Jak wygląda praca lekarza w UK?

Przed Wami ostatnia – trzecia część wywiadu z Filipem @lekarz_uk dotycząca rzeczywistości po studiach medycznych oraz pracy lekarza w UK. Jak długo trwa staż podyplomowy w UK? Czy praca naukowa jest ważna podczas rozwoju ścieżki kariery dla brytyjskiego lekarza? Jak dostać się tam na wymarzoną specjalizację? Podczas czytania, nie jedna z odpowiedzi na te i inne pytania Was zaskoczy. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda rozwój kariery po ukończeniu studiów? Czy macie obowiązek podchodzenia do egzaminu będącego odpowiednikiem do naszego LEKu? Co decyduje o możliwościach realizacji określonej specjalizacji po studiach? 

Staż w Wielkiej Brytanii trwa dwa i pół roku. Pierwsza połowa roku odbywa się jeszcze podczas ostatniego semestru na studiach. Aplikacja na staż jest procesem niezwykle konkurencyjnym, który decyduje w jakich specjalizacjach oraz w jakich szpitalach będzie odbywany staż. Kandydaci oceniani są na podstawie miejsca na którym kończą studia, liczby punktów za publikacje naukowe i za dodatkowo ukończony kierunek studiów (na przykład na poziomie magisterskim). Bierze się również pod uwagę ocenę z egzaminu sytuacyjno-etycznego pisanego przez wszystkich studentów medycyny na ostatnim roku studiów.

Żeby dostać miejsce na specjalizację po stażu, trzeba się wykazać zainteresowaniem w danej dziedzinie. W tym przypadku liczą się publikacje w tematach danej specjalizacji, uczestnictwo w konferencjach i odbyte kursy szkoleniowe. Ważne jest również jaki staż został odbyty (czyli czy kandydat miał rotację w danej specjalizacji) i z jakim wynikiem zostały ukończone studia. W Wielkiej Brytanii nie ma odpowiednika egzaminu LEK. Pomimo tego, każda specjalizacja posiada wymóg zdania egzaminu z tej specjalizacji. Egzaminy te można zdać podczas stażu lub podczas pierwszych dwóch lat treningu specjalistycznego.

Konkluzja

Uważam, że system brytyjski jest bardzo konkurencyjny w większości specjalizacji. Trzeba od wczesnych lat wykazywać się zainteresowaniem i podejmować dodatkową pracę. Jest to system, który bardzo promuje naukę i publikację badań, przez co naturalnie kreuje specjalistów w każdej dziedzinie. Istnieje jednakże mniej możliwości pracy prywatnej. Uważam, że studia w Wielkiej Brytanii kładą duży nacisk na empatię u lekarza, który musi potrafić komunikować się z pacjentem, a w późniejszych latach uczą jak być odpowiedzialnym, samodzielnym i kompetentnym lekarzem w trudnych sytuacjach oraz nagłych wypadkach.

Dziękujemy Ci Filipie za garść wartościowych informacji i życzymy samych sukcesów w rozwoju ścieżki zawodowej!

0