Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Urlop dziekański na studiach- jak to ogarnąć?
Na dobry początek...
Urlop wszystkim kojarzy się z wakacjami, szumem morza, pięknymi górskimi widokami, grzejącym słońcem…
Poniżej przeczytacie jednak o innym urlopie, na pewno kojarzonym przez wszystkich studentów.
Czym jest urlop dziekański?
Potocznie nazywany dziekanką, to przerwa w studiowaniu na czas semestru lub całego roku akademickiego. Najczęściej wybierana przez studentów w celach zdrowotnych, rodzinnych lub finansowych. Do podjęcia urlopu dziekańskiego będziemy potrzebowali konkretnego uzasadnienia, ponieważ naszą chęć jego realizacji będziemy musieli zawrzeć we wniosku, składanym w dziekanacie,
Pamiętaj!
Urlop dziekański jest prawem każdej osoby ze statusem studenta!
Nie ma konkretnej definicji, które sytuacje są “wystarczające”, by otrzymać urlop dziekański, więc zawsze warto kontaktować się indywidualnie!.
Kto może otrzymać urlop dziekański?
O urlop dziekański można się ubiegać w każdym momencie trwania studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.
To rodzaj studiów decyduje głównie o ilości możliwych urlopów dziekańskich. Szczegóły zawsze znajdziemy w regulaminie uczelni, ale zazwyczaj studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie pozwalają na jeden urlop dziekański w trakcie ich trwania studiów, a jednolite studia magisterskie na przyznanie urlopu dwa razy.
Zwróćmy jednak uwagę, że urlop dziekański nie przysługuje studentom pierwszego roku, z uwagi na konieczność zaliczenia przedmiotów z poprzedniego roku akademickiego lub semestru w celu otrzymania dziekanki. W sytuacji potrzeby urlopu, student pierwszego roku musi podjąć naukę ponownie od następnego roku akademickiego.
Wszystkie regulacje związane z urlopem dziekańskim zależą od konkretnej uczelni i warto się z nimi zaznajomić.
W sytuacjach trudnych i zdrowotnych, zawsze warto kontaktować się indywidualnie z dziekanatem, przedstawić sytuację i zapytać o proponowane rozwiązanie.
Jak otrzymać urlop dziekański?
Zasady przyznawania urlopów mogą się różnić w zależności od uczelni. Student musi zacząć od złożenia wniosku w dziekanacie. Zawiera on między innymi uzasadnienie konieczności otrzymania urlopu dziekańskiego, ale także w zależności od uczelni, oświadczenie zdania wszystkich przedmiotu w roku akademickim poprzedzającym rok urlopu dziekańskiego.
Oprócz złożenia wniosku, student może się spotkać z koniecznością spotkania i rozmowy z dziekanem lub prodziekanem ds. studenckich.
Przed złożeniem wniosku należy koniecznie zapoznać się z warunkami urlopów dziekańskich na danej uczelni. Pojawiają się w nich różne ograniczenia, jak chociażby długość trwania “dziekanki”, czy ilość urlopów do wykorzystania w trakcie studiów.
Pamiętajmy jednak, że wniosek jest zawsze rozpatrywany indywidualnie przez dziekana wydziału i w wyjątkowych sytuacjach odstępstwa od zasad udzielania urlopu dziekańskiego mogą się zdarzać.
Czy "dziekanka" jest płatna?
Urlop dziekański jest prawem studenta i opłata za jego odbywanie nie powinna być pobierana przez uczelnie.
Wszystkie informacje dotyczące ewentualnej płatności znajdziemy w regulaminie uczelni. Szczególną uwagę powinni zwrócić studenci uczelni niepublicznych.
Co z prawami studenta podczas "dziekanki"?
Student na urlopie dziekańskim zachowuje wszystkie przywileje prawne związane z posiadaniem legitymacji studenckiej. Mowa o wszystkich zniżkach, jak chociażby te na bilety komunikacji miejskiej, ale również o ubezpieczeniach, kredytach studenckich.
Uważajmy jednak na dwa aspekty.
Student, który otrzymuje urlop dziekański może utracić przyznane miejsce w Domu studenta, czyli akademiku.
To samo często tyczy się przyznanych stypendiów.
Z oczywistych przyczyn, urlop dziekański wydłuża całkowity czas trwania studiów o długość jego trwania. Jest to konieczne, by zaliczyć wszystkie wymagane przedmioty na danym kierunku.
Urlop od studiowania by studiować...
Częstym zjawiskiem jest wybieranie urlopu dziekańskiego, by pogodzić jednoczesne studiowanie dwóch kierunków.
Jest to szczególnie przydatne
– gdy połączenie planów zajęć obu kierunków nie jest w żaden sposób możliwe,
– w celu wyjazdu na zagraniczny staż, praktyki i kursy.
Zdarza się, że student nie chce całkowicie rezygnować z jednego kierunku na czas 1 roku akademickiego i poświęcać się w pełni drugiemu kierunkowi. Czasami wystarczy indywidualne dopasowanie harmonogramu zajęć i dostosowanie ich do sytuacji danego studenta. Jest to tak zwana Indywidualna Organizacja Studiów.
Istnieje również urlop dziekański z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów. W praktyce umożliwia to studentowi, po powrocie z urlopu dziekańskiego, zaliczenie przedmiotów realizowanych w trakcie trwania “dziekanki”, ale bez uczęszczania na zajęcia.
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: