Niniejszy poradnik dedykujemy studentom pierwszego roku kierunku lekarskiego
na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Zawrzemy tutaj odpowiedzi na wszystkie pytania, które chcielibyście zadać, a nie macie kogo się poradzić. Przedmioty na studiach ze szczegółowym opisem, zalecana literatura, adresy katedr i zajęć, to tylko niektóre informacje, o których przeczytacie. Zapraszamy do lektury.
Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
By Daniel
Gdański Uniwersytet Medyczny – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
ToggleWstęp
FAQ
1.Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Immatrykulacja odbywa się online, a to nic innego jak oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego. Poza przemowami władz uczelni, studenci składają przysięgę, stąd Wasza obecność jest obowiązkowa. Zaprzysiężenie jest jeszcze we wrześniu, a adepci medycyny zostają poproszeni o włączenie mikrofonu i powtarzanie słów przysięgi. Przed początkiem studiów ma miejsce spotkanie online z opiekunem roku, gdzie można dowiedzieć się co nieco na temat każdej z katedr, o tematach czy miejscach zajęć. W związku z przyjęciem w poczet uczelni, należy odbyć szkolenie BHP. To nic innego jak udostępnione przez asystentów prezentacje do przejrzenia, po zapoznaniu się z nimi do zaliczenia jest krótki test z wiedzy zawartej w przekazanych materiałach. Jeśli odbyłeś szkolenie na innej uczelni, prawdopodobnie będziesz mógł je przepisać, jednak należy dogadać to z prowadzącym. Niemniej kurs jest na tyle krótki i niewymagający, że prawdopodobniej krócej zajmuje rozwiązanie testu, niż załatwianie formalności związane z przepisaniem szkolenia.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska na pierwszym roku liczy 24 osoby z podziałem na sekcję A i B. Przydział do grup i sekcji, następuje zgodnie z poziomem znajomości języka angielskiego i to właśnie główne kryterium. Inna sprawa to kwestia studentów stacjonarnych i niestacjonarnych. Zgodnie z polskim prawem nie mogą oni być zamieszani w sekcjach, stąd jedni i drudzy tworzą osobne grupy dziekańskie.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy wybierany jest na początku października, a jego wybór następuje poprzez głosowanie na konwersacji grupowej w aplikacji Messenger. Każda osoba może zgłosić swoją kandydaturę. W grupie dziekańskiej obecnych jest dwóch starostów, po jednym na sekcję. Pełnią oni funkcję łącznika między kierownikami katedr i starostom roku, a także zajmują się oni rozwiązywaniem wewnętrznych sporów w grupie, czy przekładaniem terminów zajęć czy zaliczeń dla swojej sekcji.
4. Kim jest starosta roku?
Wybór starosty roku jest już bardziej skomplikowany. Na spotkaniu online pomiędzy starostami sekcji i Panią Prodziekan, spisywane są kandydatury i to właśnie wyznaczeni przedstawiciele grup, decydują o wyborze reprezentanta roku. Do jego zadań należy między innymi kontakt z władzami uczelni oraz ustalanie terminów egzaminów i zaliczeń końcowych z prowadzącymi.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Medycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajduje się w budynku Atheneum Gedanense Novum (AGN) na al. Zwycięstwa 41/42 na 2 piętrze w pokoju nr 301. Za obsługę studentów pierwszego roku odpowiada Pani Agata Iwuć. W dziekanacie załatwisz wszystkie formalności związane z przebiegiem studiów. To tutaj między innymi starości zanoszą legitymacje do podbicia, odbiera się potrzebne wnioski lub identyfikator, którym student ma obowiązek posługiwać się na zajęciach. Jednak większość rzeczy można załatwić drogą online.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Do dyspozycji studenta, jako jedna z wielu platform wirtualnych jest “edziekanat” . Najprościej mówiąc, to odpowiednik elektronicznego dziennika takiego jak
w liceum. Znajdziesz tutaj między innymi bieżące oceny, zobaczysz czy zdałeś egzamin i sprawdzisz średnią za rok akademicki, czy otrzymasz korespondencję
od władz uczelni.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Jest taka możliwość, jednak obowiązuje ona na zasadach wymiany 1:1. W związku z tym, jeśli chcesz być z kolegą w grupie, to musisz znaleźć na swoje miejsce zmiennika. Same formalności już potem załatwia się w dziekanacie. Na drugim roku studenci mogą tworzyć swoje grupy, oczywiście muszą one liczyć odpowiednią ilość osób i wciąż obowiązuje zasada, że studenci stacjonarni i niestacjonarni nie mogą być w jednej grupie.
8. Biblioteka
GUMED udostępnia studentom bardzo nowoczesną bibliotekę, można powiedzieć wyjętą wprost z amerykańskich filmów. Niewątpliwym plusem jest jej lokalizacja przy ul. Dębinki 1, czyli bardzo blisko Collegium Biomedicum (CBM), gdzie odbywa się większość zajęć na 1. roku. Wszyscy mogą skorzystać z szafek na kod, który ustala się przed każdym jej użyciem. Do dyspozycji studentów oddano dwie czytelnie. Co ciekawe, poza ogromnym zasobem książek, które możemy wypożyczyć przychodząc na kilka godzin do biblioteki, można też wziąć modele anatomiczne, głównie czaszki i kończyn, przez co nauka anatomii staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. Oczywiście to właśnie tam, wypożyczymy i zwrócimy książkę na dłużej, w sytuacji, gdy chcielibyśmy ją zabrać do domu i bardziej pochylić się nad lekturą. Więcej informacji odnośnie samej biblioteki znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej, do której odwiedzenia Was zapraszamy.
Autorstwa Artur Andrzej – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27444110
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Znakomita większość zajęć odbywa się w Collegium Biomedicum na ul. Dębinki 1, a kilka przedmiotów jak historia czy socjologia medycyny prowadzona jest w AGN.
Warsztaty z psychologii mogą odbywać się na ul. Tuwima 15. Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych posiada swój budynek na ul. Dębinki 1b, jednak i w tym przypadku w zależności od asystenta ćwiczenia przeprowadzane są tam, w AGN lub w Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI) na terenie Szpitala Uniwersyteckiego.
Mimo kilku wymienionych miejsc odległości między nimi nie są duże, a sam dystans pokonany piechotą między budynkami zajmie nam około 10 minut.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Poza faktem, że studenci niestacjonarni muszą płacić za każdy rok akademicki,
to nie mogą liczyć z tego tytułu na ulgi i korzyści. Każdy jest równy i pisze te same zaliczenia i egzaminy. Warto zaznaczyć to co pisaliśmy wcześniej, a mianowicie studiujący stacjonarnie i niestacjonarnie nie mogą być wymieszani w jednej grupie.
11. Legitymacje
Dzień przekazania legitymacji przypada na początku października i wtedy to wszyscy studenci proszeni są o jej odbiór w wyżej wspomnianym już budynku AGN na alei Zwycięstwa 41/42. Poza standardowymi zniżkami i ulgami przysługującymi z posiadania statusu studenta, na legitymację możemy “nabić” bilet semestralny na komunikację miejską, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Koszt wyrobienia tego dokumentu wynosi 22 zł, a opłatę należy uiścić do 30 września.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Za wybitne osiągnięcia naukowe, jak tytuł laureata bądź finalisty olimpiady określonej w konkretnej ustawie, czy zdobyte medale związane ze współzawodnictwem sportowym w imprezie o randze Mistrzostw Polski, studentom przysługuje możliwość pobierania stypendium rektora. Więcej szczegółów i dokumenty potrzebne do złożenia takie wniosku, znajdują się na stronie Działu ds. Świadczeń Socjalnych i Stypendialnych, do której link znajduje się tutaj.
13. Akademik.
Gdański Uniwersytet Medyczny dysponuje 4 akademikami. DS nr 1 przy ul. Dębowej 9, DS nr 2 przy ul. Dębowej 11, DS nr 3 przy ul. Dębowej 13 oraz DS nr 4 przy ul. Dębowej 5. Wszystkie te budynki tworzą osiedle studenckie, zlokalizowane blisko Kampusu Uczelni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samych akademikach, sposobie składania wniosków, czy wymaganych opłatach, to odwiedź podaną przez nas oficjalną stronę.
14. Plan zajęć
Plan zajęć udostępniany jest zazwyczaj na kilka dni przed oficjalnym rozpoczęciem roku akademickiego i możemy go znaleźć na platformie extranet, więcej na jej temat opowiemy za chwilę, ponieważ to prawdziwa skarbnica wiedzy.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
To, jak minie Ci pierwszy rok, przede wszystkim zależy od organizacji pracy. Dzieląc materiał i ucząc się systematycznie, znajdziemy dużo wolnego czasu
na życie towarzyskie, imprezy studenckie czy rozwijanie swoich zainteresowań bądź hobby. Oczywiście nie oszukujmy się, w okresie sesyjnym pracy jest sporo, jednak poza sesją, można odpowiednio zagospodarować czas, aby rozrywki nie były rzadkością. Niejednokrotnie studenci po zajęciach wychodzą, czy to do centrum, czy bezpośrednio posiedzieć na plażę. Nie samym lekarskim człowiek żyje, warto o tym pamiętać.
Autorstwa Artur Andrzej – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29353442
16. Wyprawka na 1 rok
Na anatomię będziemy potrzebować fartuch z długim rękawem(obojętne czy prosektoryjny czy laboratoryjny, katedra nie stawia takich wymagań), czepek, który może być we wzory lub niekoniecznie białym, pęseta, koniecznie anatomiczna czyli płasko zakończona i paczka rękawiczek jednorazowych. Na inne przedmioty potrzebować będziemy obuwie zmienne i fartuch laboratoryjny, więc najlepiej wyposażyć się w dwa.
Wyszukaj
Kategorie
- Dodatek (4)
- Farmacja (2)
- Filmy i Live'y (11)
- Inne (34)
- Inne kierunki (30)
- Księgarnia (10)
- LDEK (1)
- LEK (6)
- Lekarski (36)
- Licealista (61)
- Medycyna (11)
- Pielęgniarstwo (1)
- Progi (6)
- Ratownictwo (1)
- Rekrutacja (25)
- Rekrutacja 2024/2025 (26)
- Staż (1)
- Stomatologia (2)
- Student (53)
Dostęp do dalszej części artykułu,
tylko dla zalogowanych użytkowników
Jeśli chcesz kontynuować czytanie przewodnika, zaloguj się
na swój profil, a jeśli jeszcze nie posiadasz konta, to utwórz je teraz!
Rejestracja jest całkowicie darmowa, a po utworzeniu konta uzyskasz dostęp do dodatkowych treści!
Dołącz do naszej społeczności!
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
- Poznaj opinie i porady innych studentów!
- Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami!
- Stań się członkiem rosnącej rodziny młodych medyków!
2 odpowiedzi
Zostaw komentarz! ANALUJ
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
Martyna
2023-07-03
Poza FAQ i wstępem nie pokazują się inne rzeczy:(
Daniel
2023-07-07
Dziękujemy za informację, to niestety zewnętrzny problem witryny, ale pracujemy nad jego rozwiązaniem.