Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
Warszawski Uniwersytet Medyczny
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Autorstwa Panek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35233654
Opis uczelni
Warszawski Uniwersytet Medyczny to jedna z największych i najbardziej nowoczesnych uczelni medycznych z historią, która sięga 1809 roku.
Ponad dwustuletnia historia, najlepsze tradycje uniwersyteckie, nowoczesne technologie i dynamiczny rozwój, to komponenty, które powodują, że Warszawski Uniwersytet Medyczny jest liderem jeśli chodzi o rankingi uczelniane.
Bazę naukowo-dydaktyczną warszawskiej Uczelni stanowią największe szpitale kliniczne, a także konsekwentny rozwój infrastruktury, o czym świadczą otwarte w ostatnich latach obiekty takie jak Szpital Pediatryczny, Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne, a także Uniwersyteckie Centrum Stomatologii.
Warszawski Uniwersytet Medyczny jest również świetnym ośrodkiem naukowym, który specjalizuje się nie tylko w badaniach klinicznych, ale również w medycynie teoretycznej. O potencjale uczelni świadczy rosnąca ilość publikacji, a także wdrożonych innowacyjnych działań.
Uczelnię wyróżnia również bogata oferta edukacyjna, z uwzględnieniem zapotrzebowania na rynku pracy, kadra doświadczonych specjalistów, prężnie rozwijająca się działalność badawcza, kształcenie międzynarodowe w ramach programu ERASMUS+, oferta edukacji podyplomowej czy kursy specjalistyczne, a także świetnie prosperujące Biuro Karier, najnowocześniejsza infrastruktura i wyposażenie kampusów.
Aktualnie około 1900 nauczycieli akademickich dba o dobre przygotowanie do zawodu ponad 10 tysięcy adeptów medycyny.
Historia uczelni
Początki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sięgają roku 1809, kiedy to z inicjatywy lekarzy A. Wollfa, H. Dziarkowskiego, J. Czekierskiego, F. Brandta, a także J. Celińskiego powstała Warszawska Szkoła Lekarska.
W 1816r. Szkoła Lekarska zostałą włączona do Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie działała aż do 1831r, kiedy po upadku powstania listopadowego, nakazano likwidację wszystkich szkół wyższych.
Stan medycyny na terenach polskich ziem, a także sytuacja epidemiologiczna spowodowały, że zaborcy zdecydowali się powołać w 1857r. Akademię Medyko-Chirurgiczną, a następnie w 1862r. przyłączono ją do Szkoły Głównej Warszawskiej. Pod wpływem rusyfikacji, w 1869r. powstał Cesarski Uniwersytet Warszawski, w którym wykładano w języku rosyjskim, a polskich nauczycieli akademickich zastąpiono rosyjskimi.
Dopiero po wybuchu pierwszej wojny światowej, możliwy był powrót do tradycji, a jednym z głównych organizatorów nowego porządku na powstałym Uniwersytecie Warszawskim był Józef Polikarp Brudziński, pierwszy rektor UW.
Pierwszy w Polsce, Wydział Farmaceutyczny powstał w 1926r. Natomiast początki kierunku lekarsko-stomatologicznego sięgają 1920r., kiedy to powołano Instytut Dentystyczny, który dopiero w 1949r. został włączony jako Oddział Stomatologiczny Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
W 1950r. połączono Wydział Lekarski, Farmaceutyczny z Akademią Stomatologiczną, tworząc Akademię Lekarską, której rektorem był Franciszek Czubalski. Tego samego roku, uczelnia zmieniła nazwę na Akademię Medyczną.
W 2008r. Akademia Medyczna została nazwana Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Od tego roku, na uczelni powstało między innymi Centrum Biblioteczno-Informacyjne, Centrum Badań Przedklinicznych, Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne, Szpital Pediatryczny oraz Uniwersyteckie Centrum Stomatologii.
Lokalizacja rektoratu
ul. Żwirki i Wigury 61,
02-091 Warszawa
Strona internetowa uczelni
https://www.wum.edu.pl
Kształcenie
Uczelnia kształci studentów na Wydziale Lekarskim, Lekarsko-stomatologicznym, Farmaceutycznym, Nauk o Zdrowiu oraz na Wydziale Medycznym, gdzie do dyspozycji kandydatów przygotowano aż 16 kierunków studiów w języku polskim, 3 w języku angielskim, a także 15 kierunków studiów podyplomowych.
Wydział Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Wydział Lekarsko-stomatologiczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Wydział Farmaceutyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Wydział Medyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Władze uczelni
Poniżej prezentujemy Władze Rektorskie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Rektor:
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong
Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia:
prof. dr hab. n. med. Marek Kuch
Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii:
dr hab. n. med. Piotr Pruszczyk
Prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji:
dr n. med. Wojciech Lisik
Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych:
prof. dr hab. n. med. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska
Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju:
prof. dr hab. n. med. Paweł Włodarski
Galeria zdjęć
Zobacz także galerię zdjęć Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Podziel się opinią o uczelni
NaMedycyne.pl to portal tworzony przez studentów dla studentów. Twoja opinia jest dla nas najważniejsza! Podziel się swoimi przemyśleniami i odczuciami na temat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: