Lekarski na uczelniach zagranicznych

Studiowanie “po prostu” lekarskiego to dla Ciebie za mało? Chcesz poznawać ludzi z całego świata, poczuć się jak główny bohater filmu i zobaczyć wielki świat? Może do tego znasz języki obce? No to idealnie! Uwaga, pociąg w kierunku studiowania lekarskiego poza granicami Polski zaraz odjedzie!
Deklaracja bolońska

Zacznijmy najpierw od ciekawostki.

 

Wiedzieliście, że w 1999 została podpisana Deklaracja bolońska? Co to ma do studiowania za granicą? 

 

Deklaracja, o której mowa spowodowała, że w Europie mamy porównywalne stopnie i tytuły akademickie. 

 

To właśnie ona wprowadziła powszechne na ustach wszystkich studentów punkty ECTS, czyli punktowy system rozliczania osiągnięć studentów. Mają one na celu ujednolicić ilość pracy i czasu koniecznych do zaliczenia danego przedmiotu, na różnych uczelniach w różnych krajach.

 

Deklaracja Bolońska wprowadziła również podział studiów na studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie, określając dokładnie ilość potrzebnych godzin do otrzymania danego tytułu. 

Co to oznacza w praktyce?

Zgodnie z Polską ustawą, studia lekarskie muszą trwać minimum 5700 godzin i obejmować minimum 360 punktów ECTS. Wyjeżdżając na studia za granicę lub biorąc udział w programie Erasmus Plus musimy uzyskać tyle samo ECTS na zagranicznej uczelni, by nasz rok lub ostatecznie studia zostały uznane.

Lekarski za granicą

Gdzie w takim razie możemy studiować kierunek lekarski za granicą i do tego za darmo?

Krajami oferującymi darmowe studia są m.in:

-Niemcy

-Austria

-Finlandia

-Szwecja

-Dania

-Grecja

-Norwegia

-Szkocja

 

Niestety za studia m.in w

-Anglii

-Walii

-Irlandii

-Islandii

-Estonii

-Łotwie

-Litwie

– Francji

-Hiszpanii

będziemy musieli zapłacić i mowa tu o samym procesie edukacji, a przecież do studenckich wydatków trzeba jeszcze doliczyć koszty życia.

 

Ceny czesnego bardzo się różnią w zależności od kraju, i tak na przykład średnia cena za rok studiów lekarskich we Francji to 452 euro, a w Hiszpanii może wynosić już 700-2000 euro w zależności od uczelni. Jednym z rekordzistów cenowych jest tu Anglia, gdzie za rok studiów medycznych po brexicie musimy nastawić się na koszt rzędu nawet 20-40 tysięcy funtów rocznie.

 

Pamiętajmy jednak, że rozpoczynając studia możemy się starać o stypendia, zarówno socjalne, jak i naukowe. Chociażby w Danii, do 85% studentów z Polski kwalifikuje się do stypendium socjalnego w wysokości 9,5 tysiąca euro rocznie.

 

Kolejną możliwością finansową są również kredyty studenckie, których warunki są bardzo rozsądne i w każdym kraju ich spłacanie wygląda troszeczkę inaczej. 

KREDYT STUDENCKI Z INNEGO KRAJU NIŻ ANGLIA BO BREXIT I NIEAKTUALNE

Najpopularniejsze kraje

Niemcy

Aby dostać się na studia medyczne w tym kraju wymagane są trzy elementy

-odpowiedni wynik z matury

-wystarczająco wysoka średnia ocen na świadectwie maturalnym

– na niektórych uczelniach odpowiednio wysoki wynik z egzaminu wstępnego, w którym badana jest wiedza, doświadczenie i ogólna zdolność przyswajania wiedzy.

 

Długość studiów jest taka sama jak w Polsce, bo trwa 12 semestrów, czyli 6 lat.

 

Wymagana jest bardzo dobra znajomość niemieckiego (niezbędnego do napisania chociażby egzaminu wstępnego) lub angielskiego, bo w tym języku również możemy studiować w Niemczech.

 

Pamiętajmy, że studia we wszystkich krajach niemieckojęzycznych są darmowe.

 

Anglia

Tak jak już było wcześniej wspomniane, cały system związany ze studiami  w Anglii wygląda inaczej niż w Polsce.

 

By dostać się na medycynę rozpoczynamy rekrutację już w październiku rok wcześniej. Razem z aplikacją na studia potrzebujemy 

– Personal Statement

– Referencji

– egzaminu IELTS, czyli jeden z najpopularniejszych testów języka angielskiego 

– egzaminu UCAT, BMAT lub GAMSAT (zależy od uczelni), czyli  medycznego testu kwalifikacyjnego na studia

– odpowiednio wysokich wyników z matury 

 

Cały proces jest bardziej skomplikowany niż w Polsce, trwa dłużej, wymaga dodatkowej pracy poza nauką do matury i często pieniędzy.

Wiele firm oferuje szkolenia i pomoc w rejestracji.

 

Studia mogą trwać od 4 do 6 lat, a zdecydowana większość uczelni prowadzi studia w formacie 5 letnim (undergraduate)

 

Cena przed Brexitem wynosiła trochę ponad 9 tysięcy funtów rocznie. Niestety od 2021 roku cena dramatycznie wzrosła i aktualnie wynosi 20-40 tysięcy funtów w zależności od prestiżu uczelni. Dodatkowo przyszli studenci z Unii Europejskiej utracili możliwość uzyskania rządowego kredytu studenckiego, którego warunki były bardzo korzystne.

 

Ukraina

Ten kierunek jest warty rozważenia dla osób, które chcą połączyć studiowanie za granicą, niższy wynik z matury niż te wymagane w Polsce i małe wydatki na życie poza opłatami na czesne.

Porównać? Koszt wynajmu mieszkania w Polsce to w większości od 1500zł w górę, a i tak to jest bardzo dobra oferta. Cena wynajmu mieszkania na Ukrainie waha się w okolicach 500-800zł miesięcznie.

 

System rekrutacji jest trochę inny niż w Polsce, bo na decyzję o przyjęciu kandydata ma wpływ jego ogólny obraz. Zarówno liczą się oceny z liceum, wyniki maturalne, nasze podejście i pokazanie siebie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Dokładnie tak, mamy tu do czynienia z rozmową kwalifikacyjną ale tak naprawdę jest to tylko na plus dla kandydata. 

Dlaczego?

Bo uzyskując niezadowalający nas wynik z matury lub w ogóle nie podchodząc do matury z biologii i chemii nadal mamy szanse na dostanie się na studia lekarskie.

 

Niektóre uczelnie zamiast rozmowy kwalifikacyjnej mogą wymagać napisania egzaminu wstępnego. 

Pytania odpowiadają poziomowi i tematyce matur rozszerzonych z biologii i chemii. Jest tu jednak mały haczyk, bo egzamin jest przeprowadzany w języku w jakim chcesz studiować: angielskim, ukraińskim lub rosyjskim.

 

Zarówno egzaminy wstępne jak i rozmowy kwalifikacyjne odbywają się w sierpniu.

 

Ostatecznie ciężko ocenić, który kandydat ma większe, a który mniejsze szanse na pozytywnie rozpatrzenie aplikacji, ponieważ nie ma oficjalnych wymagań co do wysokości progów, ilości punktów i przebiegu egzaminów/rozmowy. Ostateczną decyzję o przyjęciu podejmuje komisja rekrutacyjna.

 

Studia na kierunku lekarskim trwają tu tak jak w Polsce, 6 lat.

Rok studiów kosztuje tu w przeliczeniu 15-20 tysięcy złotych, więc taniej niż studia niestacjonarne lub na uczelniach prywatnych w Polsce.

 

Włochy

Tutaj również studia trwają 6 lat jak w Polsce.

 

Rekrutacji bliżej do tej występującej w Anglii, niż naszej Polskiej. Warunkami możliwości ubiegania się o status studenta są:

-ukończenie szkoły średniej (a czasami ukończenie co najmniej 12 letniej edukacji), ale spokojnie, jeśli nie spełniamy tych warunków, to jest możliwość wzięcia udziału w kursie przygotowawczym

-zdanie IMAT, czyli egzaminu wstępnego. Niestety tutaj jest mały haczyk, bo egzamin ten obejmuje aż pięć przedmiotów: biologię, chemię, fizykę, matematykę i logikę

– znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2,

– kandydaci muszą osiągnąć poziom B1 znajomości języka włoskiego przed przyjęciem lub w trakcie pierwszego roku studiów. Ma to na celu zapewnienie zrozumienia na etapie zajęć klinicznych.

 

Studiować możemy albo w języku włoskim, albo angielskim.

 

Opłata za studia wynosi średnio 1200 euro za rok.

 

Słowacja

Słowacja to kolejny raj z 6 letnim systemem studiów.

 

Niestety tylko na niektórych uniwersytetach mamy możliwość studiowania w języku angielskim, między innymi w Bratysławie, Koszycach czy Martinie. Oczywiście jest również możliwość wybrania języka słowackiego.

 

Znaczną różnicą w rekrutacji jest fakt, że nie jest honorowany wynik maturalny, stąd konieczne jest podejście do egzaminu wstępnego. 

 

Opłata za rok studiowania różni się w zależności od uczelni, ale przykładowo opłata semestralna na jednej z nich wynosi 5250 euro.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.