Jaką uczelnię medyczną wybrać?

Właśnie napisaliście najważniejsze z punktu widzenia rekrutacji na medycynę, egzaminy maturalne – z biologii i chemii. Część z Was zapewne sprawdziła odpowiedzi do arkuszy, tak by wiedzieć jakiego wyniku się spodziewać, druga część dla świętego spokoju zrezygnowała z tej czynności i czeka do 11 sierpnia. Rekrutacja IRK już ruszyła a przed Wami wybór uczelni, ale też miasta do życia przez najbliższe 6 lat. Na co wg nas warto zwrócić uwagę przy podjęciu tej decyzji? Zapraszamy do lektury!

  1. Poziom nauczania

Niepodważalnie najważniejszy jest wysoki poziom edukacji i prestiż uczelni, co stanowi o przyszłych kompetencjach absolwentów, ale też możliwościach rozwoju. Teoretycznie podstawa programowa na kierunku lekarskim jest analogiczna na wszystkich uczelniach, jednak Centra Symulacji Medycznej, wysoko wykwalifikowana kadra dydaktyczna, nowoczesne szpitale niewątpliwie zwiększają możliwości adeptów medycyny. To czy ukończycie studia z wysokimi kompetencjami i szeroką wiedzą zależy w dużej mierze od Waszego zaangażowania, ale ważne jest też jakie warunki stwarza uczelnia. Obiektywną oceną poziomu nauczania na poszczególnych uczelniach medycznych są wyniki LEK-u czyli egzaminu, do którego przystępuję każdy absolwent kierunku lekarskiego, by zdobyć prawo do wykonywania zawod

2. Możliwości rozwoju

Warto zwrócić uwagę na bazę dydaktyczną uczelni, na którą rekrutujecie. Łatwiej jest, gdy jako studenci macie dostęp do darmowych książek medycznych, bo po prostu są dostępne w wypożyczalni. Zorientujcie się również, szczególnie jeśli jesteście zainteresowani konkretną dziedziną medycyny, czy Koło Naukowe w tej dziedzinie działa prężnie. Daje to możliwości rozwoju wiedzy, publikowania artykułów naukowych oraz występowania na konferencjach medycznych, co o czym się niedługo przekonacie ma duży wpływ na karierę po studiach.

3. Infrastruktura

Większość uczelni medycznych posiada budynki porozrzucane po całym mieście, co wiąże się z tym, że będziecie musieli czasami kilka razy dziennie przemieszczać się z punktu A do punktu B często w krótkim czasie między zajęciami. Z perspektywy czasu wiemy, że jest to dość męczące i w dużej mierze zależne od infrastruktury i połączeń komunikacyjnych w mieście. Warto zwrócić uwagę na lokalizację uczelni i szpitali klinicznych oraz połączenie tych miejsc komunikacją miejską.

4. Akademiki i ceny wynajmu mieszkań

Większość z Was przyjedzie na studia do nowego miasta, często oddalonego od domu rodzinnego o kilkaset kilometrów. Wiąże się to z koniecznością znalezienia pokoju do wynajęcia bądź ubiegania się o miejsce w akademiku. Domyślacie się, że akademik akademikowi nie równy. Jeśli więc zamierzacie w nim mieszkać zorientujcie się jakie panują tam warunki socjalno-bytowe, iluosobowe są pokoje, czy posiadają pokoje do nauki tzw. cichacze oraz jaki jest stosunek jakości do ceny. Pamiętajcie, że szczególnie na początku będziecie potrzebować ciszy i spokoju, a jeśli do tego może być komfortowo, to czemu nie!

5. Miasto

Pamiętajcie, że nie samą nauką człowiek żyje. Poza studiami warto żyć w miejscu gdzie możecie rozwijać swoje pasje, uprawiać sporty i poznawać ludzi. Jeśli jesteście fanami wielkomiejskiego zgiełku, pewnie lepiej będzie Wam się mieszkało w Warszawie niż Olsztynie. Jeśli natomiast cenicie sobie bliskość natury i świeże powietrze być może powinniście rozważyć studia w Krakowie na rzecz np. Gdańska. Stoicie nie tylko przed wyborem uczelni, ale również miejsca do życia przez najbliższe lata, dlatego warto wybrać miejsce, w którym będziecie czuli się po prostu dobrze.  

Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Wam podjąć dobrą decyzję w najbliższym czasie. Niebawem na naszym portalu pojawi się również aktualizacja artykułu TOP 3 Opinie o uczelniach medycznych, która ma na celu przedstawienie plusów i minusów studiowania, w konkretnym miejscu z perspektywy studentów bądź absolwentów tych uczelni. Opinie te posiadamy z anonimowej ankiety, w której można wyrazić swoje zdanie. Jest to jedyna taka akcja w Polsce, jeśli jesteście ciekawi wyników z zeszłego roku zachęcamy do zapoznania się 🙂

Życzymy samych trafionych wyborów!

1+