Jak skutecznie uczyć się w szkole średniej w trakcie pandemii?

Nie jest tajemnicą, że ostatni rok dla systemu edukacji jest bezprecedensowy. Zajęcia online wymagają od nas innych niż dotychczas umiejętności.

Według badań przeprowadzonych za oceanem uczniowie nie tracą znacząco na takiej formie nauki. Dla tych, którzy mają dostęp do odpowiedniej technologii, istnieją dowody na to, że nauka online może być skuteczniejsza. Dzieje się tak z kilku powodów. Niektóre badania pokazują, że uczniowie zachowują średnio 25-60% więcej materiałów podczas nauki online, w porównaniu do zaledwie 8-10% w klasie.

Rzeczywisty przyrost wiedzy okazuje się również szybszy w zajęciach online. E-learning wymaga 40-60% mniej czasu na naukę niż w tradycyjnej sali lekcyjnej, ponieważ uczniowie mogą uczyć się we własnym tempie, cofając się, ponownie czytając, pomijając lub przyspieszając określone zagadnienia według własnego uznania i własnych potrzeb – jeśli mowa np. o nagranych materiałach w formie video.

W Polsce jednak sprawa ma się zupełnie inaczej, zajęcia odbywają się prawie wyłącznie na żywo – nie potrzeba dużego wysiłku, żeby na większości przedmiotów ukryć brak zainteresowania tematem, a i formy zaliczenia stwarzają szereg możliwości do nadużyć.

Czy wobec tego istnieją skuteczne metody na rozwój i przygotowanie się do wymarzonych studiów w trakcie trwania pandemii?

1.Kluczem jest jak zwykle samodyscyplina.

Bardzo ciężko w praktyce stworzyć miejsce pracy, czy nauki z miejsca rozrywki, czy odpoczynku. Wielu osobom pomaga jednak dzielenie np. pokoju na strefy praca-odpoczynek. To szalenie ważne, musisz bowiem wypracować w sobie zupełnie nowe codzienne nawyki, bez tego będzie bardzo trudno o powodzenie na maturze. Musisz być tego świadomy.

2.Choć zajęcia często nie powalają poziomem (zwłaszcza w przypadku tych mniej zinformatyzowanych nauczycieli) staraj się jednak wyciągnąć z nich jak najwięcej.

Warto być przygotowanym. Przeczytaj podręcznik przed zajęciami, odrób sam ze zrozumieniem pracę domową i przygotuj się na udzielanie odpowiedzi i konwersację. Wszyscy wiemy, że niesłychanie  łatwo jest się od tego oderwać – każdy człowiek naturalnie dąży do wygody. Musisz jednak bardziej niż kiedykolwiek, angażować się w swoje zajęcia. Jesteś koniec końców odpowiedzialny za swoją wiedzę.

3.Korzystaj w nauce z internetu tak dużo jak to tylko możliwe.

Na pewno tematyczne filmy, czy podsumowania z chemii, czy biologii na youtube są znakomitą odskocznią od podręcznika. Może poszukaj fiszek z danego tematu (na portalach quizlet, albo Anki) lub obejrzyj ciekawy wykład w serwisie Khan Academy – sposobów na naukę w internecie jest naprawdę mnóstwo, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

4.Choć nauka jest dla Ciebie bardzo ważna, za wszelką cenę postaraj się nie odcinać się od świata.

Dystans społeczny potrafi być niesłychanie frustrujący. W dobie internetu jednak, nigdy nie jesteś sam. Musisz pozostać w kontakcie z rówieśnikami. Podejmij świadomy wysiłek, aby zachować przedpandemiczny status swoich relacji ze znajomymi. Sam angażuj rozmowy przez telefon czy rozmowy video.

5.Staraj się do obecnej sytuacji podchodzić jak do sprawdzianu cierpliwości.

W końcu przecież na pewno wszystko wróci do normy! Póki co jednak miej cierpliwość do siebie, bądź cierpliwy w stosunku do innych. Wiedz, że to, czego doświadczasz, jest ważne i na pewno Cię ubogaca.

Pamiętaj jednak, że inni mogą doświadczać pandemii zupełnie inaczej, wielu licealistów przechodzi w ostatnich miesiącach bardzo trudne chwile, staraj się to zauważać i reagować – być dla nich wsparciem.

1+