Jak poprawić swoje wyniki w nauce biologii cz. I

Jeśli marzysz o studiowaniu medycyny, musisz zaprzyjaźnić się z biologią – nie ma o tego odwrotu. Choć wiele zagadnień, czy tematów poruszanych na biologii w szkole średniej (i później wymaganych na maturze) wydawać się może na nieszczególnie związane z przyszłym zawodem, musisz uświadomić sobie, że rzeczywiście są one konieczne do przyswojenia.

Uczciwie przyznaj, że biologia jest przedmiotem trudnym – pociesz się tym, że prawdopodobnie jest taka dla wszystkich – istnieje jednak szereg technik, czy elementów nauki, które mogą ułatwić Ci życie.  Podobnie jak w przypadku matematyki i innych przedmiotów ścisłych, nauka biologii jest procesem kumulatywnym. Zanim zrozumiesz bardziej złożone koncepcje i procesy biologiczne, musisz zrozumieć podstawy – nie ma odstępstwa od tej reguły. Jak sobie ten cały proces maksymalnie ułatwić? Poniżej przedstawimy kilka sprawdzonych strategii.

Czytaj podręcznik przed zajęciami!

Biologia to bardzo złożona i wymagająca czasu dziedzina wiedzy. Nie licz na to, że jesteś w stanie zapamiętać większość po jednokrotnym usłyszeniu od nauczyciela w trakcie lekcji – jest to fizycznie niemożliwe. Jeśli chcesz zostać biologicznym omnibusem, zajęcia w szkole niestety muszą stanowić wyłącznie wierzchołek góry lodowej Twojej nauki – gdzie nauczyciel systematyzuje Twoją wiedzę, lub tłumaczy skomplikowane procesy. Pytania, które wówczas zadasz będą o wiele bardziej trafne i przemyślane.

Również czytanie podręcznika po łebkach – samych wytłuszczeń i podsumowań, bądź notatek kolegi na niewiele się zda. Nie istnieją bowiem jakieś jednoznaczne odgórne kryteria pozwalające ocenić, co w biologii jest ważne a co nie. Każde notatki stworzone przez osobę trzecią będą wyłącznie subiektywną oceną istotności danego zagadnienia – na pewno często błędną.

Reasumując: czytaj podręcznik dokładnie – to czego nauczysz się na jednych zajęciach, stworzy elementy składowe tego, czego nauczysz się w przyszłości. O wiele więcej wyniesiesz z zajęć, jeśli będziesz przygotowany. Uczniowie, którzy rzeczywiście stosują się do tej reguły, osiągają o wiele lepsze wyniki od pozostałych.

Przechodź od ogółu do szczegółu

Jednym z kluczy do skutecznego uczenia się biologii jest opanowanie ogólnych pojęć przed zajęciem się konkretnymi. Oczywistym jest, że zanim, zrozumiesz cykl Krebsa, potrzebujesz podstawowej wiedzy na temat struktury komórek zwierzęcych.

Tutaj jednak rodzi się kolejny kłopot. Skąd w takim razie wiedzieć jaka jest prawidłowa kolejność nauki?

Otóż w biologii jej po prostu nie ma. Nie ma bowiem początku i końca biologii. Wszystkie działy przeplatają się ze sobą we wzajemnych zależnościach. Niemniej jednak od czegoś trzeba zacząć, choć z początku często jest to frustrujące i masz poczucie wyrwania z kontekstu  – z każdą godziną nauki wiesz więcej i nauka przychodzi coraz łatwiej.

Przeanalizuj więc w głowie dokładnie każdą koncepcję i proces biologiczny – zrozum zanim przejdziesz do następnego poziomu – inaczej ruszanie dalej nie ma po prostu żadnego sensu.

Wykorzystuj doświadczenia.

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”   Konfucjusz

Doświadczenia z  procesami biologicznymi w laboratorium to jeden z najskuteczniejszych sposobów nauki. Eksperymenty i obserwacje, w których weźmiesz udział w domu, na zajęciach, (czy choćby nawet obejrzysz na youtube) wymagają od Ciebie wiele czasu – jest to jednak w pewnym sensie inwestycja. To po prostu zostanie z Tobą o wiele dłużej niż to, co przeczytasz w książce.

Korzystaj z rysunków i diagramów tak często jak to tylko możliwe.

Biologia jest pełna na tyle złożonych procesów, że opis ich zajmuje strony, ale jednocześnie trafny obrazek, czy schemat pozwala zrozumieć je już po chwili, następnie skutecznie zapamiętać i oczywiście (to co najważniejsze 😊) poprawnie odtworzyć na sprawdzianie czy maturze.

Jeśli widzisz więc, w podręczniku obrazek to nie traktuj go jako przyjemny przerywnik w tekście, umieszczony po to, żeby mógł odpocząć Ci wzrok. Musisz go dokładnie zrozumieć. Często po prostu takie przedstawienie informacji jest o wiele bardziej skuteczne, musisz zaufać autorowi, że tak jest właśnie w tym danym przypadku.

Wyobrażasz sobie tłumaczenie komuś jak wygląda proces osmozy bez narysowania dwóch naczyń?

Niedługo na portalu pojawi się kolejna dawka wskazówek:

Jak poprawić swoje wyniki w nauce biologii cz. II, tym razem już bardziej szczegółowych – no bo w końcu jak to w nauce biologii: od ogółu do szczegółu 😊.

0