Lekarze na Emigracji? – Niemcy Słowo wstępu cz.1
Młodzi lekarze w Niemczech poza większymi zarobkami, zyskują znacznie więcej.
Lekarz w Polsce jest szanowany przez społeczeństwo, ale niestety dla osoby wykonującej ten zawód, nie jest tak kolorowo. Niskie płace w porównaniu z ogromem nauki, z jakim muszą się zmierzyć przyszli lekarze to główny powód niezadowolenia. Coraz więcej młodych lekarzy chce wyjechać do Niemiec i tam spełniać się zawodowo. Praca dla lekarzy w Niemczech jest i zawsze będzie. Statystycznie, aż 50% młodych lekarzy z polski poważnie myśli nad wyjazdem do pracy za granicę. Nic dziwnego, skoro w Niemczech można liczyć na zarobki kilkukrotnie większe niż w naszym kraju, a środowisko pracy jest o wiele bardziej przyjemne i sprzyja życiu rodzinnemu. Każdy potrzebuje chwili dla siebie, prawda?
Niemcy są przyjazne dla młodych lekarzy
W Polsce ilość miejsc na poszczególne rezydentury jest ustalana przez Ministerstwo Zdrowia. W Niemczech decyduje o tym szpital. Wyniki LEK (Lekarski Egzamin Końcowy) w Niemczech nie są istotne tak jak w Polsce i pracodawcy nie biorą ich pod uwagę. Natomiast jeżeli chodzi o staż – lepiej jest go odbyć w Polsce.
Aprobacja – pełne prawo do wykonywania zawodu) to najważniejszy i zarazem najbardziej czasochłonny krok podczas starania się o pracę na terenie Niemiec.
Cały proces wydaje się dość skomplikowany, mało przejrzysty oraz rodzi dużo pytań. Warto wiedzieć, że każdy z Bundeslandów w Niemczech rządzi się swoimi prawami a co za tym idzie występują różnice w formalnościach oraz dokumentach które należy przedstawić.
Poniżej ogólny wykaz dokumentów, które należy zebrać, by rozpocząć proces ubiegania się o aprobację:
- Życiorys w formie tabelarycznej
- Skrócony akt urodzenia
- Certyfikat językowy na poziomie min. B2
- Zaświadczenie pracodawcy o planowanym zatrudnieniu
- Dyplom ukończenia studiów oraz suplement do dyplomu
- Prawo Wykonywania Zawodu
- Zaświadczenie dotyczące postawy etycznej lekarza (tzw. certificate of good standing)
- Zaświadczenie o zdanym egzaminie LEK
- Zaświadczenie od lekarza o braku przeciwskazań do podjęcia pracy
- Zaświadczenie o niekaralności
Należy również zdać egzamin językowy z medycyny oraz terminologii medycznej na poziomie C1 (tzw. Fachsprachprüfung). Rozmowa lekarza z pacjentem, lekarza z lekarzem oraz sporządzenie wypisu – to trzy etapy testu, które musimy zdać. Niektóre szpitale organizują kursy językowe, a więc istnieje możliwość otrzymania pomocy.
Jakie specjalizacje są najbardziej dostępne i co tak naprawdę gwarantuje nam praca w Niemczech?
Specjalizacje w Niemczech, które są rozchwytywane to z pewnością; anestezjologia, chirurgia, psychiatria, medycyna wewnętrzna, neurologia, ortopedia i ginekologia. Niemcy to kraj otwarty na utalentowanych ludzi.
Praca dla lekarzy w Niemczech jest bardziej funkcjonalna. Lekarz, który wykonuje swój zawód w tym kraju, jest ubezpieczony od odpowiedzialności zawodowej. Zwłaszcza dla młodego lekarza – który dopiero nabiera doświadczenia oraz pewności siebie, jest to bardzo istotny czynnik, który pozwoli na ograniczenie stresu związanego z wykonywaną pracą.
Najważniejszym aspektem pracy u zachodniego sąsiada, jest oczywiście większa pensja, a przy tym więcej czasu dla siebie i bliskich. Rodzina jest w końcu najważniejsza. Jeśli Wy – młodzi lekarze, macie jakieś pytania lub są sprawy, które nie do końca rozumiecie, zapraszamy do kontaktu z nami. Dzięki naszemu doświadczeniu postaramy się udzielić fachowej pomocy oraz rozwiać wszelkie wątpliwości, że warto wyjechać do Niemiec.
[url=https://ponlinecialisk.com/]cialis generic best price[/url]
Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks
Prosze o podaniu kontaktu do posrednika. Jestem zainteresowana konkretna oferta pracy.
Dziekuje!
Fajnie ze umiesciliscie ten tekst, poniewaz wlasnie zastanawiam sie, czy nie wyemigrowac z kraju….
Bardzo ciekawy i pomocny artykuł – dzięki! Kiedy mogę spodziewać się drugiej części?
hmm fajny tekst, czekam na kolejne części! 😉