Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Uniwersytet Medyczny w Łodzi – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Inauguracja roku akademickiego odbywa się 1 października na Auli 1000 przy ul. Pomorskiej 251 A 2-3 w Łodzi, ale ponieważ na UMEDzie studiuje znacznie więcej studentów niż jest miejsc na auli, to każda osoba ma dostęp do transmisji online, aby móc śledzić na bieżąco to podniosłe wydarzenie. W tym samym czasie odbywa się immatrykulacja, czyli oficjalne przyjęcie studentów w poczet uczelni, jednak obecność nie jest obowiązkowa, ani w żaden sposób weryfikowana.
Dla studentów pierwszego roku przewidziany jest “dzień organizacyjny”, który odbywa się zwykle przed oficjalnym rozpoczęciem roku akademickiego. To spotkanie prowadzone jest przez opiekuna roku z dziekanatu, poprzez aplikację Microsoft Teams. Po części oficjalnej, głos zabiera przewodniczący samorządu i opowiada nowo przyjętym studentom o uczelni i jej władzach, wymaganych podręcznikach, a także udziela porad odnośnie prawidłowej netykiety względem nauczycieli akademickich.
Z rozpoczęciem roku akademickiego wiążą się liczne szkolenia, które każdy student zobowiązany jest odbyć, a więc w Łodzi sytuacja wygląda podobnie. Szkolenie BHP przeprowadzane jest w ramach przedmiotu “Kompetencje generyczne w medycynie” w semestrze zimowym. To nic innego, jak przygotowane przez prowadzących prezentacje multimedialne udostępnione na platformie elearningowej, które należy przejrzeć oraz zapoznać się z nimi, aby zaliczyć szkolenie. Nie ma potrzeby zaliczania żadnego testu, a co więcej, tak samo sytuacja ma się względem kursu bibliotecznego, popularnie zwanego “przysposobieniem bibliotecznym”, który również odbywa się w semestrze zimowym w ramach tego samego przedmiotu i na tych samych zasadach jak BHP.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska na UMEDzie w Łodzi liczy 12 osób, a jej skład ustalany jest tylko i wyłącznie na podstawie wyniku testu weryfikującego znajomość języka angielskiego, a w związku z tym studenci przydzielani są do grupy zaawansowanej bądź niezaawansowanej. Grupa ta, dzieli się na późniejszych latach na grupy kliniczne, natomiast dwie grupy dziekańskie łączą się, tworząc tworząc jedną grupę seminaryjną. Numer grupy nie ma znaczenia i nie świadczy o poziomie posiadanej wiedzy, ale warto nadmienić, że osobne grupy przeznaczone są dla studentów studiujących kierunek wojskowo-lekarski w ramach umowy z MON oraz dla studiujących niestacjonarnie.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy to odpowiednik przewodniczącego klasy i jest osobą decyzyjną w imieniu studentów, którzy go wybrali. Do jego zadań należy kontakt ze starostą roku, a także czasem z prowadzącymi oraz załatwianie spraw w dziekanacie w imieniu swojej grupy, jak np. zaniesienie legitymacji do podbicia na nowy semestr. Osobę do pełnienia tej funkcji wybiera się poprzez głosowanie, zwykle na nowo powstałej grupie na Messengerze na początku roku akademickiego.
4. Kim jest starosta roku?
To funkcja dla odpowiedzialnej osoby, ponieważ starosta roku jest w stałym kontakcie z dziekanatem czy profesorami, a do jego zadań należy rozwiązywanie spraw bieżących na roku, a także ustalanie terminów egzaminów w sesji, czy sylabusów. Starosta roku wybierany jest na tej samej zasadzie co starosta grupy.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi znajduje się na al. Kościuszki 4. Poza formalnościami związanymi z rekrutacją na studia, student może odebrać tam legitymację, zanieść potrzebne dokumenty związane z ukończeniem praktyk, czy składać wnioski związane z przebiegiem studiów. Większość spraw załatwia tutaj jednak starosta grupy lub roku.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Wirtualny dziekanat na UMEDzie to tak zwana “wirtualna uczelnia”, czyli portal, gdzie student będzie mógł załatwić wiele spraw. Sprawdzić można tutaj swój plan zajęć, przeczytać sylabus, zapisać na fakultet lub umówić się na rozmowę z psychologiem. Tutaj też znajdują się informacje związane z wnioskami stypendialnymi, czy akademikami.
Link do wirtualnej uczelni znajduje się tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Generalnie przyjęło się, że nie ma możliwości aby samemu wpłynąć na skład grup dziekańskich na pierwszym roku, jednak zawsze warto próbować. W takim wypadku należy napisać wraz ze znajomym maila z taką prośbą do opiekuna roku. Jeśli prośba nie zostanie spełniona, to od drugiego roku istnieje możliwość zmiany grupy, ale jedynie na zasadach wymiany 1:1, czyli aby przenieść się gdzie indziej, należy znaleźć chętnego studenta, który zgodzi się wymienić z nami miejscem w grupie.
Autorstwa HuBar – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12302452
8. Biblioteka
Biblioteka, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a konkretnie Centrum Informacyjno-Biblioteczne znajduje się na ulicy Jana Muszyńskiego 2. Poza standardowym wypożyczeniem bądź zwrotem książek, można między innymi skorzystać z czytelni oraz pokojów cichej nauki. Do czytelni można przyjść na kilka godzin i na ten czas wypożyczyć książkę z zebranych tam zasobów, a jeśli chodzi o pokoje cichej nauki, to należy je uprzednio zarezerwować telefonicznie lub mailowo.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Uniwersytet Medyczny w Łodzi posiada swój kampus, co nie oznacza jednak, że wszystkie zajęcia będą odbywać się na jego terenie. Odległości pomiędzy poszczególnymi budynkami, gdzie prowadzone są ćwiczenia, są na tyle duże, że często trzeba będzie przemieszczać się przy użyciu komunikacji miejskiej lub samochodu.
Zajęcia prowadzone są na ul. Żeligowskiego 7/9, ul. Pomorskiej 251, ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 60, ul. Kopcińskiego 20, czy na Pl. Hallera 1.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Często mówi się, że studenci niestacjonarni mają łatwiej, ponieważ płacą na swoją edukację z własnej kieszeni. Chcielibyśmy zdementować te plotki, ponieważ w przypadku uczelni medycznych, a w tym przypadku na UMEDzie, taka sytuacja kompletnie nie ma miejsca i jest to zwykły mit. Studenci studiujący stacjonarnie i niestacjonarnie co prawda muszą znajdować się w osobnych grupach, jednak jeśli chodzi o sam aspekt dydaktyczny, to nie ma tu mowy o żadnym stygmatyzowaniu jednej z tych grup, co więcej wszyscy mają te same zajęcia, zaliczenia czy egzaminy, a grupy niestacjonarne nie są w żaden sposób oznaczone, więc prowadzący nie wie, z jaką grupą ma do czynienia.
Wyróżniają się jednak studenci “woj-leku”, którzy na co dzień chodzą na uczelnię w mundurach. Warto nadmienić, że studenci w ramach umowy z MON mają takie same zajęcia i przedmioty jak osoby “ze zwykłego” kierunku lekarskiego, natomiast dodatkowo muszą oni jeździć na koszary, gdzie prowadzone są zajęcia związane z wojskowością. Pierwszy wyjazd to tak zwana “unitarka”, czyli podstawowe szkolenie wojskowe.
11. Legitymacje
Odbiór legitymacji ma miejsce zazwyczaj we wrześniu przed rozpoczęciem roku akademickiego w dziekanacie Wydziału Lekarskiego na ul. Kościuszki 4, a jej koszt wyrobienia to 22 zł, natomiast gdy ją zgubimy, to za wydanie duplikatu będziemy musieli zapłacić 33 zł. Posiadanie legitymacji upoważnia do wielu ulg i zniżek, między innymi tańsze bilety do ośrodków kultury, czy komunikacji miejskiej.
Studiując w Łodzi, dzięki temu dokumentowi można wyrobić sobie tak zwaną “migawkę”, czyli nabić okresowe bilety komunikacji miejskiej na legitymację, dzięki czemu nie trzeba będzie kupować ich każdorazowo przed wejściem do różnych środków transportu.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Przychodząc na pierwszy rok kierunku lekarskiego w Łodzi, możliwe jest, żeby pobierać Stypendium Rektora. Benefit pieniężny otrzymuje 10% najlepszych studentów ze wszystkich złożonych wniosków na dany rok, aby je otrzymać, należy wykazać się wysokimi wynikami na świadectwie maturalnym, a także osiągnięciami naukowymi w olimpiadach ogólnopolskich, czy sportowymi sukcesami co najmniej na szczeblu krajowym. Więcej na temat różnych stypendiów (socjalne, dla osób niepełnosprawnych, czy zapomoga) można dowiedzieć się na stronie <hiperłącze> https://umed.pl/student/stypendia-i-akademiki/studenci/ lub poprzez wirtualną uczelnię, gdzie też składa się wniosek.
13. Akademik.
Obecnie UMED oferuje 3 Domy Studenta. Pierwszy, DS 1 “MEDYK” (blisko znajduje się Centralny Szpital Kliniczny, można powiedzieć, że lokalizacja stanowi ośrodek studencki), na ul. Patrice Lumumby 5, drugi, DS 2 “SYNAPSA” na ul. Strajku Łódzkich Studentów 1981 R. 2, a także “DS4”, na Pl. Gen Józefa Hallera 1. Więcej informacji na temat akademików, takie jak cennik, galeria zdjęć, czy wyposażenie, można znaleźć na podanej przez nas poniżej stronie internetowej.
14. Plan zajęć
Plan zajęć każdy student będzie mógł znaleźć na wirtualnej uczelni, zazwyczaj, jest on tam zamieszczany na około 2 tygodnie przed rozpoczęciem roku akademickiego, jednak nie zawsze, dlatego należy bacznie śledzić zmiany zachodzące właśnie na tym portalu.
Link bezpośrednio do zakładki z planem zajęć znajduje się tutaj.
Autorstwa Rellik~plwiki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39903841
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
To oczywiście kolejny mit związany ze studiowaniem kierunku lekarskiego, nie można jednak ukrywać, że studia są ciężkie i tak samo szczególnie pierwsza sesja, gdy jest to coś nowego dla każdego studenta. Niemniej jednak wszystko jest możliwe, wystarczy tylko dobra organizacja czasu i systematyczna oraz sumienna nauka, a bez problemu będzie można rozwijać swoje pasje, zainteresowania czy hobby lub spotykać się po prostu z drugą połówką i znajomymi. Sposobów na spędzenie wolnego czasu jest wiele, bo trzeba przyznać, że koniec końców nie samą nauką człowiek żyje.
16. Wyprawka na 1 rok
Do absolutnych “must have”, aby w ogóle zostać wpuszczonym na zajęcia i móc je zaliczać należą: biały fartuch laboratoryjny (na UMEDzie nie ma potrzeby korzystania z fartucha prosektoryjnego), obuwie zmienne (nie muszą być to białe crocsy, ważne by obuwie było czyste), zestaw kredek w różowych, czerwonych, fioletowych odcieniach oraz gładki zeszyt do rysowania preparatów. Warto zakupić również kalkulator naukowy, który potrzebny będzie nam na kolokwium obliczeniowe z chemii.
Na pierwszym roku nie będziemy potrzebować czepka, pęsety anatomicznej, scrubsów, a także stetoskopu, nie warto więc wyposażać się w te rzeczy. Jeśli chodzi o identyfikator studencki, to dostaje się go na okres praktyk wakacyjnych z dziekanatu…..
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: