

Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!
Collegium Medicum Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy

NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne
Menu
By Daniel
Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy
Opis uczelni
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, to zdecydowanie prężnie rozwijająca się uczelnia medyczna. Aktualnie około 900 nauczycieli akademickich kształci 5 tysięcy przyszłych medyków na Wydziale Lekarskim, Farmaceutycznym oraz Nauk o Zdrowiu. Uczelnia realizuje również program anglojęzyczny, nauczając około 400 obcokrajowców.
CM UMK to niezwykle kameralna uczelnia, której zdecydowaną zaletą jest doskonała znajomość studentów, a także postawa asystentów dydaktycznych, ponieważ nie są oni tylko anonimowymi osobami, ale także partnerami stanowiacymi wzajemny motor napędowy w działalności naukowej.
Bazę nauczania stanowią dwa lokalne szpitale, a możliwości z roku na rok stale się powiększają, ułatwiając tym samym prowadzenie badań naukowych i nabywanie umiejętności praktycznych.
Troszcząc się o dobro studentów, ciągle powstają nowe inwestycje realizowane na terenie szpitali, jak na przykład Centrum Kliniczne, Zespół Sal Operacyjnych z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Centralna Sterylizatornia, czy Szpitalny Oddział Ratunkowy na terenie Szpitala Unwiersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.
Historia uczelni
Początki CM UMK sięgają 1951r., kiedy to w Bydgoszczy powołano pierwszy Zakład Doskonalenia Lekarzu w Szpitalu im. dr Antoniego Jurasza.
W międzyczasie Zakład włączono do Akademii Medycznej w Warszawie, aby w 1960r. wydać ustawę o utworzeniu w Bydgoszczy Akademii Medycznej. Niestety w latach 60 uczelnia nie powstała, a w 1975r. powołano Filię Akademii Medycznej w Gdańsku z siedzibą w Bydgoszczy.
Na początku lat 80 ponownie zaczęto dążyć do utworzenia samodzielnej uczelni i tym sposobem w 1984r. powstała Akademia medyczna w Bydgoszczy z rektorem prof. dr hab. Domaniewskim na czele. Rok później uczelnia przejęła Szpital im. dr. Biziela, przekształcając go w szpital kliniczny. W 1987 roku swoją działalność rozpoczął Wydział Farmaceutyczny.
W 1989r. uczelnia zyskała nazwę Akademii Medycznej w Bydgoszczy im. Ludwika Rydygiera oraz Szpital Kliniczny im. dr Antoniego Jurasza.
W 1998r. uruchomiono Wydział Pielęgniarski, przekształcony dwa lata później w Wydział Pielęgniarski i Nauk o Zdrowiu.
Akademia Medyczna w Bydgoszczy finalnie połączyła się z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2003 roku, z zachowaniem odrębności uczelni jako Collegium Medicum z własnym patronem oraz siedzibą w Bydgoszczy.
Kształcenie
Uczelnia kształci studentów na Wydziale Lekarskim, Wydziale Farmaceutycznym oraz Wydziale Nauk o Zdrowiu, gdzie do dyspozycji kandydatów przygotowano aż 17 kierunków studiów, oraz studia podyplomowe czy doktoranckie.
Oferta Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy na rok 2025/2026
Poniżej przedstawiamy ofertę edukacyjną Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy na rok 2025/2026
Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy
Drodzy kandydaci, jeśli chcecie wybrać kierunek lekarski i zależy Wam na zdobyciu wszechstronnej wiedzy i umiejętności z zakresu medycyny, podejmijcie studia na Collegium Medicum w Bydgoszczy, UMK w Toruniu. U nas tradycyjne nauczanie przedmiotów podstawowych i klinicznych wspomagane jest innowacyjnymi metodami dydaktycznymi, a naszą dumą są absolwenci i studenci kierunku lekarskiego, którzy zajmują 1 miejsce w ogólnym zestawieniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK).
Studia stacjonarne
Planowany limit przyjęć 2025/2026: 240
Minimalna liczba punktów 2024/2025 : 73,05 pkt.
Studia niestacjonarne
Planowany limit przyjęć 2025/2026: 72
Minimalna liczba punktów 2024/2025 : 55,15 pkt.
Absolwent kierunku Optyka okularowa z elementami optometrii będzie przygotowany do:
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2025/2026 : 36
Minimalna liczba punktów 2024/2025 : 31,2 pkt.
Czas trwania: 3 lata
Biotechnologia Medyczna to stosunkowo młoda, ale bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina, łącząca nauki biologiczne i techniczne z medycyną. Nasz program studiów został zaprojektowany z myślą o przyszłych biotechnologach medycznych, którzy będą zgłębiać tajemnice mechanizmów biologicznych na poziomie molekularnym i komórkowym. Wykorzystają te informacje do projektowania i rozwoju nowoczesnych rozwiązań biomedycznych.
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2025/2026 : 30
Minimalna liczba punktów 2024/2025: 31,2 pkt.
Czas trwania: 3 lata
Studia lekarsko-dentystyczne należą do studiów związanych z nauką o zdrowiu, nauk medycznych oraz stomatologicznych i odbywają się w trybie studiów jednolitych magisterskich. Program nauczania koncentruje się na tematach związanych bezpośrednio ze stomatologią, ale każdy student będzie miał możliwość poznać zagadnienia dotyczące całej medycyny. Studia lekarsko-dentystyczne trwają 10 semestrów, czyli 5 lat, a po ich ukończeniu, absolwent uzyskuje dyplom wraz z tytułem lekarza dentysty.
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2025/2026 : 48
Minimalna liczba punktów 2024/2025: 72,55 pkt.
Czas trwania: 5 lat
Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy
Kim jest farmaceuta, wie każdy, kto odwiedza aptekę. Natomiast niewielu wie, jak specjalistyczny sprawdzian umiejętności musi przejść farmaceuta w drodze do wykonywania zawodu. Studia farmaceutyczne są bowiem oparte na gruntownej znajomości chemii i biologii i nie ma co ukrywać, są one adresowane do amatorów tych nauk. Poza tym, że niosą ze sobą sporą ilość materiału o wiązaniach chemicznych, podstawą nauki na studiach farmaceutycznych jest praktyka. Dlatego znaczna część zajęć odbywa się w laboratoriach, gdzie studenci długie godziny spędzają na syntetyzowaniu i przygotowywaniu leków.
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2025/2026 : 140
Minimalna liczba punktów 2024/2025: 50,4 pkt.
Czas trwania: 5,5 roku
ANALITYKA MEDYCZNA TO WYZWANIE DLA LUDZI, KTÓRZY… … są zafascynowani medycyną, ale nie chcą zostać lekarzami. Zawód farmaceuty też nie jest dla nich atrakcyjny. Analityka medyczna to kierunek, który może okazać się spełnieniem ich aspiracji i jednocześnie być blisko zagadnień medycznych. Studia na kierunku analityka medyczna pozwalają na zdobycie gruntownej, specjalistycznej wiedzy z zakresu nauk medycznych i biologicznych, która pozwala na laboratoryjne różnicowanie stanów fizjologicznych i patologicznych organizmu człowieka.
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2025/2026 : 120
Minimalna liczba punktów 2024/2025 : 26,4 pkt.
Czas trwania: 5 lat
KOSMETOLOGIA TO PRZYSZŁOŚĆ NOWOCZESNEGO PODEJŚCIA DO SPOSOBU DBANIA O ZDROWY I ŁADNY WYGLĄD Gdy ma się naście lat największym problemem zazwyczaj są pryszcze i tłusta cera. Wielu wystarczy dobry krem, tonik i dojrzewanie. Po kilku miesiącach zapominają o traumatycznych przeżyciach, gdy każde spojrzenie w lustro było koszmarem. Bywa jednak, że niektórzy wtedy pierwszy raz szukają rady u kosmetyczki. Później często zaglądamy do ulubionego gabinetu, aby wyregulować brwi, oczyścić i nawilżyć cerę. Bywa, że przychodzimy z poważniejszymi problemami, takimi jak popękane naczynka krwionośne, blizny, znamiona.
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2025/2026 : 80 Minimalna liczba punktów 2024/2025 : 38,4 pkt.
Czas trwania: 3 lata
Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy
TERAPIA ZAJĘCIOWA – KIERUNEK NA CZASIE
Współczesny rynek pracy weryfikuje, po jakich kierunkach studiów jest praca i szansa na rozwój zawodowy. Podążając za tym trendem udostępniamy naszym kandydatom kolejny kierunek, dający praktyczne miejsce na rynku pracy.
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2024/2025 : 60
Minimalna liczba punktów 2024/2025 : 25,8 pkt.
Czas trwania: 3 lata
PIELĘGNIARKA I PIELĘGNIARZ TO ZAWÓD Z PRZYSZŁOŚCIĄ Studiowanie pielęgniarstwa pozwala na uzyskanie zawodu, któremu zgodnie z wymogami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przypisuje się obecnie funkcje związane z promowaniem zdrowia, prowadzeniem działań profilaktycznych, działań wychowawczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych i opiekuńczych. Wykonując ten zawód możemy też nauczać i prowadzić prace naukowo-badawcze w dziedzinie pielęgniarstwa.
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2024/2025 : 150
Minimalna liczba punktów 2024/2025: 43 pkt.
Czas trwania: 3 lata
„Studia w Collegium Medicum to dobrze wykorzystany czas, który rzutuje na moją teraźniejszość zawodową. Studia wybrałem jako realizację pasji. W trakcie ich trwania znacznie pogłębiłem swoją wiedzę w zakresie fizjoterapii, co pozwoliło mi na podjęcie ciekawej inicjatywy pod postacią pracy z dziećmi. W Centrum Nowoczesnej Fizjoterapii zajmuję się najmłodszymi, z którymi praca przynosi mi wiele satysfakcji. To co robię aktualnie jest kontynuacją i wykorzystaniem wiedzy wyniesionej ze studiów”.
Kamil – Absolwent fizjoterapii
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2024/2025 : 150
Minimalna liczba punktów 2024/2025 : 49,8 pkt.
Czas trwania: 5 lat
A MOŻE DIETETYKA?
Jak jeść smacznie, ale zdrowo? Jak wiadomo zazwyczaj to, co jest smaczne – nie jest zdrowe i na odwrót. Potrawy zdrowe – nie kojarzą nam się z ucztą dla podniebienia. A może się mylimy?
Dietetyk to osoba, która potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę o żywieniu w leczeniu i promocji zdrowia. Wie, jak komponować dietę, jakie są składniki pokarmowe potraw i co się dzieje z tymi składnikami w organizmie. Jakie są wymagania żywieniowe człowieka. Co jest ważne w odżywianiu w czasie choroby. Dietetyka była i staje się ponownie jedną z głównych gałęzi medycyny.
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2024/2025 : 90
Minimalna liczba punktów 2024/2025: 19,8 pkt.
Czas trwania: 3 lata
DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ RATOWNICTWO MEDYCZNE? Ustawa „O państwowym ratownictwie medycznym” zmieniła oblicze polskiej medycyny ratunkowej i systemu ratownictwa medycznego. Ratownik medyczny ma nową pozycję i nowe uprawnienia w hierarchii zawodów medycznych naszego kraju. To atrakcyjny zawód, który łączy w sobie niesienie pomocy z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi.
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2024/2025 : 60
Minimalna liczba punktów 2024/2025: 36,6 pkt.
Czas trwania: 3 lata
POŁOŻNICTWO – WAŻNY ZAWÓD Z PRZYSZŁOŚCIĄ Zawód ten pozwala na pomoc kobiecie w najważniejszych i zarazem bardzo trudnych dla niej momentach życia. Student położnictwa zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu medycyny perinatalnej, postępowania profilaktycznego i pielęgnacyjnego w odniesieniu do kobiety ciężarnej, rodzącej oraz noworodka w pierwszych dniach jego życia. Dzięki nabytym umiejętnościom będziecie mieli wpływ na jakość życia rodziny. Nauczycie się profesjonalnej opieki nad kobietą w czasie ciąży, porodu i połogu fizjologicznego.
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2024/2025 : 60
Minimalna liczba punktów 2024/2025: 19,8 pkt.
Czas trwania: 3 lata
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwenci kierunku Audiofonologia posiądą umiejętności diagnozowania narządu słuchu i równowagi u dzieci i dorosłych oraz dopasowywania aparatów słuchowych i urządzeń wspomagających słyszenie. Zdobędą jednocześnie wiedzę w zakresie rehabilitacji narządu słuchu i równowagi. Po rocznym stażu w punkcie protetycznym Audiofonolog nabywa uprawnienia równorzędne z Protetykiem słuchu, bez konieczności zdawania egzaminu zawodowego.
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2024/2025: 50
Minimalna liczba punktów 2024/2025: 31,2 pkt.
Czas trwania: 3 lata
Elektroradiologia jest dyscypliną wiedzy związaną z wykonywaniem procedur radiologicznych, badań obrazowych, procedur radioterapii i medycyny nuklearnej. Rozwijająca się dynamicznie gałąź nauki jaką jest elektroradiologia sprzyja dobrym perspektywom na rynku pracy dla absolwenta, który posiada szerokie umiejętności nadzoru i obsługi aparatury radiodiagnostycznej, radioterapeutycznej i elektromedycznej.
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2024/2025 : 50
Minimalna liczba punktów 2024/2025: 22 pkt.
Czas trwania: 3 lata
Władze uczelni
Poniżej prezentujemy Władze Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.
Dziekan Wydziału Lekarskiego:
dr hab. Iwona Sadowska-Krawczenko, prof. UMK
Prodziekan ds. finansów i organizacji:
prof. dr hab. Rafał Czajkowski
Prodziekan ds. nauki:
prof. dr hab. Tomasz Grzybowski
Prodziekan ds. studenckich i dydaktyki:
dr hab. Natalia Ukleja-Sokołowska
Dziekan Wydziału Farmaceutycznego:
prof. dr hab. Marek Foksiński
Prodziekan ds nauki:
prof. dr hab. Michał Marszałł
Dziekan Wydziału Nauk o zdrowiu:
prof. dr hab. Paweł Zalewski
Prodziekan ds. nauki i rozwoju:
prof. dr hab. Aldona Kubica
Galeria zdjęć
Zobacz także galerię zdjęć Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.
Architektura uczelni:
Wybrane zajęcia:
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tagi: