Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Uniwersytet Opolski- poradnik pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poniższy poradnik powstał przede wszystkim dla osób, które mają wątpliwości co do studiowania kierunku lekarskiego w Opolu, ponieważ Uczelnia jest stosunkowo młoda, a więc trudno znaleźć jakieś konkretne opinie czy porady związane ze studiowaniem tam. Chcielibyśmy rozwiać wszystkie niejasności i odpowiedzieć Wam między innymi na pytania takie jak, czy studiowanie na UO ma sens, czy kadra dydaktyczna jest wystarczająco wykwalifikowana, jak prowadzone jest nauczanie i jakie są możliwości rozwoju. W sieci i opinii publicznej krąży także wiele mitów, które narosło wokół Opola, a więc mamy nadzieję, że przedstawimy Wam wszystko wyczerpująco, szczerze, z punktu widzenia studenta i zachęcimy do studiowania tutaj kierunku lekarskiego.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki na Uniwersytecie Opolskim rozpoczyna się zawsze w pierwszy poniedziałek października. Sama inauguracja ma miejsce zwykle na początku studiów (zwykle pierwszy tydzień października), ta bardzo ważna uroczystość odbywa się w Auli Wydziału Teologicznego UO, ale obecność na niej nie jest wymagana ani w żaden sposób weryfikowana. Poza władzami uczelni, udział w inauguracji biorą wybrani przedstawiciele ze wszystkich kierunków i roczników, a pierwszoroczniacy, którzy chcieliby wziąć udział w tym podniosłym wydarzeniu, mogą uzyskać zwolnienie z zajęć na czas trwania inauguracji, ponieważ odbywa wtedy immatrykulacja, czyli oficjalne zaprzysiężenie i przyjęcie studentów w poczet uczelni.
Świetną inicjatywą, którą organizuje uczelnia jest tak zwany “Dzień Adaptacyjny”, kiedy to studenci są zobligowani do przyjścia na uczelnię, jeszcze zanim rozpocznie się rok akademicki. Zazwyczaj to spotkanie przypada pod koniec września. Na nim są poruszone wszelkie organizacyjne sprawy, a także zostanie Wam przedstawiony podział na grupy ćwiczeniowe (dokładna data oraz podział na grupy i godziny, które będą obowiązywały w Dniu Adaptacyjnym zostaną Wam przesłane przez pracowników komisji rekrutacyjnej bliżej roku akademickiego.)
Informacja o spotkaniu w zeszłych latach wysyłana za pośrednictwem systemu IRK, w dziale “wiadomości”. Do tej pory dzień adaptacyjny dla osób studiujących w trybie stacjonarnym był organizowany osobno, niż dla osób z trybu niestacjonarnego. Różni się to po prostu tym, że na spotkaniu dla osób z trybu niestacjonarnego są poruszane kwestie płatności za studia.
W dniu adaptacyjnym wybiera się starostę roku oraz poszczególnych grup, co stanowi również świetną okazję do poznania nowych koleżanek i kolegów, z którymi spędzicie kolejnych 6 lat.
Rozpoczęcie studiowania, wiąże się również z obowiązkiem odbycia licznych kursów.
Szkolenie BHP jest obowiązkowe dla wszystkich, zwykle odbywa się ono po części organizacyjnej podczas “Dnia Adaptacyjnego”. (osoby przyjęte po tym dniu będą musiały umówić się na takie szkolenie BHP już osobno, wszelkich informacji w tym zakresie udzieli dziekanat).
Na początku roku akademickiego odbywa się obowiązkowe szkolenie biblioteczne i szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w sieci, które prawdopodobnie prowadzone będzie zdanie przez aplikację Microsoft Teams. Dowiecie się tam między innymi jak korzystać z biblioteki uczelnianej, jaki jest jej regulamin i i jakie kary przysługują za niedotrzymywanie terminów. Tak jak jest wyżej wspomniane szkolenia te są obowiązkowe i są wymagane do zaliczenia przedmiotu “przysposobienia bibliotecznego” co z kolei jest wymagane do zdania semestru.
Uczelnia zawsze organizuje 2-3 terminy na to szkolenie także jak wam nie będzie pasować ten pierwszy termin to można to szkolenie odbyć później.
Każda osoba, która została przyjęta na studia lekarskie, będzie musiała wybrać się do lekarza medycyny pracy, aby uzyskać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki na kierunku lekarskim. Pismo to należy dostarczyć do “Dnia Adaptacyjnego” do dziekanatu. Skierowanie na badanie do lekarza medycyny pracy jest dostępne w Waszych dokumentach na koncie, gdzie rekrutowaliście się na studia (zakładka “dokumenty i dalsze kroki”) Różni lekarze kierują na różne badania, jeśli chcecie zrobić to zaświadczenie szybko i bez zbędnych kosztów, to najlepiej się popytać, gdzie w Waszej okolicy jest lekarz medycyny pracy i zorientować się czego wymaga, bo ceny i wymagania są różne.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska to podstawowy sposób podziału studentów na sekcje, w których będą oni pracować na ćwiczeniach lub laboratoriach. Zwykle rok akademicki liczy 14 grup, po 12-13 osób w każdej z nich. Studenci przydzielani są do sekcji na podstawie listy z alfabetycznie uporządkowanymi nazwiskami.
Grupa seminaryjna, składa się z dwóch dziekańskich i to właśnie w tej społeczności prowadzone będą seminaria na uczelni (7 grup na cały rok).
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy reprezentuje interesy swojej sekcji w dziekanacie, a także kontaktuje się z prowadzącymi odnośnie przebiegu zajęć. Jeżeli masz jakiś problem, jesteś chory lub po prostu nie możesz przyjść na ćwiczenia, to koniecznie daj znać o tym tej osobie, która powinna Ci pomóc, bo starosta zajmuje się również rozwiązywaniem wszelkich niejasności.
Co ważne, jeśli kilka studentów ma jakąś sprawę do dziekanatu, to w ich imieniu kontaktuje się starosta, ponieważ załatwianie wszystkiego w pojedynkę nie jest mile widziane przez pracujące tam Panie, co utrudnia ich pracę.
Wracając jeszcze do samego stanowiska, to osoba pełniąca tę funkcję wybierana jest poprzez głosowanie, zwykle na nowo powstałej grupie w aplikacji Messenger, gdy poznacie już wszystkie osoby z którymi będziecie uczęszczać na zajęcia.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku jest reprezentantem całej społeczności studenckiej danego roku(wybierany jest w demokratycznym głosowaniu, a jeśli zgłosi się tylko jeden kandydat, to automatycznie zostaje mianowany). Do jego zadań należy między innymi kontaktowanie się z prowadzącymi i ustalenie terminów egzaminów w sesji, a także bycie w bezpośrednim kontakcie z władzami uczelni i przekazywanie informacji studentom ze swojego roku. Jeśli jakiegoś problemu nie będzie potrafił rozwiązać starosta grupy, to właśnie u tej osoby w następnej kolejności powinniśmy szukać pomocy.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego znajduje się w budynku Collegium Medicum na ul. Oleskiej 48, a samą obsługą studentów zajmują się Panie na drugim piętrze (po wyjściu z windy lub schodów mijamy sale anatomiczne idąc dalej i drzwi prowadzące do dziekanatu znajdziemy po prawej stronie). Swoje sprawy załatwimy tam od poniedziałku do czwartku w godzinach 11:00-14:00, a więc będzie można odebrać wtedy między innymi legitymację studencką, potwierdzenie ze statusem studenta, czy załatwić wszystkie formalności związane z przebiegiem studiów. Zaznaczamy, że większość spraw załatwia się przez starostę np. przedłużenie ważności legitymacji, zaniesienie książeczek sanepidowskich itp.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Odpowiednikiem wirtualnego dziekanatu, czyli takiej formy elektronicznego dziennika szkolnego jest “USOS”, do którego dołączamy link. Poprzez tę platformę możemy kontaktować się z dziekanatem, złożyć wniosek stypendialny, sprawdzić postępy w nauce i wszystkie dostępne oceny końcowe oraz dokładne opisy przedmiotów wraz sylabusami oraz z rozpiską asystentów (znajdziemy tam ich dane kontaktowe czy godziny konsultacji). Przez ten portal zarejestrujemy się również na interesujące nas zajęcia z wychowania fizycznego.
Istnieje również aplikacja mobilna “USOS”, a korzystając z niej, to oprócz wyżej wymienionych korzyści, będziemy mogli skorzystać z elektronicznej legitymacji.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Uniwersytet Opolski dopuszcza zmiany i rotacje w obrębie grup, a w związku z tym możesz studiować razem ze znajomymi. Jak to zrobić?
Na początku roku oraz przed 2 semestrem jest możliwość, aby zmienić grupę ćwiczeniową (automatycznie zmieniasz grupę seminaryjną). Warunkiem jest aby sekcja do której chcesz się przenieść miała mniej niż 12 osób, czyli po prostu żeby było dla Ciebie w niej miejsce. Jeśli takiego miejsca nie ma, można się zamieniać osoba za osobę. Jeśli nikt z grupy nie chce się przenieść, i jest w niej już 12 osób, to niestety nie zostaniesz przeniesiony/a do danej grupy.
Można również napisać prośbę aby trafić do jednej grupy z daną osobą, jeśli na studia wybierasz się ze znajomymi. Wtedy takie pismo należy wystosować do końca września, aby zmiany weszły w życie przed pierwszym dniem studiów. Wszelkie zmiany w grupach do tej pory koordynowali pracownicy uczelni i to do nich należy się zgłosić z prośbą, o taką możliwość.
8. Biblioteka
Uniwersytet Opolski prowadzi kilka bibliotek i z każdej z nich można korzystać, natomiast książki dla naszego kierunku znajdują się w dwóch z nich.
Biblioteka, która zaopatruje nasz wydział to Biblioteka Nauk Ścisłych, Medycznych i Przyrodniczych, która znajduje się na 2 piętrze w Collegium Medicum (wchodzimy po schodach/windą na 2 piętro, mijamy sale anatomiczne, idziemy do końca korytarza prosto, trafiamy na klatkę schodową i idziemy dalej, do kolejnych drzwi, a następnie idziemy korytarzem w lewo, skręcamy w prawo i jesteśmy pod biblioteką, ewentualnie można też wejść przez budynek wydziału przyrodniczo-technicznego) Jak z niej skorzystać? Szczegółów dowiecie się podczas szkolenia bibliotecznego, ale odsyłamy Was do oficjalnej strony, gdzie znajduje się więcej szczegółów .
To w tej bibliotece znajdziemy pozycje wymagane na pierwszym roku, a sama w sobie jest bardzo dobrze wyposażona, więc warto z niej korzystać. Poza standardowym zwrotem lub wypożyczeniem książki, do dyspozycji studentów oddano czytelnię ze strefą ciszy i kilka stanowisk komputerowych.
Kolejną, mniejszą biblioteką, z której również warto korzystać to Biblioteka Wydziału Nauk o Zdrowiu, która znajduje się niedaleko budynku głównego UO na ul. Katowickiej 68 (wystarczy przejść przez ulicę Katowicką i wejść do budynku WNOZu, znajdziemy się przy portierni skąd kierujemy się długim korytarzem w prawo, a na końcu znajduje się biblioteka). Jak w przypadku poprzedniej, udostępniamy link, gdzie dowiecie się bardziej dokładnych informacji.
Biblioteka przygotowała również dla studentów duży i przeszklony pokój cichej nauki.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Opole jest stosunkowo mały miastem, a dodatkowym plusem jeśli chodzi przemieszczanie się na zajęcia jest fakt, że na pierwszym roku prowadzone są tylko w czterech budynkach dydaktycznych.
Pierwszy z nich to Collegium Medicum na ul. Oleskiej 48 (po wejściu do budynku ukaże się nam rozpiska, jaki przedmiot wykładany jest na konkretnym piętrze). Odbywa się tu większość zajęć, a mianowcie anatomia, histologia, biofizyka, elementy profesjonalizmu a także fakultety (wszystkie katedry prowadzące zajęcia posiadają tutaj swoje sekretariaty).
Druga lokalizacja, to Collegium Biotechnologicum na ul Kardynała Bolesława Kominka 6. W tym budynku dydaktycznym będziemy pojawiać się na zajęciach z biochemii i biologii z parazytologią. Budynek ten oddalony jest 10 minut spacerem od Collegium Medicum.
Collegium Anatomicum przy Al. Wincentego Witosa 26, to tak naprawdę prosektorium znajdujące się w szpitalu klinicznym. Większość zajęć z anatomii odbywa się w na ul. Oleskiej 48, natomiast tutaj studenci będą uczyć się tego przedmiotu w sposób praktyczny, dzięki uprzejmości donatorów.
Laboratoria z chemii prowadzone są na Wydziale Chemii Uniwersytetu Opolskiego na ul. Oleskiej 48, a więc zaraz obok Collegium Medicum. Do budynku można wejść w określonych godzinach, ponieważ przez większość czasu drzwi otwierane są na karty magnetyczne, do których studenci medycyny nie mają dostępu.
Dokładny harmonogram z rozpiską adresów, gdzie odbywają się zajęcia, zazwyczaj przedstawiany jest na początku roku akademickiego, a biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną, to część zajęć może przybierać formę zdalną lub wręcz na odwrót.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Osoby studiujące niestacjonarnie jak i stacjonarnie nie są w żaden sposób rozróżniane przez asystentów, czy nawet innych studentów, ponieważ wszyscy uczęszczają na te same zajęcia, w jednej grupie mogą znajdować się zarówno jedni, jak i drudzy, każdy ma również takie same zaliczenia czy pytaniach na egzaminach. Nie ma więc tutaj mowy o jakiejś faworyzacji lub ostracyzmie jednej lub drugiej grupy, a jedyną różnicą jest to, że studenci studiujący niestacjonarnie, pokrywają koszty edukacji z własnej kieszeni.
11. Legitymacje
Legitymacje odbiera się zwykle w pierwszym tygodniu października, jednak pierwsze należy uiścić opłatę w wysokości 22 zł za jej wyrobienie. Takiej płatności, dokonuje się przez “irk”, czyli Internetową Rekrutację Kandydatów UO, portal będzie Ci dobrze znany, jeśli aplikowałeś już na kierunek lekarski w Opolu. Z racji posiadania tego dokumentu studentom przysługują standardowe ulgi np. na przejazd komunikacją miejską.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
O stypendium naukowe można ubiegać się dopiero po ukończeniu pierwszego roku studiów. Warto zaznaczyć, że uczelnia mocno premiuje dodatkowe działalności studenckie, niezwiązane bezpośrednio z ocenami. Dlatego już teraz sygnalizujemy Wam, że dobrą opcją może być branie udziału w webinariach, konferencjach naukowych czy konkurencjach sportowych ujętych w regulaminie, ponieważ zaowocuje to w przyszłości. Więcej informacji dostępnych jest na stronie.
Natomiast będąc na pierwszym roku możliwe jest uzyskanie stypendium socjalnego. Wszystkie wymagane dokumenty, potrzebne wnioski i załączniki oraz sam regulamin pobierania świadczenia znajdziecie w odpowiedniej zakładce strony uniwersytetu, do której Was odsyłamy.
13. Akademik.
Uniwersytet Opolski posiada kilka akademików, jednak studenci medycyny kwaterowani są w jednym, a mianowicie w DS “Kmicic” na ul. Grunwaldzkiej 31 (z ciekawostek, ten akademik jest największym budynkiem w całym Opolu). Standard akademika można uznać za dobry, a ceny wahają się w granicach około 350 zł za miejsce w pokoju trzyosobowym i 360 zł w dwuosobowym. W domu studenta nie ma niestety pokoi jednoosobowych, ale za dopłatą istnieje możliwość wynajmu kilkuosobowego pokoju tylko dla siebie (płaci się wtedy odpowiednio za dwie lub trzy osoby). Akademik usytuowany jest bardzo blisko Collegium Medicum, gdzie dojdziemy w 3 minuty pieszo.
Więcej informacji na temat domu studenta, znajdziecie na stronie internetowej “Kmicica”, ale same formalności i wniosek o zakwaterowanie załatwia się poprzez wcześniej wspomnianą już platformę “irk”.
14. Plan zajęć
W Opolu obowiązuje ruchomy plan zajęć. Co to znaczy? Mniej więcej tyle, że w każdym tygodniu studenci mają inny plan zajęć, znajdujący się w osobnym pliku pdf na stronie uczelni. Aktualny harmonogram zwykle pojawia się na kilka dni przed rozpoczęciem roku akademickiego, a podział na grupy zostanie przedstawiony na Dniu Adaptacyjnym, jak już wcześniej wspominaliśmy.
Plany zajęć dostępne są na podanej przez nas stronie, a w związku z tymi cyklicznymi zmianami, ważne jest to, aby odświeżać i odwiedzać ją stosunkowo regularnie.
Zwykle pierwszy harmonogram obowiązuje na 3-4 tygodnie, a następny udostępniany jest na kilka dni przed rozpoczęciem kolejnych zajęć po tym okresie.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Początek studiów będzie dla Was na pewno ciężki, a sam kierunek jest wymagający. Będziecie musieli odnaleźć się w innym systemie nauczania, natomiast im dalej w las tym lepiej. Z czasem znajdziecie sposób na naukę, na dobrą organizację dnia, tygodnia i miesiąca. Nie jest prawdą ,że na lekarskim trzeba siedzieć od rana do wieczora w książkach. Przy naprawdę dobrym gospodarowaniu czasem można studiować, imprezować, rozwijać pasje. Brak życia towarzyskiego na lekarskim to również mit. A najlepszym dowodem na to są studenci, którzy pracują, a nawet studiują jednocześnie inne kierunki. Chcemy również powiedzieć, że tak naprawdę na uczelni nie spędza się sporo czasu, zwykle dziennie od 2 do 7 godzin, a reszta dnia jest dla nas, więc co wtedy będziemy robić i jak wykorzystamy wolne, to zależy tylko i wyłącznie od każdego studenta.
Co więcej, trzeba też nauczyć się odróżniać informacje ważne i przydatne od takich, które w przyszłości w praktyce lekarskiej nie będą dla nas użyteczne, ponieważ nie powinno się zajmować głowy zbędną wiedzą.
16. Wyprawka na 1 rok
Nie wiesz w co wyposażyć się idąc na pierwszy rok? Nie chcesz dać się naciągnąć na zakup rzeczy, które później kompletnie Ci się nie przydadzą? Spieszymy z pomocą! Do absolutnych “must have” należy fartuch laboratoryjny (Najlepiej wyposażyć się w dwa, jeden do prosektorium, a drugi na biochemię. Nie muszą być one pierwszej klasy, bo w takie warto wyposażyć się na kliniki. Na pierwszy rok wystarczy po prostu fartuch, którego nie będzie szkoda zniszczyć odczynnikami chemicznymi bądź formaliną.), czepek anatomiczny (bez niego nie zostaniemy wpuszczeni na zajęcia), obuwie zmienne, rękawiczki jednorazowe (dwie paczki wystarczają na cały rok), maseczki jednorazowe, kredki w odcieniach różu do rysowania, a także scrubs, czyli mundurek medyczny, który potrzebny będzie na praktyki po pierwszym roku.
Uczelnia sponsoruje dzienniki laboratoryjne prawie z każdego przedmiotu, które należy obowiązkowo prowadzić, dlatego nie należy kupować ogromnej ilości zeszytów. Ponadto, stetoskop przyda się nam dopiero na zajęcia kliniczne, a co za tym idzie, na pierwszym roku nie skorzystamy z niego.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: