GAP YEAR-CZY TO ZAWSZE DOBRY POMYSŁ?

GAP YEAR-CZY TO ZAWSZE DOBRY POMYSŁ?

Gap year to termin określający przerwę pomiędzy pewnymi etapami w życiu. Mało popularny w Polsce, jednak za granicą korzysta z tego przywileju dość liczna grupa młodzieży. Po szkole średniej młodzież robi sobie rok przerwy przed studiami by odpocząć, podróżować i mieć czas na zastanowienie się jaką życiową drogę obrać. W Polsce trend na zrobieniu sobie roku przerwy po szkole średniej dość często przybiera inną formę, gdy do wymarzonej medycyny w ostatnich etapach rekrutacji zaczyna brakować kilku punktów i cel wydawał się być bliski, ale jednak umknął nam przed oczami zastanawiamy się czy nie warto spróbować raz jeszcze? Czy nie warto zmierzyć się kolejny raz z egzaminem maturalnym i spełnić swoje marzenie o danym kierunku studiów? Odpowiedzi na to pytanie jest tyle ile ludzi, tym którzy podchodząc kolejny raz do matury udało się poprawić swój wynik powiedzą Wam, że warto, Ci którzy nie osiągnęli swojego celu powiedzą, że lepiej pójść inną drogą.

Zostanie całego roku w domu to wielkie wyzwanie, bez pewności, że cel zostanie zrealizowany. Potrzeba ogromnego samozaparcia by każdy dzień przybliżał nas do lepszego wyniku na egzaminie maturalnym- a nie nas rozleniwiał… W takiej sytuacji nikt regularnie nie sprawdza naszej wiedzy jak działo się to w liceum, warto wtedy znaleźć osobę, która podjęła się takiego samego zadania i udzieli nam pomocy w różnej formie, wesprze słowem czy wspólną nauką. Ważne tutaj jest rozplanowanie nauki na każdy dzień i trzymanie się planu żeby nie podchodzić do tego zbyt chaotycznie. Istotą są oczywiście korepetycje i stały kontakt z nauczycielami, najlepiej takimi, którzy są egzaminatorami i posiadają ogromną wiedzę jak pomóc nam w realizacji zadania.

A co jeśli sama nauka to za mało? Wielu kandydatów na uczelnie medyczne podejmuje się w tym czasie różnych form pracy, udzielają korepetycji młodszym kolegom, pracują weekendowo. Jednak trzeba pamiętać, że głównym celem jest poprawa matury i nie można w tym czasie pracy przedkładać nad naukę. Niektórzy także podejmują się w tym czasie studiowania innego kierunku i równolegle nauki do matury. Jednak trzeba pamiętać, że studia są także bardzo angażujące i często zabierają bardzo dużo czasu i energii. Myślenie o tym, że materiał ze studiów pomoże nam w osiągnięciu wysokiego wyniku jest również nie do końca uzasadnione, gdyż materiał ze studiów znacznie różni się od poziomu licealnego.

Punktem wyjściowym do zrobienia sobie gap year w celu podniesienia wyniku maturalnego jest sprawdzenie swojej pracy w CKE. Macie prawo tam pojechać, zobaczyć swoje błędy, a nawet sfotografować swoją pracę i omówić ją z korepetytorem. Niestety ale pisząc pracę w stresie nie jesteśmy świadomi wszystkich popełnionych błędów i dopiero ponowne zajrzenie do arkusza uświadamia nam nad czym musimy popracować.

Każdy z Was sam musi wiedzieć na ile posiada samozaparcia by przez kolejny rok znowu przerabiać ten sam materiał. Niestety ale trzeba zakładać w takiej sytuacji dwie opcje, czyli co zrobię jak mi się nie uda? Czy zostanę kolejny rok w domu i spróbuję raz jeszcze, czy może zrezygnuję i wybiorę studia, które nie wymagają tak wysokich wyników maturalnych? Decyzja nie jest prosta, ale satysfakcja z osiągniętego celu ogromna.

 

 

4+