiedzi na pytanie zadane przez prowadzącą.
Biochemia
Nazwa katedry: Katedra Biologii i Biotechnologii
Kierownik katedry: Dr hab. Beata Jarmołowska, prof. UWM
Lokalizacja sekretariatu: Ul. Michała Oczapowskiego 1a
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na ul. Michała Oczapowskiego 1a.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu i trwają zazwyczaj 2-3 godz.
Seminaria odbywają się raz w tygodniu i trwają 1,5 godz.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Niezbędny będzie fartuch oraz obuwie zmienne.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Każde ćwiczenia rozpoczynają się wejściówką, za którą otrzymujemy odpowiednią liczbę punktów. Następnie przechodzimy do wykonywania danego ćwiczenia i sporządzamy z niego raport, za który również zdobywamy punkty. Łącznie z wejściówek oraz raportów należy uzyskać 60 % punktów.
Podczas pierwszych zajęć wybieramy temat prezentacji, którą przygotować zobligowani będziemy w parach.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze zajęcia nie jesteśmy zobligowani do przygotowania się, ponieważ nie będzie ono sprawdzane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest za pośrednictwem wejściówek, a także kolokwiów.
Na pierwszym roku odbywają się tylko dwa kolokwia, które przeprowadzane są
w formie zależnej od prowadzącego. Niezmienny jest fakt, iż należy uzyskać z nich 60% punktów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Obowiązującą nas pozycją jest “Biochemia Bańkowskiego”, z której warto jest uczyć się na ćwiczenia. Należy przeglądać także prezentacje udostępniane podczas wykładów, a do nauki na wejściówki z instrukcji przypisanej do danego ćwiczenia.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się raz w tygodniu i trwają 1,5 godz.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN Z PRZEDMIOTU:
Egzamin końcowy odbywa się na drugim roku i ma on formę testu jednokrotnego wyboru.
Chemia
Nazwa katedry: Katedra Chemii
Kierownik katedry: Dr hab. Danuta Zielińska, prof. UWM
Lokalizacja sekretariatu: Plac Łódzki 4
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na Placu Łódzkim 4.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Potrzebny jest nam fartuch zapinany z przodu oraz kalkulator naukowy i własne rękawiczki jednorazowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Na każdych zajęciach otrzymujemy skrypt, w którym znajduje się wstęp teoretyczny oraz zadania obliczeniowe, które należy wykonać na danych ćwiczeniach.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Podczas pierwszych zajęć wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Podczas całego semestru piszemy trzy kolokwia, składające się głównie z zadań obliczeniowych dotyczących chemii nieorganicznej, a aby je zaliczyć należy uzyskać 60% punktów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do egzaminu warto uczyć się z instrukcji do ćwiczeń zawartych w skrypcie
oraz z udostępnianych prezentacji wykładowych.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady prowadzone są raz w tygodniu i trwają 1,5 godziny.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Aby uzyskać dopuszczenie do egzaminu końcowego należy mieć zaliczone wszystkie kolokwia. Egzamin składa się z pytań otwartych, jak i zamkniętych.
Komunikacja medyczna (część zintegrowanego nauczania interdyscyplinarnego)
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot ten prowadzony jest w ramach jednego spotkania.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te stanowi jedno spotkanie, będące wstępem do komunikacji medycznej, która odbywać będzie się na trzecim roku studiów. Mają one charakter wspólnej dyskusji grupowej.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza nie jest weryfikowana w żaden sposób.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Nasza wiedza podczas trwania tego przedmiotu nie jest egzekwowana.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Katedra nie rekomenduje dodatkowych pozycji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie odbywa się w formie wykładowej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten ma formę spotkania dyskusyjnego, więc nie kończy się on żadnym zaliczeniem.
Elementy profesjonalizmu
Koordynator przedmiotu: Marek Jawor
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są na platformie elearningowej.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są asynchronicznie.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia polegają na wspólnej dyskusji oraz wymianie zdań na dany temat
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest weryfikowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Weryfikowana jest ona jedynie za pomocą testu na zakończenie ćwiczeń.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Do nauki na ten przedmiot nie są potrzebne na żadne pozycje literackie.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się stacjonarnie i jest ich kilka.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Na zakończenie ćwiczeń odbywa się krótki test liczący kilka pytań.
Technologie informacyjne i biostatystyka
Koordynator przedmiotu: Stanisław Ejdys
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są w Bibliotece Uniwersyteckiej na Ul. Michała Oczapowskiego 12B
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot ten trwa cały drugi semestr i odbywa się cotygodniowo w formie ćwiczeń i wykładów.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Podczas ćwiczeń korzystamy z programu komputerowego “Statistica”
i wykonujemy za jego pomocą różnego rodzaju obliczenia. Ponadto kilka ćwiczeń poświęcone jest także na przyswajanie wiedzy teoretycznej, podczas której prowadzący omawia dane zagadnienie opierając się na przygotowanej przez niego prezentacji.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest egzekwowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenia końcowe.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Katedra nie rekomenduje dodatkowych pozycji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z przedmiotu prowadzone są wykłady.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten kończy się zaliczeniem praktycznym, polegającym na wykonaniu określonego zadania w programie “Statistica” oraz teoretycznym, składającym się z 10 pytań zamkniętych. Ocenę końcową stanowi średnia z ocen uzyskanych z obu tych części.
Lekarskie umiejętności zabiegowe i kliniczne
Kierownik katedry: Dr n. med. Rakesh Jalali
Strona internetowa katedry: https://wl.uwm.edu.pl/kmr/dydaktyka-0/kierunek-lekarski/rok-i/lekarskie-umiejetnosci-zabiegowe-i-kliniczne-15
Lokalizacja sekretariatu: al. Warszawska 30
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot ten prowadzony jest w Centrum Symulacji Medycznych, zlokalizowanym przy al. Warszawskiej 30.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i są prowadzone w drugim semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
W zależności od prowadzącego możemy potrzebować fartuch oraz obuwie zmienne, bądź nie.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Podczas praktycznej części zajęć uczymy się procedury chirurgicznego mycia rąk, prawidłowych zasad aseptyki oraz antyseptyki, zakładania wenflonu, przeprowadzania badania EKG, sporządzania opatrunków, jak i również usztywniania kończyn.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach nasza wiedza nie jest egzekwowana.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza nie jest weryfikowana za pomocą wejściówek, natomiast warto śledzić harmonogram ćwiczeń udostępniany na stronie Katedry Ratownictwa Medycznego, która prowadzi ten przedmiot i według niego zaznajamiać się
z tematem obowiązującym na dane ćwiczenia.
Z JAKICH KSIĄŻEK UCZYĆ?:
Katedra nie rekomenduje dodatkowych pozycji.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Przedmiot ten nie odbywa się w formie wykładowej.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Odbywają się dwa zaliczenia tego przedmiotu. Jedno z nich odbywa się po ćwiczeniach z zakładania wenflonu i polega ono na odegraniu scenki wraz z praktycznym przedstawieniem naszych umiejętności. Drugie zaliczenie dotyczy procedury usztywniania kończyn, które występuje jedynie w formie odpowiedzi ustnej.
Zajęcia dodatkowe
Na dwa interesujące nas fakultety zapisujemy się w dziekanacie przy odbiorze legitymacji
i uczęszczamy na nie podczas pierwszego semestru. W zależności od wybranego przez nas fakultetu może on kończyć się zaliczeniem testowym, prezentacją multimedialną, bądź zaliczenie to uzyskujemy na podstawie naszej obecności
na zajęciach.
Praktyki wakacyjne
Aby uzyskać zaliczenie praktyk wakacyjnych należy zdobyć wszelkie potrzebne nam podpisy w dzienniczku praktyk oraz następnie odesłać go do dziekanatu
lub dostarczyć go osobiście.
Komunikacja na zajęcia
Korzystając z autobusów miejskich, dostaniemy się na wszystkie zajęcia, właściwie
z każdej destynacji Olsztyna. Polecanym rozwiązaniem jest wykupienie karty miesięcznej (Karty Miejskiej), której koszt wynosi około 50 zł i wówczas upoważnia nas ona do korzystania bez limitu z przejazdów autobusami i tramwajami miejskimi.
Mieszkanie
Spora rzesza studentów wynajmuje pokoje w akademikach w studenckiej dzielnicy Kortowo. Jest to dosyć dobra opcja, ponieważ na początku mamy dużo zajęć
w tej okolicy miasta, a przemieszczenie się komunikacją miejską z tej dzielnicy
do innych lokalizacji też nie stanowi większego problemu. Dobrym wyborem
dla pierwszorocznego studenta jest także Osiedle Podgrodzie oraz Osiedle Mleczna, ponieważ usytuowane są one w centrum, pomiędzy szpitalami oraz blisko jest z nich do Kortowa. Pochlebną opinią wśród studentów cieszy się także Śródmieście oraz okolice Szpitala Wojewódzkiego, a także wszelkie okolice centrum miasta.
Ciekawostki
Co roku w Olsztynie odbywa się “Kortowiada”, czyli tutejsze juwenalia uniwersyteckie. Są to największe juwenalia w Polsce i stanowią one święto studentów trwające trzy dni. Oprócz odbywających się wieczorem występów zaproszonych znanych artystów, możemy uczestniczyć także w wielu imprezach integracyjnych takich jak “Bój akademików”, czy też “Parada wydziałów”, podczas której przebrani studenci maszerują w korowodzie ruszającym z Rynku, przez środek miasta, docierając finalnie na Kortowo.
W Olsztynie jest bardzo dużo jezior. Samo Kortowo położone jest nad jeziorem, gdzie można produktywnie spędzić wolny czas.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że powyższy przewodnik odpowiedział na wszystkie Wasze pytania. Jeśli jednak podczas czytania artykułu pojawiły się nowe niejasności
lub chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej, to koniecznie odwiedźcie naszą grupę na Facebooku, gdzie nasz zespół dołoży wszelkich starań, aby Wam pomóc. Odwiedźcie koniecznie Marysię, bez pomocy której powyższy poradnik
by nie powstał.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: