1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki w Krakowie oficjalnie rozpoczyna się 1 października, jednak w roku 2022/23 wypadł on w sobotę, dlatego pierwsze zajęcia rozpoczęły się dopiero następnego dnia roboczego, czyli 3 października. Ponadto, zazwyczaj dzień przed rozpoczęciem roku akademickiego, w aulach Centrum Dydaktyczno-Kongresowego, odbywa się oficjalne, uroczyste przyjęcie studentów w poczet uczelni. Centrum Dydaktyczno-Kongresowe to wielka jednostka, w której odbywa się część zajęć, większość egzaminów, konferencje i wykłady na ul. Łazarza 16. Obecność na tym wydarzeniu nie jest obowiązkowa, ale jest ono pierwszą taką możliwością do wdrożenia się w funkcjonowanie uczelni, zapoznanie się z jej władzami oraz po prostu do miłego rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Od razu po zakończeniu inauguracji mamy możliwość wzięcia udziału w organizowanym dla nas przez starsze roczniki tzw. Junior Day, podczas którego starsi koledzy opowiadają nam już zupełnie po koleżeńsku o działalności uczelni oczami studenta, o przedsięwzięciach IFMSA-Poland Oddziału Kraków czy chociażby o kołach naukowych.
Z rozpoczęciem nauki na kierunku lekarskim wiąże się również obowiązek odbycia różnych szkoleń. Jednym z nich jest szkolenie BHK (BHP), które polega na kliknięciu we wcześniej otrzymany przez nas link, przekierowujący nas do kursu, w którym znajduje się prezentacja z bardzo dużą liczbą slajdów, zawierających różne najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny kształcenia. Formę zaliczenia tego szkolenia stanowi odtworzenie tej prezentacji i przyswojenie sobie informacji w niej zawartych. Każdy slajd musimy oglądać co najmniej przez 40 sekund, dlatego jest to dosyć czasochłonne.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Jest ona odpowiednikiem szkolnej klasy. Grupa dziekańska na pierwszym roku liczy zazwyczaj około 15 osób, natomiast w kolejnych latach ta liczba może zwiększyć się nawet do 18. Później jesteśmy także dzieleni na mniejsze sekcje, tj. sekcję A oraz sekcję B według kolejności alfabetycznej, w których to odbywamy ćwiczenia czy laboratoria z biochemii, a czasami także zajęcia w prosektoriach oraz podczas różnych innych mniejszych ćwiczeń.
UJ ma dość specyficzny system rejestracji do grup, dlatego, że nie odbywa się ona według kolejności alfabetycznej, a funkcjonuje tzw. rejestracja do grup przeprowadzana za pośrednictwem platformy USOS. Dziekanat zazwyczaj w pierwszych tygodniach września wrzuca na tej stronie harmonogram grup, będący zarazem planem zajęć. Widzimy na nim godziny, w których odbywać będą się zajęcia dla każdej z grup, dzięki czemu możemy zdecydować, która grupa najbardziej nam odpowiada. Rejestrujemy się wówczas do interesującej nas grupy, na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, więc musimy liczyć się z tym, że w danej grupie może nie starczyć dla nas miejsc. Dobrze jest ustalić sobie wcześniej ,,hierarchię’’ grup, aby w razie braku miejsc do naszego pierwszego wyboru szybko zarejestrować się do innej grupy, która odpowiada nam planem zajęć.
3. Kim jest starosta grupy?
Starostę grupy możemy śmiało porównać do przewodniczącego klasy, choć jego rola jest zdecydowanie bardziej złożona. To właśnie z tą osobą kontaktują się wszyscy prowadzący, celem ustalania wszelkich kwestii organizacyjnych dotyczących zaliczeń, bądź terminów ich przeprowadzania dla jego grupy. Reprezentuje on też jej stanowisko oraz zdanie, mając decydujący głos w ważnych sprawach. Wybierany jest poprzez głosowanie przeprowadzane wśród członków danej grupy.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku pełni już o wiele bardziej odpowiedzialną funkcję, ponieważ jest on przedstawicielem całego roku. Kontaktuje się on już z wyższymi rangą władzami uczelni, takimi jak dziekan czy prodziekan. Odpowiedzialny jest on też za ustalenie terminów egzaminów z wszystkimi katedrami oraz przebieg całej sesji. Wybory odbywają się demokratycznie, w sposób anonimowy, za pośrednictwem platformy USOS.
5. Gdzie jest dziekanat i co w nim załatwię?
Dziekanat Collegium Medicum UJ znajduje się w budynku przy ulicy Św. Anny 12. Odnalezienie jego lokalizacji może wydawać się na początku problematyczne, więc postaramy się je Wam trochę ułatwić.
Budynek dziekanatu znajduje się wprost naprzeciwko ogromnego Kościoła p.w. św. Anny. Przekraczając masywne drzwi wejściowe dziekanatu, znajdziemy się w ciemnym korytarzu, który zaprowadzi nas do przepięknego, charakterystycznego dziedzińca. Po jego prawej stronie znajduje się właśnie dziekanat Wydziału Lekarskiego. Wchodząc tam, po przejściu kilku metrów prosto odnajdziemy drzwi, na których widniał będzie napis “Kierunek lekarski” wraz z odpowiednim rokiem studiów. Dla pierwszego roku, będzie to pokój numer 8. Należy pamiętać jednak o tym, iż godziny przyjęć studentów są ograniczone i trwają od godziny 10 do 14, jedynie w poniedziałki, wtorki, środy oraz piątki. Czwartek jest dniem, w którym studenci nie są przyjmowani. Natomiast telefonicznie możemy kontaktować się z dziekanatem w godzinach jego pracy, a mianowicie od 7:30 do 15:30.
I i II rok mają przydzielonego wspólnego opiekuna do spraw studenckich, którym jest Pani mgr Alicja Wawrzusiak.
W dziekanacie możemy załatwić wszelkie sprawy dotyczące naszego przebiegu studiów. Będziemy dostarczać tam wszelkie wnioski, podania na przykład o przepisywanie ocen, stypendia, a także dokonywać wszystkiego, co jest formalne i dotyczy nas personalnie.