5 rzeczy które czekają Cię na studiach

5 rzeczy, które czekają Cię, gdy pójdziesz na studia – przedstawiamy nasz krótki poradnik!

  1. Nowy tryb nauki. Studia znacząco różnią się od liceum. Po pierwsze musisz polegać na sobie i samodzielnie przyswajać wiedzę. Dalej, nie ma określonego podręcznika, za to jest literatura do wyboru. Pokochasz skrypty i streszczenia nawet jeśli przyszedłeś na początku z dużymi ambicjami. Na medycynie i kierunkach pokrewnych teorii jest za dużo, a czasu za mało.
  • Przyswajanie wiedzy w ogromnych ilościach. Na początku będzie to szło wolno, nawet bardzo wolno, ale z każdym miesiącem, rokiem zaczniesz przyśpieszać. W końcu zamiast czytać będziesz ogarniać tekst wzrokiem i wyłapywać istotne informacje. Sztandarowym przykładem są pierwsze zajęcia z anatomii z osteologii. W październiku nauczenie się budowy kręgu szyjnego jest okrutnie ślamazarne, a potem zaczynają się kolejne, o wiele bardziej pokomplikowane rzeczy i zaczynasz coraz szybciej się tego uczyć.
  • Wyprowadzka z domu. To jest naprawdę trudna rzecz, w szczególności tęsknota i rozłąka z najbliższymi. Dochodzi do tego ogromny stres związany z zaliczeniami. Pusta lodówka, zrobienie prania, sprzątanie to lista kolejnych obowiązków, z którymi trzeba sobie poradzić. Warto kupić sobie toster. Nie wnikać i brać słoiki dopóki można.
  • Obcy ludzie. Zaczęcie studiów wiąże się z poznanawaniem nowych osób. Często zupełnie różnych od tych, których znałeś do tej pory. Większość pierwszaków jest przestraszonych, więc jeśli ty masz obawy to nie jesteś sam. Nie omijaj integracji pierwszorocznych. Na kolejnych latach tego nie ma lub jest w zredukowanym stopniu.
  • Utrzymanie kontaktu z dobrymi przyjaciółmi. Życie pokazuje, że znajomości ze szkoły podstawowej rozpadają się, ponieważ każdy idzie w swoją stronę. Zadbaj o to, aby przez rozpoczęcie studiów nie zniknąć w gąszczu nauki, ale pamiętać i odezwać się do dobrych znajomych. To jest świetny krok, ponieważ zobaczysz, że z ludźmi ze studiów wcale aż tak często nie będziesz się widywać i spędzać czasu poza siedzeniem na zajęciach.
0