Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By namedycyne
Pomorski Uniwersytet Medyczny – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik ten skierowany jest do uczniów, a w szczególności do Ciebie maturzysto. Dzięki nam dowiesz się, jak odnaleźć się i nie zwariować podczas pierwszych dni na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Chcielibyśmy opowiedzieć Ci co nieco o pojęciach i gwarze studenckiej, kulturze studiowania, a wreszcie o samych przedmiotach na pierwszym roku studiów i o tym, jak przejść przez ten nowy dla Ciebie okres bezboleśnie.
FAQ
1.Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki 2021/22 na PUMie rozpoczął się 1 października, natomiast pierwsze zajęcia na których studenci zmierzyli się z nową rzeczywistością miały miejsce 4 października, czyli w dzień “oficjalnej inauguracji”. Co to takiego? To nic innego jak immatrykulacja, czyli oficjalne przyjęcie studentów na pierwszy rok.
Na immatrykulację, zapraszanych jest kilku studentów z danego kierunku wybieranych na podstawie wyników z matur. Mogli oni wziąć udział w pasowaniu na studenta oraz składaniu przysięgi. Obecność na takim oficjalnym rozpoczęciu nie jest obowiązkowa, jednak nie jest to “impreza zamknięta”, to znaczy, że bez otrzymanego zaproszenia jak najbardziej możesz przyjść i oglądać to wydarzenie.
Z rozpoczęciem studiów wiążą się liczne szkolenia wprowadzające. Na PUMie trzeba zaliczyć szkolenie BHP, które polega na obejrzeniu i zapoznaniu się z prezentacją multimedialną, a następnie zdobyta wiedza weryfikowana jest przez test, który zaliczyć trzeba na co najmniej 60%. Na zrobienie testu masz czas do końca pierwszego semestru.
Drugim, obowiązkowym szkoleniem jest “Naukowa informacja medyczna”. Brzmi tajemniczo, jednak dzięki temu kursowi nauczysz się jak wypożyczać, zwracać, przedłużać książki w bibliotece uniwersyteckiej. Z tego szkolenia również należy zaliczyć test sprawdzający wiedzę.
Test ze szkolenia BHP można było znaleźć na platformie Microsoft Teams. Natomiast drugie szkolenie odbywa się stacjonarnie w sali komputerowej biblioteki PUMu, jednak samo zaliczenie również piszemy w formie online i jako student będziesz miał na jego rozwiązanie tydzień od stacjonarnego spotkania.
Niestety musimy Cię też zmartwić, ponieważ jeśli studiowałeś na innej uczelni, na której miałeś podobne szkolenie BHP, nie będziesz mógł go przepisać na PUMie. Szkolenie biblioteczne natomiast oczywiście jest również obowiązkowe dla wszystkich.
2.Czym jest grupa dziekańska?
Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym jest wiele rodzajów grup zajęciowych, ale postaramy opowiedzieć Ci o każdej z nich. Największe, czyli grupy seminaryjne, najbardziej przypominają szkolne klasy, liczą średnio 20-30 studentów i to właśnie z osobami z tej grupy będziesz spędzał czas na seminariach. Grupa seminaryjna dzieli się na sekcje ćwiczeniowe, w których zależności od przedmiotu może znajdować się około 10-15 osób.
Przydział do grupy seminaryjnej zazwyczaj odbywa się według alfabetycznie uszeregowanej listy studentów. Od tej reguły istnieje wyjątek, ale o tym powiemy Ci więcej w odpowiedzi na 7. pytanie.
3.Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy to po prostu Twój oficjalny przedstawiciel przed władzami uczelni. Jak dochodzi do wyboru takiego zwierzchnika? Najprostszą możliwą metodą, czyli demokratycznym głosowaniem na grupce na Messengerze, gdy już się poznacie. Co ważne, jeśli kilka osób z grupy ma podobny problem, to wtedy właśnie starosta odpowiada za kontakt z dziekanatem w imieniu tych wszystkich studentów, ponieważ chodzenie pojedynczo do i tak już zajętych pań z dziekanatu może nie spotkać się z aprobatą z ich strony.
4.Kim jest starosta roku?
Analogicznie do tego co powiedzieliśmy Ci chwilę temu, starosta roku odpowiada przed władzami uczelni w imieniu całego roku. Do jego obowiązków należy między innymi kontakt z wykładowcami i kierownikami katedr celem ustalenia terminów zaliczeń w sesji egzaminacyjnej. Taka osoba wybierana jest na takich samych zasadach jak starosta grupy, czyli poprzez głosowanie na chcących sprawdzić się w tej funkcji studentów.
5.Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Medycyny i Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego znajduje się w budynku rektoratu uczelni, czyli na ulicy Rybackiej 1 w Szczecinie. Co będziesz mógł tam załatwić? Odbywa się tam rekrutacja na studia, czyli to właśnie tutaj będziesz składać papiery z prośbą o przyjęcie na studia, natomiast będąc już studentem odbierzesz tam legitymację, wykupisz ubezpieczenie NNW + OC, czy możesz zdać tam każde nurtujące Cię pytanie związane z przebiegiem studiów.
6.Czym jest wirtualny dziekanat?
Wirtualny dziekanat to taki “internetowy e-dziennik” porównując to do szkolnej platformy LIBRUS. Znajdziesz tutaj swoje wszystkie oceny, dowiesz się do której grupy zostałeś przydzielony lub otrzymasz maila bezpośrednio od władz uczelni, dzięki czemu będziesz na bieżąco jeśli chodzi o tok studiów. Link do platformy dostępny jest tutaj.
7.Czy można być ze znajomym w grupie?
Wracamy do tematu grup z dobrą informacją! Jeśli chciałbyś być w grupie ze swoim znajomym to Pomorski Uniwersytet Medyczny daje Ci taką możliwość. Co musisz zrobić? Jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego, wraz ze swoim kolegą studentem musicie napisać oficjalną prośbę o przydział do jednej grupy. Pismo kierujemy do dziekanatu, a konkretniej do opiekuna pierwszego roku.
Autorstwa Kapitel – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6983475
8.Biblioteka
Główny budynek biblioteki znajduje się na alei Powstańców Wielkopolskich 20 w Szczecinie. Poza możliwością wypożyczenia tam książki do domu, znajduje się tam czytelnia, gdzie możemy przyjść, wziąć z regału książkę i czytać sobie ją w spokoju na terenie biblioteki. W strefie otwartej znajdują się też stanowiska komputerowe. Poza tym, do Twojej dyspozycji są pokoje cichej nauki, jeśli potrzebujesz większego spokoju i ciszy lub chcesz uczyć się w grupie znajomych, to możesz udać się właśnie tam. Link do biblioteki znajduje się w tym miejscu.
9.Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Studiując na PUMie przygotuj się na to, że będziesz musieć przemieszczać się po Szczecinie, jednak główną bazą są Pomorzany. To właśnie tutaj znajduje się Szpital Kliniczny nr 2 przy al. Powstańców Wielkopolskich 72, gdzie odbywa się znakomita większość zajęć. Innym miejscem jest Szpital Kliniczny nr 1 na ul. Unii Lubelskiej, a tam zmierzymy się między innymi z “Biologią molekularną” . Centrum symulacji medycznej znajduje się na ulicy Klonowica, a dodatkowo należy wspomnieć o ul. Żołnierskiej, gdzie nauczysz się “podstawowych procedur medycznych”.
10.Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Studia stacjonarne nie różnią się niczym od studiów niestacjonarnych, poza faktem, że studenci niestacjonarni muszą płacić za edukację. Obalmy też mit, że studia niestacjonarne odbywają się w weekendy. Na PUMie do teraz zarówno jedni i drudzy mogli być w jednej grupie, natomiast od 2023 roku ma się to zmienić i studenci niestacjonarni będą w osobnych grupach razem. Studiując niestacjonarne będziesz traktowany tak samo jak student stacjonarny i vice versa.
11.Legitymacje
Legitymacje odbiera się w pierwszym tygodniu studiów w dziekanacie i robi się to osobiście, natomiast jeśli będziesz chcieć przedłużyć jej ważność, to starosta grupy zbierze je wszystkie i przekaże do pań z dziekanatu. Koszt wyrobienia tego dokumentu wynosi około 22 zł. Jedną z najbardziej pożądanych korzyści posiadania tej legitymacji jest możliwość uzyskania ulg studenckich, które funkcjonują między innymi w komunikacji publicznej.
12.Stypendium naukowe na 1. roku
PUM premiuje prymusów. Dobre stopnie w liceum, osiagnięcia na olimpiadach naukowych czy wysoki wynik maturalny daje Ci możliwość starania się o stypendium rektora. Kryteriów jest wiele, więc jeśli temat bardziej Cię zainteresował, zapraszamy do odwiedzenia strony PUMu, gdzie opisane są wszystkie szczegóły i dostępne są wnioski do pobrania. O stypendium możesz ubiegać się na początku października.
13.Akademik.
PUM oferuje Ci możliwość zamieszkania w jednym z trzech Domów Studenta, “DS 3”, “ DS 4” i “DS 5”. Wszystkie one znajdują się przy ulicy Dunikowskiego, zaraz za biblioteką, którą opisywaliśmy powyżej. Jeśli interesuje Cię jak zdobyć miejsce w akademiku, odwiedź stronę na której przedstawione są szczegółowe informacje na ten temat.
14.Plan zajęć
Plan, a konkretnie harmonogram zajęć na pierwszy rok znajdziesz na stronie internetowej PUMu. Udostępniany jest zazwyczaj chwilę przed rozpoczęciem studiów i co ważne, często lubi się zmieniać jeszcze w pierwszych miesiącach po rozpoczęciu nauki, dlatego warto odwiedzać stronę regularnie. Aktualne informacje znajdziesz na stronie “old.pum”, natomiast cały czas informatycy tworzą nową stronę “pum”, jednak póki co, wszystko znajduje się na na tej pierwszej.
Autorstwa Kapitel – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=122959448
15.Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
To kolejny z mitów, które chcemy obalić. Oczywiście, sam przeskok jeśli chodzi o naukę względem liceum jest kolosalny, niemniej systematyczność i znalezienie sobie idealnego sposobu na chłonięcie wiedzy jest kluczem do sukcesu. Nie rezygnuj ze swoich pasji, hobby i spędzaj wolne chwile odpoczywając lub imprezując ze znajomymi, żeby się nie wypalić. Oczywiście w okresie sesyjnym warto przysiąść do nauki, ale na PUMie specyficzne jest też to, że obowiązuje tak zwana “sesja ciągła”, to znaczy, że z części przedmiotów studenci piszą zaliczenia od razu po skończeniu kursu, a nie na koniec semestru.
16.Wyprawka na 1 rok
Dostałeś się na pierwszy rok i zastanawiasz się w co się wyposażyć? Aby nie popełnić gafy, musisz posiadać fartuch i czepek anatomiczny (najlepiej wybierać białe czepki, ponieważ posiadając wyróżniające się nakrycie głowy, możesz wpaść w oko asystentowi, przez co możesz być częściej pytany), jednorazowe rękawiczki, pęsetę anatomiczną (niektórzy asystenci jej wymagają), fartuch laboratoryjny z długim rękawem, obuwie zmienne i opcjonalnie scrubs, który jeśli nie podczas zajęć, to na pewno przyda się na praktykach wakacyjnych.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: