Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik ten jest skierowany do wszystkich osób, które chciałyby studiować kierunek lekarski na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Do tego grona zaliczają się przede wszystkim maturzyści, ale również licealiści, którzy de facto już dużo wcześniej zaczynają interesować się wyborem właściwego kierunku studiów. Docelowo skierowany będzie on również do osób, które mają
w planach przenoszenie się, rozważają różne uczelnie i chcą dokonać właściwego wyboru. W poradniku tym będzie można znaleźć wszystkie najistotniejsze informacje na temat przedmiotów i ich przebiegu na kierunku lekarskim w Radomiu, ale także niezbędne linki do uczelnianych stron, a także adresy katedr. Zawarte zostały w nim przede wszystkim rady od starszych kolegów i koleżanek ułatwiające przeżycie na I roku.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki rozpoczyna się zazwyczaj 1 października, bądź gdy 1 października przypada na weekend, to data rozpoczęcia przesuwa się na pierwszy najbliższy poniedziałek – w 2022 roku dzień rozpoczęcia przypada na 3 października.
Inauguracja, czyli oficjalne przyjęcie studentów w poczet uczelni odbywa się 13 października i jest to dzień wolny od zajęć. Dla studentów I roku obecność na inauguracji roku akademickiego jest obowiązkowa, natomiast nie jest ona sprawdzana.
Z rozpoczęciem roku akademickiego wiążą się liczne szkolenia i kursy, które należy odbyć lub do których student ma dostęp. W pierwszym semestrze nauki mamy obowiązek odbycia szkolenia BHP oraz szkolenia bibliotecznego.
Na szkolenie biblioteczne, na którym zapoznajemy się z funkcjonowaniem biblioteki, udajemy się razem z naszą grupą dziekańską, do której zostaniemy przydzieleni. Jesteśmy wówczas oprowadzani po bibliotece, zapoznajemy się z systemem komputerowym, procesem wyrabiania karty bibliotecznej, a także możemy dowiedzieć się, gdzie znajdują się książki przeznaczone dla naszego kierunku i jak przebiega proces ich wypożyczania. Mamy również wtedy okazję zaznajomienia się z dostępem do baz naukowych.
Drugim szkoleniem, które należy odbyć zostając przyjętym na kierunek lekarski w Radomiu jest szkolenie BHP. Jego zadaniem jest przedstawienie i objaśnienie nam m.in. przepisów bezpieczeństwa, higieny pracy oraz zagrożeń, które możemy spotkać na zajęciach jak i na naszej uczelnianej drodze. Trwa ono zazwyczaj znacznie krócej niż szkolenie biblioteczne. Warto pamiętać również, że obydwa szkolenia zwykle nie są możliwe do przepisania z innej uczelni.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska jest odpowiednikiem licealnej klasy. Liczy ona odpowiednio
od 20 do 30 osób, w zależności od liczebności studentów na danym roku.
W obrębie grupy dziekańskiej jesteśmy dzieleni na mniejsze, zazwyczaj maksymalnie 8-osobowe grupy anatomiczne, w których to później odbywamy zajęcia z anatomii.
Do obydwu rodzajów grup zostajemy przydzieleni według kolejności alfabetycznej.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy jest łącznikiem pomiędzy swoją sekcją a starostą roku, prowadzącymi i asystentami. Jego zadaniem jest stały kontakt z prowadzącymi zajęć, koordynowanie spraw dotyczących zaliczeń, bądź czasem odpowiada on również za zorganizowanie sali na egzamin. Nieustannie dba on także o dobro swojej grupy, odpowiadając w jej imieniu przed władzami uczelni. Stanowisko to jest wybierane w wyniku demokratycznego głosowanie na początku roku akademickiego. Zwyczajowo odbywa się ono na nowo powstałej grupie
na Messengerze, gdy znany będzie wam już jej skład. Starosta wybierany jest osobno dla grupy dziekańskiej jak i dla grupy anatomicznej.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku, jest reprezentantem całej społeczności studenckiej danego roku oraz jej potrzeb. Do jego obowiązków i zadań należy kontaktowanie się z władzami uczelni, ustalanie terminów egzaminów z wykładowcami, ale również bezpośredni kontakt z dziekanem wydziału. Osoba ta jest wybierana w ten sam sposób jak w przypadku starosty grupy.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu znajduje się w budynku Collegium Anatomicum, ale stanowi on głównie miejsce urzędowania dziekana. Funkcje rzeczywistego dziekanatu, w którym załatwić swoje sprawy mogą studenci przejmuje Biuro Obsługi Studenta znajdujące się w budynku na pierwszym piętrze na Wydziale Ekonomicznym na ul. Chrobrego 31, tzw. BOS, w przypadku kierunku lekarskiego jest to BOS nr 2. Zajmuje się ono wszelkimi sprawami organizacyjnymi oraz formalnościami związanymi z przebiegiem studiów. Jest to miejsce zajmujące się organizacją planu zajęć na rok akademicki, wyrabianiem legitymacji studenckich, przyjmowaniem dokumentów po praktykach, a ponadto studenci mogą udawać się właśnie tam, celem dokonywania zmian grup.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Jest to najprościej mówiąc odpowiednik szkolnego elektronicznego dziennika,
w którym studenci mogą znaleźć swoje oceny. W Radomiu rolę tą sprawuje Wirtualna Uczelnia.
Wraz z dostaniem się na studia, każdy student ma automatycznie zakładane tam konto. Po otrzymaniu hasła oraz loginu, to właśnie tam można sprawdzać swoje oceny, sprawy dotyczące akademików, wszelkich płatności oraz przyznawania bądź odrzucenia wniosków o stypendia. Znajdziecie tam również numer grupy, do której zostaniecie przydzieleni.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Przydział do grupy dziekańskiej odbywa się według kolejności alfabetycznej. Jeśli natomiast chcielibyśmy przenieść się do grupy, w której jest nasz znajomy musimy wówczas znaleźć osobę na nasze zastępstwo, która chciałaby się z nami zamienić, według zasady 1:1.
Istnieje również możliwość „dopisania” się do interesującej nas grupy. Należy wówczas udać się do BOS-u nr 2 i tam zgłosić takową chęć. Należy jednak pamiętać, iż największa szansa na zgodę dziekana, na dopisanie się do danej grupy, jest na początku roku akademickiego.
8. Biblioteka
Biblioteka znajduje się w połowie drogi od akademika do wydziałów, na ul. Chrobrego 33. Jest to niewielki, dwupiętrowy budynek. Oprócz możliwości wypożyczania zbiorów literackich i pomocy naukowych, na parterze znajdują się tam również pokoje cichej nauki oraz czytelnia. Po otrzymaniu loginu oraz hasła mamy możliwość skorzystania ze stanowisk komputerowych oraz dostęp do baz danych wykupionych przez naszą uczelnię. W bibliotece znajdują się wszystkie pozycje, które są potrzebne do nauki na kierunku lekarskim. Niewątpliwym minusem są stosunkowo wąskie godziny otwarcia (pn-pt 9:00-19:00), wydłużają się w okresie sesji, ale biblioteka nie jest otwarta w nocy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat biblioteki, odsyłamy Cię do jej oficjalnej strony.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Wszystkie zajęcia na UTH w Radomiu na kierunku lekarskim odbywają się w odległości 5 min. spacerem od głównego centrum zajęć, czyli Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, na ul. Bolesława Chrobrego 27 . Wyjątek stanowią zajęcia z biostatystyki oraz informatyki, które odbywają się na Wydziale Matematyki na ul. Malczewskiego 22. Część zajęć odbywa się w Collegium Anatomicum (budynek obok WNMiNoZ) oraz na Wydziale Ekonomicznym, przy ul. Chrobrego 31.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Studia stacjonarne w Radomiu różnią się od studiów niestacjonarnych odrębnym planem zajęć. Nie oznacza to jednak, że różnią się one ilością zajęć, bądź ich przebiegiem, natomiast jedynie rozłożeniem zajęć godzinowo. Ponadto studenci niestacjonarni muszą uiszczać opłatę za każdy semestr studiów. Jednakże należy pamiętać, iż w żaden sposób nie wpływa to na poziom nauczania, czy też jakość kształcenia. Zarówno studenci stacjonarni, jak i niestacjonarni są egzekwowani ze swojej wiedzy i osiągnięć na takich samych zasadach.
11. Legitymacje
Legitymacje studenckie wyrabiamy oraz otrzymujemy osobiście w Biurze Obsługi Studenckiej nr 2 na ul. Chrobrego 31. Szybkość wydania legitymacji uzależniona jest zazwyczaj od terminu w jakim zostajemy przyjęci na studia. Jeśli dostaniemy się na studia w turze do 1 października, wówczas otrzymamy swoją legitymację, gdy przyjedziemy na studia, w momencie składania swoich dokumentów w BOSie. Jeśli natomiast dostaniemy się na studia w terminie po 1 października, będziemy zmuszeni chwilę odczekać, ponieważ legitymacje nie są już wtedy wydawane pojedynczo, lecz musi zebrać się grupa oczekujących na nie osób i rozdawane będą osobiście przez starostę roku na wspólnym wykładzie, czy innych zajęciach.
Opłata za legitymację, którą uiszczamy za pomocą Wirtualnej Uczelni, wynosi około kilkunastu złotych.
Posiadanie tego dokumentu wiąże się z licznymi benefitami i ulgami, np. na tańsze przejazdy komunikacją miejską, pociągami, czy wejściami do ośrodków kultury. Legitymacja studencka jest również podstawą do korzystania z zasobów biblioteki uczelnianej.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Jeśli jesteś laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, będąc studentem kierunku lekarskiego w Radomiu przysługuje ci 100 pkt. w uczelnianym rankingu punktów do stypendiów, co jest dużą ilością punktów. Każdy student, który zgłasza chęć ubiegania się o stypendium jest klasyfikowany do poszczególnej kategorii, np.: artystycznej, sportowej, czy za uzyskanie wysokiej średniej, i na jej podstawie są mu przydzielane punkty. Np.: jeśli student uzyskał średnią 4.30 otrzymuje wówczas 30 pkt. w rankingu. Wszyscy studenci kierunku lekarskiego, bez podziału na poszczególne lata, są ustawiani na jednej liście rankingowej, a następnie 10% studentów z całego roku otrzymuje stypendium.
Warto więc się starać o stypendium na I roku posiadając osiągnięcia naukowe, ponieważ szanse na jego przyznanie są spore! Więcej informacji na temat stypendium znajdziesz w oficjalnym uczelnianym piśmie do którego Cię odsyłamy.
13. Akademik.
Wydział Nauk Medycznych UTH w Radomiu dysponuje trzema głównymi akademikami na ulicy Akademickiej 1,3 i 5. W tym momencie jeden z nich jest przeznaczony wyłącznie dla studentów z Ukrainy, natomiast dla studentów polskich przysługują pozostałe dwa. Pierwszy z nich, dziesięciopiętrowy, tzw. „Bliźniak” posiadający dwa duże skrzydła oraz drugi, mniejszy, tzw. „Walet”” znajdują się bardzo blisko uczelni. Standard „bliźniaka” jest bardzo dobry, pokoje są nowe, bądź świeżo wyremontowane (nie wcześniej, niż 3-4 lata temu). Mieszkając w nim można poczuć się wprost jak w mieszkaniu, więc jest on bardzo chętnie wybierany jak i polecany przez wielu studentów. Ubiegając się o miejsce w akademiku, mamy możliwość wyboru, czy chcemy mieszkać w pokoju z kimś, czy też sami. Jest także możliwość wynajęcia pokoju dwuosobowego przez jedną osobę. Za pokój dwuosobowy w „bliźniaku” zapłacimy 900 zł, natomiast jeśli chcemy dzielić go z kimś będzie to wówczas połowa tej kwoty. Cena pokoju w mniejszym akademiku jest troszkę niższa, bo wynosi ona około 500 zł za pokój dwuosobowy, natomiast są to pokoje o widocznie niższym standardzie, można poczuć w nich typowo „akademikowy” klimat.
Informacje na temat składania samych wniosków i więcej szczegółów o akademikach, znajdziesz na stronie internetowej.
14. Plan zajęć
Plan zajęć pojawia się zawsze na stronie wydziału kierunku lekarskiego. Jest on tam umieszczany z różnym wyprzedzeniem. Zdarza się, że pojawia się on tydzień przed rozpoczęciem roku akademickiego, a niekiedy nawet w wieczór przed rozpoczęciem roku. Nie należy się jednak zanadto do niego przywiązywać, ponieważ później ulega on licznym zmianom.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Zdaniem zdecydowanej większości studentów podstawę stanowi dobra organizacja własnego czasu i „nauczenie się jak się uczyć”. Warto wiedzieć również, któremu przedmiotowi należy poświęcić większą uwagę już od pierwszego dnia zajęć, żeby później nie mieć zaległości, a jakiego można pouczyć się w spokojniejszym tempie, a więcej czasu poświęcić mu dopiero już bliżej terminu egzaminu. W Radomiu na pewno największą uwagę należy zwrócić na przedmioty wiodące oraz biostatystykę, która potrafi być problematyczna dla osób, które nie miały rozszerzonej matematyki w liceum. Studenci medycyny w Radomiu, przy dobrym gospodarowaniu swoim czasem, bez problemu znajdują go nie tylko na naukę, ale również na rozwijanie swoich pasji, jak i na swe prywatne zajęcia, czy spotkania ze znajomymi oraz imprezy, które również są częścią studenckiego życia.
16. Wyprawka na 1 rok
Najważniejszym atrybutem pierwszorocznego studenta medycyny w Radomiu jest biały fartuch. Istotną wskazówką jest fakt, iż nie może być to fartuch bawełniany, lecz fartuch laboratoryjny z tworzywa sztucznego, ponieważ zdarzały się incydenty braku możliwości uczestnictwa w zajęciach z powodu bawełnianego fartucha właśnie. Kolejnym niezbędnym elementem jest obuwie na zmianę. Na I roku nie ma konieczności posiadania legendarnych „crocsów”, bądź butów z białą podeszwą, natomiast musi być to obuwie zmienione, na co uwaga szczególnie zwracana jest przez prowadzących w zimie. W tej kwestii również zdarzyły się przypadki wyproszenia z laboratorium osób niespełniających tego wymogu. Należy pamiętać również o stroju na WF, co do którego nie ma ściśle określonych zaleceń.
Rzeczy typu fartuch anatomiczny, pęseta, czy czepek nie są wymagane na pierwsze zajęcia i warto poczekać na zalecenia od swojego prowadzącego, ponieważ czasem używają oni rzeczy jednorazowych i nasze własne nie są potrzebne.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: