Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
W poradniku tym znajdziemy przede wszystkim porady praktyczne na temat studiowania kierunku lekarskiego na Collegium Medicum w Bydgoszczy, ukazujące przyszłym studentom, jak wyglądają te studia “od podszewki”. Będzie można znaleźć tutaj również porady dotyczące przebiegu poszczególnych przedmiotów oraz czego tak naprawdę można spodziewać się na pierwszych zajęciach, a także jak wyglądają egzaminy, bądź zaliczenia.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki 2022/23 rozpoczyna się 4 października, ponieważ dzień wcześniej odbywa się immatrykulacja przygotowana dla I roku. Jest to oficjalne przyjęcie studentów w poczet uczelni, natomiast obecność na nim nie jest poddawana w żaden sposób weryfikacji. Dodatkowo, dzień ten jest ustawowo dniem wolnym od zajęć.
Z rozpoczęciem roku akademickiego wiążą się liczne szkolenia oraz kursy, które należy obyć, bądź do których student ma dostęp.
Na I roku są to dwa obowiązkowe szkolenia, a mianowicie szkolenie BHP oraz szkolenie biblioteczne. Obydwa mają formę quizu i odbywają się na uczelnianej platformie elearningowej “Moodle”. Quizy te, zazwyczaj składają się z pytań o dosyć podstawowe zagadnienia, a na ich rozwiązanie jest przeznaczone dużo czasu.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska jest odpowiednikiem licealnej klasy. Na kierunku lekarskim liczy ona zazwyczaj 24 osoby. Grupa ta dzielona jest później na część A oraz część B, w których to studenci pracują podczas ćwiczeń. Podział ten bardzo usprawnia pracę, jak i naukę podczas zajęć praktycznych.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy jest tym, kim jest przewodniczący dla swojej klasy i zajmuje się reprezentowaniem jej oraz wszelkich dotyczących jej organizacyjnych spraw przed władzami uczelni oraz innymi osobami decyzyjnymi. Jego zadaniem jest bycie taką “dobrą duszą” dla swoich kolegów i koleżanek z grupy oraz wskazywanie im właściwej drogi. Do jego obowiązków i zadań należy przede wszystkim stały kontakt z prowadzącymi zajęć, a także między innymi jest to branie udziału w komponowaniu spraw dotyczących zaliczeń.
Wybory takiego stanowiska odbywają się na w pełni demokratycznych zasadach, poprzez głosowanie na nowo powstałej grupie studentów na Messengerze. Jeśli natomiast w danej grupie zgłasza się tylko jeden kandydat, wówczas automatycznie powierzone zostaje mu pełnienie tego wymagającego odpowiedzialności stanowiska.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta całego roku, pełni zupełnie podobne obowiązki, co starosta grupy, tylko na jeszcze większą skalę, ponieważ dotyczą one całej społeczności akademickiej danego roku, czyli wszystkich grup. Jest on również wybierany w identyczny sposób, a mianowicie na podstawie demokratycznego głosowania. Jego zadania wymagają więc jeszcze większej rzetelności i więcej poświęconego na ich uskutecznianie czasu. Zabiera on głos w imieniu wspólnoty studenckiej całego roku w decyzjach dotyczących ustalania terminów oraz przebiegu egzaminów końcowych, a wcześniej często przeprowadza ankiety, aby poznać zdanie i stanowisko całej społeczności.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 13/15 w budynku F, aktualnie w największym z tamtejszych budynków, a mianowicie w budynku F. Sam pokój obsługi studentów znajduje się na pierwszym piętrze w pokoju nr 4.1 Jest to miejsce składania wszelkich dokumentów po chwili dostania się na studia, a także istnieje możliwość odebrania tam legitymacji studenckiej oraz podbijania jej co każdy semestr. W dziekanacie studenci mogą załatwiać wszelkie formalności dotyczące przebiegu studiów, jak i również praktyk lekarskich po każdym roku. Warto wspomnieć również o tym, iż wielką zaletą uczelnianego dziekanatu są pracujące tam przemiłe panie, które zawsze bardzo chętnie służą swoją pomocą i z przyjemnością tłumaczą zagubionym studentom wszelkie niejasności.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Jest to najprościej mówiąc uczelniany odpowiednik szkolnego elektronicznego dziennika, w którym studenci mogą znaleźć swoje oceny, czy też znaleźć sylabusy do każdego przedmiotu. Jest do niego podłączona także poczta studencka za pomocą której można komunikować się z dziekanatem, bądź prowadzącymi. Pełni on funkcję wirtualnego indeksu. W Bydgoszczy rolę tą sprawuje platforma USOS, dostępna dla studentów w postaci aplikacji, jak i również znajdująca się na stronie internetowej podanej tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Jeśli natomiast ktoś chciałby znaleźć się w jednej grupie wraz ze swoim znajomym może uczynić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zgłoszenie takowej chęci w dziekanacie, od razu po pojawieniu się planów zajęć dla poszczególnych grup. Rozwiązanie to z reguły kończy się powodzeniem, jednak należy pamiętać, że trzeba zrobić to jak najszybciej. Drugą dostępną możliwością jest także zmiana grupy, na podstawie zasady 1:1, czyli znalezieniu osoby z interesującej nas grupy, która zechce się z nami zamienić i zająć nasze miejsce.
8. Biblioteka
Biblioteka Wydziału Lekarskiego znajduje się przy Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 na ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9 w Bydgoszczy. Jest ona dość mała, natomiast działa bardzo sprawnie, ponieważ większość spraw udaje się dokonać za pośrednictwem Biblioteki Online. Aby skorzystać z jej wszystkich zasobów oraz oferowanych funkcji, należy osobiście udać się do biblioteki oraz zarejestrować swoją legitymację studencką, do której zostanie podpięte nasze konto biblioteczne. Poprzez korzystanie ze strony internetowej biblioteki studenci mogą zamawiać potrzebne im pozycje literackie. Następnie, gdy zostaną już powiadomieni o ich dostępności za pośrednictwem biblioteki online, wówczas mogą oni udać się do biblioteki stacjonarnej celem ich wypożyczenia.
W bibliotece znajduje się również czytelnia, w której zawsze można się pouczyć. Dodatkowo jest tam miejsce zwane czytelnią artykułów, gdzie do dyspozycji są stanowiska komputerowe. Ponadto dla studentów przygotowane są również pokoje grupowej nauki, które można wynająć i razem w grupie od 4 do 6 osób oddać się chłonięciu tajników wiedzy. Jeśli chcecie zapoznać się bardziej z ofertą biblioteki, odsyłamy Was na jej stronę internetową.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Wszystkie zajęcia na I roku na kierunku lekarskim w Bydgoszczy odbywają się w granicach miasta. Wiele zajęć odbywa się na ulicy Karłowicza (biochemia, histologia, embriologia), jak i również na ulicy Jagiellońskiej (biofizyka), czy ul. Łukasiewicza (anatomia) oraz na ul. Świętojańskiej (wychowanie fizyczne i lektorat z języka angielskiego). Na I roku nie odbywają się jeszcze żadne zajęcia w budynkach szpitalnych, natomiast jest jeden przedmiot, a mianowicie chemia ogólna, która prowadzona jest na ul. Dębowej 3 sporo oddalonej od reszty budynków, ponieważ odbywa się ona na drugim końcu miasta.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Można bezsprzecznie stwierdzić, iż jest to jedynie powielany mit. Zajęcia dla studentów kierunku lekarskiego w Bydgoszczy uczących się w trybie niestacjonarnym odbywają się na takich samych zasadach, jak dla studentów stacjonarnych. Trwają one również tak samo przez cały tydzień, nie odbywają się weekendowo oraz liczą sobie tyle samo godzin, co na studiach stacjonarnych.
11. Legitymacje
Legitymacje studenckie wyrabia się oraz otrzymuje osobiście w dziekanacie. Zazwyczaj studenci otrzymują je do końca października.
Posiadanie tego dokumentu wiąże się z licznymi benefitami i ulgami, np. na tańsze przejazdy komunikacją miejską, pociągami, czy wejściami do ośrodków kultury. Legitymacja studencka jest również podstawą do korzystania z zasobów biblioteki uczelnianej, jak i posiadania konta na bibliotece online. W Bydgoszczy istnieje również możliwość połączenia karty miejskiej, która służy do korzystania z biletów miesięcznych komunikacji miejskiej.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Na kierunku lekarskim w Bydgoszczy jest możliwość uzyskania stypendium rozpoczynając naukę na I roku studiów, aczkolwiek student musi posiadać osiągnięcia na skalę ogólnopolską, w uznanych olimpiadach, czy sportowych Mistrzostwach Polski. Bardziej szczegółowe informacje na temat stypendium można znaleźć na stronie internetowej uczelni.
13. Akademik.
Nasza uczelnia posiada trzy akademiki, które są tak naprawdę zlokalizowane w różnych zakątkach miasta. Najłatwiej jest się jednak dostać do akademika, który położony jest najdalej. Znajduje się on na tzw. Fordonie, czyli dzielnicy Bydgoszczy, która położona jest dosyć daleko od głównych lokalizacji odbywania się zajęć na I roku. Dom studencki nr 2, natomiast, jest zlokalizowany przy ulicy Jagiellońskiej w obszarze której odbywa się dużo przedmiotów na początku studiów. Trzeci dom studencki znajduje się zaraz obok Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. Jednak dostanie się tam jest bardzo trudne i okazja ta jest w pierwszej kolejności przeznaczona dla osób studiujących za pośrednictwem programu English Division. Należy także pamiętać o tym, iż składając podanie o akademik, głównym czynnikiem warunkującym przyznanie miejsca w nim, jest odległość naszego domu rodzinnego od uniwersytetu. Informacje na temat wynajmu pokoi w akademikach można znaleźć na stronie internetowej uczelni w podanym poniżej linku.
14. Plan zajęć
Plan zajęć dla kierunku lekarskiego umieszczany jest tylko i wyłącznie na stronie internetowej uczelni. Zazwyczaj pojawia się on we wrześniu, a można znaleźć go tutaj.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Kolejny bardzo często powielany, ale jednak tylko i wyłącznie legendarny mit.
Na I roku na pewno znalezienie tego czasu jest trudne, ale najważniejszym i de facto najbardziej istotnym aspektem jest umiejętność nauczenia się “jak się uczyć”. Jeśli w porę nie przyswoimy tej zdolności, wówczas wiele czasu możemy zmarnować na nieefektywną naukę, która nie umożliwi nam korzystania ze studenckiego życia w pełni. Jednakże, na szczęście, mimo, że na początku studiów wydaje się to trudne do zrealizowania, to tak naprawdę w ciągu I roku bardzo szybko się to zmienia i studenci błyskawicznie zauważają, która metoda jest tą właściwą oraz jak najlepiej zorganizować sobie metody nauki. Jest to bardzo ważne, ponieważ spędzając czas tylko i wyłącznie z książkami można bardzo szybko ulec wypaleniu oraz zniechęcić do dalszej nauki.
Autorstwa Darpaw – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38493675
16. Wyprawka na 1 rok
Najważniejszym atrybutem pierwszorocznego studenta medycyny w Bydgoszczy jest z pewnością fartuch laboratoryjny oraz białe buty zmienne w stylu legendarnych crocsów. Będą one potrzebne oraz wręcz niezbędne na wiele przedmiotów, takich jak biochemia oraz chemia, na których to studenci używają i pracują z odczynnikami chemicznymi. Na część zajęć będziemy musieli wyposażyć się w rękawiczki jednorazowe.
Zaś na anatomię wymagany dodatkowo jest czepek oraz identyfikator dostępny do wydrukowania na stronie katedry anatomii prawidłowej. Studenci mają obowiązek umieścić go w specjalnie do tego przeznaczonym plastikowym etui. Na stronie katedry możemy również uzyskać wskazanie posiadania pęsety, aczkolwiek żaden z asystentów nie będzie stosował takich wymagań, ponieważ tak naprawdę niszczą one preparaty anatomiczne. Ponadto na zajęcia z histologii niezbędne będą kredki w różnych odcieniach różu oraz fioletu, a także kartki, bądź zeszyt.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: