

Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!

NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
NEWSLETTER
Możesz się wypisać w każdym momencie.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne
Menu
By Daniel
Fizjoterapia – opis kierunku
Opis ogólny
Studia na kierunku fizjoterapia należą do studiów związanych z nauką o zdrowiu i nauk medycznych, które prowadzone są na poziomie studiów jednolitych magisterskich.
Program nauczania koncentruje siÄ™ na tematach zwiÄ…zanych bezpoÅ›rednio z fizjoterapiÄ… i rehabilitacjÄ… pacjenta, ale również z psychologiÄ… i naukami pokrewnymi. W trakcie studiów student bÄ™dzie mógÅ‚ poznać również inne nauki medyczne.Â
Studia na kierunku fizjoterapia (jednolite magisterskie 5 lat). Po ich ukończeniu uzyskujemy dyplom magistra. Od kilku lat, fizjoterapeuci od razu po skończeniu studiów uzyskują pełne prawo wykonywania zawodu (wcześniej musieli w pierwszej kolejności odbyć staż podyplomowy).
Jakie wymagania muszę spełnić?
W zależności od wyboru uczelni do procesu rekrutacyjnego wymagane będą przedmioty maturalne takie jak biologia, chemia, fizyka, matematyka, geografia, informatyka, historia czy wiedza o społeczeństwie, język polski lub obcy.
Szczegółowe informacje dostÄ™pne sÄ… na stronie każdej uczelni.Â
Gdzie mogę studiować fizjoterapię?
Aktualnie fizjoterapię studiować można łącznie na 67 uczelniach, a w tym na 41 uczelniach publicznych i 26 uczelniach prywatnych. Studia na kierunki fizjoterapia prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Na specjalnie przygotowanej przez nas mapie możesz sprawdzić, gdzie w Polsce prowadzone są studia na kierunku fizjoterapia. Sprawdź mapę!
Co czeka mnie na studiach?
W trakcie trwania studiów studenci mają możliwość zdobycia szerokiej wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu przywracania, kształtowania i podtrzymywania prawidłowych funkcji ruchowych pacjenta, czy pomoc osobą niepełnosprawnym, pracy z kobietą ciężarną, poprawie wydolności układu oddechowego i krwionośnego, czy neurologicznego. Fizjoterapia znajduje zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach medycyny.
Kończąc studia każdy absolwent zdobędzie umiejętności, które pozwolą mu
na usuwanie i zapobieganie objawom towarzyszącym chorobą układu ruchu, a także dowiedzą się jak zapobiegać i przeciwdziałać progresji tych chorób. Ponadto zakres pracy fizjoterapeuty jest o wiele szerszy, ponieważ w dzisiejszych czasach mogą pracować z chorymi w każdym wieku, od noworodka, po pacjenta geriatrycznego.
Jakie mam perspektywy po ukończeniu studiów?
Każdy absolwent fizjoterapii, kończąc studia zdobywa wiedzę, która umożliwia mu podjęcie pracy w:
– szpitalach paÅ„stwowych i prywatnych;
– placówkach i zakÅ‚adach opieki zdrowotnej zajmujÄ…cej siÄ™ rehabilitacjÄ…;
– szpitalu klinicznym wykorzystujÄ…cym metody fizjoterapeutyczne;
– przychodniach sportowo-lekarskich i klubach sportowych;
– oÅ›rodkach SPA, uzdrowiskach i sanatoriach, bÄ…dź innych placówkach rehabilitacyjnych;
– sklepach medycznych;
– w placówkach oÅ›wiaty;
– indywidualnej praktyce fizjoterapeutycznej.
Artykuł został sprawdzony pod kątem merytorycznym przez studentkę fizjoterapii, @fizjowerka. Odwiedźcie jej profil, gdzie dowiecie się więcej na temat tego kierunku.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.Â
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: