Ku pokrzepieniu serc…

Ku pokrzepieniu serc…

Opadł już kurz burzy piaskowej zwanej rekrutacja na kierunek lekarski w sezonie 2018. Przyszedł czas podsumowań, refleksji…

Zdecydowanie rok 2018 będzie rokiem historycznym dla szkolnictwa wyższego w IV RP. Po raz pierwszy zdarzyło się, że na najbardziej oblegany kierunek w Polsce (przyp. red. kierunek lekarski) w mijającym sezonie rekrutacyjnym pękła magiczna granica 150 pkt (dla uczelni tzw. „dwuprzedmiotowych”).  To co jeszcze 3 lata temu wydawało się niemożliwe i nieosiągalne, bo z taką liczbą punktów mielibyśmy ogromny problem, aby dostać się na studia w trybie niestacjonarnym (koszt około kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie w zależności od uczelni), teraz staje się faktem i to poczwórnym! Tak, bo dysponując wynikiem poniżej 150 pkt. w roku 2018 mieliśmy do wyboru aż 4 miasta : Szczecin, Kielce, Zielona Góra, Opole.

(ostateczne progi punktowe 2018)

Sezon rekrutacyjny 2019 już teraz zapowiada się obiecująco! 80 miejsc stacjonarnych na lekarski UKSW oraz najpewniej wzrost sumaryczny miejsc na pozostałych uczelniach to dobry prognostyk dla wszystkich „gap-year’owców” i maturzystów 2019 ! Marzenia o zdobyciu wykształcenia medycznego nigdy nie były bliższe!

Poprzez obniżenie progów (choć cały czas są wysokie w stosunku do innych kierunków studiów), niwelujemy % szczęścia, który niegdyś czasem decydował o tym czy się dostaniemy… Przy bardzo wyśrubowanych, wynikach rzędu grubo ponad 80% z obu przedmiotów, najmniejsze niuanse: np. niewłaściwe (choć w ujęciu merytorycznym prawidłowe) słowo użyte w odpowiedzi na pytanie otwarte, czy inne tzw. „głupie błędy” , o które przecież nietrudno w stresie towarzyszącemu Egzaminowi Maturalnemu i odjęcie 2,3 punktów — > spadek na listach rekrutacyjnych kilkaset miejsc w dół.

Zatem podsumowując, naszym zdaniem rzetelna nauka i sumienne podejście przy obecnych progach to gwarancja sukcesu!

Powodzenia !!!

PS: przygotowaliśmy dla Was wykres progów punktowych na najbardziej obleganych uczelniach tzw. „dwuprzedmiotowych” od 2009roku ; )

 

*lata 2017,2018 zmiana na UMLUB, w wymogach rekrutacyjnych na 3 przedmioty (szacowanie matematyczne gdyby wciąż „były 2-przedmioty” na potrzeby graficznej przejrzystości wykresu)

 

7+