Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach, ŚUM – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Nasz poradnik powstał z myślą o “pierwszakach”, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o swojej uczelni. Zebraliśmy dla Was w jednym miejscu wszystko to, co potrzebne do dobrego startu na ŚUMie, a mianowicie informacje odnośnie przedmiotów i ich przebiegu, niezbędne linki do uczelnianych stron, porady dotyczące tego, jak nie zwariować na pierwszym roku oraz o wiele więcej, ale tego dowiecie się, czytając ten poradnik. Mamy nadzieję, że osoby niezdecydowane do studiowania na tej uczelni odpowiednio do tego zachęcimy i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki rozpoczyna się 1 października, a oficjalne rozpoczęcie to tak zwana immatrykulacja, czyli przyjęcie studentów w poczet uczelni. Zaproszenie na tą uroczystość dostają wybrani studenci pierwszego roku, a co za tym idzie obecność nie jest obowiązkowa.
Z rozpoczęciem roku akademickiego wiążą się liczne szkolenia i kursy, które należy odbyć lub do których student ma dostęp. Pierwsze z nich, czyli podstawowe szkolenie biblioteczne odbywa się się online, a obecność na nim nie jest obowiązkowa. Jeśli ktoś planuje być stałym bywalcem biblioteki, to warto rozważyć udział w takim kursie, ponieważ dowiemy się dzięki niemu jak wypożyczać książki, zwracać je, czy korzystać ze wszelkich dobrodziejstw, które udostępnia nam biblioteka.
Drugie szkolenie z cyklu obowiązkowych, to BHP. Jak ono wygląda i na czym polega? Na platformie “sum stream” udostępnione zostaną Ci prezentacje i materiały przygotowane przez prowadzącego, a po zapoznaniu się z nimi czeka na Ciebie quiz, którego rozwiązanie z pozytywnym wynikiem umożliwia zaliczenie szkolenia, przez co można uznać je za odbyte.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska to odpowiednik licealnej klasy. Liczy odpowiednio od 20 do 25 studentów w zależności od tego, jak liczny jest rok. Grupa dzieli się na dwie sekcje ćwiczeniowe “A” i “B”, to właśnie w tych grupach odbywa się większość zajęć. Jak układane są grupy? Składowych jest kilka, ale podstawowe to kolejność zgłoszeń
i prośby o umieszczenie danego studenta w konkretnej grupie, o czym powiemy Wam więcej za chwilę.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy to taki reprezentant, który jest łącznikiem pomiędzy swoją sekcją, a starostą roku, prowadzącymi i asystentami. Do jego obowiązków należy między innymi kontakt z wykładowcami odnośnie odbywających się zajęć, czy odpowiadanie przed władzami uczelni w imieniu swojej grupy. Funkcja ta wybierana jest przez głosowanie na początku roku akademickiego, zwyczajowo na nowopowstałej grupie na Messengerze, gdy już będziecie wiedzieć kto znalazł się w waszej sekcji. Idealny starosta powinien zawsze służyć pomocą w załatwianiu Twoich problemów, to taka “dobra mama”.
4. Kim jest starosta roku?
Starostów grup jest kilku, natomiast “szef” może być tylko jeden, to właśnie starosta roku. W przypadku tych pierwszych, którzy odpowiadają w imieniu pewnej garstki osób, tak starosta roku kontaktuje się z władzami uczelni i reprezentuje swoją osobą wszystkich studentów danego roku i ich intencje. Do jego obowiązków należy między innymi ustalanie terminów egzaminów z wykładowcami, a także bezpośredni kontakt z dziekanem wydziału. Osobę do pełnienia tej funkcji wybiera się tak samo jak w przypadku starosty grupy.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat WNMK znajduje się w głównym budynku wydziału, na ulicy Medyków 18, 40-752 Katowice. Pokój obsługi petentów znajduje się na parterze, natomiast studentów pierwszego roku na pierwszym piętrze. Co będziecie mogli tam załatwić? Tak naprawdę wszystkie formalności związane z przebiegiem studiów. Od składania papierów do komisji rekrutacyjnej, przez odbiór legitymacji, po zanoszenie potwierdzeń praktyk studenckich i resztę spraw, związanych z Waszą obecnością na uczelni.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
ŚUM posiada wiele platform wirtualnych, a podstawową jest wirtualny dziekanat. Możecie tam sprawdzić swoje aktualne oceny, zaliczone przedmioty, średnią za studia i dany rok, czy wnioski stypendialne, które właśnie składa się tez poprzez tę platformę.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Wracamy do tematu grup. Jeśli chodzi o WNMK to dziekanat w tej kwestii jest bardzo przychylny. Jeśli złożycie prośbę o umieszczenie Was w grupie z koleżanką lub kolegą oraz zrobicie to jak najwcześniej, tzn. najlepiej na początku września, to możecie być pewni, że będziecie razem.
Autorstwa Gabriel Wilk – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=119974047
8. Biblioteka
Na Wydziale Nauk Medycznych w Katowicach znajduje się oddział biblioteki ŚUM. Poza standardowym wypożyczeniem książek, czy ich zwrotem, biblioteka oferuje nam dostęp do pokojów cichej nauki. Aby dostać się do takiego pomieszczenia, musisz odpowiednio wcześniej zapisać się na listę, a następnie u przemiłych pań bibliotekarek odbierasz kluczyk do pokoju, gdzie nikt nie przeszkodzi Ci w chłonięciu wiedzy. Dodatkowo jest też tam czytelnia ogólnodostępna, gdzie możesz wypożyczyć książkę na kilka godzin, usiąść samemu czy ze znajomymi i wspólnymi siłami rozpracowywać tajniki medycyny. To świetna opcja do nauki anatomii lub innych przedmiotów w grupie, gdzie czasem takie rozwiązanie jest bardziej efektywne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania biblioteki, odsyłamy Cię do oficjalnej strony internetowej.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Studia na WNMK oferują ten komfort, że znakomita większość zajęć na pierwszym roku odbywa się w głównym budynku na ul. Medyków 18 z małymi wyjątkami. Zajęcia z pierwszej pomocy prowadzone są w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, które znajduje się obok wydziału, dodatkowo na jednych zajęciach z tego przedmiotu musimy liczyć się z podróżą do centrum Katowic, na ul. Francuską 20. Natomiast ćwiczenia z radiologii mają miejsce w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im prof. Gibińskiego na ul. Medyków 14, czyli naprzeciwko uczelni.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Poza tym, że studenci niestacjonarni muszą płacić za każdy semestr studiów, poziom nauczania nie odstaje względem studentów stacjonarnych. Jedni i drudzy piszą te same zaliczenia i egzaminy w tych samych terminach, mają tych samych asystentów i zajęcia w te same dni. Nie można mówić tutaj o faworyzacji, każdy ma równe szanse. Jedyną różnicą jest fakt, że zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym, studenci stacjonarni i niestacjonarni mają swoje osobne grupy dziekańskie, jednak jak opisaliśmy to wyżej, nie ma to wpływu na poziom kształcenia.
11. Legitymacje
Legitymacje odbierane są przez starostów grup w ciągu pierwszych dwóch tygodni od rozpoczęcia roku akademickiego. Posiadanie tego dokumentu wiąże się z licznymi benefitami i ulgami, np. na tańsze przejazdy komunikacją miejską, pociągami, czy wejściami do ośrodków kultury. Dodatkowo warto odnotować, że posiadacz legitymacji uprawniony do wstępu na teren uczelni, ponieważ ochrona obiektu weryfikuje tożsamość każdej osoby próbującej wejść na wydział, celem zapewnienia bezpieczeństwa studentom.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Jeśli posiadasz osiągnięcia naukowe z czasów licealnych, bardzo dobre wyniki maturalne, czy tytuły laureata olimpiady, to ŚUM chętnie gratyfikuje takie osoby. Będąc na 1. roku studiów możesz starać się o stypendium naukowe rektora, jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, to zapoznaj się proszę z podanym przez nas linkiem. Odsyłamy Cię na stronę uczelni, gdzie opisane są wszystkie typy możliwych stypendiów do uzyskania wraz z warunkami ich otrzymywania oraz wymaganymi dokumentami do złożenia.
13. Akademik.
Jeśli chciałbyś poczuć klimat prawdziwego studenckiego życia, możesz mieszkać w akademikach oferowanych przez uczelnię. Aktualnie koło Wydziału Nauk Medycznych W Katowicach zlokalizowane są 3 Domy Studenta. “DS1”, “DS2” oraz “DS3” który przeznaczony jest dla studentów anglojęzycznych. Niewątpliwym plusem akademików jest bliska lokalizacja uczelni, to dosłownie 2 minuty pieszo do budynku WNMK oraz ich niski koszt wynajmu. Szczegółowe informacje na ich temat oraz wymaganą dokumentację dla ubiegających się o nie osób znajdziesz na podanej stronie internetowej.
14. Plan zajęć
Plan zajęć dla każdego roku udostępniany jest wyłącznie na podanej stronie internetowej na około dwa tygodnie przed oficjalnym rozpoczęciem roku akademickiego. Radzimy śledzić stronę często, harmonogramy zajęć podawane są w formie excelowskiej tabeli i szczególnie na początku lubią ulegać zmianą i przetasowaniom.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Według naszych doświadczeń najważniejsze jest systematyczne planowanie nauki na pierwszym roku. Oczywiście opowieści, jak to na lekarskim jest źle i każdemu brakuje czasu na życie studenckie to mit. Rozwijanie pasji, hobby, czy nawet wyjścia ze znajomymi i imprezy są wskazane i każda osoba umiejąca ustalić odpowiedni plan działania będzie mogła zarówno mieć dobre oceny, zaliczać egzaminy jak i dobrze się bawić, żeby stworzyć w tym okresie piękne studenckie wspomnienia. Wiadome jest również to, że w okresie sesyjnym należy bardziej skupić się na nauce do wszelkich zaliczeń.
Autorstwa Aiwlys – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35799270
16. Wyprawka na 1 rok
Absolutne must have na pierwszy rok to fartuch prosektoryjny, czyli taki wiązany z tyłu, czepek anatomiczny, obuwie zmienne, identyfikator, fartuch laboratoryjny oraz zeszyt w gładką linię, paczka kredek do rysowania i maseczki ochronne.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: