Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
W poradniku tym znajdziemy przede wszystkim porady praktyczne na temat studiowania kierunku lekarskiego na Collegium Medicum w Bydgoszczy, ukazujące przyszłym studentom, jak wyglądają te studia “od podszewki”. Będzie można znaleźć tutaj również porady dotyczące przebiegu poszczególnych przedmiotów oraz czego tak naprawdę można spodziewać się na pierwszych zajęciach, a także jak wyglądają egzaminy, bądź zaliczenia.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki? Rok akademicki 2022/23 rozpoczyna się 4 października, ponieważ dzień wcześniej odbywa się immatrykulacja przygotowana dla I roku. Jest to oficjalne przyjęcie studentów w poczet uczelni, natomiast obecność na nim nie jest poddawana w żaden sposób weryfikacji. Dodatkowo, dzień ten jest ustawowo dniem wolnym od zajęć. Z rozpoczęciem roku akademickiego wiążą się liczne szkolenia oraz kursy, które należy obyć, bądź do których student ma dostęp. Na I roku są to dwa obowiązkowe szkolenia, a mianowicie szkolenie BHP oraz szkolenie biblioteczne. Obydwa mają formę quizu i odbywają się na uczelnianej platformie elearningowej “Moodle”. Quizy te, zazwyczaj składają się z pytań o dosyć podstawowe zagadnienia, a na ich rozwiązanie jest przeznaczone dużo czasu.
2. Czym jest grupa dziekańska? Grupa dziekańska jest odpowiednikiem licealnej klasy. Na kierunku lekarskim liczy ona zazwyczaj 24 osoby. Grupa ta dzielona jest później na część A oraz część B, w których to studenci pracują podczas ćwiczeń. Podział ten bardzo usprawnia pracę, jak i naukę podczas zajęć praktycznych.
3. Kim jest starosta grupy? Starosta grupy jest tym, kim jest przewodniczący dla swojej klasy i zajmuje się reprezentowaniem jej oraz wszelkich dotyczących jej organizacyjnych spraw przed władzami uczelni oraz innymi osobami decyzyjnymi. Jego zadaniem jest bycie taką “dobrą duszą” dla swoich kolegów i koleżanek z grupy oraz wskazywanie im właściwej drogi. Do jego obowiązków i zadań należy przede wszystkim stały kontakt z prowadzącymi zajęć, a także między innymi jest to branie udziału w komponowaniu spraw dotyczących zaliczeń. Wybory takiego stanowiska odbywają się na w pełni demokratycznych zasadach, poprzez głosowanie na nowo powstałej grupie studentów na Messengerze. Jeśli natomiast w danej grupie zgłasza się tylko jeden kandydat, wówczas automatycznie powierzone zostaje mu pełnienie tego wymagającego odpowiedzialności stanowiska.
4. Kim jest starosta roku? Starosta całego roku, pełni zupełnie podobne obowiązki, co starosta grupy, tylko na jeszcze większą skalę, ponieważ dotyczą one całej społeczności akademickiej danego roku, czyli wszystkich grup. Jest on również wybierany w identyczny sposób, a mianowicie na podstawie demokratycznego głosowania. Jego zadania wymagają więc jeszcze większej rzetelności i więcej poświęconego na ich uskutecznianie czasu. Zabiera on głos w imieniu wspólnoty studenckiej całego roku w decyzjach dotyczących ustalania terminów oraz przebiegu egzaminów końcowych, a wcześniej często przeprowadza ankiety, aby poznać zdanie i stanowisko całej społeczności.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię? Dziekanat Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 13/15 w budynku F, aktualnie w największym z tamtejszych budynków, a mianowicie w budynku F. Sam pokój obsługi studentów znajduje się na pierwszym piętrze w pokoju nr 4.1 Jest to miejsce składania wszelkich dokumentów po chwili dostania się na studia, a także istnieje możliwość odebrania tam legitymacji studenckiej oraz podbijania jej co każdy semestr. W dziekanacie studenci mogą załatwiać wszelkie formalności dotyczące przebiegu studiów, jak i również praktyk lekarskich po każdym roku. Warto wspomnieć również o tym, iż wielką zaletą uczelnianego dziekanatu są pracujące tam przemiłe panie, które zawsze bardzo chętnie służą swoją pomocą i z przyjemnością tłumaczą zagubionym studentom wszelkie niejasności.
6. Czym jest wirtualny dziekanat? Jest to najprościej mówiąc uczelniany odpowiednik szkolnego elektronicznego dziennika, w którym studenci mogą znaleźć swoje oceny, czy też znaleźć sylabusy do każdego przedmiotu. Jest do niego podłączona także poczta studencka za pomocą której można komunikować się z dziekanatem, bądź prowadzącymi. Pełni on funkcję wirtualnego indeksu. W Bydgoszczy rolę tą sprawuje platforma USOS, dostępna dla studentów w postaci aplikacji, jak i również znajdująca się na stronie internetowej podanej tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie? Jeśli natomiast ktoś chciałby znaleźć się w jednej grupie wraz ze swoim znajomym może uczynić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zgłoszenie takowej chęci w dziekanacie, od razu po pojawieniu się planów zajęć dla poszczególnych grup. Rozwiązanie to z reguły kończy się powodzeniem, jednak należy pamiętać, że trzeba zrobić to jak najszybciej. Drugą dostępną możliwością jest także zmiana grupy, na podstawie zasady 1:1, czyli znalezieniu osoby z interesującej nas grupy, która zechce się z nami zamienić i zająć nasze miejsce.
Autorstwa Pit1233 – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26228934
8. Biblioteka Biblioteka Wydziału Lekarskiego znajduje się przy Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 na ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9 w Bydgoszczy. Jest ona dość mała, natomiast działa bardzo sprawnie, ponieważ większość spraw udaje się dokonać za pośrednictwem Biblioteki Online. Aby skorzystać z jej wszystkich zasobów oraz oferowanych funkcji, należy osobiście udać się do biblioteki oraz zarejestrować swoją legitymację studencką, do której zostanie podpięte nasze konto biblioteczne. Poprzez korzystanie ze strony internetowej biblioteki studenci mogą zamawiać potrzebne im pozycje literackie. Następnie, gdy zostaną już powiadomieni o ich dostępności za pośrednictwem biblioteki online, wówczas mogą oni udać się do biblioteki stacjonarnej celem ich wypożyczenia. W bibliotece znajduje się również czytelnia, w której zawsze można się pouczyć. Dodatkowo jest tam miejsce zwane czytelnią artykułów, gdzie do dyspozycji są stanowiska komputerowe. Ponadto dla studentów przygotowane są również pokoje grupowej nauki, które można wynająć i razem w grupie od 4 do 6 osób oddać się chłonięciu tajników wiedzy. Jeśli chcecie zapoznać się bardziej z ofertą biblioteki, odsyłamy Was na jej stronę internetową.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku? Wszystkie zajęcia na I roku na kierunku lekarskim w Bydgoszczy odbywają się w granicach miasta. Wiele zajęć odbywa się na ulicy Karłowicza (biochemia, histologia, embriologia), jak i również na ulicy Jagiellońskiej (biofizyka), czy ul. Łukasiewicza (anatomia) oraz na ul. Świętojańskiej (wychowanie fizyczne i lektorat z języka angielskiego). Na I roku nie odbywają się jeszcze żadne zajęcia w budynkach szpitalnych, natomiast jest jeden przedmiot, a mianowicie chemia ogólna, która prowadzona jest na ul. Dębowej 3 sporo oddalonej od reszty budynków, ponieważ odbywa się ona na drugim końcu miasta.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych? Można bezsprzecznie stwierdzić, iż jest to jedynie powielany mit. Zajęcia dla studentów kierunku lekarskiego w Bydgoszczy uczących się w trybie niestacjonarnym odbywają się na takich samych zasadach, jak dla studentów stacjonarnych. Trwają one również tak samo przez cały tydzień, nie odbywają się weekendowo oraz liczą sobie tyle samo godzin, co na studiach stacjonarnych.
11. Legitymacje Legitymacje studenckie wyrabia się oraz otrzymuje osobiście w dziekanacie. Zazwyczaj studenci otrzymują je do końca października. Posiadanie tego dokumentu wiąże się z licznymi benefitami i ulgami, np. na tańsze przejazdy komunikacją miejską, pociągami, czy wejściami do ośrodków kultury. Legitymacja studencka jest również podstawą do korzystania z zasobów biblioteki uczelnianej, jak i posiadania konta na bibliotece online. W Bydgoszczy istnieje również możliwość połączenia karty miejskiej, która służy do korzystania z biletów miesięcznych komunikacji miejskiej.
12. Stypendium naukowe na 1. roku Na kierunku lekarskim w Bydgoszczy jest możliwość uzyskania stypendium rozpoczynając naukę na I roku studiów, aczkolwiek student musi posiadać osiągnięcia na skalę ogólnopolską, w uznanych olimpiadach, czy sportowych Mistrzostwach Polski. Bardziej szczegółowe informacje na temat stypendium można znaleźć na stronie internetowej uczelni.
13. Akademik. Nasza uczelnia posiada trzy akademiki, które są tak naprawdę zlokalizowane w różnych zakątkach miasta. Najłatwiej jest się jednak dostać do akademika, który położony jest najdalej. Znajduje się on na tzw. Fordonie, czyli dzielnicy Bydgoszczy, która położona jest dosyć daleko od głównych lokalizacji odbywania się zajęć na I roku. Dom studencki nr 2, natomiast, jest zlokalizowany przy ulicy Jagiellońskiej w obszarze której odbywa się dużo przedmiotów na początku studiów. Trzeci dom studencki znajduje się zaraz obok Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. Jednak dostanie się tam jest bardzo trudne i okazja ta jest w pierwszej kolejności przeznaczona dla osób studiujących za pośrednictwem programu English Division. Należy także pamiętać o tym, iż składając podanie o akademik, głównym czynnikiem warunkującym przyznanie miejsca w nim, jest odległość naszego domu rodzinnego od uniwersytetu. Informacje na temat wynajmu pokoi w akademikach można znaleźć na stronie internetowej uczelni w podanym poniżej linku.
14. Plan zajęć Plan zajęć dla kierunku lekarskiego umieszczany jest tylko i wyłącznie na stronie internetowej uczelni. Zazwyczaj pojawia się on we wrześniu, a można znaleźć go tutaj.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek? Kolejny bardzo często powielany, ale jednak tylko i wyłącznie legendarny mit. Na I roku na pewno znalezienie tego czasu jest trudne, ale najważniejszym i de facto najbardziej istotnym aspektem jest umiejętność nauczenia się “jak się uczyć”. Jeśli w porę nie przyswoimy tej zdolności, wówczas wiele czasu możemy zmarnować na nieefektywną naukę, która nie umożliwi nam korzystania ze studenckiego życia w pełni. Jednakże, na szczęście, mimo, że na początku studiów wydaje się to trudne do zrealizowania, to tak naprawdę w ciągu I roku bardzo szybko się to zmienia i studenci błyskawicznie zauważają, która metoda jest tą właściwą oraz jak najlepiej zorganizować sobie metody nauki. Jest to bardzo ważne, ponieważ spędzając czas tylko i wyłącznie z książkami można bardzo szybko ulec wypaleniu oraz zniechęcić do dalszej nauki.
Autorstwa Darpaw – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38493675
16. Wyprawka na 1 rok Najważniejszym atrybutem pierwszorocznego studenta medycyny w Bydgoszczy jest z pewnością fartuch laboratoryjny oraz białe buty zmienne w stylu legendarnych crocsów. Będą one potrzebne oraz wręcz niezbędne na wiele przedmiotów, takich jak biochemia oraz chemia, na których to studenci używają i pracują z odczynnikami chemicznymi. Na część zajęć będziemy musieli wyposażyć się w rękawiczki jednorazowe. Zaś na anatomię wymagany dodatkowo jest czepek oraz identyfikator dostępny do wydrukowania na stronie katedry anatomii prawidłowej. Studenci mają obowiązek umieścić go w specjalnie do tego przeznaczonym plastikowym etui. Na stronie katedry możemy również uzyskać wskazanie posiadania pęsety, aczkolwiek żaden z asystentów nie będzie stosował takich wymagań, ponieważ tak naprawdę niszczą one preparaty anatomiczne. Ponadto na zajęcia z histologii niezbędne będą kredki w różnych odcieniach różu oraz fioletu, a także kartki, bądź zeszyt.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni? Aspekt przepisywania przedmiotów na Collegium Medicum w Bydgoszczy prezentuje się bardzo dobrze. Jedyne co wówczas jest brane pod uwagę to ilość godzin odbytych z danego przedmiotu oraz punkty ECTS. Jeśli więc ktoś odbył dany przedmiot za pośrednictwem innych studiów i miał minimalnie mniej godzin to przepisywane zostają te które zostały odbyte. Tak więc jeśli student odbył 50 godzin z danego przedmiotu, a na CM UMK liczy on 100 godzin, wówczas zaczyna on uczęszczać na dany przedmiot, dopiero gdy reszta grupy odbędzie już te odbyte przez niego na innej uczelni 50 godzin. Taką sprawę należy zawsze ustalać z profesorem, tudzież kierownikiem danej katedry. Kwestia odrabiania godzin z przepisywanych przedmiotów bywa dosyć indywidualna. Czasami bywa i tak, że uzyskuje się zaliczenie godzin zajęć, ale mimo to, trzeba zaliczyć także kolokwia sporządzone przez danego prowadzącego. Jeśli chcemy mieć pewność otrzymania zgody na przepisanie nam interesującego nas przedmiotu, najlepszym rozwiązaniem byłoby napisanie maila do kierownika zajęć jeszcze przed ich rozpoczęciem oraz pojawienie się na pierwszych zajęciach wraz z dokumentami, sylabusem przedmiotu jaki obowiązywał nas na innej uczelni, bądź także z potwierdzeniem odbycia tychże zajęć.
18. Platforma elearningowa Podczas zajęć ćwiczeniowych studenci używają platformy uczelnianej “Moodle” oraz czasem Microsoft Teams. Na platformie Moodle pojawiają się informacje oraz zdalne zadania, quizy, jak i wykłady, ponieważ platforma ta łączy się bezpośrednio serwisem BigBlueButton, czyli stroną za pomocą której przeprowadzanych jest część wykładów online, zaznaczamy jednak, że zdecydowana większość wykładów transmitowana jest poprzez wspomniane wcześniej Microsoft Teams. Zamieszczane są tam również materiały dodatkowe oraz prezentacje udostępniane przez asystentów, a samą platformę znajdziecie pod podanym przez nas linkiem.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka? Wejściówka jest formą sprawdzania wiedzy obejmującą najmniejszą partię materiału. Obejmuje najczęściej zakres z jednych zajęć, bądź ewentualnie do trzech tematów wstecz. Może być ona przeprowadzona wraz z początkiem zajęć i wtedy obejmuje ona materiał z zajęć na które przychodzimy, ale również jeśli wyraźne zostanie to wcześniej nam zakomunikowane, może być to sprawdzenie wiedzy wejściówką obejmującą materiał z zajęć poprzednich. Jest to kwestia indywidualna, zależna od zwyczajów katedry jak i prowadzącego przedmiot. Większą formą sprawdzania wiedzy jest natomiast kolokwium. Pełni ono funkcję sprawdzianu na studiach i obejmuje ono materiał z kilku zajęć. Przykładowo na anatomii będzie obejmował on jeden układ. Najważniejsza i zarazem najwyższa metoda weryfikowania studenckiej wiedzy, czyli egzamin, obejmuje materiał z wykładów, ćwiczeń oraz z zajęć. Może być on semestralny oraz roczny.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne? Na I roku kierunku lekarskiego oczywiście wymagane jest obuwie zmienne. Na anatomii są to crocsy, bądź inne białe zmienne zakryte obuwie, choć de facto kolor ten nie jest tak naprawdę bardzo przestrzegany oraz wymagany. Buty zmienne wymagane będą również na niektórych ćwiczeniach. Jednakże zdecydowanie nie ma obowiązku zmieniania obuwia na częściach wspólnych uczelni.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU
Rektor:
prof. dr hab. Andrzej Sokala
Prorektor ds. Nauki:
prof. dr hab. Wojciech Wysota
Prorektor ds. Collegium Medicum:
prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska
Prorektor ds. Kształcenia:
prof. dr hab. Przemysław Nehring
Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społecznym i Gospodarczym:
prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski
WŁADZE COLLEGIUM MEDICUM
Dziekan:
prof. dr hab. Zbigniew Włodarczyk
Prodziekan ds. Nauki:
prof. dr. hab. Małgorzata Pawłowska
Prodziekan ds. Studenckich:
dr hab. Michał Wiciński, prof. UMK
Prodziekan ds. Finansów i Dydaktyki:
dr hab. Anita Olczak, prof. UMK
p. o. Kierownika Studiów Doktoranckich:
prof. dr hab. Małgorzata Pawłowska
Przewodnicząca Rady Dyscypliny Nauki Medyczne: dr. hab. Katarzyna Sierakowska, prof. UMK
Pełnomocnik ds. Mobilności: dr. Anna Kamińska
Przedmioty
PRZEDMIOT
SEMESTR
FORMA ZAKOŃCZENIA
Pierwsza pomoc
1
zaliczenie
Chemia ogólna
1
zaliczenie na ocenę
Biochemia
1+2
egzamin
Biologia komórki z cytofizjologią
1
egzamin
Biologia molekularna
1
egzamin
Anatomia prawidłowa
1+2
egzamin
Histologia
1+2
egzamin
Embriologia
1
egzamin
Zajęcia fakultatywne
1+2
zaliczenie
Wychowanie fizyczne
1+2
zaliczenie
Techniki zabiegów medycznych
zaliczenie na ocenę
Psychologia lekarska
2
zaliczenie
Język angielski medyczny
2
zaliczenie na ocenę
Mikroarchiterkutra wybranych tkanek i narządów*
2
zaliczenie
Inżynieria tkankowa*
2
zaliczenie
W przypadku przedmiotów oznaczonych “*” należy odbyć jeden z nich.
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Przedmiotami wiodącymi na I roku kierunku lekarskiego w Bydgoszczy są przede wszystkim anatomia wraz z legendarną na naszej uczelni biologią molekularną, która trwa na szczęście tylko pięć ćwiczeń, natomiast wymaga od studentów intensywnej nauki oraz poświęcenia zdecydowanie największej uwagi.
Opis przedmiotów
Pierwsza pomoc
Nazwa katedry: Pracownia Dydaktyki Medycznej Kierownik katedry: dr n. med. Julita Soczywko Strona internetowa katedry: https://www.wl.cm.umk.pl/zsm/dzialalnosc-dydaktyczna/ Lokalizacja sekretariatu: ul. Świętego Floriana 12
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z pierwszej pomocy odbywają się w budynku przy ul. Świętojańskiej, natomiast mogą odbywać się również w Centrum Symulacji Medycznych CM UMK.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia te składają się z 12 godzin ćwiczeń, 6 godzin wykładów i odbywają się w I semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Elementem niezbędnym do tego, aby wziąć udział w zajęciach są scrubsy medyczne, bądź ewentualnie tolerowane przez prowadzących są także białe spodnie i fartuch.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia te rozpoczynają się od części wykładowej, a następnie studenci przystępują do części ćwiczeniowej, podczas której mogą oni doszkolić i rozwinąć swoje dotychczasowe umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Polega ona na nauce praktycznej od bandażowania, po przyswajanie zasad resuscytacji krążeniowo – oddechowej, a także innych umiejętności praktycznych przydatnych w pracy lekarza. Czasem, ale na szczęście rzadko zdarza się jednak również tak, że studenci zmuszeni są najpierw odbyć ćwiczenia i przygotować się na nie we własnym zakresie, a dopiero kolejnego dnia przystępują do części wykładowej zajęć. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia i wykłady odbywają się w różnych dniach i nie zawsze jest możliwość ułożenia planu zajęć zgodnie z teoretycznymi założeniami odbywania tego przedmiotu.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwsze zajęcia trzeba być przygotowanym z informacji przekazywanych podczas wykładu, a szczególnie największą uwagę należy poświęcić na przyswojenie zagadnień objaśnianych w nim przez prowadzącą go Panią Profesor. Jest to bardzo istotne, ponieważ zajęcia ćwiczeniowe będą obywać się z tą samą osobą, która prowadzić będzie wcześniej wykład i również ona będzie następnie sprawdzać naszą wiedzę już na pierwszych ćwiczeniach. Taka weryfikacja wiedzy polegać będzie na odpowiedzi ustnej, na którą trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym, aczkolwiek zazwyczaj nie powinny być to pytania bardzo skomplikowane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest za pośrednictwem odpowiedzi ustnej już na pierwszych zajęciach, natomiast na zakończenie nauki przedmiotu wszyscy studenci zobowiązani są do napisania zaliczenia teoretycznego, w postaci testu jednokrotnego wyboru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podstawę do nauki przedmiotu stanowią wykłady Pani Profesor, a ich sumienne przyswojenie jest wystarczające, do tego, aby uzyskać zaliczenie końcowe. Odwiedzając sylabus zajęć oczywiście uzyskamy także informację o rekomendowanej literaturze, ale stanowi ona tak naprawdę jedynie dodatkowe źródło wiedzy, dla osób chcących doczytać interesujące je zagadnienia we własnym zakresie, ponieważ wiedza z tychże pozycji nie jest wymagana ani egzekwowana.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady z pierwszej pomocy odbywają się stacjonarnie i polegają na wysłuchaniu informacji przygotowanych dla nas przez Panią Profesor. Wówczas nasza wiedza nie podlega jeszcze żadnej weryfikacji.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU: Aby uzyskać zaliczenie przedmiotu, należy napisać test jednokrotnego wyboru. Przeprowadzany jest on na zakończenie przedmiotu w semestrze zimowym i występuje w formie kolokwium, ponieważ nie otrzymujemy z niego oceny. Zaliczenie umiejętności praktycznych odbywa się podczas ich wykonywania na części ćwiczeniowej zajęć.
Techniki zabiegów medycznych
Nazwa katedry: Pracownia Dydaktyki Medycznej Kierownik katedry: dr n. med. Julita Soczywko Strona internetowa katedry: https://www.wl.cm.umk.pl/zsm/dzialalnosc-dydaktyczna/ Lokalizacja sekretariatu: ul. Świętego Floriana 12
Przedmiot ten tak naprawdę bardzo podobny do pierwszej pomocy, stricte przygotowuje nas do praktyk wakacyjnych. Poznamy tam jak wykonywać podstawowe procedury pielęgniarskie, jak pomiar ciśnienia czy iniekcje. Jeśli chodzi o szczegóły związane z tym, jak wyglądają zajęcia, czy zaliczenie, to odsyłamy Cię do punktu powyżej, ponieważ przedmioty te mają taki sam przebieg i warunki zaliczenia.
Chemia ogólna
Nazwa katedry: Katedra Biologii i Biochemii Medycznej Kierownik: dr n. chem. Marcin Wróblewski Strona internetowa katedry: https://www.wl.cm.umk.pl/kizb/dzialalnosc-dydaktyczna/ Lokalizacja sekretariatu: ul. Karłowicza 24
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia te odbywają się w budynku przy ulicy Dębowej 3.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Ćwiczeń tych jest mało, trwają zazwyczaj 4 tygodnie I semestru. Odbywają się one raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia potrzebny jest fartuch i obuwie zmienne. Rzeczą wskazaną i potrzebną podczas rozwiązywania zadań jest także kalkulator naukowy, posiadający przede wszystkim funkcję obliczania logarytmów.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się z części ćwiczeniowej oraz wykładowej. Przekroczywszy próg budynku, który jest miejscem odbywania się zajęć, studenci przebierają się w fartuchy oraz obuwie zmienne i są wówczas gotowi do wzięcia udziału w ćwiczeniach. Rozpoczynają się one częścią wprowadzającą, podczas której przekazywana jest wiedza teoretyczna, często dotycząca także zasad rozwiązywania zadań obliczeniowych. Po zakończeniu tej części ćwiczeń, każdy student otrzymuje jedną probówkę wraz z zawartą w niej substancją. Przez resztę zajęć naszym zadaniem będzie więc dokonanie pewnego rodzaju odkrycia, polegającego na zidentyfikowaniu tejże tajemniczej substancji. Do wykorzystania otrzymujemy również różne pomoce, którymi są na przykład skoroszyty ukazujące przykładowe próby chemiczne, bądź wskazówki nakierowujące nas, na to, co tak naprawdę możemy sprawdzić, badając daną substancję. Na wykonanie tego zadania zazwyczaj przeznaczone jest dużo czasu, więc zajęcia te nie powinny stanowić dla nikogo powodu do obaw, czy stresu. Wręcz przeciwnie, są one zazwyczaj w głównej mierze źródłem satysfakcji dla studentów oraz gdy uda im się już rozszyfrować tożsamość danej substancji, sprawiają im często dużo przyjemności.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Wiedza na pierwszych zajęciach nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie kolokwium końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Chemia ogólna jest przedmiotem, do którego zaliczenia zdecydowanie wystarczą nam tylko i wyłącznie udostępniane przez prowadzących prezentacje multimedialne na uczelnianej platformie “Moodle” oraz zagadnienia objaśniane podczas wykładów. Literatura polecana przez katedrę służy jedynie do rozwinięcia swojej wiedzy dla osób chętnych, a materiał z niej nie będzie wymagany do zaliczenia. Niemniej podręcznikami zalecanymi są “Chemia ogólna z elementami biochemii Kędryny” oraz “Chemia Organiczna McMurry”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Podczas trwania przedmiotu przewidziane jest odbycie się 5 godzin wykładów.|
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU: Na zaliczenie przedmiotu wymagane jest napisanie na ocenę pozytywną kolokwium praktyczno – obliczeniowego. Na kolokwium tym weryfikacji nie podlega nasza wiedza teoretyczna, a jedynie umiejętność rozwiązywania zadań obliczeniowych. Bywają one trudniejsze od znanych nam zadań maturalnych z chemii, aczkolwiek jest to głównie kwestia opracowania kilku nowych umiejętności rachunkowych oraz dokładnego przyswojenia przygotowanych dla nas wcześniej przykładowych zadań, które otrzymujemy jeszcze przed zaliczeniem, podczas zajęć.
Biochemia
Nazwa katedry: Katedra Biologii i Biochemii Medycznej Kierownik: dr hab. Karolina Szewczyk-Golec, prof. UMK Strona internetowa katedry: https://www.wl.cm.umk.pl/kizb/materialy-dla-studentow/ Lokalizacja sekretariatu: ul. Karłowicza 24
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z biochemii odbywają się w budynku przy ulicy Karłowicza 24 w Bydgoszczy.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu i trwają za każdym razem 3 godziny. Zajęcia te stanowią w planie zajęć zastępstwo za ukończone zajęcia z chemii ogólnej i odbywają się w ich czasie. Trwają przez dwa semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia te niezbędną rzeczą jest fartuch laboratoryjny oraz może być wymagane również wcześniejsze wydrukowanie raportu, dostępnego na stronie katedry, potrzebnego do przeprowadzania na jego podstawie doświadczeń chemicznych podczas ćwiczeń.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Są to ćwiczenia, rozpoczynające się napisaniem wejściówki sprawdzającej wiedzę z zagadnień znajdujących się na podanej nam jeszcze przed pierwszymi zajęciami liście. Po napisaniu wejściówki, zazwyczaj nie ma miejsca żadna część teoretyczna, podczas której to asystent opowiadałby nam co będziemy robić na danych zajęciach oraz na czym będą one polegały, a dostajemy jedynie instrukcję, na podstawie której należy przeprowadzić dany eksperyment. Wykonujemy go na podstawie raportu, dostępnego do wydrukowania na stronie katedry. Raport ten jest podsumowaniem danego ćwiczenia oraz znajdują się w nim wskazówki, czy też pytania mające nakierować nas na powód wykonywania danej czynności podczas przeprowadzania eksperymentu. Czasem także nakazuje on coś obliczyć. Dobrą manierą jest przygotowanie się z niego już wcześniej, przed zajęciami, czytając, bądź też sprawdzając, jakie pytania będą nas obowiązywać podczas przeprowadzania danego doświadczenia, a także sprawdzając co można sobie przypomnieć na dane ćwiczenia żeby uczynić je sobie bardziej przystępnymi. Każdy raport musi zostać zaliczony przez prowadzącego ćwiczenia. Zajęcia te nie są zajęciami uważanymi powszechnie za stresujące, ponieważ zawsze pracujemy na nich w parach, więc możemy liczyć na wzajemne wsparcie oraz wsparcie naszej grupy.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Przyswoić wiedzę należy już na pierwsze zajęcia, na których będzie ona sprawdzana za pośrednictwem wejściówki. Obowiązuje nas na nią przygotowanie się z zagadnień, znajdujących się na udostępnionej nam wcześniej liście.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Są to zajęcia, na które zawsze należy przychodzić przygotowanym. To zadanie zostaje nam ułatwione, ponieważ przed rozpoczęciem przedmiotu otrzymujemy od prowadzących listę tematów wszystkich ćwiczeń oraz listę obowiązujących nas zagadnień. Zazwyczaj jest to lista 4-5 punktów tego, co należy sobie przypomnieć, bądź nauczyć się na dane zajęcia. Zagadnienia te są dość przejrzyście podzielone, więc rzeczą dość oczywistą jest, czego należy się uczyć i nie jest to w żaden sposób problematyczne. Natomiast trudność wejściówek, które tę wiedzę sprawdzają zależy zawsze tylko i wyłącznie od przydzielonego nam asystenta, ponieważ to właśnie on osobiście układa pytania. Oprócz zaliczania raportów oraz wejściówek, wiedza weryfikowana jest również za pomocą kolokwiów, będących podsumowaniem przepracowanego już przez nas materiału z każdego działu. W ciągu roku mamy do napisania około 4-5 kolokwiów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: W opinii studentów najlepszym wyborem na przygotowywanie się do kolokwiów jest nauka z prezentacji prowadzących, bądź z wykładów. Zaletą nauki z wykładów jest fakt, iż materiał jaki one zawierają pokrywa się z tym, co dzieje się również na ćwiczeniach. Niestety sytuacja ta ma też swoje wady, ponieważ informacje z wykładów nie obowiązują tylko i wyłącznie na egzamin, ale pojawiają się też właśnie na kolokwiach. Wspomniane wcześniej prezentacje są również przygotowane w dość dobry sposób, ponieważ ukazują nam one na co mamy zwrócić szczególną uwagę i bardzo często zawierają informacje, które znajdują się także w naszym podręczniku wiodącym, czyli “Biochemii Harpera”. Zazwyczaj wiedza ukazana w tychże prezentacjach, jest zdecydowanie łatwiejsza w odbiorze, ponieważ w podręczniku informacje nie są tak skumulowane i na jego przeczytanie trzeba poświęcić o wiele więcej czasu.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Z biochemii przewidziane jest 65 godzin wykładów podzielonych na dwa semestry.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Egzamin składa się tylko z części teoretycznej i jest to test jednokrotnego wyboru, a odbywa się w semestrze letnim.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w budynku przy ulicy Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z biofizyki trwają pięć ćwiczeń i odbywają się jedynie w I semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia z biofizyki wyjątkowo nie potrzebujemy fartucha, natomiast niezbędną rzeczą będzie kalkulator oraz ołówek do rysowania wykresów.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia te składają się z części ćwiczeniowej, jak i wykładowej. Są to dosyć specyficzne zajęcia, ponieważ obejmują one bardzo dużo rzeczy praktycznych na części ćwiczeniowej. Na ćwiczenia każdemu studentowi zostają przydzielone poszczególne zagadnienia. Zajęcia ćwiczeniowe obejmują 5 ćwiczeń i w związku z tym każdy student otrzymuje do opracowania pięć zagadnień. Przyznawane są one losowo, a o dokładnym przydzieleniu dowiadujemy się na stronie “dziennika”. Pojawia się tam informacja, jakie ćwiczenie, do kogo jest przydzielone. Na każde ćwiczenie więc obowiązkowo trzeba przyjść z przygotowanym wstępem teoretycznym. Musi być ono przygotowane na kartce i trzeba rozpisać zagadnienia które też są nam podane. Z jednej strony jest to pomocne, ponieważ są to zagadnienia, które później przydadzą się nam do wykonywania danego eksperymentu, ale z drugiej strony pełni ono funkcję wejściówki. To opracowanie, mamy obowiązek pokazać przy wejściu na zajęcia, ponieważ jeśli nie będziemy go posiadali, będzie to równoznaczne z brakiem możliwości wzięcia udziału w zajęciach. Przykładowe doświadczenie, które później wykonujemy na ćwiczeniach, to wykonanie na sobie badania EKG, a następnie wyliczania z niego różnych rzeczy, takich jak wektor serca, czy rysowanie diagramu Einthovena. Doświadczenia te przeprowadzane są zawsze w parach. Na ćwiczeniach możemy na pewno spodziewać się dużo obliczeń.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Pierwsze ćwiczenia mają charakter zupełnie organizacyjny. Idąc więc na kolejne ćwiczenia wiemy już wcześniej, co będzie od nas na nich wymagane oraz co musimy na nie przygotować.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem opracowań zagadnień oraz raportów po wykonaniu danych doświadczeń. Dodatkowo nasza wiedza weryfikowana jest także poprzez kolokwia. Obejmują one zakres materiału tylko i wyłącznie z ćwiczeń, które były przydzielone konkretnie do naszej osoby. Obejmują one więc dokładnie pięć zagadnień. Kolokwium występować może w różnych formach. Może być to odpowiedź ustna, ale również obliczenia, czy też pytania jednokrotnego wyboru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Na egzamin będzie obowiązywać nas wiedza przede wszystkim z wykładów, ponieważ Profesor dobrze opowiada i tłumaczy na nich obowiązujące nas pojęcia. Jednak na przygotowanie praktyczne do ćwiczeń warto skorzystać z “Biofizyki Jaroszyka” oraz ją posiadać, ponieważ ukazane są tam również niektóre obliczenia, co będzie nam przydatne podczas rozwiązywania doświadczeń na zajęciach.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Z biofizyki przewidziane jest 20 godzin wykładów.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Na egzamin obowiązują nas zagadnienia dotyczące już nie tylko naszych, pięciu eksperymentów, lecz wszystkich przepracowanych na zajęciach w ciągu roku, które omawiane były na wykładach. Egzamin jest testem jednokrotnego wyboru, ale mogą się również znaleźć na nim zadania obliczeniowe z jedną prawidłową odpowiedzią do wyboru. Egzamin oceniany jest przez studentów jako dużo przystępniejszy w porównaniu z kolokwiami.
PORADA: Pierwszy rok bywa problematyczny dla osób, które w liceum nie miały styczności z matematyką rozszerzoną, ze względu na fizyczne podejście przedmiotów takich jak biofizyka. Czasem bywa konieczna na nich znajomość praw fizyki.
Biologia komórki z cytofizjologią
Nazwa katedry: Katedra Histologii i Embriologii Kierownik: prof. dr hab. Alina Grzanka Strona internetowa katedry: https://www.wl.cm.umk.pl/kizhie/dydaktyka/ Lokalizacja sekretariatu: ul. Karłowicza 24
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia te odbywają się w budynku przy ulicy Karłowicza 24 w Bydgoszczy.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia przeprowadzane są raz w tygodniu, w pierwszym semestrze studiów.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia niezbędny jest fartuch, rękawiczki jednorazowe, które należy zapewnić sobie we własnym zakresie oraz przydatny będzie również jakiś zeszyt do prowadzenia notatek na własny użytek.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się z części ćwiczeniowej oraz wykładowej. Zajęcia te stanowią tak naprawdę przedsmak jak i przygotowanie przed zajęciami z histologii, ponieważ tak samo polegają one na pracy z mikroskopami oraz oglądaniem za ich pomocą preparatów. Zazwyczaj rozpoczynają się one od wstępu teoretycznego, tudzież prezentacji asystenta prowadzącego zajęcia, natomiast podczas części praktycznej studenci oglądają i zapoznają się z preparatami. Na początku zajęć przeprowadzana jest również wejściówka, która obejmuje wiedzę teoretyczną z poprzednich ćwiczeń przedstawianą nam poprzez prezentacje, czy wypowiedzi asystenta.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Podstawową formę weryfikowania wiedzy stanowi wejściówka. Wejściówki występują zawsze w formie pisemnej i polegają na odpowiedzi na zazwyczaj trzy podyktowane przez asystenta pytania. Oprócz wejściówek podczas trwania przedmiotu będzie również do napisania jedno kolokwium obejmujące materiał jedynie z wszystkich ćwiczeń. Odbywa się ono na koniec semestru i przeprowadzane jest w formie testowej.
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Na tym przedmiocie przewidziane jest 20 godzin wykładów.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Na koniec I semestru, w sesji zimowej ma miejsce egzamin z całego przedmiotu. Obejmuje on wiedzę nie tylko z ćwiczeń, jak kolokwium, ale wymagana jest także wiedza z wykładów. Jest on w formie testu jednokrotnego wyboru.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia odbywają się zgodnie z listą tematów udostępnionych wcześniej na stronie katedry. Istotnym faktem jest, iż należy ją śledzić, ponieważ na każdych zajęciach do napisania jest wejściówka, a poprzez tę listę możemy dowiedzieć się, co będzie nas na nią obowiązywało. Na ćwiczeniach rozwijamy przede wszystkim nasze umiejętności manualne, wykonując różne ćwiczenia takie jak na przykład badanie PCR. Do każdego takiego ćwiczenia otrzymujemy instrukcję oraz musimy z niego napisać raport. W raporcie tym znajdują się również pytania teoretyczne, więc również trzeba go zaliczyć, aby zaliczyć dane ćwiczenia. Przykładowe raporty można znaleźć w studenckich notatkach przygotowanych przez kolegów ze starszych lat. Nie ma jednak wymogu drukowania ich na każde zajęcia, ponieważ otrzymujemy je od prowadzącego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Temat obowiązujący nas na wejściówkę, na pierwsze zajęcia znajduje się na stronie internetowej katedry.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Lista ćwiczeń zostaje wcześniej udostępniona na stronie. Rozpisane jest tam dokładnie czego należy nauczyć się na wejściówkę. Wejściówka odbywa się na każdych ćwiczeniach i jest to zawsze 10 pytań zazwyczaj bardzo szczegółowych pytań zamkniętych i są one naprawdę dokładne. Bazują na podstawie obowiązkowego podręcznika czyli “Genetyki medycznej” Drewy. Mamy jednak również skrypt, który zdecydowanie ułatwia to zdanie, ponieważ zawiera on skumulowaną wiedzę z podręcznika. Nie trzeba więc czytać podręcznika Drewy jeśli ma się dostęp do skryptu. Skrypt taki zawiera zazwyczaj około 20-25 stron materiału, jaki należy przyswoić na jedne zajęcia. Na zajęciach z biologii molekularnej obowiązuje nas system, mówiący o tym, że aby otrzymać możliwość przystąpienia do egzaminu końcowego z wszystkich ćwiczeń, musimy uzyskać 60% punktów z wszystkich wejściówek (30/50 pkt.). Więc dzięki temu, jeśli jedną wejściówkę napiszemy na mniejszą ilość punktów, możemy te punkty nadrobić inną wejściówką pisząc ją na wyższą liczbę punktów. Żeby zaliczyć dane ćwiczenia oprócz napisania wejściówki, trzeba zdać również raport z wykonywanego przez nas ćwiczenia, w którym również znajdują się pytania teoretyczne, więc też trzeba go zaliczyć.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Na zajęciach obowiązuje nas posiadanie podręcznika Drewy “Genetyka medyczna”. Nie trzeba jednak go kupować, ponieważ jest ich dużo w bibliotece, ale warto się umówić, żeby co najmniej jedna na cztery osoby w grupie przyniosła go na zajęcia.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Z przedmiotu przewidziane jest 20 godzin wykładów.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Jeśli zaliczymy część ćwiczeniową, możemy wówczas przystąpić do egzaminu. Odbywa się on na koniec I semestru i ma formę testu jednokrotnego wyboru.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z anatomii prawidłowej odbywają się w osobnym budynku przy ulicy Łukasiewicza 1.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia te odbywają się dwa razy w tygodniu, a także raz w tygodniu jest również wykład. Anatomia trwa dwa semestry, czyli cały I rok.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?: Niezbędny na zajęcia będzie fartuch laboratoryjny, bądź anatomiczny, buty zmienne, identyfikator i rękawiczki jednorazowe. Konieczną rzeczą jest także czepek, bądź u dziewczyn chusta anatomiczna, ponieważ w wypadku braku ich posiadania, możemy nie otrzymać pozwolenia na uczestnictwo w zajęciach. Ponadto zazwyczaj też wszyscy studenci przychodzą na zajęcia z atlasem, ponieważ ułatwia to pracę z preparatami.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Studenci przychodzą na zajęcia, zajmują swoje miejsca i w zależności od asystenta, piszą wejściówkę bądź nie. Na zajęcia te naprawdę warto się przygotować, ponieważ nawet jeśli nie będziemy pisać wejściówki, mając podstawową wiedzę z danego tematu dużo łatwiej będzie nam zrozumieć, co tłumaczy nam asystent. Po napisaniu wejściówki dalszy przebieg zajęć zależny jest od asystenta je prowadzącego. W zależności więc od sposobu prowadzenia zajęć, możemy mieć najpierw wprowadzenie teoretyczne, po którym zostaniemy podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa idzie z asystentem do preparatu, na którym ukazuje nam on przebieg różnych struktur anatomicznych oraz przekazuje nam obowiązujące o nich informacje. W tym czasie druga grupa czeka i przyswaja sobie jeszcze wiedzę z tematu tych ćwiczeń. Na koniec zajęć mamy również czas na to, aby samemu spędzić czas z preparatem odnajdując na nim struktury znane nam już z atlasu. Anatomii uczymy się obowiązkowo w języku polskim oraz musimy wybrać także drugi język, spośród języka angielskiego oraz łaciny. Na ogół preferowane jest jednak używanie języka angielskiego. Wyjątek stanowi tylko jeden asystent, który woli używać łaciny. W I semestrze jest 5 działów, (kończyna górna, klatka piersiowa, brzuch i miednica oraz kończyna dolna), natomiast w drugim semestrze są trzy działy (czaszka, głowa i szyja oraz centralny układ nerwowy).
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Pierwsze zajęcia z anatomii są zajęciami tylko i wyłącznie organizacyjnymi, na których poznajemy asystentów, z którymi będziemy mieć już kolejne zajęcia oraz ich wymagania.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: W zależności od asystenta, może on przeprowadzać wejściówki, jak i również nie ma on takiego obowiązku. Wejściówka obejmuje wiedzę tylko i wyłącznie teoretyczną. Są to zazwyczaj pytania otwarte, nakazujące coś opisać, bądź scharakteryzować. Udostępniana jest nam lista, która mówi dokładnie, co będziemy robić na danych ćwiczeniach i zgodnie z nią należy się przygotowywać do pisania wejściówek. Kolejną formą sprawdzania wiedzy z anatomii jest kolokwium. W I semestrze do napisania jest ich pięć, a w drugim już tylko trzy. Pierwsze z nich odbywa się po pierwszych pięciu zajęciach i odbywa się ono na szóstym ćwiczeniu. Kolokwium składa się najpierw z części praktycznej, a później przystępujemy do pisania teorii. Czasami istnieje zasada, iż jeśli nie zda się kolokwium praktycznego, to wówczas nie ma możliwości przystąpienia do pisania kolokwium teoretycznego, jednak asystenci nie zawsze podążają za tą zasadą. Kolokwium praktyczne, czyli legendarne “szpilki”, to tak naprawdę małe szpileczki z liczbą, wbite w jakąś konkretną strukturę na preparacie, którą musimy rozpoznać i napisać jej nazwę na kartce otrzymanej przy wejściu na salę. Na każdym kolokwium praktycznym do rozpoznania jest 15 preparatów. Nazwę struktury należy napisać w języku polskim oraz angielskim. W sali, do której wchodzi jedna osoba za drugą, rozstawione są preparaty. Na jednym stanowisku znajdują się trzy szpilki do rozpoznania, a po ich napisaniu przechodzi się do następnego stanowiska. Na zidentyfikowanie jednej szpilki przeznaczone jest 30 sekund, czyli przypada średnio 1,5 minuty na jedno stanowisko. Przygotowując się na to zaliczenie należy pamiętać, iż wbite w preparat szpilki, które musimy rozpoznać nie są ogólne, lecz bardziej szczegółowe, dlatego do rozpoznania nie będziemy mieć nazwy kości, a raczej jej wypukłości, czy grzbiet. Tak samo również jest z mięśniami, nerwami i naczyniami. Natomiast kolokwium teoretyczne stanowi test jednokrotnego wyboru, który składa się z 30 pytań. Obejmuje on głównie wiedzę z podręczników. Warto także słuchać uważnie wykładów Pana Profesora, który mówi dość dużo nowych rzeczy, niezawartych w podręcznikach.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?: Katedra rekomenduje naukę z owianej już wielką sławą “Anatomii Bochenka”, natomiast tak naprawdę nie jest on wymagany. Warto jednak czasem go posiadać, aby móc doczytać z niego mniej zrozumiałe dla nas zagadnienia. Na kierunku lekarskim w Bydgoszczy, aby zdać każde zaliczenie z anatomii włącznie również z egzaminem idealnie sprawdzają się części “Anatomii prawidłowej Skawiny”. Na zaliczeniach często pojawiają się również informacje przedstawiane przez Pana Profesora podczas wykładów. W związku z tym warto zaopatrzyć się także w podręcznik wydany przez Pana Profesora Szpindę, ponieważ możemy znaleźć tam wiedzę najbardziej przydatną oraz obowiązująca na zaliczeniach. Świetnym rozwiązaniem są także skrypty z dysków studenckich. Do nauki anatomii niezbędne są również atlasy anatomiczne. Jest to jednak dosyć indywidualna kwestia upodobań każdego studenta. Najchętniej wybierany zazwyczaj jest jednak “Atlas anatomii Sobotty” oraz “Atlas fotograficzny McMinn”, który bardzo pomaga w nauce do szpilek, ponieważ bardzo realistycznie przedstawia preparty. Do nauki praktyki polecana jest również angielska platforma, do której link możecie znaleźć tutaj.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się stacjonarnie, a przewidzianych na nie jest 30 godzin zarówno w pierwszym jak i drugim semestrze.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Aby móc przystąpić do egzaminu końcoworocznego z anatomii trzeba mieć zdane każde kolokwium oraz każde szpilki. Nie jest to jednak tak trudne do wykonania, jak może się wydawać, ponieważ zawsze do dyspozycji mamy możliwość poprawy tych zaliczeń w drugim terminie, a często także i w trzecim. Jeśli natomiast nie uda nam się poprawić któregoś zaliczenia w trzecim terminie, wówczas mamy jeszcze możliwość pisania tzw. zbiorczej poprawki, podczas której poprawia się tylko ten dział, który nie został przez nas zaliczony. Egzamin odbywa się na koniec semestru drugiego i składa się on z części praktycznej jak i teoretycznej (ta pierwsza składa się z 50 preparatów do rozpoznania, a część teoretyczna to test jednokrotnego wyboru zawierający 100 pytań).
Histologia
Nazwa katedry: Katedra Histologii i Embriologii Kierownik: dr. hab. Maciej Gagat, prof. UMK Strona internetowa katedry: https://www.wl.cm.umk.pl/kizhie/dydaktyka/ Lokalizacja sekretariatu: ul. Karłowicza 24
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Odbywa się ona na tej samej katedrze, co biologia komórki, w budynku przy ulicy Karłowicza i prowadzona jest również przez tych samych asystentów.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z histologii odbywają się raz w tygodniu, w II semestrze.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia składają się z części ćwiczeniowej oraz wykładowej. Rozpoczynają się one od wejściówki, a następnie przechodzi się do wstępu teoretycznego prowadzonego przez asystenta, natomiast resztę czasu spędzamy oglądając preparaty histologiczne pod mikroskopem, które obowiązują nas na danych zajęciach i rysujemy je w granicach własnych umiejętności na kartce papieru. Każdy preparat należy przerysować, ponieważ na koniec zajęć jest to weryfikowane. Czasami warto również sobie opisać jakieś informacje dotyczące charakterystycznych cech danego preparatu przez co będzie nam łatwiej rozpoznać te preparaty podczas egzaminu praktycznego.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest za pomocą wejściówek obejmujących materiał z poprzedniego tematu. Jest także do napisania jedno kolokwium na koniec semestru, które należy zdać aby zostać dopuszczonym do egzaminu. Obejmuje tylko wiedzę teoretyczną. Na koniec zajęć oddajemy również do sprawdzenia nasze rysunki preparatów.
CZEGO TRZEBA NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwsze zajęcia warto przyjść z podstawową wiedzą, ponieważ może zostać zadane nam pytanie zgodnie z tematem zajęć, natomiast nie ma wówczas przeprowadzanej wejściówki.
CO POTRZEBNE JEST NA ZAJĘCIA?: Na zajęcia niezbędną rzeczą jest fartuch laboratoryjny oraz kredki.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Najlepszą pozycją do nauki histologii na CM UMK w Bydgoszczy rekomendowaną zarówno przez katedrę, jak i przez studentów jest “Histologia Sawickiego”.
Nagłówek 1 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się stacjonarnie i przewidzianych jest ich łącznie 28 godzin.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Egzamin praktyczny oraz teoretyczny z histologii pisany jest na koniec II semestru. Egzamin teoretyczny jest testem jednokrotnego wyboru, natomiast egzamin praktyczny polega na rozpoznaniu 25 preparatów na tzw. szkiełkach umieszczonych pod mikroskopem. Nie są one bardzo dokładne, polegają na rozpoznaniu narządu znajdującego się na szkiełku, chyba, że trafimy na preparat, na który uwagę zwracał nam asystent podczas zajęć, wówczas może być on bardziej szczegółowy.
Embriologia
Nazwa katedry: Katedra Histologii i Embriologii Kierownik: dr hab. Agnieszka Żuryń, prof. UMK Strona internetowa katedry: https://www.wl.cm.umk.pl/kizhie/dydaktyka/ Lokalizacja sekretariatu: ul. Karłowicza 24
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia z embriologii odbywają się na tej samej katedrze, co zajęcia z histologii, czyli w budynku przy ulicy Karłowicza w Bydgoszczy.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Ćwiczenia trwają łącznie 4 godziny i odbywają się raz w tygodniu, prowadzone są w pierwszym semestrze.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia te opierają się przede wszystkim na części wykładowej oraz przyswajaniu informacji z przedstawianych na nich prezentacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest głównie poprzez egzamin końcoworoczny, ale na niektórych ćwiczeniach pojawiają się także odpowiedzi ustne obejmujące materiał z poprzednich zajęć.
CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?: Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
CO POTRZEBNE JEST NA ZAJĘCIA?: Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podręczniki zalecane przez katedrę takie jak “Embriologia Langmana” mogą być pomocne podczas nauki do egzaminu, natomiast wystarczająca do jego zaliczenia wiedza jest nam udzielana podczas wykładów i to na niej należy się skupić.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU: Wykłady odbywają się stacjonarnie, polegają na przyswajaniu informacji znajdujących się na prezentacji prowadzącego, łącznie przewidziano 16 godzin wykładów.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN: Wiedza potrzebna i wymagana do zdania egzaminu opiera się głównie na materiale z wykładów. Egzamin to po prostu test jednokrotnego wyboru.
Zajęcia dodatkowe
Na zajęcia dodatkowe przypada zawsze 30 godzin na semestr. Rejestracja na nie odbywa się na zasadzie “kto pierwszy ten lepszy”. Zapisujemy się przez przeznaczoną do tego stronę internetową (wcześniej podana jest dokładnie godzina i dostajemy zawsze rozpiskę, na jakie fakultety będzie można się zapisać).
Zaliczenia są bardzo różne, bo na przykład jeden fakultet polega na uczestnictwie w chórze, więc zaliczany jest on na podstawie uczęszczania na spotkania. Jest też fakultet z anatomii, jak i neuroanatomii, których zaliczenie odbywa się poprzez zrobienie prezentacji. Nie ma egzaminów czy kolokwiów z fakultetów, za to może pojawić się na którymś odpowiedź ustna.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Do zrealizowania jest 30 godzin ćwiczeń w każdym semestrze, przez co zazwyczaj odbywają się jedne zajęcia w tygodniu przez dwa semestry.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się na katedrze, której siedziba mieści się w budynku przy ulicy Świętojańskiej 20, znajduje się w nim siłownia oraz odbywają się tam również zajęcia z gier zespołowych.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Tak naprawdę studenci mają prawo do zdecydowania, o tym na jakie aktywności chcą uczęszczać podczas zajęć z wychowania fizycznego. Do wyboru są różne aktywności, takie jak na przykład najchętniej wybierana zumba, czy też zajęcia opierające się na ćwiczeniach dbających o zdrowie kręgosłupa.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?: Zajęcia z WF-u zaliczane są na podstawie obecności. Jeśli więc ma się więcej nieobecności niż dwie to należy zajęcia te odrobić, ponieważ wyrobienie normy godzin jest bardzo pilnowane przez prowadzących.
Psychologia lekarska
Nazwa katedry: Katedra Psychiatrii Kierownik: dr hab. Wiktor Dróżdż, prof. UMK Strona internetowa katedry:
Lokalizacja sekretariatu: ul. M. Curie Skłodowskiej 24
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w budynku na ul. M. Curie Skłodowskiej 24.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Przedmiot składa się wyłącznie z wykładów i prowadzony jest w drugim semestrze.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Zajęcia prowadzone są przez pro studencką wykładowczynię, która chce przekazać przydatną wiedzę, a sam przedmiot prowadzony jest bardzo przystępnie.
CZY NA PIERWSZE ZAJĘCIA WYMAGANE JEST PRZYGOTOWANIE?: Wiedza nie jest weryfikowana na pierwszych zajęciach.
JAK WERYFIKOWANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie na koniec semestru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Pozycją zalecaną przez katedrę jest “Psychologia kliniczna Cierpiałkowskiej”, niemniej wiedza oparta na informacjach przekazywanych przez prowadzącą podczas wykładów jest zupełnie wystarczająca, aby poradzić sobie z zaliczeniem końcowosemestrlanym.
WYKŁADY Z PRZEDMIOTU: Wykłady to jedyna część przedmiotu, należy skupić się podczas prelekcji, ponieważ zdobyta tam wiedza wystarcza do zdania zaliczenia.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?: Po wszystkich kolokwiach czeka na nas kolokwium, który jest testem jednokrotnego wyboru. Materiał obowiązujący to przede wszystkim wykłady i prezentacje udostępnione przez prowadzącą.
Język angielski
Nazwa katedry: Centrum Języków Specjalistycznych w Medycynie Kierownik: dr n. hum. Katarzyna Jóskowska Strona internetowa katedry: https://cjsm.cm.umk.pl/student/informacje-dla-studentow/ Lokalizacja sekretariatu: ul. M. Curie Skłodowskiej 9
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia odbywają się w budynku na ul. M. Curie Skłodowskiej 9.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?: Zajęcia trwają 3 semestry, począwszy od drugiego semestru i prowadzone są co tydzień.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?: Wygląd i przebieg zajęć zależy tylko od asystenta. Ćwiczenia przypominają te ze szkoły średniej, nie są bardzo wymagające i większość osób nie powinna mieć z nimi problemów, posiadając wiedzę wyniesioną z liceum. Na zajęciach studenci poznają słownictwo medyczne, ale również ćwiczą gramatykę, czasy itp. Zdarza się, że asystenci zadają zadania domowe np. przeczytanie artykułu i streszczenie go ustnie na zajęciach w formie 2-3 minutowej wypowiedzi. Język angielski nauczany jest na poziomie B2/C1.
CZY NA PIERWSZE ZAJĘCIA WYMAGANE JEST PRZYGOTOWANIE?: Wiedza nie jest weryfikowana na pierwszych zajęciach.
JAK WERYFIKOWANA JEST WIEDZA?: Wiedza weryfikowana jest poprzez kolokwium na koniec semestru oraz inne mniejsze zadania domowe, zadawane przez prowadzącego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?: Podstawą do nauki przedmiotu jest “English for Medicine Ciecierskiej”, to właśnie z tego podręcznika rozwiązywane są zadania podczas zajęć. Książkę można wypożyczyć lub korzystać z niej na ćwiczeniach w formie elektronicznej w postaci e-booka, przez co nie trzeba kupować jej nowej.
WYKŁADY Z PRZEDMIOTU: Z języka angielskiego odbywają się tylko ćwiczenia.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?: Zaliczenie przedmiotu to kolokwium po przerobionym materiale, a wynik z niego stanowi o ocenie na koniec pierwszego roku.
Przedmiot do wyboru
Na każdym roku studiów studenci muszą zaliczyć jeden z dwóch zaproponowanych przez uczelnię przedmiotów. Na pierwszym roku do wyboru jest: • Mikroarchitektura wybranych tkanek i narządów • Inżynieria tkankowa
Obydwa te przedmioty trwają po 10 godzin. Zazwyczaj te zajęcia wybiera się całym rokiem akademickim, jednak zawsze zdarzają się pojedyncze grupy, które zdecydują się na ten drugi przedmiot. Obowiązuje tu pełna dowolność.
Zazwyczaj studenci decydują się na “Mikroarchitekturę wybranych tkanek i narządów”, prowadzoną przez Pana Profesora Macieja Gagata, bo sam przedmiot to niejako “powtórka” z histologii, dzięki czemu wszyscy zyskują dodatkowe kilka godzin, na zapoznanie się z preparatami histologicznymi i jeszcze bardziej szczegółowe rozjaśnienie tematu. Zaliczenie jednego jak i drugiego przedmiotu, to po prostu obecność na wszystkich zajęciach.
Praktyki z zakresu "Opieki nad chorym"
W Bydgoszczy studenci nie otrzymują popularnych “dzienniczków umiejętności”, za to obowiązują tam tak zwane “karty praktyk”, które są podstawą do ich zaliczenia. Te dokumenty zawierają spis około 15 czynności medycznych, z którymi student powinien się zaznajomić i czynnie uczestniczyć w ich wykonywaniu. Obok każdej nowo poznanej umiejętności znajduje się miejsce na podpis i pieczątkę przełożonego (w każdej kratce musi znaleźć się jedno i drugie, w przeciwnym razie możemy mieć problem z zaliczeniem praktyk). Z prawidłowo wypełnioną kartą udajemy się do dziekanatu, celem jej zdania, co jednocześnie oznacza zaliczenie. Praktyki nie muszą odbywać się w Szpitalu Uniwersyteckim, mogą być prowadzone w innym miejscu, jednak będzie wymagać to od studenta większego wkładu własnego. Warto dodać, że aby w ogóle odbywać praktyki, potrzebne będą nam książeczka sanepidowska i aktualnie badanie od lekarza medycyny pracy.
Mieszkanie
Jeśli chodzi o wybór mieszkania, mimo tego, że większość zajęć odbywa się na ulicy Karłowicza, to polecali byśmy rozejrzeć się za lokum w okolicy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. Wybierając mieszkanie szukamy raczej czegoś na dłużej, żeby z roku na rok nie być zmuszonym do przeprowadzek. Myśląc więc perspektywicznie, znakomita większość zajęć na wyższych latach studiów odbywa się właśnie w wyżej wymieniony szpitalu, co za tym idzie lokalizacja w tym rejonie wydaje się dużo lepsza, bo nawet na drugim roku, gdzie zajęć klinicznych nie ma tak dużo, to sporo z nich prowadzonych jest właśnie tam, a dodatkowym plusem jest biblioteka w pobliżu. Alternatywnie, możemy szukać mieszkania bliżej Śródmieścia, np. w okolicy Centrum Handlowego “Focus” znajduje się sporo budżetowych mieszkań w kamienicach.
Ciekawostki
Bydgoszcz wydaje się być ciekawym miejscem do studiowania medycyny. Z racji, że na każdym roku miejsc jest stosunkowo niedużo, to można powiedzieć, że asystenci są bardziej wyrozumiali niż w większych miastach, a co za tym idzie wymagają trochę mniej, jednocześnie dając od siebie więcej. Koniec końców podejście mocno zależy od tego, na jakiego prowadzącego trafimy Warto działać naukowo już na początku swojej medycznej kariery. W natłoku nauki, gdzie pojawia się dużo informacji stricte teoretycznych, można zatracić się w tym, jaki kierunek studiujemy. Koło naukowe może być świetną alternatywą, żeby zachować pewien balans, pomiędzy teorią a praktyką. Oczywiście nie powinniśmy się martwić, że nasza wiedza na początku jest niewielka, ponieważ osoby działające tam są bardzo otwarte i chętnie nauczą nas wszystkiego, czego będziemy chcieli.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że przekazana przez nas wiedza i informacje pomogą Ci dokonać wyboru swojej wymarzonej uczelni lub wesprą Cię w sytuacji, gdy już dostałeś się na studia do Bydgoszczy, ale nie wiesz co powinieneś robić dalej. Niech będzie to Twój “starszy kolega”, który poprowadzi Cię za rękę w tym nowym dla Ciebie okresie. Jeśli natomiast dalej masz jakieś pytania, na które nie odpowiedzieliśmy, zapraszamy na naszą grupę na Facebooku lub bezpośrednio do Ani @studygrambyana bez której wsparcia ten poradnik by nie powstał.
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów. Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Poznaj opinie i porady innych studentów!
Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami!
Stań się członkiem rosnącej rodziny młodych medyków!
By Daniel
Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
W poradniku tym znajdziemy przede wszystkim porady praktyczne na temat studiowania kierunku lekarskiego na Collegium Medicum w Bydgoszczy, ukazujące przyszłym studentom, jak wyglądają te studia “od podszewki”. Będzie można znaleźć tutaj również porady dotyczące przebiegu poszczególnych przedmiotów oraz czego tak naprawdę można spodziewać się na pierwszych zajęciach, a także jak wyglądają egzaminy, bądź zaliczenia.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki 2022/23 rozpoczyna się 4 października, ponieważ dzień wcześniej odbywa się immatrykulacja przygotowana dla I roku. Jest to oficjalne przyjęcie studentów w poczet uczelni, natomiast obecność na nim nie jest poddawana w żaden sposób weryfikacji. Dodatkowo, dzień ten jest ustawowo dniem wolnym od zajęć.
Z rozpoczęciem roku akademickiego wiążą się liczne szkolenia oraz kursy, które należy obyć, bądź do których student ma dostęp.
Na I roku są to dwa obowiązkowe szkolenia, a mianowicie szkolenie BHP oraz szkolenie biblioteczne. Obydwa mają formę quizu i odbywają się na uczelnianej platformie elearningowej “Moodle”. Quizy te, zazwyczaj składają się z pytań o dosyć podstawowe zagadnienia, a na ich rozwiązanie jest przeznaczone dużo czasu.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska jest odpowiednikiem licealnej klasy. Na kierunku lekarskim liczy ona zazwyczaj 24 osoby. Grupa ta dzielona jest później na część A oraz część B, w których to studenci pracują podczas ćwiczeń. Podział ten bardzo usprawnia pracę, jak i naukę podczas zajęć praktycznych.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy jest tym, kim jest przewodniczący dla swojej klasy i zajmuje się reprezentowaniem jej oraz wszelkich dotyczących jej organizacyjnych spraw przed władzami uczelni oraz innymi osobami decyzyjnymi. Jego zadaniem jest bycie taką “dobrą duszą” dla swoich kolegów i koleżanek z grupy oraz wskazywanie im właściwej drogi. Do jego obowiązków i zadań należy przede wszystkim stały kontakt z prowadzącymi zajęć, a także między innymi jest to branie udziału w komponowaniu spraw dotyczących zaliczeń.
Wybory takiego stanowiska odbywają się na w pełni demokratycznych zasadach, poprzez głosowanie na nowo powstałej grupie studentów na Messengerze. Jeśli natomiast w danej grupie zgłasza się tylko jeden kandydat, wówczas automatycznie powierzone zostaje mu pełnienie tego wymagającego odpowiedzialności stanowiska.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta całego roku, pełni zupełnie podobne obowiązki, co starosta grupy, tylko na jeszcze większą skalę, ponieważ dotyczą one całej społeczności akademickiej danego roku, czyli wszystkich grup. Jest on również wybierany w identyczny sposób, a mianowicie na podstawie demokratycznego głosowania. Jego zadania wymagają więc jeszcze większej rzetelności i więcej poświęconego na ich uskutecznianie czasu. Zabiera on głos w imieniu wspólnoty studenckiej całego roku w decyzjach dotyczących ustalania terminów oraz przebiegu egzaminów końcowych, a wcześniej często przeprowadza ankiety, aby poznać zdanie i stanowisko całej społeczności.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 13/15 w budynku F, aktualnie w największym z tamtejszych budynków, a mianowicie w budynku F. Sam pokój obsługi studentów znajduje się na pierwszym piętrze w pokoju nr 4.1 Jest to miejsce składania wszelkich dokumentów po chwili dostania się na studia, a także istnieje możliwość odebrania tam legitymacji studenckiej oraz podbijania jej co każdy semestr. W dziekanacie studenci mogą załatwiać wszelkie formalności dotyczące przebiegu studiów, jak i również praktyk lekarskich po każdym roku. Warto wspomnieć również o tym, iż wielką zaletą uczelnianego dziekanatu są pracujące tam przemiłe panie, które zawsze bardzo chętnie służą swoją pomocą i z przyjemnością tłumaczą zagubionym studentom wszelkie niejasności.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Jest to najprościej mówiąc uczelniany odpowiednik szkolnego elektronicznego dziennika, w którym studenci mogą znaleźć swoje oceny, czy też znaleźć sylabusy do każdego przedmiotu. Jest do niego podłączona także poczta studencka za pomocą której można komunikować się z dziekanatem, bądź prowadzącymi. Pełni on funkcję wirtualnego indeksu. W Bydgoszczy rolę tą sprawuje platforma USOS, dostępna dla studentów w postaci aplikacji, jak i również znajdująca się na stronie internetowej podanej tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Jeśli natomiast ktoś chciałby znaleźć się w jednej grupie wraz ze swoim znajomym może uczynić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zgłoszenie takowej chęci w dziekanacie, od razu po pojawieniu się planów zajęć dla poszczególnych grup. Rozwiązanie to z reguły kończy się powodzeniem, jednak należy pamiętać, że trzeba zrobić to jak najszybciej. Drugą dostępną możliwością jest także zmiana grupy, na podstawie zasady 1:1, czyli znalezieniu osoby z interesującej nas grupy, która zechce się z nami zamienić i zająć nasze miejsce.
8. Biblioteka
Biblioteka Wydziału Lekarskiego znajduje się przy Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 na ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9 w Bydgoszczy. Jest ona dość mała, natomiast działa bardzo sprawnie, ponieważ większość spraw udaje się dokonać za pośrednictwem Biblioteki Online. Aby skorzystać z jej wszystkich zasobów oraz oferowanych funkcji, należy osobiście udać się do biblioteki oraz zarejestrować swoją legitymację studencką, do której zostanie podpięte nasze konto biblioteczne. Poprzez korzystanie ze strony internetowej biblioteki studenci mogą zamawiać potrzebne im pozycje literackie. Następnie, gdy zostaną już powiadomieni o ich dostępności za pośrednictwem biblioteki online, wówczas mogą oni udać się do biblioteki stacjonarnej celem ich wypożyczenia.
W bibliotece znajduje się również czytelnia, w której zawsze można się pouczyć. Dodatkowo jest tam miejsce zwane czytelnią artykułów, gdzie do dyspozycji są stanowiska komputerowe. Ponadto dla studentów przygotowane są również pokoje grupowej nauki, które można wynająć i razem w grupie od 4 do 6 osób oddać się chłonięciu tajników wiedzy. Jeśli chcecie zapoznać się bardziej z ofertą biblioteki, odsyłamy Was na jej stronę internetową.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Wszystkie zajęcia na I roku na kierunku lekarskim w Bydgoszczy odbywają się w granicach miasta. Wiele zajęć odbywa się na ulicy Karłowicza (biochemia, histologia, embriologia), jak i również na ulicy Jagiellońskiej (biofizyka), czy ul. Łukasiewicza (anatomia) oraz na ul. Świętojańskiej (wychowanie fizyczne i lektorat z języka angielskiego). Na I roku nie odbywają się jeszcze żadne zajęcia w budynkach szpitalnych, natomiast jest jeden przedmiot, a mianowicie chemia ogólna, która prowadzona jest na ul. Dębowej 3 sporo oddalonej od reszty budynków, ponieważ odbywa się ona na drugim końcu miasta.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Można bezsprzecznie stwierdzić, iż jest to jedynie powielany mit. Zajęcia dla studentów kierunku lekarskiego w Bydgoszczy uczących się w trybie niestacjonarnym odbywają się na takich samych zasadach, jak dla studentów stacjonarnych. Trwają one również tak samo przez cały tydzień, nie odbywają się weekendowo oraz liczą sobie tyle samo godzin, co na studiach stacjonarnych.
11. Legitymacje
Legitymacje studenckie wyrabia się oraz otrzymuje osobiście w dziekanacie. Zazwyczaj studenci otrzymują je do końca października.
Posiadanie tego dokumentu wiąże się z licznymi benefitami i ulgami, np. na tańsze przejazdy komunikacją miejską, pociągami, czy wejściami do ośrodków kultury. Legitymacja studencka jest również podstawą do korzystania z zasobów biblioteki uczelnianej, jak i posiadania konta na bibliotece online. W Bydgoszczy istnieje również możliwość połączenia karty miejskiej, która służy do korzystania z biletów miesięcznych komunikacji miejskiej.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Na kierunku lekarskim w Bydgoszczy jest możliwość uzyskania stypendium rozpoczynając naukę na I roku studiów, aczkolwiek student musi posiadać osiągnięcia na skalę ogólnopolską, w uznanych olimpiadach, czy sportowych Mistrzostwach Polski. Bardziej szczegółowe informacje na temat stypendium można znaleźć na stronie internetowej uczelni.
13. Akademik.
Nasza uczelnia posiada trzy akademiki, które są tak naprawdę zlokalizowane w różnych zakątkach miasta. Najłatwiej jest się jednak dostać do akademika, który położony jest najdalej. Znajduje się on na tzw. Fordonie, czyli dzielnicy Bydgoszczy, która położona jest dosyć daleko od głównych lokalizacji odbywania się zajęć na I roku. Dom studencki nr 2, natomiast, jest zlokalizowany przy ulicy Jagiellońskiej w obszarze której odbywa się dużo przedmiotów na początku studiów. Trzeci dom studencki znajduje się zaraz obok Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. Jednak dostanie się tam jest bardzo trudne i okazja ta jest w pierwszej kolejności przeznaczona dla osób studiujących za pośrednictwem programu English Division. Należy także pamiętać o tym, iż składając podanie o akademik, głównym czynnikiem warunkującym przyznanie miejsca w nim, jest odległość naszego domu rodzinnego od uniwersytetu. Informacje na temat wynajmu pokoi w akademikach można znaleźć na stronie internetowej uczelni w podanym poniżej linku.
14. Plan zajęć
Plan zajęć dla kierunku lekarskiego umieszczany jest tylko i wyłącznie na stronie internetowej uczelni. Zazwyczaj pojawia się on we wrześniu, a można znaleźć go tutaj.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Kolejny bardzo często powielany, ale jednak tylko i wyłącznie legendarny mit.
Na I roku na pewno znalezienie tego czasu jest trudne, ale najważniejszym i de facto najbardziej istotnym aspektem jest umiejętność nauczenia się “jak się uczyć”. Jeśli w porę nie przyswoimy tej zdolności, wówczas wiele czasu możemy zmarnować na nieefektywną naukę, która nie umożliwi nam korzystania ze studenckiego życia w pełni. Jednakże, na szczęście, mimo, że na początku studiów wydaje się to trudne do zrealizowania, to tak naprawdę w ciągu I roku bardzo szybko się to zmienia i studenci błyskawicznie zauważają, która metoda jest tą właściwą oraz jak najlepiej zorganizować sobie metody nauki. Jest to bardzo ważne, ponieważ spędzając czas tylko i wyłącznie z książkami można bardzo szybko ulec wypaleniu oraz zniechęcić do dalszej nauki.
Autorstwa Darpaw – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38493675
16. Wyprawka na 1 rok
Najważniejszym atrybutem pierwszorocznego studenta medycyny w Bydgoszczy jest z pewnością fartuch laboratoryjny oraz białe buty zmienne w stylu legendarnych crocsów. Będą one potrzebne oraz wręcz niezbędne na wiele przedmiotów, takich jak biochemia oraz chemia, na których to studenci używają i pracują z odczynnikami chemicznymi. Na część zajęć będziemy musieli wyposażyć się w rękawiczki jednorazowe.
Zaś na anatomię wymagany dodatkowo jest czepek oraz identyfikator dostępny do wydrukowania na stronie katedry anatomii prawidłowej. Studenci mają obowiązek umieścić go w specjalnie do tego przeznaczonym plastikowym etui. Na stronie katedry możemy również uzyskać wskazanie posiadania pęsety, aczkolwiek żaden z asystentów nie będzie stosował takich wymagań, ponieważ tak naprawdę niszczą one preparaty anatomiczne. Ponadto na zajęcia z histologii niezbędne będą kredki w różnych odcieniach różu oraz fioletu, a także kartki, bądź zeszyt.
17. Jak przepisać przedmiot z innej uczelni?
Aspekt przepisywania przedmiotów na Collegium Medicum w Bydgoszczy prezentuje się bardzo dobrze. Jedyne co wówczas jest brane pod uwagę to ilość godzin odbytych z danego przedmiotu oraz punkty ECTS. Jeśli więc ktoś odbył dany przedmiot za pośrednictwem innych studiów i miał minimalnie mniej godzin to przepisywane zostają te które zostały odbyte. Tak więc jeśli student odbył 50 godzin z danego przedmiotu, a na CM UMK liczy on 100 godzin, wówczas zaczyna on uczęszczać na dany przedmiot, dopiero gdy reszta grupy odbędzie już te odbyte przez niego na innej uczelni 50 godzin. Taką sprawę należy zawsze ustalać z profesorem, tudzież kierownikiem danej katedry. Kwestia odrabiania godzin z przepisywanych przedmiotów bywa dosyć indywidualna. Czasami bywa i tak, że uzyskuje się zaliczenie godzin zajęć, ale mimo to, trzeba zaliczyć także kolokwia sporządzone przez danego prowadzącego.
Jeśli chcemy mieć pewność otrzymania zgody na przepisanie nam interesującego nas przedmiotu, najlepszym rozwiązaniem byłoby napisanie maila do kierownika zajęć jeszcze przed ich rozpoczęciem oraz pojawienie się na pierwszych zajęciach wraz z dokumentami, sylabusem przedmiotu jaki obowiązywał nas na innej uczelni, bądź także z potwierdzeniem odbycia tychże zajęć.
18. Platforma elearningowa
Podczas zajęć ćwiczeniowych studenci używają platformy uczelnianej “Moodle” oraz czasem Microsoft Teams. Na platformie Moodle pojawiają się informacje oraz zdalne zadania, quizy, jak i wykłady, ponieważ platforma ta łączy się bezpośrednio serwisem BigBlueButton, czyli stroną za pomocą której przeprowadzanych jest część wykładów online, zaznaczamy jednak, że zdecydowana większość wykładów transmitowana jest poprzez wspomniane wcześniej Microsoft Teams. Zamieszczane są tam również materiały dodatkowe oraz prezentacje udostępniane przez asystentów, a samą platformę znajdziecie pod podanym przez nas linkiem.
19. Czym jest kolokwium/wejściówka?
Wejściówka jest formą sprawdzania wiedzy obejmującą najmniejszą partię materiału. Obejmuje najczęściej zakres z jednych zajęć, bądź ewentualnie do trzech tematów wstecz. Może być ona przeprowadzona wraz z początkiem zajęć i wtedy obejmuje ona materiał z zajęć na które przychodzimy, ale również jeśli wyraźne zostanie to wcześniej nam zakomunikowane, może być to sprawdzenie wiedzy wejściówką obejmującą materiał z zajęć poprzednich. Jest to kwestia indywidualna, zależna od zwyczajów katedry jak i prowadzącego przedmiot.
Większą formą sprawdzania wiedzy jest natomiast kolokwium. Pełni ono funkcję sprawdzianu na studiach i obejmuje ono materiał z kilku zajęć. Przykładowo na anatomii będzie obejmował on jeden układ.
Najważniejsza i zarazem najwyższa metoda weryfikowania studenckiej wiedzy, czyli egzamin, obejmuje materiał z wykładów, ćwiczeń oraz z zajęć. Może być on semestralny oraz roczny.
20. Czy na uczelni potrzebne jest obuwie zmienne?
Na I roku kierunku lekarskiego oczywiście wymagane jest obuwie zmienne.
Na anatomii są to crocsy, bądź inne białe zmienne zakryte obuwie, choć de facto kolor ten nie jest tak naprawdę bardzo przestrzegany oraz wymagany. Buty zmienne wymagane będą również na niektórych ćwiczeniach. Jednakże zdecydowanie nie ma obowiązku zmieniania obuwia na częściach wspólnych uczelni.
Kto jest kim na uczelni?
WŁADZE UNIWERSYTETU MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU
Rektor:
prof. dr hab. Andrzej Sokala
Prorektor ds. Nauki:
prof. dr hab. Wojciech Wysota
Prorektor ds. Collegium Medicum:
prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska
Prorektor ds. Kształcenia:
prof. dr hab. Przemysław Nehring
Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społecznym i Gospodarczym:
prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski
WŁADZE COLLEGIUM MEDICUM
Dziekan:
prof. dr hab. Zbigniew Włodarczyk
Prodziekan ds. Nauki:
prof. dr. hab. Małgorzata Pawłowska
Prodziekan ds. Studenckich:
dr hab. Michał Wiciński, prof. UMK
Prodziekan ds. Finansów i Dydaktyki:
dr hab. Anita Olczak, prof. UMK
p. o. Kierownika Studiów Doktoranckich:
prof. dr hab. Małgorzata Pawłowska
Przewodnicząca Rady Dyscypliny Nauki Medyczne:
dr. hab. Katarzyna Sierakowska, prof. UMK
Pełnomocnik ds. Mobilności:
dr. Anna Kamińska
Przedmioty
W przypadku przedmiotów oznaczonych “*” należy odbyć jeden z nich.
JAKIE SĄ PRZEDMIOTY WIODĄCE?
Przedmiotami wiodącymi na I roku kierunku lekarskiego w Bydgoszczy są przede wszystkim anatomia wraz z legendarną na naszej uczelni biologią molekularną, która trwa na szczęście tylko pięć ćwiczeń, natomiast wymaga od studentów intensywnej nauki oraz poświęcenia zdecydowanie największej uwagi.
Opis przedmiotów
Pierwsza pomoc
Nazwa katedry: Pracownia Dydaktyki Medycznej
Kierownik katedry: dr n. med. Julita Soczywko
Strona internetowa katedry: https://www.wl.cm.umk.pl/zsm/dzialalnosc-dydaktyczna/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Świętego Floriana 12
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z pierwszej pomocy odbywają się w budynku przy ul. Świętojańskiej, natomiast mogą odbywać się również w Centrum Symulacji Medycznych CM UMK.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te składają się z 12 godzin ćwiczeń, 6 godzin wykładów i odbywają się w I semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Elementem niezbędnym do tego, aby wziąć udział w zajęciach są scrubsy medyczne, bądź ewentualnie tolerowane przez prowadzących są także białe spodnie i fartuch.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te rozpoczynają się od części wykładowej, a następnie studenci przystępują do części ćwiczeniowej, podczas której mogą oni doszkolić i rozwinąć swoje dotychczasowe umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Polega ona na nauce praktycznej od bandażowania, po przyswajanie zasad resuscytacji krążeniowo – oddechowej, a także innych umiejętności praktycznych przydatnych w pracy lekarza.
Czasem, ale na szczęście rzadko zdarza się jednak również tak, że studenci zmuszeni są najpierw odbyć ćwiczenia i przygotować się na nie we własnym zakresie, a dopiero kolejnego dnia przystępują do części wykładowej zajęć.
Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia i wykłady odbywają się w różnych dniach i nie zawsze jest możliwość ułożenia planu zajęć zgodnie z teoretycznymi założeniami odbywania tego przedmiotu.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze zajęcia trzeba być przygotowanym z informacji przekazywanych podczas wykładu, a szczególnie największą uwagę należy poświęcić na przyswojenie zagadnień objaśnianych w nim przez prowadzącą go Panią Profesor. Jest to bardzo istotne, ponieważ zajęcia ćwiczeniowe będą obywać się z tą samą osobą, która prowadzić będzie wcześniej wykład i również ona będzie następnie sprawdzać naszą wiedzę już na pierwszych ćwiczeniach.
Taka weryfikacja wiedzy polegać będzie na odpowiedzi ustnej, na którą trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym, aczkolwiek zazwyczaj nie powinny być to pytania bardzo skomplikowane.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest za pośrednictwem odpowiedzi ustnej już na pierwszych zajęciach, natomiast na zakończenie nauki przedmiotu wszyscy studenci zobowiązani są do napisania zaliczenia teoretycznego, w postaci testu jednokrotnego wyboru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawę do nauki przedmiotu stanowią wykłady Pani Profesor, a ich sumienne przyswojenie jest wystarczające, do tego, aby uzyskać zaliczenie końcowe.
Odwiedzając sylabus zajęć oczywiście uzyskamy także informację
o rekomendowanej literaturze, ale stanowi ona tak naprawdę jedynie dodatkowe źródło wiedzy, dla osób chcących doczytać interesujące je zagadnienia we własnym zakresie, ponieważ wiedza z tychże pozycji nie jest wymagana ani egzekwowana.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady z pierwszej pomocy odbywają się stacjonarnie i polegają na wysłuchaniu informacji przygotowanych dla nas przez Panią Profesor. Wówczas nasza wiedza nie podlega jeszcze żadnej weryfikacji.
WYMAGANIA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:
Aby uzyskać zaliczenie przedmiotu, należy napisać test jednokrotnego wyboru. Przeprowadzany jest on na zakończenie przedmiotu w semestrze zimowym
i występuje w formie kolokwium, ponieważ nie otrzymujemy z niego oceny.
Zaliczenie umiejętności praktycznych odbywa się podczas ich wykonywania na części ćwiczeniowej zajęć.
Techniki zabiegów medycznych
Nazwa katedry: Pracownia Dydaktyki Medycznej
Kierownik katedry: dr n. med. Julita Soczywko
Strona internetowa katedry: https://www.wl.cm.umk.pl/zsm/dzialalnosc-dydaktyczna/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Świętego Floriana 12
Przedmiot ten tak naprawdę bardzo podobny do pierwszej pomocy, stricte przygotowuje nas do praktyk wakacyjnych. Poznamy tam jak wykonywać podstawowe procedury pielęgniarskie, jak pomiar ciśnienia czy iniekcje. Jeśli chodzi o szczegóły związane z tym, jak wyglądają zajęcia, czy zaliczenie, to odsyłamy Cię do punktu powyżej, ponieważ przedmioty te mają taki sam przebieg i warunki zaliczenia.
Chemia ogólna
Nazwa katedry: Katedra Biologii i Biochemii Medycznej
Kierownik: dr n. chem. Marcin Wróblewski
Strona internetowa katedry: https://www.wl.cm.umk.pl/kizb/dzialalnosc-dydaktyczna/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Karłowicza 24
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te odbywają się w budynku przy ulicy Dębowej 3.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczeń tych jest mało, trwają zazwyczaj 4 tygodnie I semestru. Odbywają się one raz w tygodniu.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia potrzebny jest fartuch i obuwie zmienne. Rzeczą wskazaną i potrzebną podczas rozwiązywania zadań jest także kalkulator naukowy, posiadający przede wszystkim funkcję obliczania logarytmów.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części ćwiczeniowej oraz wykładowej.
Przekroczywszy próg budynku, który jest miejscem odbywania się zajęć, studenci przebierają się w fartuchy oraz obuwie zmienne i są wówczas gotowi do wzięcia udziału w ćwiczeniach. Rozpoczynają się one częścią wprowadzającą, podczas której przekazywana jest wiedza teoretyczna, często dotycząca także zasad rozwiązywania zadań obliczeniowych. Po zakończeniu tej części ćwiczeń, każdy student otrzymuje jedną probówkę wraz z zawartą w niej substancją. Przez resztę zajęć naszym zadaniem będzie więc dokonanie pewnego rodzaju odkrycia, polegającego na zidentyfikowaniu tejże tajemniczej substancji. Do wykorzystania otrzymujemy również różne pomoce, którymi są na przykład skoroszyty ukazujące przykładowe próby chemiczne, bądź wskazówki nakierowujące nas, na to, co tak naprawdę możemy sprawdzić, badając daną substancję. Na wykonanie tego zadania zazwyczaj przeznaczone jest dużo czasu, więc zajęcia te nie powinny stanowić dla nikogo powodu do obaw, czy stresu. Wręcz przeciwnie, są one zazwyczaj w głównej mierze źródłem satysfakcji dla studentów oraz gdy uda im się już rozszyfrować tożsamość danej substancji, sprawiają im często dużo przyjemności.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Wiedza na pierwszych zajęciach nie podlega weryfikacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie kolokwium końcowego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Chemia ogólna jest przedmiotem, do którego zaliczenia zdecydowanie wystarczą nam tylko i wyłącznie udostępniane przez prowadzących prezentacje multimedialne na uczelnianej platformie “Moodle” oraz zagadnienia objaśniane podczas wykładów.
Literatura polecana przez katedrę służy jedynie do rozwinięcia swojej wiedzy dla osób chętnych, a materiał z niej nie będzie wymagany do zaliczenia. Niemniej podręcznikami zalecanymi są “Chemia ogólna z elementami biochemii Kędryny” oraz “Chemia Organiczna McMurry”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Podczas trwania przedmiotu przewidziane jest odbycie się 5 godzin wykładów.|
OPIS JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU:
Na zaliczenie przedmiotu wymagane jest napisanie na ocenę pozytywną kolokwium praktyczno – obliczeniowego. Na kolokwium tym weryfikacji nie podlega nasza wiedza teoretyczna, a jedynie umiejętność rozwiązywania zadań obliczeniowych. Bywają one trudniejsze od znanych nam zadań maturalnych z chemii, aczkolwiek jest to głównie kwestia opracowania kilku nowych umiejętności rachunkowych oraz dokładnego przyswojenia przygotowanych dla nas wcześniej przykładowych zadań, które otrzymujemy jeszcze przed zaliczeniem, podczas zajęć.
Biochemia
Nazwa katedry: Katedra Biologii i Biochemii Medycznej
Kierownik: dr hab. Karolina Szewczyk-Golec, prof. UMK
Strona internetowa katedry:
https://www.wl.cm.umk.pl/kizb/materialy-dla-studentow/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Karłowicza 24
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z biochemii odbywają się w budynku przy ulicy Karłowicza 24
w Bydgoszczy.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu i trwają za każdym razem 3 godziny. Zajęcia te stanowią w planie zajęć zastępstwo za ukończone zajęcia z chemii ogólnej i odbywają się w ich czasie. Trwają przez dwa semestry.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia te niezbędną rzeczą jest fartuch laboratoryjny oraz może być wymagane również wcześniejsze wydrukowanie raportu, dostępnego na stronie katedry, potrzebnego do przeprowadzania na jego podstawie doświadczeń chemicznych podczas ćwiczeń.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Są to ćwiczenia, rozpoczynające się napisaniem wejściówki sprawdzającej wiedzę
z zagadnień znajdujących się na podanej nam jeszcze przed pierwszymi zajęciami liście. Po napisaniu wejściówki, zazwyczaj nie ma miejsca żadna część teoretyczna, podczas której to asystent opowiadałby nam co będziemy robić na danych zajęciach oraz na czym będą one polegały, a dostajemy jedynie instrukcję, na podstawie której należy przeprowadzić dany eksperyment. Wykonujemy go na podstawie raportu, dostępnego do wydrukowania na stronie katedry. Raport ten jest podsumowaniem danego ćwiczenia oraz znajdują się w nim wskazówki, czy też pytania mające nakierować nas na powód wykonywania danej czynności podczas przeprowadzania eksperymentu. Czasem także nakazuje on coś obliczyć. Dobrą manierą jest przygotowanie się z niego już wcześniej, przed zajęciami, czytając, bądź też sprawdzając, jakie pytania będą nas obowiązywać podczas przeprowadzania danego doświadczenia, a także sprawdzając co można sobie przypomnieć na dane ćwiczenia żeby uczynić je sobie bardziej przystępnymi. Każdy raport musi zostać zaliczony przez prowadzącego ćwiczenia.
Zajęcia te nie są zajęciami uważanymi powszechnie za stresujące, ponieważ zawsze pracujemy na nich w parach, więc możemy liczyć na wzajemne wsparcie oraz wsparcie naszej grupy.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Przyswoić wiedzę należy już na pierwsze zajęcia, na których będzie ona sprawdzana za pośrednictwem wejściówki. Obowiązuje nas na nią przygotowanie się z zagadnień, znajdujących się na udostępnionej nam wcześniej liście.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Są to zajęcia, na które zawsze należy przychodzić przygotowanym. To zadanie zostaje nam ułatwione, ponieważ przed rozpoczęciem przedmiotu otrzymujemy od prowadzących listę tematów wszystkich ćwiczeń oraz listę obowiązujących nas zagadnień. Zazwyczaj jest to lista 4-5 punktów tego, co należy sobie przypomnieć, bądź nauczyć się na dane zajęcia. Zagadnienia te są dość przejrzyście podzielone, więc rzeczą dość oczywistą jest, czego należy się uczyć i nie jest to w żaden sposób problematyczne. Natomiast trudność wejściówek, które tę wiedzę sprawdzają zależy zawsze tylko i wyłącznie od przydzielonego nam asystenta, ponieważ to właśnie on osobiście układa pytania.
Oprócz zaliczania raportów oraz wejściówek, wiedza weryfikowana jest również za pomocą kolokwiów, będących podsumowaniem przepracowanego już przez nas materiału z każdego działu. W ciągu roku mamy do napisania około 4-5 kolokwiów.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
W opinii studentów najlepszym wyborem na przygotowywanie się do kolokwiów jest nauka z prezentacji prowadzących, bądź z wykładów. Zaletą nauki z wykładów jest fakt, iż materiał jaki one zawierają pokrywa się z tym, co dzieje się również na ćwiczeniach. Niestety sytuacja ta ma też swoje wady, ponieważ informacje z wykładów nie obowiązują tylko i wyłącznie na egzamin, ale pojawiają się też właśnie na kolokwiach.
Wspomniane wcześniej prezentacje są również przygotowane w dość dobry sposób, ponieważ ukazują nam one na co mamy zwrócić szczególną uwagę i bardzo często zawierają informacje, które znajdują się także w naszym podręczniku wiodącym, czyli “Biochemii Harpera”. Zazwyczaj wiedza ukazana w tychże prezentacjach, jest zdecydowanie łatwiejsza w odbiorze, ponieważ w podręczniku informacje nie są tak skumulowane i na jego przeczytanie trzeba poświęcić o wiele więcej czasu.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z biochemii przewidziane jest 65 godzin wykładów podzielonych na dwa semestry.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin składa się tylko z części teoretycznej i jest to test jednokrotnego wyboru, a odbywa się w semestrze letnim.
Biofizyka
Nazwa katedry: Katedra Biofizyki
Kierownik: prof. dr hab. Bronisław Grzegorzewski
Strona internetowa katedry:
https://www.wf.cm.umk.pl/katbiofiz/informacje-dla-studentow/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Jagiellońska 13
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku przy ulicy Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z biofizyki trwają pięć ćwiczeń i odbywają się jedynie w I semestrze.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia z biofizyki wyjątkowo nie potrzebujemy fartucha, natomiast niezbędną rzeczą będzie kalkulator oraz ołówek do rysowania wykresów.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te składają się z części ćwiczeniowej, jak i wykładowej.
Są to dosyć specyficzne zajęcia, ponieważ obejmują one bardzo dużo rzeczy praktycznych na części ćwiczeniowej. Na ćwiczenia każdemu studentowi zostają przydzielone poszczególne zagadnienia. Zajęcia ćwiczeniowe obejmują 5 ćwiczeń
i w związku z tym każdy student otrzymuje do opracowania pięć zagadnień. Przyznawane są one losowo, a o dokładnym przydzieleniu dowiadujemy się na stronie “dziennika”. Pojawia się tam informacja, jakie ćwiczenie, do kogo jest przydzielone. Na każde ćwiczenie więc obowiązkowo trzeba przyjść z przygotowanym wstępem teoretycznym. Musi być ono przygotowane na kartce i trzeba rozpisać zagadnienia które też są nam podane. Z jednej strony jest to pomocne, ponieważ są to zagadnienia, które później przydadzą się nam do wykonywania danego eksperymentu, ale z drugiej strony pełni ono funkcję wejściówki. To opracowanie, mamy obowiązek pokazać przy wejściu na zajęcia, ponieważ jeśli nie będziemy go posiadali, będzie to równoznaczne z brakiem możliwości wzięcia udziału w zajęciach. Przykładowe doświadczenie, które później wykonujemy na ćwiczeniach, to wykonanie na sobie badania EKG, a następnie wyliczania z niego różnych rzeczy, takich jak wektor serca, czy rysowanie diagramu Einthovena. Doświadczenia te przeprowadzane są zawsze w parach.
Na ćwiczeniach możemy na pewno spodziewać się dużo obliczeń.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Pierwsze ćwiczenia mają charakter zupełnie organizacyjny. Idąc więc na kolejne ćwiczenia wiemy już wcześniej, co będzie od nas na nich wymagane oraz co musimy na nie przygotować.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza sprawdzana jest za pośrednictwem opracowań zagadnień oraz raportów po wykonaniu danych doświadczeń.
Dodatkowo nasza wiedza weryfikowana jest także poprzez kolokwia. Obejmują one zakres materiału tylko i wyłącznie z ćwiczeń, które były przydzielone konkretnie do naszej osoby. Obejmują one więc dokładnie pięć zagadnień. Kolokwium występować może w różnych formach. Może być to odpowiedź ustna, ale również obliczenia, czy też pytania jednokrotnego wyboru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na egzamin będzie obowiązywać nas wiedza przede wszystkim z wykładów, ponieważ Profesor dobrze opowiada i tłumaczy na nich obowiązujące nas pojęcia.
Jednak na przygotowanie praktyczne do ćwiczeń warto skorzystać z “Biofizyki Jaroszyka” oraz ją posiadać, ponieważ ukazane są tam również niektóre obliczenia, co będzie nam przydatne podczas rozwiązywania doświadczeń na zajęciach.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z biofizyki przewidziane jest 20 godzin wykładów.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Na egzamin obowiązują nas zagadnienia dotyczące już nie tylko naszych, pięciu eksperymentów, lecz wszystkich przepracowanych na zajęciach w ciągu roku, które omawiane były na wykładach. Egzamin jest testem jednokrotnego wyboru, ale mogą się również znaleźć na nim zadania obliczeniowe z jedną prawidłową odpowiedzią do wyboru. Egzamin oceniany jest przez studentów jako dużo przystępniejszy w porównaniu z kolokwiami.
PORADA:
Pierwszy rok bywa problematyczny dla osób, które w liceum nie miały styczności
z matematyką rozszerzoną, ze względu na fizyczne podejście przedmiotów takich jak biofizyka. Czasem bywa konieczna na nich znajomość praw fizyki.
Biologia komórki z cytofizjologią
Nazwa katedry: Katedra Histologii i Embriologii
Kierownik: prof. dr hab. Alina Grzanka
Strona internetowa katedry:
https://www.wl.cm.umk.pl/kizhie/dydaktyka/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Karłowicza 24
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te odbywają się w budynku przy ulicy Karłowicza 24 w Bydgoszczy.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia przeprowadzane są raz w tygodniu, w pierwszym semestrze studiów.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia niezbędny jest fartuch, rękawiczki jednorazowe, które należy zapewnić sobie we własnym zakresie oraz przydatny będzie również jakiś zeszyt do prowadzenia notatek na własny użytek.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części ćwiczeniowej oraz wykładowej.
Zajęcia te stanowią tak naprawdę przedsmak jak i przygotowanie przed zajęciami
z histologii, ponieważ tak samo polegają one na pracy z mikroskopami oraz oglądaniem za ich pomocą preparatów. Zazwyczaj rozpoczynają się one od wstępu teoretycznego, tudzież prezentacji asystenta prowadzącego zajęcia, natomiast podczas części praktycznej studenci oglądają i zapoznają się z preparatami.
Na początku zajęć przeprowadzana jest również wejściówka, która obejmuje wiedzę teoretyczną z poprzednich ćwiczeń przedstawianą nam poprzez prezentacje, czy wypowiedzi asystenta.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Podstawową formę weryfikowania wiedzy stanowi wejściówka. Wejściówki występują zawsze w formie pisemnej i polegają na odpowiedzi na zazwyczaj trzy podyktowane przez asystenta pytania.
Oprócz wejściówek podczas trwania przedmiotu będzie również do napisania jedno kolokwium obejmujące materiał jedynie z wszystkich ćwiczeń. Odbywa się ono na koniec semestru i przeprowadzane jest w formie testowej.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Rekomendowaną literaturą do nauki przedmiotu przez studentów jest pozycja, pod tytułem “Seminaria z cytofizjologii: podręcznik dla studentów medycyny, weterynarii i biologii” autorstwa Kawiaka i Zabla. Dopełnieniem może również być “Histologia Sawickiego”.
Do nauki wykorzystać można również materiały ćwiczeniowe dostarczane przez uczelnię oraz własne notatki z zajęć.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Na tym przedmiocie przewidziane jest 20 godzin wykładów.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Na koniec I semestru, w sesji zimowej ma miejsce egzamin z całego przedmiotu. Obejmuje on wiedzę nie tylko z ćwiczeń, jak kolokwium, ale wymagana jest także wiedza z wykładów. Jest on w formie testu jednokrotnego wyboru.
Biologia molekularna
Nazwa katedry: Katedra Biologii Medycznej
Kierownik: prof. dr hab. Alina Woźniak
Strona internetowa katedry:
https://www.wl.cm.umk.pl/katedra-biologii-medycznej/publikacje-katedry-biologii-medycznej/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Karłowicza 24
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te, tak samo, jak kilka poprzednich, również odbywają się w budynku przy ulicy Karłowicza 24.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z biologii molekularnej odbywają się raz w tygodniu przez pięć tygodni,
w I semestrze zajęć.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Na pierwsze zajęcia warto mieć fartuch, a przydadzą się także rękawiczki jednorazowe.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia odbywają się zgodnie z listą tematów udostępnionych wcześniej na stronie katedry. Istotnym faktem jest, iż należy ją śledzić, ponieważ na każdych zajęciach do napisania jest wejściówka, a poprzez tę listę możemy dowiedzieć się, co będzie nas na nią obowiązywało. Na ćwiczeniach rozwijamy przede wszystkim nasze umiejętności manualne, wykonując różne ćwiczenia takie jak na przykład badanie PCR. Do każdego takiego ćwiczenia otrzymujemy instrukcję oraz musimy z niego napisać raport. W raporcie tym znajdują się również pytania teoretyczne, więc również trzeba go zaliczyć, aby zaliczyć dane ćwiczenia. Przykładowe raporty można znaleźć w studenckich notatkach przygotowanych przez kolegów ze starszych lat. Nie ma jednak wymogu drukowania ich na każde zajęcia, ponieważ otrzymujemy je od prowadzącego.
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Temat obowiązujący nas na wejściówkę, na pierwsze zajęcia znajduje się na stronie internetowej katedry.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Lista ćwiczeń zostaje wcześniej udostępniona na stronie. Rozpisane jest tam dokładnie czego należy nauczyć się na wejściówkę.
Wejściówka odbywa się na każdych ćwiczeniach i jest to zawsze 10 pytań zazwyczaj bardzo szczegółowych pytań zamkniętych i są one naprawdę dokładne. Bazują na podstawie obowiązkowego podręcznika czyli “Genetyki medycznej” Drewy. Mamy jednak również skrypt, który zdecydowanie ułatwia to zdanie, ponieważ zawiera on skumulowaną wiedzę z podręcznika. Nie trzeba więc czytać podręcznika Drewy jeśli ma się dostęp do skryptu. Skrypt taki zawiera zazwyczaj około 20-25 stron materiału, jaki należy przyswoić na jedne zajęcia.
Na zajęciach z biologii molekularnej obowiązuje nas system, mówiący o tym, że aby otrzymać możliwość przystąpienia do egzaminu końcowego z wszystkich ćwiczeń, musimy uzyskać 60% punktów z wszystkich wejściówek (30/50 pkt.). Więc dzięki temu, jeśli jedną wejściówkę napiszemy na mniejszą ilość punktów, możemy te punkty nadrobić inną wejściówką pisząc ją na wyższą liczbę punktów.
Żeby zaliczyć dane ćwiczenia oprócz napisania wejściówki, trzeba zdać również raport z wykonywanego przez nas ćwiczenia, w którym również znajdują się pytania teoretyczne, więc też trzeba go zaliczyć.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Na zajęciach obowiązuje nas posiadanie podręcznika Drewy “Genetyka medyczna”. Nie trzeba jednak go kupować, ponieważ jest ich dużo w bibliotece, ale warto się umówić, żeby co najmniej jedna na cztery osoby w grupie przyniosła go na zajęcia.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Z przedmiotu przewidziane jest 20 godzin wykładów.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Jeśli zaliczymy część ćwiczeniową, możemy wówczas przystąpić do egzaminu. Odbywa się on na koniec I semestru i ma formę testu jednokrotnego wyboru.
Anatomia prawidłowa
Nazwa katedry: Katedra Anatomii Prawidłowej
Kierownik: prof. dr hab. Michał Szpinda
Strona internetowa katedry:
https://www.wl.cm.umk.pl/kizap/informacje-dla-studentow/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Łukasiewicza 1
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z anatomii prawidłowej odbywają się w osobnym budynku przy ulicy Łukasiewicza 1.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia te odbywają się dwa razy w tygodniu, a także raz w tygodniu jest również wykład. Anatomia trwa dwa semestry, czyli cały I rok.
CO JEST POTRZEBNE NA ZAJĘCIA?:
Niezbędny na zajęcia będzie fartuch laboratoryjny, bądź anatomiczny, buty zmienne, identyfikator i rękawiczki jednorazowe. Konieczną rzeczą jest także czepek, bądź u dziewczyn chusta anatomiczna, ponieważ w wypadku braku ich posiadania, możemy nie otrzymać pozwolenia na uczestnictwo w zajęciach. Ponadto zazwyczaj też wszyscy studenci przychodzą na zajęcia z atlasem, ponieważ ułatwia to pracę z preparatami.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Studenci przychodzą na zajęcia, zajmują swoje miejsca i w zależności od asystenta, piszą wejściówkę bądź nie. Na zajęcia te naprawdę warto się przygotować, ponieważ nawet jeśli nie będziemy pisać wejściówki, mając podstawową wiedzę z danego tematu dużo łatwiej będzie nam zrozumieć, co tłumaczy nam asystent.
Po napisaniu wejściówki dalszy przebieg zajęć zależny jest od asystenta je prowadzącego.
W zależności więc od sposobu prowadzenia zajęć, możemy mieć najpierw wprowadzenie teoretyczne, po którym zostaniemy podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa idzie z asystentem do preparatu, na którym ukazuje nam on przebieg różnych struktur anatomicznych oraz przekazuje nam obowiązujące o nich informacje. W tym czasie druga grupa czeka i przyswaja sobie jeszcze wiedzę z tematu tych ćwiczeń. Na koniec zajęć mamy również czas na to, aby samemu spędzić czas z preparatem odnajdując na nim struktury znane nam już z atlasu.
Anatomii uczymy się obowiązkowo w języku polskim oraz musimy wybrać także drugi język, spośród języka angielskiego oraz łaciny. Na ogół preferowane jest jednak używanie języka angielskiego. Wyjątek stanowi tylko jeden asystent, który woli używać łaciny.
W I semestrze jest 5 działów, (kończyna górna, klatka piersiowa, brzuch i miednica oraz kończyna dolna), natomiast w drugim semestrze są trzy działy (czaszka, głowa i szyja oraz centralny układ nerwowy).
CZY I CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Pierwsze zajęcia z anatomii są zajęciami tylko i wyłącznie organizacyjnymi, na których poznajemy asystentów, z którymi będziemy mieć już kolejne zajęcia oraz ich wymagania.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
W zależności od asystenta, może on przeprowadzać wejściówki, jak i również nie ma on takiego obowiązku. Wejściówka obejmuje wiedzę tylko i wyłącznie teoretyczną. Są to zazwyczaj pytania otwarte, nakazujące coś opisać, bądź scharakteryzować.
Udostępniana jest nam lista, która mówi dokładnie, co będziemy robić na danych ćwiczeniach i zgodnie z nią należy się przygotowywać do pisania wejściówek. Kolejną formą sprawdzania wiedzy z anatomii jest kolokwium. W I semestrze do napisania jest ich pięć, a w drugim już tylko trzy. Pierwsze z nich odbywa się po pierwszych pięciu zajęciach i odbywa się ono na szóstym ćwiczeniu.
Kolokwium składa się najpierw z części praktycznej, a później przystępujemy do pisania teorii. Czasami istnieje zasada, iż jeśli nie zda się kolokwium praktycznego, to wówczas nie ma możliwości przystąpienia do pisania kolokwium teoretycznego, jednak asystenci nie zawsze podążają za tą zasadą.
Kolokwium praktyczne, czyli legendarne “szpilki”, to tak naprawdę małe szpileczki
z liczbą, wbite w jakąś konkretną strukturę na preparacie, którą musimy rozpoznać i napisać jej nazwę na kartce otrzymanej przy wejściu na salę. Na każdym kolokwium praktycznym do rozpoznania jest 15 preparatów. Nazwę struktury należy napisać w języku polskim oraz angielskim.
W sali, do której wchodzi jedna osoba za drugą, rozstawione są preparaty. Na jednym stanowisku znajdują się trzy szpilki do rozpoznania, a po ich napisaniu przechodzi się do następnego stanowiska. Na zidentyfikowanie jednej szpilki przeznaczone jest 30 sekund, czyli przypada średnio 1,5 minuty na jedno stanowisko.
Przygotowując się na to zaliczenie należy pamiętać, iż wbite w preparat szpilki, które musimy rozpoznać nie są ogólne, lecz bardziej szczegółowe, dlatego do rozpoznania nie będziemy mieć nazwy kości, a raczej jej wypukłości, czy grzbiet. Tak samo również jest z mięśniami, nerwami i naczyniami.
Natomiast kolokwium teoretyczne stanowi test jednokrotnego wyboru, który składa się z 30 pytań. Obejmuje on głównie wiedzę z podręczników. Warto także słuchać uważnie wykładów Pana Profesora, który mówi dość dużo nowych rzeczy, niezawartych w podręcznikach.
Z JAKICH KSIĄŻEK/ATLASÓW SIĘ UCZYĆ?:
Katedra rekomenduje naukę z owianej już wielką sławą “Anatomii Bochenka”, natomiast tak naprawdę nie jest on wymagany. Warto jednak czasem go posiadać, aby móc doczytać z niego mniej zrozumiałe dla nas zagadnienia. Na kierunku lekarskim w Bydgoszczy, aby zdać każde zaliczenie z anatomii włącznie również z egzaminem idealnie sprawdzają się części “Anatomii prawidłowej Skawiny”.
Na zaliczeniach często pojawiają się również informacje przedstawiane przez Pana Profesora podczas wykładów. W związku z tym warto zaopatrzyć się także
w podręcznik wydany przez Pana Profesora Szpindę, ponieważ możemy znaleźć tam wiedzę najbardziej przydatną oraz obowiązująca na zaliczeniach. Świetnym rozwiązaniem są także skrypty z dysków studenckich.
Do nauki anatomii niezbędne są również atlasy anatomiczne. Jest to jednak dosyć indywidualna kwestia upodobań każdego studenta. Najchętniej wybierany zazwyczaj jest jednak “Atlas anatomii Sobotty” oraz “Atlas fotograficzny McMinn”, który bardzo pomaga w nauce do szpilek, ponieważ bardzo realistycznie przedstawia preparty.
Do nauki praktyki polecana jest również angielska platforma, do której link możecie znaleźć tutaj.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się stacjonarnie, a przewidzianych na nie jest 30 godzin zarówno w pierwszym jak i drugim semestrze.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Aby móc przystąpić do egzaminu końcoworocznego z anatomii trzeba mieć zdane każde kolokwium oraz każde szpilki. Nie jest to jednak tak trudne do wykonania, jak może się wydawać, ponieważ zawsze do dyspozycji mamy możliwość poprawy tych zaliczeń w drugim terminie, a często także i w trzecim. Jeśli natomiast nie uda nam się poprawić któregoś zaliczenia w trzecim terminie, wówczas mamy jeszcze możliwość pisania tzw. zbiorczej poprawki, podczas której poprawia się tylko ten dział, który nie został przez nas zaliczony.
Egzamin odbywa się na koniec semestru drugiego i składa się on z części praktycznej jak i teoretycznej (ta pierwsza składa się z 50 preparatów do rozpoznania, a część teoretyczna to test jednokrotnego wyboru zawierający 100 pytań).
Histologia
Nazwa katedry: Katedra Histologii i Embriologii
Kierownik: dr. hab. Maciej Gagat, prof. UMK
Strona internetowa katedry:
https://www.wl.cm.umk.pl/kizhie/dydaktyka/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Karłowicza 24
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Odbywa się ona na tej samej katedrze, co biologia komórki, w budynku przy ulicy Karłowicza i prowadzona jest również przez tych samych asystentów.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z histologii odbywają się raz w tygodniu, w II semestrze.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia składają się z części ćwiczeniowej oraz wykładowej.
Rozpoczynają się one od wejściówki, a następnie przechodzi się do wstępu teoretycznego prowadzonego przez asystenta, natomiast resztę czasu spędzamy oglądając preparaty histologiczne pod mikroskopem, które obowiązują nas na danych zajęciach i rysujemy je w granicach własnych umiejętności na kartce papieru. Każdy preparat należy przerysować, ponieważ na koniec zajęć jest to weryfikowane. Czasami warto również sobie opisać jakieś informacje dotyczące charakterystycznych cech danego preparatu przez co będzie nam łatwiej rozpoznać te preparaty podczas egzaminu praktycznego.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest za pomocą wejściówek obejmujących materiał
z poprzedniego tematu. Jest także do napisania jedno kolokwium na koniec semestru, które należy zdać aby zostać dopuszczonym do egzaminu. Obejmuje tylko wiedzę teoretyczną.
Na koniec zajęć oddajemy również do sprawdzenia nasze rysunki preparatów.
CZEGO TRZEBA NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwsze zajęcia warto przyjść z podstawową wiedzą, ponieważ może zostać zadane nam pytanie zgodnie z tematem zajęć, natomiast nie ma wówczas przeprowadzanej wejściówki.
CO POTRZEBNE JEST NA ZAJĘCIA?:
Na zajęcia niezbędną rzeczą jest fartuch laboratoryjny oraz kredki.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Najlepszą pozycją do nauki histologii na CM UMK w Bydgoszczy rekomendowaną zarówno przez katedrę, jak i przez studentów jest “Histologia Sawickiego”.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się stacjonarnie i przewidzianych jest ich łącznie 28 godzin.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Egzamin praktyczny oraz teoretyczny z histologii pisany jest na koniec II semestru. Egzamin teoretyczny jest testem jednokrotnego wyboru, natomiast egzamin praktyczny polega na rozpoznaniu 25 preparatów na tzw. szkiełkach umieszczonych pod mikroskopem. Nie są one bardzo dokładne, polegają na rozpoznaniu narządu znajdującego się na szkiełku, chyba, że trafimy na preparat, na który uwagę zwracał nam asystent podczas zajęć, wówczas może być on bardziej szczegółowy.
Embriologia
Nazwa katedry: Katedra Histologii i Embriologii
Kierownik: dr hab. Agnieszka Żuryń, prof. UMK
Strona internetowa katedry:
https://www.wl.cm.umk.pl/kizhie/dydaktyka/
Lokalizacja sekretariatu: ul. Karłowicza 24
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia z embriologii odbywają się na tej samej katedrze, co zajęcia z histologii, czyli w budynku przy ulicy Karłowicza w Bydgoszczy.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Ćwiczenia trwają łącznie 4 godziny i odbywają się raz w tygodniu, prowadzone są w pierwszym semestrze.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia te opierają się przede wszystkim na części wykładowej oraz przyswajaniu informacji z przedstawianych na nich prezentacji.
JAK SPRAWDZANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest głównie poprzez egzamin końcoworoczny, ale na niektórych ćwiczeniach pojawiają się także odpowiedzi ustne obejmujące materiał
z poprzednich zajęć.
CZEGO NAUCZYĆ SIĘ NA PIERWSZE ZAJĘCIA?:
Na pierwszych zajęciach wiedza nie jest weryfikowana.
CO POTRZEBNE JEST NA ZAJĘCIA?:
Katedra nie uwzględnia dodatkowych wymagań.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podręczniki zalecane przez katedrę takie jak “Embriologia Langmana” mogą być pomocne podczas nauki do egzaminu, natomiast wystarczająca do jego zaliczenia wiedza jest nam udzielana podczas wykładów i to na niej należy się skupić.
WYKŁADY Z DANEGO PRZEDMIOTU:
Wykłady odbywają się stacjonarnie, polegają na przyswajaniu informacji znajdujących się na prezentacji prowadzącego, łącznie przewidziano 16 godzin wykładów.
OPIS JAK WYGLĄDA EGZAMIN:
Wiedza potrzebna i wymagana do zdania egzaminu opiera się głównie na materiale z wykładów. Egzamin to po prostu test jednokrotnego wyboru.
Zajęcia dodatkowe
Na zajęcia dodatkowe przypada zawsze 30 godzin na semestr. Rejestracja na nie odbywa się na zasadzie “kto pierwszy ten lepszy”. Zapisujemy się przez przeznaczoną do tego stronę internetową (wcześniej podana jest dokładnie godzina i dostajemy zawsze rozpiskę, na jakie fakultety będzie można się zapisać).
Zaliczenia są bardzo różne, bo na przykład jeden fakultet polega na uczestnictwie w chórze, więc zaliczany jest on na podstawie uczęszczania na spotkania. Jest też fakultet z anatomii, jak i neuroanatomii, których zaliczenie odbywa się poprzez zrobienie prezentacji. Nie ma egzaminów czy kolokwiów z fakultetów, za to może pojawić się na którymś odpowiedź ustna.
Wychowanie fizyczne
Kierownik: dr Tomasz Zegarski
Strona internetowa katedry:
https://www.cm.umk.pl/37-wydzialy/jednostki-miedzywydzialowe/170-studium-wychowania-fizycznego-i-sportu.html
Lokalizacja sekretariatu: ul. Świętojańska 20
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Do zrealizowania jest 30 godzin ćwiczeń w każdym semestrze, przez co zazwyczaj odbywają się jedne zajęcia w tygodniu przez dwa semestry.
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się na katedrze, której siedziba mieści się w budynku przy ulicy Świętojańskiej 20, znajduje się w nim siłownia oraz odbywają się tam również zajęcia z gier zespołowych.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Tak naprawdę studenci mają prawo do zdecydowania, o tym na jakie aktywności chcą uczęszczać podczas zajęć z wychowania fizycznego. Do wyboru są różne aktywności, takie jak na przykład najchętniej wybierana zumba, czy też zajęcia opierające się na ćwiczeniach dbających o zdrowie kręgosłupa.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?:
Zajęcia z WF-u zaliczane są na podstawie obecności. Jeśli więc ma się więcej nieobecności niż dwie to należy zajęcia te odrobić, ponieważ wyrobienie normy godzin jest bardzo pilnowane przez prowadzących.
Psychologia lekarska
Nazwa katedry: Katedra Psychiatrii
Kierownik: dr hab. Wiktor Dróżdż, prof. UMK
Strona internetowa katedry:
Lokalizacja sekretariatu: ul. M. Curie Skłodowskiej 24
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku na ul. M. Curie Skłodowskiej 24.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Przedmiot składa się wyłącznie z wykładów i prowadzony jest w drugim semestrze.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Zajęcia prowadzone są przez pro studencką wykładowczynię, która chce przekazać przydatną wiedzę, a sam przedmiot prowadzony jest bardzo przystępnie.
CZY NA PIERWSZE ZAJĘCIA WYMAGANE JEST PRZYGOTOWANIE?:
Wiedza nie jest weryfikowana na pierwszych zajęciach.
JAK WERYFIKOWANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez zaliczenie na koniec semestru.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Pozycją zalecaną przez katedrę jest “Psychologia kliniczna Cierpiałkowskiej”, niemniej wiedza oparta na informacjach przekazywanych przez prowadzącą podczas wykładów jest zupełnie wystarczająca, aby poradzić sobie z zaliczeniem końcowosemestrlanym.
WYKŁADY Z PRZEDMIOTU:
Wykłady to jedyna część przedmiotu, należy skupić się podczas prelekcji, ponieważ zdobyta tam wiedza wystarcza do zdania zaliczenia.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?:
Po wszystkich kolokwiach czeka na nas kolokwium, który jest testem jednokrotnego wyboru. Materiał obowiązujący to przede wszystkim wykłady i prezentacje udostępnione przez prowadzącą.
Język angielski
Nazwa katedry: Centrum Języków Specjalistycznych w Medycynie
Kierownik: dr n. hum. Katarzyna Jóskowska
Strona internetowa katedry: https://cjsm.cm.umk.pl/student/informacje-dla-studentow/
Lokalizacja sekretariatu: ul. M. Curie Skłodowskiej 9
GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia odbywają się w budynku na ul. M. Curie Skłodowskiej 9.
JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?:
Zajęcia trwają 3 semestry, począwszy od drugiego semestru i prowadzone są co tydzień.
JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?:
Wygląd i przebieg zajęć zależy tylko od asystenta. Ćwiczenia przypominają te ze szkoły średniej, nie są bardzo wymagające i większość osób nie powinna mieć z nimi problemów, posiadając wiedzę wyniesioną z liceum. Na zajęciach studenci poznają słownictwo medyczne, ale również ćwiczą gramatykę, czasy itp. Zdarza się, że asystenci zadają zadania domowe np. przeczytanie artykułu i streszczenie go ustnie na zajęciach w formie 2-3 minutowej wypowiedzi. Język angielski nauczany jest na poziomie B2/C1.
CZY NA PIERWSZE ZAJĘCIA WYMAGANE JEST PRZYGOTOWANIE?:
Wiedza nie jest weryfikowana na pierwszych zajęciach.
JAK WERYFIKOWANA JEST WIEDZA?:
Wiedza weryfikowana jest poprzez kolokwium na koniec semestru oraz inne mniejsze zadania domowe, zadawane przez prowadzącego.
Z JAKICH KSIĄŻEK SIĘ UCZYĆ?:
Podstawą do nauki przedmiotu jest “English for Medicine Ciecierskiej”, to właśnie z tego podręcznika rozwiązywane są zadania podczas zajęć. Książkę można wypożyczyć lub korzystać z niej na ćwiczeniach w formie elektronicznej w postaci e-booka, przez co nie trzeba kupować jej nowej.
WYKŁADY Z PRZEDMIOTU:
Z języka angielskiego odbywają się tylko ćwiczenia.
JAK WYGLĄDA ZALICZENIE PRZEDMIOTU?:
Zaliczenie przedmiotu to kolokwium po przerobionym materiale, a wynik z niego stanowi o ocenie na koniec pierwszego roku.
Przedmiot do wyboru
Na każdym roku studiów studenci muszą zaliczyć jeden z dwóch zaproponowanych przez uczelnię przedmiotów.
Na pierwszym roku do wyboru jest:
• Mikroarchitektura wybranych tkanek i narządów
• Inżynieria tkankowa
Obydwa te przedmioty trwają po 10 godzin. Zazwyczaj te zajęcia wybiera się całym rokiem akademickim, jednak zawsze zdarzają się pojedyncze grupy, które zdecydują się na ten drugi przedmiot. Obowiązuje tu pełna dowolność.
Zazwyczaj studenci decydują się na “Mikroarchitekturę wybranych tkanek i narządów”, prowadzoną przez Pana Profesora Macieja Gagata, bo sam przedmiot to niejako “powtórka” z histologii, dzięki czemu wszyscy zyskują dodatkowe kilka godzin, na zapoznanie się z preparatami histologicznymi i jeszcze bardziej szczegółowe rozjaśnienie tematu. Zaliczenie jednego jak i drugiego przedmiotu, to po prostu obecność na wszystkich zajęciach.
Praktyki z zakresu "Opieki nad chorym"
W Bydgoszczy studenci nie otrzymują popularnych “dzienniczków umiejętności”, za to obowiązują tam tak zwane “karty praktyk”, które są podstawą do ich zaliczenia. Te dokumenty zawierają spis około 15 czynności medycznych, z którymi student powinien się zaznajomić i czynnie uczestniczyć w ich wykonywaniu. Obok każdej nowo poznanej umiejętności znajduje się miejsce na podpis i pieczątkę przełożonego (w każdej kratce musi znaleźć się jedno i drugie, w przeciwnym razie możemy mieć problem z zaliczeniem praktyk). Z prawidłowo wypełnioną kartą udajemy się do dziekanatu, celem jej zdania, co jednocześnie oznacza zaliczenie.
Praktyki nie muszą odbywać się w Szpitalu Uniwersyteckim, mogą być prowadzone w innym miejscu, jednak będzie wymagać to od studenta większego wkładu własnego. Warto dodać, że aby w ogóle odbywać praktyki, potrzebne będą nam książeczka sanepidowska i aktualnie badanie od lekarza medycyny pracy.
Mieszkanie
Jeśli chodzi o wybór mieszkania, mimo tego, że większość zajęć odbywa się na ulicy Karłowicza, to polecali byśmy rozejrzeć się za lokum w okolicy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. Wybierając mieszkanie szukamy raczej czegoś na dłużej, żeby z roku na rok nie być zmuszonym do przeprowadzek. Myśląc więc perspektywicznie, znakomita większość zajęć na wyższych latach studiów odbywa się właśnie w wyżej wymieniony szpitalu, co za tym idzie lokalizacja w tym rejonie wydaje się dużo lepsza, bo nawet na drugim roku, gdzie zajęć klinicznych nie ma tak dużo, to sporo z nich prowadzonych jest właśnie tam, a dodatkowym plusem jest biblioteka w pobliżu.
Alternatywnie, możemy szukać mieszkania bliżej Śródmieścia, np. w okolicy Centrum Handlowego “Focus” znajduje się sporo budżetowych mieszkań w kamienicach.
Ciekawostki
Bydgoszcz wydaje się być ciekawym miejscem do studiowania medycyny. Z racji, że na każdym roku miejsc jest stosunkowo niedużo, to można powiedzieć, że asystenci są bardziej wyrozumiali niż w większych miastach, a co za tym idzie wymagają trochę mniej, jednocześnie dając od siebie więcej. Koniec końców podejście mocno zależy od tego, na jakiego prowadzącego trafimy
Warto działać naukowo już na początku swojej medycznej kariery. W natłoku nauki, gdzie pojawia się dużo informacji stricte teoretycznych, można zatracić się w tym, jaki kierunek studiujemy. Koło naukowe może być świetną alternatywą, żeby zachować pewien balans, pomiędzy teorią a praktyką. Oczywiście nie powinniśmy się martwić, że nasza wiedza na początku jest niewielka, ponieważ osoby działające tam są bardzo otwarte i chętnie nauczą nas wszystkiego, czego będziemy chcieli.
Zakończenie
Mamy nadzieję, że przekazana przez nas wiedza i informacje pomogą Ci dokonać wyboru swojej wymarzonej uczelni lub wesprą Cię w sytuacji, gdy już dostałeś się na studia do Bydgoszczy, ale nie wiesz co powinieneś robić dalej. Niech będzie to Twój “starszy kolega”, który poprowadzi Cię za rękę w tym nowym dla Ciebie okresie. Jeśli natomiast dalej masz jakieś pytania, na które nie odpowiedzieliśmy, zapraszamy na naszą grupę na Facebooku lub bezpośrednio do Ani @studygrambyana bez której wsparcia ten poradnik by nie powstał.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: