Jak zwiększyć efektywność nauki w dobie pandemii?

Jak często zdarza się, że rezygnujemy z własnych celów czy marzeń – czasem bywa, że poddajemy się, gdy pojawiają się pierwsze poważniejsze trudności.

Jednocześnie badania pokazują, że 95% ludzi nigdy nie wyznaczyło jasnych i konkretnych celów, które chcą osiągnąć, zobowiązując się do nich i jednoznacznie je określając np. zapisując je.

Głównym powodem niepowodzeń tak wielu osób w nauce online jest fakt że nie wyznaczają sobie żadnych jasnych celów i nie mają własnego planu. 

Nie ulega wątpliwości, że samodzielna nauka jest rzeczywiście bardzo trudna. Wymaga dużo samodyscypliny, determinacji i umiejętności skupiania się.  

Bez zdefiniowania dokładnie:

– tego, co chcesz osiągnąć

-procesu lub planu, który będziesz realizować, aby to zrobić

– oraz głębszego (wewnętrznego) celu

Twoje szanse na niepowodzenie będą bardzo wysokie – musisz o tym niestety pamiętać.

Jak wobec powyższego odpowiednio to zrobić?

1. Zacznij od tego, dlaczego naprawdę chcesz się uczyć?

To naprawdę ważny pierwszy krok, który jest przeoczany przez większość uczniów. Kiedy uczysz się samodzielnie, nie masz nad sobą trenera, który będzie Cię wynagradzał i karał za każde odstępstwo od idealnego postępowania – np. za lenistwo.

Oznacza to, że musisz mieć motywację wewnętrzną. W tym wypadku jest to najczęściej – własne wewnętrzne poczucie autonomii i chęć osiągnięcia mistrzostwa. 

Jeśli masz z tym problem może pomoże Ci kilka pytań:

Czy chcesz wykonywać swoją wymarzoną pracę lekarza? (by czuć się bardziej spełnionym w przyszłości).

Chcesz codziennie wprowadzać zmiany, które zobaczysz w swoim otoczeniu? (by czuć, że naprawdę pomagasz swoim pacjentom).

Czy chcesz mieć stabilną pracę? (by mieć pewność, że zawsze znajdzie się dla Ciebie zajęcie i raczej nie umrzesz z głodu…).

W chwilach słabości często pomaga przypominanie sobie właśnie odpowiedzi na te pytania – dlaczego to robisz.

2. Ustal jasne cele dotyczące tego, czego musisz się nauczyć.

Nie jest żadnym problemem dowiedzieć się co konkretnie musisz przyswoić do matury, żeby dostać się na medycynę – potem wystarczy odpowiednio to podzielić na mniejsze porcje wiedzy i sukcesywnie przyswajać. Jakie to przecież proste, prawda? 🙂

Prawdą jest, że wielu licealistów popełnia ten błąd i do końca nie wie jakie ilości materiału są konieczne w liceum do przyswojenia. 

W związku z tym, nie mają poczucia, że posuwają się naprzód, bowiem wciąż wydaje się, że zostało do zrobienia “nieskończenie wiele”. Tymczasem to tylko złudzenie – ten materiał ostatecznie przecież ma swoje granice. Warto poświęcić nawet kilka godzin, zwłaszcza na początku przygotowań do matury na szczegółowe określenie, zapisanie (a najlepiej na zapamiętanie) jakich dokładnie działów i przedmiotów maturalnych musisz się nauczyć. 

3. Zorganizuj się i zaplanuj dokładnie kiedy zamierzasz się uczyć.

Jest to jeden z kluczowych kroków, jeśli chcesz odnieść sukces na maturze. Chodzenie do szkoły zmusza Cię do uporządkowania swojego tygodnia, ponieważ musisz przychodzić na zajęcia. Kiedy uczysz się online, musisz niestety stworzyć podobną strukturę, zobowiązującą Cię do przestrzegania tygodniowego harmonogramu.

Najlepiej wykorzystać do tego kalendarz, albo aplikacje – np. właśnie kalendarz google, który dodatkowo będzie wysyłał Ci przypomnienie o tym co powinieneś zrobić . 

Najlepiej wyznaczać sobie bloki w, których będziesz się uczyć – moga to być 3-4 godziny, konieczne są krótkie przerwy co pół godziny lub godzinę.

Warto także ustawić sobie przypomnienia, np. czas teraz aby przejrzeć swoje notatki i zapamiętać kluczowe informacje, które będą potrzebne później.

Warto na koniec każdego tygodnia zaplanować sobie czas, w którym podsumowujesz/sprawdzasz  czego udało Ci się w danym tygodniu nauczyć. Jeśli okaże się. że wciąż nie jesteś na dobrej drodze, prawdopodobnie będziesz musiał dostosować swój plan samokształcenia, aby był bardziej realistyczny.

4. Znajdź partnera w nauce, możesz wykorzystać do tego Internet.

Kluczem do zbudowania nawyku samokształcenia jest wykazanie się wewnętrzną odpowiedzialnością – dla większości z nas, odpowiedzialność przed samym sobą po prostu nie wystarcza. Może istnieje możliwość, żebyś uczył się i wzajemnie motywował z jakimś znajomym, lub może z kimś z rodziny?

Jeśli nie masz z kim się uczyć, może pomyśl o dołączeniu do jakiegoś kursu online lub jakiejś społeczności edukacyjnej opartej na członkostwie z innymi osobami w analogicznej sytuacji, które są podobnie jak Ty  zaangażowani w naukę. 

To naprawdę może Ci wiele ułatwić, ale uważaj, gdyż z kolei nieodpowiednio dobrane osoby, mogą odwodzić Cię od celu. 

Wiesz już doskonale co powinieneś zrobić tak więc 

ZACZNIJ SIĘ UCZYĆ!

Przyszłość należy do tych, którzy się nie poddają, więc jeśli poważnie myślisz o swoim celu i będziesz konsekwentnie wykonywał postawione przez siebie zadania – efekt po prostu Cię zaskoczy i przyjdzie o wiele szybciej niż planowałeś. 

Jeśli wykonasz te kroki i nauczysz się tworzyć swój własny plan na rozwój w trudnych czasach pandemii, zyskasz o wiele więcej niż Ci się wydaje, bowiem będziesz mieć mocne podstawy i wiedzę jak doskonalić nowe umiejętności przez całe życie, a to jest przecież nie do przecenienia. 

0