Dostałem się na medycynę, i co dalej? część 2

W związku z dużym zainteresowaniem artykułem „Dostałem się na medycynę, i co dalej?” dziś kolejna porcja porad, które pomogą Wam w zaadoptowaniu się w nowej sytuacji, być może w nowym mieście i środowisku.

Koniec września i początek października to czas wielkich zmian dla nowych adeptów medycyny. Wiele pytań, wiele niewiadomych, wiele obaw i niepewności-mało odpowiedzi. Wspólnymi siłami jako Ci, którzy mają już ten czas za sobą spisaliśmy dla Was kolejnych kilka rad, których realizacja w ostatnim miesiącu najdłuższych wakacji Waszego życia da Wam lepszy start!

  1. NAWIĄŻ KONTAKT ZE STARSZYM ROKIEM Z TWOJEJ UCZELNI

Jeśli masz wiele obaw i pytań to osoba, która jest świeżo po pierwszym roku odpowie na nie najlepiej. Nie wstydź pisać się do tych osób, one rok temu były w identycznej sytuacji i na pewno chętnie Ci pomogą. Na niektórych uczelniach (np. na WUM’ie) prowadzone są akcje przydzielania pierwszorocznym osób ze starszych lat, które pomogą wejść w nowy rozdział w życiu.

  1. ZINTEGRUJ SIĘ ZE SWOJĄ GRUPĄ

Jeśli tylko Twoja uczelnia organizuje dzień adaptacyjny przed rozpoczęciem zajęć w październiku to bez wahania się na niego wybierz! Dużo stracisz jeśli tam nie pójdziesz! Jeśli uczelnia nie ma w planach takiego dnia to umówcie się na wspólne wyjście sami. Jeśli nikt tego nie proponuje to Ty to zaproponuj, a wszyscy będą Ci wdzięczni! Im szybciej zrozumiecie w swojej grupie, że nie wszyscy musicie się kochać i uwielbiać, ale przez 6 lat będziecie grali do jednej bramki i zwyczajnie po ludzku opłaca się współpracować, a w sprawach ważnych i istotnych musicie nauczyć się mówić jednym głosem tym bardziej na tym skorzystacie! 😉

  1. ZAPOZNAJ SIĘ Z SYLABUSAMI-MUST HAVE!

Sylabus to informator zawierający program nauki danego przedmiotu, wymagania i kryteria egzaminacyjne, znajdziesz go na stronie swojej uczelni. Warto wiedzieć czego będą od Was wymagać, jakie są kryteria zaliczenia kolokwiów, jak będzie sprawdzana wiedza na każdych zajęciach, jakie książki Was obowiązują oraz ile macie dopuszczalnych nieobecności jeszcze przed rozpoczęciem zasjęć z danego przedmiotu.

  1. ZAPOZNAJ SIĘ Z PLANEM SWOJEGO KAMPUSU

Zajęcia często odbywają się w różnych lokalizacjach, czasami trzeba przemieścić się między zajęciami komunikacją miejską. Zorientuj się gdzie masz zajęcia na pierwszym roku, zobacz jak tam dojść, dojechać by nie spóźnić się od razu na pierwsze z nich J

  1. ZOBACZ CO CIEKAWEGO MOŻNA ROBIĆ W TWOIM NOWYM MIEŚCIE

Nie samą nauką człowiek żyje, nie ma co się oszukiwać, że będziecie się teraz tylko uczyć i nie wychodzić z własnego pokoju. Sprawdź fajne miejsca do spędzenia piątkowego/czwartkowego wieczoru ze znajomymi, wiele miejsc i instytucji pożytku publicznego ma specjalne oferty dla studentów(opery, teatry, filharmonie, koncerty). Pamiętajcie, że to właśnie podczas studiów większość z Was odnajdzie drugą połówkę na całe życie ! 😊

 

  1. ROZWIJAJ SWOJE HOBBY

Studia to idealny okres na rozwój swojego dotychczasowego hobby lub odkrycie nowego. Znaczna część uczelni dysponuje świetną infrastrukturą sportową, a także wykwalifikowaną kadrą nauczającą. Specjalnie dla Was odbywają się Mistrzostwa Polski Uczelni Medycznych w wielu dyscyplinach sportowych, to świetna okazja do integracji ze studentami z całej Polski podczas corocznych zawodów! Rozpocznij swoją przygodę już od października!

  1. PÓKI MASZ MAMĘ POD RĘKĄ-ZAPYTAJ JAK DZIAŁA PRALKA 😀 

Wszystkie obowiązki domowe, którymi kiedyś najprawdopodobniej nie zaprzątałeś sobie głowy teraz będą leżeć w Twoich rękach- zakupy, sprzątanie, pranie i gotowanie. Pamiętaj żeby nadrobić zaległości w tych umiejętnościach i podszkolić się ile proszku wsypać na jedno pranie i jak posegregować ubrania żeby fartuch anatomiczny nie wyszedł z pralki w kolorze różowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.