Matura z Biologii-czyli co i jak?

BIOLOGIA-KSIĄŻKI DO MATURY

Wielokrotnie powtarzającym się pytaniem na wielu forach jest : „Z jakich książek korzystać podczas nauki do matury by osiągnąć wymarzony wynik?”. Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, warto mądrze przemyśleć zakup pomocy naukowych tak, aby nie wydać wszystkich oszczędności na książki, do których z braku czasu nawet nie zajrzycie. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł rozjaśni Wam trochę w  co warto zainwestować, a co lepiej pominąć albo po prostu wypożyczyć z biblioteki.

PODSTAWA PROGRAMOWA                                                                                                                                                                       

 Podstawą do nauki każdego z Was powinna być podstawa programowa z biologii, to tu zawarte są rzeczy, które bezwzględnie musicie umieć aby zdać egzamin maturalny na wysokim poziomie. W dokumencie tym ujęte są umiejętności i wiedza, którą powinniście posiadać po gimnazjum, po etapie podstawowym czyli I klasie liceum i po etapie rozszerzonym. W natłoku nauki i wielu książek możemy się pogubić i nie wiedzieć czy zrealizowaliśmy cały materiał, dlatego podstawa programowa to idealna baza by sprawdzić czy każdy etap nauki został zrealizowany.

https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2011/02/5c.pdf

PODRĘCZNIKI                                                                                                                                                                             

 W większości liceów program z podstawowej jak i rozszerzonej nauki realizowany jest z książek Nowej Ery „Biologia na czasie” jednak wiadomo, że sam podręcznik może być tylko wyjściową bazą do dalszej nauki pod wysoki wynik na egzaminie maturalnym.

Podręcznikami wartymi uwagi, polecanymi przez wielu korepetytorów, lecz często niedostępnymi są podręczniki do biologii z wydawnictwa WSiP. Są to książki wydane do tzw „starej matury”, ale nadal bardzo aktualne. Autorzy tych książek to Czubaj, Grzegorek. Należy ich szukać na tablicach ogłoszeń czy w bibliotekach, gdyż nakład w księgarniach został wyczerpany (zielono-pomarańczowa okładka).

VADEMECUM                                                                                                                                                           

 Vademecum to tak naprawdę skrócenie podręcznika, jednak warto zainwestować w jedną taką książkę, gdyż możemy w niej na szybko sprawdzić dane zagadnienie lub tuż przed maturą powtórzyć temat, który szybko wylatuje nam z głowy. Dużo schematów, tabelek, rysunków. Minusem są powtarzające się zdjęcia czy rysunki w podręcznikach i vademecum tego samego wydawnictwa, więc jeśli mamy taką możliwość warto zainwestować w vademecum innego wydawnictwa niż nasz wiodący podręcznik. Macie tu do wyboru „Nową Erę”, „Operon”, Vademecum Ewy Pyłki-Gutowskiej, „Greg” czy „WSiP”.

ARKUSZE MATURALNE                                                                                                                    

Bezwzględna podstawa! Sukcesem na maturze jest rozwiązanie jak największej ilości zadań maturalnych i wyrobienie sobie stylu odpowiadania na dość długie i skomplikowane pytania, które muszą zawierać wiele informacji. Arkusze z poprzednich lat macie dostępne na stronie CKE, polecamy również rozwiązanie zbioru zadań z zadaniami stworzonego przez CKE.

ĆWICZENIA
Wydawnictwa oferują nam wiele książek z ćwiczeniami, które są zgodne z naszym podręcznikiem a także autorskie arkusze. Tu akurat obowiązuje zasada „im więcej, tym lepiej”.

BIOLOGIA VILLEGO CZY CAMPBELLA?                                                                                                                          

Te dwie książki pod poziom matury są po prostu zbędne, okrzyknięte dużą sławą, ale zawierają po prostu zbyt dużo zbędnych informacji pod naukę do matury. Ich koszt to ponad 100 zł, które możemy przeznaczyć na książki, które przydadzą nam się bardziej. Jeśli jednak upieracie się na kupno jednej z tych książek to traktujcie ją jako uzupełnienie wiadomości a nie jako bazowy podręcznik. Dużo maturzystów doczytuje z nich mniej jasne tematy, które akurat tu są opisane dość obszernie i prostym językiem. Dodatkowym argumentem, który przemawia za zakupem tej książki jest to, że twórcy arkuszy maturalnych czerpią z nich schematy do zadań.

WITOWSKI-MUST HAVE?                                                                                                                          

Dobrze zebrane zadania z arkuszy maturalnych oraz autorskie podzielone na działy, bardzo dobre już podczas nauki w liceum jako przygotowanie do sprawdzianów z danego działu.

A JEŚLI UWAŻASZ, ŻE PRZYDA CI SIĘ COŚ JESZCZE…                                                                                     

Rynek wydawniczy oferuje nam mnóstwo książek, zastanówmy się jednak czy na pewno z wszystkiego jesteśmy w stanie skorzystać. Bardzo popularne są książki Barbary Bukały. Jedno jest pewne- uczą myślenia! Godny polecenia jest także zbiór zadań maturalnych Małgorzaty Jagiełło.

Dobrym krokiem jest założenie zeszytu, w którym będziecie zapisywać odpowiedzi do zadań, z którymi mieliście problem. Taki zeszyt to świetna sprawa do przejrzenia tuż przed maturą.

Pamiętajcie jednak, że nie trzeba wydawać fortuny na zakup wszystkich książek, można je wypożyczyć czy po prostu wymienić się ze znajomymi, którzy również uczą się do matury.

Własne opinie i doświadczenie polecamy wymieniać w komentarzach poniżej. Zapraszamy! 🙂

Powodzenia!

ps: artykuł napisany przez studentkę III roku WUM (94% z biologii r.)

3+