

Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!

NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne
By Zofia Koźlicka
Lekarze z fejkowymi dyplomami? Prezydium NRL żąda natychmiastowej reformy!
Brzmi jak scenariusz taniego horroru? Niestety w Polsce wciąż można zostać lekarzem niemal „na piękne oczy”. Ma dyplom z niezweryfikowanej uczelni, nie przeszedł lokalnego stażu ani nie udowodnił, że naprawdę zna nasz język. Brzmi jak scenariusz z kiepskiego thrillera? Niestety, to całkiem realne zjawisko – wprowadzone parę lat temu „uproszczone tryby” zdobywania uprawnień lekarskich mogą je umożliwiać. Teraz Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) stawia sprawę na ostrzu noża: chce bezwzględnego wycofania tych przepisów.
Szybka ścieżka, niska jakość?
Jeszcze w 2020 roku, w samym środku pandemicznej gorączki, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło dwa nowe, przyspieszone sposoby na uzyskanie prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty. Oficjalnie chodziło o „łatanie dziur” w kadrach i zmniejszenie kolejek. Po czterech latach okazuje się jednak, że te kolejki nadal są koszmarnie długie, a pacjenci nie odczuli żadnej istotnej poprawy. Co więcej – jak ostrzega samorząd lekarski – w imię krótkowzrocznych reform wpuszczono do systemu osoby, których dyplomy i umiejętności często pozostają pod znakiem zapytana.
Papier wszystko przyjmie
W Polsce obowiązujące przepisy pozwalają uzyskać prawo do leczenia pacjentów przy minimalnej weryfikacji dyplomu. Nie trzeba zdawać egzaminów sprawdzających wiedzę, niepotrzebne jest potwierdzenie stażu podyplomowego w polskich warunkach, a „test” z polskiego bywa fikcją. Efekt? Lekarze z egzotycznych uczelni, o niejasnym programie kształcenia, trafiają do polskich szpitali. Gdzie w tym wszystkim jakość? Jak mają się czuć pacjenci, którzy powierzają zdrowie osobom niepodlegającym nawet samorządowej kontroli?
Etyka na marginesie
Równie niepokojące jest to, że część lekarzy z „uproszczonej drogi” w ogóle nie musi być członkami samorządu zawodowego. To oznacza, że nie wiążą ich rygory kodeksu etyki lekarskiej, a w razie nadużyć – nie grozi im postępowanie przed sądem lekarskim. Innymi słowy, mogą leczyć bez głębszych konsekwencji dyscyplinarnych. Czy taka wolna amerykanka jest w porządku wobec polskich pacjentów?
Słynna afera z receptą widmo
Dla sceptyków, którzy wciąż uważają, że przepisy są w porządku, wystarczy przytoczyć historię z nagłówków gazet: „lekarz” z wątpliwym dyplomem wystawił receptę na psychotropy nieistniejącej osobie – w dodatku podszywającej się pod przedstawiciela rządu! Gdy sprawę nagłośniono, szybko wyszły na jaw poważne nieścisłości w jego dokumentach. Czy mamy do czynienia z jednostkowym incydentem, czy wierzchołkiem góry lodowej?
Prezydium NRL: „Dość eksperymentów na pacjentach”
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej jest stanowcze: przepisy o uproszczonym dostępie do zawodu lekarza należy natychmiast wycofać. Argumentują, że skoro nawet Unia Europejska wymaga twardych standardów kształcenia, Polska nie powinna iść w przeciwnym kierunku. Tymczasem dyskusje trwają, a pacjenci i lekarze z prawdziwego zdarzenia zastanawiają się, jak jeszcze długo ten niebezpieczny eksperyment będzie trwał.
Czy przejrzymy na oczy?
Jedno jest pewne – sprawa ma ogromny ciężar gatunkowy. Mówimy przecież o życiu i zdrowiu ludzi. Z jednej strony rozumiemy konieczność uzupełniania braków kadrowych, z drugiej – nie sposób nie zauważyć, że tak luźne podejście do weryfikacji medyków jest w Europie ewenementem. Czy w imię ratowania systemu godzimy się na ryzyko, że leczymy się u kogoś, kto nigdy nie udowodnił rzetelnie swoich kompetencji?
Póki co, Prezydium NRL wzywa do natychmiastowej reakcji i zapowiada dalszą walkę o bezpieczeństwo pacjentów. Czy Polska pójdzie za tym głosem rozsądku, czy też nadal będzie kusić się na „łatwe” – i jak widać, wątpliwie skuteczne – rozwiązania? Odpowiedź poznamy pewnie niedługo, ale stawka w tej grze jest naprawdę wysoka.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Dodaj tu swój tekst nagłówka
Tagi: