Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
By Daniel
Kierunek farmaceutyczny – opis kierunku
Opis ogólny
Studia farmaceutyczne należą do studiów związanych z naukami medycznymi i odbywają się na poziomie studiów jednolitych magisterskich.
Program nauczania koncentruje się na tematach związanych bezpośrednio z farmacją, łącząc nauki typowo farmaceutyczne, medyczne, chemiczne, biologiczne, matematyczne a także społeczno-ekonomiczne.
W trakcie studiów student będzie mógł poznać również inne nauki medyczne.
Studia farmaceutyczne trwają 5,5 roku, czyli 11 semestrów, z czego ostatni semestr to obowiązkowa praktyka zawodowa w aptece.
Po ich ukończeniu zyskujemy dyplom magistra farmacji.
Jakie wymagania muszę spełnić?
W zależności od wyboru uczelni do procesu rekrutacyjnego wymagane będą przedmioty maturalne takie jak biologia, chemia, fizyka i matematyka.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie każdej uczelni.
Gdzie mogę studiować farmację?
Aktualnie kierunek farmaceutyczny studiować można łącznie na 14 uczelniach publicznych oraz dwóch niepublicznych. Studia farmaceutyczne prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (studia w trybie niestacjonarnym oferują 2 uczelnie). Warto podkreślić, że nie ma kierunku farmacja prowadzonego zaocznie lub wieczorowo, a także całkowicie online (niektóre uczelnie wprowadziły system hybrydowy – np. zdalne wykłady).
Na specjalnie przygotowanej przez nas mapie możesz sprawdzić, gdzie w Polsce prowadzone są studia farmaceutyczne. Sprawdź mapę!
Co czeka mnie na studiach?
W trakcie trwania studiów studenci mają możliwość zdobycia szerokiej
i interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu farmacji. Dowiedzą się oni, jak wytwarzać, sporządzać lub wykonywać analizę jakościową i ilościową danych specyfików leczniczych, a także jak prowadzić dokumentację medyczną, wiele informacji o działaniu, handlu lub transporcie substancji leczniczych. Dodatkowo każdy student powinien wynieść umiejętność udzielenie poradnictwa pacjentowi w zakresie działania i interakcji produktów medycznych, a także nauczyć się prowadzić badania farmakologiczne lub toksykologiczne. Studenci wiele godzin spędzają na zajęciach praktycznych w laboratoriach, a po 3 i 4 roku również odbywają praktyki wakacyjne w aptekach.
Farmacja to przede wszystkim różne rodzaje chemii, poznawanie budowy, właściwości substancji leczniczych i toksycznych, ich działania na organizm i metabolizmu (w tym substancje pochodzenia roślinnego). Studenci uczą się je otrzymywać, izolować z mieszanin, identyfikować, poznawać metody analizy jakościowej i ilościowej. Absolwent tego kierunku posiada wiedzę pozwalającą doradzać pacjentom w zakresie przyjmowania leku, dawkowania, przechowywania, interakcji z innymi lekami i żywnością oraz działań niepożądanych. Może również przeprowadzać przeglądy lekowe i optymalizować farmakoterapię, sprawować nadzór nad obrotem produktami leczniczymi i suplementami.
Jakie mam perspektywy po ukończeniu studiów?
Każdy absolwent farmacji, kończąc studia zdobywa wiedzę, która umożliwia mu podjęcie pracy w:
– aptece ogólnej czy szpitalnej;
– instytucjach inspekcji farmaceutycznej;
– laboratoriach farmaceutycznych lub fabrykach leków i środków kosmetycznych;
– państwowych i samorządowych ośrodkach medycznych;
– centrach klinicznych i placówkach prowadzących monitorowanie działań niepożądanych, czy terapie z monitorowaniem stężenia leku;
– firmach farmaceutycznych;
-ośrodkach zajmujących się badaniami przedklinicznymi;
– instytutach naukowo-badawczych;
– sektorze kosmetologicznym i żywności;
– kontrolach jakości, czy inspektoratach farmaceutycznych;
– ośrodkach prowadzących poradnictwo z zakresu nauk farmaceutycznych.
W krajach zachodnich prężnie rozwija się sektor farmacji klinicznej i szpitalnej, gdzie absolwenci kierunku farmacja, również mogą szukać zatrudnienia.
Artykuł został sprawdzony pod kątem merytorycznym przez studentkę farmacji, @thegallopingpharmacist.
@thegallopingpharmacist
Studentka 2 roku farmacji na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Pasjonatka kultury japońskiej, sportu i modyfikacji ciała, a także farmacji klinicznej.
Prowadzi studygram poświęcony specyfice kierunku, jakim jest farmacja. Opowiada m.in. o swoich doświadczeniach, rozwoju, efektywnym zarządzaniu czasem i radzi jak skutecznie się uczyć.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: